Felle verwijten van oppositie over uitstel van belastingverlaging HET WEER i Geen overlevenden van Fridtjof Nansen Blij'vend pensioen voor de weduwen met kinderen CITR0ËN Minister Zijlstra: We hebben al het mogelijke gedaan Voor gehuwde werkende vrouw spoedig meer belastingaftrek RTC komt morgen weer bijeen K.L.M. -DC 8 werd mogelijk door de bliksem getroffen Leeftijdsgrens voor de kinderloze weduwen verlagen tot 40 jaar Laos-gesprek zou heden weer starten Korter werken ook voor de gemeentepolitie 'efore you êuy! Wie is er morgen jarig? Geef n TOMADO cadeau! DAGBLAD VOOR V E L S E N IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 174 Op de plaats van de ramp T eleurstelling Minder koud Het woord is aan SUIDE DAMES- EN HERENJASJES 99 99 ADVIES VAN DE S.E.R.: In de krant van heden: Zeldzame Kongopauwen in Blijdorp gestorven ID 19 ƒ9575.Panhard f6575. 2 CV 5995.— AMI 6 5é00.— GEERT HOOGEVEEN Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt vervullen. WOENSDAG 31 MEI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directies P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Op het strand van Caparica, staan belangstellenden om de wrakstukken van het deze maand afgeleverde en thans neergestorte straalverkeers- vliegtuig van de KLM. (Telefoto ANP) (Van onze parlementaire redacteur) De leider van de oppositie, mr. Bur ger, heeft in de Tweede Kamer gecon stateerd dat de beloften van het kabinet- De Quay om de belasting te verlagen bluf zijn gebleken. Dit kabinet had het Nederlandse vólk niet in de waan moeten brengen dat belastingverlaging op til was, zei hij. Onder het kabinet-Drees is wèl een belastingverlaging tot stand ge komen, maar het kabinet-De Quay heeft meer nagelaten dan het is nagekomen Het voornaamste bezwaar van mr. Bur ger was dat het kabinet een beleid heeft gevoerd, waardoor de belastingverlaging onmogelijk is geworden. Dat nemen wij de minister kwalijk, zei mr. Burger, onif- dat verlaging van de inkomsten- en loon belasting gewenst is. Voor de P. v. d. A. is belastingverlaging wel geen doel, maar het kan een nuttig middel zijn om de welvaart te stimuleren. In december, aldus mr. Burger, heeft de P.v.d.A. er al op aangedrongen de wo ningbouw in de vrije sector af te remmen om overspanning te voorkomen. Op 2 mei heeft de woordvoerder van de P.v.d.A. het verbijsterend genoemd dat het bouwvolu me voor de industrie nog met 80 miljoen is verhoogd. En nu kan de belastingverla ging niet doorgaan, omdat de conjunctuur verschijnselen van oververhitting vertoont. De P.v.d.A. heeft er reeds lang op aan gedrongen, de investeringsfaciliteiten te beperken. Het zijn nu weer de investerin gen die de overspanning veroorzaken. De fout van 1956 wordt herhaald. Tegenover het verwijt dat het beleid te kort is geschoten, voerde minister Zijl s t r a aan dat het kabinet De Quay in sterkere mate dan het vorige kabinet li quide gelden (die overbesteding kunnen veroorzaken) heeft gebonden tot een be drag van 1500 miljoen. Het kabinet De Quay heeft eerder dan het vorige kabinet de investeringsaftrek beperkt. Voorts zijn de rijksuitgaven achtergebleven bij de inkomsten. Men kan niet volhouden dat niet het uiterste is gedaan om de belas tingverlaging mogelijk te maken. De eco nomische bedrijvigheid is echter zeer sterk toegenomen. De bouw in de industrie kan niet wor den afgeremd, omdat de overheid niet kan uitmaken welke fabriek wel en welke fabriek niet mag worden gebouwd. Nadat de heer Van Leeuwen (VVD) terloops had opgemerkt dat onder minis ter Hofstra de belastingen met ƒ500 miljien zijn verzwaard, verklaarde hij dat in de overheersend conjuncturele gedachtengang van de minister, het niet invoeren van de aangenomen belastingverlaging per 1 juli een logisch besluit is. Het zou echter beter zijn het gezonde financiële evenwicht wat meer op de voorgrond te stellen. Laten wij belastingen heffen tot een hoog te als nodig is voor de uitgaven, zoals wij die op ons hebben genomen en menen te kunnen dragen. De minister heeft in het najaar een vaste datum voor de belasting verlaging beloofd. Dat is een stap op de goede weg. Drs. Van der Mei (C.H.U.) verklaar de niet verrast te zijn door het uitstel van de belastingverlaging als gevolg van de oververhitting van de conjunctuur. Maar het heeft wel teleurstelling veroorzaakt. Ook de heer Lucas (K.V.P.) wilde niet verhelen dat hij teleurgesteld was en iets anders had verwacht. Er had een beleid moeten worden gevoerd dat de belasting verlaging mogelijk zou hebben gemaakt. Het vertrouwen in de minister heeft een deuk gekregen. Naar schatting van de heer Lucas zou de belastingverlaging per 1 juli de koopkracht in 1961 slechts met 80 miljoen versterken. Daarop antwoordde staatssecretaris Van Den Berge dat hij in geval van belas tingverlaging per 1 juli rekent met een vermindering van de rijksinkomsten met 130 miljoen in 1961, omdat ook de voor lopige aanslagen zouden worden herzien. De woordvoerder van de A.R.