Pele, de ster van Santos T j Nederland heeft voorsprong van een punt op Britse team Sportprogramma voor het weekeinde ill Korrie Winkel uit het Noorden De opstellingen 1 ti "f Plezierige en minder plezierige verrassingen bij zweminterland Greaves gaat toch naar FC Milan Nederland op 0-2 tegen Duitsland Nederland voetbalt weer tegen Noren RU m ZATERDAG 3 JUNI 1961 19 UK 1 g'ng- Meevaller Resultaten Geen enkele hoop op eervol resultaat VOETBAL Maar ook sterkere tegenstanders op het programma Kans Drukte Mijnheer - Knokken AMATEURVOETBAL ROEIEN CRICKET TENNIS JUDO WIELRENNEN TAFELTENNIS .J;:'' HL i W s I Het stadion Sankt Jakob leek op een hek senketel. Elf Zwitserse voetballers lie pen glimlachend, naar de kleedkamers, terwijl de massa een in het wit geklede breed-lachende negerjongen als een kei- zer het veld ronddroeg. Neen, de 21-ja- rige Braziliaan Edson Arandes do Nas- cimentos mocht ditmaal niet op eigen benen het terrein verlaten. Hij werd ge dragen door de plotseling met Zuidame- rikaanse geestdrift ge-injecteerde Basel se jeugd. Edson Arandes do Nascimentos: de parel van het Braziliaanse voetbal, de duurste speler ter wereld. Om deze jongeman te zien waren 35000 Zwitsers naar Basel ge komen. Onder hen waren een dikke hon derd sportjournalisten uit zeven West- Europese landen. Zijn naam zocht men in het programma van de wedstrijd FC Basel-FC Santos vergeefs. Hij stond kort weg aangeduid als Pele. De naam waaronder hij officieels is inge schreven bij de burgerlijke stand in de Braziliaanse haven Santos, was voor de voetballiefhebbers te lang. Het werd kort weg Pele: een korte, gemakkelijke naam. Maar voor de bezitter van deze naam tel len de voetbal-managers uit de gehele wereld graag een miljoen meer. De manager van Real Madrid bijvoorbeeld noemde dit bedrag. Pele wilde wel. „Je gaat niet", zei zijn vader, „jij bent onze nationale trots". Maar pas nadat de pre sident van Brazilië persoonlijk aan Pele een verbod had opgelegd om in Spanje te gaan voetballen, stemde de „zwarte parel" toe. Pele bleef het bezit van Bra zilië. Het ligt aalemaal wat anders dan in Ne derland. Want men kan zich nauwelijks voorstellen dat prof. J. de Quay persoon lijk zal ingrijpen als Coen Moulijn het in zijn hoofd zou halen om een lieve duit bijeen te schoppen in Italië of Spanje. Wel, de voetbalclub Santos met vier Br&ziliaanse internationaals kwam du naar Bazel en Pele was er bij. We kunnen nu, na Pele gezien te hebben in de wedstrijd tegen het met drie Zwit serse internationaals versterkte club team van FC Basel begrijpen, dat hij indien men het geld heeft een miljoen waard is. In de vaderlandse sportjour nalistiek zijn nog geen woorden gevon den, om de gaafheid, het inzicht en de souplesse waarmee deze 21-jarige Bra ziliaan speelt, te beschrijven. Het is een aaneenschakeling van schijnbewegingen, listige voetbewegingen en korte passes waardoor een tegenstander na afloop van de wedstrijd zijn voetbalschoenen in de kast bergt en bezweert ze nooit meer te gebruiken. FC Santos liep over Basel heen alsof er maar elf en geen 22 spelers in het veld stonden. De 8-2 overwinning was slechts een schamele afspiegeling van het gran dioze verschil in sterkte. Want Pele en zijn makkers maakten slechts doelpunten als hen dat juist voorkwam. Daar tussen door lieten zij zien hoe simpel voetbal eigenlijk is. Of liever gezegd: schijnt te zijn. Het was allemaal zó vloeiend en het ging zó gemakkelijk, dat de 35000 toeschou wers zelfs vergaten te juichen. Zij zaten te kijken met ingehouden adem naar een show: een show van elf mannen die speel den met een vcjptbal. Elf