Tactiek van het kabinet-De Quay Geleidelijk retireren om een sterke stelling te behouden zoudlu betalen als m 531 Peek&Cloppenburg Welvarend Zaandam in feeststemming AGE GUPA u Kamerdebat over uitstel belastingverlaging begonnen AFWAS- MIDDEL herenmode-tip I SPORTSHIRTS Onder invloed politieman doodgereden Minister Popovic bezocht Rotterdam I Drie miljoen Nederlanders dragen een bril „Vijfdaagse1' voor Den Haag ook op 1 juli dank aan Napoleon Wisselvallig weer IS »0pen weave" .3 li I DINSDAG 30 MEI 1961 Spreiden in de tijd Doorbraak tegenhouden Geleidelijk toegeven Kern politieke strijd O 95 weekend shawltje i 1.9S Engelsman krijgt tien maanden gevangenisstraf Vijf opvarenden van schip aangehouden Haarlem Velsen-lJ muiden mmmi WEERRAPPORTEN Beverwijk Stop met kneedbaar hout van Ceta-Bever Clubhuis afgebrand HAUTE COIFFURE MOLENDIJK 2 1 (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is vanmiddag het debat begonnen over het uitstel van de verlaging van inkomsten- en loonbe lasting, aan de hand van de nota waarin minister Zijlstra meedeelt dat hij het thans niet verantwoord acht op 1 juli tot belastingverlaging over te gaan, omdat hij van een versterking van de koop kracht met bijna 500 miljoen gulden per jaar, prijsstijging vreest en economische overspanning. De minister van Finan ciën heeft echter toegezegd in ieder ge val in het najaar een wetsontwerp te zullen indienen met een vaste en defi nitieve datum (waarschijnlijk 1 januari 1962) voor de belastingverlaging. Onder de huidige omstandigheden, met het nijpend gebrek aan arbeidskrachten en de lawineachtige werktijdverkorting, is eigenlijk niemand in de Tweede Kamer verwonderd over het uitstel van de belas tingverlaging. Wanneer door het tekort aan arbeidskrachten de produktie niet kan wor den uitgebreid en door verkorting van de arbeidstijd misschien zelfs vermindert, dan begrijpt iedereen dat er iets mis moet gaan als door een vergroting van de koop kracht de vraag naar produkten toeneemt. Wat de Kamer echter niet begrijpt is hoe de minister van Financiën dan nu kan toezeggen in het najaar wèl een vaste en Advertentie dubro HET MODERNE IN DE GROENE KNIJPFLES definitieve datum voor de belastingverla ging te kunnen noemen. Weet de minister dat er dan geen tekort aan arbeidskrach ten zal zijn? Hij acht het volgens zijn nota niet uitgesloten dat de conjunctuur thans haar hoogtepunt heeft bereikt en dat op iets langere termijn, mede door de in vloed van de revaluatie, enige ontspan ning ook niet uitgesloten is. Maar heeft hij daaromtrent zekerheid? Toch zegt hij in het najaar een vaste datum toe. Ben half jaar uitstel is natuurlijk voor de produktiecapaciteit van betekenis als men denkt aan de belangrijke investerin gengen in de afgelopen twee jaar in nieu we fabrieken en nieuwe machines die meer produceren met minder werkkrach ten. In het komende half jaar en de maan den daarna worden nog heel wat van die nieuwe fabrieken en machines in gebruik benomen die aan de te verwachten grotere vraag tegemoetkomen. Bovendien kan minister Zijlstra bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 rekening houden met de belastingverlaging en daartegenover ten dele de rijksuitgaven verlagen door de uitvoering van grote wer ken nog even uit te stellen of te vertragen. Als de burgers meer besteden, maar het rijk minder, dan houdt men toch een ze ker evenwicht in de bestedingen. Uitstellen, vertragen. Loonsverhoging, arbeidstijdverkorting, belastingverlaging spreiden in de tijd. In zijn voortdurende strijd, direct van mei 1959 af, tegen de dreigende kringloop van overbesteding- prijsstijging - bestedingsbeperking - werk loosheid, staat 't kabinet aanhoudend voor de noodzaak allerlei gewenste maatrege len af te remmen en niet direct, maar geleidelijk iets toe te geven om niet on der de druk van de welvaartsroes te be zwijken. Het kabinet viert de teugels, maar het laat de teugels niet los. Dat beleid maakt psychologisch een slechte indruk, vooral omdat het niet wordt gesteund door een behoorlijke toelichting, maar het kabinet schijnt het psychologisch juist wel goed te vinden als er enige dei ning ontstaat over kwesties als arbeidstijd verkorting en uitstel van belastingverla ging, opdat men daardoor zich ervan be wust wordt dat in weerwil