-fractie, de heer Van Eijsden, verklaarde be reid te zijn alle aandacht te schenken aan de conjuncturele bezwaren tegen belas tingverlaging, omdat de A.R.-fractie de vérdere doelstellingen van het regerings beleid niet in gevaar wil brengen. Door uitbreiding van de bestedingen zouden gro te moeilijkheden ontstaan, mede door de verkorting van de arbeidstijd. Allerlei wensen en verlangens zullen slechts ge leidelijk kunnen worden verwezenlijkt. Daarbij zal men een keuze moeten doen. In dat verband is het verhehgend, zei de heer Van Eijsden dat de regering in het Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk plaatselijk nog wat regén of motregen, morgen en kele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Ma tige tot zwakke veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee najaar een vaste datum zal vaststellen voor de belastingverlaging. De heer Van Dis (S.G.P.) merkte op dat bewaarheid is geworden dat het volk in december blij is gemaakt met een dode mus. Hij ver weet de regering ook de spanning op de arbeidsmarkt in de hand te werken door in deze tijd de emigratie nog te stimule ren. De heer Lankhorst (P.S.P.) was van mening dat aan uitstel van de belas tingverlaging niet te ontkomen valt. Het voordeel van de belastingverlaging is trou wens voor de meeste mensen zo gering dat daarvoor niet het risico moet worden genomen van prijsstijging. Wat het tekort aan arbeidskrachten betreft: houdt er mee op werkkrachten aan het produktieproces te onttrekken voor de militaire dienst. Prof. Oud (V.V.D.) zei er zich van be wust te zijn dat regeren in een tijd van hoogconjunctuur evenmin gemakkelijk is als in een tijd van laagconjunctuur. Het dwingt tot niet-populaire maatregelen, die pas op den duur toch nog in populariteit kunnen resulteren. Men moet er waarde ring voor hebben dat de minister van Fi nanciën poogt overbesteding te voorkomen maar belastingverlaging moet men be schouwen als een sociale rechtvaardig heid. De vraag is echter of de maatregel per 1 juli economisch verantwoord zou zijn De vraag is ook wat de minister nu doet met het geld dat anders voor belasting verlaging beschikbaar zou zijn. Het zou goed zijn de 500 miljoen te blokkeren tot dat de conjunctuur de belastingverlaging wèl toelaat. Dan kan de noodzakelijke ver hoging van de defensie-uitgaven niet wor den gefinanciërd uit de gelden voor dé belastingverlaging. Als de 500 miljoen niet worden geblokkeerd, wordt het conjunc tuur-politieke doel gemist. (Men zie voorts pag. 9) (Van onze parlementaire redacteur) Bij de Tweede Kamer ligt een wetsont werp dat vele belastingvoorstellen bevat, onder andere een verhoging van de belas tingaftrek op een inkomen van de gehuw de werkende vrouw tot ten hoogste duizend gulden. Staatssecretaris Van den Berge heeft in de Tweede Kamer verklaard, be reid te zijn het voorstel inzake de gehuw de werkende vrouw uit het geheel van voorstellen te lichten indien de Kamer be reid is het regeringsvoorstel te aanvaar den zonder diepgaande discussie, als een soort noodoplossing, waarna later over de kwestie meer principieel kan worden ge sproken. Op dit denkbeeld van de staatssecreta ris reageerde de Kamer positief, zodat volgens een nadere verklaring van de staatssecretaris mag worden verwacht dat betrekkelijk spoedig een practische oplos sing tot stand kan komen. Victor E. van Vriesland Het is zwaarder in zichzelf af te dalen dan de wereld in te gaan. De drie delegaties naar de Ronde-Tafel conferentie tussen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen, die dinsdag in de Trèveszaal in Den Haag bijeen waren, zullen donderdagmiddag opnieuw een ple naire vergadering houden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De Sociaal-Economische Raad