Woningbouwverenigingen gaan vóór gemeentelijke woningbouw A G K N D A 3 Twee jaar geëist tegen twee verwarmingschoonmakers Kort en I i ant haarcrème mag het gezien worden i I Hogere uurlonen bij Hoogovens Koude weer bedreigt de augurkenoogst Wijzigingen in de Woningwet EFFECTEN moet weten Haags meisje verdwenen Almeloërs winnen proces ANWB wil rijksdienst voor openluchtrecreatie Koud en somber "i VRIJDAG 2 JUNI 1961 Wij zien Pappa's haar ons (fantastisch) geschenk op vaderdag ,oeS«°° Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Kerkelijk nieuws Jonge moeder doodgereden: 250 boete geëist Kwestie-Kameroen voor internationale hof Jongetje verdronken RECHTBANK TE HAARLEM Haring voor Koningin Botsing tussen post en goederentrein Geen huurverhoging voor hun slechte woningen KREMER WEERRAPPORTEN 1 Sr Het uitgangspunt bij de besprekingen over de werktijdverkorting bij Hoogovens te IJmuiden is steeds geweest, dat het in komen der werknemers door het korter werken geen verandering zou ondergaan. In de eerste en tweede fase van de uit voering van deze werktijdverkorting zijn de uurlonen gelijk gebleven. De zogenoem de vrije diensten worden tot nog toe ook als werktijdverkorting uitbetaald. Ze kwa men dus geheel overeen met gewone snip perdagen op het bedrijf. Dt zal echter veranderen bij de overgang naar de 45-uri- ge werkweek: met ingang van 8 juni aan staande worden de uurlonen van alle ar beiders bij Hoogovens met 48/45ste verme nigvuldigd, wat een verhoging van onge veer 6,7 percent betekent. Het koude weer van de laatste weken, met nachttemperaturen van om het vries punt, dreigt funest te worden voor de augurkenteelt. De jonge aanplant heeft ernstig te lijden van het voor de tijd van het jaar veel te koude weer. De uit de kassen op het veld overgeplante jonge augurkenplanten vallen om en de velden vertonen dan ook maar een trieste aanblik. Wachten met uitplanten op beter weer is voor de tuinders een onmogelijkheid. De plantjes groeien, als zij te lang in de kas worden gehouden, te ijl op. Voor gezonde groei moeten zij in de volle grond worden overgeplant Van de 1500 hectaren, welke in Midden- en Noord-Limburg worden gebruikt voor de augurkencultuur, is thans reeds nage noeg tweederde gedeelte beplant en als het weer niet gauw omslaat, zal deze jonge aanplant grotendeels verloren gaan. Er zit voor de tuinders niets anders op, dan op nieuw, onder glas, uit zaad jonge plantjes te kweken. Velen zijn hiermee reeds be gonnen en de vrees dat men een tekort aan augurkenzaad zal krijgen, achten de tuinders niet ongegrond. Vast staat dat het oogsten dit jaar aanmerkelijk later zal ge schieden dan in de voorgaande jaren. Voor de Limburgse tuinders, die met een jaarlijkse opbrengst van ongeveer 15 mil joen kilogram driekwart gedeelte van de nationale produktie van inmaakaugurken voor hun rekening nemen, betekent een en ander uiteraard een gevoelig verlies. Advertentie Advertentie EEN PRODuKT VAN INDO IA AltEEN VERKRIJGBAAR BIJ DE KAPPER FORSE TUBE f 1,75 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft met al gemene stemmen een amendement van de heer Van Heivoort (K.V.P.) aangenomen, waardoor in de nieuwe Woningwet is vastgelegd dat de bouw van woningbouwverenigingen voorrang heeft boven gemeentelijke woningbouw. Minister A a r t s e n verklaarde het met die voorrang eens te zijn. Hij meende dat het reeds voldoende tot uitdrukking was gebracht in de wet, maar hij had tegen het amendement geen bezwaar. Voorts werd zonder hoofdelijke stem ming een amendement aangenomen, eveneens van de heer Van Heivoort, dat de bevoegdheid van de gemeenten onbe twistbaar maakt, om het ingebruiknemen van ontruimde, onbewoonbaar verklaar de woningen zonder toestemming te ver bieden. Omdat de bouwtechniek in voortdurende ontwikkeling is, had de heer B o m m e r (P.v.d.A.) een amendement ingediend, vol gens hetwelk van rijkswege ook voorschrif ten kunnen worden gegeven ten aanzien van de inhoud van gemeentelijke bouwver ordeningen omtrent punten die thans nog niet in de Woningwet worden genoemd. Het amendement werd met 52 tegen 44 stem men aangenomen. Vóór stemden