Associatie van de Antillen bij de EEG is een stapje verder DE BEURS - Macmillan geeft in de WEU geen uitsluitsel Duitse belangstelling voor Suriname EEG-Commissie zou „geheime democratie" bedrijven Economisch allerlei uit de V.S. GATT-bespreking over „Dillon-ronde" SCHEEPVAARTBERICHTEN De betalingsbalans in het eerste kwartaal Britse industrie heeft een opstopper nodig Delfzijl ontevreden over zijn vaargeul DINSDAG 30 MEI 1961 Engeland en de EEG Project in studie J. A. D. M. Daniels overleden Kort economisch nieuws Nederlands verzet tegen ontsnappingsclausule Gaat u met vakantie? Bezuinigen op de kapper Communicatie-satellieten Slapte in de huizenbouw UIT DE JAARVERSLAGEN 6 DAGEN EN 2 AVONDEN MEUBELEN KIJKEN IN BOUMAN's FABRIEKSTOONZALEN (naandag dinsdag 30 mei woensdag 31 mei donderdag 1 juni vrijdag 2 juni zaterdag 3 juni BO Lord Amory naar Canada als Hoge Commissaris Dividendvoorstellen 1 t De Britse premier, Harold Macmillan heeft maandag in het Parlement van de Westeuropese Unie in Londen nog niet definitief uitsluitsel gegeven over de toe treding van Engeland tot de E.E.G, Maar de ontwikkeling is op het ogenblik goed, zei hij, en niets dat ik vandaag kan zeggen, zou haar kunnen versnellen. „Se dert augustus vorig jaar werken we hard,! aldus de Britse premier, „in wat mij een gunstiger sfeer schijnt om een einde te maken aan de verdeling van West-Euro pa in de „zes" en de „zeven". Als we de huidige verscheidenheid op Europees gebied overzien, aldus de Brit se premier, behoeven we er ons niet over te verbazen dat de beweging naar grotere Europese eenheid moet groeien en niet op gelegd kan worden. „Als eenheid ons doel is en we houden dat vast voor ogen", aldus Macmillan, „twijfel ik er niet aan of we zullen slagen en misschien sneller dan de pessimisten denken. Laten we on dertussen niet de nadruk leggen op onze moeilijkheden en op wat ons scheidt, maar meer denken aan het fundamente le doel en de traditie, die ons allen in spireren". In het voorbijgaan noemde hij de moei lijkheden op, die een samengaan van Enge land met de zes belemmeren: De land bouw, het Gemenebest en de belangen van de Britse partners in de zeven van de Europese Vrijhandelsassociatie. „Ik ben er zeker van, zei hij, dat niemand van ons de betrekking met de zes wil regelen ten koste van de Britse partner in de „ze ven." Het parlement van de Westeuropese Unie is maandagochtend zijn zitting in Londen, die tot donderdag zal duren, be gonnen met de verkiezing van de Franse socialist Arthur Conté tot voorzitter. De Nederlandse afgevaardigde dr. J. J. R. Schmal (C.H.U.) werd herkozen als een van de zes vice-voorzitters. De heer F. Greiff, een der leidende fi guren van het Duitse groene plan, dat de ontwikkeling van de Westduitse land bouw voorstaat en directeur van de West duitse Verein für Innen Kolonisation, die zich uitsluitend bezig houdt met de cul tuur-technische werken in Duitsland heeft in samenwerking met „Die Gesell- schaft für Agrarische Entwicklung", de mogelijkheden onderzocht van investerin gen in Suriname, met name in het kust gebied. De heer Greiff is namelijk een expert op het gebied van streekontwikkeling. Hij heeft over een eventuele verwezenlijking van een project ten bate van de onderont wikkelde gebieden, in dit geval in Surina me, contact opgenomen met. ir. C. Staf, directeur van de Nederlandse Heide Maat schappij, die-naar Suriname vertrekt voor onderzoekingen. Aangezien de heer Greiff eveneens naar Suriname vertrekt zullen beiden samen reizen. De N.H. Mij heeft namelijk aan genoemde Verein für Innen Kolonisation meermalen adviezen ver strekt. De heer Greiff heeft contact ge zocht met ir. Staf, omdat deze voorzitter is geweest van de Stichting Mechanische Landbouw Suriname, die ook het bekende Wageningen-project heeft voorbereid. Na dere bijzonderheden over de plannen van de heer Greiff ontbreken tot dusver. Wel blijkt het de bedoeling te zijn van de heer Greiff om de genoemde Gesellschaft für Agrarische Entwicklung te bewegen gel den te investeren tot het in ontwikkeling brengen van een