Trujillo, de „Weldoener poppell brandt op gas en kost toch maai f. 10.- WEU aanvaardt rapporten Historie y ia Pa. B. ENGELENBERG K Wereldnieuws Van dag tot dag Impopulair Moordenaars veroordeeld van Litouwse Joden Zuid-Afrika rustig uit het Gemenebest In 1937 werden door de dictator tienduizend Haitianen gedood Politiek overleg en defensie Op de inhoud homt 9t aan VAN NELLE's Afternoontheebuiltjes. Eichmann wilde Joodse emigratie verhinderen Doodgeboren baby tot leven gewekt Spoedberaad gevraagd over Angola 0p de <~Praatótoeh WÊÈÊÈÊÊËh DONDERDAG 1 JUNI 1961 3 Referendum in Z.-Korea OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERFSPUIT INSTALLATIES 99 In zwart Wit, groen, rood en blauw f 11.* losse tanics f 1.* Het geschenk voor VADERDAG! de enig „ECHTE" gasaansteker van Nederlands Fabrikaat! Volledige garantie m Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie! Spijt over visserij-incident Na hartmassage: Maps Valk Thuis, in een half uurtje de mooiste kleurspoeling door gewoon zelf Uw haar te wassen. (in de eigen na tuurlijke kleur of een chique mode- tint) kleurshampoo De verdediging van het uitstel der be lastingverlaging door minister Zijlstra in de Tweede Kamer muntte niet bepaald uit door een krachtige argumentatie. De mi nister vermocht niet duidelijk te maken waarom de vermindering van de fiscale druk nu niet, maar volgend jaar wèl, zou kunnen doorgaan en op die verduidelijking had men binnen en buiten de Staten Gene raal min of meer gerekend. Zoals de za ken nu staan is het duidelijk, dat er is ge schipperd om wat uitstel te verkrijgen. Uit een oogpunt van conjunctuurbeleid is dat niet onverstandig, hoewel het niveau van de inkomsten- en loonbelasting buitenge woon hoog is. Ónder het motto „hoop doet leven" en „ik zorg, dat van uitstel geen afstel komt", heeft de minister van Financiën nu gezegd, dat in het najaar de definitieve datum van ingang zal worden vastgesteld. Hij hoopt dat het 1 januari 1962 zal zijn, maar gezien het geschuif dat we nu achter de rug hebben kan het best een groot aan tal maanden later worden. Het lijkt ons waarschijnlijk dat minister Zijlstra het liefst helemaal niets meer had toegezegd, want niemand weet nog precies waar we in het najaar conjunctureel aan toe zijn en hoe het verloop in 1961 zal zijn. Als de situatie steeds meer gespannen wordt, met name op de arbeidsmarkt, is er ook het volgend jaar volgens de argu menten die de minister thans gebruikt geen plaats voor een verlaging. Maar de minister verwacht kennelijk een ontspan ning ten gevolge van onder andere de re valuatie en de toeneming van het aantal werkzoekenden in verband met de beëin diging van het schooljaar. Men moet de ge volgen van dit soort factoren echter ook niet overschatten. Als de internationale conjunctuur blijft stijgen en ook in de V.S. zijn duidelijk tekenen van een ople ving dan zal dit hun invloed vrij spoe dig tot een minimum beperken. Een be lastingverlaging is in dat geval net zo min opportuun als dat thans het geval is. Toch heeft de minister een toezegging ge daan en waarschijnlijk om politieke rede nen. Het uitstel is uiteraard impopulair en hoezeer het een regering soms ook siert dergelijke maatregelen te nemen wan neer men daarvoor niet zodanig sterke motieven heeft dat deze naar de mening van diezelfde regering in een overigens onzekere toekomst niet gelden, dan wordt de verschuiving in feite dubbel onaange naam. Men trekt een wissel op de toe komst, waarvan de honorering weer ande re impopulaire gevolgen kan hebben. WASHINGTON (Reuter) De dinsdag vermoorde 69-jarige