Wederzijds begrip winst van de Parijse besprekingen Ir Ernstige Kroesjtsjev maakt zijn entree in Wenen HET WEER Trujillo jr. kampt met oppositie in kabinet AUTO UNION - DUW COIFFURES DE VRIES Gesprek Kennedy - De Gaulle levert geen feitelijk nieuws op Nederlands schip bij Far Oer aan de grond GOOD v. LOON's Vier zeilers gered van zinkend jacht Kroesjtsjev zou Kennedy willen inviteren 17 doden en 250 gewonden bij rel in Zanzibar Incidenten in het Japanse parlement Twee kleuters bij brand gestikt Amerika vreest samengaan tussen Dominicanen en Castro P* cm A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf stó'MORRIS 'êeforetjou êuij! ZATERDAG 3 JUNI 1961 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telefadm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 177 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant na 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. B-a*—. - Adj. Hoofdredactenri Jo. L. Lodetwrjki Demobilisatie in Zuid-Afrika Het woord is aan Raadgever Prijzen vanaf 6.175.- AUTOMOBIELBEDRIJF In de krant van heden: r# VTolotov Hogere temperaturen N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE Uitdeuken - Repareren Naar Moskou „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" e.a. Tragedie in Rotterdam NYLON REGENJASSEN Begrafenis van Paul Huf Superslagerij „De IJmond PLEIN 1945 is wegens vakantie gesleten van 5 t/m 17 juni a.s. IJmuider Courant De vaklieden binnen werkten onver stoorbaar doortoen Koningin Julina vrijdag een bezoek bracht aan de Gero fabriek in Zeist. Voor de ramen van de fabriek dromden honderden, vooral jonge, Zeistdnaren samen om de landsvrouwe van nabij te kunnen zien. Het 500 ton metende Nederlandse schip „Heenvliet" uit Rotterdam is vrijdag 150 mijl ten westen van de Far Oer aan de grond gelopen is en in moeilijkheden ge raakt door een vastgelopen schroefas. Het heeft sleepboothulp gevraagd. De „Heen- vliet" is op weg van Rotterdam naar Reyk javik (IJsland). De Britse treiler „Ben Loyal" is onderweg naar de „Heenvliet JOHANNESBURG (UPI) De Zuidafri- kaanse reserves die tien dagen geleden onder de wapens zijn geroepen in verband met de voor 31 mei aangekondigde staking der Afrikanen, keren thans naar huis te rug. aldus is te Johannesburg bekendge maakt. De staking is mislukt. Intussen zijn president Swart en premier 'erwoerd uit Pretoria vertrokken naar taanstad. Oxenstiern Eerst arm zijn en dan rijk worden, be tekent voor velen een ruilen van de ene ellende tegen de andere. (Van onze correspondent) PARIJS. Een kort communiqué, dat men wel met een loep tussen de regels moet lezen, om er veel nieuws uit te peuren, heeft gistermiddag om vijf uur de westelijke topconferentie onder vier ogen, tussen de Amerikaanse en de Franse staatshoofden1 Kennedy en De Gaulle, in Parijs besloten. Aan de vijf ontmoetingen, die in het programma waren opgenomen, werd gistermiddag, toen president Kennedy al één voet op de valreep had gezet, nog een zesde ge- dachtenwisseling toegevoegd, waarover al evenmin veel is meegedeeld. Het pre sidentiële echtpaar bracht, zonder de Franse grenzen te overschrijden, de laat ste nacht in Parijs niettemin op Ameri kaanse bodem door. De Kennedy s had den hun appartementen op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken namelijk voor de Amerikaanse ambas sade verwisseld. Het communiqué somt de problemen op de oost-westverhouding, Afrika en de hulpverlening aan de onder-ontwikkelde landen om er de bekende westelijke standpunten aan te verbinden. Inzake Ber lijn wordt de westelijke standvastigheid herhaald zich uit die stad nooit door ge weld te zullen laten verdrijven. De vol zin, die echter nog wel de meeste inhoud blijkt te behelzen, luidde dat de conferen tie beide presidenten in de