KLM-vliegtuig neergestort HET WEER m m Challe zinspeelt op geheime Franse contacten met FLN Suriname wil zijn buitenlandse betrekkingen zelf behartigen Parijs zou de militaire zege hebben gesaboteerd - met 62 inzittenden - Nehroe critiseert Portugal Delegatieleden door Koningin ontvangen Pers in Indonesië onder toezicht van de staat RTC IN DEN HAAG BEGONNEN Lord Home bezoekt vandaag Franco K.R. 0.-voorzitter Mr. H. W. van Doorn -7 f li m v 7 eforetjou (nttjl DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Toestel maakte charter vlucht voor Venezuela In de krant van heden: Noordelijke wind Het woord is aan Chauffeur onder invloed en zonder rijbewijs zaaide paniek 1 W 1 têk -e- 1 - '7' Nauwere contacten met Spanje via de E.E.G. NYLON REGENJASSEN liÉsfiÉ&JÉïÉ m DINSDAG 30 MÊI 1961 46e JAARGANG NUMMER 173 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef, adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije SCHIPHOL (ANP) - Naar heden op Schiphol bekend werd gemaakt, is het K.L.M.-D.C.-8-vliegtuig PH-DCL Fridt- jof Nansen, dat met een bemanning, be staande uit twaalf Nederlanders en twee Venezolanen, in charter vloog voor de V enezolaanse luchtvaartmaatschappij VIASA in de buurt van de Portugese kust neergestort. Er zijn 48 passagiers, onder wie tien kinderen, aan boord. De meesten van hen hebben de Venezo laanse of Spaanse nationaliteit. Voorts twee Portugezen, een Italiaan, een Chi leen en een Frangaise. Er zouden zich geen Nederlanders onder de passagiers bevinden. De Fridtjof Nansen was ingezet op de VIA3A-lijn RomeMadridLissabonhet Azoreneiland Santa MariaCaracas in Ve nezuelaCuragao. Om kwart over een vannacht vertrok het toestel van de lucht haven bij Lissabon. Vier minuten later viel het radio-contact uit; daarna is niets meer van het vliegtuig vernomen. De bemanning bestaat uit de Neder landers: Gezagvoerder: R. D. Bergemann. Vliegers: R. M. Draaisma en J. R. W. Hoekstra- Navigator: G. van Vuure. Boordwerktuigkundigen: H. Westrik en J. W. Blommestein. Pursers: F. Linterman en J. Oosterling Hofmeesters: L. Boersma en S. H. Thio. Stewardessen: K. de Graaf en C. J. van de Berg. En de Venezolanen: Purser: Pablo Garrido. Stewardess: M. I. Crespo Caldera. De neergestorte machine is de nieuw ste DC-8, die de K.L.M. van de Douglas- fabrieken in Amerika heeft ontvangen. Het toestel werd deze maand afgeleverd en is de tiende van de dertien straalvlieg tuigen, die de K.L.M. bij Douglas heeft besteld. Het was uitgerust met de nieuwe Turbo-Fan-motoren. Tegen het middaguur zijn met een extra DC-8 machine in opdracht van ir. W. F. Backer, directeur-generaal van de rijks luchtvaartdienst. en namens de regering vier ambtenaren van Schiphol naar Lissa bon vertrokken om een onderzoek in te stellen. In dezelfde machine vlogen tevens zeven K.L.M.-vertegenwoordigers mee. De directie van de K.L.M. vergaderde de gehele morgen in haar gebouw op Schip hol. Het was een van de laatste en onge twijfeld ook een var. de somberste bijeen komsten, welke door de president-directeur de heer I. Aler. die per 1 juni met pensioen gaat, zijn geleid. De nieuwe directeur, drs E. H. van der Beugel vertoeft op het ogen blik in de Verenigde Staten. De directie houdt voortdurend telefonisch contact met haar vertegenwoordigers in Lissabon. Het laatste ongeluk met een K.L.M.- vliegtuig geschiedde op 14 augustus 1958, dus bijna drie jaar geleden, toen de Super- Constellation PH-LKM Hugo de Groot bij Ierland in de Atlantische Oceaan stortte. Daarbij verloren de 91 passagiers en de uit acht leden bestaande bemanning allen het leven. De vlieger R. M. Draaisma is woon achtig in Haarlem. De 44-jarige heer Draaisma is gehuwd en vader van twee kinderen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 6, 7 Uit stad, en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien7 Kunst 7 Feuilleton 9 Boekenhoekje 9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met voornamelijk in het noorden van het land enige regen, in het zuiden enkele op klaringen. