R.-k. werkgevers achten het loonbeleid geslaagd Nederland gaat export naar Zweden verder bevorderen De beurs Wenen voelt zich middelpunt der internationale politiek Produktiviteitscriterium handhaven Staatsmijnen gaan lysine fabriceren Bende van jeugdige zakkenrolsters opgerold SCHEEPVAARTBERICHTEN Zeebrugge wordt oliehaven Newyorkse beurs tot woensdag gesloten Beveiliging tegen een oorlog-per-ongeluk MAANDAG 29 MEI 1961 9 Metaverpa 9 (onv.) Devaluatie van de rand wordt tegengesproken UIT DE JAARVERSLAGEN Leidster is 12 jaar Eerste steen gelegd voor internationaal instituut voor kernenergie In vier maanden 8.000 schepen in Rotterdam Lager onderwijs in cijfers Nederlandse bijdrage aan de I.O.A. Grootse demonstratie in september in Stockholm Verjaardagstaart van 2 ton voor Kennedy Scheppen van prettige sfeer de voornaamste taak De beide centrale verbonden waarin zich katholieke werkgevers verenigd hebben, de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen, hebben, zo wordt in het jaarverslag over 1960 vermeld, een brede en intensieve activiteit ontwikkeld. Van de AKWV zjjn ondernemers per soonlek lid; het Verbond is de centrale organisatie van katholieke werkgevers. In het verslag wordt onder meer opgemerkt dat de gedifferentieerde loonpolitiek in 1960 met instemming, ook van het Verbond, werd voortgezet. Enkele verwachte moei lijkheden, zoals de gevreesde plotseling druk op het prijspeil per 1 april 1960 en het probleem van de achterblijvers, bleken zich nagenoeg niet als moeilijkheden voor te doen. De twee belangrijke problemen die in feite zijn gerezen, waren van onverwachte aard: het bouwconflict in het voorjaar van 1960 en de tussentijdse loonsverhoging in de groot-metaalindustrie. „Wanneer wij het in 1960 gevoerde loon beleid als geheel overzien, constateren wij dat de resultaten daarvan voor de werkne mers en de gevolgen voor het prijspeil be paald gunstig te noemen zijn. De bedrijfs takken zijn metterdaad nauwer bij de loon politiek betrokken. Wij achten het juist dat de verschuiving van de verantwoordelijk heid naar de partners in de bedrijfstakken geleidelijk geschiedt, waarbij het tempo in belangrijke mate mede wordt bepaald door de omvang waarin de bedrijfstakken zich van deze verantwoordelijkheid voor het ge heel steeds meer bewust worden. Ons Ver bond staat een verdere geleidelijke voort gang in deze ontwikkeling voor." Te veel details Naar de mening van het Verbond gaat de aanvraag om advies van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksgezond heid aan de Sociaal-Economische Raad over een eventuele wijziging van de maat staven voor de loonvorming terecht er van uit dat de produktiviteitstoeneming als lan delijk gemiddeld criterium voor de stijging van arbeidskosten moet blijven gelden. „Onderzocht wordt echter ook in onze kring of toepassing van andere maatstaven voor de loonvorming in de afzonderlijke bedrijfstakken mogelijk is, waarbij als re sultaat toch het landelijke gemiddelde van de produktiviteitsstijging voor het gehele bedrijfsleven wordt bereikt." Het Verbond ziet met voldoening terug op hetgeen er in de sfeer van de sociale verzekeringen tot stand is gekomen, maar er bestaat op dit terrein nog een ernstige lacune: boven de waardevaste bodemuit keringen van de A.O.W. en de A.W.W .is het ondanks studies van velerlei kant nog niet gelukt een oplossing te vinden voor het werkelijk zeker stellen van reële in komsten bij ouderdom voor de werknemer en, bij overlijden, voor zijn weduwe en kin deren. Twee uitgangspunten: bevrijding van individueel niet te dragen zorg en be vordering van de werkelijke menselijke ontplooiing en anderzijds de voorkeur ie der in een andere richting kunnen wijzen. Het Verbond hoopt dat zonder vooringeno menheid gestreefd zal worden naar een op lossing waarin zoveel als mogelijk is beide beginselen tot hun recht zullen komen en waarin niet tevens de prikkel tot het te- Op de chemische bedrijven van de Staatsmijnen in Limburg is men al gerui me tijd bezig met de vervaardiging van lysine, een chemisch produkt, dat uit Ca- prolactam, een grondstof voor enkalon en nylon, wordt gewonnen. De vervaardiging van lysine, na het laboratoriumonderzoek als beginfase in de wetenschappelijke re search, geschiedt nu