BIJ HET OVERLIJDEN VAN PAUL HUF -UITGAAN IN HAARLEM» N.Ph.O. onder Marinus Adam in een standaardprogramma In memoriam Een frisse noot in de zomerconcerten is dringend nodig en... mogelijk Programma van Filmweek Arnhem compleet BEDRIJFSRUIMTE IN DE GEMEENTE HAARLEM ERE-EXPOSITIE VAN OSCAR MENDLIK IN „BLOEMENHEUVEL" GEOPEND HOPEN VRIJDAG 2 JUNI 1961 15 Vlaamse schilder Prosper de Troyer overleden te huur of te koop gevraagd Eventueel geschikt voor reparatie en stalling van personenautomobielen. Brieven onder no. 6867 aan het bureau van dit blad Twee lachpremières in Amsterdam TONEEL AMATEURTONEEL BALLET MUZIEK DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN LEZEN EN LATEN LEZEN Gezond komediespel Beeldschermer Documentaire over de spijtoptanten Televisiespel „Poker' De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma (Van onze kunstredactie) OP 3 FEBRUARI JONGSTLEDEN nog was Paul Huf het middelpunt van een huldiging in „zijn huis aan het Leidseplein", de Stadsschouwburg in Amster dam, waar hij sinds 1918 deel heeft uitgemaakt van alle aan dat huis verbonden gezelschappen. Tijdens die huldiging viel het op hoezeer Huf de belichaming van die roemruchte toneelhistorie gebleven was en ook wilde zijn. Maar daar, waar die geschiedenis gemaakt wordt, op de planken van de schouwburg, gaf hij zich geheel aan het eigentijdse repertoire. Met zijn onder collega's befaamde nauw gezetheid was hij de laatste weken bezig zich te verdiepen in zijn rol in „Les seques- trés d'Altona" van Sartre. En het moge tekenend zijn voor deze toneelkunstenaar dat hij, op tweede pinksterdag in Utrecht, voor het laatst op de planken stond in 'een stuk van een der meest progressieve eigen tijdse toneelauteurs, in „Rhinoceros" van Ionesco. Hij wist zijn grote toneelervaring, zijn „historische" persoonlijkheid, dienst baar te maken aan het toneel van nu. Geworteld in de tijd. waarin hij met Bou- tens, Verwey, Van Eeden en Van Deyssel omging, wist hij zich steeds te verjongen door een sdherp afgestemd begrip voor wat het eigentijdse toneel van hem vroeg. Paul Huf's laatste rollen waren in „Dona Diana", „De twaalf gezworenen", „Joseph in Dotan", „Rhinoceros" en natuurlijk die van bisschop Gozewijn in de „Gijsbreght". Hij was een ras-Amsterdammer. Toen wij hem eens vroegen waarom hij altijd die Amsterdamse Stadsschouwburg trouw ge bleven was. galmde hij met zijn donkere expressieve stem: „Maar meneer, ik bèn toch Amsterdammer", Paul Huf heeft in zijn toneelloopbaan onnoemelijk veel rollen gespeeld. Vooral in Shakespearerollen kon zijn talent zich ontplooien- Zijn eerste Shakespearerol was de doge in „De koopman van Venetië" onder Verkade; eveneens onder Verkade speelde hij Polonius en koning Claudius in „Hamlet", Casca in „Julius Caesar", Jacques in „Naar het u lijkt" en Kalibaan in „De Storm". Bij Royaards speelde hij Theseus in „Midzomernachtdroom" en Camillo in „Winteravondsprookje". Bij het A.T:C. speelde hij de rol van zijn leven, Malvolio in „Driekoningenavond"; voorts Hastings in „Richard III", MacDuff in „Macbeth" en Gloster in „Koning Lear". Bij de Nederlandse Comedie vertolkte hij de rol van John of Gaunt in „Richard II". Hij was ook een begaafd Shaw- en Tsje- chov-vertolker, onder andere als bisschop Cauchon in „Jeanne d'Arc".van Shaw. Van zijn talloze creaties noemen wij verder Gijsbreght en Bisschop Gozewijn in „Gijsbreght van Aemstel", Brack in „Hedda Gabler", overste Picquard in „De zaak-Dreyfus", de titelrol in „De zonder linge dr. Clitterhouse". de officier van Justitie in „Mary Dugan", Metternich in „Het Adelaarsjong" en Diocletiaan in „Ge- nesius". Ook door zijn voordrachtsavonden en zijn solistisch