OMZE WOENSDAG-TtP Kreymborg Robert Kennedy wil beëindiging van de rassenscheiding Oostenrijkse studenten houden massale protestbetogingen Y WERELDNIEUWS 1000 BROEKEN! tr KEIP-0PTIEK Van dag tot dag Razzia in Parijs Laos-gesprek weer verdaagd ÏÏM Geen discriminatie van busreizigers Lord Home gaat volgende maand naar Amerika In Leopoldstad herleeft de politieke activiteit Proces tegen Challe maandag begonnen Polio-uitbarsting in Israel Sjah vliegt naar huis raatótoel Volkstelling in België op oudejaarsdag r Uw bril spreekt mee! DINSDAG 30 MEI 1961 3 NIET LANGER ZOEKEN In Algerije 85 doden bij 113 aanslagen geteld Katoenen pakje 2 jaar nu 5#^® mm t m Grote Markt 1-7 Haarlem Gesprekken met Stevenson, Rusk en Hammarskjoeld Drie redenen Rector acht intellectuele toekomst in gevaar JMI Tegenoffensief met levend virusvaccin 0/p de M. Mok De betrekkingen tussen de drie landen van het "Koninkrijk, Nederland. Suriname en de Antillen zijn op het moment opnieuw onderwerp ener Ronde-Tafelconferentie, op verzoek van de partner Suriname, die kennelijk ontevreden is met onderdelen van het bestaande statuut en met de na leving ervan. Een uitdrukkelijke verklaring van pre mier De Quay ten aanzien van de vraag hoe in deze politieke driehoeksverhouding grotere zelfstandigheid kan worden ver worven, biedt al meteen houvast voor de genen. die (met name in het buitenland is dat duidelijk te merken!) zich zitten op te winden over een „semi-koloniale" situatie en verwachten dat er grote moeilijkheden zullen rijzen. De premier zeide namelijk tijdens de openingsdag van de conferentie, dat „grotere zelfstandigheid (in het Ko ninkrijk) niet behoeft te worden veroverd, doch bereikt kan worden in dezelfde sfeer waarin reeds zo vaak goede resultaten (van samenwerking) werden bereikt." Er is dus geen vergelijking mogelijk tussen de situatie in zich vrij-worstelende gebieden elders ter wereld en de actie van Suriname. De noodzakelijkheid tot grotere bewegings vrijheid is door Suriname duidelijk ervaren en het heeft niet geaarzeld daar onmiddel lijk de consequentie van een desbetreffend verzoek uit te trekken. Vandaar de nieuwe R.T.C., die een volkomen normale en aan vaardbare wijze van beraad tussen de drie partners vormt. Voor hen die desalniettemin deze aan gelegenheid toch nog in de sfeer van de „vrijheidsstrijd" zouden willen trekken, kan worden gewezen op een kenmerkend detail in de verhouding tussen Suriname en Nederland, dat tot uiting kwam in een opmerking van de Surinaamse premier, mr Emanuels. Hij verweet het Nederlandse zakenleven een gebrek aan belangstelling voor Suriname, „waardoor niet-Nederland- se bedrijven een grote rol zouden kunnen gaan spelen in dit gebied." Elders ter we reld worden voormalige koloniale mogend heden met de bezem der onafhankelijkheid het land uitgeveegd, met investeringen, deskundigen en al. Wat Suriname wil, is een grotere rol van de Nederlandse indu strie en dus van de Nederlandse invloed, in evenwicht gehouden door een maximale mate van politieke Surinaamse onafhanke lijkheid en gedekt door een vrijwillige band met ons Huis van Oranje. Het respect van de partner Nederland voor de partner Suriname kan in een der gelijke statuering volledig tot zijn recht komen. Het zou een respect van gelijk- waardigen zijn, die elkander helpen en waarderen, en tegelijkertijd profiteren van elkanders verschillend geaarde potentie. De weg is duidelijk aangegeven, de snel heid van verwerkelijking is thans punt één. Want in de roerige wereld van van daag kan een moment van aarzeling onher stelbare verliezen met zich brengen. Advertentie Keuze uit meer dan vanaf ƒ19.75 OOK VOOR JONGENS vanaf 10.