al enige tijd op proef fabriek-basis. Binnenkort wordt de produk tie verruimd in verband met de markt verkenning. Als een en ander bevredigen de resultaten geeft en de Staatsmijnen verwachten dit dan zal in 1962 begon nen kunnen worden met de voorbereiding van de produktie in grote hoeveelheden. Dan zal er ook een lysinefabriek worden toegevoegd aan de reeks specialiteitenfa- brieken van de Staatsmijnen. Lysine is eigenlijk één van de belangrij ke amino-zuren, die de bouwstenen leveren voor eiwitten, het zeer belangrijke voe dingsbestanddeel. Lysine, op chemische basis bereid, bezit de volledige eigen schappen van de natuurlijke lysine. De lysine, welke op het chemisch bedrijf van de Staatsmijnen wordt vervaardigd, zal slechts gebruikt worden als bijmengsel in veevoeder. De n.v. Metaverpa Maartensdijk stelt voor over 1960 een onveranderd dividend uit te keren van negen pet. Hoewel de uitkomst van 1960 lager is dan van 1959 wórden de vooruitzichten voor 1961 door de directie gunstiger geoordeeld. De Zuidafrikaanse minister van Finan ciën, dr. Donges, heeft vorige week de ge ruchten over een mogelijke devaluatie van de rand ongegrond genoemd. Degenen die aan dergelijke geruchten geloof hechtten zouden, volgens de minister, de gevolgen van hun „slecht doordacht handelen" slechts aan zichzelf te wijten hebben. Winst voor „Hjempf" De algemene zuivelsituatie is voor de n.v. ..Lijempf" (Leeuwarder IJs- en melk- produkten Fabrieken) niét ongunstig ge weest. De exploitatiewinst over 1960 onder ging een zeer belangrijke stijging tot 1.158.000 v.j. 224.000). Na afschrijvin gen, mterest etc.. resteert een winst van 438.000. Hierop wordt in mindering gebracht het verliessaldo a.p. ad 373.000. Voorgesteld wordt het restant ad 65.000 naar nieuwe rekening over te brengen. Er wordt wederom geen dividendvoorstel ge daan. Naast de onderhandse uitgifte van aan delen medio I960, waarmede het gehele maatschappelijk kapitaal van de vennoot schap is geplaatst en volgestort, acht de directie een verdere versterking van de geldmiddelen noodzakelijk met het oog op belangrijke investeringen, als gevolg van de schaarste aan werkkrachten en de ver korting van de werktijd. gengaan van een voortsluipende inflatie wordt weggenomen. Naar de mening van het Verbond betrekt de overheid de Sociaal-Economische Raad nog niet in voldoende mate bij haar beleid. Voorkomen moet worden dat de S.E.R. zich teveel gaat concentreren op detail kwesties en dat de grote ontwikkelingslij nen in het sociaal-economisch gebeuren op de achtergrond geraken. Te signaleren valt ook een tendens bij de S.E.R. tot het uit brengen van verdeelde adviezen waardoor deze aan waarde inboeten. In het algemeen openbaart zich in Parlement en Sociaal- economische Raad een zeker gebrek aan positieve instelling ten opzichte van de in dustrie en het ondernemerschap in het al gemeen. „Wij zien hierin een symptoom van de algemene mentaliteit van het Ne derlandse volk dat nog steeds onvoldoen de doordrongen is van de waarde van in dustrie en handel als welvaartsbron voor ons land. De politie In Utrecht heeft dit weekeinde vier Utrechtse meisjes aangehouden die de afgelopen maanden voor ongeveer 3000 uit portemonnees bijeen hebben gerold. De meisjes hadden een bende gevormd met als leidster het 12-jarige schoolmeisje Van E. Zij belastte zich met het rollen van de poremonnees, de anderen, haar 14-jarig zuljs en twee vriendinnetjes va«n 11 en 13 jaar, de zusjes H„ zorgden voor de af leidingsmanoeuvres en camouflage. De bende ging heel geraffineerd te werk: In warenhuizen deden zij zich voor als be hulpzame kinderen. Bij het uitzoeken van kleding en andere artikelen waren zij het dit de koopwaar aanprezen. Vrouwen die hun tassen even op de grond hadden gezet, waren voor het raffi nement van de bende ook niet veilig- Een van de meisjes knielde dan kwasi voor het vastmaken van haar schoenveters neer en haalde intussen de portemonnee uit de tas. Vooral de 12-jarige Van E. was bijzonder op de hoogte met de roltechniek. Zij pres teerde het zelfs op een drukke oversteek plaats aan het Vreeburg portemonnees te pakken te krijgen. Zij ging dan dicht naast iemand lopen, drukte zich op een gegeven ogenblik tegen het slachtoffer aan en maakte zich meester