optreden met vrijwel alle Nederlandse symfonische orkesten en bij officiële herdenkingen (Byron in 1924, Goethe in 1929 en Vondel in 1932) heeft Paul Huf grote naam verworven. In het Concertgebouw trad hij geregeld als solist op. onder meer in „Oedipus rex" en „L'Histoire du Soldat" van Strawinsky, „Le Martyre du St. Sebastian" van Debus sy, „Le Roi David" van Honpeger en „Peter and the Wolf" van Prokofjef. Onvergetelijk voor vele Amsterdammers is sinds 1946 zijn jaarlijks optreden geweest als Thomasvaer op nieuwjaarsdag in de Stadsschouwburg. Ook op het gebied van de fonetiek heeft Paul Huf zijn sporen verdiend- Hij was de eerste die grammofoonplaten maakte ten behoeve van culturele en pedagogische doeleinden (1938 twee albums Nederlandse litteratuur van middeleeuwse tot eigen tijdse gedichten). Op de vocaal-dramatische afdeling van het Amsterdams Conservatorium gaf Paul Huf van 1927 tot 1945 lessen in voordracht, toneelspel en regie. Als „Inspecteur Vlijm scherp" heeft hij vele luisteraars aan zich verplicht, die via de radio met spanning het speurderswerk van de inspecteur volg den. Op 3 februari ontving Paul Huf bij zijn zeventigste verjaardag uit handen van burgemeester Van Hall de zilveren medaille van de stad Amsterdam „voor zijn toneel prestaties en trouw aan de stad en zijn schouwburg". A. Defresne en Albert van Dalsum spraken woorden van lof en dank bij dit jubileum en noemden Paul Huf „een van onze allergrootste acteurs van deze tijd". Paul Huf was één van die figuren aan het Nederlandse toneel, van wie men nooit kan geloven, dat ze oude mensen worden. Zeker niet als ze op de planken staan. Soms zie ik ze de trap naar de kleedkamers moeizaam opgaan en denk dan wel eens: Hij of zij wordt ouder. Van Huf merkte men dat nooit. Ik ken hem bijna 25 jaar en herinner mij niet, dat ik hem ooit veranderd vond. Hij bleef dezelfde: een typische vertegen woordiger van een voorbijgaand toneel- geslacht, maar tegelijk het type, dat men slechts met de naam Paul Huf kon clas sificeren. Een hoogst correct mens, die, wanneer men hem tegemoet trad op een wijze waarop hij recht had, zeer vriende lijk was, maar die zich kon laten gelden als hij dat nodig vond. Die een kleine aanmerking over zijn kleedkamer een kapotte lamp, een onreine wasbak bij voorkeur aan mij persoonlijk overbracht, die graag sprak over zijn grote rollen (en dat waren er vele, ivant men zal zich hem heus niet alleen herinneren als de bisschop in de Gijsbreght), maar die tegelijk volle belangstelling toonde voor wat zijn gesprekspartner interesseerde of lief was. Dat heb ik zelf vele malen ondervonden. Als men mag zeggen, dat de toneelspeler van nature ijdel is, geldt dat zeker ook voor hem. Maar dat domi neerde niet: hij was voorzeker een groot kunstenaar met een warme belangstelling voor wat anderen interesseerde en bezig hield; die ook op de bres kon staan voor de belangen van anderen; die graag een gesprek had en dat werkelijk niet in de eerste plaats over zichzelf of zijn werk; kortom een markante figuur op en buiten Paul Huf leefde voor het toneel; het jlCf f0neef die een belangrijke plaats in- was zijn stijl. Hij wist een overtuigde 00fc wist mam het op waardige ijdelheid te verheffen tot een deugd, die j /-, 7 van zijn persoon niet los te denken viel mijze deed. Ook voor ons van de schouw en die bij hem hoorde, zoals hijzelf bij burg zal hij een leegte achterlaten, waar- het toneel. Hij speelde met zijn ijdelheid door wij hem met weemoed, maar vooral een flonkerend spel, waarvan men deel- 00j, me^ bewondering en waardering ons genoot moest worden om de gratie ervan te kunnen ondergaan; de gratie die zijn Hen blijven herinneren. leven