— Gen. Cronjéstraat 40 44 Telefoon 54479 Haarlem PARIJS (Reuter) De Parijsè politie heeft zondagavond en maandagochtend bij een van haar grootste razzia's op Noord- Afrikanen ruim 900 Algerijnen voor onder vraging aangehouden. De aanleiding hier toe was het doodschieten van twee Parijse politiemannen op zondag. ALGIERS, (Reuter-AFP) Gedurende de eerste week van de wapenstilstand die de Fransen eenzijdig hebben afgekondigd zijn 113 aanslagen gepleegd, waarbij 85 personen zijn gedood (onder wie 62 Alge rijnen), en 121 werden gewond (onder wie 70 Algerijnen). Voorts zijn er vier Algerij nen verdwenen, aldus heeft het hoofd van de Franse voorlichtingsdienst in Algerije, Coup de Fréjac, meegedeeld. In deze eerste zeven dagen sneuvelden tachtig opstandelingen. Twintig werden ge vangengenomen. Er zijn 2.726 van de 6000 Algerijnen die om politieke redenen gevan gen zaten vrijgelaten. De woordvoerder wilde geen verliescij fers van de Franse strijdkrachten meede len. Zij zouden echter 70 percent lager zijn dan die van de voorafgaande week. Bij een ontploffing van een handgranaat in Algiers zijn vijf personen, onder wie twee Franse militairen, gewond. In Bóne (Qost-Algerije) explodeerde een plasticbom voor de woning van de commandant dei- Franse troepen in dit gebied. Er werd slechts materiële schade aangericht. In Saint Dié (Oost-Frankrijk) hebben on bekenden vernielingen aangericht in het stadhuis en pamfletten van het „geheime leger" achtergelaten waarin met maatre gelen tegen De Gaulle wordt gedreigd. De president zal volgende maand een bezoek aan Saint-Dié brengen. GENèVE (Reuter) De veertien-lan- denconferentie over Laos, die maandag middag na een reces vari vier dagen her vat had moeten worden, is weer verlaagd, zo heeft een Britse woordvoerder in Ge- nève meegedeeld. De Britse en Russische delegatie hebben echter een gemeenschap pelijke verklaring uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat de conferentie zo spoedig mogelijk weer begonnen zal worden. Van gezaghebbende zijde werd voorts meegedeeld, dat de beide voorzitters van de conferentie, de Brit Malcolm Macdo- nald en de Rus Georgi Poesjkin, het maandagmorgen niet eens zijn geworden over de onderwerpen voor de conferentie van maandagmiddag. De Rus wilde be ginnen met bespreking van de voorstellen, die door de Russische minister van bui tenlandse Zaken, Gromyko, zijn ingediend, de Brit daarentegen met een discussie over de uitrusting, die ds internationale commissie van toezicht voor Laos nodig heeft. Advertentie Alleen geldig woensdag 31 m«i in diverse vrolijke dessine, Sanfor. Opgestikte aakken, ook op het broeide. kl. st. p. m. Ó<Q *t/a-a/l6cyz&[ WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse minister van Justitie Robert Kennedy heeft de commissie voor handel tussen de staten verzocht een eind te maken aan de rassenscheiding op de buslijnen die de verschillende staten verbinden. Ook in de wachtkamers, stations en andere gebouwen van deze autobusmaatschappijen wil Kennedy een eind gemaakt zien aan de rassenscheiding. In zijn verzoek aan de commissie stelt Kennedy zich op het standpunt dat er een onbetwistbaar recht bestaat voor alle auto busreizigers op vrijstelling van discrimi natie. De grote autobusmaatschappijen, wier lijnen door alle Amerikaanse staten leiden, dienen de rassenonderscheiding der onderscheidene staten niet tot de hunne te maken, aldus Kennedy. JACKSON (Mississippi) (Reuter) Tweeëntwintig vrijheidsreizigers hebben geweigerd de boete van tweehonderd dollar te betalen, die hun vrijdag in Jackson was opgelegd wegens vredebreuk. Zij zijn maandag naar een strafboerderij overge bracht, waar zij met werken de boete moe ten afbetalen. Als zij drie dollar per dag verdienen, zullen zij ruim twee maanden op de boerderij moeten doorbrengen. De rechtbank van Jackson heeft maan dag nog zeventien vrijheidsreizigers tot elk tweehonderd dollar boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van