virtuozen in één elftal bijeen: elf dia manten in een diadeem, dat alleen een koningin zou sieren, éen van die diaman ten schitterde nog schoner dan de ande re: die van Pele. Van de acht doelpun ten liet hij er slechts drie op zijn naam schrijven. Omdat hij het zo wilde. Verrassingen van plezierige en minder plezierige aard wisselden elkaar af op de eerste dag van de zweminterland Groot- Brittannië—Nederland, waarin de nau welijks 600 toeschouwers zich een oor deel konden vormen over de conditie van de zwemsters en zwemmers, maar die nauwelijks een aanwijzing gaf over de einduitslag van deze landen-twee- kamp. Een feit is echter, dat de Neder landse ploeg een voorsprong heeft ge nomen van precies een punt (44—43) en daarmee meer bereikte dan velen had den gehoopt. De goede berichten be perkten zich in hoofdzaak tot de heren, die in de immense Empire-Pool van Cardiff voor een aantal redelijke pres taties zorgden, waardoor de winst die de meisjes veroverden niet geheel teloor Zelfs was op een haar na een van de vier herennummers in 'n Nederlandse over winning geëindigd. Was Rob van Empel, een van de beide debutanten op de school slag Wieger Mensonides kon wegens stu dieredenen de reis naar Cardiff niet mee maken bij zijn laatste slag iets beter uitgekomen, dan zou hij en niet de ge duchte Brit Rowlinson zegevierend uit de strijd zijn gekomen. Van Empel had bij het laatste keerpunt nog een ruime voorsprong op de Brit, die met Arie Kalkman een gevecht om de tweede plaats leverde. Maar op die laatste baan kwam Rowlinson pas goed los. Terwijl Kalkman zich wanhopig teweer stelde, kwam de Brit steeds dichter bij Rob van Empel en twee, misschien een meter voor de finish, was hij op gelijke hoogte gekomen. Een laatste, felle slag, bracht de Brit nog juist de zege, aan de Ne derlanders de alleszins eervolle tweede en derde plaats latend. Een andere meevaller was het zwemmen van Jan Jiskoot op de 220 yards rugslag. De Dordtenaar eindigde op dit nummer, dat voor het eerst in het internationale pro gramma over vier banen ging, als tweede achter Graham Sykes, die met 2.24.2 het nationale Engelse record 0.6 seconde scherper stelde. Dit laatste is tevens een bewijs, dat de 2.240, die de K.N.Z.B. als limiet voor het Nederlands record heeft opgegeven, wel erg scherp is gesteld. Minder goed brachten de Nederlandse da mes het er af. Welsiswaar zegevierden zij op alle nummers van deze vrijdag, maar de manier waarop dat gebeurde was min der imponerend. Cockie Gastelaars was duidelijk uit vorm en Atie Voorbij bleef ook al even beneden haar normale presta ties. Toch leverde dat in haar geval geen verliespunten op, omdat de Britse vlin derslagmeisjes niet van wereldklasse ge noemd mogen worden. Onverwacht punten verlies was echter het gevolg van het moeizame zwemmen van Cockie Gaste laars op de 110 yards vrije slag. De ex- wereldrecordhoudster miste alles wat haar in het nabije verleden tot een van 's we relds meest geduchte vrije slag zwemsters heeft gemaakt. Het ontbrak haar aan snelheid en reactievermogen, maar boven dien aan vechtlust, waardoor zij niet zo als iedereen verwachtte achter Adrie Lasterie op de tweede plaats eindigde, maar als derde, na het Naardenzwemstertje en Diana Wilkinson. De Britse verraste Coc kie op dë laatste meters volkomen. De uitslagen van de eerste dag waren: 440 yards vrije slag heren: 1. Martin Dye (GB) 4 min. 39 sec.; 2. Bontekoe (Nederland) 4.42.0; 3. Boyes (GB) 4.467; 4. Verburgt (Nederland) 4.50.0; 110 yards vlinderslag dames: 1. Marian ne Heemskerk (Nederland) 1 min. 12,6 se.; 2. Atie Voorbij (Nederland) 1 min. 14,4 sec. ;3. Pat Baines (GB) 1 min. 15,5 sec.; 4. Sheila Watt (GB) 1 min 16,4 sec.; 110 yards vrije slag dames: 1. Adrie Lasterie (Nederland) 1 min. 4,9 sec.; 2. Diana Wilkinson (GB) 1 min. 5,7 sec.; 3. Cockie Gastelaars (Nederland) 1 min 06 sec.; 4. Priscilla Best (GB) 1 min. 06,1 sec. 220 yards rugslag heren: 1. Sykes (GB) 2.24.2 (nieuw Engels record); 2. Jiskoot (Ned) 2.26.2; 3. Briggs (GB) 2.28.