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee NIEUW DELHI (AFP) Premier Neh roe heeft maandag op een bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de Indische Congrespartij in Durgapoer felle critiek geleverd op het koloniale beleid van Por tugal. De Portugese regering voert in An gola een onmenselijke en barbaarse poli tiek en heeft duizenden Afrikanen laten afslachten, aldus de premier. Nehroe zei het recente bezoek van de Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Home aan Portugal te betreuren en waarschuwde de NAVO-landen Portugal niet aan te moedigen. Voorts sprak Neh roe de hoop uit dat Goa, thans in Portu gees bezit, spoedig Indisch zal worden. Wraakoefening OTTAWA (UPI) Een groep protes tantse geestelijken in Canada heeft maan dag een beroep gedaan op de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Howard Green om steun te verlenen aan pogingen die moeten leiden tot verzachting van de strafexpedities van Portugezen tegen de inheemsen in Angola. In Angola worden verschrikkelijke wraakoefeningen jegens de negers gehou den, aldus de geestelijken. „De druk ligt op de ontwikkelde Afrikaan. Het schijnt dat men erop uit is Afrikaans leiderschap in Angola uit te roeien". Inayat Khan: Waarachtigheid gaat goedheid te boven. Koningin Juliana heeft in het Paleis Soestdijk een aantal leden van de dele gaties uit Suriname en de Nederlandse Antillen, die deelnemen aan de Ronde- Tafelconferentie, ontvangen. Het zijn: Uit Suriame de minister mr. S. D. Emanuels, A. J. Morpurgo, dr. ir. F. E. Essed, dr. J. Sedney, H. Shriemisier en de statenleden J. A Pengel, J. Lachmon, mr. C. Ooft, voorzitters van de grootste fracties, als mede uit de Nederlandse Antillen de ministers E. Jonckheer, R. J. Isa en J. E. Yrausquin. DJAKARTA (Reuter) De regering van Indonesië heeft een wetsontwerp ge publiceerd, op grond waarvan de pers on der toezicht van de staat komt zodat de overheid haar eigen persbureau en kranten kan stichten. Het ontwerp is door het kabi net goedgekeurd en komt nu voor het par lement. Advocaten en belangstellenden ver dringen zich in de hal van het Parijse Paleis van Justitie, waar zij zich had den opgesteld omdat zij hoopten een glimp van een van de verdachte generaals op te vangen. Telefoto Een man zonder rijbewijs die onder in vloed van sterke drank verkeerde, heeft maandagavond op de Amsterdamsestraat weg in Utrecht grote schrik bij de andere weggebruikers teweeg gebracht. Hij reed met een vrachtwagen met grint zigzag gend over de weg, raakte twee fietsers en verloor een grote hoeveelheid grint en een reserve-wiel. De chauffeur, een 29-jarige Utrechter, is zich in de loop van de avond op het hoofdbureau van politie komen melden. Hij heeft nooit een rijbewijs bezeten. Hij is ter voorgeleiding op het hoofdbureau ingesloten. Tijdens de wilde rit over de Amsterdam sestraatweg, het Ondiep, de Sint Jacobs- straat en de Oudenoord, reed de man ook een trottoir op. Hij raakte bijna een be jaarde wandelaar en verpletterde éen da mesfiets. De fietsers, die op de Amster damsestraatweg werden aangereden, kwa men er nog goed af. De ene heeft bescha digde kleding, de andere onbetekenende verwondingen. .{{SiMSStj,,'' v' j; - i W t A., - -• i 'i "y ,'a 1 F !'i '4 -V:r A Generaal Catroux, een der vijf mili taire leden van de rechtbank, bij zijn aankomst bij het Palais de Justice in Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS. Sneller dan de voorlaatste op stand in Algiers op de barricaden van ja nuari vorig jaar, is de rebellie der gene raals welke in diezelfde stad jongste maand werd ondernomen in haar justiti- nele fase getreden. De eerste zitting heeft al dadelijk twee incidenten opgeleverd. Zei ler, een wat gebogen, rijpe zestiger met wit haar en een onderwijzersbrilletje op, bleek zijn emoties, nu zijn persoonlijk lot op het spel werd gezet, niet meester te kunnen blijven. De imilitaire ex-rebel moest zijn uiteenzetting tweemaal onderbreken omdat hij van zijn stokje dreigde te gaan. De rest van de zitting woonde hij als zwij gend toeschouwer bij. Het andere incident deed zich voor toen de procureur-generaal ingreep tijdens een uiteenzetting van „mon sieur" Challe, die een toespeling maakte op onderhandelingen van Franse autoritei ten met militaire F.L.LM.