unie Martin Luther King, geestelijk vader van de vrijheidsrijders Belangstelling voor televisie is dalend in Amerika gemaakt voor de regen de mooy en zoon de mooy en zoon Bekendheid na boycot van stadsbussen Waar vormgeving zo belangrijk is VROOM DREESMANN L.NIEUWSTRAAT - MARKTPLEIN - IJMUIDEN gelooft u in sprookjes het nieuwste t.v. app. van af 645, heden gebeld, morgen kijken onze garantiebepalingen service binnen 24 uur VRIJDAG 2 JUNI 1961 Ga eens zitten in dit vorstelijke mo derne bankstel, dan zult u merken wat goede vorm betekent. Dit „toppunt van komfort", met grote 3-zits bank en 2 fauteuils, in 2 kleuren bekleed, met hou ten armleggers, kost bij - UNIC slechts745." LUIDSPREKERS Vervolg Luidsprekers op pagina 16 maar niet minder zomers in de zon! Uw Warenhui* of in voordelige aanbiedingen dan gelooft u ook de vogelaar met de narigheid van dien men zij gewaarschuwd specialisten kruisweg 64—66, haarlem bij station, telf 19019 ruim parkeren iliïSSW SOOO-AI8 tctteox wa ióöv de nieuwe philips 23tx310 895,- 59 cm ook overbruggende betaling specialisten geven u een oprechte voorlichting zonder zoet gefluit onze naam is uw garantie vraag maar aan uw kennissen of relaties ongeacht het euvel dat maakt uw aankoop waardevoller, voor nu en jaren later MONTGOMERY, (UPI) Het is een gewoon, wit houten huis dat zich in geen enkel opzicht onderscheidt van de andere huizen in deze armoedige negerwyk van Montgomery, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Alabama. Toch weten de studenten vrijwilligers, vele negers en enkele blanken, uit alle delen van de Verenigde Staten de woning te vinden. Op gezette tijden, als het rassenprobleem zoals nu in de zuidelijke staten weer eens in het middelpunt der belangstelling staat, worden de bewoners belegerd door tien tallen verslaggevers en fotografen. Het huis, dat het eigendom is van ds. Ralph Abernathy, van de Doopsgezinde Kerk te Montgomery, is namelijk het tijdelijke hoofdkwartier van de vrijheidsreizigers. Bovendien werkt en woont hier op het ogenblik de geestelijke vader van de actie tegen rassendiscriminatie ds. Martin Luther King, die door zijn volgelingen de veld- maarschak wordt genoemd. In de huiskamer staan King's adjudanten de vrijwilligers te woord die zich aan komen melden voor de tocht der vrijheidsreizigers. Ds. King is een kleine, donkere, man met kort geknipt haar en een klein snor retje, die zijn ideeën voor passief verzet tegen de rassenscheiding, naar hij zelf zegt, in de leerstellingen van Jezus heeft gevonden en in de werkwijze van Mahat- ma Ghandi. King, getrouwd met een zangeres en va der van twee kinderen, werd te Atlanta in Georgia geboren, waar zijn vader pre dikant is van de Ebenezer Doopsgezinde Kerk. Hij werd naar zijn vader, Michael Luther King gedoopt, maar toen hij zes was, veranderde vader King de „Michael" in beide namen in „Martin", zodat zij nu alle twee geheel dezelfde naam hebben als de grote kerkhervormer. Toen hem onlangs in een televisiepro gramma werd gevraagd hoe hij over de blanken had gedacht toen hij nog een jon getje was, antwoordde King „Als jochie- had ik er nog geen mening over; pas toen ik een jaar of zes was merkte ik, dat sommige van mijn vriendjes, die blank waren, plotseling niet meer met me kon den spelen." In zijn puberteitsjaren begon hij zich er over op te winden, maar hij wist zijn haatgevoelens te overwinnen. „Dit is iets wat ik altijd tegen mezelf tracht te zeg gen; wij moeten niet verbitterd raken en we moeten de blanken niet haten. En dat is een gedeelte van mijn geweldloze filo sofie," aldus ds. King. Incident Na de middelbare school in Atlanta te hebben afgelopen, weigerde hij op zijn va ders advies drie beurzen. Vader King be taalde zelf voor de opleiding van zijn zoon aan het Crozer theologisch seminarium in Pennsylvania, opdat de beurzen aan min der kapitaalkrachtige studenten gegeven konden worden. Voor het eerst van zijn leven kwam de de jonge King op een geïntegreerde school Hij werd de beste student van zijn klas en was de eerste neger die tot president gekozen werd van de studentenvereniging Zijn docotorsgraad in de theologie behaal de hij aan de universiteit van Boston. In 1955, toen King een jaar predikant was in Montgomery, zag hij hoe een vermoeide negervrouw geen gehoor gaf aan het bevel van een chauffeur om haar plaats af te staan aan een blanke buspassagier. Dit incident bracht King op de idee, die hem tot nationale bekendheid zou brengen. Het