Aardverschuiving eiste 17 doden HET WEER Ballingen melden revolutie Dominicaanse republiek Trujillo jr. aan het bewind in Paul Huf overleden Modehuis „JEDO" Twaalf vermisten Prinses Margriet behaalt diploma gymnasium Laos-conferentie uitgesteld Joodse dodenmars in Jeruzalem herleefd Russische vice-premier Kjroenitsjev overleden Naar een akkoord over de walvisvangst? Onlusten op Zanzibar Gebruik een geldig paspoort! *W"MuKKI5 before ijouwif. eigen fabrikaat benbons t.tO per 100 gram Patisserie DEKKERS Uw adres voor Dames-, Teenagers- en Kinderjaponnen. Franse en Italiaanse stijl. Voordelige prijzen. Damespantalons, Suède jasjes, Regenmantels SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vrij koel In de krant van heden: Eichmann glimlacht Hoiti en Dominicaanse Rgptibi Definitief ontwerp voor operagebouw Amsterdam Het woord is aan Vier doden en 140 gewonden Ondanks internationale overeenkomst Verhoog uw vakantiegenot met onze roomboterproducten HAZENBERG VRIJDAG 2 JUNI 1961 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 o. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem! hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 176 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur! Slroon Korter Ad). Hoofdredactenn los L. Lodewijb RreTreBodrrf Urndd^ K.»k UitgovQ! Creftd» Badrijre, N.V. Cot. Houtstraat S3, Oir**., P. C. V, 3., M» Torruaa Plaisancc üonaivr*" >St Mart Gouovt CIUDaD Sol>a,,a iyi».TBUJ"-^o r -pQ SanPcdro- 1 t Mocor if - PORT AU PRINCE: Ijacomel «CA- STATER NfwOrltont ATLANTISCHE WlM OCEAANM DOMINIC REP CUBA; \Jomoico CA RIB/SC HE ZEE 'ancmo PARIJS (UPI) Politie en brandweer werkten vannacht bij licht van schijnwer pers door op zoek naar slachtoffers van de aardverschuiving in de P afrij se voorstad Clamart, die de instorting van 25 huizen en enkele gebouwen veroorzaakte; 55 zwaar gewonden zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Minstens zeventien mensen zijn bij de ramp om het leven gekomen. Uit de puinhopen klinken nog hier en daar flauwe kreten om hulp tot de reddingsploegen door. Sommige huizen vielen tot twintig meter diep in de door de verschuiving ontstane gaten. Vrou wen en mannen zochten in de puinhopen wenend naar familieleden. René Guyot, de leider van het reddings werk, schatte vanmorgen vroeg daft nog tenminste twaalf mensen bedolven waren. Vier van hen waren werkzaam in een ingestorte fabriek van keramiek. Uit een drie verdiepingen tellende flatwoning wor den een kind, een bejaard echtpaar en drie andere huurders vermist. Van een ander ingestort huis mist men twee bewoners. Als oorzaak van de ramp worden ver schillende voorlopige verklaringen gege ven. Onder een der straten zou vroeger een champignon-kwekerij hebben gelegen, waarvan onderaardse kelders of gangen zouden zijn ondermijnd. Men sprak ook van een steengroeve, die door de over vloedige regenval der laatste dagen zou kunnen zijn ingestort. Over een opper vlakte van ongeveer een hectare zijn het thans slechts puinhopen, afgeknapte bomen en autowrakken die het oog in Clamart ontwaart. Koningin Juliana sloot donderdagmid dag overgelukig haar dochter Margriet in haar armen, toen de Prinses als leerlinge van het incrementum van het Baarnse lyceum, het diploma gymnasium Alfa had behaald. Prins Bernhard en de prinsessen Bea trix, Irene en Marijke, die ook in de schooltuin op de examenuitslag hadden gewacht, waren niet minder verheugd over de prestatie van prinses Margriet die door haar ziek-zijn vorig jaar enige maan den achterstand bij haar studie opliep, maar deze achterstand kon wegwerken. Haar vriendin Lotje Bentinck, de oudste dochter van de burgemeester van Soest, slaagde eveneens. Advertentie Specialit eit zeer licht in gewicht CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Advertentie GEN. CRONJéSTRAAT 46 - TEL. 61790 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM'." TEL. 13439 LEiteESIRMj (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223546' Verwachting tot morgenavond: Bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 25 Uitgaan in Haarlem25 Horen en Zien 25 Panda en andere beeldverhalen17 Feuilleton 27 Economisch nieuws29 