van de portemonnees. De meisjes gingen vaak direct na school aan het werk en kwamen dan niet voor half elf 's avonds thuis- Het verplaatsen kostte de bende geen moeite. De kinderen stalen gewoon een fiets, hielden die een paar weken onder hun beheer en zetten hem dan op een andere plaats weer terug. Acht fietsen werden op deze wijze gestolen. De zaak kwam aan het rollen toen een 17-jarige scholiere uit Vreeswijk bij de politie aan gifte deed van het rollen van haar porte monnee uit een winkel aan de Lange Vie- straat. Een van de rechercheurs van de kinderpolitie herinnerde zich een 12-jarig meisje dat al eens door de politie was aan gehouden in verband met een diefstal van een oortemonnee. Dit meisje werd nader aan de tand gevoeld en viel al spoedig met haar bendeleden door de mand. Het viertal is in verzekerde bewaring gesteld. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zij de drie duizend gulden opgemaakt aan snoep en reisjes, bijvoorbeeld naar Amsterdam. In de bossen ten noordoosten van Wa- geningen op 't landgoed „Oostereng", ver rijst het nieuwste complex laboratoria met kemractor van het Instituut voor de Toe passing van Atoom-energie in de Land bouw (ITAL). Dit nieuwe complex (kosten 9 10 mil joen gulden) krijgt een Europees niveau, want het ITAL is nauw verbonden met Euratoom door een associatie-contract. Het samenwerkende orgaan heeft weer een andere naam: EUTAL. Dit orgaan beschikt over een jaarlijks budget van 6 miljoen. Het contract is aangegaan voor de tijd van 20 jaar. Ir. A. W. van de Plassche, oud-directeur-generaal voor de landbouw heeft in zijn kwaliteit van voor zitter van het bestuur van de stichting ITAL de eerste steen gelegd in tegenwoor digheid van de minister voor Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, en talrijke au toriteiten uit binnen en buitenland. De ge denksteen draagt het opschrift „De krach ten der atomen in dienst van de mensheid". Minister Marijnen zei onder meer: „Wij allen, op welke wijze wij ook met het land bouwkundig onderzoek te maken hebben, zijn enigszins trots op dit instituut, waar van de plannen, nu in volle uitvoering, zo veelbelovend lijken". De minister memoreerde dat de gedach te van een algemeen kemcentrum, waar in een biologische afdeling wordt opgezet, ten tijde van de eerste initiatieven geen gemeengoed was en in strijd met de voor beelden in het buitenland. Het tot stand- komen van dit instituut is weer eens een bewijs dat een sterke zaak ook in tijden van bestedingsbeperking haar eigen weg vindt. Prof. dr. E. Medi, viee-voorzitter van de commissie voor Europese gemeenschap van atoomenergie, gaf uitdrukking aan zijn diepe bewondering voor de regering, het volk, de geleerden en onderzoekers van Nederland, omdat zij als blijk van hun bijzondere intelligentie en vooruitstrevend heid een initiatief hebben genomen dat stellig als voorbeeld zal dienen voor an dere volken en een stoot kan geven tot an dere evenzeer nuttige projecten. De directeur van het ITAL, dr. ir. D. de Zeeuw, gaf een uiteenzetting over doel en opzet van het instituut Voor de eerste keer zijn in de eerste vier maanden van een jaar meer dan achtdui zend zeeschepen de Rotterdamse haven binnengelopen. Het waren er dit jaar na melijk 8.179, met een gezamenlijk netto register tonnage van 19.577.753. Voor 1960 waren de cijfers respectievelijk 7.971 en 17.617.472. Meer dan een kwart van de schepen 2.595 voer onder Nederlandse vlag; de lading was 3.028.557 nrt. Voorts arriveer den 1.631 Westduitse schepen (2.924.229 nrt), 1.051 Britse (2.931.659 nrt), 694 Noorse (2.706.689 nrt) en 429 Zweedse (1.250.730 nrt). De 171 schepen onder Liberiaanse vlag, merendeels tankers, vervoerden een lading van 1.611.538 nrt. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal scholen op 16 januari 1960 bij het gewoon lager onderwijs 7.672 (1959: 7.607) en het voortgezet gewoon lager onderwijs 300 (281). Bovendien waren er nog 245 (299) afdelingen voor vglo verbonden aan scholen voor glo. Het aantal leerlingen bedroeg bij het glo 1.448.100 (1.475.500) en het vglo 43.400 (43.000): het aantal onderwijzers bij het glo 41.974 (42.105 en het vglo 1.702 (1.701). In een nota van de ministers Zijlstra. Luns en Toxopeus over het deelnemen van ons land aan de Internationale Ontwikke lingsassociatie I.O.A. wordt gezegd, dat over een periode van 5 jaar 20 miljoen jaarlijks zal moeten worden bijgedragen. Voor hulp aan minder ontwikkelde ge bieden buiten het koninkrijk besteedde ons land in 1960 84,9 miljoen, welk bedrag dit jaar oploopt tot 140,8 miljoen. Aan Suriname en de Antillen werd in 1960 hulp verleend voor 37 miljoen en dit jaar 25 miljoen. De cijfers voor Nieuw- Guinea zijn respectievelijk 88 en 97 miljoen. Voor 1962 wordt de totale hulp geraamd op 300 miljoen. (Van onze medewerker voor Scandinavië) Voor de laatste wereldoorlog had de wereldhandel bij lange na nog niet de omvang en intensiteit, die hij daarna heeft bereikt. Er heeft, internationaal, een exportexplosie plaats gevonden waardoor men tegenwoordig in vele landen de produkten van overal kan kopen. Tien jaar geleden nog met aanzienlijke prijs verschillen, van land tot land, tegenwoordig met veel minder groot prijsonder- scheid. De Scandinavische landen lagen voor de Nederlandse export vroeger te ver weg. Zij namen met elkaar voor enkele tientallen miljoenen guldens per jaar af, tegenwoordig voor anderhalf miljard. Zweden werd een zeer aantrekkelijk afzetgebied: het koopt voor meer dan zevenhonderd miljoen. Alleen aan bloem bollen gaat er al meer heen dan in 1938 aan alle produkten tezamen, namelijk voor 30 a 40 miljoen gulden. Van vele tientallen soorten produkten, waar onder damesmantels en nylongarens, weefsels, groente, kaas, sigaren, chocolade, radio- en televisietoestellen, autobenzine, stookolie, zout, schepen, machines bereikt de jaarlijkse omzet in Zweden een aantal miljoenen guldens. Nederland verdrong andere landen van de eerste plaats als leverancier aan Zwe den voor meer dan 180 belangrijke artike len. Toch dong Nederland niet naar Zwe- dens gunst door middel van exorbitant lange kredieten of andere voordelen. Een der voordelen van Nederland was wel, dat het over uitstekende exportvoor lichtingsdiensten beschikte, die in al hun gevarieerdheid in geaarheid, alle zich in spannen om de beschikbare exportkansen ten volle te gebruiken. Doorgaans leverde Nederland ook een goed produkt. Soms had men wel eens moeite zich aan te passen aan de eisen, die men in Zweden stelt, maar men paste zich aan. De keur, bijvoorbeeld, die elek trische artikelen dienen te verwerven al vorens het groene licht voor import wordt gegeven, was jaren lang moeilijker dan elders te verkrijgen. Tegenwoordig hebben vele landen hun eisen eveneens verzwaard. Nederland zit er dus, wat men noemt, goed in. Als vierde handelspartner van dit welvarende land in het noorden (ook de import uit Zweden is aanzienlijk) zou het op rozen zitten als de wereld niet voort durend ingrijpende veranderingen onder ging. Tegenslag Een der ernstigste tegenslagen voor de Nederlandse export naar Scandinavië is het nog voortdurend groter worden van het verschil in invoerrechten voor goederen uit Nederland, vergeleken met die uit de Vrijhandelszone der zeven (EVA). Als in ju li de EVA landen hun tarieven voor indus triële produkten met dertig percent hebben verlaagd, wordt de kloof voor verschillen de exporteurs fataal. Immers, een pro dukt, dat bij invoer in Zweden normaal met dertig pet zou zijn belast, kan uit Engeland, Noorwegen, Finland, Denemar ken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal (sedert Finland er bij kwam zijn er acht partners) met 21 °/o invoerrecht worden verkregen. Dit verschil wordt des te be zwaarlijker als de tussenhandelswinsten in een vaste verhouding tot de importprijs staan en dus ook lager liggen dan voor artikelen buiten de EVA. Jaarbeurzen en exportbladen, zowel als goede, in de Zweedse taal gestelde pros pectussen zijn de meest geschikte media om een afzet te bereiken of te behouden. In een tijd met een hevige internationale mededinging is propaganda bij voortdu ring geboden. Nieuw initiatief Van Nederlandse kant is het daarom nuttig geoordeeld om nog in dit jaar, in september, een grootse demonstratie van het Nederlandse produkt in de Zweedse hoofdstad te geven. Aanvankelijk stond de organisatoren de rorm van een „Neder landse week" voor ogen, waarbij de klein handel ingeschakeld zou worden later bleek, dat er meer belangstelling te ver wachten