komt tot de conclusie dat voor de weduwe, uit wier huwelijk een of meer kinderen ge boren zijn, de leeftijdsgrens voor het ont vangen van weduwenpensioen dient te vervallen. Slechts als de kinderen op het tijdstip, waarop de moeder weduwe wordt, gehuwd zijn, of als de vrouw niet met de ouderlijke macht is belast, dient voor de weduwe de regeling te gelden die ook van toepassing is voor weduwen uit wier huwelijk geen kinderen geboren zijn. Dit komt tot uitdrukking in het advies dat de S.E.R. in zijn vergadering van 26 mei heeft uitgebracht op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De Algemene Weduwen- en Wezenwet heeft het onder meer door de kabinetscrisis niet tot een volledige parle mentaire behandeling gebracht. In de sum miere behandeling bleek wel reeds dat vrij algemeen betwijfeld werd of de leef tijdsgrens van vijftig jaar voor het in aan merking komen voor weduwenpensioen uit een sociaal oogpunt juist gekozen was. De wet werd toen slechts aanvaard onder voorwaarde dat er in 1961, vóór het zo merreces een discussie over dit punt mo gelijk zou worden gemaakt. Staatssecretaris Roolvink heeft met het oog op deze behandeling zowel van de S.E.R.-raad als van de Sociale Verzeke ringsraad advies gevraagd. De laatste raad heeft zijn advies eind maart reeds ingediend. Bij zijn oordeelvorming is de S.E.R. in hoofdzaak uitgegaan van de gevolgen die de huidige regeling heeft voor weduwen, uit wier huwelijk kinderen geboren zijn en die daardoor in het algemeen gedurende een lange periode uitsluitend of in overwe gende mate met de zorg voor de opvoeding van de kinderen zijn belast. De huidige regeling aldus de S.E.R. die er van uitgaat, dat een weduwe vijftig, respectievelijk 45 jaar of jonger is als het jongste kind achttien jaar of ouder is, heeft onvoldoende oog gehad voor de moeilijkhe den, die een vrouw ondervindt) indien zij onder dergelijke omstandigheden genoopt wordt een werkkring te aanvaarden. De vele jaren dat zij zich aan haar gezinstaak heeft moeten wijden, bemoeilijken onher roepelijk haar plaatsing in het bedrijfsle ven. De noodzakelijke omschakeling zal moeilijk tot stand komen en van een scho ling zal in vele gevallen geen sprake zijn. De weduwen zonder kinderen zijn in veel mindere mate aan het gezin gebonden. Voor deze categorie weduwen dient dan ook naar het oordeel van de S.E.R. de leeftijd op het tijdstip dat zij weduwe wordt, beslissend te blijven voor het recht op weduwenpensioen tot het 65ste jaar. Een belangrijke verlaging van de minimum leeftijd waarop recht op weduwenpensioen wordt verkregen, acht de S.E.R. zeker ge boden, niet in het minst als gevolg van het voorstel tot uitbreiding van de aanspra ken van weduwen met kinderen. Het gevolg hiervan kan immers zijn, dat een weduwe van betrekkelijk jonge leeftijd, wier opvoe dingstaak is geëindigd, toch aanspraak op weduwenpensioen behoudt. Daarom advi seert de S.E.R. de minimum leeftijdsgrens voor weduwen zonder kinderen te verlagen van vijftig tot veertig jaar. De raad schat dat het verwezenlijken van zijn voorstellen zal leiden tot een kos tenstijging van ongeveer 34 miljoen per jaar, dat is vijftien tot twintig percent. De premie zal dientengevolge stijgen met on geveer een kwart percent van het premie plichtige inkomen. De S.E.R. heeft zich afgevraagd of een dergelijke stijging van de premie voor de ongehuwden aanvaardbaar is. Hoewel deze vraag bevestigend wordt beantwoord, voegt de S.E.R. eraantoe dat zij gaarne in de gelegenheid wordt gesteld te onderzoeken of een mogelijkheid van compensatie kan worden gevonden, in het bijzonder voor de ongehuwde vrouwen. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Kunst 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's In de diergaarde Blijdorp in Rotterdam zijn twee zeldzame Kongopauwen. die de Antwerpse Zoo aan Blijdorp had uitgeleend gestorven. LISSABON (TJPI) Van het dinsdag boven de Atlantische Oceaan ter hoogte van Lissabon verongelukte K.L.M.