groot gebied aan de kust van Suriname. In de nacht van zondag op maandag is te Arnhem op 76-jarige leeftijd overleden de heer J. A. D. M. Daniels, oud-direc teur van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. en van het Internationaal Rayon- Verkoopkantoor. De heer Daniels werd op 11 juni 1884 te Nijmegen geboren. Hij ging in de textielhandel en vestigde zich in 1906 als agent van verschillende textielfa brieken in Brussel. Daarna trad hij in dienst bij de Algemene Kunstzijde Unie. Na zijn pensionering in 1950 bleef hij als adviseur aan de» onderneming verbonden. De heer Daniels is voorzitter geweest van het departement Arnhem van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, lid van de Provinciale Staten van Gelderland, commissaris van de Gelder lander Pers n.v. en de n.v. Vroom en Dreesmann Rotterdam en bestuurslid van verscheidene maatschappelijke en kerke lijke corporaties. In 1937 werd hij be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Protest tegen Britse aansluiting bij de E.E.G. De 25.000 man sterke „Association of Super visory Staffs, Executives and Technicians" in Engeland heeft zich zondag in een resolutie uit gesproken tegen Engelands toetreding tot de Euromarkt. De bond zal de resolutie in juni voor leggen aan de Confederation of Shipbuilding and Engineering Unions Conferentie in Eastbourne. Men is van mening dat Engelands aansluiting bij de Euromarkt de nationale economie ernstig in gevaar zou brengen en dat Engeland veeleer zijn handel met de landen van het Gemenebest en met onderontwikkelde naties moet opvoeren. Vrachtverhoging naar Rode Zeehavens De bij de Continental Red Sea Conference aan gesloten lijnen maken bekend, dat het noodzake lijk is geworden de vrachten van continentale havens naar Port Sudan .Jeddah, Djibouti, Mas- sawa en Assab met ongeveer 7peet. te ver hogen. De nieuwe vrachten zullen van toepassing zijn op alle goederen welke zullen worden ver voerd met schepen die gerekend naar elke haven afzonderlijk, op of na 1 augustus beginnen te laden. De werkloosheidsverzekering in West-Duitsland Omdat er zo weinig werkloosheid in West- Duitsland is, heeft de organisatie voor de werk loosheidsverzekering de regering voorgesteld ge durende een periode van zes maanden, beginnend in oktober, geen premie te heffen. De premie be draagt voor alle Westduitse werknemers twee percent, waarvan de helft door de werkgever wordt betaald. Nieuwe olie- en gasreserves in de Sovjet-Unie Volgens een bericht van Tass hebben Russische geologen medegedeeld, dat het gehele Westsibe- rische laagland, dat een oppervlakte van bijna twee miljoen vierkante kilometer beslaat, rijk aan olie en gas is. Volgens Tass zijn in het ge bied onlangs twee grote oliereserves ontdekt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is gisteren te Brussel bijeengekomen ter bespreking van de associatie der Nederlandse Antillen. De Executieve Commissie werd belast met het opstellen van een uitgewerkt ontwerp verdrag voor associatie. Het ontwerp zal dan in de komende ministerraad nader worden besproken, welke naar alle waarschijnlijkheid op 12 juni zal worden gehouden. In een reeds over deze kwestie opgemaakt memorandum wordt ten aanzien van de hoeveelheden uit de Antillen in de landen van de Gemeenschap ingevoerde olie een maximum voorgesteld. Nederland wil die ontsnappingsclausule echter geen autoritair karakter geven. Zo wel Frankrijk als Duitsland, die bevreesd zijn dat de Europese markt door invoer uit de Antillen zou kunnen worden ver stoord, staan echter op een dergelijke clau sule. Mogelijk dat de jongste ontwikkelin gen te Evian, waar de Algerijnse nationa listen nadrukkelijk hun aanspraken op de Sahara hebben kenbaar gemaakt, de Fran se houding ten aanzien van dit probleem iets soepeler zal maken. De onderhandelim gen voor het vaststellen van het ontwerp verdrag, die de eerstvolgende dagen zullen plaatsvinden, zullen echter niet gemakke lijk zijn, zo verwacht men in kringen van de E.E.G. Aan de associatie met Griekenland, ook een agendapunt, staat thans weinig