Prov. Staten benoemen directeur van Planologische Dienst HENSEN i Jubileumconcert van de Haarlemse Federatie van koren Chefarine 4 E Kunstvezels zijn troef op de damesconfectie-vakbeurs P. C. Hooftprijs uitgereikt aan Victor van Vriesland HU En Q2) i Joel Brand getuigt tegen Eichmann Bibliotheekcongres in Sittard geopend Amerika's Memorial Day op Margraten Minder nachtelijk lawaai op Schiphol elke woensdag jongensmarkt VACANTIE- SHIRTS Registratie medische specialisten Krachtige bestrijding van pijn of griep DINSDAG 30 MEI 1961 spijkerbroeken natuurlijk Een miljoen Joden voor tienduizend vrachtauto's rnmrn v. DUIVENBODEN Elektronische borden op Utrechts station Katy „Centraal College geïnstalleerd Versnipperd land Afscheid Beeldschermer De radio geeft woensdag 7 elevisieprogramma Congres amateurfilmers In de vanmorgen gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land is benoemd tot directeur van de on langs als afzonderlijke tak van dienst op gezette Provinciale Planologische Dienst van Noordholland, dr. ir. R. van de Waal, thans hoofd-planoloog van de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag. Om twee redenen gaat dr. ir. Van de Waal graag naar Noordholland. „In de eerste plaats heeft deze provincie altijd de toon aangegeven in het planologische werk en bovendien is er een reeks problemen, die voor de vakman da moeite waard zijn om zijn tanden in te zetten," zo vertelde de heer Van de Waal in zijn Haagse werkka mer, waarvan de muur is behangen met landkaarten waarop toeristische gebieden zijn aangegeven. Op recreatie heeft de heer Van de Waal zich namelijk de laatste jaren gespeciali seerd, in landelijk, maar ook in Europees verband. Dit werk ruilt hij echter graag voor zijn functie in Noordholland omdat hij daar „nauwer bij de uitvoering betrokken zal zijn." Deze planoloog die na zijn studie in Wa geningen kort na de oorlog hoofd werd van het Bureau Landinrichting in Noord Suma tra en in 1955 via het secretariaat van de plancommissie voor de rampgebieden in zijn huidige functie kwam, ziet „een mooi stuk werk" in Noordholland. „Door histo rische groei heeft de provincie een stuwen- de functie gekregen aan de mond van de Rijn. „Ruimtegebrek en de hoogte van de in vesteringen werpen nu grote problemen op. Door een redelijke decentralisatie ontstaan echter nieuwe mogelijkheden", zo meende de heer Van de Waal, die het noordelijk deel van Noordholland ziet als een ge schikte ruimte voor de „uitstraling" van de randstad. „Zonder op het terrein van de gemeenten te komen zet u dat er vooral bij zullen wé het platteland moe ten betrekken in de ontwikkeling van de randstad" zei hij. Aan het slot van het ge- sprek stelt de nieuwbenoemde directeur de volgende prognose: „We zullen moeten streven naar de deconcentratie van de randstad met regionale concentraties." Advertentie blauw - denim en khaki voor Heren en jongens vanaf 8.40 tuinbroeken diverse tinten met en zonder bovenstuk, zowel in kinder- als in dames-maten vanaf 8.75 voor sportkleding PAARLAARSTEEG 1 JERUZALEM, (UPI) Twee belangrij ke getuigen hebben maandag in het pro ces tegen Eichmann zeer belastende ver klaringen ifgelegd de Amerikaanse pro fessor Gilbert, die gevangenispsycholoog was voor de oorlogsmisdadigers die in Neurenberg terechtstonden, en Joel Brand, voormalig lid van de Joodse raad in Hon garije, met wie Eichmann de beruchte ruilhandel van Joden tegen legerwagens heeft willen opzetten. Joel Brand tijdens zijn getuigenis in het proces-Eichmann in Jeruzalem. (Telefoto) Gilbert verklaarde dat de oorlogsmis dadigers in Neurenberg zonder uitzonde ring en zonder dat daarvoor druk op hen was uitgeoefend, gezegd hadden dat Eich mann de grote man achter de Jodenver volging was geweest. Joel Brand herkende in de man die in de verdachtenbank zat de SS-officier die hem in 1944 op zijn bu reau in hotel Majestic te Boedapest ont boden had, en een bespreking was begon nen met de