was voor een opzet, die zich richt tot de groothandel en die aan het publiek toch niet voorbij gaat. De grootste demon stratie van deze aard heeft plaats gevon den in 1946, toen honderdduizenden zich in Stockholm verdrongen voor het Neder landse paviljoen op de Sint Eriks Messe. Wij hebben de vloer toen zien bezwijken. Haar kwaliteit was niet hoog genoeg en dat was die van onze na-oorlogse produkte veelal evenmin. Men roeide met de rie men, die men had. Nu zal opnieuw de Sint Eriks Messe, ook vijftien jaar ouder geworden, het ter rein zijn van een grootscheepse Neder landse demonstratie Van bevoegde zijde is medegedeeld, dat de belangstelling in Nederland bijzonder Abbcdijk 27 te Westminster. Achilles 27 v. Antwerpen n. Amsterdam. Acila 28 te Curagao. Aegis 26 v. Willemstad n. Georgetown. Akkrumdijk 28 te Londen. Alblasserdijk 27 te Rotterdam. Alchiba 28 te New Orleans. Alioth 28 te Dalhousie. Alkaid 28 v. Port Said n. Brunsbüttel. Alkes pass. 28 Algiers n. Antwerpen. Almdijk 27 v. Beira n. Dar Es Salaam. Almkerk 29 te Beira. Aludra pass. 27 Vlissingen n. Rotterdam. Ammon 27 te Baltimore. Ampenan 26 v. Livorno n. Port Said. Andijk pass. 27 Abaco n. Houston. Angolakust 27 v Port Harcourt n. Douala. Ares 27 v. Rotterdam, 28 te Hamburg. Arkeldijk 28 te Rotterdam. Averdijk 27 te Port Said. Banggai 27 v. Manilla n. Callao. Batjan pass. 27 Ouessant n. Hamburg. Beninkust 30 te Freetown. Bennekom 27 340 m. z.w. Flores n. Bremen. Bonita 28 te Puerto Limon. Breda 27 te Curagao. Bussum 29 v. Panamakanaal n. San Jose. Calamares 29 te Cristobal. Caltex Amsterd. pass. 27 Ras Al Hadd n. Bahrein. Calt.ex Rotterdam pass. 27 Kuria Muria n. Suez. Calt. The Hague 27 65 m. n. Alexandr. n. Bahrein. Camerounkust 27 te Monrovia. Camphuys 26 v. Penang n. Calcutta. Ceres 29 te San Antonio. Cirrus (weerschip) 29 te Rotterdam. Congokust 28 te Monrovia. Dalerdiik 28 te Seattle. Delft 26 te Puerto Limon n. Tampa Diemerdijk pass. 27 Isle of Grain n. Antwerpen. Diogenes 27 te Manta. Dongedijk 27 v. Bermuda n. Cristobal. Dorestad 27 v. Tripolis n. Pernis. Doris 27 te Port of Spain. Eenhoorn 27 v. Havana n. Port Arthur. Eumaeus 27 te Port Said. Forest Lake 28 te Bandar Mashur. Fravizo 28 te Bordeaux. Gaasterdijk 28 te New Orleans. Gaasterland 28 te Rio de Janeiro verw. v. Bahia. Garoet 27 v. Hamburg n. Antwerpen. Geestland 26 v. Preston n. Sint Vincent. Giessenkerk 27 te Le Havre. Grootekerk 28 te Kaapstad. Guineekust pass. 27 Luanda n. Pointe Noire. Haarlem 29 te Port Au Prince. Hector 28 te Malta. Heemskerk 29 te Shanghai. Hera 26 te Amsterdam n. Antwerpen. Hooekerk 28 te Rotterdam. Houtman 28 te Port Harcourt. Hydra 26 te Priolo n. Napels. Tsis 26 v. Georgetown n. Norfolk. Tvoorkust 27 v. Antwerpen n. Bordeaux. Japara 2° te Marseille. Jason 27 640 m. n.o. Barbado» n. Amsterdam. Kaap Hoorn 27 te Rouen verwacht v. Pauillac. Kamperdijk 27 te Antwerpen. Katelysia 27 v. Harburg n. Curagao. Katendrecht 27 v. Genua n. Port Said. Katwijk 26 v. Mobile n. Cristobal. Keizerswaard 27 650 m. z.w. Azoren n. Landsend. Kenia 29 te Singapore. Kennemerland 27 v. Paranagua n. Santos. Kerkedijk 28 v. Rotterdam n. Bremen. Kieldrecnt 29 Messina gepass. n. Port Said. Korendijk 26 v. New York n. Antwerpen. Kreeft 27 te Rotterdam. Kylix 29 te Rotterdam. Laarderkerk 29 te Genua. Leersum 27 v. Santander n. Amsterdam. Leeuwarden 26 te Guayaquil. Leiderkerk 27 v. Rotterdam n. Bremen. Lekhaven 28 v. Las Palmas n. Rotterdam. Lelykerk 27 te Damman. Leopoldskerk 27 ten anker Ummsaid. Leto 26 v. Oran n. Key West Liberiakust 28 te Freetown. Loosdrecht 27 te Basrah. Lutterkerk 27 te Londen. Maaskerk 28 te Lorenco Marques. Madisonlloyd pass. 28 Penang n. Djibouti. Maureen 27 v. Liverpool n. Londen. Medon 27 te Puerto Cabello. Meliskerk 27 150 m. w. Malta n. Rotterdam. Memnon 27 v. Smalkalden n. Bighton. Merseylloyd 27 v. Singapore n. Calcutta. Merwelloyd 27 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Muiderkerk 27 te Stettin verwacht. Mijdrecht 27 ten anker Kharg eiland. Mylady 27 v. Conacry n. Tabou. Naess Commander 27 200m. z. P. Rico n. Fawley. Naess Lion 27 00 m. n.o. Ras Fartak n. Napels. Naess Tiger 27 v. Paulsboro n. Puerto La Cruz. Noordam 27 v. Rotterdam n. New York. Nijkerk 30 te Fremantle verwacht. Oberon 28 