speels en zijn spel levend maakte. Herman Deinum Hij was een groot acteureen mens die leefde iri zijn beroep en het daardoor ver- Directeur Stadsschouwburg hief. te Haarlem (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische schilder Pros per de Troyer is donderdagochtend over leden. In september van het vorig jaar was hij slachtoffer geworden van een ver- keersongeluik en de gevolgen daarvan is hij niet meer teboven gekomen. De Troyer was 26 december 1880 te Destelbergen ge boren, en had gestudeerd aan de Antwer— se Academie voor Schone Kusten. HET EERSTE ZOMERCONCERT van het Noordhollands Philharmonisch Orkest had donderdagavond plaats onder leiding van Marinus Adam. Het programma ver meldde werken van Weber (ouverture „Oberon"), Schumann (pianoconcert) en Dworsjak (Symfonie no. 5, „Uit de Nieuwe Wereld"). Het is wel moeilijk nog iets te schrijven over een dergelijke traditionele combinatie van muzieken die alle behoren tot het genre der ultrapopulaire klassieken, een confectieprogramma voor een muziek- minnende Familie Doorsnee, een grootste gemene deler van niet al te primitieve en niet al te veeleisende smaken. DE ZOMERCONCERTEN van het dat Schumann's Pianoconcert door George N.Ph.O. zijn het gevolg van een subsi die-regeling waarbij het orkest zich ver plicht ook in de „slappe" tijd van het concertbezoek een aantal concerten te ver zorgen. Men plaatst dus met opzet jaar-in, jaar-uit dezelfde geheide voltreffers op de programma's, teneinde op een bezoek van tenminste zeshonderd toehoorders te kun nen rekenen. De vraag is of men, naast een aantal kasstukken, op deze concerten dan niet eens wat anders kan brengen dan datgene wat de radio al in overvloed geeft onder aankondigingen als „Rijkdom der welluidendheid, een keurgarve van on sterfelijke meester melodieën, bijeenge gaard in de Lusthof der Muzen etc." MAAR WAAROM deze ontevredenheid? zal men zeggen; de zaal is tenslotte niet onderbezet, al is ze niet uitverkocht. Hierom: omdat het orkest de betreffen de twee dozijn werken al tijdens het sei zoen uit-en-te-na moet spelen, en zich met meer elan zou wijden aan een taak die met een (bescheiden) vernieuwing van het standaardrepertoir gepaard gaat. Nee, geen „moeilijke" stukken, wij zijn tenslot te in de zomer, al schijnt het N.Ph.O. die ook niet te kunnen oproepen met mu zikale magie. Er zijn genoeg componisten wier oeuvre soms niet alléén, maar dikwijls óók een lichte inslag heeft, die ze geschikt maakt voor het koude slaatje en de vis die ons geserveerd wordt vóór de winterse hoofdschotel. Hier volge een twaalftal namen: Mozart (sommige vroe gere symfonieën, voorts Divertimenti, Se renades enz.) Rossini (minder bekende ou vertures, sonates voor strijkorkest, Strauss (Johann, senior en junior), Léhar, Offenbach, Chabrier, Reynaldo Hahn, Ibert, Frangaix, Constant Lambert, Eric Coates, Morton Gould. Men zou Saint- Saëns, Grieg, Schumann, Mendelssohn en Dworsjak niet naar de brandstapel behoe^ ven te verwijzen, maar men zou misschien de zomerconcerten, verwaarloosd kind van een ambtelijk-artistiek geldhuwelijk, eens een eigen „gezicht" kunnen geven. DIT GEZEGD zijnde, en met de daarin opgesloten reserve ten aanzien van de frisheid van het orkestspel, zij nog toege voegd dat Dworsjak's Nieuwe Wereld een kolfje is naar de hand van Marinus Adam. die alle sentimentele en (pseudo) folklo ristische accenten het volle pond geeft; en KRING MUZIEKGEZELSCHAPPEN IN DE BOLLENSTREEK. Onder de naam Kring Muziekgezel schappen in Bollenstreek hebben de mu ziekgezelschappen in de bollenstreek een „overkoepelend orgaan" opgericht. Reeds zijn 13 verenigingen aangesloten. Tot voorzitter van het overkoepelend