woorden: „Goed tegen geld, geld tegen Joden". Hij wilde de levens van een miljoen Joden in ruil geven voor tien duizend vrachtwagens. Brand's getuigenis was in overeenstem ming met de inhoud van zijn boek „Men sen als koopwaar", waaraan wij inder tijd een uitvoerige bespreking hebben ge wijd. Ir. R. van de Waal In Sittard is gisteren het 32ste tweedaag se bibliotheekcongres gehouden. De leden van de Centrale Vereniging voor Openba re Bibliotheken en van de Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen kwamen afzonderlijk in jaarvergadering bijeen in het gebouw van de Stadsschouwburg. De algemene vergadering van de Centrale Vereniging van Openbare bibliotheken werd geopend door de voorzitter, dr. H. M. A. M. Wouters. Drs. C. van Dijk, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Bibliothecaris sen, wees er in zijn openingsrede op, dat ondanks pocketboeken en televisie de bi bliotheek een nog toenemende belangstel ling ondervindt. Er zijn echter grote moei lijkheden om tot een goede personeelsbe zetting te komen. Hierdoor komt de oplei ding in het brandpunt der belangstelling te staan. In de bibliotheekwereld is een intensief overleg gaande over niveau, in houd en organisatie van deze opleiding. De spreker hoopte, dat uiteindelijk met medewerking van de overheid een oplos sing mogelijk zal zijn, die aan de eenheid van het vak en aan de specifieke behoeften van de verschillende bibliotheektypen zal voldoen. Ook de vijfdaagse werkweek stelt de bi bliotheken voor een moeilijke opgave, al dus drs. Van Dijk. Enerzijds mag men hopen, dat hierdoor nog meer vrije uren zullen worden besteed aan het lezen van goede lectuur, maar daarnaast moet er ook begrip komen voor de personeelssi- tuatie, die het uiterste aan organisatiever mogen en psychologisch inzicht vraagt. Drs. Van Dijk, die na tien jaar bestuurslid te zijn geweest, aftrad, werd als voorzit ter opgevolgd door prof, dr. L. Brummel, directeur van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Advertentie aluminium |al« De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 MARGRATEN (ANP)De dagen waar op gevallen strijders herdacht werden roe pen altijd bijzondere gevoelens op. Ik ben afkomstig uit Gettysburg, een rustige stad in Pennsylvania, waarvan de naam echter gekoppeld is aan een van de meest ver bitterde gevechten uit de Amerikaanse burgeroorlog. Ik ken zeer goed de gedach ten en gevoelens welke worden opgeroe pen bij het zien van de eindeloze rijen kruisen op de graven der gevallenen. Ik ben er trots op vandaag in Margraten te zijn, op deze grond, die het Nederlandse volk zozeer in het hart en de herinnering heeft opgenomen, aldus de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer John S. Rice, tijdens de gisteren in het kader van de Memorial Day-plechtigheden ge houden bijeenkomst op de Amerikaanse militaire begraafplaats uit de Tweede We reldoorlog, Margraten. Dit jaar, aldus spreker, heeft Memorial Day een bijzonder aspect, het is namelijk precies honderd jaar geleden dat Amerika werd geschokt door de burgeroorlog, die de natie dreigde te vernietigen. Vier jaar later was deze verschrikkelijke strijd ten einde. De eenheid werd behouden, maar tegen welke prijs. Advertentie zonder de maag van streek te makent leder tablet Chefarlne „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die elk afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen Is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen zonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. De klachten waarmee de omwonenden van Schiphol bij de directie van de Amsterdamse luchthaven kwamen is de aanleiding geweest om een beperking op te leggen voor het proefdraaien van vlieg tuigmotoren tussen elf uur 's avonds en vijf uur 's ochtends. Dit wordt in een ken nisgeving medegedeeld door de directie aan alle luchtvaart- en afhandelingsmaat schappijen op Schiphol. Een ontheffing van dit verbod wordt