dictator Rafael Leoni- das Trujilo, de „weldoener" van de Domini caanse republiek, is dertig jaar aan de macht geweest. Andere, minder stabiele dictaturen in Latijns-Amerika maakten in tussen plaats voor min of meer democrati sche regimes. Onder zijn bestuur bereikte 't verarmde land een zekere graad van wel stand, echter ten koste van de burger rechten en vrijheden van de bevolking. Rafael Trujillo was het derde kind in een arm gezin van elf kinderen. Hij begon zijn loopbaan als bediende op een tele graafkantoor en trad tijdens de bezetting van het eiland door Amerikaanse mari niers toe tot de politie. In 1924, toen de be zetting een einde nam, werd hij majoor. Vier jaar later werd hij benoemd tot stafchef van het leger. In 1930, nadat de toenmalige president gevangen was gezet, trok hij de macht aan zich. De daarop volgende dertig jaar is de Dominicaanse republiek vrijwel het kroondomein van de generalissimo geweest. Hij verdeelde winstgevende bedrijven onder zijn familie, maar behield zelf de. zout-tabak-en bier- handel. Hij en een bijzonder groot aantal familieleden bezaten een derde van het voor landbouw geschikte land. Om zich te handhaven hield Trujillo een leger van honderdduizend man op de been het op twee na grootste van het gehele Caraibische gebied. De luchtmacht omvat Vampire- en Sabre-straaljagers. Naast de politiemacht bestaan nog vier verschil lende apparaten van de geheime politie. SEOEL (UPI) De Zuidkoreaanse mi litaire junta heeft bekend gemaakt dat zij onder de burgerij van de hoofdstad Seoel een volksstemming zal houden, om een inzicht te krijgen hoe men over de poli tiek van de junta denkt. De junta zeide dat deze volksstemming, die van vandaag tot en met zaterdag zal worden gehouden, van invloed zal zijn op zijn toekomstig be leid. Advertentie DodUr.Kit 59 Hjdricm - Tel. 15252 AURICH (West-Duitsland-DPA) In Neder-Saksen zijn maandag vijf Duitsers veroordeeld, die betrokken waren bij het doodschieten van 220 Litouwse Joden in de Litouwse grensplaats Neustadt in juli 1944. De arts en voormalige S.S.-officier Wer ner Scheu uit Borkum kreeg wegens me deplichtigheid aan moord zes jaar en de oud-S.S.-officier Karl Struve uit Bad Hom burg vijf en een half jaar. De drie overige beklaagden, Wilhelm Schmidt, Otto Bas- tian en Friedrich Jagst, kregen straffen variërend van vier en een half tot drie jaar. Volgens de rechtbank hadden alle be klaagden willens en wetens meegewerkt aan de massa-executies, zonder dat zij zich op grond van een bevel in een nood toestand bevonden. Arrestatie De 43-jarige hoofdcommissaris van poli tie Wilhelm Doering, hoofd van de crimi nele recherche in Siegburg, Noordrijn Westfalen, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd tijdens de oorlogsjraren als commandant van een „Einsatzkom- mando" medeplichtig te zijn geweest aan het neerschieten van Joden in Rusland. PRETORIA (UPI) Zuid-Afrika woensdag in alle rust een republiek buiten het Britse Gemenebest geworden, tot de wereld de waarschuwing richtend zich niet te bemoeien met de omstreden rassenpoli tiek van de Unie. „Voor ons geen soortge lijke opstand als die welke in Kongo tot chaos leidde", aldus president Charles R. Swart in zijn inauguratierede. Boycot Liberië heeft echter besloten boycot maatregelen op politiek- en handelsgebied tegen de nieuwe Zuidafrikaanse republiek te nemen en Ghana heeft in navolging van de Verenigde Arabische Republiek bekend gemaakt Zuid-Afrika niet meer te zullen erkennen. In een woensdag door de Libe riaanse president Tubman uitgevaardigd besluit wordt bepaald dat Zuidafrikaanse