-; 4. De Jong (Ned) 2.34.5. 220 yards schoolslag heren: 1. Rowlinson (GB) 2.45.6; 2. Van Empel (Ned) 2.45.6; 3 Kalkman (Ned) 2.461: 4. Beavan (GB) 2.52.6. 4 x 110 yards wisselslag dames: 1. Ne derland (Ria van Velsen, Gretta Kok, Ma rian Heemskerk, Adrie Lasterie) 4.52.1; 2. Groot-Brittannië (Margaret Edwards Allison Turnboll, Pat Baines, Diana Wil kinson) 5.02.2. 4 x 220 yards vrije slag heren: 1. Groot- Brittannië (Boyes, O'Connell, Clarke, Mar- tin-Dye) 8.44.2; 2. Nederland (Korteweg Verburgt, Bontekoe, Van Spingelen) 8.56.7 De estafettes tensliptte leverden geen ver rassingen op. De Nederlandse wisselslag- ploeg dames was niet snel genoeg om het allerminst scherp staande wereldrecord van Australië op de 4x110 yards (4.50.2) te verbeteren, maar was wel capabel om de Britse ploeg met ruim tien meter ver schil te verslaan. De puntenwinst, die dit opleverde, werd echter direct daarna on gedaan gemaakt, omdat de Engelse heren ploeg de 4x220 yards vrije slag afroffel de in 8.44.2, ruim elf seconden sneller dan het Nederlandse viertal. De Milanese voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat Jimmy Greaves, de binnen- speler van Chelsea en het Engelse elftal, vrijdag een nieuw driejarig-contract voor de F. C. Milan heeft getekend. Hiermee zou dan een einde zijn gekomen aan het touwtrekken om Greaves tussen de Engel sen en de Italianen. Christian Kuhnke en Wilhelm Bungert hebben reeds op de eerste dag van de wedstrijd NederlandDuitsland voor de tweede ronde van het toernooi om de Davis-beker, die op de METS-banen in Scheveningen wordt gehouden, eik grein tje optimisme in het Nederlandse kamp gedoofd. Zowel Willem Maris als Piet van Eijsden werd kansloos in drie sets versla gen: Maris in precies een uur met 36 16 57 door de linkshandige Christian Kuhnke de nummer drie van de Duitse tennisranglijst, die kortgeleden terug ge komen is uit Australië waar hij heeft ge traind bij Harry Hopman en Van Eijsden door Wilhelm Bungert, de Duitse „reserve kampioen", met 26 46 46. Vooral de wijze waarop beide partijen werden beslist laat geen enkele hoop een eervol resultaat. Het klasseverschil was te groot. Aan de horizon tekent zich nu al een eindstand van 05 af en wanneer de Duitsers niet, zoals vrijdagmiddag en kele malen het geval was, waardoor bij voorbeeld Maris de derde set kon rekken tot 57, er een spelletje van maken in plaats van een wedstrijd, dan zit er voor onze landgenoten zelfs geen set in. Piet van Eijsden in zijn partij tegen de Duitser Bungert. DFCStormvogels voor de eerste divisie A is van weinig belang meer en het lijkt ons zo toe dat er een puntenverdeling tot stand komt- Ook EDO heeft geen belangen meer in de match tegen Fortuna, aange zien de Haarlemmers toch niet meer van de een na onderste plaats kunnen komen. De stand is: Volendam 32 45 Leeuwarden 32 30 Volewijckers 32 43 B V V 32 30 K F C 32 42 Veendam 32 29 Vitesse 33 42 Stormvogels 32 29 Ensch. Boys 33 38 Fortuna (VI.) 32 27 H D V S 32 37 R B C 32 26 Limburgia 32 35 A G O V V 32 26 DFC 32 33 EDO 32 20 H V C 32 32 Helmondia 32 14 In de eerste divisie B zet RCH de strijd moedig voort in een thuismatch tegen Heerenveen. VSV thuis spelend tegen EBOH zou er goed aan