slechts dan verleend indien vitale bedrijfs belangen van de betrokken maatschappij het proefdraaien van een vliegtuig beslist noodzakelijk maken. Het bureau haven dienst van de luchthaven zal dan uitmaken of de bedrijfsbelangen inderdaad vitaal genoeg zijn om het proefdraaien toe te staan. De aanvragen tot ontheffing dienen uiteraard zoveel mogelijk beperkt te blij ven. De Nederlandse Spoorwegen hebben op het Centraal Station in Utrecht nieuwe aanwijsborden voor de vertrekkende trei nen in gebruik genomen. Deze borden worden van een centraal- post uit langs elektronische weg bediend en geven het tijdstip van vertrek van de diverse treinen aan. Advertentie kampsterke „Robson"-kwaltteit vrolijke Picasso-dessins Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 6 jaar kleine stijging per maat b.v. 9 jaar 4.®s De Haarlemse Federatie van zang- en oratoriumverenigingen, die tien jaar geleden werd gesticht, heeft bewezen, dat zij voor de bij haar aangesloten koren van onze stad in velerlei opzichten van betekenis kan zijn. De samenwerking van de koren werd door de aaneensluiting in federatieverband bevorderd, gemeenschappelijke concertavonden boden gelegenheid tot het uitwisselen van artistieke ervaringen en tot het kennisnemen van nieuwe koorwerken. Nog andere voorbeelden zouden aan gehaald kunnen worden om het nut van de federatie te bewijzen. Er was inderdaad reden om het tienjarig bestaan te vieren. Men vond hiervoor een vorm door het organiseren van twee concerten van federatie-koren. Maandag avond werd het eerste concert in de Gemeentelijke Concertzaal door zes Haarlemse koren gegeven. rr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet, dat U met plezier Uw werk kunt doenKoker i 20 tabletten f 0.80. De DACOVA (damesconfectievakbeurs) 1961 heeft gisteren zijn poorten geopend. De officiële opening werd verricht door ir. Plate, plaatsvervangend directeur van Han del en Nijverheid. Het is de eerste confectiemanifestatie die plaats heeft in het nieuwe R.A.I. gebouw en wel in de grote Europa-hal, die een op pervlakte heeft van 85 x 195 meter. Men heeft een aparte salon voor corset- terie, onder- en nachtkleding ingericht, ter wijl de overige plaats ingenomen wordt door standhouders, die hier tot 1 juni hun nieuwe najaarscollectie damesbovenkle- ding tonen. Het valt niet mee om tussen die meer dan 120 stands de belangrijkste nieuwtjes te ontdekken. Er bestaat een duidelijke voorkeur voor herfstachtige tinten, brons- TIJDENS de officiële opening van de DACOVA werd ons met enkele cijfers een indruk gegeven van de groei, die de confectie-industrie doormaakt. Het afgelopen jaar bedroeg de bin nenlandse omzet van deze bedrijven in totaal 1.320 miljoen gulden, terwijl voor een waarde van ongeveer 60 miljoen werd geëxporteerd. Toch is de omzet in damesboven- kleding naar verhouding ten achter ge bleven bij de gestegen koopkracht. De aandacht werd in het begin niet zozeer op kleding als wel op de meer duur zame consumptiegoederen gericht. Bo vendien heeft de invloed van de warme zomer van 1959 nog lang doorgewerkt en zich geuit in een geringe mantel- omzet. Toch is de omzet in de gehele kledingindustrie met 14 percent ge stegen. De invoer van damesbovenkleding is in het eerste kwartaal van 1961 ook sterk toegenomen; vergeleken met dezelfde periode van 1960 zien we een stijging van 60 percent. De import van mantels en jasjes is verdubbeld, terwijl die van regen mantels het viervoudige bedroeg. Hier bij is de invoer van nylonregenjassen uit Italië van grote invloed geweest. Toch blijft de uitvoer van dames bovenkleding nog steeds de import dekken. De mantels vormen het beste visitekaartje voor de Nederlandse kwaliteit. groen en bruin, terwijl er veel aandacht ge vraagd wordt, onder andere door opvallen de affiches, op steeds meer toepassingen vindende synthetische vezels. Eén van de grootste rokkenfabrikanten verwerkt zelfs 95 percent aan synthetische stoffen. Ge