te Rotterdam. Oranje 28 v. Balboa n. Papeete. Oranjefontein 27 130 m. z.w. Ouess. n. L. Palmas. Oranje Nassau 27 v. Kingston n. Port au Prince. Parkhaven 28 te Ilheus. Parthenon 26 v. New York, 31 te Curagao verw. Pericles 28 te Curagao. Philidort pass. 27 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Philippia 3 te Mena Al Ahmadi verwacht. Pieter S 27 Goeree gepass. n. Swansea. Prins Frederik Hendrik 28 te Montreal. Prirts Willem van Oranje 27 180 m. o.z.o. K. Race naar Plymouth. Prins Willem II 27 v. Detroit n. Port Arthur. Pr. Willem IV 27 450 m. z.w. Valencia n. Londen. Pygmalion 25 v. Tripoli n. Iskenderun. Radja 28 te Rotterdam. Roepat 28 te Singapore. Roggeveen 28 te Kaapstad. Rossum 27 150 m. o. Halifax n. Caribbean. Rotte 28 te Ellesmereport. Samarinda 28 dwars Manzanillo n. Los Angeles. San ana 30 t.e Saigon verwacht. Schiedijk 26 v. Baltimore n. Morehead. Seinelloyd 27 v. Rotterdam n. Kobe. Serooskerk pass. 27 Minicoy n. Singapore. Sibigo 27 v. Hollandiah, 29 te Biak. Sirrah 27 30 m. w. Ct. Paulsrocks n. Las Palmas. Skadi 27 te Torrevieja. Soestdijk 27 te Antwerpen. Solon 27 te Kp. Haitien. Stad Amsterdam 27 v. Rotterdam n. Beira. Stad Delft 28 te Montreal. Stad Maassluis 27 v. Palermo n. Melilla. Statendam 26 v. New York n. Southampton. Stentor pass. 27 Vlissingen n. Hamburg. Straat Cumberland 28 te Durban. Str. Madura 27 90 m. w.z.w. Kp. Howe n. Sydney. Sunetta 27 v. Hamburg n. Gothenburg. Tahama27 te Mena Al Ahmadi. Talisse 26? v. Cleveland n. Hamilton. Tamara 27 v. Port Said n. Landsend. Tegelberg 28 te Durban. Tjimanuk 29 te Sydney. Togokust 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Tweelingen 29 te Narvik. Triton 28 te Curagao. Van Heemskerck 28 te Kobe. Van der Hagen 27 60 m. z.w. Madagasc. n. Singap. Van Linschoten 27 v. Port Gentil n. Walvisbay. Van Neck 27 te Dunedin. Van Riebeeck 28 te Durban. Van Waerwijck 27 v. Hongkong n. Saigon. Vlieland 27 v. Eastham n. Heysham. Waibalong 27 v. Bahrein n. Mombasa. Waikelo 23 te Muscat. Weltevreden 27 v. Pt. Swettenham n. Singapore Westertoren 28 te Huil. Woltersum 28 te Antwerpen. Wonogiri 28 te Singapore. Wonosobo 26 v. Papeete n. Noumea. Zaanland 27 v. Hamburg n. Amsterdam. Zafra 27 te Suez KLEINE VAART Aerdenhout 26 20 m. z.w. Sandhamm. n. Shoreham. Ardeas 27 te Rotterdam n. Tanger. Atlas 27 dwars Ouessant n. Leixous. Bab T 27 v. Hudiksvall n. Zaandam. Brouwersgracht 27 te Norderney n. Helsinki. Elsa 26 v. Zaandam n. Gdansk. Joost 26 te Skutskaer. Julia Mary 27 op Thames n. Amsterdam. Keizersgracht 27 90 m. o.n.o. Sunderl. n. K'hagen. Leonidas 27 te Bremen n. Hamburg. Lijnbaansgracht 27 0 m. z. Texel n. Helsinki. Marianne 27 dwars Dungeness n. Malmö. Nero 27 140 m. n. Villano n. Rotterdam. Phidias 26 v. Algiers n. Oran. Plato 27 10 m. z. Lalskovre v. Aalborg n. A'dam. Ponza 26 te Domsjö. Strabo 27 30 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Thaletas 26 30 m. n.o. Palos n. Savona. Tilly 26 v. Skutskaer n. aandam. Twee Gebroeders 26 v. Amsterdam n. Hamburg. SLEEPVAART Cycloop 29 verm. v. Colombo. Gele Zee 24 te Sunderland. Help 28 werdzaam te Calcutta. Noordholland 25 te Nagasaki. Titan 27 v. IJmuiden n. Rotterdam. Utrecht 28 nog te Honolulu n. Japan. Zeeland 28 150 m. O. Comeaubay n. Montreal. groot is. Zo groot, dat men van het aan vankelijke plan, om het „Amerikaanse pa viljoen" te huren, heeft moeten afzien. Het is te klein. Het succes bij het publiek is verzekerd. Dit stroomt in drommen toe als er bloe men of fruit „geshowd" worden De Zweden zijn niet voor niets de landgenoten van de grote Carl von Linné (Linnaeus). Zij zijn dol op bloemen en fruit. Ook de groenten, vroeger stiefkinderen in Zweden, vinden meer en meer waardering. En dit jaar zullen al de agrarische bedrijfsgroe pen er tegelijk aanwezig zijn. De zuivel blijft niet achter. Maar men verwacht ook, onder meer op de buitenterreinen, veel deelneming van de zware en middelzware industrie. De groep speciale machines en werktuigen doet tegenwoordig in Zweden goede importzaken. Ook de industrie Jarenlang heeft men zich eigenlijk laten overdonderen door de grootscheepse deel nemingen uit landen achter het ijzeren gor dijn, wier inzending voor een belangrijk deel propaganda was, maar die er toch ook menige machine