-passa giersvliegtuig de DC.8 Fridtjof Nansen, die met een merendeels Nederlandse beman ning in charter vloog voor de Venezolaan se luchtvaartmaatschappij VIASA, is nog pas het lijk van één van de 62 inzittenden gevonden. Het is dat van een klein meisje van ongeveer vier jaar. Met een aantal brokstukken is het op het strand aange spoeld. Vaststaat dat er geen overlevenden zijn. Onder de wrakstukken en bagage die men heeft gevonden zijn postzakken, bun dels brieven en foto's, koffers, een bontjes, dames- en herenschoenen en een pop. Vissers en andere mensen die zich op het ogenblik van de ramp in het ten zuiden van Lissabon gelegen gebied van Caparica bevonden, zeiden dat ze in de vroege mor genuren van dinsdag een of twee zware klappen hadden gehoord, maar er vanwe ge de storm geen bijzondere aandacht aan hadden geschonken. Men meent te mogen aannemen dat hét toestel van de VIASA door bliksem is getroffen, of eenvoudigweg in de lucht uit elkaar is gesprongen. De marconist sprak met de controletoren van Lissabons luchthaven Portela, toen hij midden in een zin afbrak. Schepen en vliegtuigen hebben tot nu toe tevergeefs naar sporen van het toestel op het water gezocht. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN: Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Tijdens de jaarlijkse herdenkings plechtigheden op de Amerikaanse militaire begraafplaats van Margraten vloog eén formatie Delta Dagger straalvliegtuigen van het Amerikaan se squadron op Soesterberg over de begraafplaats heen. Op de foto (voor grond): De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, John S. Rice, die een krans heeft gelegd bij het monument op de begraafplaats. Achter "hem links, de burgemeester van Margraten, mr. H. Th. Vrouenraets en rechts de Commissaris der Koningin in Lim burg, dr. F. J. M. A. H. Houben. Mid den op de foto mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, die een krans legde namens de Koningin. Naast hem minister Visser en achter de krans v.l.n.r. vertegenwoordigers van de Amerikaanse strijdkrachten. De verongelukte bemanning was in Lis sabon aan boord van het toestel gegaan om de collega's, die met de machine uit Rome waren gekomen, af te lossen. Teruggekeerd SCHIPHOL (ANP) De nieuwe presi dent-directeur van de K.L.M., drs. E. H. van der Beugel, die zich sinds donderdag in de Verenigde Staten bevond, is vanoch tend uit New York op Schiphol terugge keerd. „Ik ben teruggevlogen omdat ik op een moment als dit hier wil zijn," zei hij in de aankomsthal, doelend op het neerstor ten van de DC-8 bij Lissabon. „Ik wil pro beren de familie van enkele bemannings leden te bezoeken." LOS ANGELES (UPI) Een woord voerder van de Douglas Aircraft Corpora tion, de fabrikant van de DC-8, heeft ver klaard dat zijn maatschappij gaarne zou assisteren bij het onderzoek naar de oor zaak van het jongste ongeluk met een K.L.M.-toestel. Er is nog geen enkel ver zoek om hulp ontvangen, maar waarschijn lijk zal aan deskundigen van Douglas wor den verzocht te helpen bij identificatie van geborgen onderdelen met het oog op re constructie van het wrak. GENèVE (UPI) De Britse en de Rus sische voorzitters van de conferentie over Laos te Genève waren vanmorgen over eengekomen om vanmiddag de delegaties in vergadering bijeen te roepen. Het wordt de eerste zitting sedert een week. Nu de regering heeft besloten om voor de rijksambtenaren (de vroegere 48 uur werkers) de wekelijkse arbeidstijd met in gang van 1 juli te verkorten tot 46 uur en met ingang van 1 januari tot 45 uur, zal deze regeringsbeslissing ook voor de poli tie consequenties hebben. In de komende weken zal hierover met de organisaties van politiepersoneel for meel overleg worden gepleegd. De minis ter van Binnenlandse Zaken is van plan de burgemeesters der gemeenten met de ge meentepolitie zo spoedig mogelijk in de maand juni nader in te lichten over de wijze waarop de arbeidstijdverkorting voor de politie zal kunnen gelden, alsmede wel ke financiële en andere maatregelen de re gering zich in verband daarmee voorstelt. De minister heeft de burgemeesters ech ter reeds thans verzocht er rekening mee te houden dat de arbeidstijd voor de politie met ingang van 1 juli 46 uur per week wordt. Geadviseerd wordt de roosters voor de politie te doen opstellen uitgaande van 45 uur per week. Het 46ste uur per week dient dan buiten het rooster maar zonder betaling van overwerk te worden opgedra gen. Deze methode heeft het voordeel dat met ingang van 1 januari 1962, wanneer de arbeidstijd op 45 uur per week zal worden bepaald, de dienstroosters voor de gemeen tepolitie niet opnieuw behoeven te worden gewijzigd, aldus de minister. Advertentie i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1