doen te winnen, zoals uit de stand blijkt: Blauw Wit 32 57 t Gooi Heracles 32 48 Be Quick DHC Sittardia Excelsior SVV Wageningen Heerenveen ZFC 32 32 32 32 32 32 32 48 37 35 33 32 31 31 Go Ahead Eindhoven VSV EBOH S H S Helmond RCH 32 32 32 32 32 32 32 32 32 Haarlem, dat al gepromoveerd is, zal wel thuis van Longa winnen (aanvang half drie) in de tweede divisie en kan het kam pioensfeest gaan vieren als Hilversum een puntje aan Baronie verspeelt, hetgeen geenszins uitgesloten is. Haarlem 32 46 Oldenzaal 32 32 Hilversum 32 44 Graafschap 32 31 Baronie 32 40 Zwolse Boys 32 28 Wilhelmina 32 40 U V S 32 26 NEC 32 40 Tubantia 32 25 Roda Sport 32 37 Rigtersbleek 32 25 Velox 33 36 P E C 32 2b Zwartemeer 32 35 Zeist 32 17 LONGA 32 35 De Valk 33 16 Het is thans zeker, dat het Nederlands A-elftal in 1962 tegen Noorwegen zal uit komen. De KNVB heeft als datum voor deze avondwedstrijd, die ter gelegenheid van het jubileum van de Noorse Voetbal bond in Oslo zal worden gespeeld, woens dag 30 mei voorgesteld. De kans dat de ontmoeting NederlandWest-Duitsland, waarover reeds geruime tijd wordt onder handeld, zal doorgaan in het voorjaar van 1962 is zeer klein. West-Duitsland zal na melijk aangenomen dat de ploeg zich inderdaad in de eindronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap plaatst al zeer vroeg naar Chili vertrekken. Voor het seizoen 1962-163 onderhandelt de KNVB met Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk. Zo mogelijk wordt in september 1962 een wedstrijd Denemar- ken-Nederland gespeeld, 14 oktober volgt dan in Antwerpen de wedstrijd België-Ne- derland. In de maand november is een ontmoeting Nederland-Zwitserland gepro jecteerd. In het voorjaar van 1963 wil de KNVB, behalve de ontmoeting Nederland-België (10 maart} ook nog een thuiswedstrijd te gen Frankrijk en een uitwedstrijd tegen Oostenrijk vaststellen. ,Al dat geschrijf over me.Toen het eerste stukje in onze plaatselijke krant verscheen was ik er erg blij mee. Maar nu.al die artikelen in al die bladen! Het maakt me bang. De men sen zullen denken, dat ik al heel wat presteer. Ik begin pas. Ik sta nog maar op de onderste tree. Wie zegt dat ik de ladder verder kan op klauteren. Dat moet ik nog helemaal bewijzen!" Zo begint de zeventienjarige Gro ningse zwemster Korrie („met een K, daar sta ik op!") Winkel het gesprek met „de zoveelste verslaggever". Dit sympathieke, donkerharige meisje is plotseling in het nieuws gekomen door de 100 meter rugslag te zwemmen in 1.11.7 sec., een tijd die haar een plaats verzekerde in de nationale ploeg, die lit weekeinde in Cardiff een interland- vedstrijd zwemt tegen Engeland. ,Ik weet", zegt ze nuchter en eerlijk, „dat dat geschrijf over je betekent, dat je succes hebt, dat je bereikt waar je hard voor werkt, maar het is me alle maal een beetje te veel en te vlug. Als ik vertel hoe het gegaan is, krijg ik sqms het gevoel of ik over een ander praat of een stukje uit de krant voorlees. Wie wist behalve hier in Groningen een paar maanden geleden iets van het bestaan van het meisje Winkel? En nou.al die kranten. Een glimlach verdrijft de kleine rim pels boven haar bril als ze zich herinnert: ,Een dikke twee maanden geleden, om precies te zijn op 4 maart in Leeuwarden, schrok mijn trainer Jan van der Tuin zich een hoedje omdat ik toen 1.16 sec. zwom. Het was mijn eerste wedstrijd na een blindedarmoperatie, die me drie maanden uit het water hield. Hij schrok zo, omdat ik een jaar tevoren al met een tijd van 1.15 jeugdkampioene van Neder land geworden was". „Om zo gauw mogelijk te zien of ik werkelijk helemaal uit vorm was, maakte