-leiders. Volgens Challe stond het militaire ver zet van het F.L.N. al 'een jaar geleden bijna op ineenstorten. Een deputatie van Op de rondetafelconferentie van Nèderland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die maandagmiddag in de aloude Trèveszaal aan het Haagse Binnenhof door de Nederlandse vice-premier Korthals werd geopend, heeft de Surinaamse delegatievoorzitter, premier mr. S. D. Emanuels, betoogd dat zijn land de buiten landse betrekkingen zelfstandig zal moeten gaan behartigen. Hij verklaarde echter nadrukkelijk dat Suriname geen algehele onafhankelijkheid vraagt en de band met het huis van Oranje verlangt te bestendigen. Suriname wil zeer na drukkelijk dat Koningin Juliana het hoofd blijft van de regering van Suriname, aldus mr. Emanuels. De premier van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonck heer, verklaarde dat zijn regering er aan twijfelt of een herziening van de staats rechtelijke orde in het koninkrijk op het ogenblik gewenst is, in het bijzonder met het oog op de onzekerheid en het wanbegrip die zulk een herziening thans zou kunnen veroorzaken. De Nederlandse delegatievoorzitter, drs. Korthals, herinnerde er in zijn ope ningstoespraak aan dat bijna zeseneenhalf jaar geleden het statuut voor het konink rijk in werking is getreden. Wij zijn thans toe aan de probleemstel ling, aldus. drs. Korthals. Niet verwacht mag worden, dat wij reeds in deze eerste zittingsperiode van onze conferentie de op lossing van de problemen zullen kunnen formulieren. Daar zal nog wel wat studie door werkgroepen van deskundigen voor nodig zijn. Wel meen ik, dat het voor alle partijen van belang is, dat wij bin nen niet te lange tijd tot besluiten ko men, althans op korte termijn zouden kun nen bekend maken in welke richting on ze gedachten gaan. Een snelle beslissing is noodzakelijk, want min of meer langdurige onzekerheid omtrent onze toekomstige betrekkingen kan voor het welzijn van de drie landen niet anders dan schadelijk zijn. Minister-president De Quay heette de Surinaamse en Antilliaanse delegaties wel kom in ons land. Het spreekt vanzelf, zei hij, dat bij alle verschil in geaardheid en omstandigheden, ook verschillen in beoor deling en appreciatie zijn en dat deze hun weerslag zullen vinden in de standpunten van onze afzonderlijke delegaties. Er zal echter ook een zekere mate van overeen stemming in uitgangspunt moeten zijn, wil een gesprek tot voor allen aanvaardbare resultaten kannen leiden. Op tenminste vier punten meende de premier fundamentele overeenstemming te mogen constateren: de gelijkheid van de delen binnen het koninkrijk, hun verbon denheid aan de Kroon, de wil en bereid heid elkaar naar vermogen bij te staan en te steunen in de behartiging van el- kaars belangen en de belangen van het koninkrijk als geheel en tenslotte de er kenning dat de rechtsorde die aan onze verhoudingen ten grondslag ligt, zoals de ze in het statuut voor het koninkrijk ge stalte heeft gekregen, berust op de vrij willige aanvaarding door de delen. Dit alles overziende, geloofde prof. De Quay, met recht te kunnen stellen, dat de basis voor een vruchtbaar overleg aan wezig is. De voorzitter van de Surinaamse dele gatie, premier mr. Emanuels, begon te zeggen dat in tegenstelling met de strijd waarmede de ontwikkeling bijna overal elders gepaard gaat, de onderlin ge verhouding niet alleen tussen de rege ringen, doch ook tussen de volken van Ne derland, Suriname en de Nederlandse An tillen, misschien nooit beter en hartelijker geweest dan thans het geval is. Wanneer Suriname dan ook heeft aan gedrongen op het houden van deze RTC, dan ligt de oorzaak niet in een minder goe de verhouding; doch zuiver en alleen in het feit, dat de verdere ontwikkeling van Su riname dit eist. Grootse ontwikkeling Suriname maakt een grootse ontwikke ling door en indien de afgelopen zeven ja ren de wereld iets hebben kunnen leren dan is dat wel dat het Surinaamse volk door middel van zijn eigen regering en zijn eigen parlement in staat is geweest zijn ontwikkeling zelf te „plannen" en ge deeltelijk met technische hulp van elders zelf uit te voeren op een wijze welke de vergelijking met de hoogst ontwikkelde landen ter wereld kan doorstaan en welke zeker vele trappen hoger ligt dan hetgeen men in vele andere gebieden van deze wereld ziet gebeuren. En thans vooral het laatste jaar is het steeds duidelijker geworden heeft de on vermijdelijke noodzaak zich gemanifes teerd om een stap verder te doen op de weg der evolutie. Met alle waardering, al dus mr. Emanuels, voor hetgeen diploma tieke organen op verzoek van mijn rege ring in het belang van Suriname hebben verricht, is toch de Surinaamse regering overduidelijk gebleken dat er fundamenteel verschil in inzicht kan zijn, dat er zich ge makkelijk belangentegenstellingen kunnen voordoen en dat er zich een gebrek aan kennis omtrent Surinaamse behoeften, om trent Surinaamse omstandigheden kunnen voordoen, terwijl tenslotte in spoedeisende gevallen de weg via Den Haag te lang blijkt te zijn. Er bestaan dan ook bij Suriname wensen om te komen tot wijzigingen in de regelin gen die de verhoudingen beheersen tussen de drie landen die deel uitmaken van het koninkrijk der Nederlanden nieuwe stijl. Wanneer men de natuurlijke verschillen tussen de drie landen van het koninkrijk beseft, dan is de conclusie van Suriname slechts logisch en onweerlegbaar, dat de verdere ontwikkeling het noodzakelijk maakt dat Suriname zijn buitenlandse be trekkingen zelfstandig behartigt. De rege lingen voor Suriname en die voor de Ne derlandse Antillen zullen niet noodzakelijk dezelfde moeten zijn. Suriname vraagt echter geen algehe le onafhankelijkheid en het verlangt de band met het huis van. Oranje te besten digen. Er is door geen enkele verantwoordelij ke Surinaamse gezagsdrager ooit gespro ken over het verbreken van de banden met het koninklijk huis en dus met het ko ninkrijk. De heer E. Jonckheer, premier van de Nederlandle Antillen en voorzitter van de Antilliaanse delegatie, zei onder meer dat het veilig stellen en het uitbouwen van de economische grondslagen noodzakelijk zijn voor het welzijn van de gehele Antil liaanse gemeenschap voor nu en voor de toekomst. De Nederlandse Antillen zijn gelegen temidden van een aantal landen waar so ciale en politieke hervormingen met schok ken of zelfs langs revolutionaire weg baan breken. T wijf el Voor ons een reden te meer om te twij felen of in dit tijdsbestek een herziening der staatsrechtelijke orde in het konink rijk gewenst is, in het bijzonder in verband met de onzekerheid en het wanbegrip, welk zulk een herziening op dit tijdstip zou kun nen veroorzaken. De regering van de Ne derlandse Antillen is dan ook de mening toegedaan dat een herziening van onze hoogste rechtsregeling op dit moment niet opportuun is, aldus de heer Jonckheer, Algerijnse rebellen zou toen zelfs op het Elysée door generaal De Gaulle in diep geheim zijn ontvangen. Een belangrijke fractie van het F.L.N. was, nog steeds vol gens Challe, bereid de wapens neer te leg gen. In diezelfde dagen begon in Mélun echter een officieel vredesoverleg, waar door de capitulatie van het F.L.N. en dien tengevolge de militaire overwinning voor het Franse leger weer op losse schroeven werd geplaatst. Een groep van een kleine vijfhonderd Algerijnse rebellen, zo beweerde Challe, zou toen op bevel van de F.L.N.-regering in Tunis zijn gefusilleerd. Een voorval waaraan Challe bijzonder groot gewicht hecht. Ten eerste omdat er uit zou blijken dat de militaire overwinning in Algerije mogelijk was. Ten tweede omdat door de ze gang van zaken, zo liet Challe door schemeren, het dubbel spel van het Elysée aan het licht werd gebracht, waardoor het leger zich verraden voelde. Uit dat is de wanhoop voortgevloeid die de achtergrond en de voedingsbodem van de opstand van vorige maand hebben gevormd. Met het oog op de verantwoordelijkhe den van hoog- en hoogstgeplaatsten die door Challe in het geding werden gebracht, kondigde de president aan dat deze aspec ten van het drama later achter gesloten deuren nader zullen worden onderzocht. Het Paleis van Justitie toonde ter gele genheid van dit grootste