van de wel vaart niet alles kan en niet ineens kan, maar dat geleidelijkheid geboden is. De populaire kabinetten-Drees, met voor treffelijke ministers, en psychologisch kun dig geleid, hebben een overbesteding met alle nare gevolgen daarvan niet kunnen verhinderen. Het niet-popuiaire kabinet-De Quay, met gebrek aan psychologisch in zicht en verscheidene zwak genoemde mi nisters, heeft totnutoe echter overbeste ding weten te voorkomen. De moeilijkhe den die het kabinet ondervindt in kwes ties die enige deining veroorzaken, ontstaan dan echter niet door zwakheid, maar om dat het kabinet zich krachtig verzet tegen de vloedgolf van de welvaart en slechts telkens iets terugtrekt om een doorbraak te voorkomen. Daarom zal minister Zijlstra, na uitstel, tenslotte ook de belastingverlaging moeten laten doorgaan omdat anders de druk on houdbaar wordt. Want de schatkist kan I het lijden! De defensie zal wel vele tien tallen miljoenen meer vergen door het wegvallen van de Amerikaanse hulp, maar er kunnen toch geen overwegende finan ciële bezwaren worden aangevoerd tegen belastingverlaging, zoals vanmiddag ook in de Tweede Kamer is betoogd. Als de belasting niet in een tijd van welvaart omlaag kan, wanneer dan wel? De opbrengst van de belastingen over- i treft nog steeds de ramingen en als het geld niet wordt besteed voor belastinver- laging, zou de druk uit het parlement steeds sterker worden om de miljoenen voor de belastingverlaging te besteden voor nieuwe uitgaven, waarvoor een op zich zelf verantwoorde lijst gemakkelijk is op te stellen. Dat is een belangrijk punt van geschil met de oppositie. De P.v.d.A. voelt niet veel voor belastingverlaging. Zij ziet voor het rijk nog vele, enorme taken waarvoor geld nodig is. Zij acht voor het algemeen belang de besteding van belastinggelden veelal nuttiger dan de besteding van par ticuliere gelden. De P.v.d.A. heeft ple zier omdat het kabinet zijn (voorwaar' delijke) belofte van belastingverlaging niet kan nakomen. De P.v.d.A. had direct al kunnen zeggen dat het niet mogelijk is de lonen aanzienlijk te verhogen en de ar beidstijd te verkorten en de defensielasten te verzwaren en het onderwijs te verbete ren, de woningbouw naar een record te voeren en belangrijke voorzieningen voor de toekomst te treffen (Deltawerken, Lau- werszee, tunnels, wegen enzovoort) en dan ook nog de belasting te verlagen. Minister Zijlstra staat echter op het standpunt dat tegenover nieuwe uitgaven voor belangrijke werken, ook steeds de noodzaak van belastingverlaging moet wor den afgewogen. Hij is van mening, zoals hij op 10 mei in de Eerste Kamer ver klaarde, dat de inkomsten- en loonbelas ting zich ook nog op een „noodpeil" zal bevinden wanneer op korte of langere ter mijn de verlaging van de belasting door gang zal hebben gevonden. De voorgestelde verlaging van de inkom sten- en loonbelasting bedraagt bijna 500 miljoen gulden per jaar. Dat is ongeveer het bedrag waarmee jaarlijks onder gun stige omstandigheden de inkomsten Van het rijk toenemen door de stijging van het nationale inkomen. Door de groei van de bevolking, door de eisen die de moderne tijd stelt, nemen echter ook de uitgaven toe. In de kern wordt de politieke strijd ge voerd over de vraag waarvoor in de pe riode van vier jaar (de normale zittings duur van een kabinet) de aanwas van de rijksinkomsten moet worden besteed. Regering en oppositie verschillen daarover van mening, terwijl de partijen in de Ka mer die geneigd zijn het kabinet te steu nen, met het oog op hun kiezers met de regering thans van mening verschillen over het tijdstip van de besteding. Het kabinet wil afremmen om een door braak van de bestedingen onder de druk van de welvaartsroes te voorkomen. Het is geen prettige positie en een half jaar later zal blijken dat het kabinet toch weer toegeeft met zijn, evenals voor een leger psychologisch moeilijke tactiek van gelei delijk retireren om een sterke stelling te behouden. Advertentie „Cojo" no-iron heerlijk koel Italiaanse zomerkleuren Speciaal verlaagde woensdagprijs li: bijpassend De rechtbank in Maastricht heeft de 41- jarige Engelsman wonende in Born (1), veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf en intrekking van het rijbewijs voor drie jaar. De eis was een jaar gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De rechtbank achtte bewezen dat hij door zeer onachtzaam, onoplettend en roe keloos rijden de dood heeft veroorzaakt van de 40-jarige hoofdagent H. P. Mast. Deze reed in de nacht van 2 april per fiets naar huis en werd op de Wilhelmi- nabrug in Maastricht door de Engelsman aangereden. De politieman werd zo ern- sit gewond dat hij kort daarop overleed. De automobilist verkeerde onder invloed van drank en werd niet in staat geacht een auto naar behoren te besturen. Hij zal van het vonnis in beroep gaan. De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, de heer Popovic, en de leden van zijn gevolg, alsmede minister Luns zijn maandag de gasten van het gemeente bestuur van Rotterdam geweest. Het was een zuiver informeel bezoek met een sterk informatief karakter. De directeur van de dienst Stadsontwik keling en Wederopbouw, ir. C. van Traa, gaf een uiteenzetting van hetgeen er na de oorlog op stedebouwkundig gebied in Rot terdam is geschied. Aansluitend op deze uiteenzetting volgde een autorit door de stad. met als einddoel de Euromast. Daarna ging het gezelschap naar het clubhuis van de roei- en zeilvereniging De Maas, waar burgemeester en mevrouw Van Walsum wachtten en toen begaf het zich aan boord van een der nieuwe rondvaart boten „Prinseplaat". Tijdens het dejeuner aan boord was er volop gelegenheid de Rotterdamse havens te bezichtigen. De Federatie van Opticiens in Nederland, omvattende de algemene bond NOVO, de "christelijke organisatie CHROVO en de rooms-katholieke organisatie Sint Odilia, is in de Stadschouwburg in Tilburg haar I driedaags cohgres begonnen. De voorzit- ter, de heer L. J. M. Caminada, vertelde in zijn openingstoespraak dat er in ons land op het ogenblik drie miljoen mensen een bril dragen. De bril is meer dan ooit aan de mode onderhevig. Thans kan er bij de keuze van een bril reeds rekening gehouden worden met de vorm van het gezicht, de gelaats- en de haarkleur. Er zijn thans 1250 zaken in Nederland tegen 1000 tien I jaar geleden. In 1950 waren er 50 opticiens die naast hun eigen zaak nog een filiaal hadden. Nu zijn het er 150. Het zal, aldus I de voorzitter, wel wenselijk zijn, als er van overheidswege paal en perk zou wor den gesteld aan nieuwe vestigingen, want er dreigt langzamerhand een overbezet ting. Ondanks het feit dat tweederde deel eenmanszaken zijn, dreigt toch reeds een personeelstekort. De samenwerking met ziekenfondsen va rieert van redelijk tot zeer goed. Alleen in Enschede bestaat de ongewenste toe stand dat de ziekenfondsen eigen artsen, een eigen apotheek en een eigen brillen winkel hebben. De gemeenteraad van Den Haag heeft zijn besluit van 10 april inzake de invoe ring van de vijfdaagse werkweek inge trokken. Dit besluit werd door de Kroon tot 1 september geschorst. De raad besloot nu met ingang van 1 juli de vijfdaagse werkweek in te voeren, voor zover dit naar het oordeel van B en W mogefijk zal zijn en met dien ver stande dat de werktijd in de regel ten hoogste 45 uren per week en 9 uren per dag zal bedragen. De recherchegroep van de rijkspolitie te water heeft in de Rotterdamse haven vijf opvarenden van een Amsterdams schip aangehouden onder verdenking van lading- diefstallen. De 18-jarige E. R. uit Gronin gen, de 17-jarige C. L. uit Utrecht, de 23- jarige F. V. uit Alkmaar, de 20-jarige A. H. en de 26-jarige J. G. uit Krommenie wor den ervan verdacht uit de scheepslading een hoeveelheid textiel (rollen textiel, tafelkleden en dergelijke) te hebben ge stolen. De gestolen goederen zouden zij in de Afrikaanse stad Tanga aan de man heb ben gebracht. Het vijftal is naar Amster dam overgebracht. c Concertgebouw (tuinzaal): Vandaag 20 u.: concert Federatie van Haarlemse Zang en Óratoriumverenigingen. Stadsschouwburg: Woensdag 20 u.: Haag se Comedie met „De kardinaal van Spanje" BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Enkele reis naar de hel", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: vandaag echter 20 u.: „Het ge zicht achter de spiegel", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie in vuur en vlam", 14 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, J9 en 21.15 u.: „De hel van Saipan", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Ik beken", 18 j. Woensdag 14.30 u.: „De laat ste passagier", al. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Een stem in de mist", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Roxy Theater: Dagelijks 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vrouwendoder", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Op de drempel van het leven", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort): Donder dag 20 u.: „Het mysterie van het zwarte museum", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Frans Hollaardt. Dagelijks 1022 uur. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heilig land 13): Tot 3 juni expositie van schil derijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 26 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst' (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10-17 u„ zondags 13— 17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem van 26 mei). DINSDAG 30 MEI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om j de rotsen". WOENSDAG 31 MEI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen". Rex Theater, 20 u-: „Trommelvuur op J Monte Cassino". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16 u. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht is bijna nergens meer nachtvorst voorgekomen, omdat de in ons land aanwezige lucht iets hogere dauwpunten heeft. In de naaste omgeving is er nog weinig verandering in de weers- toestand gekomen omdat we ons bevinden tussen twee storingsgebieden die elkaar min of meer op een afstand houden. Het ene gebied bevindt zich bij de Spaans- Portugese kust en veroorzaakt luchtdrukda lingen in Zuid-Frankrijk en de Middelland se Zee, het andere houdt zich op boven Po len en brengt regen in Noord-Duitsland bij temperaturen beneden 10 graden. De laatste storing verplaatst zich in wes telijke tot noordwestelijke richting naar Denemarken. Het is mogelijk dat de regen zich over de noordelijke provincies uitbreidt, in het zuiden en midden van het land daarente gen zal het weer een wisselend karakter behouden. De temperaturen kunnen op plaatsen waar geen regen of veel bewol king voorkomt weer iets hogere waarden dan vandaag bereiken. De wind draait naar noord tot noordwest. DINSDAG 30 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste dagen van Pompei". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote Caruso". WOENSDAG 31 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De laatste dagen van Pompei". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De grote Caruso". Anderhalve eeuw geleden besloot Napoleon de dorpen Oost-Zaandam en West- Zaandam samen te voegen tot de stad Zaandam. Zaandam, thans een bloeiende ge meente, is hem daarvoor erg dankbaar en meent daarvan uiting te moeten geven door een lange reeks van festiviteiten, die aanstaande zaterdag aanvangt. Tussen 1600 en 1800 was de Zaanstreek een middelpunt van Europese bedrijvigheid; daarna kwam een inzinking. Maar de opening van het Noordzeekanaal opende nieuwe per spectieven en de geboden kansen zyn bepaald niet ongebruikt gelaten. Dank zij de IJmuidense pieren en sluizen, komen nu jaarlijks meer dan vijfhonderd schepen in de haven van Zaandam aan. Advertentie Het oude houten clubhuis van Roelvinks tennispark aan de zuidelijke wandelweg in Amsterdam is tot de grond toe afgebrand. Scholieren zouden de brand hebben ge sticht. De jeugd had het reeds enkele we ken lang op dit clubhuis voorzien. Het zou over enige tijd worden afgebroken in ver band met saneringsplannen. Daarom had de eigenaar de inventaris reeds naar het nieuwe clubhuis overgebracht. De gehele Zaanse industrie (in tien ge meenten) bereikte vorig j^r een omzet van 1.3 miljard gulden; Zaandams aandeel was ruim 400 miljoen. Die industrie heeft werkkrachten nodig en dit is de oorzaak van nog een ontmoetingspunt met IJmui- den, want beide industriecentra betrek ken een belangrijk deel van hun man kracht uit Friesland. Erg blij is Zaandams burgemeester, de heer G. J. D. Franken niet met deze ontmoeting in het hoge noor den: „..Hoogovens maakt het ons niet ge makkelijk," zegt hij. Deze energieke bur gemeester zegt overigens een grote bewon dering te hebben voor de dynamische ont wikkeling van Velsen na de tweede wereld oorlog. Beide gemeenten hebben vele over