hij vijf dagen later tijdens wedstrijden van de Chr. HBS hier in het Helperbad gebruik van het feit, dat er startblokken en tijdwaarnemers waren om me onoffi cieel de 100 meter rugslag te laten zwem men. Ik haalde toen 1.12.9 en een week later op de clubkampioenschappen 1.11.9 sec.". „Daarna begon het! Iemand had blijk baar over die 1.11.9 gepraat, want een paar dagen later belde mevrouw Hulse- bos, de secretaresse van mijn vereniging GDZ, me op en zei: „Als je op de komen de selectiewedstrijden voor de ploeg naar Miinchen (Noord-Nederland tegen Beie ren) heel hard gaat heb je kans dat je gekozen wordt voor de nationale ploeg, die in Cardiff tegen Engeland moet zwemmen!" „Vanaf dat telefoontje was ik helemaal van de kook. Hoe ik die dagen tot de selectiewedstrijden ben doorgekomen, weet ik niet meer. Ik ben nog nooit zo nerveus geweest als toen ik voor die wedstrijd op het startblok stond. De eer ste vijftig meter gingen erbarmelijk. Ik zwom steeds in de touwen, zigzagde over ie baan, nam de keerpunten slecht en had het gevoel of ik stil lag. Ik huilde bijna in het water. De laatste vijftig meter gingen weinig „beter". „Toen ik het water uitkwam, dacht ik, daar gaat je plaats in de landenploeg. Wel was ik verbaasd dat ik toch nog 1.11.7 gezwommen had, maar ik dacht, dat die twee-tiende seconde lang niet genoeg was om naar Cardiff te kunnen. Ik had er me al enigszins mee verzoend, dat ik een mooie kans gemist had, toen me vrouw Sweerts, voorzitster van GDZ, op een clubavond tegen me zei, dat ik toch gekozen was. Ik hoop, dat mevrouw Sweerts het me niet kwalijk neemt, maar ik geloofde het pas helemaal toen ik de officiële uitnodiging van de KNZB thuis gestuurd kreeg". De rimpeltjes komen terug als Korrie Winkel, leerlinge aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding, afdeling Heil gymnastiek en Massage („zeg alsjeblieft geen studente") vervolgt: „En toen be gon al die drukte. Stel nou dat ik er in Korrie Winkel: „al dat geschrijf maakt me hang". Cardiff niks van terecht breng. Die kans is er. Het is mijn eerste grote wedstrijd. Dan zeggen de mensen: Hebben ze over dat wicht nou zo'n drukte gemaakt! Door al dat geschrijf ben ik bang dat ze zullen denken dat ik daar in Engeland iedereen er uit zwem. Ik ben al enorm blij als ik vijfde word. Vergeet niet dat er cracks meedoen als Nathalie Stewart, Margaret Edward en Ria van Velsen, die tijden ge zwommen hebben waar ik alleen nog van dromen kan". „Nou moet u niet denken, dat ik bij voorbaat mijn falen al goed wil praten. Ik heb heus wel vertrouwen. Dat vertrou wen is voornamelijk gebaseerd op het feit, dat ik nooit bek-af uit het water kom, dat ik me dus nog nooit helemaal leeg gezwommen heb en op het feit, dat ik die 1.11.7 gehaald heb in een slecht gezwommen race. Ik hoop me in Cardiff te kunnen optrekken aan Ria en de an deren. Maandag zijn we uit München teruggekomen, daar heb ik in 1.13.3 ge wonnen van Ilse Brunner, Hallemeiste- rin (kampioene in overdekte banen) van West-Duitsland. Tijdens de training daar na ging ik lekker. Echt, ik heb wel ver trouwen!" „Ik zou het fantastisch vinden als het in Cardiff goed ging. Niet alleen voor me zelf. Vooral ook voor mijnheer en mevrouw Sweerts en mijnheer Lugthart, die enorm veel gedaan hebben en nog doen voor de zwemsport hier in Gro ningen. En natuurlijk vooral voor Jan van der Tuin, onze trainer. Ik kan me voorstellen, dat er technisch enkele betere trainers in Nederland zullen zijn. Mijn heer Van der Tuin doet het pas een jaar en is nog jong. Hij moet alles zelf uit dokteren en opbouwen. Hij heeft hele maal geen