politieke proces (Van oh ze correspondent) LONDEN De Britse minister van Bui- tanlandse Zaken, Lord Home, heeft maan dag in Madrid verklaard, dat zijn doel is een beter begrip tussen Groot-Brittannië en Spanje tot stand te brengen. Hij voegde er aan toe: met een half miljoen Britse toe risten en de minister van Binnenlandse Za ken (Butler. Red.) heb ik de best denkba re reclame-agenten gehad. Lord Home liet wel doorschemeren dat hij Butler's opmer king, die gezegd en herhaald heeft dat het tijd is om Spanje geheel in het Westen op te nemen, voorbarig achtte. Home zweeg over de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Hij zei dat het ver keerd is het oog ervoor te sluiten dat, als gevolg van de gebeurtenissen der afgelopen dertig jaren, de betrekkingen met Spanje te wensen laten. Ook zei hij niet te willen ontkennen dat „de verschillen in nadruk in onze politieke filosofieën niet gemakkelijk kunnen worden overbrugd." Van belang was Home's opmerking dat nauwer contact met Spanje wellicht tot stand kan komen in een geïntegreerd Eu ropa. Dit wordt uitgelegd als het bewijs dat Groot-Brittannië tevreden zal zijn met een loutere aansluiting bij de E.E.G., maar dat het, wat Europa betreft, een wijdere visie bezit. Men schijnt te denken aan op heffing van Spanje's isolement door het land op de één of andere manier te verbin den met de instituten van de Europese Economische Gemeenschap. MADRID (Reuter) Lord Home brengt vandaag een bezoek aan generaal Franco in diens buitenverblijf ten noorden van Madrid en zal allerlei vraagstukken be spreken met Spaanse ministers. Lord Home is de eerste Britse minister van Buitenlandse Zaken, die sinds vijftig jaar Spanje bezoekt. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAJ JBIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM*TEL. 223596 dat Frankrijk sedert de berechting van ex-maarschalk Pétain na de bevrijding ge kend heeft, weer zijn grimmige aanblik, orpringd en belegerd door gendarmes die zich achter hun mitrailleurs tot op het dak hadden verschanst. In de gangen van het gerechtsgebouw moesten wij als een der tweehonderd journalisten die een kaart hadden weten te bemachtigen, drie, vier maal alle papieren tonen en aktentassen openen, terwijl in een wijde straal rond het paleis geen auto mocht parkeren. (Vervolg op pag. 3) Het bestuur van de Katholieke Radio Omroep heeft in zijn vergadering van gisteren als opvolger van pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. benoemd tot voorzitter van de K.R.O. de heer mr. H. W. van Doorn te Rotterdam, thans voorzitter van de K.V.P. De heer Van Doorn zal als voor zitter van de K.R.O. in functie treden op 1 juli a.s. Af-' i N* Het K.R.O.-bestuur deelt omtrent deze benoeming het volgende mede: Nadat be kend geworden was, dat pater Van Waes berge, in verband met zijn verkiezing tot provinciaal van de Dominicanen, als voor zitter van de K.R.O. zou aftreden, is van wege het bestuur van de K.R.O. contact gezocht met mr. H. W. van Doorn. Deze deelde toen mee, dat hij, aangezien hij toch reeds voornemens was in 1963 als voorzitter van de K.V.P. af te treden in beginsel bereid was een kandidatuur voor het voorzitterschap van de K.R.O. te aanvaarden, evenwel onder de voorwaar de, dat hij niet terstond als voorzitter van de K.V.P. zou behoeven af te treden, omdat de K.V.P. een redelijke termijn geboden zou moeten worden om een opvolger te vinden. Nader overleg van de zijde van het be stuur van de K.R.O. met mr. Van Doorn heeft na ruggespraak van deze met het dagelijks bestuur van de K.V.P. geleid tot zijn bereidverklaring om het voorzit terschap van de K.R.O. op zich te nemen per 1 juli 1961, mits de K.R.O. geen be zwaar zou hebben tegen een combinatie van beide functies tot uiterlijk 1 juli 1962. Het bestuur van de K.R.O. ging hiermee akkoord. Mr. Van Doorn heeft inmiddels aan het Lestuur van de K.V.P. zijn ontslag aangeboden en wel met ingang van de datum waarop in zijn opvolging zal zijn voorzien, doch uiterlijk per 1 juli 1962, Mr. Van Doorn zal geen ontslag vragen als lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1