leidde hem namelijk tot het propa geren van een boycot door de plaat selijke negerbevolking van de bussen in Montgomery. Daarin hadden de vijftigdui zend negers van de stad tot op dat moment slechts achterin plaats mogen nemen. De boycot duurde een jaar. Gedurende die tijd werd Kings's huis met bommen bestookt en zelf ontsnapte hij enige malen ternau wernood aan het geweld van een woeden de massa. De boycot had desondanks suc ces. Zodra de „slag om de bussen" gewon nen was, organiseerde King een bijeen komst van zuidelijke negerleiders te Atlan ta, die leidde tot de oprichting van een overkoepelende verzetsorganisatie. King werd gekozen tot voorzitter. In deze func tie heeft hij nu de tochten van de vrij heidsreizigers beraamd. Mes De afgelopen jaren ontplooide King een grote activiteit. Hij reisde door de Verenig de Staten en bezocht Ghana en India waar hij werd ontvangen door premier Nehroe. Hij schreef een boek over de boycot in Montgomery en kwam tengevolge hier van bijna om het leven. Toen hij namelijk in september 1958, in een winkel te Har lem, de negerwijk van New York zijn handtekening zette in exemplaren van zijn boek, werd hij plotseling door een geeste- zieke negervrouw gestoken met een mes. In mei 1960 werd hij in de buurt van Atlanta gearresteerd omdat de auto waar in hij reed, een verlopen nummerbord had. (In Amerika zijn de nummerborden tevens belastingkaarten). Bovendien was hij niet in het bezit van een rijbewijs van de staat. In september werd hij veroordeeld tot een boete van 25 dollar en een jaar voorwaar delijke gevangenisstraf. Een maand later werd hij echter met vijftig negerstuden ten gearresteerd omdat zij in het gesegre geerde restaurant van een warenhuis te In Amerika heerst bezorgdheid, dat de televisie-uitzendingen steeds minder worden gevolgd door de mensen, die met hun meningsuiting grote invloed kunnen uitoefenen. Dit staat te lezen op de voorpagina van het weekblad „Variety". Voor hen, die van mening zijn dat televisie louter ten doel heeft zoveel mogelijk verstrooiing te bieden, zal de samenvatting van het artikel in genoemd blad wel als een verrassing komen, niet omdat daarin het reeds bekende feit wordt Vermeld dat kjjkers met onder scheidingsvermogen hun belangstelling in de televisie verliezen, maar omdat de televisiewereld door dit verschijnsel verontrust is. Het artikel in „Variety" is niet het eerste van zijn soort, want reeds lange tijd zijn critici, kijkers en omroep tot de slot som gekomen, „dat er wat aan gedaan moet worden". Bij al deze mensen kan men een zekere heimwee aantreffen naar de goede „oude" tijd, toen de televisie nog jong was. Zij roepen zich de vele oorspronkelijke to neelstukken en de gedurfde en originele manier, waarop dit alles de kijkers ge bracht werd voor de geest. Daarbij be treuren zij het dat de produktiekosten ge stegen zijn en dat, naarmate het aantal zenders groter werd, een aantal beperkin gen moest worden ingevoerd, die niet na lieten de programma's ongunstig te be- invloeden. Maar, al zijn recensenten nu eenmaal kritisch, ze moeten toegeven dat Atlanta bediend wilden worden in de afde ling die gereserveerd is voor blanken. Hij werd op beschuldiging van overlast in ver zekerde bewaring gesteld. De anderen van de groep werden spoedig vrijgelaten, maar de rechter die King de voorwaar delijke gevangenisstraf had gegeven, be paalde dat hij met deze nieuwe overtreding zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling had verloren en gaf hem een gevangenis straf van vier maanden, die uiteindelijk door het hoge gerechtshof van de staat Georgië teniet werd gedaan. Nu is King geheel in beslag genomen door de vrijheidsreizigers en andere maat regelen, die één groot doel hebben: een eind te maken aan de rassenscheiding in de Verenigde Staten. de omstandigheden het handhaven van een hoog peil bemoeilijken. De behoefte aan geschikt uitzend-materiaal in welke vorm ook is zó groot oneindig groot, mag men wel zeggen dat handhaving van uitzendingen van goede kwaliteit een onmogelijkheid is. Zo zijn er alleen al in New York zeven televisiekanalen, die elke dag achttien uur in de lucht zijn in totaal dus 882 uur per week. Voeg hierbij de uitzendingen uit andere plaatsen in het gehele land en men heeft een idee welke problemen de omroep moet oplossen om elke dag met een volledig programma in de ether te komen Die honger naar uitzendmateriaal is ech ter nauwelijks een verontschuldiging voor de overvloed