contacten met het westen. Al leen van mijnheer Lugthart, de vroegere trainer, en chef-instructeur van het Hel per zwembad heeft hij veel kunnen leren". „Maar ik kan me nauwelijks een trai ner voorstellen, die zo goed het enthou siasme voor het wedstrijdzwemmen en zo knap een goede sfeer in de club kan kweken als onze mijnheer Vafl der Tuin. Hij weet precies wanneer je je zorgen maakt over een moeilijk proefwerk of zo. Hij dwingt ons nooit, maar we doen alles wat hij zegt graag, omdat hij ons precies aan voelt. Dat wij allemaal zo goed voor uit gegaan zijn is volgens mij alleen aan de fijne stemming in de club te danken „Iedereen praat nou wel over mij, maar wat denkt u van de 13-jarige Marga Veenstra, die al in 1.15.4 de 100 meter rugslag zwemt en van de 12-jarige Jan- neke Rentema, die de 100 meter borst- crawl doet in 1.12 sec., een tijd die Ilse Conrads op die leeftijd niet zwom. Zo zijn er bij ons nog meer, die al goéde tijden maken, bijvoorbeeld: Grietje Beins, Ineke Reymerink, Ankie Hulse- bos en Harry van Osch". „Noem deze namen alsjeblieft ook, want al dat geschrijf over mij alleen is niet goed. Ik ben bang dat het de sfeer in de club kan bederven. Dat is het laat ste wat ik zou willen en wat het bestuur en trainer Jan van der Tuin zouden verdienen". „Ik zal in Cardiff knokken wat ik kan Misschien gaat dan de KNZB er eens over peinzen hoe ze de barricaden lange reizen en hoge kosten kunnen slechten, die nu nog een regelmatig con tact met het westen verhinderen. Dat contact moet er komen, wil de zwemsport hier in het noorden kunnen groeien. Wat ik bijvoorbeeld niet begrijp: Waarom laat de KNZB mijnheer Van der Tuin niet eens naar het westen komen om met collega's daar van gedachten te wisselen, om zich met hen te kunnen toetsen, van anderen te leren?! Een trainer uit het westen hoeven we niet. Voor ons is er maar één mijnheer Jan van der Tuin1 „Kijk, daar mag u wat mij betreft pa gina's over vol schrijven. Dat is belang rijk! Niet dat een zekere Korrie (met een K) Winkel zo goed zwemt, want die Kor rie (met een K) begint pas en wil graag verder net als al die andere zwementhou- siasten hier in het noorden". Jan Dassen De clubs uit Haarlem en omgeving zijn voor de competitiewedstrijden van het betaalde voetbal voor morgen als volgt samengesteld: EDO (uit tegen Fortuna): Punt; Petter- son en Vervoort; Nijman, Arnoldi en Berends; Koek, Duivenvoorden, Spiers Belfroid en Leonhardt. RCH (thuis tegen Heerenveen): Huyer; Schoonenberg en Nanai; De Vries, Rooders en Liefhebber; Kroonsberg, Brouwer, Bekkers, Honout en Van der Lippe. VSV (thuis tegen EBOH): Vader; Schoon en Kort; Minks, Spaans en Brom; Farenhorst, Jager, Uniken, Heymans en Voet. Stormvogels (uit tegen DFC): De Graaf; De Vries en Freriks; Van Wooning, Janssen en Tol; Van der Lugt, Snoeks, Maarleveld en Van Doorneveld. Haarlem (thuis tegen Longa): Van 't Kruis; Maas en Sybrandi; Boom, Be- rendregt en Duyster; Vreeken, Goed hart, Doornbos Veen en De Ridder. De amateurs spelen in de volgende formatie: HFC (vandaag uit tegen Velocitas): Van der Meulen; Dekker en Winter; Mole naar. Molijn en Drijver; Geerling, Bouwman, Jansen. Honnef en Koen- ders. Vandaag (zeven uur) begint HFC aan de competitie voor het kampioenschap van Nederland met een uitwedstrijd tegen Velocitas. Een prognose is moeilijk te geven, aangezien van de kracht van de Groningse ploeg weinig bekend is. Zeker is in ieder geval dat de Groningers het de laatste weken aanzienlijk minder zwaar hebben gehad dan de HFC-ers, die een serie uiterst zware wedstrijden achter de rug hebben. Op óe Bosbaan houdt de Amsterdamsche