Beurs 29 Scheepsberichten 29 Sport 21 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig. pagina s GENèVE (REUTER) Naar van ge zaghebbende zijde is medegedeeld is de vergadering in Genève van de veertien- mogendhedenconferentie over Laos, welke vanmiddag zou worden gehouden, uitge steld. De Russische en Poolse gedelegeer den, die vanmiddag het woord zouden voe ren, hebben medegedeeld er de voorkeur aan te geven maandag aanstaande na het topgesprek in Wenen te spreken, zodat de volgende vergadering waarschijnlijk op die dag zal worden gehouden. JERUZALEM, (UPI) Met een ietwat vragend glimlachje om de lippen heeft Eichmann in zijn kogelvrije verdachten- bank donderdag geluisterd naar wat ge tuigen en documenten vertelden over de door hem in november 1944 op touw gezet te dodenmars van de Joden uit Boedapest. Vijftigduizend Joden uit die stad moesten naar Oostenrijk lopen. Dat was zelfs Himm- ler te gortig: hij noemde Eichmann een moordenaar. De man die de zaak tenslotte definitief wist te dwarsbomen was de SS kolonel Kurt Becher, transportofficier voor de deportaties. Vijftigduizend Joden van hen stierven er tussen de zes-en tienduizend aan de ge volgen van koude en honger op die meer dan 175 kilometer lange mars uit Boeda pest naar Oostenrijk. Meningsverschil In 1947 is Kurt Becher hij woont te genwoordig in West-Duitsland in Neu renberg verhoord. De assistent van de openbare aanklager, Gavriel Bach, las uit het proces-verbaal van dit verhoor wat Becher had verklaard. Himmler en Becher behoorden tot de groep in de SS die de Jodenvervolging wil de afzwakken met het oog op de onderhan delingspositie bij een vredesaanbod. Hitier. Kaltenbrunner en Eichmann waren van de andere groep, die trouw en hardheid tot in de dood wenste. De uitroeiing van de Joden moest volgens deze groep tot het einde toe worden voortgezet. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Russische vice-premier Mikhail Kjroenitsjev is plot seling op zestig jarige leeftijd overleden, Dit heeft Tass heden bekendgemaakt. Om trent het tijdstip of de doodsoorzaak werd niets bericht. Kjroenitsjev, die in 1955 vice premier werd, was sinds kort ook voorzit ter van de staatscommissie voor coördi natie van het wetenschappelijk onderzoek Deze commissie werd in april van dit jaar gevormd om alle taken van weten schappelijk speurwerk te bundelen. De thans overledene werd in 1901 gebo ren als zoon van een mijnwerker. Op der tienjarige leeftijd begon hij als loopjongen te werken. Hij trad toe tot de commu nistische partij in 1921. Vertegenwoordigers van de regeringen van Japan, Noorwegen, Nederland en het Verenigd Koninkrijk zijn van 30 mei tot en met 1 juni te Londen bijeengekomen ter voortzetting van hun besprekingen over de verdeling van de walvisvangst in het Zuidpool-gebied over de nationale con tingenten. De regering van de Sovjet-Unie kon een uitnodiging om een waarnemer te zenden niet aanvaarden. Het Engelse ministerie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dat dit don derdag mededeelde, maakte verder be kend, dat er thans een voorstel is uitge werkt, dat ter dringende overweging aan de verschillende regéringen zal worden voorgelegd. Dit voorstel schijnt te hebben geresulteerd in de volgende verdeling van NEW YORK (AFP) - De Domini caanse regering heeft besloten generaal Rafael Trujillo, een zoon van de dinsdag vermoorde generalissimo, tot chef van de generale staf te benoemen. De re gering zal de binnen- en buitenlandse •jolitiek van generalissimo Trujillo voortzetten. Volgens Dominicaanst bal ingen in New York is in de Domini caanse republiek een revolutie uitge broken, in het bijzonder in de provincies La Vega en Moca in het noorden van het eiland. Leider van de opstand zou generaal Juan Tomas Diaz zijn, die de moord op Rafael Trujillo heeft georgani seerd. Nicolas Silfan, een woordvoerder van de Dominicaanse Revolutionaire DOMINICAANSE REPUBLIEK™ Z t t MEXICO COLUMBr* v. P ELT 5796 Partij, heeft van president Balaguer ge- eist, dat hij een democratisch bewind vestigt en de eigendommen van Rafael Trujillo naast. De partij is van oordeel, dat deze maatregelen nodig zijn om bloedvergieten