hebben kunnen ach terlaten. Te veel noorderlingen weten nog steeds niet wat onze zware industrie eigen lijk wel presteert. In onze reclame hebben wij wel eens wat veel gebruik gemaakt van klompen, molens en tulpen. Het ziet er naar uit dat de belanghebbenden daar nu eens drastisch verandering in gaan brengen. BRUSSEL Vandaag zal het contract tussen de Sinclair Oils en de stad Brugge worden getekend dat van Zeebrugge een petroleumhaven zal maken. Zoals gemeld heeft de petroleummaatschappij het plan tanks te laten bouwen met een totale capa citeit van 100.000 ton. Zij wilde echter eerst zekerheid hebben dat de haven van Zeebrugge toegankelijk zou zijn voor sche pen tot 50.000 ton en zij verlangde de bouw van een nieuwe aanlegsteiger en van een kaaimuur. Het Belgische ministerie van Openbare Werken heeft thans de verzekering go- geven dat deze werken zullen worden uit gevoerd. Veertig miljoen Belgische franks zijn daarvoor uitgetrokken en nog dit jaar zal met de werkzaamheden worden be gonnen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 2de tijdv. lste tijdv. A.K.U. 470 Kon. Olie126.20-127.20 126.20 Philips1076 gb—1088 1075 Unilever 855'/s Hoogovens 11151116 1115 In verband met „Memorial Day", 30 mei, zullen in de Verenigde Staten vandaag en morgen, de meeste bedrijven en kantoren gesloten zijn. Ook de New Yorkse beurs zal eerst woensdag weer geopend zijn. PHILADELPHIA, (Reuter) Volgens de „Saterday Evening Post" heeft het Amerikaanse departement van Defensie een fout ontdekt in het systeem ter voor koming van het per ongeluk beginnen van een kernoorlog en deze fout binnen enkele uren hersteld. Een ander hiaat inzake de controle op het lanceren van interconti nentale raketten of het uitzenden van vliegtuigen met waterstofbommen werd opgevuld door voorziening in vrijwel on aantastbare controle-centra. Deze omvat ten een commandopost aan boord van een zich steeds in de lucht bevindend vlieg tuig van het strategisch luchtcommando waarbij het de wacht overnemend toestel de lucht ingaat voordat het andere landt. Voorts zijn er plannen om de kruiser Northampton in geheime zeegebieden te doen verblijven. WASHINGTON (UPI) In Washingwn is een twee ton wegende verjaardagstaart voor president Kennedy aangekomen. De taart werd vervoerd in twee delen in ge pantserde auto's en werd geëscorteerd door politie. De taart is een geschenk van een bakkerij in Hartford in Connecticut en zal worden aangesneden aan een diner ter ere van de verjaardag van Kennedy in de wapenzaal van de Nationale Garde. De naar verwachting zesduizend gasten moe ten ieder honderd dollar betalen voor het diner, ten behoeve van een fonds der Democratische partij. De afmetingen van het zoete gevaarte waren 5 bij 5 bij 7 voet Op de taart staat vier voet groot het Witte Huis, gemaakt van suiker. Het Witte Huis heeft de reis van 650 kilometer door vier staten in een afzonderlijke auto ge maakt. De bakkers hebben deze ingrediënten gebruikt: zesduizend eieren, achthonderd pond suiker, achthonderd pond glaceer- middel, driehonderd pond abrikozenjam, 1.500 pond boter, honderden rozen, vlaggen en andere versieringen van suiker, hon derd meter lint en bijna twee kisten cognac. Oorlogspelgrims. Onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgravencomité zijn zestig Engelse pelgrims in Nederland aan gekomen voor een bezoek aan de graven van hun bloedverwanten, die tijdens de oorlog in Nederland gesneuveld zijn. Onder de pelgrims bevindt zich de 83-jarige heer H. Hunter uit Londen, die in twee wereld oorlogen vijf zoons heeft verloren. Dins dagavond zullen zij naar Engeland terug gaan. (Van onze correspondent) WENEN Een koortsachtige stemming heeft zich van Wenen meester gemaakt. Iedereen spreekt hier over de aanstaande ontmoeting tussen Kennedy en Kroesjtsjev en er wordt alles gedaan om hiervoor de beste sfeer te scheppen. De regering stelt alle gewenste gebouwen of paleizen ter beschikking, zoals de heren het maar wil len. Zij hebben maar te kiezen tussen Schönbrunn, het Belvedère of de keizer lijke vertrekken in de Hofburg. Ook voor de internationale pers is reeds een aparte voorlichtingsdienst in het leven geroepen. AI zullen de duizend of nog meer bijzon dere correspondenten uit de gehele we reld