orgaan werd benoemd de heer P. Drost uit Lisse, dirigent van de Hillegomse Harmonie kapel; de heer M. Vermolen, bestuurslid van „Canite Tuba" te Lisse zal het secrè- tariaat waarnemen, terwijl de heer L. van Grieken uit Warmond de kas zal beheren. Doel is om door meer contact tot bredere samenwerking te komen. Men zal spoedig nader bijeen komen om de plannen verder uit te werken. van Renesse met die nobele poëzie werd vertolkt die men van hem kent, degelijk begeleid door Adam en de zijnen. De so list dankte voor het succes met een fraai gespeelde toegift: de Nocturne in cis van Chopin. Sas Bunge Het programma van de Internationale Filmweek Arnhem 1961, die van 5 tot en met 10 juni in het Rembrandt Theater wordt gehouden, is thans compleet. Voor dinsdagavond 6 juni is op het programma geplaatst „Qui êtes-vous, Mr Sorge?", ter wijl op vrijdagavond 9 juni zal worden ver toond „Matka Joanna od Aniotow" (Moe der Johanna van de Engelen). Beide films worden in ons land uitgebracht door de n.v. Filmverhuurkantoor Nederland. Van Max de Haas is voorts aan het pro gramma toegevoegd de film „Dagen mij ner jaren", die dinsdag zal worden ver toond. Deze film is vorig jaar gereedgeko men. In totaal zijn nu negen korte Neder landse films op het programma van de Filmweek opgenomen. Advertentie ONDER ZEER GROTE belangstelling is donderdagmiddag in huize „Bloemen- heuvel" in Overveen in tegenwoordigheid van het voltallig college van B. en W„ enkele raadsleden, enige leden van het ere-comité, benevens tal van familieleden, vrienden en bekenden, alsmede een groot aantal genodigden, waaronder vele be wonderaars van het werk van de grijze kunstenaar, de ere-tentoonstelling van wer ken, in hoofdzaak zeegezichten van de Aerdenhoutse zeeschilder Oscar Mendlik, officieel door mr. J. W. de Jong Schou wenburg uit Aerdenhout geopend. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zo juist van va kantie teruggekeerd, voerde allereerst het woord en zei verheugd te zijn aan Oscar Mendlik ter gelegenheid van diens aan staande negentigste verjaardag op 23 ju ni met deze expositie een gemeentelijk verjaardagscadeau te mogen geven. Uzelf heeft in het verleden en heden heel veel aan ons geschonken, vervolgde de burge meester en misschien zult u dat in de toe komst ook nog doen. De grijze schilder heeft zelf meegeholpen deze positie in te richten, iets wat door het gemeentebe stuur ten zeerste op prijs wordt gesteld. Ook de heer G. van Eek, die zeer veel voorbereidend werk heeft verzet en de he ren J. M. van Mourik en W. Niermeij- er alsmede het P.E.N. en de heer D. P. H. Wentzei uit Aerdenhout, die het affiche maakte, betrok de burgemeester in zijn dankwoord. Namens het gemeentebestuur offreerde dr. Peereboom Voller daarna bloemen aan de aanstaande negentigjari ge schilder. De heer De Jong Schouwenburg, die sprak als vriend van de heer Mendlik, be lichtte in zijn betoog op indringende wijze facetten van de mens Oscar Mendlik, zo als hij die vanuit zijn gezichtshoek kent. Hij is een muzisch mens zij hij en het is geen geheim meer, dat Mend lik dat muzisch gebeuren al van zijn pril le jeugd af heeft bezield. Tijdens zijn schooljaren vroeg men zich af of de jeug dige Oscar geen musicus zou worden. Voorts is er zijn intense belangstelling voor de litteratuur. Componisten als Wag ner en Mahler en klassieke schrijvers als Sofocles, Goethe en Shakespeare hebben deze kunstenaar altijd ongemeen geboeid. Levensbeschouwelijke en wijsgerige ver handelingen trokken zijn belangstelling en het pad der filosofie heeft deze beschei den mens aanvankelijk slechts met schroom, doch niettemin met grote inte resse betreden. Hij heeft zich verdiept