te voorkomen. De vlotte wijze waarop Trujillo jr. met geld pleegt om te springen, is al eens ter sprake gekomen in het Amerikaanse Con gres. In 1958 was Rafael Trujillo in de Verenigde Staten, waar hij een militaire opleiding volgde aan de academie van Leavenworth in Kansas. Hij studeerde evenwel niet af. Tijdens zijn aanwezigheid in Amerika had Trujillo jr. onder-onsjes met Zsa Zsa Gabor, Kim Novak en andere figuren uit Hollywood. Hij had zijn jacht Angelita voor anker gelegd in Los Angeles en deel de kwistig kostbare geschenken uit onder vrienden en bekenden. Amerikaanse Congresleden beweerden destijds dat Trujillo voor zijn cadeaus put te uit Amerikaanse leningen aan zijn va der. Zij wilden dat die hulp zou worden stopgezet, maar hun motie werd verwor pen. Volgens een communiqué van het Do minicaanse leger heeft Trujilla sr. zich tot aan zijn gewelddadige dood met 'n revol ver tegen zijn aanvallers verzet, maar hij moest zich aan de minstens zes man ge wonnen geven. Zij doodden hem in zijn auto op een eenzame verkeersweg buiten Ciudad Trujillo. De daders zijn nog voort vluchtig. Opdracht aan ir. Bijvoet Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld de architect ir. B. Bij voet te Haarlem opdracht te verlenen het door hem gemaakte voorlopige ontwerp voor een operagebouw aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam uit te werken tot een definitief ontwerp. Voor het uitwerken van dit ontwerp wordt een krediet van 300.000 gevraagd. De kosten voor de bouw van het opera gebouw, zoals het thans voorlopig is ont worpen met een totaal-volume van onge veer 150.000 kubieke meter, wordt geraamd op ongeveer 17.450.000. B H B r o c k 6 s Het lijkt wel of het streven van de meeste mensen erop gericht is, rijk te sterven. de resterende tachtig percent: Noorwegen en Japan ongeveer 32,5 percent; de Brit ten negen percent en de Nederlanders ongeveer zeven percent". Een woordvoer der voor de Nederlandse onderhandelaars had reeds eerder verklaard, dat de Neder landers zeven percent hadden gevraagd, „maar bereid waren genoegen te nemen met een tikkeltje minder". Het laatste jaar bedroeg de totale vangst 16.425,2 een heden. Algemeen wordt aangenomen, dat als er meer dan 15.000 eenheden worden gevangen, de walvissen zullen worden uit geroeid. In de Boerhave-kliniek te Amsterdam, waar hjj op 23 mei voor het ondergaan van een maagoperatie werd opgenomen, is vannacht op 70-jarige leeftijd overleden de bekende toneelspeler, regisseur en voordrachtskunstenaar Paul Huf. Het toneel- minnende publiek kon de acteur tot voor kort nog vrjj geregeld op de planken zien. Paul Huf, die op 3 februari ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag hartelijk werd gehuldigd en uit handen van burgemeester Van Hall de zilveren medaille van de stad Amsterdam ontving, maakte sinds 1953 deel uit van de Nederlandse Comedie. In verband met het overlijden van Paul Huf is de eerste toneelspelersdag, welke vandaag in Nijmegen zou worden gehouden afgelast. Ruim 200 acteurs en actrices zouden deze bijeenkomst bijwonen. Getracht zal worden de dag op een andere datum doorgang te doen vinden. PAUL PETER HENRI HUF werd in Amsterdam geboren als zoon van een si- garettenfabrikant. Hij was bestemd voor de handel, maar op het gymnasium trad reeds zijn artistieke aanleg aan de dag. Hij voelde weinig voor een carrière in de fabriek en vader Huf besloot zijn zoon voorgoed van diens artistieke dromen af te helpen. Hij organiseerde een voordracht avondje in het Alberdingk Thijmhuis aan de N.Z. Voorburgwal en nodigde ook de pers uit onder andere de gevreesde criticus Róssing in de overtuiging, dat zijn zoon zou worden gekraakt. Maar de volgende dag bleken de critici onverdeeld vol lof over de jonge declamator. Vader Huf gaf zich toen gewonnen. Paul Huf kreeg al spoedig bekendheid als declamator van Nederlandse, Duitse en Engelse gedichten. In 1917 maakte hij zijn debuut als acteur bij het „Calderon Tooneel". Een jaar latera werd hij geën gageerd door Verkade voor de Kon. Ver. Het Nederlandsche Toneel, waar hij na dien ook onder Royaards speelde. In 1924 ging hij over naar het Verenigd Tooneel (Verkade-Verbeek) en