van cowboy-films, kluchten en shows, die de kijker worden voorge schoteld en evenmin voor de regelmaat waarmee enkele producers minder goede programma's blijven brengen, alleen om dat deze door hun grappen en grollen bij een bepaald deel der kijkers in de smaak vallen. Dit soort programma's heeft er in de eerste plaats toe bijgedragen de „elite" onder de kijkers leraren, dok ters, advocaten, zakenlieden, enz. te vervreemden. Het gevolg is, dat wanneer er werkelijk iets goeds gegeven wordt, zij evenmin tot de toeschouwers behoren en het moet ge zegd worden dat, ondanks het schijnbare tegendeel, er werkelijk veel goede pro gramma's te zien zijn. Vooral door de uit zendingen op politiek, sociaal en econo misch terrein in binnen- en buitenland heeft de televisie haar bestaansrecht ten volle bewezen. De kijker wordt geheel op genomen in gesprekken over allerlei on derwerpen en nij krijgt de mening te ho ren van regeringsleiders en topfiguren uit de gehele wereld en daarbij nog de analy se over belangrijke gebeurtenissen door experts op elk gebied. Grote aandacht trekken ook de discus sieprogramma's en forums, waarvan een van de bekendste is „Open, End" geleid door David Susskind: kleine groepen deel nemers bespreken hierin wekelijks aller lei onderwerpen, waarin zij geïnteresseerd zijn. Er zijn meer hoogstaande uitzendingen, die door zeer velen met belangstelling worden gevolgd: „Omnibus" (de laatste tijd bekend door zijn avant-garde toneel), „Camara Three" (waarin kunst, filosofie en geschiedenis onder de aandacht worden gebracht) en „Project Twenty" (een pro gramma met illustratief materiaal, dat de Amerikaanse geschiedenis belicht). Muziek wordt ondermeer gepresenteerd door het New York Philharmonic met po pulaire inleidingen door Leonard Bern stein, de via de televisie gegeven concer ten, die worden aangeboden door een te lefoonmaatschappij, de produkties van de NBC Opera Campany en een aantal indi viduele programma's. Ook de beeldende kunst wordt gepopulariseerd door deskun dige sprekers; bekendheid geniet vooral dr. Brian O'Doherty, die de kijkers mee neemt naar het Museum voor Schone Kun sten in Boston. Ofschoon het toneel ongetwijfeld het zwakste punt van het huidige programma vormt en daardoor een van de voornaam ste oorzaken van ontevredenheid onder de kijkers is, wordt deze kunstuiting geens zins verwaarloosd. Er bestaan een aantal maandelijkse en tweewekelijkse uitzen-, dingen en ook een voortreffelijk „The Play of the Week", dat oorspronkelijk alleen in New York werd gegeven, maar nu ook in tientallen andere steden te zien is. Gevr. VAKBEKW. SCHIL DER en gezel-schilder. Schil dersbedrijf A. Jongeling, Evertsenstraat 1. Telef. 4866. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt THUIS WERKSTERS voor het stik ken van voeringen. N.V. K.C.I., Baanstraat 34, Beverwijk, vraagt MACH.- STIKSTERS. Stukloon, hoog loon. Merck Sharp Dohme Ne derland N.V., Nijverheids- weg 60, Haarlem, vr. v. sp. indiensttr. NETTE MEISJES voor het verpakk. van haar pharm. prod. Aan degenen, die buiten H'lem woonachtig zijn, worden de reiskosten vergoed. Pers. aanm. dagel. (behalve 's zaterdags) aan bovenstaand adres. Bij Hogenbirk, Bloemendaal. Velsen, is plaats voor een CONSTR. BANKWERKER, elektr. lasser en aankomende krachten. Lonen volgens grootmetaal. Kom eens pra ten. Soil. Bloemendaalseweg 56, Bloemendaal. Telef. des avonds 55107. CAFÉ-KELNER vraagt am bulant werk, behalve zater dags. Telef. 8364 of Brieven L 5055. Ongeschoolde ARBEIDS KRACHTEN gevraagd voor beitserij. Boven 65 jaar geen bezwaar. Vrije zaterdag eens per 14 dagen. Met vakantie afspraken wordt rekening gehouden. Meubelfabriek Wulfers, Uitendaalstraat 54, Santpoort-Zuid. Machinale HOUTBEWER KERS en MEUBELMAKERS gevraagd. Vrije zaterdag eens per 14 dagen. Met vakantie afspraken wordt rekening gehouden. Meubelfabriek Wulfers, Uitendaalstraat 54, Santpoort-Zuid. 2e en 3e en LEERL. BAN KETBAKKER gevr. om dan zo spoedig mogelijk de 5- daagse werkweek in te voe ren. Banketbakkerij Dek kers, Lange Nieuwstraat 425 Gearriveerd bij V&D - de luchtige, lichtwegende „tegen de regen" mantels van deze zomer! Fijn in een plotselinge bui... vrolijk in de stralende zon! En - heerlijk licht in het dragen, joyeus char mant van stijl en kleur! Gesneden van fijne Zwitserse Poplin, ge bracht in de zachte pasteltinten die deze zomer grote mode zijn. CJ Zie ze bij V&D! Tt*-/, I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13