vliegtuigen en schepen met ingang van vandaag geen gebruik meer mogen maken van Liberiaanse havens en vliegvelden. Een uitzondering wordt gemaakt voor gevallen van uiterste nood. Verder zullen er geen Zuid-Afrikanen mogen werken in Liberië of voor Liberiaanse ondernemingen. Direct nadat hij aan de macht was ge komen werd alle oppositie hardhandig de kop ingedrukt tot geen protesten meer werden gehoord. Een van de bloedigste incidenten had plaats in 1937, toen Trujil- lo's troepen een omstreden grensgebied binnentrokken en tienduizend Haitianen doodden, de bewoners van het andere ge deelte van het Caraibische eiland, waar over de Dominicaanse republiek de ooste lijke zijde beslaat. In 1960 braken ernstige onlusten uit te gen het bewind van „El Benefactor". Tru jillo liet vijftienhonderd a tweeduizend per sonen arresteren en van een tegen hem gerichte samenzwering honderd beschuldi gen. Het merendeel van de arrestanten werd na enige tijd vrijgelaten, maar de overigen werden tot langdurige gevange nisstraffen en hoge boeten veroordeeld. Advertentie LIQHT rrr Voor de handel: B. D. Leefsma N.V., Amsterdam, Kerkstraat 25 (Van onze correspondent) LONDEN. Het Parlement van de West- europese Unie, thans in Londen in zitting bijeen, heeft woensdag met algemene stem men het rapport Patijn over de onderlinge politieke raadpleging in de W.E.U. aange nomen. Het voorstel beoogde de W.E.U.- beraadslagingen te laten voorafgaan aan het overleg tussen de zes E.E.G.-landen, welke deel uitmaken van deze organisatie, om zodoende Engeland ten nauwste te be trekken bij de gemeenschappelijke Euro pese politieke besluitvorming, voorzover deze slaat op aangelegenheden met een wijdere strekking dan de meer beperkte problemen, rechtstreeks voortvloeiende uit het verdrag van Rome. Zolang Engeland niet is aangesloten bij de Euromarkt, wordt dit als de beste tus sentijdse oplossing beschouwd voor de handhaving van een zo nauw mogelijk contact tussen de „zes" en Engeland. In Advertentie /yiovrt 'i doos van 20 stuks deze spannende fase is de W.E.U. voor dit doel thans onmisbaar. De op een enkel ondergeschikt punt ge- ademendeerde aanbevelingen uit het rap port van de Engelse Conservatief Mathew, bevattende vrij gedetailleerde, maar ove rigens nog tot niets verbindende richtlij nen voor de studie van het vraagstuk van Engelands toetreding tot de E.E.G., doch welke op enige weerstand van sommige andere Britse Conservatieven stuitten, wer den met 65 tegen 1 stem en twee onthou dingen aangenomen. Uitdrukkelijk wordt verklaard dat de politieke inhoud van het Verdrag van Rome door Engelands toetre ding niet mag worden verzwakt. Tenslotte aanvaardde de vergadering met 60 tegen 3 stemmen en 2 onthoudingen het rapport-Goedhart over de Europese veilig heid, een rapport dat niét alleen het mili taire, maar vooral ook de politiek-econo- mische kant van het vraagstuk dekt. De heer Goedhart oefende in zijn toelich tende rede speciaal critiek uit op de zwak te van het centraal-Europese front door het gebrek aan Franse troepen en de ver zwakking van het Britse Rijnleger. Verder drong hij aan op een onafhankelijke NOVA-„brandweer", welke in staat zal moeten zijn om ogenblikkelijk bij lokale conflicten op te treden. Deze strijdmacht moet afzonderlijk worden georganiseerd, zodat geen troepen aan het bestaande NAVO-apparaat behoeven te worden ont trokken. De heer Goedhart maakte zich ernstig bezorgd over de verdediging van het Mid dellandse Zeegebied, dat, zo zeide hij, on doordringbaar voor een vijand dient te worden gemaakt. Hij vreesde echter dat de Middellandse