de P.v.d.A. V.V.D (met uitzondering van de heer Den Hartog), C.H.U. en P.S.P. Tegen stemden K.V.P., A.R., S.G.P. en de heer Den Har tog (V.V.D.). In de nieuwe Woningwet heeft de rege ring voorgesteld dat de gemeentelijke bouwverordeningen onder andere in ieder geval voorschriften moeten bevatten, omtrent het voorkomen van naar uiterlijk aanzien aanstoot gevende bebouwing. De heer B o m m e r (P.v.d.A.) had hier op een amendement ingediend, volgens het welk deze voorschriften betrekking moeten hebben op het uiterlijk, zowel op zichzelf als in verband met de omgeving. Hij vond dit de enige dam tegen lelijke bebouwing. Minister Van Aartsen merkte op dat de gemeenten tot nu toe vrij waren, al of niet welstandsbepalingen in de bouw verordening op te nemen. Nu daaromtrent van rijkswege een- verplichting;-wordt op gelegd. is 't gewenst deze welstandsvoor schriften te beperken tot een zeker mini mum. De gemeenten behouden echter de vrijheid, strengere eisen te stellen. Bij zitten en opstaan werd het amende ment van de heer Bommer echter aange nomen. Inbreuk In de nieuwe Woningwet heeft minister Van Aartsen voorts willen bepalen dat de voorschriften in de gemeentelijke bouwverordeningen voor bouwwerken oie aan het rijk of de provincie toebehoren, slechts betrekking mogen hebben op de rooilijnen en dus niet op het uiterlijk. Dat vond de heer Schuitemaker (V.V.D.) een inbreuk op de gemeentelijke bevoegdheid eigen eisen te stellen aan het uiterlijk van bouwwerken en hij had daarom een amendement ingediend, om de voorgestelde bepaling te schrappen. Met bijna algemene stemmen werd het amen dement bij zitten en opstaan nangenomen. Minister Van Aartsen nad als be zwaar aangevoerd tegen het amendement dat als bouwwerken (bijvoorbeeld transfor matorhuisjes) voor hetzelfde doel in ge meenten moeten worden tot stand ge bracht, geen efficiënte uitvoering mogelijk is, als rekening moet worden gehouden met verschillende gemeentelijke bouwver ordeningen op dat punt. De Kamer had echter geen gevoel voor dat practische ar gument. Zij liet het principe van de ge meentelijke zelfstandigheid zwaarder we gen. Tenslotte heeft de Kamer ook nog eens gezind het voorgestelde artikel 90 van de nieuwe Woningwet geschrapt. Indien een gemeentebestuur, zo luidde de bepaling, nalaat politiedwang toe te passen, ter na leving van krachtens de nieuwe Woningwet uitgevaardigde voorschriften, kunnen Ge deputeerde Staten of de minister ingrijpen. Politiedwang Tegen die politiedwang maakte de heer Van Heivoort (K.V.P.) bezwaar omdat artikel 156 van de Gemeentewet voldoende mogelijkheid biedt, wettelijke voorschriften te doen naleven indien een gemeente in gebreke blijft. Met de voor gestelde bepaling in de Woningwet zou men volgens prof. Oud (V.V.D.) op een wat wonderlijk wijze de Gemeentewet door kruisen. Het moet al een heel erg geval van verwaarlozing betreffen, indien poli tiedwang moet worden toegepast, en dan kan men de kwestie beter oplossen in het kader van artikel 156 van de Gemeentewet die de commissaris der Koningin in de provincie de bevoegdheid geeft in te grij pen in bijzondere omstandigheden. Minister van Aartsen verklaarde artikel 90 te hebben opgenomen, omdat de moge lijkheid moet bestaan tot maatregelen ter handhaving van de wet op de ruimtelijke ordening, welke wet de minister de be voegdheid verleent, aanwijzingen te geven aan de gemeenten omtrent uitbreidings plannen. Bij de stemming over artikel 90 bleek de minister moederziel alleen te staan, want niemand stemde voor. De eindstemming over de nieuwe Wo ningwet is nog aangehouden teneinde de tekst nog eens zorgvuldig te kunnen na lezen na de aangebrachte wijzigingen. De aanneming is echter reeds verzekerd. c Concertgebouw (Bovenzaal): zaterdag 20.15 u.: Concert Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De vruchten zijn rijp", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Aan de justitie ont komen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Handel in min- derjarfigen", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Big Sam", 14 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u., za terdag en zondag 19 en 21.15 u. „Mijn man is bij de FBI", a.l. Zaterdag 14.30, zondag 14 en 16.15 u.: „We zien ze rennen", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. zondag tevens 16.15 u.: „Het begon in Napels", 14 j. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 U.: „Geld, vrouwen en revolvers", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15, echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Maak 't niet te bont" a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag tot en met zondag 20 u.: „Dat doen wij nog eens over", 14 j. TENTOONSTELLIN GEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie fcg.v. de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 10-17 u., zon dags 14-17 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Da gelijks 10-22 u. Kunstcentrum De Ark (Nieuw Heiligland 1-3): Tot 3 juni expositie van schilderijen en penseeltekeningen van C. A. Feldmann. Dagelijks 9-17 u. tevens ma., wo. en vr 18-20 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10-17 u. zondags 13-17 VRIJDAG 2 JUNI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „De Jantjes". ZATERDAG 3 JUNI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „De Jantjes". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. VRIJDAG 2 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jerry als ruimtevaarder". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van de rode Piraat". W.B. Theater, 20 u.: „De vijand kwam s nachts". ZATERDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jerry als ruimtevaarder". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van de rode Piraat". W.B. Theater, 20 u.: „De vijand kwam 's nachts". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Inspecteur Hardesty bij de F.B.I."; zondagmiddag 14.30 u.: „Silvery Moon". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Garderen A. J. Wijnmalen te Maartensdijk; te Huizen (N.H.) P. J. Bos te Sprang. Bedankt voor Blija B. van Blanken te Nieuwe Schans. Geref. Kerken Bedankt voor Dokkum en voor Veendam W. van der Zwaan, predikant bij de inrich tingen van het departement van Justitie te Amersfoort. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Bunschoten-Spaken burg (vac. J. Rijneveld) R. Timmerman te Hijken-Hooghalen. Beroepen te Sittard-Heerlen (evangelisa tie van de gemeente te Treebeek) Jac. Tromp te Hoogkerk. Voor de rechtbank in Groningen heeft een 31-jarige chauffeur uit Midwolda te recht gestaan. Hij werd beschuldigd yan onvoorzichtig en roekeloos rijden, tenge volge waarvan een jonge vrouw, de 24- jarige mevrouw A. Haken-Pomp uit Vee- lerveen, om het leven kwam. De officier van Justitie eiste f 250 boete of vijftig da gen hechtenis en twee maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Het ongeluk gebeurde op oudejaarsdag van het vorig jaar. Verdachte reed over het Oostereind bij Winschoten in de rich ting van Beerta met een onbeladen vracht wagen met aanhanger. Het had juist ge sneeuwd en het wegdek was glad. Boven dien was er door mist weinig zicht. Toen er plotseling een tegenligger opdoemde en verdachte moest uitwijken, werd een jon ge vrouw, die achter een kinderwagen rechts van de weg liep, aangereden. De vrouw overleed nog diezelfde dag. De baby werd uit de kinderwagen in de slootwal geslingerd, doch liep weinig let sel op. Uitspraak op 15 juni. De republiek Kameroen heeft het inter nationale gerechtshof in Den Haag ver zocht de kwestie met Engeland over het bestuur van het beheerschapsgebied Ka meroen te behandelen. Engeland zou de beheerschapsovereen- komst, zoals die 13 december 1946 door de algemene vergadering van de verenigde naties werd goedgekeurd, niet geheel en al hebben nageleefd. Met name zou Enge land Noord-Kameroen niet als een afzon derlijk gebied, maar als een deel van Ni geria hebben bestuurd. Voorts zou de Engelsè regering haar ver plichtingen, de ontwikkeling van vrije po litieke instellingen te bevorderen, de bewo ners van het gebied in steeds toenemende mate in het bestuur te betrekken en op te nemen in adviserende en wetgevende lichamen en de regering, niet zijn nageko men. In