eenkomstige problemen op te lossen en hebben al veel uit eikaars ervaringen ge leerd. Maar met de groenstrook die Vel sen wenst als buffer tegen wat „de in dustriële opmars naar het westen" wordt genoemd, is hij het niet eens: een unieke kans om welvaart te handhaven, en zelfs te verbeteren, moet men niet laten schieten," meent hij. Zaandam is heel blij met de Coentunnel, die de poort tot de Zaanstreek belooft te worden. Binnen een kwarteeuw, zo is de v'erwachting, zal deze streek, nu nog een gebied van honderdduizend inwoners, uit groeien tot een woon- en werkgebied met 250.000 zielen. Het gehele gewest maakt thans een versnelde ontwikkeling mee. Dit gaat gepaard met nieuwe vraagstukken op allerlei terrein. Het vraagt een forse aan pak: de Coentunnel komt juist op tijd". Wie een rit door Zaandam maakt, komt onherroepelijk onder de indruk van de „operatie binnenstad", die onder andere voorziet in de bouw van twee bruggen, noodzakelijk voor het drukke verkeer tus sen het oosten en het westen van de stad. Tezelfdertijd wordt hard gewerkt aan de algehele vernieuwing van de binnenstad. Overal ziet men nieuwe bouwwerken ver rijzen. Nog veel meer nieuwe gebouwen zijn al geheel voorbereid, zoals een stad huis, een ziekenhuis en een lyceum. Ook Zaandam heeft z'n pendelprobleem: van de 35.000 arbeidskrachten, nauwelijks voldoende voor de industrie, komen er da gelijks tienduizend van elders, vooral uit de kop van Noordholland en Amsterdam. Het is zeer verheugend, dat naast de industriële activiteiten ook op cultureel ge bied prachtige initiatieven worden ont wikkeld. Hiervan getuigt het project van de Meisjes in het Zaandamse kostuum tijdens de grote schoonmaak van het Oude Sluisje, waarop Napoleon de stadsrechten verleende. Zaanse Schans, dat ten minste drie en een half miljoen gulden gaat kosten. Op terrein bij Julianabrug laat men waardevolle oud-Zaanse panden herrijzen, die wegens industrieuitbreiding, doorbra ken of sanering moeten verdwijnen. Gees telijke vader van het plan is architect Jb. Schipper, winnaar van de Prix de Ro me. Rijk en provincie verlenen medewer king. Het wordt geen openluchtmuseum: de panden worden, met modern gerief, echt bewoond. Molens en bruggetjes zul len de sfeer verhogen. De naam „Zaan se Schans" is gekozen omdat in de tach tigjarige Oorlog de Zaankanters hier stand hielden tegen de Spanjaarden. Advertentie Geen luxe prijzen. SALON DE BEAUjfé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Bus 2 - indirect 3-4-8 Maximum-tempera turen binnen- en buitenland d Neerslag Laatste 34 uur 4> cS Den Helder licht bew. ono 12 0,1 Ypenburg onbewolkt ono 13 2 Vlissingen onbewolkt ono 14 0 Eelde half bew. wnw 12 3 De Bilt onbewolkt no 13 2 Twente zwaar bew windst. 11 1 Eindhoven half bew. ono 14 0,1 Zd-Limburg mist O 14 0,1 Helsinki half bew. no 25 0 Stockholm half bew. nno 14 0 Oslo regen nno 14 3 Kopennagen zwaar bew n 13 1 Aberdeen onbewolkt windst. 10 0 Londen half bew. O 15 0 Amsterdam onbewolkt O 14 0,1 Brussel onbewolkt ono 14 0,1 Luxemburg mist nno 12 0 Parijs licht bew. ono 15 0 Bordeaux zwaar bew ozo 18 0 Grenoble licht bew. windst. 15 0 Nice licht bew. wzw 22 0 Berlijn regen wnw 10 26 Frankfort half bew. ono 11 2 München zwaar bew W 6 6 Zürich geheel bew no 7 9 Genève zwaar bew. windst. 12 0 Locarno half bew. O 14 15 Wenen licht bew. W 14 22 Innsbruck zwaar bew W 9 9 Belgrado licht bew. windst. 24 12 Athene onbewolkt windst. 0 Rome zwaar bew. o 21 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 18 0 Madrid regen z 20 1 Mallorca half bew. no 18 5 Lissabon regen w 18 15 Woensdag 31 mei Zon op 4.27 uur, onder 20.48 uur. Maan op 22.03 uur, onder 5.54 uur. 30 mei Maanstanden 5.38 uur Volle maan. Lastu 1961. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft de Lastu '61, de tentoonstelling van de Nederlandse Vereniging voor lastechniek, die tot en met 3 juni in de Bernhardhal van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs wordt gehouden, officieel geopend. I Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 mei Hoog water 3.35 en 16.01 uur. Laag water 11.38 en 23.59 uur. Woensdag 31 mei Hoog water 4.17 en 16.44 uur. Laag water 12.20 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoo t 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2