Zee te klein is om de vloot tegen raketaanvallen te beschermen, zodat deze eventueel zal moeten uitwijken naar de veiliger Atlantische Oceaan. Hij noem de het ongezond dat er daar thans twee commando's naast elkaar bestaan, het geen louter het gevolg is van prestige-ov^r- wegingen. Niet alleen is één commando vereist, maar ook de Franse Middellandse zeevloot, welke in 1959 uit de NAVO werd teruggetrokken, zal daarvan opnieuw deel moeten uitmaken. Het rapport verzoekt Frankrijk dan ook op zijn vroegere be sluit terug te komen. Sommige Franse sprekers hadden daartegen echter bezwa ren. LONDEN (Reuter) De Britse onder minister van Buitenlandse Zaken Heath heeft woensdag in het Lagerhuis zijn spijt uitgesproken over het visserij-incident bij de Far Oer-eilanden. JERUZALEM (UPI) Opnieuw is in het proces tegen Eichmann de persoonlij ke bemoeienis van verdachte met het lot van de Joden ter sprake gekomen. En op nieuw werd er bewijsmateriaal overge legd: een telegram, door de Duitse ambas sadeur in Boedapest, Veesenmayer, aan Ribbentrop gezonden. Uit dit telegram blijkt dat Eichmann voornemens was een door Hitier goedgekeurde vlucht van 41.000 Joden te dwarsbomen. Hitler had erin toegestemd 41.000 Joden uit te leveren aan Zwitserland. Zij zouden emigreren naar Palestina. De Hongaarse regering zou, als deze emigratie Hitiers toestemming had gekregen, zich niet heb ben verzet tegen de deportatie van de ove rige 250.000 Hongaarse Joden naar de ver nietigingskampen. De ochtendzitting van woensdag bevatte het slot van de getuigenverklaringen van Joel Brand en zijn vrouw Hansi. Het ver hoor door de raadsman van verdachte, dr. Servatius, was vrij scherp en ook de rechtbank nam aan de ondervraging deel. Mevrouw Brand kwam echter niet terug op haar eerder afgelegde verklaringen. Ook haar man hield vol dat Eichmann beloofd had de „installaties van Ausch witz" in de lucht te laten vliegen als Brand met de tienduizend vrachtwagens zou ko men, die Eichmann voor een miljoen Hon gaarse Joden wilde ruilen. LONDEN (UPI) Een niet nader ge noemde chirurg in het Londense Westmin ster ziekenhuis, heeft maandag een dood geboren baby van het mannelijke ge slacht vijftien minuten na de geboorte door hartmassage tot leven gewekt. Bij de geboorte bleek dat het kind geen hartslag had, noch ademhaalde. Routine pogingen om deze op te wekken faalden. flfflP&tölWk rm nat Ir NEW YORK (UPI) Eenenveertig Af ro-Aziatische landen en Joegoslavië heb ben er bij de Veiligheidsraad van de UNO op aangedrongen de toestand in de Portu gese kolonie Angola te beschouwen als een dringende aangelegenheid. Het is niet bekend, wanneer de Veilig heidsraad over Angola zal beraadslagen, maar volgens Afro-Aziatische kringen zou dat vrijdag kunnen gebeuren. Hoe meer een snelle en strakke vooruitgang der tijden de sierlijke plooien ener oude samenleving gladstrijkt, des te groter lijkt de zucht der men sen te worden tot beoefening van een bezigheid, die men „het doen herleven der histo rie" pleegt te noemen- Vooral in de voorjaars- en zomer maanden kan men geen stad of stadje in het land meer be zoeken zonder het gevaar te lopen, een historische allego rische optocht te moeten laten passeren of ene Jacoba van Beieren met hofdames te ont moeten. Het is mij onbekend of de zelfde liefhebberij ook in het buitenland opgang maakt, of schoon men kan veronderstel len dat de historie van veel andere landen te zeer met ran cunes en bittere tegenstellin gen geladen is, om er aan de lopende band amusante ver kleedpartijen aan te wijden. In Nederland is alles veel gezel liger en