of niets meer in de weg. Rey, de onderhandelaar van de Executieve Commissie, heeft in de afgelopen weken met de Griekse vertegen woordiger nog de laatste wrijvingspunten besproken en zoals minister De Pous ons gisteravond, rond middernacht na de zit ting van de Ministerraad heeft medege deeld, hoopte men, dat het verdrag, nadat het is voorgelegd aan het Europees Parle ment in Straatsburg, thans voor half juli zal kunnen worden ondertekend. Vandaag zal de Ministerraad opnieuw bij eenkomen en onder andere de versnelling van de verlaging van de douanerechten en het vrije verkeer van werknemers tussen de landen van de E.E.G. bespreken. (ANP) De Ministerraad, voorgezeten door de Belgische minister van Buitenland se Zaken, Spaak, besprak voorts het Nederlandse memorandum over de fusie van de drie executieven van de Europese Gemeenschappen.' de Europese Executieve Commissie, de Euratoom-Commissie en de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. Aan Ne derland werd gevraagd deze voorstellen na der uit te werken. Staatssecretaris Van Houten zegde toe dit in overweging te zul len nemen. Deze kwestie zal eveneens ver der op de vergadering van 12 juni worden besproken. Ter voorbereiding van een later in dit jaar te houden conferentie op ministerieel niveau zullen van 1 tot 3 juni in Brussel vertegenwoordigers van zestien met de Europese gemeenschappen geassocieerde Afrikaanse landen en de permanente ver tegenwoordigers van de zes E.E.G.-landen bij de gemeenschappen bijeenkomen. Op de agenda staan ondermeer de stabilisatie van grondstoffenprijzen in de Afrikaanse lan- ADVIESKOERSEN BUITENLAND BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,0010,10, Ameri kaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,61—3,66, Franse frank (100) 72,95—73.45, Belgische frank (100) 7,047,09, Duitse mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 69,3070,30, Zwitserse frank (100) 82,95—83,45, Italiaanse lire (10.000) 57,50— 59,50, Deense kroon (100) 51,6052,60, Noorse kroon (100) 49,8550,85, Oosten rijkse schilling (100) 13,8013,90, Portu gese escudo (100) 12,1012.25, Spaanse peseta (100. gr- coup.) 5,976,12. den.de marktorganisatie voor bepaalde tro pische produkten, maatregelen op het ge bied van tarieven en contingentering van bepaalde produkten van industrieën in de lidstaten bij de invoer in de Afrikaanse ge bieden, de intrekking van omzetbelasting op Afrikaanse produkten en versnelling van de werking van het ontwikkelings fonds van de E.E.G. ten behoeve van pro jecten in de Afrikaanse gebieden. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden 7 Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Ir. H. Vredeling. een der Nederlandse afgevaardigden in het Europese Parlement, is bijzonder ontevreden over de antwoor den die de E.E.G Executieve Commissie heeft gegeven op vragen over de vast stelling van minimumprijzen voor land- bouwprodukten. Hij vraagt zich zelfs af of de commissie „geheime democratie" wil invoeren. De heer Vredeling heeft in de afgelopen maanden in schriftelijke vragen aan de Commissie onder andere geïnformeerd in hoeverre de Commissie rekening zal hou den met uitspraken van het Europese par lement bij het verder uitwerken van de plannen voor vaststelling van normen voor minimumprijzen, normen die de E.E.G.- Ministerraad op voorstel van de Commissie zal moeten vaststellen. Uit de antwoorden op die vragen maakt de heer Vredeling op, dat de E.E.G. Exe cutieve Commissie het parlement niet in de gelegenheid-wil stellen zieh uit te spre ken over wijzigingen in haar oorspronke lijke voorstellen zoals die door het parle ment in Straatsburg zijn besproken. De Executieve Commissie wenst deze proce dure die volgens hem een schoolvoorbeeld is van „geheime democratie", volgens eigen zeggen te volgen „teneinde het nader tot elkaar brengen van de standpunten der lidstaten in de raad. die met eenparigheid van stemmen een besluit moeten nemen, niet in de weg te staan." Ir. Vredeling vindt dit een uiterst bedenkelijke gang van zaken. (Van onze correspondent) Het machinale