in de grote religies. Uit al die belangstellingssferen treedt bij Oscar Mendlik de sterke hang naar de romantiek naar voren. Gedurende een derde gedeelte van zijn leven heeft Mend lik immers in de tijd van de romantiek geleefd. Een ieder die met Mendlik ver keert wordt erdoor gefrappeerd hoe warm zijn belangstelling voor de mens is. Voorts is er Mendlik's affiniteit met het epische. Deze schilder ziet de dingen des levens breed, wijd e. groot. In dit kader past zijn belangrijk por- trettenoeuvre. Toch heeft hij zich gedre ven gevoeld tot zeeschilderen. Ook daar- voor acht Mendlik het van groot belang snel en betrouwbaar te kunnen tekenen. Hij heeft alle zeeën bevaren en daar naast belangstelling getoond in het men selijk gebeuren. Evenzeer de lieflijke Thyreense Zee, als de woeste golven ^rj de Atlantische Oceaan, omdat ook het menselijk leven een en al beweging is Zo heeft deze diep-religieuze mens al die gevoelsbewegingen en emoties in zijn zeeën weergegeven en daarbij gestreeld naar hogere waarden. Menigeen zo be sloot de spreker zal de vreugde van de boodschap verstaan, die Mendlik heeft mo gen brengen. Door deze boodschap zullen misschien vele mensen, eigen inwoners van Bloemendaal en anderen dank zij dit initiatief van het gemeentebestuur deze expositie te organiseren, tot hogere waar den gebracht worden dan die in het alle daagse leven vervat zijn. Met die woor den verklaarde de heer De Jong Schou wenburg de tentoonstelling voor geopend. Oscar Mendlik dankte daarna het ge meentebestuur en allen die aan de inrich ting van deze tentoonstelling een werk zaam aandeel hebben gehad. Johan Boskamp, die jarenlang samen met Johan Kaart toneelsuccessen heeft ge vierd in de „Kleine Comedie" te Amster dam heeft, nu het gezelschap van Kaart ontbonden is, een nieuwe groep opgericht, die hij in het „Centraal Theater" aan het Amsterdamse publiek heeft gepresenteerd. Tegelijkertijd beleefde echter ook de „Klei ne Comedie" een première: van het caba ret „Stukken en Beetjes" onder leiding van Johnny Kraaykamp. Kaart en Boskamp (tot voor enige jaren beter bekmd als Potasch en Perlemoer) zijn dus (zakelijk gezien) uit elkaar. Ho- han Kaart zal zich na beëindiging van „My fair lady" aan het serieuze toneel gaan wijden, maar Boskamp heeft beslet ten om de oude traditie voort te zetten en de hoofdstad op kluchtige blijspelen te blijven tracteren. Het stuk dat gisteren zijn première be leefde heet „In Pyama" en is geschreven door de bekende kluchtschrijvers F. Ar nold en E. Bach. De hoofdrollen worden gespeeld door Johan Boskamp, Johan Si- rag, Gelyn Molier, Ton van Otterloo, Dity Doornbos, Mary Nieuwenhuizen en Mies Waalewij De slecht gevulde zaal beloon de de spelers met een gul applaus. Het spel was geregisseerd door Harry Boda, die overigens zelf niet bij de opvoe ring aanwezig kon zijn. Boda vervulde na melijk ook een rol in de andere „lach- première" Kiaaykamp's cabaret „Stukken en Beetjes", waarin onder meer verschei dene dansnummers onderdeel van het pro gramma uitmaken. Dinsdag 6 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Eindexamen van de Toneelschool. Op het programma staan werken van Vondel, Asselijn, De Musset,Tsjechov, Giraudoux en Wilder. Vrijdag 2 juni. Stadsschouwburg, 20 uur: Johez Toneelvereniging speelt „Adem van de dood". Maanda'g 5 juni, Concertgebouw, 20 uur: De toneelvereniging Door Inspanning Uitspanning speelt „Come-diespelen" van Joh. W. Broedelet. Maandag 5 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Personeelsvereniging Droste speelt „Per Luchtpost". Donderdag 8 en vrijdag 9 juni, Stads schouwburg, 20 uur: De toneelvereniging Cremer speelt' „De metalen Eva". Woensdag 