mengd met wol of katoen, kan men nieuwe eigenschappen aan een stof toevoegen, die haar kreukvrij, waterbestendig en krimp- vrij maken. Voor ski- en sportkleding zijn pantalons en jumpers van dit materiaal bijzonder at tractief omdat het goed gewassen kan wor den, mooi in vorm blijft en niet vervilt. Ook voor mantels leent dit wondermate- riaal zich uitstekend; ja zelfs pakjes die eruit zien en aanvoelen als jersey of tweed blijken soms van 100 percent synthetische stof vervaardigd te zijn. Nieuw zijn de regenjassen van nylon met een fleurige „flanellen" ruitvoering, die echter ook uit kunstvezel bestaat. Overi gens zien we in dit genre kleding nog veel poplin, in gemêleerde tinten en donker ge nuanceerde kleuren. BEhalve het rechte klassieke model zijn er ook zeer modieuze ontwerpen met laag geplaatste ceintuur en zakken en een gar nering van kunstleer langs zakken en knoopsgaten. Deze garnering voldeed ook goed langs vest of pullover, op fluwelen pakjes was 't goudleer, en gaf er vaak evenals de satij nen afbiezing een apart accent aan. Veel „separates" worden in dezelfde stof ge bracht of in effen jersey rok met jumper in streepdessin, vaak zo geperfectioneerd, dat ze een gekleed jurkje kunnen vervan gen. Wijde rokken zijn alleen voor de spor tieve modellen weggelegd, terwijl voor de geklede japon de voorkeur uitgaat naar nauwe of licht-gerende rokken. De bedrukte, recht over de rok hangen de blouse blijft nog steeds favoriet in de dameskleding en heeft als variatie een kraag met aangehechte stropdas. Als nouveai té noemen we nog een jer sey stretch-pakje in effen en imprimé be staande uit één stuk en met rits gesloten. Het deed een beetje mysterieus aan, wat misschien de bedoeling was, maar het lijkt toch meer geschikt om met jumper gecom bineerd te worden. Het dameskoor „Haerlem" begon als eer ste ensemble onder leiding van zijn diri- gente Willy Van Eldik met de vertolking van Psalm 23 van Franz Schubert. Met juist begrip voor de hoedanigheid van de stemmen van haar koor hield de dili gente de klankexpansies binnen verant woorde grenzen, zodat de koorklank ver dienstelijk genoemd kon worden, behou dens voor enkele lastig te intoneren hoge tonen. Hetzelfde kon gezegd worden van de uitvoering van Schuberts „Standchen", waarbij de alt Elly Jens met welluidende expressieve stem de solopartij zong. Het zal voor dit koor de moeite waard zijn te streven naar melodische vormgeving en naar verdieping der uitdrukkingskracht, Spaarndams Gemengd Koor bewees met de vertolking van Ave Regina van J. Fux, Laudate Dominum van W. A. Mozart en met het Hirtenchor van Franz Schubert een ensemble te zijrr van goede, zelfs uit stekende stemmen, waarmede de dirigent Ernst van 't Kaar een zeer behoorlijke indruk kon maken. In Mozarts compositie werd de solopartij met heldere stem door de sopraan Annie Schoen gezongen. Het gemengde koor „Polyhymnia" speel de onder leiding van Henk Arisz zijn beste troeven uit met een lyrische Kyrie uit een van Schuberts missen. Het werd met goede klankvorming gezongen, wat niet altijd het geval was met „Sicut cervus" van Pale- strina en „Du bist's" van Haydn, waarvan de klank wat onrustig werd door te veel individueel vibrato van enige stemmen van het koor. De mannenzangvereniging „Proza en Poëzie" had in „O Isis und Osiris" van Mozart enige moeite om de juiste intona ties tot stand te brengen. In „Auprès du fleuve étranger" van Gounod was dit soms eveneens het geval. Maar over het al gemeen was de klank en ook de voordracht beter. Het meeste succes had de dirigent Ernst van 't Kaar met het romantisch- gevoelige „Le rossignol" van Grétry. Wat ik gaarne nog in de zang van de gemengde arbeiders zangvereniging „De Stem des Volks" had willen horen: een buigzamer melodievorming en een leniger ritmiek. Overigens kon men over de uitvoeringen van Psalm 150 van César Franck en twee fragmenten uit Haydns „Die Schöpfung" ten aanzien van de