gelegenheid heeft gesteld elkaar beter te leren ken nen en hun inzichten helder uiteen te zet ten. Ofschoon het natuurlijk niet geheel is uitgesloten, dat er resultaten zijn be reikt of afspraken zijn gemaakt, die de twee westelijke staatslieden aan de voor avond van de kennismaking tussen Kroes- jtsjev en Kennedy in Wenen liever niet aan de grote klok wilden hangen, is de al gemene indruk in Parijs toch wel dat het belang van dit uitvoerig beraad in zes etap pes vooral moet worden gezocht op het plan der persoonlijke betrekkingen en van een beter wederzijds begrip. In dat op zicht gelooft men wel dat beide markante figuren, De Gaulle en Kennedy, een grote waardering voor elkaar hebben opgevat, een winst die intussen zeker niet verwaar loosd hoeft te worden. tact tussen Kennedy en De Gaulle kan na tuurlijk eveneens besloten zijn ofschoon een rechtstreekse telefoonlijn tussen het Elysee en het Witte Huis, gelijk tussen Londen en Washington al bestaat, voorlo pig nog niet zal worden aangelegd. John F. Kennedy heeft gisteren de lunch samen met een paar honderd journalisten gebruikt, wier vragen hij beantwoordde. Hij toonde zich daarbij een figuur met veel kracht en ook met humor. Ik ben de man, zo stelde hij zichzelf achter een batterij van microfoons en onder het verblindend licht der televisie-schijnwerpers voor aan de journalisten, die Jacqueline Kennedy op haar reis door Europa mag vergezellen. Daarna wenste hij bevreesde Europeanen gerust te stellen door te zeggen dat de nieuwe denkbeelden die hij vertolkt, ze ker niet betekenen, dat Amerika Europa in de steek zou willen laten. Europa zal met alle middelen verdedigd worden, zo verzekerde hij. Kennedy wees ook zijn vaardigheid in het vinden van kkende formules. Washington ligt v; g, zo constateerde hij, dichter bij M u dan vroeger ooit een der Europese steden heeft gelegen. Het is echter waarschijnlijk dat Kenne dy zijn handen zonder nieuwe verplichtin gen of diplomatieke complicaties zo vrij mogelijk wilde houden om aldus bij voor baat geen kaarten uit te spelen, die hem in Wenen te pas zouden kunnen komen. Zo sterk is tenslotte zijn spel toch ook weer niet. Deze verklaring van de magere oogst aan concrete resultaten in Parijs is ech ter wel extra koren op de molens der di plomatieke waarnemers, die van het begin af van oordeel waren, dat Kennedy Kroes- jtsjev nu ontmoeten wil voor een misschien laatste poging om de basis te leggen voor een regeling der wereld-problemen tussen de twee supergrootmachten. In dat geval zou de zeventig-jarige veteraan De Gaulle in Parijs dus vooral wel als vaderlijke raadgever voor zijn 44-jarig medestaats hoofd hebben gediend. Dat Kennedy weinig animo zou hebben getoond in Parijs werkelijk zaken te doen kan tenslotte nog blijken uit de verzeke ring uit officiële Franse bron, dat de kwes tie van de uitwisseling van kerngeheimen, waaraan De Gaulle zoveel waarde hecht, niet eens is besproken. De kansen en wenselijkheden van een nieuwe topconfe rentie oost-west in groter verband zouden door beide westelijke leiders daarentegen wel zijn afgewogen. Tot een intiemer en regelmatiger con- Advertentie incl. verwarming. Hoofdagent voor Haarlem en omstreken Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30-40 Telefoon 02500 - 51301 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) WENEN Met een zongebruind, maar niet bijster opgeruimd gezicht, is Nikita Kroesjtsjev gisteren Wenen binnengereden voor zijn topgesprek met Kennedy, dat vanmiddag om een uur aan de lunch in de residentie van Freeman Matthews, de gewezen Amerikaanse ambassadeur in Den Haag zou beginnen. Kennedy kwam van ochtend op het vliegveld van Wenen aan en legde een beleefdheidsbezoek af bij pre sident Scharf op de Ballhausplatz, waar