zes maan- (Van ónze correspondent) LÓ&DEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, zal vol gende maand een driedaags bezoek bren gen aan de Verenigde Staten. Op 13 juni zal hij in New York aanko men waar hij besprekingen zal voeren met secretaris-generaal Hammarskjoeld. Van New York zal Home naar Washing ton vliegen waar hij de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Dean Rusk zal ontmoeten. Op 16 juni zal Lord Home het woord voeren voor de Raad van de Bui tenlandse Betrekkingen in Chicago. Hammarskjoeld wordt vandaag in Lon den verwacht. Vanavond ontvangt hij in Oxford een eredoctoraat. Verwacht wordt dat hij na afloop van de plechtigheid een rede zal houden. Het is echter onzeker of hij Lord Home zal ontmoeten die woens dagavond uit Madrid terugkeert. Hammer- skjoeld zal waarschijnlijk dezelfde avond of donderdagochtend vertrekken. den veroordeeld wegens verstoring van de openbare orde. Hun advocaat deelde onmiddellijk na de terechtzitting, die een kwartier had ge duurd, mede dat zijn cliënten geen hoger beroep zouden aantekenen. LEOPOLDSTAD (UPI) Vandaag wor den in Leopoldstad president Joseph Ka- savoeboe en de andere Kongolese deelne mers aan de politieke conferentie van Co- quilhatstad verwacht. Hun terugkeer zal Leopoldstad weer tot middelpunt van poli tieke activiteit maken, nadat deze vijf we ken geleden als gevolg van de conferentie tot stilstand was gekomen. In de centrale Kongolese hoofdstad gonst het reeds van de geruchten omtrent het lot van president Mosie Tsjombe van Ka- tanga, die maandag per boot in Leopold stad is aangekomen. Voor een man die een zenuwinzinking achter de rug heeft, zag Tsjombe er opvallend goed uit. Hij schudde handen van enkelen van de vijf duizend aanhangers die ter begroeting waren uitgelopen. De Katangese president is later gevangen gezet in de parachutis ten-kazerne van de stad. UNO-secreatris-generaal Hammarskjoeld heeft intussen te New York meegedeeld dat de algehele leiding van het optreden van de Volkenorganisatie in Kongo thans zal worden geleid van het UNO-hoofdkwar- tier in New York uit. Een hoge vertegen woordiger voor Kongo zal na het heengaan van Dajal niet meer worden aangewezen. Een hoge functionaris van het Ierse minis terie van Buitenlandse Zaken, dr. Conor Cruise Obrien, zal belast worden met de coördinatie van de UNO-pro jecten in Kongo. Zijn standplaats is New York. Hammarskjoeld maakte Obriens benoe ming officieel bekend. (Vervolg van pag. 1) President Patin, voorzitter van het spe ciale gerechtshof van negen leden, las de korte akte van beschuldiging voor. Daarna gaf hij het woord aan Challe, een gedron gen gestalte met een wat rood aangelopen hoofd. Rechter Patin in zijn wit hermelij nen mantel, die met zijn fluweelzachte stem echter striemend sarcastische dingen kon zeggen, en Challe zijn gisteren de twee voornaamste antagonisten geweest van het drama dat morgen met de uitspraak waar op geen hoger beroep mogelijk zal zijn, zijn slotbedrijf bereiken zal. Waaruit de snelle ineenstorting van de contrarevolutie verklaard moest worden? Challe somde drie redenen op. De aarze lingen en het gebrek aan doortastendheid van het merendeel der hoofdofficieren die niettemin zijn inzichten deelden. De com munistische infiltratie in het leger. En zijn besliste weigering op andere Franse solda ten te laten schieten. Dat de gevoelens en de obstructie van een half miljoen Fran se soldaten mogelijk ook een rol in de mislukking van zijn staatsgreep konden hebben gespeeld was een overweging waar bij de voormalige opperbevelhebber ech ter niet bleef stil staan. De militaire overwinning op de Algerijn se rebellie zou Parijs, zo had Challe ge hoopt, op een presenteerblaadje kunnen worden aangeboden. De levensvatbaarheid van het Franse Algerije