zachtzinniger toege gaan. De echte gruwelen daar gelaten tenslotte rijdt zelfs het meest humane volk wel eens een scheve schaats in een bui van onbeheersing levert onze vaderlandse geschiedenis een tafereel van vriendelijke bekoring Kleurig en zwierig schrijden de Hendriken, Frede- riken, Filipsen. Jannen, Mar- garetha's Jacoba's en Saskia's het toneel der historie op en weer af, meestal zelfs zonder een bloedspoor na te laten of geestelijk verwekker ener evo lutie of revolutie te zijn. In deze fluwelen sfeer krijgt zelfs het schavot een eigentijds verfje van romantiek en is de dood van de gebroeders De Witt vergefelijk als een stou- tigheidje van het opgehitste grauw. Dit alles is uiteraard verguld door de milde hand van de tijd, die ook de afschuwelijkste gebeurtenissen in de loop van enkele jaren kan comprimeren tot een jaartal met een etiketje: 1600, slag bij Nieuwpoort. Vandaar dus, dat bij gele genheden van vrolijke en ge zellige aard de organisatoren van amusementsprogramma's bijna werktuigelijk naar het historische costuum grijpen en een hoogtepunt van opgewekt heid scheppen door een greep in het arsenaal der historie. Het bordkarton is een onuit puttelijk hulpmiddel om stads wallen en vestingtorens te doen oprijzen en witte paarden zijn altijd wel ergens te lenen. Zo beleeft men het dan, dat een stuk uit de zestiende eeuw gezaagd wordt en over de twintigste gespijkerd Een scherf uit het verleden komt te prijken tussen de parkeerter reinen en busstations van heden en als toppunt van lief de voor de romantiek van vroeger worden de feestelijk heden dan meestal met een kanonschot geopend. Men weet immers maar al te goed, dat het kanon een van de drukst gebruikte apparaten in de ont wikkeling der volken was en dat kruitdamp het parfum der historie is. Komende zaterdag zal een trekschuit van Amsterdam naar Haarlem varen, gevuld met een bont en opgewekt ge zelschap in toepasselijke ver pakking dat de tijd van de reis zal verkorten met vrolijke kout en trekjes aan Goudse pijpen. Ook die gebeurtenis kan worden gezien als een amusement, dat door verbeel- dingskrachtige heren is uitge- d :cht in een drieste bui van liefde voor de oude tijd. Het Amsterdamse Havenge bouw verheft zijn twaalf ver diepingen van beton en staal boven de plek, waar de trek schuit haar tocht naar Haar lem zal aanvangen- Eigenlijk zou ik moeten schrijven: „zal starten", want dat is tegen woordig de manier om alle begin aan te duiden. En dan zitten we meteen in het oer woud van anachronismen, die rondom deze trekschuitvaart oprijzen: In haar eigen tijd startte een trekschuit niet, er was geen havengebouw, er raasden geen files auto's langs de Haarlemmer Trekvaart, men voer niet onder elektri sche basculebruggen door, men aanschouwde langs de oevers geen zwartberookte fabrieken en onder netwerken van elek trische bedrading voortschich- tende treinen. Alles was an ders de mens zelfs was an ders. Is er niets overgebleven uit die weggegleden eeuwen, die naar de einder der ver getelheid zijn vervoerd op een versnellende reeks technische wonderen? Zie naar de oude gravures: de mensen leunen gezapig te gen bomen, onder wier wollig gebladerte zich een rustige wereld uitspreidt. Dat zijn geen mensen van onze tijd wij herkennen hen niet meer in hun langzaam bewegen en peinzend werken, in hun spe lend leven en wijsgerig rusten. Andere wezens zijn zij, tot sprookjesfiguren geworden die nooit echt hebben geleefd. Niets in onze tijd verraadt no" hun feitelijke aanwezig heid van toen op deze grond tussen Amsterdam en Haar lem, waar zij toch volgens de