Dictator Trujillo vermoord V.S. ongerust over toestand in Dominicaanse republiek Challe en Zeiler krijgen ieder vijftien jaar HET WEER Aardverschuiving in Parijs m Kennedy en De Gaulle zijn het eens over Berlijn OPERA TOSCA iedereen ziet méér in 'n Ernstige tuberculose- haard in Ede Doodstraf nauwelijks ontlopen Meer salaris voor de vhmo-leraren Vlootbezoek aah Rotterdam Vermoedelijk veel slachtoffers Frans commissaris in Algiers vermoord Akkoord over verhoging lonen beambten metaal Moord op Mary Kriek weer opgerakeld Hoge onderscheiding voor mr. J. A. Jonkman Duitse zeeman sliep tussen de rails 46e JAARGANG NUMMER 175 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING «-w,— Bederf Uitgave; Grafische Bedrijven Damiato N.V, Grote Houtstraat 93. Haarlem Directie, P. W. Pcereboom ep Mr. H. C van der Mfe tW MORRIS "fefire ifoiitêuif! NYLON REGENJASSEN Onvast In de krant van heden: H L Het woord is aan Twee botsingen in Rotterdam: 26 gewonden mm „VRIJHEIDS-RIJDERS' Doodstraf voor Neder lander in Australië zaterdag 3 juni Nü een ARISTONA kopen, want 1 DONDERDAG 1 JUNI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De vermoorde dictator van de Domi nicaanse republiek, Trujillo. Aan de Apeldoornseweg in Otterloo is een vrij ernstige tuberculose-haard ont dekt. Vier mensen: een 23-jarig meisje, haar 70-jarige vader en twee buurkinde ren zijn door deze ziekte aangetast en moesten in een sanatorium worden opge nomen. De oorzaak van de besmetting werd eerst gezocht in de veestapel van de ouders van de kinderen. De koeien waren tevoren alle tbc-vrij geweest, doch bij het onderzoek dat nu door het consultatiebureau in Ede werd ingesteld, bleek dat tien dieren sinds kort besmet waren. De koeien hadden de ziekte echter niet op de mensen overge bracht, doch de mensen hadden juist de koeien besmet. De oorzaak van de ziekte is nog niet bekend. CIUDAD TRUJILLO (Dominicaanse Republiek) (UPI)In een woensdag avond door president Joaquin Balaguèr uitgegeven communiqué is meegedeeld dat ae dictator van de Dominicaanse Republiek, generalissimo Rafael Leoni- das Trujillo Molina, dinsdagavond bui ten de hoofdstad Ciudad Trujillo is ver moord. In het communiqué is niet gerept over de daders van de aanslag. De natio nale radio van de Dominicaanse Repu bliek had de gewelddadige dood van Trujillo reeds eerder omgeroepen. De Dominicaanse Republiek beslaat het zuidoostelijk deel van het Caraibische eiland, waarop ook de negerrepubliek Haiti is gevestigd. In San Juan op Porto Rico zijn woensdag zeventien luchtreizi gers uit Ciudad Trujillo aangekomen. Zij zeiden dat alles in de Dominicaanse Republiek ogenschijnlijk volmaakt rustig had geschenen. In verband met de zeer ernstige situatie, die in de Dominicaanse Re publiek is ontstaan na de moord op de dictator, heeft de Amerikaanse mi nister van Buiten landse Zaken Dean Rusk ervan afge zien zich naar Pa rijs te begeven. Vandaag had Rusk samen met zijn Franse ambtgenoot Zouve de Murville, zullen deelnemen aan de politieke besprekingen tus sen de beide staatshoofden, Kennedy en De Gaulle. Men ver wachtte vanmorgen in Parijs niet, dat Rusk voor het einde van de week Washington nog zou kunnen verlaten. In Amerikaanse regeringskringen is men van oordeel dat de moord op Trujillo het begin zou kunnen betekenen van een strjjd om de macht. In Washington weet men nog niet of de dictator is omgebracht door op positionele krachten in of buiten de re gering. De Amerikaanse consul in de Do minicaanse Republiek, Henry Dearborn, heeft uit Ciudad Trujillo bericht dat daar alles rustig is. Hij meldde dit woensdag laat in de middag. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken acht het echter niet uitge sloten dat de onrust in de Dominicaanse Republiek, die zich tijdens Trujillo's dertig jarige harde bewind heeft opgekropt, zou kunnen leiden tot een conflict met de om vang van een burgeroorlog. Woensdag heeft een groep van vijfen twintig anti-Trujillo-betogers ingebroken in het gebouw van het consulaat van de Dominicaanse Republiek in New York. De demonstranten vernielden het por tret van de generalissimo en brachten ver nielingen in het interieur aan. De politie arresteerde twintig van hen. In Parijs was vanmorgen de ambassade van de Domini caanse Republiek het doelwit van vier tegenstanders van Trujillo. ^.BAHAMA El LD 'Atlantische. -Oceaan ex ico CTCAICOS -TURKS EILG MEXICO Cayman EilQ Dommikaanse Rep C7V" Portoï Rico GUADELOUPE^- DOMINICASC.