was in het seizoen 1930-31 bij het Amsterdamsch Tooneel on der de directie van Verkade-Van Dalsum. Het volgende seizoen bleef hij bij Verka de als lid van het Gezelschap Verkade, dat het Amsterdamse Rika Hopper-theater bespeelde. Huf maakte nog korte tijd deel uit van de leiding van dit gezelschap en trok zich daarna terug om weer als de clamator op te treden. Hij werd leraar in de voordrachtkunst aan het Amsterdamse Conservatorium en regisseerde vele grote lekenspelen. In 1935 was Huf te vinden bij de Amster damse Toneelvereniging, o.l.v. Albert Huf te vinden vij de Amsterdamse To neelvereniging, onder leiding van Albert van Dalsum en A. Defresne. Daaraan bleef Huf vele jaren verbonden totdat de in- De Amerikaanse president John F. Kennedy heeft van zijn verblijf in Parijs gebruik gemaakt om een be- zoe\ te brengen aan het hoofdkwar tier van de NAVO. Kennedy (links) drukt hier de hand van de Neder landse secretaris-generaal van de NAVOmr. D. U. Stikker. stelling van de Kultuurkamer hem dit on mogelijk maakte. Paul Huf weigerde zich aan te sluiten. In de oorlogsjaren werkte hij' nog incidenteel als declamator, doch van 1945 tot 1953 maakte hij weer deel uit van het Amsterdams Toneel Gezel schap onder directie van Van Dalsum, Defresne en Sternheim. Sinds 1953 was Paul Huf verbonden aan de „Nederland sche Comedie" (Oster, De Meester en Bentz van den Berg). DAR ES SALAAM (Tanganyika) (UPI) Tijdens de algemene verkiezingen op Zanzibar, een eiland voor de kust van Tanganyika, zijn gisteren ernstige onge regeldheden ontstaan, waarbij de politie traangas en de gummiknuppel moest ge bruiken. Drie betogers zouden gedood zijn, het aantal, soms ernstige, gewonden zou de 140 overschrijden De nationalistische partij van Zanzibar, die sterk links georiënteerd is, heeft ook bij deze verkiezingen de tweede in vijf maanden fel geageerd tegen de Shirazi, een Afrikaanse groepering. Bij verscheidene stembureaus ontlaadde de spanning zich in felle gevechten tussen politieke tegenstanders. Vuisten, stokken, messen, sabels, stenen en laarzen werden daarbij gebruikt. De politie trad aanvan kelijk lankmoedig op. zelfs toen mensen, die gestemd hadden, door betogers bewus teloos geslagen werden. Maar toen zich een menigte van twee duizend demonstranten had gevormd, greep de politie in- Er werden traangasgranaten geworpen, de menigte werd met gummi knuppels uiteen gedreven en er werd een avondklok ingesteld. Volgens de laatste berichten begint de toestand weer rustiger te worden. Er zijn de laatste tijd enige moeilijkhe den gerezen ten aanzien van het gebruik van paspoorten, waarvan de geldigheids duur nog geen vijf jaar is verstreken. Het gevolg is dat, ondanks de bestaande in ternationale overeenkomst, alle reizigers naar het buitenland wordt aangeraden ge bruik te maken van een geldig paspoort. Op grond van een overeenkomst met die landen, waarvoor men kan volstaan met een toeristenkaart (dat zijn dus on der meer West-Duitsland en de Benelux- landen) kan men in die landen reizen met een paspoort, dat nog geen vijf jaar ver lopen is. Het is zelfs voorgekomen dat bepaalde gemeentesecretarieën verlening van pas poorten weigerden, omdat men wel op een verlopen paspoort naar en in bepaalde landen kan reizen. De gemeentesecreta rieën zijn thans geïnstrueerd, niemand meer het advies te geven op een verlo pen pas naar het buitenland te gaan en alle ter verlenging aan te bieden passen te accepteren. De secretarieën hebben hiertoe opdracht gekregen naar aanleiding van een circu laire van de minister van Buitenlandse Zaken, die erop wijst dat alleen met ge bruik van een geldig paspoort moeilijkhe den, waarvan de laatste tijd sprake is, kunnen worden voorkomen. De reisbureaus vragen over het alge meen thans ook een geldig paspoort van degenen die een buitenlandse reis via een bepaald bureau gaan maken. De bestaande internationale overeen komst is niet gewijzigd, doch degenen die zich daarop beroepen, doen dit geheel op eigen risico. Advertentie In speciale verpakking lang vers! Elke zaterdag ons bekend assortiment taartjes 1.60 IJmuider Courant f

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1