Roeibond dit weekeinde nationale roei- wedstrijden. Het belooft een aardig roei- evenement te worden met een verheugend grote inschrijving: liefst 217 ploegen van bijna alle Nederlandse roeiverenigingen- Acht ploegen hebben ingeschreven in het nummer jonge twee A. Hier zal wor den gestreden om de Haarlems Dagblad beker, welke vorig jaar op de jubileum- wedstrijden van „Het Spaarne" voor het eerst werd verroeid en toen in handen van Laga terecht kwam. Het Spaarne heeft voor dit nummer ingeschreven met het duo Nikkels-Terlouw. die als sterkste tegenstanders Aegir Triton zullen vinden. De Haarlemmers starten hier met de beste papieren. „He Spaarne" heeft verder ingeschreven met een groot aantal jeugdploegen. Spe ciaal de meisjesploegen hebben weer goede kansen. In de eerste klasse A van de cricket competitie staat voor Rood en Wit de uiterst moeilijke uitwedstrijd tegen HOC I op het programma. Rood en Wit 2 speelt voor 1 B thuis (dat wil zeggen op het veld aan de Zeeweg in Bloemendaal) tegen Quick Nijmegen. Verder zijn vastgesteld: VUCR. en W. 3 Excelsior—Haarlem 2, VCC 2—CHVW. De Haarlemse LTC bezit nog steeds een bescheiden kans op de titel in de eerste klasse. Vooral nu leider Festina bij de Groningse LTB een zwaar duel tegemoet gaat. lijkt het ons nuttig dat de Haarlem mers met de volle winst van Alta terug keren. De stand luidt hier: Festina 5-11, HLTC 4-8. GLTB 4-7 en Alta 5-1. Aan de Spanjaardslaan ontmoet het tweede team van de HLTC'ers in Groen Geel een tegenstander van gelijke kracht. In Santpoort zal Brederode tegen hekke- sluiter Hilverheide 3 met klinkende cijfers het kampioenschap behalen. Ook Heem stede heeft de titel binnen bereik, doch dan dienen de Heemstedenaren een bescheiden zege op gastheer en rivaal de Baarnse LTC te behalen. Bloemendaal ontvangt Joy 2. In het duel tussen Kennemerland 2 en WOC staat het kampioenschap op het spel. Groenendaal KZTV is van geen belang meer. Als kam pioen duelleert Zandvoort met DDV 5. Ja- tiloo bezoekt TC WW 1. Zondag houden de aanstaande judo leraren van het C I.O.S. hun jaarlijks te rugkerend nationaal judotoernooi. Aan de ze wedstrijden nemen vele vooraanstaande judoka's deel. De wedstrijden vinden plaats in de dojo van de heer J. Nauwelaerts de Agé. Aanvang elf uur voor oranjebanden, junioren en senioren, kwart voor één ho gere banden senioren. Op het circuit van Zandvoort zullen zon dag weer enkele honderden Nederlandse wieleramateurs er hebben 390 renners ingeschreven slag leveren in het natio nale wegkampioenschap. Wie van deze deelnemers zich na afloop van de 176 kilo meter lange race over het golvende en krachtenslopende circuit in de „rood-wit- blauwe" kampioenstrui mag steken, is met geen mogelijkheid te voorspellen, Daarvoor is het aantal kanshebbers te groot en bovendien speelt ook de geluksfactor een grote rol. De start der amateurs is om één uur en de af te leggen afstand bedraagt 176 kilometer (42 ronden). Vooraf is er een nationale nieuwelingenwedstrijd over 59 kilometer (14 ronden), waarvoor 295 ren ners hebben ingeschreven en waarvan de start om elf uur is. Enkele minuten na de nieuwelingen vertrekken de veteranen (38 man) voor een wedstrijd over ongeveer 40 kilometer. Zondag trekt een bus vol Kennemer tafel tennissers naar Gouda om voor de twee de maal in dit seizoen met teams uit die afdeling de strijd aan te binden. In sep tember wist men met minimaal verschil de punten in Haarlem te houden en gezien de kracht van de teams, die men nu uit stuurt, mag opnieuw op een gunstig resul taat worden gehoopt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19