grasmaaien langs Ameri- ka's autowegen kost miljoenen. Naugatuck de chemische afdeling van U.S. Rubber adverteert nu een middel om de groei van het gras te vertragen en aldus maaikos- ten te besparen. Of het middel hetzelfde effect heeft op mensenhaar vertelt de ad vertentie niet. Men zou geneigd zijn het te proberen, want de kapper rekent hier tussen de 1,25 en 1,75 dollar voor haarknip pen. General Electric is bevreesd dat A. T. and T (American Telephone and Tele graph Company) er het eerste bij zal zijn, wanneer er een wereldwijd communicatie systeem met satellieten wordt opgezet. Het lijkt mogelijk om omstreeks 1964 betrouw bare telefoon- en televisieverbindingen tot stand te brengen, via een serie satellieten, die de uitzendingen kunnen doorgeven naar alle delen van de wereld. A. T. and T. zou begin 1962 de eerste communicatie-satelliet in omloop willen brengen, maar heeft nog steeds geen ra ket daarvoor ter beschikking gekregen van de Amerikaanse autoriteiten. General Elec tric heeft nu een nieuwe maatschappij op gezet Communication Satellites inc. en als daarvoor toestemming wordt ver kregen, zullen ondernemingen (eventueel ook buitenlandse) daarin voor tien pet eigendomsrechten kunnen verwerven. Een van de redenen voor deze actie moet wel de wens zijn om A. T. and T. de wind uit de zeilen te nemen. Bouw van particuliere huizen floreert slechts matig. Er is geld genoeg in Ame rika en wie niet over contaten beschikt kan gemakkelijk een bouw-lening sluiten met een interest van ongeveer 5% pet. (dat is laag voor de Verenigde Staten). Toch is er minder neiging tot bouwen dan bijvoorbeeld twee jaar geleden. Toen wer den er anderhalf miljoen nieuwe huizen neergezet en dit jaar zal men zeker niet meer dan 1,2 miljoen huizen bouwen. De reden? Misschien enigszins de druk van de recessie, maar vooral toch het feit, dat de huizenhonger gaat zakken en dat het tekort aan huizen, dat na de twee de wereldoorlog bestond, zo langzamer hand is weggewerkt. Wall Street Journal is echter van mening, dat dit jaar nog vrij goed kan worden voor de huizenbou wers. Gisteren is het tweede deel begonnen van de tariefconferentie 1960-61 van de Orga nisatie der Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), welke ver laging van invoerrechten ten doel heeft. Aan de besprekingen wordt deel genomen door vertegenwoordigers van achtendertig landen. Zij zullen het gehele verdere jaar duren. I De vertegenwoordiger van de Eruopese Executieve Commissie, die overeenkomstig het verdrag van Rome belast is met het voeren van de tarief onderhandelingen voor de Gemeenschap, heeft voor deze zoge naamde „Dillon-onderhandelingen" onder voorbehoud van wederkerigheid van line aire verlaging van het gemeenschappelijke douanetarief met twintig percent voor gesteld. Dit voorstel wordt gedaan overeenkomstig het besluit van de raad van ministers der EEG van 12 mei 1960 inzake der versnelde uitvoering van het Verdrag. De stemming voor de internationals was gisteren licht verdeeld. De Philipsaandelen openden op 1077 9). Daarna daalde de koers tot 1072. De aandelen verlieten de markt op circa 1075. De handel was kalm, In de overige hoeken viel eveneens niet veel te beleven. AKU opende op 470 bijna 2 punten hoger doch sloot nauwelijks prijs houdend. Unilever bleef op 856, na 854, on veranderd. Hoogovens 8 punten lager op 1113. Kon. Olie op 126, circa 2 gulden la ger. In de scheepvaartsector was de ham del minimaal met een iets lagere tenden tie. Van Nievelt won 2 punten op 759%. Van de cultures werden certificaten Deli lager geadviseerd. Staatsfondsen waren aan de zwakke kant. Voor de inschrijving a pari op de eerste buitenlandse guldenslening na vele jaren de 4% pet. 20-jarige obligaties International Bank for Reconstruction and Development bestond ter beurze een zeer grote belang stelling. Boom Ruygrok van 168% op 166; Figée van 240 op 240 Vz. Hogere omzet van Reineveld Alle afdelingen van de machinefabriek Reineveld n.v. zijn in 1960 vrijwel volledig bezet geweest. De omzet is ten opzichte van 1959 met ruim twintig pet toegenomen. De hogere omzet heeft geleid tot een rela tief hogere winst. Het bruto bedrijfsresul taat na reservering voor belastingen be droeg 1,21 min (v j. f 1,02 min). Aan de reserve bijzondere doeleinden wordt 135.000 75.000) toegevoegd, waarna deze ihans 1.055.000 bedraagt. Na afschrijvingen resteert een saldo winst voor verdeling van f 335.000 276.000). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 11 pet (negen pet). In het nieuwe boekjaar werd een groot aantal bestellingen ontvangen, die ook voor de toekomst grote beloften inhouden, speciaal wat de export betreft. Op grond van de huidige orderporte feuille en de gang van zaken gedurende de eerste maanden van 1961. ziet de directie de resultaten met vertrouwen tegemoet Van de export, die circa 45 pet van de omzet heeft bedragen, ging een vierde gedeelte naar landen van de Euromarkt. Nederlandse Bontweverij Blijkens het jaarverslag van de Neder landse Bontweverij n.v., waarvan de aan delen in april ter beurze werden geïntro duceerd is 196u voor het bedrijf een zeer belangrijk jaar geweest. Zoals bekend vond eind i960 en begin 1961 een aandelenruil plaats van aandelen E. ter Kuile en Zoon's Textielfabrieken n.v te Enschede in aan delen Nederlandse Bontweverij. Het ge plaatste gewone kapitaal van de vennoot schap steeg na voltooiing van genoemde ruiltransactie en bonusuitkering van f 919.000 per ultimo 1960 tot 1 123.100. Het verdeelbare winstsaldo bedroeg ƒ56 000 11.000). Voorgesteld wordt een onyer- anderd dividend van acht pet op de oude aandelen en vier pet op de nieuwe aan delen Het bedrijfsresultaat van Ter Kuile en Zoon bedroeg f 314.000 189.000). De winst van Ter Kuile en Zoon wordt ge bruikt voor dekking van het nog bestaande verlies, dat daarna zal zijn gedelgd. In 1961 zal met de gevolgen van de revaluatie rekening moeten worden gehouden. De directie vertrouwt dat het bedrijf in 1961 over het door emissie vergrote kapitaal een bevredigend rendement zal opleveren. De omzetten in de eerste vijftien weken van 1961 lagen ruim boven dia in dezelfde periode van 1960. Advertentie Rotterdam: IJsselmondselaari 175 (Kralingseveer) Amsterdam: W. Leevendstr. 30 (bij station Sloterdijk) %il7 UUfk 9-17 UUR 19-22 UUR 9-17 UUR 9-17 UUR 9-17 UUR 19-22 UUR 9-17 UUR meubelen met keur Abbekerk 29 v. Genua n. Marseille. Abida pass. 29 Kielerkanaal n. Curasao. Acmaea 28 ten anker Heyshamn. Adonis 29 v. Moengo n. Huil. Alamak 29 110 m. w.n.w. Malta n. Iskenderim. Alca 29 90 m. z.w. Ushant n. Rotterdam. Alkmaar 29 te Punta Cardon. Almdijk 30 te Dar Es Salaam verwacht. Ameland pass. 29 Fort Aleza n. Buenos Aires. Ammon 30 te Philadelphia. Amstelhoek pass. 29 Lombok n. West-Australië. Amstelmeer 29 v. Moji n. West-Australië. Annenkerk 29 520 m. z.z.o. Freetown n. Kaapstad. Area 29 335 m. n.w. Kp. Finisterre n. Faslane. Argos 29 v. Piraeus, 30 te Kymassi. Arkeldijk 29 v. Rotterdam, 30 te Antwerpen. Arnedijk 30 te Le Havre verwacht. Asmidiske 3 Ov. Norfolk n. Amsterdam. Averdijk 28 v. Suez n. Aden. Barendrecht 29 230 m. o. Malta n. Algiers. Batjan 29 te Hamburg. Bengkalis 29 v. Basrah n. £badan. Blitar 29 te Port Sudan. Breda 27 te Curasao n. Aruba. Caltex Eindhoven 29 v. Port Said n. Pernis. Caltex Madrid 29 te Bahrein. Calt. Napels 29 190 m. o.z.o. Guardafui n. Kaapst. Calt. Pernis 29 790 m. o. Mogadiscio n. Mauritius. Caltex Rotterdam 29 99 m. n.o. Aden n. Suez. Carrillo 30 v. Charleston n. New "York. Cartogo 29 v. New York n. Cristobal. Casamance 29 17 m. n. w.Villano n. Pt. Etienne. Ceres 30 te Talcahuano. Chiron 29 v. Nickerie n. Moengo. Dahomeykust 29 te Amsterdam. Diemerdijk 30 te Amsterdam. Dorestad 29 75 m. w.n.w. Algiers n. Pernis. Drente 30 te Penang. Eos 29 170 m. z.z.w. Ouessant n. Tunis. Esso Amsterdam 29 dwars Perim n. Mena. Esso Nederland 29 70 m. z.z.w. Finist. n. R'dam. Eumaeus 28 v. Suez n. Aden. Fina Nederland 29 v. Port Said n. Stanlow. Forest Hill 29 te Hamburg. Forest Lake 29 v. Bandar Mashur n. Kumana. Forest Town 29 Kp. St. Vine, gepass. n. Banias. Friesland SSM pass. 29 Skagen n. Norresundby. Gaasterkerk 