7 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: De balletschool van mevrouw v. d. Ree geeft een leerlingenuitvoering. Vrijdag 2 juni, Concertgebouw, 20-15 uur: Stereo-demonstratie-avond. Voor de pauze houdt de musicoloog G. van Ra- venzwaay een inleiding. De heer U. F. Hermann geeft een technische toelich ting. Na de pauze een klassiek grammo foon,platenconcert. Zaterdag 3 juni, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door de Kon. Ned. Toonkun stenaarsvereniging. Medewerking ver lenen leden van het Noord-hollands Phil harmonisch Orkest. Op het programma staan werken var Haydn, Mozart en Schubert. Zaterdag 3 juni, Stadsschouwburg, 13.45 uur: Leerlingenuitvoering door de Mu ziekschool Toonkunst. Zondag 4 juni, Teylermuseum, 15 uur: Be speling van het 31-toonsorgel door Eva- ristos Glassner en Anton de Beer. (12- toonstafel). Gespeeld zullen worden wer ken van Isaak. Kotter, Sicher. Fresco- baldi. Sweelinck. Zipoli en Couperin Voorts bespreekt Anton de Beer de Euler-toongeslachten. Dinsdag 6 juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Haarlems Muziekinstituut geeft leerlin genuitvoering. Donderdag 8 juni Concertgebouw, 20.15 uur: Zomerconcert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Marinus Adam. Solist Theo O-lof, viool. Het programma vermeldt L'estro armonico van Vivaldi, het viool concert van Mendelssohn, Prélude l'après-midi d'un faune van Debussy en de tweede symfonie van Saint Saëns. Vrijdag 2 juni. Gebouw Sint Bavo, 20 uur: Optreden door het Nijmeegs Studenten cabaret. Dinsdag 6 juni, Speeltuin aam de Jasmijn straat, 19.30 uur: Uitvoering van de balletgroep Flora onder leiding van me vrouw W. van Gilst ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de speeltuin vereniging Flora- Medewerking verleent het trommelkorps van de speeltuinver eniging D.V.S. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land 1-3: Tot 3 juni expositie schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feld- mann. Van 4 juni tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Walstra. Dagelijks geopend van 9-17 uur, tijdens de concerten op maandag, woensdag en vrijdag van 18-20 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Dagelijks ge opend van 10-17 uur: zondagen 13-16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden. In mei dagelijks geopend van 10-17 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy Kleine Houtweg 103Op donderdagen ge opend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Op zondagen van 14-17 uur. Teylersmuseum, Spaarne 16. Tentoonstel ling uit eigen bezit. Schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen, his- torisch-natuurkundige instrumenten, 31- toons Fokker-orgel. Dagelijks geopend (behalve op maandag) van 11-15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13-15 uur. Kunstzaal 't Goede Uur, Nieuwe Kerks- plein. Dagelijks geopend van 1022 uur. Dagelijks van 21—22 uur klassiek gram- mofoonplatenconcert. Gedurende de maand juni expositie van tekeningen en grafieken van Harry Prenen. Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken: Barlow, De patriotten; Gotjé, Het seizoen Is voorbij; Wijchgel, Het doolzieke hart; Mann, Königliche Hohejt; Tolstoi, Auferstehung; Zeyl- mans van Emmichoven, Hygiëne van de ziel; Galbraith, De economie van de overvloed; Polak, Inleiding tot het Nederlands rechtspersonenrecht; Bolle, Mens en microbe; Leertouwer, Richters en Wilmans, Schoolgymnastiek voor het lager on derwijs; van der Boom, Speelgoedautomodellen (Maak het zelf Schulz, Houtverbindingen (Maak het zelf); Olyslager, Vraagbaak voor uw Citroën 2 CV; Meyer, Praktische radiobouw; Aalbers, Dwerghoenders als liefhebberij; Dominicus Schrijft u ook zulk Nederlands?; Heine, Buch der Lieder; van Duinkerken, Hedendaagse Kerst- lyriek van Katholieke dichters; Swillens, Jacob van Campen, schilder en bouwmeester. 