klank zeer tevreden zijn. Als laatste koor kwam de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van haar dirigent Jack P. Loory de avond besluiten met de vertolking van een Hedenmiddag is in het Muiderslot de hoogste letterkundige prijs van Nederland, de P.C. Hooftprijs, uitgereikt aan dr. Vic tor van Vriesland voor zijn critisch en es sayistisch proza, verzameld in de twee bundels „Onderzoek en vertoog", die in 1958 zijn verschenen en tussen 1915 en 1957 geschreven beschouwingen bevatten over Nederlandse litteratuur. De jury voor de toekenning van dc prijs bestond uit prof. dr. W. Asseibergs, prof. dr. N. A. Donker sloot, prof. dr. P. Geyl. A. Kossmann en prof. Minderaa. De jury was eenstemmig in haar oordeel. Het juryrapport vermeldt dat Van Vries land in de genoemde periode van veertig jaren zijn subtiel-oorspronkelijke poëzie, zijn nauwgezette vertalingen van buiten lands dicht- en prozawerk en zijn bloemle zingen begeleidde met esthetische beschou wingen over letterkunde, waarin hij re kenschap aflegt over de taak en beteke nis van letterkundige arbeid. Van Vries land aldus het juryrapport worstelt in zijn critisch werk om uit het persoon lijk-ervarene telkens opnieuw het evidente en dus algemeen geldige te voorschijn te brengen. Hierin slaagt hij hoofdzakelijk door toepassing van een grote behoedzaam heid bij de formulering. Zijn woordkeus geeft zelden aan zijn volzinnen de klank mee van het dwingend volstrekte, maar be houdt de nuanceringen van het rijpe be raad. Verheerlijking en vonnis blijven uitersten, die zijn overpeinzing van aard, waarde en werking der letterkundige ge schriften liever vermijdt dan dat zij er zich bij voorkeur op zou richten. Een lich te melancholie, met zulk besef van be trekkelijkheid welhaast onverbrekelijk ver bonden, doortrekt in de meeste gevallen de vertoogstijl en geeft er een ondertoon van dichterlijk neuriën aan mee, gelijk die ook waarneembaar wordt in de enige ro man en schaarse novellen van deze schrij ver. Het behoeft aldus nog steeds het ju ryrapport geen betoog dat zijn werk ook de waarde van een raadpleegbare en goed bijgehouden kroniek bezit en hierdoor aan de kennis van de letteren iets onont beerlijks toevoegt. Het staat immers vast, dat Victor Van Vriesland een overwegend aandeel had in de oordeelsvorming op lit terair gebied gerudende de veertig jaren van zijn critische werkzaamheid en dat hij steeds zijn volle aandacht gunde aan de samenhang van litteratuur en levenswer kelijkheid, lodat zijn critisch werk kan worden gewaardeerd als de vrucht van een levenslange studie, die zich vooral de kenmerken van realisme en romantiek tot onderwerp koos. De betekenis van de beide bundels aldus besluit het rapport is echter nog veel groter, omdat zij door de toegepaste methode van inleving en verantwoording aan de functie zelf van de letterkundige critiek een verfijning verleenden en hier mee tevens haar onmisbaarheid in het geestelijk verkeer van het taalgebruik be klemtoonden. De prijs moge bij deze zeer persoonlijke manier van lezen en schrijven tevens een erkenning inhouden van het dichterlijke en verhalende werk, waarin deze beoordelaar van letterkundige kunst zijn eigen persoonlijkheid nader kenbaar maakte. nog vrij uitgebreid programma met werken van Martini, Lully, Schubert, Morley en Elgar, werken waarover ik nog niet lang geleden naar aanleiding van een uitvoering van „Zang en Vriendschap" reeds ge schreven heb. „Zang en Vriendschap" was op deze avond bijzonder goed op dreef en de beste kwaliteiten van het koor kwamen in fraaie klank, goede ritmiek en voor dracht aan de dag. Vanavond wordt het tweede jubileum concert gegeven. Een aantrekkelijk pro gramma zal dan door zes bekende Haar lemse koren worden uitgevoerd, waarvan zangliefhebbers ongetwijfeld genieten zullen. P. Zwaartswijk In aanwezigheid ran minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering an de Geneeskunst, de arts