£r Haïti Honduras JAMAICA Caribische Zee Honduras MARTINIQUE^-Z SANTA LUCIAOSXT BARBADOS Nicaragua Curacao TRINIDADET5 VENEZUELA Oceaan COLOMBIA Van onze correspondent PARIJS De beide Franse ex-gene raals Challe en Zeiler, die samen met hun nog altijd voortvluchtige wapenbroeders Salan en Jouhaud vorige maand in Algiers een staatsgreep deden, waardoor ze hun land aan de rand van een burgeroorlog brachten, zijn gisteren door een speciaal gerechtshof in Parijs tot vijftien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur- generaal had even tevoren levenslang ge- eist. De twee verdachten hebben het uit sluitend te danken gehad aan de omstan digheid, dat ze al na vier dagen het hoofd in de schoot legden en zich vrijwillig ter beschikking van de justitie stelden, dat zij de doodstraf konden ontlopen. Op de uit spraak is geen hoger beroep mogelijk en Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 I In drie grote steden In de bijzondere commissie voor geor ganiseerd overleg van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs is overeen stemming bereikt over het ontwerp-besluit inzake een salaris-verhoging voor de leraren bij het gemeentelijk vhmo in Am sterdam, Den Haag en in Rotterdam. Dit heeft minister Cals geantwoord op schriftelijke vragen van 't Tweede-Kamer lid Tans (P.v.d.A.) De nieuwe regeling zal terugwerken tot 1 januari 1960. Zij zal ook gelden voor de na 14 augustus 1960 in dienst getreden leraren bij 't gemeentelijk vhmo in de drie genoemde gemeenten. Het ontwerp-besluit zal 8 juni worden behandeld in de algemene commissie voor overleg in zaken betreffende de rechts positie van onderwijzend personeel. evenmin is het toegestaan gratie aan het staatshoofd te verzoeken. De president der republiek, Generaal De Gaulle zou alleen uit eigen beweging cle mentie kunnen verlenen door hun straf te verkorten. Het is echter niet waarschijn lijk dat De Gaulle zich tot zo'n gebaar zal laten verleiden. De snelle berechting, nau welijks een maand na hun verraad, is in tegendeel een direct uitvloeisel geweest van de absolute bevoegdheden die de pre sident der republiek zich door middel van artikel zestien van de grondwet tijdens de gebeurtenissen van vorige maand in Al giers had toegekend. Intussen valt moeilijk te getuigen dat met die uitspraak en bestraffing deze zwarte pagina in de jongste geschiedenis van Frankrijk en van het Franse leger in het bijzonder nu zonder meer kan worden omgeslagen. Bij de verhoren en getuige nissen zijn teveel dingen aan het licht ge komen die als een zware hypotheek op de toekomst zullen blijven drukken. Het mo ge waar zijn dat de junta slechts door een kleine groep van kolonels en generaals werd geleid, gevormd of omringd, avontu riers die voor hoogverraad dus niet zijn teruggedeinsd. Dat ze hun doeleinden ech ter niet vermochten te verwezenlijken moet minder worden verklaard uit een verzet op principiële en morele gronden waarop de rebellen in het leger zouden zijn gestuit, dan wel uit de omstandighe den dat ze in de ogen van talrijke andere hoge officieren hun plannen te onvoldoen de hadden voorbereid om op efen algeme ne steun aanspraak te mogen maken. Het verloop van het proces heeft, anders ge zegd, maar zeer gedeeltelijk de officiële these van de regering waargemaakt. Verwachting tot morgenavond: Nu en dan zon maar ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Gematigde temperaturen. Aan vankelijk weinig wind, later ma tige wind van zee. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem.2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 In de Vishal en op zee4 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7 Panda en andere beeldverhalen.. 11 Horen en Zien 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Cicero: Rijk zijn betekent: niets meer te wen sen hebben. Bij een trambotsing, als gevolg van een verkeerde wisselstand, op de kruising Een- drachtsweg-Nieuwe Binnenweg in Rotter dam zijn 15 mensen gewond. De verwon dingen bleken echter van lichte aard te zijn en niemand behoefde in een zieken huis te worden opgenomen. Het tramverkeer ondervond lange tijd stagnatie. In Rotterdam-zuid op het kruispunt ZuiderparkwegSlinge zijn een bestelauto en een vrachtauto tegen elkaar gebotst. De bestelwagen, waarin behalve de chauffeur, tien Brabantse arbeiders zaten, werd totaal vernield. Alle elf inzittenden werden ge wond naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De verwondingen bestaan hoofdzakelijk uit gebroken benen en kwetsuren aan het hoofd. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. De Amerikaanse torpedobootjager „USS Dewey" brengt op het ogenblik een bezoek aan Rotterdam. Het schip, dat uitgerust is met „Terrier" geleide pro jectielen, heeft ligplaats gekozen aan de Parkkade, waarvan de bomen voor een passende omlijsting van de foto zorgden. PARIJS (AFP) In de Parijse voorstad Clamart is vanochtend in een gebied van een vierkante kilometer een aardverschui ving opgetreden. Vele huizen zjjn geheel of gedeeltelijk ingestort. Voor of na de ver zakking dit staat nog niet vast heeft men een enorme «ntploffing gehoord. Men vreest dat velen onder het puin bedolven zijn. Politie en brandweer ».qn met groot materiaal naar de getroffen wyk gegaan. ALGIERS (UPI) Een Frans regerings functionaris, de centrale commissaris Roger Gavoury, is gisteravond te Algiers ver moord. Zijn lichaam werd gevonden in zijn flat. Bijzonderheden over zijn dood zijn nog niet beschikbaar, maar volgens politie autoriteiten was Gavoury bezig een onder zoek in te stellen naar de mislukte leger- opstand in april van dit jaar. In maart was hij reeds eenmaal aan een aanslag ontsnapt toen een bom in zijn flat ontplofte. De politie neemt aan, dat deze bomaanslag in verband staat met de ge lukte poging van gisteravond. "lïik# Ondanks straffen en ranselingen gaan de „Vrijheids-rijders" in het zuiden van de V.S. door met hun streven naar gelijkheid voor negers en blanken in de openbare vervoermiddelen. Foto boven: Vrijwilligers in een school voor Vrijheidsrijders te New Orleans steken de hand op ten teken dat zij bereid zijn een demonstratieve rit te ondernemen. De school werd bezocht door dr. Walter Bergman (links voor grond) een van de stichters van de be weging, Jim Mc Cain (voorgrond mid den) en de president van de Core, Rudy Lombard (rechts), die de groep toespreekt. Foto onder: In Jackson in de staat Mississippi wordt een groep gearresteerde Vrijheidsrijders op trans port gesteld naar de staat-strafboer- derij, waar zij tijdens hun straftijd zullen moeten werken. De strafrechter in Melbourne heeft de 24-jarige Nederlandse immigrant G. van A. wegens moord op zijn vrouw ter dood veroordeeld. PARIJS (UPI) President Kennedy en president Charles de Gaulle hebben woensdag kort na de aankomst van eerst genoemde een akkoord over de kwestie- Berlijn bereikt. Het Amerikaanse en het Franse staatshoofd hadden voor hun eerste conferentie onder vier ogen maar 35 minuten nodig; zij werden het daarbij eens over de houding die het westen ten aanzien van Berlijn moet aannemen. Diplomatieke waarnemers hebben de spoedige overeenkomst over de voor malige Duitse hoofdstad tussen Kennedy en De Gaulle gemeend te mogen uit eggen als een nieuw bewijs voor de standvastigheid van het westen ten aan zien van het delicate probleem. Zij ver wachten dat de kwestie-Berlijn het voor naamste onderwerp van gesprek zal zijn tussen de president der Verenigde Sta ten en premier Kroesjtsjev, wanneer beiden elkaar zaterdag en zondag aan staande in Wenen zullen ontmoeten. Onze Parijse correspondent telefoneerde: John F. Kennedy en zijn lieftallige vrouw Jacqueline hebben Parijs gisteren in één slag veroverd- Hun intocht in de Franse hoofdstad is gepaara gegaan met een har telijkheid en spontaniteit, die de Parijze- naars in deze graad en omvang slechts plegen te reserveren voor hoge gasten die ze niet enkel als hoge persoonlijkheden, maar primair vooral ook als mensen kun nen zien. Dat was hier duidelijk het geval. Kennedy, een recalcitrante lok op het voorhoofd, zijn rechterhand op een der knopen van zijn donkerblauwe colbert, en in zijn linkerhand op verzoek, naar wij vernamen, van de Amerikaanse hoeden- industrie een donkere Stetson, die hij echter geen moment op zijn hoofd heeft gezet, is een man die ook sterk tot de Franse verbeelding bleek te kunnen spre ken. En wat de Fransen die gisteren ten getale van. anderhalf