zou dan bewezen zijn. Tegen dit hersenschimmige plan, zijn gisteren behalve door de president en de procureur-generaal, ook door de huidige opperbevelhebber van het leger in Alge rije Gambiez verschillende praktische en morele bezwaren ingebracht. Het is niet het leger dat de politieke lijn van een land bepaalt maar de wettige regering en het parlement, zo werd Challe verschillen de malen voor gehouden. Misschien heb ik verkeerd gehandeld, al dus Challe, maar ook in dat geval werd ik uitsluitend door mijn patriottisme ge dreven. Dat patriottisme lijkt het enige ele ment waardoor zijn hoogverraad psycho logisch aannemelijk kan worden gemaakt. (Van onze correspondent) WENEN. Toen de Finse president, die op het ogenblik een staatsbezoek aan Oos tenrijk brent, gistermiddag een bezoek wilde brengen aan de schatkamer in de Hofburg, werd de gemotoriseerde politie, die voor de auto van de Finse president uit reed, op de Ring dsor drieduizend stakende studenten tegen gehouden. Langs een omweg kon de president met zijn ge volg tenslotte toch de Hofburg bereiken. Deze actie was niet tegen het Finse staats hoofd bedoeld, maar tegen de verwaarlo zing van het onderwijs in Oostenrijk en vooral tegen de beknotting van het cultu rele budget. Ten overvloede zullen de stu denten zich nog schriftelijk bij president Kekkonen verontschuldigen. De protest-optocht van de stakende stu denten maakte diepe indruk, ook op de vele buitenlanders, die het festival in We nen bijwonen. Nadat de stakers eerst de Ring hadden afgesloten, trokken zij naar de Opera, waar zij op de straat gingen zitten en het gehele verkeer een tijdlang stillegden. Zij wilden hiermee demonstre ren dat de regering blijkbaar wel geld genoeg heeft voor een kostbare Opera, maar niet om de basis te leggen voor de intellectuele toekomst van het land. Dit protest, dat door het merendeel van de bevolking en ook door de professoren wordt ondersteund, is zo welsprekend, dat de re gering wel gedwongen zal zijn, maatrege len te nemen. Wanneer er in deze trooste loze toestand op de universiteiten geen verandering komt, zijn de s'fcdenten van plan collectief geen collegegeld meer te betalen. De rector van de Weense univer siteit, professor Kuehn, verklaarde onder stormachtig applaus van de studenten, dat de wetenschap in Oostenrijk geen gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de techniek en de moderne vooruitgang, om dat de nodige hulpmiddelen voornamelijk grotere en meer collegezalen, laboratoria en bibliotheken ontbreken. De beknotting van het culturele budget betekent voor Oostenrijk dat het achter an dere landen blijf aanhinken. Volgens de rector kunnen de professoren niet toveren. Zij zijn niet in staat, om inplaats van 50 nu opeens 3000 studenten met succes op te leiden. Daarom eisen zij bovendien meer docenten en assistenten, die echter ook beter moeten worden gesalarieerd. Politie en studenten raakten gisteren slaags: Een van de studenten is op de grond gevallen en dreigt onder de voet gelopen,te worden. (Telefoto) Een sterke stijging van het aantal ge vallen van kinderverlamming in Israel 83 in de eerste vier maanden van dit jaar. hetgeen meer is dan in de beide vorige jaren tezamen heeft de Israëlische auto riteiten ertoe doen besluiten, inentingen te laten verrichten met vaccin op basis van levend virus. De moeilijkheid is, voldoende hoeveelheden hiervan te verkrijgen. ROME (UPI) De sjah van Perzië Is vanmorgen met een speciaal toestel van het type Viscount uit Rome naar zijn land vertrokken. De sjah zal vergezeld van zijn gemalin, koningin Farah, via Istanboel naar Teheran reizen. Het afgelopen weekeinde deden geruch ten de ronde, dat de vorst niet wilde terug keren wegens de politieke toestand in zijn land. Advertentie Mannenharten kloppen sneller en zij draagt een bril I Zij draagt een bril.... toch heeft zij die ondefinieerbare elegance, die mannenharten doet kloppen I Let op haar brilmontuur.het accentueert haar ogen, wenkbrau wen, haar Ook voor u is er een bril montuur dat het beste bij uw per soonlijkheid past. Laat Keip Optiek u dit bewijzen. ALLE BRILLEN ZIJN GEPRIJSD EN TWEE JAAR GEGARANDEERD. Haarlem Gr. Houtitr. 