Massale zanghulde van 5000 kinderen en bejaarden Bonafide rijscholen niet bedreigd door beunhazen AGENDA KERKELIJK LEVEN Van Gend en Loos beperkt zaterdagse besteldienst KRUISSTRAAT 7 Zomerpyama's De K.V.P. en het Koninkrijk Ook kwaliteit is van belang Kerkdienst in circus Hervormd- gereformeerd Telefonische hulpdienst ook in Amsterdam Geen contact Religieuze UNO Vuur naderde bunker vol munitie Nederlands plan voor landaanwinning in India Groothandelaren in „gedistilleerd" zijn ernstig bezorgd Eindelijk beter weer? I *1 h ZATERDAG 3 JUNI 1961 2 KONINGIN BEZOCHT ZEIST Herenkleding Haarlem Tel. 0 25Ó0 - 10730 licht en luchtig. Ook SHORTRAMA'S met korte broek en korte mouwen. Prijzen vanaf ƒ21.50 Een rechtzetting DRS. NOORTMAN OP CONGRES: Economische aspecten Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk ANTIEKE MEUBELEN houden waarde Functie van de prijs Vast tarief GEVOLG VAN VERKORTE WERKWEEK „Bieberstein" met machineschade binnengesleept Erkenningsregeling is ingetrokken WEEKABONNEMENTEN WEERRAPPORTEN es Het hoogbejaarde echtpaar Fox in Den Dolder is gisteren de eer te beurt gevallen de Koningin, die vrijdag een werkbezoek gebracht heeft aan Zeist, het eerst een bloemenhulde te mogen brengen. Het ge beurde nabij de gemeentegrens van Zeist en Soest waar Hare Majesteit 's morgens om halftien reeds werd verwelkomd door de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg en de burgemees ter van Zeist, mr. A. P. Korthals Altes. Na een bezoek aan de Dolderse speel tuin, waar de jeugd uit deze Zeister buurt schap een massale zanghulde bracht, heeft de Koningin de Nederlandse optiek- en in- srtumentenfabriek bezichtigd. Ook bracht zij een bezoek aan de Zeister werkplaats voor minder validen. Buiten het program ma om bezocht de vorstin haar oud-kame nier de 73-jarige mevrouw M. A. Matser- Uiterwijk, die thans in Zeist woont. Op het balkon van het gemeentehuis luisterde de Koningin daarna naar een zanghulde, die haar werd gebracht door bijna 5.000 kinderen en vele honderden be jaarden. Ook tijdens haar rit door het centrum van de gemeente werd Koningin Juliana door een dicht opeengepakte me nigte luide toegejuicht. By de Hemhiitters Tezamen met ongeveer 80 leerlingen ge bruikte Hare Majesteit de lunch in het nieuwe gebouw van de technische school. Daarna volgden nog verschillende bezoe ken, onder meer aan de Gerofabriek, die een halve eeuw bestaat, en aan de Evan gelische Broedergemeente in Zeist. Voor de ingang van het kerkgebouw der Evangelische Broedergemeente aan het Zusterplein stond de Surinaamse kolonie in Zeist opgesteld. Twee peuters in Surinaams kostuum bo den de Koningin bloemen aan. In het witte kerkgebouw werd het woord gevoerd door ds. H. Bintz, predikant van deze Hern- hüttergemeenschap, die onder meer ge waagde van de oude banden tussen het Huis van Oranje en de Broedergemeente. Nadat een gedenkboek met prenten en korte tekst van de geschiedenis van de Broedergemeente was aangeboden, ge bruikte de vorstin de thee in het zuster huis. Het gezelschap maakte vervolgens langs het slot een rondrit door de wijken „Griffensteyn" en „De Kroost". Via de binnenplaats van het gemeentelijk bejaardencentrum „Brinkhove" waar de Advertentie U KUNT VOOR DE DEUR EEN Va UUR PARKEREN Ook op zaterdagmiddag bewoners de Koningin luide toejuichten, eindigde het werkbezoek in de medisch- pedagogische inrichtingen „Veldheim" en „Stenia" aan de Utrechtseweg. Hier gaf prof. dr. B. C. J. Lievegoed een korte uit eenzetting over de toegepaste behandeling van de gehandicapte kinderen, waarna de jeugdige bewoners van het huis voor de Koningin enige spelletjes en muziek uit voerden. Aan het einde van de middag keerde de vorstin via Huis ter Heide terug naar Soestdijk. KORT NIEUWS Gedenkplaat. In het Europees cen trum voor kernonderzoek (CERN) te Mey- rin bij Genève is vrijdag door de Belg Jean Willems, die voorzitter is van de raad van bestuur van de CERN, eert pla quette onthuld ter herinnering aan de Ne derlander prof. dr. C. J. Bakker, die alge meen directeur van de CERN was tot hij in april 1960 in de V.S. bij een vliegtuig ongeluk om het leven kwam. Eind vorige week heeft in Amsterdam een werkgroep van de K.V.P. gediscus sieerd over de betrekkingen van Neder land met Suriname en de Nederlandse An tillen. Het doel van deze discussie zo deelt de voorzitter van de genoemde werk groep, mr. J. A. J. Mommersteeg, mede was: een bijdrage te leveren tot