SPORT IN DE IJMOND SLIJTERIJSWIER A. R. de Boer Woningbouw in Velsen Medische verzorging tijdens het weekeinde Nederlands vrachtschip gestrand en weer vlot IJmondverenigingen vandaag en morgen Kastelen en Lustoorden uit het verleden van Noord-Kennemerland m DE SCHANS IN BEVERWIJK Vragen aan de minister over geneesmiddel van Haarlemse fabriek Havenberichten VRIJDAG 2 JUNI 1961 5 Heren- en longensbroeken OLD CLOTHES NEW Belangrijke export van sla en bospeen Voor uw wijnen en gedistilleerd Oudheidkundige vondsten in Velsen Velser kunstkring heeft nieuw IJmuidens programma Volleybal Bollen gaan nu al de grond uit Beroepsbrandweer voldoet goed in Velsen Cr*' Derde vrouw in raad van Castricum CONSTANT VERLOVINGSRINGEN De activiteiten van de dienst voor de volkshuisvesting in de gemeente Velsen werden ook in 1960 afgeremd door de in grijpende beperking in de toewijzing van woningen die op voet van de woningwet gebouwd kunnen worden; alle te baat ge nomen middelen van bezwaar hiertegen hebben gefaald, aldus het verslag van genoemde dienst- Op 31 december van het vorig jaar was het aantal onder genoemde dienst resorteerende woningen 17.180 tegen 17.007 in 1959. In dit aantal zijn niet begrepen 106 nood woningen, waarvan 98 in Velsen-Noord en de rest verspreid in de overige delen der gemeente. De gemiddelde woningbezetting, die op 31 december 1947, 4,51 bedroeg, steeg van 3,75 op 1 jafiuari 1960 tot 3,76 op 31 decem ber I960. Gedurende het jaar 1960 vermeerderde de woningvoorraad met 225 nieuwe wonin gen, terwijl 52 woningen door afbraak wegens sanering etc aan de woningvoor raad werden onttrokken. Daar het aantal woningzoekenden in Velsen stijgt, zal de produktievermindering in sterke mate tot verhoging van de zo sterk bestreden woningnood in Velsen moeten leiden, met alle moeilijkheden en bezwaren van dien. Om dit te vermijden, zijn op de daarvoor geëigende wijze alle mogelijke stappen ondernomen bij de betrokken rijksinstan ties en Gedeputeerde Staten van Noord- holland om tot een hogere woningtoewij zing te komen. Plannen Het verslag vermeldt de volgende plan nen in voorbereiding: 48 etagewoningen Oranjestraat-Wilhelminakade, dienst voor de volkshuisvesting, architect F. J. Cin- qualbré; 66 etagewoningen Boelenstraat e.o- te Oud-IJmuiden. dienst voor de volks huisvesting, architect F. J. Cinqualbré; 43 etagewoningen Grote Beerstraat te IJmui- den (hellingbaanbouw), architect W- H. J. Hoosemans, dienst voor de volkshuisves ting; 8 bejaardenwoningen Grote Beer straat e.o. te IJmuiden, architect W. H. J. Hoosemans, dienst voor de volkshuisves ting; 142 etagewonmgen en eventueel 72 maisonettes in de Gilden te Velsen-Noord, architect P. Zanstra, dienst voor de volks huisvesting; uitbreiding „W. F. Visserhuis" dienst voor de volkshuisvesting, gemeente architect H. A- Peters. In uitvoering In totaal werden in het verslagjaar tot bouw gebracht de navolgende woningen voor: particulieren 200 (premiebouw), 58 (vrije sector); grootindustrie 36 (vrije sec tor), 147 (woningwetbouw) waaronder 75 etagewoningen Burg. Weertsplantsoen te Santpoort-Noord (dienst voor de volks huisvesting, architect F. J. Cinqualbré), 72 etagewoningen Pleiadenplantsoen e.o- te IJmuiden (dienst voor de volkshuisvesting, J. Schipper); 6 (winkelwoningen aan het Breesaperhof te Velsen-Noord), (herbouw) (dienst voor de volkshuisvesting, P. Zan stra): totaal 447. Op 31 december waren in aanbouw; 520 woningen, te weten: 303 woningen voor rekening van de gemeente; 181 woningen voor rekening van particulieren; 36 wo ningen voor rekening van de grootindustrie (Hoogovens). De gemeentelijke woningbouwplannen die in het verslagjaar tot uitvoering kwa men, werden beoordeeld en besproken en waar nodig en mogelijk aan de verlangens van de vrouwenadviescommissie aangepast. Advertentie in alle maten, kleuren en prijzen. In iedere prijsklasse brengen wij het beste wat te koop is. BREESTRAAT 17 BEVERWIJK IJMUIDEN Artsen: J. H. van Ginkel, Kennemer- laan 141, tel. 4058; A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijn straat 92, tel. 7945, IJmuiden; mejuf frouw E. W. Engelhart, Moerbergplant- soen 143, tel. 7949. SANTPOORT Arts: D. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, Santpoort-Station, tel. 8320. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, Haarlem-Noord, tel. 02500- 52956. VELSEN Wijkverpleging: Zuster Zw. Kuiper, J. P. Coenstraat 145, IJmuiden, tel. 02550- 6504, IJmuidenIJmuiden-Oost; Zuster C. Nap, Rembrandtlaan 5, IJmuiden, tel. 02550-6195, IJmuidenIJmuiden-Oost; Zuster J. Markerink, Middenduiner- weg 89, Santpoort, tel 02560-8924, IJmui den-OostVelsen-Zuid; Zuster A. de Ruiter, Hagelingerweg 175, Santpoort, tel. 02560-6054, DriehuisVelsen-Noord; Zuster K. Langejan, Brederoodseweg 106, Santpoort, tel. 02560-7477, Santpoort- NoordSantpoort-Zuid. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. G. Zijlmans, v. d. Hoopstraat 187, tel. 5666. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: L. J. Vree- ling, Vondellaan 29, tel. 3364. Apotheek: De zondags- en nachtdiensten worden waargenomen door apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. HEEMSKERK—UITGEEST Arts: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zon dagavond 12 uur: N. T. W. Karsemeyer, Middelweg 38, Uitgeest, tel. 02513-215. Apotheek: De Heemskerkse Apotheek, Maerelaan 46, tel. 2490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Heemskerk. Advertentie Wegens 5-daagse werkweek ZATERDAGS GESLOTEN Koningsplein 10 - IJmuiden De grote vraag door de exporteurs naar groente blijft aanhouden en dagelijks rijden er heel wat met Hollandse voorjaarsgroente afgeladen vrachtauto's naar verscheidene Europese landen. Zo toonde deze week be halve België, ook Frankrijk, West-Duits- land en zelfs Engeland interesse voor verse jonge groente uit Kennemerland. De groot ste belangstelling ging uit naar de sla, cbe dan ook voor de tijd van het jaar een uit stekende prijs opbrengt. Dagelijks komen er duizenden kisten van deze bladgroente aan de veiling Kennemerland in Beverwijk maar dit is geen enkel bezwaar om tot prijzen te komen die voor de eerste soort rond de 20 cent per stuk liggen: dit is 4 per kist van 20 kroppen. Maar ook de bos peen staat in het brandpunt van de export en ook hiervan vindt men in deze streek een groot aanbod. Voor het overgrote deel is het glaspeen die aangeboden wordt, maar ook de eerste koudegrondpeen kwam al aan de markt. Voor de bospeen werd de hoge prijs van 70 tot 60 cent per bos betaald. Wijkverpleging: Zuster De Ruyter, Laan van Kanaan 107, Beverwijk, tel. 4409. Kraamverzorging: Zuster Dijkstra, v. Ol- denborghweg 33, Wijk aan Zee, tel 02517-343. CASTRICUM Arts: Wieringa, Schelgeest 31, tel. 2289. Wijkverpleging: Zuster Admiraal, tel. 287 (2605) Limmen. Verloskundige: Mevrouw Scholten-Kloes. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEF. 7281 Bezorgen door de gehele gemeente. Twee uur nadat het Nederlandse vracht schip „Mariekerk" van de Varne Bank voor de Engelse zuidkust dringend om sleepboothulp had gevraagd, zijn de sleep boten „Dominant" en „Diligent", Engelse slepers afkomstig uit de havendienst van Dover, erin geslaagd het schip vlot te trek ken. De „Mariekerk" meet 7638 ton en is eigendom van de N.V. Verenigde Neder landse Scheepvaart Maatschappij. Het schip heeft zijn reis naar Bombay voort gezet. Het onderzoek door oudheidkundigen op het voor industrieterrein bestemde gebied benoorden het Hoogovenbedrijf in Velsen is afgesloten, aldus meldt het Rijksinsti tuut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. Men ontdekte daar een herhaaldelijk overstoven complex akkertjes, die als zo danig herkend werden aan ploeg- en spa- desporen die onderling door greppels en afvoerkuilen waren gescheiden. Talrijke aardewerkscherven, in deze ingravingen aangetroffen, waaronder fragmentjes van gallo-romeinse ceramiek, wezen op de midden-romeinse keizertijd. Enige honderden meters in noord-weste lijke richting, kwamen de funderingen te voorschijn van een deels uit het water opgetrokken gebouwtje. Grote hoeveelhe den exotische schelpen bewezen dat het hier de resten gold van een schelpengrot, voorheen deel uitmakend van het buiten „Westerwijk". Het hoogovenbedrijf ver leende bij de opgravingen alle mogelijke medewerking. Advertentie Trouwboekje en Spaarbankboekje horen bij elkaar STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Gezien de grote belangstelling voor de in het programma 1961-1962 opgenomen uitvoeringen heeft het bestuur van de „Velser Kunstkring voor Allen" besloten om de beschikbare plaatsen door loting toe te wijzen. Het bestuur van de kunstkring heeft tevens naast de toneelserie die in Haarlem wordt gegeven voor IJmuiden nog een tweede serie vastgesteld, die bestaat uit drie filmvoorstellingen en een voordracht avond. Dit IJmuidense programma ziet er als volgt uit: 3 oktober 1961: Enny Mols-de Leeuwe met de voordracht „Bloemen voor Ada Harris". 7 november 1961: Film: „De muis, die brulde", de film die zoveel pennen in be weging bracht en niet in IJmuiden ver toond werd. 6 februari 1962: Film: „Zo is Amerika", een openhartige blik achter de schermen van dit veelbesproken land. 10 april 1962: Film: „Analyse van een moord", een thriller, welke verscheidene onderscheidingen kreeg, onder andere in Venetië, New York. De voorstellingen worden gegeven in het City Theater, Kennemerlaan te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Nicolina J. M., d. van N. Heine en J. M. Röling te Uitgeest; Robert, z. van C. Schmersel en C. J. Bouwmeester; Cornelis, z. van L. Gorter en T. Tanger te Castricum; Aris J„ z. van F. H. Potman en L. Berghuis; Monika, d. van J. H. Bur ger en B. M. G. Kuselich; Jacqueline, d. van A. Miedema en G. Minnes te Velsen; Astrid, d. van J. van Hesselingen en A. Lamberts; Willem, z. van W. Bodde en E. Stenneberg; Richard, z. van W. Verhage en B. Roschinek; Nicolaas J. J., z. van N. J. Ursem en J. M. Th. Roodenburg te Uit geest; Adelbertus G. M., z. van G. J. Veldt en A. M. Groot te Wormer; Egbertus J. W„ z. van G. J. van Wijk en C. M. Koenis; Ca roline M. M., d. van C. M. Glorie en M. A. Pepping; Petrus M., z. van C. H. Kolen brander en A. J. Ammeraal te Castricum; Lambertus H., z. van F. A. van Wijk en J. G. M. Fikke te Castricum; Hendrik J„ z. van W. Faas en G. Reyne te Beverwijk; Petrus E., z. van P. A. Rotteveel en D. A. Stokman te Castricum; Ronaldus N. J., z. van P. N. van der Eng en G. M. Hollenberg Alfpr^lnfit ONDERTROUWD: W. G. van Rixel te Velsen en C. P. Castricum; L. A. van Noort en W. B. M. de Laat. GETROUWD: H. P. Rutten en P. C. de Wit te Heemskerk. VRIJDAG 2 JUNI Hotel Royal, IJmuiden, 16—18 u.: Recep tie Twentsche Bank, 100-jarig bestaan. Kennemer Theater, Beverwijk, 16.30 u.: Receptie Twentsche Bank, 100-jarig be- ZATERDAG 3 JUNI Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: „De grote stilte" door Toneelvereniging Palvu. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 19.30 u.: Jeugd-zangfestival. Gijzenveltplantsoen, IJmuiden, 14.30 u.: Sportdemonstraties, ter gelegenheid van 't 75-jarig bestaan St. Gregorius-parochie. Hotel Royal, IJmuiden, 20 u.: Rita Reys met Trio Pim Jacobs. Turnlust, Beverwijk, eerste van twee wandeldagen door P.W.N.-duinen. De competitie van de afdeling IJmond van de Nederlandse Volleybal Bond is thans op een oor na gevild. Deze week werden n.l. de promotie-wedstrijden voor de dames gespeeld, welke hier en daar enige spanning met zich brachten. Dan rest nog één dameswedstrijd voor de eer ste klasse en wel die tussen PSV en VGV, voor het kampioenschap. Deze wedstrijd wordt volgende week dinsdag gespeeld in het gymnasium te Velsen. In de Plantage te Beverwijk werden de promotie- en degradatiewedstrijden dames tweede en eerste klasse afgewerkt. Eerst kwamen Tyfoon en Kennemers 3 aan 'ood- Tyfoon, die vorige week reeds de winst had genomen op het Heemskerkse ODIN 1, en dus ernstige plannen koesterde omtrent het behoud van het eersteklasse- schap, trok ook nu aan het langste eind In feite bood de Kenhemersploeg weinig weerstand (15-11 15-7 15-6). O.S. kwam vanuit IJmuiden naar Bever wijk om op een avond twee wedstrijden te spelen. Deze opgave bleek echter niet te zwaar. Weliswaar werd tegen ODIN 1 zenuwachtig gestart, maar in de tweede set gelukte het weer beter, terwijl de derde eveneens, nu met gering verschil, werd gewonnen (15-9 7-15 13-15). Daarna trof O.S. de Tyfoon-ploeg als tegenstandster, hetgeen uiteraard de be slissing moest brengen. In de eerste set werd er royaal aangepakt en een punt in de wacht gesleept. De tweede set eindigde na hevige strijd, buiten de normale eind- score, in het voordeel van Tyfoon. Ook de derde set leverde spanning op, doch in dit geval nam het IJmuidense team de winst met gering verschil (15-9 15-17 15-13). Gevolg hiervan was, dat O.S. genoeg punten had verzameld om in de eerste klasse terecht te komen Voor Tyfoon was het evenwel de vraag, wat ODIN 1 zou doen tegen Kennemers 3. Bij maximale winst voor de Heemskerksen zou dit een beslissingswedstrijd brengen tegen Tyfoon. Het Kennemersteam dat reeds uitgescha keld was, verstond echter zijn plicht en maakte ODIN 1 een punt afhandig (10-15, 13-15, 15-8). De eindstand bij de promotie-degradatie is aldus geworden: O.S. 37, Tyfoon 36, ODIN 1 34. Kennemers 3 31. Dammen In het damtoernooi om het kampioen schap van Kennemerland (hoofdklasse) zijn Laros eh Van Hal gelijk geëindigd. Officieus is het bloembollenseizoen al begonnen; men is althans bezig met het rooien van de eerste bolgewassen in en rondom Beverwijk. Het zijn de crocussen die uit de grond gehaald worden en klaar gemaakt worden om straks naar veiling of exporteur te worden gezonden. Deze oogst- werkzaamheden zijn iets vroeger dan vorig jaar, trouwens het gehele seizoen ligt iets vroeger. Ook worden er al enige partijtjes heel vroege tulpen uit de grond gehaSld, maar over het algemeen zal het nog wel een paar weken duren voordat men met de grote werkzaamheden gaat beginnen. Bovendien zal men straks op vele vooral grote bedrijven de rooimachine aan het werk zien gaan, want ook hier kan men heel moeilijk personeel krijgen. Het bollen- pellen moet nog steeds met de hand gedaan worden Het jaarverslag over 1960 van de Vel- sense brandweer vermeldt als belangrijk feit de totstandkoming van een aanvulling van het