30 te Genua. Gaasterland 30 te Angra Dos Reis. Giessenkerk 29 50 m w. Oporto n. Marseille. Graveland 29 135 m. z.z.w. Madeira n. A'dam. Heelsum 29 dwars Dakar n. Freetown. Helicon 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Hersilia 28 te Belize n. Puerto Barrios. Hestia 29 200 m. w. Madeira n. Sint Maarten. Hydra 29 v. Napels n. Livorno. Ivoorkust 30 te Bordeaux. Java 29 v. Abadan n. Ummsaid. Joseph Frering 28 v. IJmuiden n. Monrovia. Karimata 29 te Le Havre. Karimun 29 v. Akaba n. Djibouti. Katelysia 29 dwars Wight n. Curasao. Katendrecht 30 te Port Said. Kelletia 29 v. Abadan n. Singapore. Kerkedijk 29 te Bremen. Kieldrecht. pass 29 Messina n. Port Said. Koningswaard 29 v. Trinidad n. Pernis. Kosicia 29 te Rotterdam. Kreeft 29 v. Rotterdam n. Puerto Ordaz. Kryptos 30 te Fao. Ladon 29 te Rotterdam. Laertes 29 v. Singapore n. Hongkong. Laga 29 dwars Algiers n. Ayr. Leersum pass. 29 Casquets n. Amsterdam Lekkerkerk 29 te Port Sudan. Lelykerk 29 v. Bushire n. Abadan. Maaslloyd 29 v. Bugo n. Balboa. Maureen 29 te Londen. Marathon 29 100 m. n. Finisterre n. Lissabon. Marnelloyd 30 v. Napels n. Genua. Medon 29 v. Maracaibo n. Port of Spain. Meerdrecht 29 170 m. n.w.n. St. Vine. n. Gibralt. Meerkerk 30 te Colombo. Meliskerk 29 dwars Algiers n. Rotterdam. Merseylloyd 29 190 m. z.w. Rangoon n. Calcutta. Minos 29 v. Kemi, 30 te Rauma verwacht. Mississippilloyd 29 v. Tripolis n. Beyrouth. Molenkerk 30 te Chittagong. Musi 29 v. Manokwari n. Biak. Mylady 29 te Tabou. Neder-Eems 29 te Alexandrië. Neder-Weser 29 v. Akaba n. Bombay. Nieuwe Tonge 29 375 m. w. K. St. Vine. n. Haifa. Noordwijk 29 110 m. n.n.w. Lissab. n. Monrovia. Notos 28 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Oberon 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Oranjefontein 30 te Las Palmas. Oranje Nassau 30 te Puerto Limon. Osiris 30 te Port of Spain. Overijsel 29 te Port Sudan. Papendrecht pass. 29 Bougie n. Odessa. P. G. Thulin 30 v. Cristobal n. Contrecoeur. Philine pass. 29 Perim n. Mena. Philippia pass. 29 Str. Ormoesz n. Mena A1 Ahm. Prins Alexander 30 te Rotterdam verwacht. Prins Willem George Frederik 29 v. Londen naar Glasgow. Prins Willem v. Oranje 29 910 m. w. Bishopropk naar Plymouth Prins Willem IV 29 dw. Lizard, 30 te Londen verw. Prins Willem V 29 v. Montreal n. Le Havre. Prov.singel 29 890 m. v. Yokohama n .Yokohama. Purmerend 29 v. Maracaibo n. Curasao. Pygmalion 30 te Iskenderun. Reza Shah The Great pass. 29 Kuria uria naar Mena A1 Ahmadi. Rondo 31 te Suez verwacht. Rossum 29 600 m. o.z.o. N. York n. CVarribbean. Samarinda 3 te Los Angeles verwacht. Sarpedon 29 250 m. n. Flores n. Hamburg. Schelpwijk 29 460 m. z.o. Ras Al Hadd n. Abadan. Scherpendrecht 29 dw. Tunis n. Wilhelmshaven. Skadi 29 v. Torrevieja n. Ceuta. Soestdijk 30 te Rotterdam. Solon 29 v. Port Au Prince n. Charleston. Stad Amsterdam 29 dwars Ouessant n. Dakar. Stad Breda 29 v. Dakar n. Rotterdam. Stad Maassluis pass. 29 Algiers n. Melilla. Stad Schiedam 31 te Gent verwacht. Stad Utrecht pass. 29 Kreta n. Ceuta. Statue of Lib. 29 dw. Gibralt. n. Wilhelmshaven. Stentor 29 te Amsterdam. Steven 29 te Ravenna. Straat Lombok 31 te Port Lincoln verwacht. Straat Torres 30 te Singapore. Streefkerk 29 v. Amsterdam n. zee (proeftocht). Sumatra 30 te Dubai. Sunetta 29 te Gothenburg.. Tacana pass. 29 Landsend n. Ciudad Trujillo. Tahama 28 v. Mena A1 Ahmadi n. Genua. Tamara 29 165 m. n.o. Benghazi n. Landsend. Texel 30 te Aden. Themis 30 te Mobile. Theron 29 te Madeira. Tiipondok 30 te Manilla. Tjitarum 29970 m. w.z.w. Fremantle n. Sydney. Van der Hagen 29 300 m. z.w. Maurit. n. Singap. Van Heemskerck 29 v. Kobe n. Nagoya. Van Neck 30 v. Dunedin n. Bluff. Vlieland 29 v. Heysham n. Curacao. Vlist 29 550 m. n. Azoren n. Hamptonroads. Voco 29 20 m. z. Kristianopel n. Vasteras. Waikelo 1/6 te Mukalla verwacht. Waingapoe 29 60 m. n.o. Kuria Muria n. Muscat Waterland 29 100 m. n.n.o. Madeira n. Amsterdam, Willem Ruys 29 dwars Bone n. Port Said. (Van onze correspondent) LONDEN Lord Amory, de vroegere Kanselier van de Schatkist, die