Kroesjtsjev gisteren, toen hij op het bal kon verscheen, slechts een mager applaus oogstte van nauwelijks vijfhonderd We ners. Was dat de reden waarom zijn ron de gelaatstrekken gisteren enige droefe nis vertoonden? Het is niet aannemelijk, want het pleih voor het Weense Zuid-Oost station waar Kroesjtsjev aankwam zag zwart van duizenden mensen die hem een weldoorvoed gejuich deden toekomen. Men mag dus eerder aannemen dat de geboren acteur, die de Russische premier zonder twijfel is, zijn gezicht in een ernstige plooi zette vanwege de zwaarwegende gesprek ken die te komen staan. Zouden die mis lopen, dan kunnen we maandag nog wel een andere rol van Kroesjtsjev verwach ten. Op het station sprak Kroesjtsjev na de verwelkoming door president Scharf een begroetingsrede uit waarin hij zei ver heugd te zijn na een jaar het vriendelijke Oostenrijk met zijn prachtige hoofdstad weer te mogen bezoeken. Hij bracht de groeten van het Sovjet-volk aan het Oos tenrijkse over en zei dat het ijverige Oos tenrijkse volk ook opbouw, vrede en rust in Europa wenst. Hij zei voorts te hopen dat hij met Kennedy nuttige contacten zou hebben die de verstandhouding tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zou- den kunnen verbeteren. Hij verklaarde dat alle openstaande problemen natuurlijk niet in één keer kunnen worden opgelost, maar dat men toch eens een begin moet maken met het opruimen der spanningen en hij sprak tenslotte de hoop uit dat de sfeer van het vredelievende Oostenrijk vrucht baar zou blijken voor die besprekingen. Dat was geen gewichtige politieke ver klaring, maar die werd ook niet verwacht. Een ironisch momentje kwam toen Kroesj tsjev tussen de handen der Sovjet-functio narissen die hem op het perron kwamen begroeten, ook die van Molqtov moest drukken. De Russische oud-minister van Buitenlandse Zaken is nu permanent gede legeerde bij de internationale atoomorga nisatie in Wenen, een maar zeer gedeelte lijke rehabilitatie van de ongenade waarin hij viel toen Kroesjtsjev hem met Malen- kov en Sjepilov als „anti-partij-groep" be titelde. Na de ontvangst op het station inspec teerde de Sovjet-premier met een zwarte Homburg-hoed en gekleed in een voortref felijk gesneden Italiaans pak met laten we zeggen betrekkelijk nauwe pijpen, snel en duidelijk ongeïnteresseerd de bijzonder stramme Oostenrijkse erecompagnie en daarna vertrok hij met president Scharf in een open wagen naar de Ballhausplatz in het centrum van Wenen. Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog 'weer. Zwakke, later matige wind draaiend naar west tot zuidwest. Hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. De Weense politie nam geen risico bij de ontvangst van Kroesjtsjev. Zo zwaar was de bewaking van de Russische premier op zijn eerste rijtocht door Wenen, dat zijn wagen temidden van alle politievoertuigen niet meer te onderscheiden was. Advertentie Lange Herenstraat 36 - 38 Telefoon 14371 Haarlem Weerrapporten 7, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Kerkelijk Leven2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Op en om het Binnenhof4 Taal-laria 4 Kerkdiensten3 Uit stad en omgeving 5, 7, 8 Horen en Zien 7 Films 7" Kunst 7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton 9 Puzzel9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws71 Beurs 71 Effecten en Geldmarkt 11 Scheepsberichten 71 Erbij14 tot 19 Sport 79 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Vier Amsterdammers, die vrijdag in hun zeilboot uit Delfzijl vertrokken waren, zijn op zee in ernstige moeilijkheden geraakt. Zij waren op weg naar Kopenhagen om daar hun vakantie door te brengen. Door de sterke noordenwind en de hoge zeegang raakte de achtermast van hun tweemast- jacht Chianti (120 vierkante meter) los en begon het schip wate'r te maken. Ten noor den van Mellum in de monding van de We- ser werden de zeilers door de IJslandse vissersboot „Vinkingur" van boord ge haald, nadat zij met lichtpatronen om hulp hadden gevraagd. Bij het langszij liggen stootte het jacht enige malen tegen de vissersboot, waardoor het zo ernstig werd beschadigd dat het even later zonk. Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 (Van onze correspondent) LONDEN De Daily Express meldt uit Wenen, dat Kroesjtsjev van plan zou zijn president Kennedy uit te nodigen naar Moskou te komen. Waarschijnlijk is het de bedoeling, dat dit bezoek in de herfst zal plaatsvinden. Ook zou Kroesjt- sjev later in het jaar, na het bezoek van Kennedy aan de Sovjet-Unie, een topcon ferentie willen houden, waaraan de Rus sen ook een aantal onderhorige commu nistische landen zouden willen laten deel nemen met inbegrip van Oost-Duitsland, zulks in ruil voor de aanwezigheid van West-Duitsland. De Russen zouden er geen bezwaar tegen maken, wanneer ook Aus tralië en Canada de conferentie zouden bijwonen. Australië zou worden gevraagd in verband met de Aziatische problemen. De Amerikanen staan nog zeer terughou dend tegenover Kroesjtsjev's denkbeeld, zo meldt de Express. DAR-ES-SALAAM (Tanganyika) (UPI) Het aantal doden als gevolg van de verkiezingsonlusten op het Oostafrikaansc eiland Zanzibar, is vrijdag gestegen tot zeventien. Minstens 250 mensen werden gewond, van wie een aantal ernstig. De relletjes begonnen donderdag als ge volg van de rivaliteit tussen de Volkspartij van Zanzibar en de Afrikaanse Sjirazi partij. Uit Kenya zijn honderd politiemannen aangevoerd om de relletjes neer te slaan. Vrijdag zijn desondanks in de straften van de hoofdstad van Zanzibar en elders weer gevechten uitgebroken, maar tegen het vallen van de avond werd het rustig. De volkspartij, die de steun heeft van de communisten, won de verkiezingen met dertien zetels, tegen tien voor de Afri kaanse Sjirazi-partij. De Britse gouver neur-generaal van het eiland, Sir George Mooring, heeft de voorzitter van de Volks partij. Sjeik Ali Moehsin Ali, vrijdagavond verzocht een nieuwe regering te vormen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie boekenwand 92. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 TOKIO (Reuter) Het Japanse parle ment heeft vandaag een wetsvoorstel aan vaard, waarbjj politieke gewelddaden wor den verboden. De behandeling van het ontwerp ging gepaard met ernstige inci denten in het parlementsgebouw; buiten demonstreerden evenals gisteren vakbonds- vertegenwoordigers en studenten tegn het voorstel. De voorzitter van het parlement, Kqose, die door een iyfwacht van de liberaal-de mocratische regeringspartij naar zijn plaats was gebracht, moest in de loop van het debat de voorzitterszetel ontruimen voor dertig leden van de socialistische op positie. Toen er gestemd werd moest hy genoegen nemen met een plaats opzy in de zaal. Bij gevechten voor het parlementsge bouw werden gisteren twintig politieman- nen en vier studenten gewond. Zes stu denten werden aangehouden. Het was de grootste betoging die tot dusver dit jaar in Tokio werd gehouden. In een woning op een tweede étage aan de Van Lennepstraat in Rotterdam West zijn vanmorgen bij een brand twee kinde ren in de rook gestikt. De vader van het gezin Van Driel, dat uit man, vrouw en vier kinderen bestond, was om vijf uur naar zijn werk gegaan. De man is tram conducteur. In een achterzijkamertje van de woning bevonden zich de vierjarige Leendert Jan en de driejarige Wilhelmina. De moeder was met haar zevenjarig doch tertje en de baby van nauwelijks een half jaar in de voorkamer. Plotseling hoorde de vrouw een hevig tumult. Buren kwa men de trap opgestormd, schreeuwend dat er brand was. De vierjarige Leendert had, zo bleek later, met lucifers gespeeld, waarbij het kamertje in brand was ge raakt. Zelfs met persluchtmaskers voor slaagden brandweerlieden er niet in, door te dringen tot het brandende vertrekje. Pas nadat de neveispuit zijn werk had gedaan, konden de kinderen naar buiten worden gebracht. Direct werd kunstmati ge ademhaling toegepast, doch het heeft niet meer mogen baten. De brand bleef beperkt tot het kamertje. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 CIUDAD TRUJILLO (UPI) De Dominicaanse geheime politie heeft vrydag een van generalissimo Trujillo's moordenaars doodgeschoten en drie anderen gevangen genomen. Ondanks de bijna hysterische rouwscènes by de begrafenis van de dinsdag vermoorde dictator op vrijdagmorgen, wordt melding gemaakt van oppositie in het Dominicaanse kabinet tegen de opvolging door Rafael Trujillo jr., een bekend losbol. Het kabinet weigerde nameiyk een decreet te bekrachtigen dat Trujillo jr. tot opper bevelhebber van het leger maakt, op voordracht van de president. Men verwachtte aanvankeiyk dat de goedkeuring door de ministers niet meer dan een formaliteit zou zyn. De zitting werd evenwel verdaagd zonder dat men tot besluiten kwam. Diploma tieke kringen menen overigens dat Trujillo jr. op de volgende kabinetszitting toch zal worden bekleed met de feiteiyke macht, die hy thans reeds ad interim bekleedt. WASHINGTON, (UPI) De nog niet bekrachtigde benoeming van luitenant-ge neraal Rafael Trujillo jr. tot opperbevel hebber van de Dominicaanse strijdkrach ten, heeft de hoop van de Amerikaanse regering op een democratisch bewind in Ciudad Trujillo in rook doen vervliegen. Amerikaanse officiële kringen menen dat de 32-jarige zoon van de vermoorde dictator grotendeels verantwoordelijk is geweest voor diens omzwaaien naar links, nadat een algemene boycot tegen de Do minicaanse republiek was ingesteld. Hooggeplaatste Amerikaanse regerings functionarissen zeiden dat Rafael Trujillo jr. een voorname rol speelde bij het zen- zenden van kolonel Johnny Abbes Garcia, hoofd van de Dominicaanse geheime politie naar Moskou, om te onderzoeken hoe de Sovjet Unie de regering in Ciudad Trujil lo zou kunnen helpen. Abbes Garcia maak te zijn reis in november 1960, maar stoot te daarbij zijn neus. De Russen wilden klaarblijkelijk de andere Latijns-Ameri kaanse landen niet tegen zich innemen door Trujillo bij te springen. In Washington is men er van overtuigd dat Trujillo sr. een stilzwijgend niet-aan- valsverdrag had gesloten met het Cuba van Fidel Castro. De officiële radio van de Do minicaanse republiek heeft de Verenigde Staten voorts herhaaldelijk scherp aange vallen, sinds Washington zich aansloot bij de Latijns-Amerikaanse landen, die de dic tatuur van Trujillo wilden doodzwijgen. De Verenigde Staten hebben de organisa tie van Amerikaanse staten, O.A.S., vrij dag gevraagd een commissie van onder zoek naar de Dominicaanse republiek te sturen. Kort daarvoor had de Amerikaanse regering melding gemaakt van gevechten aan de grens van de Dominicaanse repu bliek met Haïti en van „wrede door niets gerechtvaardigde vergeldingsmaatregelen" van het regime in Ciudad Trujillo. Het stoffelijk overschot van Paul Huf zal dinsdagmiddag op de „begraafplaats Zorgvlied ter aarde worden besteld. Des morgens te 10.00 uur wordt in de parochie kerk van de H. Rozenkrans aan de Obrechtstraat een plechtige mis van re quiem opgedragen. Daarna wordt de overleden acteur op gebaard in de tot chapelle ardente inge richte hal van de Stadsschouwburg. Tot 13.00 bestaat de gelegenheid langs de baar te defileren. Op dat tijdstip vertrekt de rouwstoet naar de begraafplaats. Advertentie i"

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1