ambtenarenreglement ten aanzien van de rechtspositie van het beroeps- brandweerpersoneel en van de nieuwe salarisverordening, waarin voor het eerst ook de nodige schalen voor het beroeps- brandweerpersoneel waren ingevoegd. Als gevolg van de eerste regeling zijn .alle beroepsbrandweerlieden vast aangesteld met een proeftijd van maximaal 2 jaar, afhankelijk van de datum van indienst treding. Door het van kracht worden van de salarisverordening zijn de beroeps brandweerlieden met ingang van 1 april 1960 ingepast in de juiste rangen. In 1960 is de brandweer 126 keer uit gerukt, minder dan in 1959 het geval was; waarschijnlijk is dit aantal beïnvloed door de weersomstandigheden. Ook 't aantal voertuigen dat uit de Velser tunnel is gesleept, was lager dan in het jaar tevoren; wellicht is de voortgaande vernieuwing van het autobezit in ons lahd hier van invloed geweest. Nieuwe aanwinsten waren: een nieuwe 10 persoons Landrover, welke in de plaats komt van de oude Austin bellewagen van 1942, en een aanhanger, waarop een 250 kg droogpoederapparaat, ter bestrijding van benzinebranden. De opleiding van personeel ging ook in 1960 weer verder: 6 brandwachts slaagden voor het diploma brandwacht le klasse, en 5 man behaalden het diploma brand wacht 2de klasse. Deze opleiding vindt plaats in de kazerne; de hoofdbrandmees ter en de brandmeester verzorgen de lSSSBÏl. Ook in 1960 is gebleken, dat de nieuwe brandweerorganisatie goed werkt, waar bij geconstateerd kan worden, dat de medewerking van en de onderlinge ver houdingen tussen het personeel zeer goed zijn. COLLECTE. De collecte ten bate van de vereniging „Het Hoogeland" heeft in Heemskerk 317,41 opgebracht. -V.v Wie zal bij het aanschouwen van het drukke pleintje achteraan de Breestraat in Beverwijk, vermoeden dat hier vroeger de lustplaats was van de „edele en achtbare heer en Mr. Frangois van Haringcarspel, schepen te Amsterdam? Toch was het eens zo. „Men beschouwt deze hofstede hier niet alleenigh vlak van voren by haer onopgesmukte Basse- court,, te wederzyde met hooge opgaende boomen opge pronkt, die met hare dichte bladeren een aengename scha- duwe tot zelfs op het midden eener zomerzen dagh ver schaffen, maer men ziet ook door een antiekze poort langs een breede laen, met hooge scheerhagen geboort, naer een sierlijke en te gelyk prachtige Salon, haer uitzicht hebbende op het Vischryk Wykermeer'. aldus beschreef in bloemrijke taal de heer B. van Nidek deze lustplaats in het jaar 1730. De nu zo drukke Breestraat in Beverwijk was rond genoemd jaar, toen de kopergraveur H. de Leth bovenstaande afbeel ding maakte van de lustplaats, feitelijk een brede oprijlaan naar het landgoed van de schepen. Thans herinnert niets meer aan de jaren van pracht en praal, waarvan de lustplaats het middelpunt was. De benaming „De Schans" is afkomstig uit de tijd van het kaas- en broodoproer. De hertog Albert van Saxen, die stadhouder was voor keizer Maximïliaan, zond in het jaar 1492 drieduizend soldaten naar deze ge westen om het oproer van het „kaes- en brootsvolk te stillen en de medeplichtige Kennemers nevens de Westfriezen, strengelyk te straffen". M-y In de eerste klasse won A. G. Zwart de titel. In de tweede klasse werd kampioen C. H. Lenaarts te Heemstede. De eerste klasse kampioen Zwart zal in het najaar uitkomen in de eindstrijd om de provinciale titel Zijn promotie naar de hoofdklasse staat vast- Lenaarts zal volgend seizoen in de eer ste klasse mogen uitkomen. De uitslagen van de laatste ronde luiden: Eerste klasse: Conradi (Beverwijk) re mise met De Zwart (Haarlem); Adelaar (Beverwijk)—De