157 - tel. 11440 Beverwijk Breestraat 118 fë>r Ontmoeting Het was een netgekleed heer die, nadat ik op zijn bellen had opengedaan, mij de vraag stelde of mijn buren op reis waren. Hij had een vergeefse poging gedaan om het aangrenzende huis tot leven te wek ken. Ik antwoordde hem dat de buren in derdaad op reis waren en daarmee had ons gesprek zijn eindstadium bereikt. De heer bleef mij echter aankijken alsof hij nog iets op het hart had. Uit beleefdheid keek ik terug. Er daagde iets in zijn ogen, ter wijl de mijne nog zochten. Maar even la ter hadden wij contact. Hij was, laat ik voor de gelegenheid zeggen Piet Jansen, en ik was ook die ik was. Twee school kameraden van lang geleden. Twee ver drukten door dezelfde meesters, twee kwa jongens in dezelfde stad, beiden onder veel rumoer opgewassen tot wat ze nu al een hele tijd waren: heren die zich zelfstandig door de wereld bewogen. Het onvermijdelijke gebeurde: wij knoop ten er nog een praatje binnenskamers aan vast. Het gesprek volgde de voor de hand liggende paden. De school, deze of gene onderwijzer of klasgenoot, een gebeurte nis van destijds, wat we nu waren en hoe we het waren geworden. Het was een aar dige ontmoeting, maar ook een eigenaar dige. We hadden elkaar herkend, maar we kenden elkaar toch niet meer. We wa ren genesteld in een leven dat alleen door een draad van herinnering met het vroe gere leven was verbonden. Onze gemeen schappelijke jeugd bleek geen voorwaarde tot het ondergaan van een gemeenschap pelijke volwassenheid. We hadden elk on ze eigen gewoonten, manieren, sfeer, ook al was ons beiden het normale lot ten deel gevallen van een beroep uit te oefenen, echtgenoot en vader te worden. We waren bovendien strammer gewor den, niet alleen lichamelijk, maar ook naar de geest. De lenige jeugd sluit snel vriendschap, maakt even snel ruzie en verzoent zich ook weer in hetzelfde tempo. Wij, volwassen heren, deden niets van dat alles. We praatten geanimeerd, maar zon der vriendschap te sluiten, laat staan ruzie te maken. We verlustigden ons op beheer ste wijze in het verleden. Maar dat ver leden was dood en ook onze jeugd was dood. Na zo'n bezoek kan men gaan zitten treuren om wat geweest is, en vooral om wat men zelf geweest is. Ik deed dat niet en Piet Jansen zal het waarschijnlijk evenmin hebben gedaan. Hij leek me daar voor, evenzeer als ik, te bedaard. We aan vaardden het onvermijdelijke, hij vermoe delijk stilzwijgend, ik na enig nadenken en het neerschrijven van deze ontboeze ming. Er was ons trouwens niets nieuws geopenbaard. We hadden al lang geweten dat we geen kinderen meer waren. Het enige opmerkelijke was dat ons dit nog nooit zo duidelijk bevestigd was als toen we elkaar in het volwassen aangezicht keken en naar eikaars volwassen woorden luisterden. BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren 3 belangrijke besluiten genomen. Een berucht artikel van het wetboek van strafrecht zal worden gewijzigd. Er zal op 31 december een volkstelling worden ge houden en op het gebied van de sociale huisvesting is besloten dat voorlopig de oude maatstaven voor het betrekken van goedkope woningen van kracht blijven. Oorspronkelijk was het namelijk het plan dat slechts personen met een bescheiden inkomen die woningen konden betrekken. Het beruchte artikel is na de tweede wereldoorlog iri het wetboek van straf recht opgenomen. Het is van toepassing op degenen, die voor hun houding tijdens de