overlevering en de schilderijen hun voeten moeten hebben gezet. En tussen de oude oevers lijkt hun trekschuit imposan ter dan het onaanzienlijke schip, dat zaterdag tussen Am sterdam en Haarlem te zien zal zijn. Deze zal een drijvend anachronisme zijn, bevolkt door levende anachronismen en getrokken tussen anachro nistische oevers door. zoals een festivallende Jacoba van Beieren op een wit paard tus sen hagen van moderne men sen in een optocht rijdt. Toch levert zulk een amuse ment niet alleen maar wat afleiding aan de zaterdagmid dagmens van 1961. Veel meer confronteert het hem met een merkwaardige en bijna ont stellende vraag, die vaak zuch tend en weemoedig, doch zel den serieus en nuchter gesteld wordt: is er dan niets over gebleven? Is alles prooi van de tijd, gehakt in de molen van de jaren, opgegeten door de voortrollende generaties, we zenlijk en feitelijk verbasterd of uitgeroeid? Als men echter de veran derde en de zichzelf gebleven dingen scheidt en apart zet, krijgt men in duidelijke tegen stelling twee waardevolle doch volkomen afwijkende klassen van levensverschijnselen voor gezet. waaruit men vruchtbare lessen in levenskunst putten kan- Aan de ene kant verzamelt men de dingen, die niet ver anderd zijn: de stoffelijke schepping, de lichamen der mensen, de bomen, de dieren, de wolken, het water onder de boeg van de schepen, het oevergras, de regen, de zon. Dit zijn de waarden van alle tijden, die nooit ana chronismen kunnen zijn. En in dat decor van onveranderlijk heden rijzen de scheppingen der mensen op: huizen, sche pen. voertuigen, fabrieken, kleren, wegen, bruggen, in strumenten en apparaten, dat hele complex van constructie en mode, waarvan ieder on derdeel met elk verglijdend jaar een ander uiterlijk en een ander nu4, kreeg. Maar midden tussen de klas sen van veranderde en onver anderde waarden staat de mens- Uiterlijk dezelfde als duizend jaar geleden, doch in nerlijk vervuld van alle din gen die hij maakte. De ganse erfenis van eeuwen is in zijn mars gepakt, die hij moeizaam meedraagt over de onveran derlijke aardkluiten onder de onveranderlijke hemel. Wat tussen trekschuit en straalvliegtuig de fasen van techniek bestempelde, kwam uit hem en ligt in hem. Hij heeft het uitgedacht, gemaakt en uitgestald op het oppervlak der aarde. Doch ook de ganse erfenis van romantische ge dachten, hartstochten, wijs heid. gebeden, inzichten en el lenden sleept hij mee, die in zijn bodemloze ziel zijn opge borgen als de bouwstoffen van zijn cultuur. Het is alsof hij tussen schep ping en eigen macht de syn these van een duurzaam geluk tracht te leggen, dat verankerd is aan het eeuwig onverander lijke zowel als aan het altijd veranderende. Uit verleden en toekomst mengt hij zijn heden, onweerstaanbaar getrokken naar zijn voorland van tech nische absolutismen, doch met heimwee hunkerend naar zijn achterland van geschapen on veranderlijkheden. Dan trekt hij het zeventien- de-eeuwse costuum aan en doet alsof hij een rustig levend en traag stervend wezen is. in dchzelf de tegenstelling met de om hem heen razende mo demismen ondergaande als een amusement. Doch ook met een zeker ver driet. omdat hij door alles heen en ondanks alles zichzelf voelt als een stukje eeuwig heid. tot straf geplaatst in de vergankelijke tijdelijkheid zij ner eigen scheppin gen. Alles bij het oude Het feest werd gegeven ter ere van een of ander jubileum. De preciese reden er van is me ontschoten, want wij waren uit hoofde van onze functie, onze familie of onze naam uitgenodigd, in geen geval van wege enige intieme betrekking met de