miljoen de intocht moeten hebben bijgewoond ook nog sterk opviel: Kennedy deed, althans in fysieke grootheid, vrijwel geen centimeter onder voor zijn gastheer De Gaulle die hem in de open auto vergezelde Maar nog meer ogen van mannen en van vrouwen waren gisteren vermoedelijk op mevrouw Ken nedy gericht, die zich overal reeds uit duizenden kelen ais „Jackie" toe hoorde rofepen. Regen Het eindpunt van de intocht werd in het juist fris opgeverfde ministerie van Bui tenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay be reikt. President Kennedy heeft hier zijn eerste Parijse nacht doorgebracht in het bed waarin vorig jaar zijn Russische col lega Nikita Kroesjtsjev heeft geslapen. De centrale commissie voor de beambten in de metaalindustrie deelt, in aansluiting op het communiqué van de vakraad mee dat de op woensdag 31 mei 1961 gehouden besprekingen over een wijziging van de salarisbepalingen in de C.A.O. tot volledige overeenstemming hebben geleid. Wanneer deze overeenkomst wordt goedgekeurd door de werkgevers- en werknemersorganisa ties en door het College van Rijksbemid delaars, zullen de salarisschalen van de C.A.O- per 1 juli 1961 met 5,5 pet en per 1 april 1962 met 3 pet op basis van de huidige schalen worden verhoogd. Gistermiddag gingen beide echtelieden ieder huns weegs. Jacqueline Kennedy be zocht, samen met mevrouw De Gaulle, een speciale inrichting voor zuigelingen en haar echtgenoot begaf zich na het eerste gesprek met het Franse staatshoofd in diens gezelschap naar het graf van de onbekende soldaat om daar de traditionele kransen te deponeren. Het weer was intus sen betrokken, maai- trots de regen, waar tegen de Parij zenaars zich met kranten poogden te beschermen, waren er toch nog ettelijke duizenden op de been om de Ame rikaanse president opnieuw toe te juichen. Bij de politieke besprekingen zijn naast Berlijn ook Afrika en Zuidoost-Azië ter tafel gekomen en het is waarschijnlijk dat De Gaulle zijn jonge ambtgenoot zijn cri- tische opmerking over diens behandeling van de Laos-crisis wel niet zal hebben onthouden. Van de vijf gesprekken, die in Parijs op het programma staan, hebben er gisteren reeds twee plaatsgevonden. LONDEN (Reuter) Het bericht uit Melbourne over wat een dubbele zelf moord schijnt te zijn, heeft de politie in Essex, Engeland, er toe gebracht opnieuw de dossiers op te slaan van de moord die drie jaar geleden op het Nederlandse meis je Mary Kriek werd gepleegd en nog steeds onopgelost is gebleven. Het lijk van Mary Kriek werd in januari 1958 in Boxted in een greppel gevonden nadat zij op een avond met de bus van een bezoek aan Col chester was teruggekeerd. Gescheiden Het bericht uit Melbourne betreft de 43- jarige Roger St. Clair Fearon, die in Zuid- Afrika werd geboren en te Cambridge zijn graad behaalde, en zijn dertigjarige twee de vrouw Fritia, van Nederlandse afkomst. Zij werden dinsdagavond in hun huis in Blackburn bij Melbourne, Australië, dood geschoten op bed gevonden. Fearon was, ten tijde van de moord op Mary Kriek, een boer in goede doen in het nabij Boxted gelegen Earls Colne. Hij .en zijn eerste vrouw hebben Mary Kriek goed gekend en haar zus Willi als hulp in huis gehad. Na het gebeurde met Mary Kriek scheidden Fearon en zijn eerste vrouw. De voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, is benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje-Nassau. Vandaag is het juist tien jaar geleden, dat hij in deze functie werd benoemd. Minister-president De Quay en minister Toxopeus hebben de heer jonkman een bezoek gebracht in zijn woning aan de Schoutenstraat in Den Haag en hem mededeling gedaan van de hoge onder scheiding, die de Koningin hem heeft verleend. Een 22-jarige Duitse zeeman die zich tussen de spoorrails op een onbestraat en onverlicht gedeelte van de Kesterenstraat op pier 1 in de Waalhaven in Rotterdam te slapen had gelegd is vannacht overreden door een treinstel van de Nederlandse Spoorwegen. De man, een opvarende van het Duitse ms „Drachenfels", kreeg de wie len van twee wagons over zijn onderbenen die hij nu vermoedelijk zal moeten missen. Hij is opgenomen in het ziekenhuis Dijk- zicht. Advertentie mtotia IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH!

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1