Haalderen (gemeente Bemmel) is het tweejarig zoontje van de familie Braam verdronken. Toen de moeder haar zoontje miste ging ze met een buurvrouw op zoek Het knaapje werd door de buurvrouw le venloos in een sloot gevonden. „Een man van ongeveer veertig jaar" was donderdagmiddag de geheimzinnige figuur op de achtergrond, by de behandeling van de zaak tegen een 31-jarige schoor steenveger en diens 40-jarige compagnon, beiden uit Amsterdam, voor de rechtbank te Haarlem. Zjj zouden in januari onder valse voorwendsels 120 hebben losgepraat van een kassier van een handel in zaden en peulvruchten in Wormerveer. Zij zouden het daarbjj hebben doen voorkomen alsof zij op last van de directeur („een man van ongeveer veertig jaar, edelachtbare") de verwarmingsinstallatie hadden moeten schoonmaken. Dit schoonmaken zou dan hebben bestaan uit het legen van de asla en het uitvoeren van wat afstofwerk. De rekening was betaald. Later bleek dat de direc teur niemand een dergelijke opdracht had verstrekt. „De man van veertig jaar" kwam we derom voortdurend ter sprake toen de verdachten hun soortgelijk optreden bij vier IJmuidense bedrijven in januari en februari van dit jaar trachtten te verkla ren. Steeds hadden zij in opdracht van deze figuur schoonmaakbeurten aan de verwarmingsinstallaties verricht en voor zieningen aan gebouwen aangebracht en daarna gepeperde rekeningen ingediend, respectievelijk van 180,-, 190,-, f 120,- en 140,-. Deze rekeningen werden niet uitbetaald, omdat men omtrent de opdrachtgevers van de werkzaamheden in het duister tast te. In één geval lieten de verdachten de rekening van 190,- vallen tot 150,-. De officier van justitie, mr. G. W. F. va der Valk Bouman, achtte een oplichting en vier pogingen tot oplichting bewezen en eiste tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek. Hij zei dat de verdachten in Zaandam en Amsterdam reeds meer van dergelijke ge valletjes aan de hand hebben gehad. Hun strafregister was eveneens verre van blank. Hij wees op de wanverhouding tus sen geleverde prestatie (het aanbrengen van een lik aluminiumverf hier en daar en het hanteren van de stofdoek, wat meestal niet meer dan een halfuurtje in beslag nam) en de prijs. De verdachten deelden mee dat de prijzen in hun branche vrij waren. Mr. van der Valk Bouman wees op het vast schablone waarop de verdachten te werk gingen en op het psy chologisch inzicht dat zij daarbij toonden. Zij meldden zich immers, aldus de officier van Justitie, steeds bij grote bedrijven, waar de rechterhand vaak niet weet wat de linker doet. Al te vaak hebben zij met deze taktiek succes gehad, een taktiek waardoor zij ook reeds in het politieblad waren gesignaleerd. Mr. van der Valk Bouman zei dat de houding van de ver dachten, die alles hardnekkig ontkenden en vonden dat zij door de betreffende be drijven waren gedupeerd en niet anders om; de zaak er niet beter op maakte. De raadsman van de verdachten, mr. J. W. Crefeld, voerde aan dat zijn cliënten nooit onder valse vlag hebben gevaren en altijd hun werkbonnen hebben laten te kenen. Voorts meende hij dat het vaste schema van de werkwijze van de verdach ten was doorbroken, omdat in één geval wel degelijk van een opdrachtgever spra ke was. Ook kon hij maar één verdichtsel vinden op grond waarvan hij een veroor deling onmogelijk achtte. „Het feit dat men ze toeliet in het bedrijf was fout", aldus de raadsman. Hij verzocht vrij spraak en ontslag van verdere rechtsver volging nog staande de zitting. Nadat de rechtbank zich over dit ver zoek had beraden deelde de president, mr. N. Reeling Brouwer, mede dat dit verzoek was afgewezen. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Een delegatie uit Scheveningen heeft Koningin Juliana donderdagmiddag de traditionele koninginneharing aange boden. De haring was gevangen door de SCH 132 en in Scheveningen aan gevoerd door de SCH 99. De delegatie stond onder leiding van de burge meester van Den Haag, mr. Kolf schoten. De schipper van de SCH 132, de heer J. de Jong overhandigde het vaatje „nieuwe" aan de Koningin. Later in de middag werd op het Loo een vaatje haring aangeboden aan Prinses Wilhelmina. De Haagse politie verzoekt namens de ouders de opsporing van de 19-jarige Hil- lechien Wilhelmina Boersema. Zij heeft op 24 mei haar ouderlijk huis verlaten en is sedertdien spoorloos verdwenen. Het meis je schijnt zich ook wel „Van Dalen" te noemen. Het signalement luidt: lang onge veer 1.68 meter, groen/grijze Ogen, donker blond kortgeknipt krullend haar. Kleding: beige regenjas, lichte tweed rok, lichte kousen en zwarte schoenen. In Rotterdam Vannacht zijn in Rotterdam op het uit gebreide spoorwegemplacement op de lin ker Maasoever een posttrein en een goe derentrein met elkaar in botsing gekomen. De machinist van een der treinstellen kreeg een lichte hoofdwond. Hij kon na een behandeling in het Dykzigt-ziekenhuis naar huis gaan. De materiele schade is zeer gfoot. Door de botsing werd de belangrijke spoorlijn tussen Rotterdam C.S. en Dor drecht enige tijd geblokkeerd. De diensten op dit traject werden in de vroege ochtend uren met autobussen onderhouden. De kantonrechter in Almelo heeft uit spraak gedaan in een zaak die talrijke Al meloërs vele maanden in beroering heeft gehouden. De meeste bewoners van aan een woningstichting behorende huizen in drie straten in Almelo hebben per 1 april 1960 geweigerd de toen ingaande huurver hoging van 20 percent te betalen, omdat zij meenden dat hun veertig jaar oude hui zen in zeer slechte staat verkeren. De huuradviescommissie besliste dat zij verplicht waren de huurverhoging te accep teren. Daarna heeft één bewoner uit elk der drie straten een proefproces aanhangig gemaakt tegen de woningstichting. De kantonrechter bepaalde nu dat de bewoners der betrokken straten geen ho gere huur behoeven te betalen, omdat de woningen gebreken vertonen die de be woonbaarheid ernstig schaden. De ANWB heeft in een brief aan de staat secretaris van O, K en W er op aange drongen de behartiging van de belangen van de recreatie in sterker mate te cen traliseren binnen het ambtsgebied van slechts één minister. Daarom dringt de bond aan op het instellen van een centra le recreatie-commissie en een rijksdienst voor de openluchtrecreatie. Het belang van de huidige, maar meer nog dat van de komende generaties vergt dat er maatregelen worden genomen, die het mogelijk maken dat op een snelle en effectieve wijze gewerkt kan worden aan de oplossing van de problemen van de openluchtrecreatie. De recreatie commissie dient niet alleen samengesteld te zijn uit vertegenwoordi gers van verschillende ministeries, doch zij zal ook representanten moeten bevat ten van provinciale overheden en gemeen tebesturen die een belangrijke taak hebben bij de openluchtrecreatie. Bovendien zullen de particuliere organisaties die zich be zighouden met dit vraagstuk in de com missie vertegenwoordigd moeten zijn. In een dergelijke commissie kunnen dan sti mulansen uitgaan van de organisaties, die meer rechtsreeks met de behoeften van de vrijetijdsbesteding worden geconfron teerd dan het bestaande ambtelijke appa raat, aldus de ANWB. Bovendien acht de toeristenbond het ten zeerste gewenst dat de ambtelijke bemoei ingen ten behoeve van de openluchtrecrea tie meer worden gebundeld. De bond stelt voof daar een speciale rijksdienst voor in het leven te roepen. Deze rijksdienst voor de openluchtrecreatie zou dan, voor de re gering in het algemeen en speciaal voor de bewindsman die belast is met de recreatie belangen, het uitvoerende orgaan moeten zijn. Tussen de centrale recreatie commis sie en deze rijksdienst zou een nauwe sa menwerking mogelijk moeten zijn. Chauffeurscompetitie. Door de Neder landse vervoerorganisaties E.V.O. (eigen vervoer) en N.O.B. wegtransport (beroeps vervoer) worden van heden tot 1 juli in samenwerking met een automobielfabriek in dertien plaatsen van ons land behen- digheidsproeven voor bestelwagenchauf feurs gehouden. De bedoeling van deze proeven is de rijvaardigheid en de handig heid bij het laden en lossen van de chauffeurs te testen. De winnaars van de voorwedstrijden komen op 1 juli in Am sterdam in de finale. Kruisvaarder. Eind juli zal dr. R. B. C. Huygens, wetenschappelijk assis tent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een studiereis langs de historische burch ten der kruisvaarders ondernemen, die hem in vijf maanden door Rhodus, Cyprus, Libanon, Syrië, Jordanië en Turkije zal voeren. Vooral zal worden getracht, foto grafisch materiaal te verzamelen. De ver wezenlijking is mogelijk gemaakt door medewerking van particuliere zijde, als mede van de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek. Hogere liggelden. B. en W. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voorge steld per 1 juli de liggelden voor de onge veer 685 woonschepen op officieuze lig plaatsen te verhogen van gemiddeld 78 tot 234 gulden per jaar en in de precariover- ordening dienovereenkomstige wijzigingen aan te brengen. Onager geboren. In diergaarde Blij- dorp in Rotterdam is een onager geboren, een woudezeltje dat tot de beschermde diersoorten behoort. Deze diersoort is af komstig uit het droge gebied van Iran ten zuiden van de Kaspische Zee. Onagers zijn wilde halfezels, bevalliger dan gewone ezels uit Afrika. Ze zijn fijner gebouwd en mooier gekleurd. Als officiële Amerikaanse inzending voor het Berlijnse Filmfestival 1961. dat van 23 juni tot 4- juli a.s wordt gehouden, is gekozen Metro-Goldwyn-Mayers „Two Loves", met in de hoofdrollen o.a. Shirley MacLaine, Laurance Harvey en Jack Haw kins. De regie is van Charles Walters. Advertentie liiini■MiiinrHKiniiH en. nog een pakje koffie iiiiitMüiiiiiMm iiiimiiiiiHBiiiii i Het K.N.M.I. deelt mee: Een storing die donderdag nog in Frankrijk lag is 's nachts daarop naar Duitsland getrokken, een zeer intensief regengebied met zich meevoe rend. Dit regengebied omvatte vanmorgen de Ardennen en het Roergebied waar plaatselijk meer dan 50 mm. regen viel. In het zuiden van het land viel er op enke le plaatsen ook wat regen. Achter de sto ring draaide de wind naar westelijke en later naar noordwestelijke richting waar door vrij koele lucht van zee binnen stroomde. De temperaturen zijn daardoor in het oosten en zuidoosten van het land, waar gisteren hoogste waarden tot 22 gra den bereikt werden, aanzienlijk gedaald. Intussen begint er zich op de oceaan een westelijke luchtstroming in te stellen die grote hoeveelheden vochtige mari tieme lucht in de richting van de Britse eilanden en later ook naar onze omgeving transporteert. Hierin komt nu en dan veel bewolking voor, maar regen van betekenis is niet waarschijnlijk. De temperaturen zullen bij een noordwestelijke tot westelij ke wind aan de lage kant blijven. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. «5 Neerslag; laatste M uur. Den Helder geheel bew. n 15 0,1 Ypenburg geheel bew. n 15 0 Vlissingen geheel bew. nnw 14 0 Eelde zwaar bew. n 19 0 De Bilt zwaar bew. nnw 17 0 Twente regen nnw 22 0,3 Eindhoven geheel bew. nnw 21 0 Zd-Limburg geheel bew. wnw 21 2 Helsinki zwaar bew zo 27 0 Stockholm onbewolkt zzw 23 1 Oslo geheel bew z 25 10 Kopennagen licht bew. n 15 0,2 Aberdeen licht bew. windst. 14 0,1 Londen licht bew. nnw 10 3 Amsterdam geheel bew. nnw 16 0 Brussel geheel bew wnw 16 1 Luxemburg regen w 17 13 Parijs motregen nw 13 0,4 Bordeaux regen wzw 17 2 Grenoble regen w 21 8 Nice onbewolkt n 19 8 Berlijn onbewolkt z 24 0 Frankfort regen zw 22 45 München zwaar bew. zw 25 0,5 Zürich zwaar bew. n 19 4 Genève regenbui wzw 16 4 Locarno regen o 13 57 Wenen onbewolkt wnw 23 0 Innsbruck onbewolkt w 23 0 Belgrado licht bew. w 28 0 Athene onbewolkt windst. 28 0 Rome half bew. ono 27 0,2 Ajaccio onweer o 22 0,5 Madrid licht bew. windst. 17 0 Mallorca half bew. wnw 24 0 Lissabon zwaar bew windst. 2 Zaterdag 3 juni Zon op 4.25 uur, onder 20.52 uur. Maan op uur, onder 9.08 uur. Maanstanden 5 juni 22.19 uur laatste kwartier. 13 juni 6.17 uur nieuwe maan. 21 juni 10.02 uur eerste kwartier. 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 juni Hoog water 5.40 en 18.09 uur. Laag water 1.23 en 13.45 uur. Zaterdag 3 juni Hoog water 6.29 en 18.58 uur. Laag water 2.07 en 14.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoo.t 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJnjuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4