Boer (DCY) uitgesteld; Smeden (Haarlem) wint van H. le Noble (Haarlem). Tweede klasse: Veldman (Sportief) wint van A. Schulte (Haarlem); J. Groen (Spor tief)S. Lemmers (Lisse) uitgesteld; C. H. Lenaarts (Heemstede) wint van W. Zwet- broek (Haarlem). De voetbalvereniging ADO '20 te Heems kerk organiseert op zondag 4 juni een junioren- en aspirantentoernooi. Naast ADO hebben de volgende verenigingen in geschreven: De Kennemers, Velsen, HSV, LSVV en Onze Gezellen. De gemeenteraad van Castricum heeft thans drie vrouwelijke leden. In de woens dagavond gehouden raadsvergadering is namelijk mevrouw H. de VriesEvenblij als raadslid geïnstalleerd; zij maakt deel uit van de V.V.D.-fractie en is de opvolg ster van de heer G, Gerkens, die na on enigheid met sijn hoofdbestuur had be dankt. De raad heeft medewerking toegezegd voor de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van r.-k. VGLO-school. Het raadhuis zal worden opgeknapt, waarvoor de raad 21 mille krediet heeft verleend. Het verzoek van de stichting voor r.-k. militair vormingswerk om subsidie werd afgewezen. De Castricumse reddingsbrigade „De strandlopers" krijgt meer subsidie, tot een maximum van duizend gulden. Castricum krijgt in de toekomst uniforme brievenbussen; hiertoe werd de desbetref fende gemeentelijke bouwverordening ge wijzigd. Een flink aantal van de hertogelijke strijdkrachten drong met geweld Beverwijk binnen en begroef zich in mei van dat jaar, in de veronderstelling verkerend zich al daar een geruime tijd te kunnen ophouden. Dit schijnt te zijn gebeurd op de plaats waar „De Schans" in Beverwijk is. Inder daad verschansten de soldaten zich hier. De volgende dag al trok een groep sol daten van de stadhouder naar Heemskerk en versloeg daar een „kloeke bende kaes- en brootsvolk". Een dag of wat later wer den vanuit De Schans ook strooptochten naar Velsen en Schoten (bij Haarlem) ondernomen. De soldaten zijn zelfs tot voorbij de stadspoorten van Haarlem ge weest, „alles weghrovende ende in den brant stekenden, en een ryken buit van goederen en beesten naer hunne beschan- zinghe te Beverwijk medeslepende", aldus verhaalt de geschiedschrijver. De naam schijnt anderdeels te zijn voort gekomen uit een door de Spanjaarden op geworpen sterkte in verband met het beleg door de Spanjaarden van de stad Alkmaar in 1573. Op de plaats waar de lusthof heeft ge staan, vermoedde men nog vroeger het be staan van het oude huis Meerestein (waar over wij de vorige gelegenheid hebben ge schreven). Doch de naam Out Meerestein voor de hofstede aan de Schans, schijnt aan „duister en dubbelzinnigh schrijven" te wijten te zijn. Aldus tenminste Van Nidek in zijn „Zegepralent Kennemerlant". De schrijver toont aan, dat het onmoge lijk is, dat daar het kasteel of het huis Meerestein heeft gestaan. Wel strekte het land, behorend bij het huis zich uit tot on geveer De Schans. Het is echter merk waardig, dat de naam Meerestein in Bever wijk op een caféruit, vlak bij De Schans, is geschreven. Volgens mr. H. J. Scholtens oud burgemeester van Beverwijk, die de ge schiedenis van Kennemerland zeer uit voerig heeft beschreven herinnert de naam De Schans aan het militaire gebruik van de kloosterruïnes tijdens de Spaanse oorlog. Het landgoed was omstreeks 1620 eigendom van Nicolaas Seys Pauw, die ge woonlijk „heer van Bennebroek" werd ge noemd. Hij was ook eigenaar van het kas teel Oosterwijk. Van Haringcarspel, die het landgoed om streeks 1730 bewoonde, verkocht het later aan de familie Trip. Amalia van Solms schijnt hier in die tijd nog een tijdje te hebben gelogeerd. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TEL. 6321 Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Lien- den (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de vol gende schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat vanwege de farmaceutische fabriek Winthrop te Haarlem het geneesmiddel „Trancopal" in de handel wordt gebracht en artsen wor den uitgenodigd door middel van film strips kennis te nemen van de werking van dit geneesmiddel, waarna een souper wordt aangeboden, bij welke' gelegenheid onder de aanwezige artsen een auto wordt verloot? Is het juist, dat het geneesmiddel „Tran copal" een voor de patient nadelige en zelfs gevaarlijke bijwerking kan hebben, waardoor de patiënt de beheersing over zijn spieren verliest? Is de minister bereid tegen dit soort re clame in het belang van de volksgezond heid nadrukkelijk te waarschuwen en te bevorderen, dat door spoedige uitvoering van de geneesmiddelenwet dergelijke re clame kan worden belemmerd? Bij de farmaceutische fabriek Winthrop in Haarlem, deel uitmakend van het con cern Winthrop Sterling Drugs te New York kon men ons vanmorgen nog geer com mentaar geven op de vraag of „Tranco pal" inderdaad een voor de patiënt nade lige en zelfs gevaarlijke bijwerking kan hebben. Alvorens hierop commentaar te geven wilde onze zegsman deze kwestie eerst met de medische experts van Win throp Haarlem bespreken. Wel deelde men ons mee, dat tot nu toe nog nooit iets gebleken is van een schadelijke bijwerking van „Trancopal", een geneesmiddel, dat enkele maanden geleden behalve in Ne derland ook in diverse andere landen ge lanceerd is. Men ontkende voorts ten stelligste, dat bij de bijeenkomsten ter kennismaking met „Trancopal" onder de aanwezige art sen een auto wordt verloot. Wel stelt men via een loterij in het niet-wetenschappelij- ke weekblad voor artsen „Pols" (een uit gave van Winthrop Haarlem) soms voor enkele dagen een auto aan de winnaars ter beschikking. Dit in samenwerking met enkele automobielbedrijven. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Spirit van Londen; Iilstein, Antwerpen; Swift, Londen; Lingestroom, Londen; Brandenburg, Moll, bijleg ger; Conquistador, Gent, ledig IJmuiden; Lubox, Haukipudas; Duke of Lancaster, Esberg; Grebbe- stroom, Hull; Aletta, Swansea, coils voor IJmui den; Batjan Bremerhaven; Perelle, Helsinki; Rhein, Gefle; Wolanda, Londen, ledig IJmuiden; Germa, Sornaes; Margriet L, Par; Ardette, Rot terdam; Willemstad, Plymouth; Mataura, R'dam. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Denwick Head van Sunderland; Heriot, Grangemouth; An- tares, Ahus.; H. E. Fritzen, Gefle, erts voor IJ muiden; Troms, Oslo. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Sieger- land naar Gent; Stentor, Rotterdam; Oosterdiep, Delfzijl; Magefjell, Hamburg, ledig van IJmuiden; Sleipner 2, Landskrona; Togokust, Freetown; Loenerkerk, Muskat; Unitas H., Rotterdam, ledig van Zaandam; Tasmania, Bordeaux; Berwick, Delfzijl; Lies, Hamburg; Prins der Nederlanden, Plymouth; Leonidas, Benghasi; Ask, Rotterdam; Dahomeykust, Antwerpen; Hermar, Keulen; Swift, Harlingen; Jacob Teekman, Antwerpen; Francisca Sartori. Montreal; Emile Delmas, Duin kerken; Martha Ahrens, Hamburg; Waverstroom, Londen; Ank T., Gdansk; Vliestroom, Manches ter; Amyntas, Rotterdam; Marie Both, Rotter dam; Regulus, Helsinki; Mithras, Rotterdam; Strabo, Huelva; Zuidpool, Munksund; Zuider- kerk, Lissabon Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Spirit naar Rotterdam; Zaanland, Las Palmas.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7