niet zo gemakkelijk een hotelkamer vinden, wegens het muziekfestival, dat dan reeds is begonnen, hun werk zul len de journalisten in ieder geval uitste kend kunnen verrichten. Aparte telefoon kabels en -cellen alsmede de telexverbin dingen staan in overvloed ter beschikking. Ook het politie-apparaat heeft alle maatre gelen genomen voor de veiligheid. Er mag geen wanklank worden gehoord. De bevolking leeft bijna even intensief mee als bij de ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag in 1955. Wenen voelt zich een beetje als het middelpunt van de wereld. Men beschouwt Wenen als een bijzonder gunstig terrein, als een stad met een vriendelijke en vredelievende sfeer, waar vooral Kroesjtsjev zich thuis- voelt. Hij was hier als majoor tijdens de bezetting in 1946 en het vorig jaar heeft hij van de Oostenrijkse gastvrijheid ge bruik gemaakt, om niet te zeggen mis bruik. Dat neemt men hem niet kwalijk. Oostenrijk is een klein land en Kroesj- tjsev is een man, die men niet moet prik kelen. Kennedy heeft zijn keuze op Wenen la ten vallen, omdat de Amerikaanse poli tiek langzamerhand haar wantrouwen te genover neutrale staten heeft opgegeven en Dean Rusk inzake het Laos-conflict uit drukkelijk de Oostenrijkse neutraliteit als voorbeeld heeft gesteld. Kennedy is de eerste regerende Amerikaanse president die Wenen bezoekt. Hij kan op de sympa thie van de bevolking rekenen, vooral nu vaststaat dat zijn vrouw, Jacqueline, hem zal vergezellen. De Weners zullen Kroesjtsjev echter even hartelijk begroeten, in ieder geval veel hartelijker dan het vorig jaar toen men nogal gereserveerd was. Regering en bevolking willen van hun kant het moge lijke doen om een ongedwongen en prettig klimaat te scheppen, dat de voorwaarde kan zijn voor een rustig en ernstig ge sprek en, naar men hoopt, ook voor de nodige politieke ontspanning. Salinger, het hoofd van de persafdeling van het Witte Huis, is maandag in Wenen aangekomen met 38 andere Amerikaanse regeringsfunctionarissen. De eerste Russische deskundigen, met aan het hoofd generaal Sacharov, het hoofd van Kroesjtsjevs persoonlijke lijfwacht, een boom van een kerel, die reeds vorig jaar door zijn hardhandig optreden opviel, waren kort tevoren uit Praag aangekomen. De twee kwartiermakers zullen de facili teiten van het gebouw bestuderen. De Oostenrijkse régering acht het gebouw ge schikt voor de ontmoeting, omdat de Inter nationale Commissie voor Kernenergie er reeds gevestigd is. Het was woensdag de laatste dag, dat er op dit niveau aan de voorbereidingen wordt gewerkt. Salinger en Sacharov hebben voorts nog enkele punten besproken betreffende de veiligheid van de staatslieden en de voorzieningen voor de pers. Zeker is, dat Kroesjtsjev zijn intrek zal nemen in de villa van de Russische am bassadeur in Purkersdorf, twee kilometer ten westen van Wenen. Kennedy gaat in de villa van de Amerikaanse ambassadeur logeren. De Oostenrijkse regering heeft voor de begeleidende personen, beslag ge legd op tweehonderd hotelkamers van de eerste categorie. Voorlopig programma Daar het bezoek slechts twee dagen duurt, zal er weinig gelegenheid zijn voor officiële ontvangsten. De Oostenrijkse re gering heeft een voorlopig programma op gesteld, waarin een bezoek aan de opera en een receptie in Schönbrunn zijn opge nomen. Kroesjtsjev en Kennedy zullen waarschijnlijk niet op dit aanbod ingaan, omdat zij in tijdnood zullen verkeren. Wel zullen zij deelnemen aan een diner, dat president Scharf op zaterdag 3 juni zal aan bieden. Ook is wel zeker dat Kennedy en zijn vrouw op zondag 4 juni 's morgens de mis zullen bijwonen in de kapel van de Hofburg, waar de Wiener Sangerknaben meerstemmig zullen zingen. Naar gewoon te zullen de twee staatslieden elkaar een maal in hun eigen ambassade voor een diner uitnodigen. Er zal dus weinig gelegenheid overblijven voor an dere recepties. Daar het hoofddoel bestaat in een persoonlijke kennismaking alsme de een vrije gedachtenwisseling, zal 't no dig zijn dat de twee staatslieden onge stoord in een rustige omgeving met elkaar kunnen spreken. Tot dit doel heeft de Oos tenrijkse regering zelfs vertrekken in de bondskanselarij op het Ballhausplein be schikbaar gesteld.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9