voordat hij in de adelstand werd verheven Heath- coat Amory heette, zal worden benoemd tot Hoge Commissaris in Canada. Dit is de titel van de Britse ambassadeurs in de Gemenebest-landen. Hij zal zijn benoe ming in het najaar aanvaarden. De huidi ge Britse Hoge Commissaris, Sir Saville Garner, zal bij het eind van zijn ambtster mijn in juli naar Engeland terugkeren. Waterman 29 160 m. w. K. St. Vine. n. L. Palmas. IJssel 29 50 m. z.w. Cartagena n. Lissabon. Zaankerk 30 te Nagoya. Zafra 29 v. Port Said n. Le Havre. Zaria pass. 29 Finisterre n. Le Havre. Zonnekerk 29 v. Marseille n. Antwèrpen. KLEINE VAART Aerdenhout 29 te Shoreham. Alcetas 28 te Tanger n. Cadiz. Ank T pass. 29 Elbe-1 v. Jacobstad n. Zaandam. Areas 29 dwars Guernsey n. Gibraltar. Atlas 29 10 m. z.z.w. Finisterre n.-Leixous. Bab T 27 v. Hudiksvall n. Zaandam. Berkhout 27 v. Piraeus n. Famagusta. Bloemgracht 29 te Hamina Brouwersgracht 28 te Gedserrev n. Helsinki. Draco 29 v. Vigo n. Amsterdam. Elsa 26 v. Zaandam n. Gdansk. Heerengracht 29 te Bremen. Helvetia S 29 te Utklippan na Evmouth. Joost 26 v. Stugsund te Skutskaer. Kaap Falga 26 v. Rundvik n. Amsterdam. Keizersgracht 27 v. Sunderland n. Kopenhagen. Leonidas 29 te Hamburg n. Amsterdam. Looiersgracht 29 te Turku. Lucas Bols-2 29 te Rotterdam. Midas 28 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Nero 29 te Beachyhead n. Rotterdam. Plato 29 te Amsterdam n. Rotterdam. Ponza 26 v. Ostrand te Domsjö. Strabo pass. 29 Goeree n. Rotterdam. Tilly 26 v. Skutskaer n. Zaandam. Timca 28 te Gent verwacht. Twee Gebroeders 29 te Odense n. Aalborg. Westerdok 29 25 m. w. Tersch.bank n. Rotterdam. Wilpo 25 v. Karskaer te Skutskaer. SLEEPVAART Barentsz Zee 23 te Genua. Blankenburg 29 v. voorgaats te Rotterdam. Cycloop verm. 29 v. Colombo n. Nederland. Gele Zee 27 v. Vlissingen n. Brake. Help verricht bergingswerk te Calcutta. Schelde 18 v. Laccadiven n. Rotterdam. Titan 27 v. Rotterdam n IJmuiden. Utrecht 28 nog te Honolulu n. Japan. Zeeland 28 150 m. o. Comeaubay n. Montreal. Overschotten liepen terug De minister van Financiën heeft gisteren aan de Staten-Generaal een overzicht ge zonden van de voorlopige betalingsbalans- gegevens over het eerste kwartaal 1961, die door de Nede.landsche Bank zijn op gesteld. Blijkens de gegevens op kasbasis bedroeg het overschot op lopende reke ning over de genoemde periode ƒ346 min. Vergeleken met het eerste kwartaal 1960 betekent dit een achteruitgang van ƒ113 min. Het overschot van de lopende rekening op transactiebasis zal waarschijnlijk een lager cijfer te zien geven dat'dat op kas basis. Momenteel zijn nog niet voldoen de gegevens beschikbaar om het verschil vast te stellen. Het particuliere kapitaalsverkeer ver toonde een tekort van 478 min. De trans acties in binnenlandse en buitenlandse ef fecten leidden per saldo tot een kleine ka- pitaalinvoer. De investeringen, de krediet verlening op lange termijn en in het bij zonder de kredietverlening op korte ter mijn veroorzaakten daarentegen een vrij groot kapitaalexport-saldo. Het kapitaal verkeer van de overheid vergde 108 min onder andere omdat de in 1950 in Zwitser land geplaatste staatslening groot Zw frs 50 min een jaar vervroegd werd afgelost. Het totale kapitaalverkeer vertoonde dus een tekort van ƒ586 min, dit tekort over trof het overschot op lopende rekening met 240 min. De aflossingen op de geconsolideerde vorderingen en schulden, voortvloeiende uit betalingsaickoorden, bedroegen 200 min, voornamelijk door de gedeeltelijk vervroegde, totale aflossing van de schuld aan de Bondsrepubliek Duitsland. De goud en deviezenvoorraad van de Nederland se Bank verminderde met ƒ264 min; de deviezenreserves van de deviezenbanken daalden met ƒ195 min. De herwaarderings winsten en -verliezen als gevolg van de revaluatie van de gulden zijn niet in deze cijfers verwerkt. Entcomayer passeert dividend De n v. Entcomayer te Amsterdam stelt voor ever 1960 het dividend te passeren. Over 1959 werd zeven percent dividend uitgekeerd. VERHANDELDE FONDSEN. 