hoofdpersonen. En zo bevonden wij ons dan op een avond temidden van honder den onbekende en weinig-bekende feest gangers. Men had zich wat de leeftijd der geno digden betrof niet kieskeurig getoond. Van knop tot bloem en nog een eind verder kon men ze vinden. Vandaar dat ik de stelling van een zilveren huwelijk opperde. Wat hadden die prille twintigers anders te zoe ken tussen ons, arrivés? Ze vielen niet op in het algemeen ge woel. Wellicht ook dat het poids van onze leeftijd ons hen over het hoofd deed zien. Ze troffen onze blik slechts even, als een groepje, als een bosje onkruid. Wij her kenden de individualiteit meer tussen de gezagsdragers met de grijzende slapen, de markante kinnen, de denkfronsen bo ven de wenkbrauwen. Op een los moment dreef ik tegen een architect van goeden huize aan, die me met een lyrisch betoog omving over iets, niet over goede huizen, want men praat niet over zijn vak op een feest. Intussen liet hij goudgele whisky door zijn keelgat glijden. Interesseerde de man zich dan al voor zijn eigen lyriek, geholpen door mijn geduldig oor, één van de kinderen interes seerde zich voor hem. Het was een lang, honingblond meisje, te veel opgemaakt, te druk gekleed, maar, lieve hemel, met een huid zo glad en ogen zo glanzend, dat elke jurk erbij vergeten kon worden en elk opmaak moest inspireren tot een wild weg vegen. Ze hing om ons heen, ze achtervolgde ons, ze ging nooit verder dan een meter van ons vandaan. Zij liet zich door dren telaars tegen mijn architect aanduwen, ze schudde haar honingblonde manen voor zijn neus dooreen. Ze schoof als per onge luk tussen zijn en mijn whiskeyglas door, ze stelde zich aan met vriendjes die ze overigens terstond wel wilde verkopen en verraden voor de aandacht van de archi tect en ze schetterde als een spreeuw bo ven alles uit. Het was misschien niet alleen door haar dringend geroep naast het oor van mijn partner, dat hij mij op een gegeven moment niet verstond. Maar wel snibde ik ineens Toe, meisje, doe niet vervelend!" Ze keek me een ogenblik betrapt aan, hief toen haar hoofd, snoof als een paard je en zei strijdlustig tegen mij, oud mens: ,Zo is de tegenwoordige jeugd". „Dat dacht je maar" antwoorde mijn architect hierop, „wij waren vijf en twin tig jaar geleden net zo vervelend". En het solidair opnemend voor onze ei gen generatie besloot hij: „want wat jij, meisje, dan al van jezelf mag vinden, wat jullie, tegenwoordige jeugd, je ook ver beeldt, je moet niet denken dat jullie ver velender zijn dan wij waren. Dat bestaat niet". En nu ik er goed over nadenk, geloof ik dat hij gelijk had! Advertentie 't Hoort bij Uu> make-up tube voor 2 wassingen f. 1.95 Betogingen. Ongeveer 35 mensen werden gewond, toen de politie van Tokio een demonstratie van circa vijfduizend stu denten uiteen joeg. De betoging van de studenten was een protest tegen een re geringsbesluit om demonstraties in To kio aan banden te leggen. Het was de tweede achtereenvolgende dag, dat Zen gakoeren-studenten slaags raakten met de politie. De politie heeft thans de lei ders gearresteerd. Spionage. In West-Duitsland is gisteren een derde journalist, de correspondent van het Oostduitse persbureau A.D.N., we gens spionage gearresteerd. Evenals de journalisten Peter Hinterholzer en Lud- wig Delhees, die dinsdag werden aange houden, is hij beschuldigd van spionage voor een communistische mogendheid. Tot dusver is alleen zijn achternaam. Girnth, bekendgemaakt. Hij was gearres teerd in Noordrijnlano-Westfalen, ver moedelijk in of dichtbij Bonn.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3