1595— 1657: Forman und Dark, Die Kunst von Benin; Braque; Oskar Kokoschka, Lithografieën; Bad- deley, Filmische vormgeving, praktijk van de filmmontage; Bohlander, Jazz, Geschlchte und Rhythmus; Baudet en Brugmans, Balans van be leid; Geen combinatie (Het model voor de uit gever februari 1961); Staatsalmanak voor het Koninkrijk der Nederlanden 1961. Romans: Apitz, Naakt onder wolven; Heimler, Uit nacht en nevel;Troyat, De aasvlieg; Stirling, Sigh for a strange land; Bancquart, Le temps immobile. Ontwlkkelingsboeken: Ortega y Gasset, Bespie gelingen over leven en liefde; Fordham, Inlei ding tot de psychologie van Jung; Jager, Zegen u zelf; Steiner, Wie erlangt man Erkenntnisse der höheren Weiten? Leertouwer, Ons kind in zijn schoolklas; Technisch repertorium, dl. Wiskunde-mechanica; Verduyn Lunel, Grondbe ginselen van de anatomie en de physiologie; den Hartigh, Korfbal-zaaltraining; van der Schroeff, Leiding en organisatie van het bedrijfKromdijk, Heesters en bomen in de tuin; Ruting, Wat zaaien wij dit jaar?; Weijling, Het boek voor de kleur- kanariekweker; Frankfort en de Nadal, Spaans zoals men het spreekt; Fry, Het donker is licht genoeg, toneelstuk; Breughel, Die Heuernte; Sit- well, Liszt; Franse Alpen (A.N.W.B.-gids); Dene marken A.N.W.B.-gids); Italiaanse zeebadplaat sen (A.N.W.B.-gids; Dag Amsterdam (fotoboek). Seltman, Vrouwen in de oudheid; Velikovsky Worlds in collision; Kessel, Het geschenk voor de Führer; Statistiek der gemeentefinanciën, comptabele gegevens, 19561959. Museum Het Huis Van Looy, Kamperlaan, van 27 mei tot 26 juni „Drie eeuwen prentkunst", een keuze uit de verzame ling D. Harting. Dagelijks geopend van 1017 uur, 's zondags van 1317 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaalseweg 158. Ere-expositie ter gelegenheid van de negentigste verjaardag van Oscar Men dlik op 23 juni. De tentoonstelling is van 2 tot en met 25 juni dagelijks geopend van 10 tot 17 uur; zondags van 14 tot 17 uur. A A nKOtlDIGItlGEli ehBESCHOUWI/ÏGEH De NCRV liet ons donderdagavond niet in de steek waar het op zomerse luchtig heid aankwam. Ze liet de toneelgroep Puck aantreden met een blijspel van Harold Brighouse in de vertaling van Anty Wes terling „Graag of niet". Henk Rigters voer de er de regie over en leidde zijn spelers over de genoeglijke paden van een Vic toriaans intrigetje, waarin Karin Haage de rol was toebedeeld van een ondernemende oude vrijster", die precies weet wat zij wil en ook wat zij moet laten. Zij trouwt en vormt haar man tot haars gelijke, het geen wil zeggen, dat de familieaangelegen heden, waarmee de kijker te make krijgen, voor zover mogelijk in der minne, maar in ieder geval kloek en degelijk worden geschikt en afgehandeld. Dat daarvoor de tyrannie van een met zichzelf ingenomen vader moet worden overwonnen, maakt de zaak alleen maar aantrekkelijker. Het werd een aangename vertoning met uitstekende spelprestaties, die het type achter zich lieten om karakters te ver beelden. Karin Haage ging voorop als een ongetemde „feeks" (met voorbedachte rade). Wim van den Brink volgde haar in de gedaante van de zelfzuchtige vader en Ab Abspoel voegde er een schoonzoon aan toe, die men zag groeien naar de onafhan kelijkheid. De rollen daaromheen waren stuk voor stuk behoorlijk bezet. Het was een avondje van gezond komediespel, waarover Henk Rigters waakte met de punctualiteit en zin voor finesse hem eigen. Op zondag 11 juni schenkt de N.C.R.V.