26 mei 29 mei Totaal 408 419 Hoger 124 (38.5°/o) 121 (28,9%) Lager 193 (47.2%) 223 (53,2«/o) Gelijk 91 (22.3%) 75 (17,9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. In het telefonisch effectenverkeer kwamen gisteravond geen koersen tot stand daar de Newyorkse effectenbeurs gisteren gesloten bleef. VOORBEURS VAN HEDEN. Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. 466 467 Kon. Olie125,70—126,10 126,00 Philips 1070—1072 1075 Unilever Hoogovens 11051107 gl 1107 Vonge slotkoers Amsterd. Bank 398% Ned. Handel Mij. 330 Rotterd. Bank 390 Twentsche Bank. 334 A'dam Rubber. 117% H.V.A 135% A.K.U 469% Van Berkel's Pat. 365 162,50 Fokker 338 Nederl. Ford 780 Van Gelder Pap. 415 Hoogovens 1107 Müller Nat. Bezit 572 Ned. Kabelfabr... 681 Philips Gem. Bez. 1076 Philips Pref 301 Unilever 856 Wilton Fijenoord 300 Billiton Mij. II 534 Dordtsche Olie 592 126,30 H.A.L 167 K.L.M 92,— K.N.S.M 207 Stoomv. Mij. Ned. 195 Ompieren, Phs. v. 345 N. Scheepv. Unie 167% 228,— 254,50 539,— Ver. Bezit v. 1894 152,50 Albert Heijn 682 Amstel Bier 570 835 Bührmann Papier 725 Ned. Gist- en Sp. 443% Van der Heem 378 630 Hoogenbosch Sch. 308 740 649% Kon. Ned. Zout 1351 Sikkens Groep 880 Stokvis R.S 319% Thomassen Dr. 725 Ver. Machinefabr. 329 Wessanen 389 Zwanenberg-Org. 1109 Aluminium Ltd. 35% American Motors 18'%. Anaconda 63% Bethlehem Steel.. 48% Cities Service 56% General Motors 44% Kennecott Copper 90 Republic Steel 64% Shell Oil 42 U.S. Steel 89% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank). (Van onze correspondent) LONDEN De hertog van Edinburg zei maandagavond in een televisie-uitzending, dat, indien Engeland met het buitenland wil concurreren, de Britse industrie een „opstopper" nodig heeft. Zijn opmerking is een symptoon van de stemming in Enge land, waardoor velen bereid zijn de rege ring te steunen in een plan om de Britse tariefdeuren open te gooien. Volgens de Daily Express, die het Engel se volk dagelijks waarschuwt voor avon turen in Europa, zou Macmillan van plan zijn een snelle rondreis door het Gemene best te maken om het groeiende verzet tegen zijn plan om Engeland met re Euro markt te verbinden de kop in te drukken. Indien Macmillan zelf niet zou kunnen gaan zou Duncan Sandys, de minister voor het Gemenebest in zijn plaats de over zeese gebieden bezoeken. De particuliere vereniging voor Haven- belangen en Industriële Ontwikkeling in Delfzijl (waarbij reders en cargadoors zijn aangesloten) heeft een uitvoerig memoran dum over de Eemskwestie gestuurd aan de Eerste en Tweede Kamer en aan ver scheidene ministeries. De vereniging kant zich daarin tegen de mening van minister Korthals die verder uitdiepen van de vaar geul naar Delfzijls haven afwijst, omdat in het jongste verleden slechts een gering aantal zeeschepen van ongeveer 10.000 ton van deze haven heeft gebruik gemaakt. Een veilige vaarweg van voldoende diepte is echter een gebiedende eis voor een zee haven die zich daarbij als industrievesti gingsplaats ontwikkelt, voert de vereni ging H.I.O. aan. Delfzijl beschikt over een uitstekende, goed geoutilleerde haven met ruime accom. modatie voor grote zeeschepen. Op het hui dige haventerrein worden thans belangrij ke bouwwerken uitgevoerd voor de verde re verbetering en modernisering maar het dreigt meer en meer van de diepe vaargeul naar zee, onder de Duitse kust, te worden afgesneden. Indien de regering zou voortmaken met de ratificatie van het verdrag met Duits land ten aanzien van de Eemskwestie, zou dit de mogelijkheid scheppen snel en door tastend op te treden, daar er in het bewus te verdrag wordt voorzien in een verbete ring van de bereikbaarheid van Delfzijl, aldus de vereniging voor Havenbelangen en Industriële Ontwikkeling. De vaargeul in de Eems moet met het oog op het tankerverkeer en het ertsver- voer met grolschepen tot negen meter uitgediept worden. Deze schepen zijn dan niet afhankelijk van het getij en hoeven niet langer bij Borkum op vloed te wachten. Tot deze conclusie komt de Industrie- und Handelskammer van Emden In haar verslag over 1960. t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11