de opinievorming en niet tot bepaalde scherp- geformuleerde conclusies te komen. Op grond van een over deze bespreking gepubliceerd verslag is zo vervolgt de voorzitter door sommigen ten onrechte geconcludeerd dat de deelnemers aan het gesprek zouden menen dat het Koninkrijk geen toekomst heeft en dat de handhaving van de banden met de rijksdelen in de West schadelijk zou zijn voor het inter nationale prestige van Nedwland. „De te neur van de besprekingen kwam er veel eer op neer dat men van Nederlandse zij de volledig open dient te staan voor alle gerechtvaardigde verlangens van Surina me en de Nederlandse Antillen bij het aanbrengen van wijzigingen in het statuut, waarbij ernstig moet worden overwogen wat in de gegeven omstandigheden reëel bereikbaar is". De directeur van het met de afgifte van rybewüzen belaste Centraal Bureau Rij vaardigheid (C.B.R.), de heer H. Westerlaken, heeft het betoog van de heer Boereboom (zie onze krant van gisteren) met een spontane reactie en op de hartstochteiyke toon, welke men van hem zo goed kent, onderstreept. Het C.B.R. zou graag willen, dat iedereen by de eerste keer door het ry-examen zou komen. Dat zou ook best kunnen, wanneer alle instructeurs zo vakbekwaam waren, dat zy geen kandidaat voor het examen zouden aanmelden, voor wiens ry-kwaliteiten zy niet zouden kunnen instaan. Dan zou het ook met de verkeersveiligheid aanzienlyk beter gesteld zyn dan thans het geval is „Men maakt mij niet wijs, dat iemand die na twintig keer eindelijk min of meer Eer ongeluk het zo begeerde papiertje aalt, een aanwinst voor het verkeer is!". De heer Westerlaken ging vervolgens nog in op de critiek, die zo vaak recht streeks of zijdelings op het C.B.R. wordt uitgeoefend en die volgens hem meestal op volslagen onkunde of uit achterklap bestaat. Zo werd hij onlangs opgebeld door een dame uit Maastricht, die zich erover be klaagde dat de examinatoren haar echtge noot zes keer hadden laten zakken „om dat zij wisten dat hij een rijschool wilde beginnen" en haarzelf drie keer: „alweer omdat men wist dat zij een vrouwenrij school wilde oprichten". fldfTLBXJy IfifimbOD Jdri :0(V j Drs. H. J. Noortman, directeur van het Economisch Bureau voor het Wegvervoer, heeft gisteren in Utrecht op de jubileum bijeenkomst van de sectie autorijscholen van de federatie van organisaties voor het personenvervoer, een causerie gehouden over de economische aspecten van het autorijschoolbedrijf. In deze branche over heerst, volgens hem; het kleinbedrijf: 84 percent van alle autorijscholen beschikt over één leswagen, tien percent heeft er twee en zes percent heeft er drie of meer. In 1960 steeg het aantal rijschoolhouders met twintig percent. In geen enkele be drijfstak zal men waarschijnlijk dergelijke cijfers aantreffen, aldus de heer Noort man, en het is dan ook begrijpelijk, dat de „oude" bedrijven een vestigingsbesluit wensen. c Concertgebouw (Bovenzaal): Vandaag 20.15 u.: Concert Kon. Ned. Toonkunste naarsvereniging. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De vruchten zijn rijp", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.30 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Aan de justitie ont komen", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Handel in min derjarigen", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Big Sam", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Mijn man is bij de FBI", a.l. Zondag 14 en 16.15 u.: „We zien ze rennen", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „The third man", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. zondag tevens 16.15 u.: „Het begon in Napels", 14 j. Zondag 11 u.: „Don Gio vanni', a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Geld, vrouwen en revolvers", 14 j. Van maan dag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het komplot der valse munters", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Maak 't niet te bont" a.l. Zondag 11 u.: „Het glazen muiltje", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Dat doen wij nog eens over", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Robin Hood", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Op hoop van zegen", a.l. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie t,g,v, de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 10-17 u., zon dags 14-17 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Da gelijks 10-22 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10-17 u., zondags 13-17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 2 juni). ZATERDAG 3 JUNI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „De Jantjes". ZONDAG 4 JUNI City Theater, 15 u.: „De Indiaanse vrou- wenroof"; 19 en 21.15 u.: „Winden waaien om de rotsen" (geprolongeerd). Rex Theatre, 15 u. en 20 u.: „De Jan tjes". MAANDAG 5 JUNI City Theater, 20 u.: „Winden waaien om de rotsen" (geprolongeerd). Rex Theater, 20 u.: „Dt Jantjes". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. ZATERDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jerry als ruimtevaarder". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De zoon van de rode piraat". W.B. Theater, 20 u.: „De vijand kwam 's nachts". ZONDAG 4 JUNI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Storm over Perzië"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Vijf gebrand merkte vrouwen". Luxor Theater, 14.30 u.: „In old Santa Fe"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De zoon van de rode piraat". W.B. Theater, 14.30 u.: „In de macht der Indianen"; 16.30 en 20 u.: „De kinder lokker". MAANDAG 5 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Vijf gebrandmerkte vrouwen". Luxor Theater, 19 en 2i.l5 u.: „De zoon van de rode piraat". W.B.-Theater, 20 u.: „De kinderlokker". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Inspecteur Hardesty bij de F.B.I."; zondagmiddag 14.30 u.: „Silvery Moon". Advertentie Secretaires. Chiffonnières. Stoelen, ronde Tafels ook uitschuifbaar. Alles van mahonie hout, ook kleinmeubelen, canapé's. Voor restaureren en Inkoop Antieke meube len. Tel. 12223. Groot Heiligland 64. A. MUDDE - Gasthuisvest 45. Hij meent, dat de vraag, in hoeverre het nodig is, in deze sector regelend op te tre den, niet uitsluitend van het ondernemers standpunt uit moet worden benaderd. Als de „bijverdieners" goed instructie geven, is, objektief bekeken, verzet tegen de hui dige ontwikkeling onjuist, aldus de heer Noortman. Overigens is volgens hem ge bleken dat de candidaten van degenen die als bijverdienste rij-instructie geven, in veel grotere mate zakken dan de leerlingen van de volwaardige rijscholen. In 1960 lag het aantal aanvragen voor het doen van een rij-examen zes percent hoger dan in 1959, maar desondanks slaagde in 1960 maar 37,5 percent van de kandidaten tegen 40,5 percent in 1959. De bonafide rijscholen sterven beslist niet uit, zo zei hij. Drs. Noortman verklaarde voorts, dat de overheid de activiteiten van de beunha zen met zeer veel toorn gadeslaat, doch dat zij door artikel 208 van de Grondwet, die de vrijheid van onderwijs garandeert, wordt verhinderd in te grijpen. Zolang de overheid daartoe niet in staat is, zullen de ondernemers zelf afdoende maatregelen moeten treffen, zo zei hij. In dit verband noemde hij niet alleen de vakbekwaam heid zeer belangrijk, maar ook de functie van de prijs. Het is namelijk, volgens hem, niet zo, dat het publiek niet bereid is, voor kwaliteit te betalen. Drs. Noortman zei, dat men zich daarom niet moet laten ver leiden tot prijsconcurrentie met de beun hazen door prijzen te gaan berekenen, die de continuïteit van het bedrijf in gevaar brengen. Hij merkte op, dat de rij schoolhouders vaak een onjuiste kostprijs calculatie hanteren. Tijdens de discussie pleitte de heer Pouw een Utrechts autorijschoolhouder, voor een vast lestarief van ongeveer twaalf gulden per uur. Een zesurige werkdag acht hij voor een instructeur, gezien het zenuwslo pende karakter van het werk, meer dan voldoende. De heer Pouw pleitte tevens voor een verhoging van het examengeld tot vijftig gulden. Men voorkomt daar mee, volgens hem, dat mensen die geen auto hebben voor hun plezier het rijbewijs halen en dan eens een keer per jaar op een vrije zondag in de auto stappen en een gevaar op de weg zijn. De voorzitter van de sectie, de heer W. L. Boereboom, voegde hier aan nog toe, dat de lestarie- ven in het buitenland veel hoger liggen dan in Nederland. Zo kost een autorijles van vijftig minuten in West-Duitsland bijvoor beeld 17,5 mark. Oecumenische werkkamp Rond 1200 jonge christenen uit alle delen van de wereld zullen deelnemen aan de 53 werkkampen die dit jaar in 36 landen zuilen worden gehouden on der auspiciën van de jeugdafdeling van de Wereldraad der Kerken. Rev. Ralph W. Weltge, een der secretarissen voor de werkkampen heeft dit bekend ge maakt en daarbij opgemerkt dat dit het