G. J. Noome uit Krabbendijke, in Am sterdam het Centraal college voor de er kenning en registratie van medische spe cialisten geïnstalleerd. Dit college, dat in overleg tussen de regering en de maat schappij tot stand is gekomen gaat zich bezighouden met de erkenning van oplei ders, opleidingsinrichtingen, opleidingspro gramma's en erkenning van specialisten. Tot nu toe (en al sinds 30 jaar) ge schiedde de regeling van deze materie in de privaatrechtelijke sfeer. De voorzitter van de „Maatschappij' vestigde de aandacht op de steeds inge wikkelder wordende medische wetenschap pen en de daarmee gepaard gaande ver dere specialisatie, waardoor de behoefte aan coördinatie en werken in teamver band groter wordt. Moeizame procedure Minister Cals, die mede namens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volks gezondheid sprak, verduidelijkte dat de verantwoordelijkheid van de regering voor de volksgezondheid en ook voor de me dische faculteiten meebrengt, dat zij die zich tot nu toe weinig met specialis tenopleiding en -erkenning hebben ingela ten, een stem zouden krijgen in deze privaatrechtelijke regeling, waarvoor hij overigens grote waardering had. De ge dachtenwisselingen tussen de maatschappij en de regering waren niet eenvoudig, zei de bewindsman en het resultaat zag hij dan ook als een compromis. Minister Cals verheugde zich erover, dat de medische faculteiten in het centraal college zijn vertegenwoordigd. Hij hoopte dat de ziekenhuisverenigingen, voor wie een plaats als adviserend lid in het colle ge is gereserveerd, alsnog in het college zitting zullen nemen. Voorzitter Noome deelde mede, dat deze verenigingen geen lid hebben aangewezen, omdat zij o.m. geen stemgerechtigde zetel hebben. Minister Cals deelde tenslotte mede, dat de gewijzigde en aanvullende statuten en het huishoudelijk reglement van de Maat schappij inmiddels koninklijk zijn goedge keurd, zodat het centraal college niet als „voorlopig" maar meteen als officieel wet gevend orgaan aan de slag kan gaan. Het Centraal College koos tot zijn voor zitter dr. C. L. G. van Nieuwenhuizen uit Utrecht, voorzitter van de Landelijke Specialistenvereniging. Plaatsvervangend voorzitter werd prof. dr. W. G. Sillevis Smit uit Amsterdam. K.R.O.-regisseur Leo Akkermans heeft onder de titel „Versnipperd land" een do cumentaire samengesteld over Noordhol lands Noorderkwartier. Deze tuinbouw streek, waar de grond versnipperd is, heeft tal van problemen en in de oplossing daar van spelen begrippen als industrialisatie, mechanisatie van de tuinbouw, het leeglo pen van de dorpen, enz. een rol. Van wie of wat heeft de bevolking in Noordhollands Noorden hulp te verwachten bij de noodza kelijke omschakeling? Is dit alleen de taak van zielzorgers en plaatselijke verenigin gen of bureaus? „Versnipperd land" wordt uitgezonden in het K.R.O.-televisie-pro- gramma van vrijdag 9 juni a.s. A A NKOND/G/NGEN sa BESCHOUWINGEN De, N.C.R.V. heeft het aangedurfd een van naar populairste rubrieken te beëin digen- „Van grote naar kleine k" komt voortaan niet meer in het stuk voor- Het leverde maandagavond een herhaling op van de saillantste bijdragen uit deze grote kleinkunstmanoeuvres en dat hoefde nie mand te spijten. Er zijn heel wat avonden met minder gevuld geweest. Men had het goede idee gehad het „spectacle coupé" in te leiden met een parodistisch dansje van Albert Mol en Sigrid Koetse, die dit pro gramma eveneens besloten. Wel, dit komisch danspaar-voor-de-gelegenheid maakte het afscheid van de grote en kleine k alleen maar moeilijker. Weer bleek hoe veel spontaniteit bijdraagt tot werkelijk amusement Dat was ook het geval met de vele bijdragen, waaronder die van Guus Hermus excelleerde Tanja Koen praatte het, allemaal genoegelijk aan elkaar. Ja, we zullen deze pretentieloze, maar deson danks waardevolle rubriek in de toekomst beslist missen. Voor de rest wist Vader het weer beter in deze te langdurige filmserie. „Memo" muntte niet uit door dynamiek. Het slot woord van ds. O. Jager muntte uit door de treffende beeldspraak en durf van visie- Twee zaken, die met tele-visie alles te maken hebben. HILVERSUM I. 402 ra. 7.00—24.00 NCRV. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Radio krant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa- terst. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Pastorale, hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gewijde muziek. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Gram. 14.00 Rep. Bondsdag van de Bond van Geref. Vrouwenver. 14.45 Gram. 15.10 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koorzang. 18.20 Het Spektrum, rep. 18.35 Kamermuz. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Kamerork. en orgel. (In de pauze: De Kerk en de Pinkster beweging, lezing). 21.40 Na 50 jaar weer republiek, rep. over Zuid-Afrika. 22.00 Bijbelse quiz. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.5524.00 Nieuws HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gymn voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 11.00 Dit is uw leven. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws en tentoonstellingsagenda. 13.20 Instrum. kwintet. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Vrouwenkoor. 14.10 Kamerork. en soliste. 15.00 Kinderen uit Berlijn, vraaggesprek. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Ham mondtrio. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Regerings- uitz.: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kanttekeningen. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-ork. 20.35 De ver dachte volgt het spoor, hoorsp. 22.05 Pianoreci tal. 22.20 Sportuitslagen. 22.40 Lichte muz. 23.10 Spontane reacties, discussie. 23.55—24.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Symf.ork. 12.15 Kamermuz. 12.30 Weerber. 12 35 Kamermuz. 12.50 Beursber 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio 14 45 Gram. 15 00 Gram 15.20 Operettemuz. 16 00 Beurs ber. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 16.30 Omr.ork. 17.00 Nieuws. 17.15 Muz. van blaasinstrumenten. 17.40 Kamermuz 17.50 Boekbespr. 18.00 Leken- moraal en -filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 18 50 Sportkroniek. 19 00 Nieuws. 19.40 Schoolwedstr 20.00 Akademie der Diskofielen. 21.30 Omr.orkest 22.00 Nieuws. 22.15 Godsd. Israëlische uitz. 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR DINSDAG NTS: 20.00 Journaal 20 20 Filmrep 20.40—22 05 Speelfilm VOOR WOENSDAG NTS: 15.00—15.25 Eurovisie: Rep. van de Engel se Derby te Epsom. NCRV: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 17.3017.40 Jeugdjournaal. 18.55 Eurovisie: Rep. van de finale om de Europese voetbalbeker te Bern. 20.45 Joum. en weeroverz. AVRO- 21 05 Gevar. progr. 21.50—22.15 Wat lezen jullie daar?, TV-spel. De Nederlandse organisatie van ama teurfilmclubs, kortweg genoemd de Nova, heeft zaterdag en zondag haar congres in Lochem gehouden. Zondagmiddag vonden in de schouwburg de prijsuitreiking en de vertoning van de be kroonde films plaats. De gemeente Lochem had een zilveren legpenning ter beschik king gesteld, die ten deel viel aan de heer C. A. Den Oudsten te Rotterdam, voor zijn film „Verdwijnend ambacht". In de hoofdklasse werden de volgende films met een eerste prijs bekroond: A. J. Hen driks, Groningen, speelfilm „Omstreeks middernacht", H. Brinkhuis, Utrecht reis- film „Zonnesteek", S. Mandersloot, Haar lem, verfilmde muziek „Sousa goes dixie (tricksy) land," G. Thissen, Maas tricht, „Crazy „tine" agers". De heer Hendriks behaalde met zijn in zendingen het hoogste aantal punten en kwam daardoor in het bezit van de door prins Bernhard uitgeloofde nationale wis- selprijs. In de selectieklas werd slechts een eer ste prijs behaald, n.l. door J. Harmsma uit Rotterdam met de genrefilm „Alpha en omega".

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7