Duitse bezetting werden gestraft en het opende de mogelijkheid hun van allerlei rechten, zowel familiale, burgelij ke als politieke te beroven. De achtereenvolgende regeringen hebben steeds gedokterd aan dit artikel. Het hof voor de rechten van de mens te Straatsburg heeft het zelfs onver enigbaar met die rechten verklaard. Een nieuwe tekst is thans voor advies bij de Raad van Staten. Nog voor de aanstaande parlementaire vakanties zal het nieuwe artikel dan door de volksvertegenwoor diging moeten worden goedgekeurd. Niet alleen zal op oudejaarsdag een volkstelling worden gehouden maar ook een algemene economische en een sociale telling. Zoals de nieuwe regering in een regeringsverklaring heeft beloofd zal er geen talentelling worden gehouden. Dat laatste is vooral iets dat de Vlamingen na aan het hart ligt omdat zij die talentelling veroordelen. J Arrestatie. Drie leiders van de Portugese oppositie zijn gearresteerd op beschul diging van misdrijven tegen de staats veiligheid. De betrokkenen, allen advo caten, zijn enkele dagen geleden gevan gengenomen. Sneeuw. In Zwitserland is maandag veel sneeuw gevallen. De voornaamste Alpen passen waren geblokkeerd en de meeste wintersportceptra meldden dat de sport mogelijkheden gelijk waren aan die in het winterseizoen. Zondag is sneeuw ge vallen in België. Samenzwering. Albert Tevoedjre, minister van Voorlichting in Dahomey, heeft in een radio-uitzending medegedeeld dat een samenzwering is ontdekt om de pre sident en verscheidene ministers van de ze Westafrikaanse republiek te vermoor den. Volgens Tevoedjre zijn de leider van het complot en tien medeplichtigen gearresteerd. De samenzweerders zijn leden van de door de regering ontbonden „Dahomeyse Democratische Unie." Neergestort. Tijdens een oefenvlucht is maandag een transportvliegtuig van de Britse luchtmacht nabij Singapore neer gestort en in brand gevlogen. Van de dertien inzittenden kon er slechts één worden gered. Deze is gewond in een zie kenhuis opgenomen. Cellen Volgens welingelichte kringen in Madrid zijn in de Spaanse hoofdstaf tweeëndertig mensen veroordeeld tot ge vangenisstraffen van maximum vijftien jaar wegens een poging tot het organise ren van communistische cellen. De be klaagden waren voor het merendeel landbouwers uit de provincie Sevilla. Tegenspraak. Op het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft men de berich ten, volgens welke kolonel Antoni Alster, onderminister van Binnenlandse Zaken, belast met veiligheidsaangelegenheden, gevlucht zou zijn, van alle zin ontbloot genoemd. Cuba. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft maandag bekendgemaakt, dat Oost duitse arbeiders 2.220.000 miljoen mark bijeen hebben gebracht voor Cuba, om de schade te herstellen die door het in vasieleger op het eiland is aangericht Busstaking. Een staking van het autobus- personeel in de omstreken van de Noor se hoofdstad is maandagavond geëin digd, nadat chauffeurs, conducteurs en monteurs loonsverhogingen van gemid deld twintig percent hadden gekregen. De staking, die zestien dagen heeft ge duurd, heeft de Noren die in Oslo wer ken maar buiten de stad wonen, groot ongemak bezorgd. De stadbus van Oslo is niet bij de staking betrokken geweest. Twaalfjarige burgemeester. Patricia Anne Lee, een twaalf jarig schoolmeisje, is gisteren geïnstalleerd als de 571-ste burgemeester van Tenby in Engeland. Zij was gekozen door haar moeder, een gemeenteraadslid, die had verklaard* „Ik geloof, dat het goed is kinderen zo vroeg mogelijk burgerzin en sociaal ver antwoordelijkheidsgevoel bij te brengen.' Staking. In Italië zijn maandagochtend an derhalf miljoen landarbeiders in staking gegaan voor 48 uur. Zij willen verbetering van het stelsel van sociale verzekering.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3