- televisie in een uitvoerige documentaire aandacht aan het vraagstuk van de toela ting van spijtoptanten. Hans Keuls schreef dit verhaal over „Dossier Karpaan", dat geheel berust op authentieke gegevens. Aan deze gedramatiseerde documentaire werken o.a. mee: Guus Verstraete, Louis van der Steen, Lo van Hensbergen en Jules Hamel. De regie heeft Max Douwes. Aan het gesprek dat volgt op deze, door Kees van Langeraad gepresenteerde do cumentaire wordt deelgenomen door de volgende personen: Mr. H. Algra, Prof. Dr. H. Baudet, mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra, mr. F. H. J. M. Daams mr. A. Doeve, E. den Hamer, J. Kopijn, prof. mr. W. L; G. Lemaire, ds. S. van der Linde, Tjalie Robinson en mevr. S. H. Spoor-Dykema. De Amerikaanse auteur Reginald Rose heeft een televisiespel geschreven, „Po ker", dat de VARA in de vertaling van Willy van Hemert en onder diens regie zal uitzenden op donderdagavond 8 juni. Aan dit nogal cynische stuk liggen gedachten en problemen ten grondslag, die kenmer kend zijn voor onze tijd en die een kant laten zien van de samenleving, waaraan men niet voorbij kan gaan. Het handelt over een spel poker, dat ontaardt in een adembenemend gokspel met een mensen leven als inzet. Het moet ongeschikt wor den geacht voor jeugdige kijkers. Cor Her- meier ontwierp de decors. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde rauz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Promenade-ork. en sol. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Gram. 15.10 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. ens. 16.50 Amateursprogr. 17.15 Gram. 17.20 Sport- periscoop. 17.30 Lichte muz. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Me- mojandum. 19.30 Pianoduo. 19.50 Lichtbaken, le zing. 20.00 Brabants ork. 20.50 Gram. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Op vrije voeten, progr voor de toeristen. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Muzikale lezing. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRÓ: 10.00 Samen thuis, praatje. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 10.20 Cabaret. 10.50 Herha ling programma's. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Voor de jeugd. 14.10 Idem. 14.45 Van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 Jazzmuz. 15.45 Marinierskapel. 16.20 Jazzmuz. 16.40 Boekenwijs heid. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 De voortgang van de Deltawerken, lezing. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Korter werken - anders leven, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARFA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 Lichte muziek. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.5524.00 Nws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de teenagers. 14.00 Gram. 15.00 Accor- deonmuz. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.10 Tips voor trips. 16.20 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Koorzang. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.40 Pianospel. 20.00 Omr.koor en sol. (In de pauze: Gram.). 22.00 Nieuws. 22.15 Amus.ork. 23.00 Nieuws. 23.05 Amus.muz. 23.55— 24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. VARA: 20.30 Rep. van de Scheveningse pier. 20.55 Eurovisie: Reportage Zwemwedstrijden te Cardiff. 21.25 TV-portret. 21.45 Amusementsprogramma. VOOR ZATERDAG NTS; 14.15 Eurovisie: Davis Cup-wedstr. Ne derland—Duitsland te Scheveningen. 15.15 Euro visie: Zwemwedstr. Groot-BrittanniëNederland te Cardiff. VPRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: 20.20— 22.40 Tosca, opera. (Pauzes van 15 min. om c.a. 21.05 en 22.00 uur).

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17