uitgebreidste program op dit gebied is sinds men vijftien jaar geleden met dit werk begon. Hij zei dat het vorige jaar ongeveer 1100 jonge mensen hebben deelgenomen aan de 46 kampen die in 30 landen werden gehouden. De protestantse, orthodoxe en angli- kaanse jeugd, die dienst gaat doen zon der beloning voor de tijd van gemiddeld vier weken, zal funderingen voorberei den of melselwerk verrichten voor scho len, huizen, kapellen en centra voor vluchtelingen. Ze zullen ook wegen bou wen, bomen planten, meehelpen aan het verschepen van hulpgoederen naar gebieden in nood, als ook dienst doen in ziekenhuizen en tehuizen voor gees teszieken en bejaarden. In totaal zullen 26 kampen worden gehouden in 14 landen in Europa en het Midden-Oosten; elf zullen er plaats hebben in evenzovele Aziatische landen; in Afrika staan vier kampen op het programma en de overige 12 zul len worden gehouden in Noord- en Zuid- Amerika. De leeftijd van de kampers ligt tus sen 19 en 30 jaar, zo vertelde Rev. Weltge. Elk kamp heeft tussen de 20 en 30 deelnemers en is, voor zover mo gelijk, internationaal en bestemd voor deelnemers van verschillende rassen en van verschillende gezindten. „Een oecu menisch werkkamp wil een groep jon ge christenen van zeer uiteenlopende milieus, afkomst en ontwikkeling bijeen brengen om met elkaar te leven als een christelijke gemeenschap en te wer ken aan een project waar hun hulp no dig is," aldus rev. Weltge. „Door dit te doen leren de jonge mensen de denk beelden, gewoonten, overtuigingen en de landelijke en kerkelijke achtergron den van andere jongeren kennen en be grijpen." Een karakteristiek programma van de internationale oecumenische werk kampen omvat een gemiddelde van 36 uren arbeid-met-de-handen per week, dagelijkse eredienst, gedachtenwisse- ling over actuele onderwerpen, bijbel studie, recreatie, excursies en ontmoe tingen met leden van de plaatselijke gemeente. Men is met deze werkkampen kort na de tweede wereldoorlog gestart als een poging om mensen van verschillen de nationaliteiten met elkaar te ver zoenen en christelijke jonge mensen in staat te stellen deel te nemen aan de na-oorlogse wederopbouw van Europa. Het aantal kampen is van zes in 1948 toegenomen tót 27 in 1953 en tot 53 in dit jaar. In Nederland worden deze zomer twee van dergelijke kampen gehouden en wel in Amsterdam, waar de deelnemers een buurthuis zullen bouwen voor „Ctos Huis" in de Jordaan, en in Den Ha^, waar de jonge vrijwilligers een weg zullen aanleggen van de psychiatrische inrichting Willem Arntzstichting naar de grote weg. Bovendien zal in ons land een derde oecumenisch werkkamp te Bussum plaats hebben, maar dan on der auspiciën van de Oecumenische Jeugdraad en de Brethren Service Commission. Dit laatste kamp is toe gangelij k voor deelnemers en deel neemsters van 16 tot 19 jaar. Onlangs had in Berlijn een merkwaar dige godsdienstoefening plaats. Deze werd gehouden in de manége van het circus Roland dat deze stad bezoekt. De predikant was de bekende bisschop Dibelius en de schare toehoorders be stond uit 1500 personen van 18 ver schillende naties. „Ook in een manége kan men tot God bidden," zei de bis schop, evenals men tot God kan bid den in de elektrische stoel of in de boksring. Waar mensen zich ook bevin den, daar hoort God de gebeden." In Amsterdam is opgericht de Stich ting Telefonische Hulpdienst „De Weg wijzer" die, evenals in vele andere steden in en buiten Europa, de helpen de hand tracht te bieden aan ieder die het spoor bijster is en in bepaalde moei lijkheden geen uitweg meer ziet. Het telefoonnummer is gelijk aan het oude nummer van de brandweer: 244444. De hulpdienst is voorlopig geopend van 's avonds half acht tot 's nachts half drie. In het stichtingsbestuur zijn lei dinggevende personen uit alle kerken en groeperingen opgenomen, vooral uit de sector van maatschappelijk werk en geestelijke zorg. In het Friese dorp Oosthem heeft een ontmoeting plaats gehad tussen de ker keraden van de hervormde gemeenten en van de gereformeerde kerken uit een tiental dorpen van Friesland. Het onderwerp van het gesprek was de vraag „Wat vinden wij samen van we zenlijk belang voor de kerk?" Er namen niet minder dan 16 predikanten en on geveer 70 ouderlingen aan deel. Dit is de eerste samenspreking in groter ver band tussen hervormde gemeenten en gereformeerde kerken. Zowel van hervormden als van gerefor meerde zijde werd een inleiding tot de discussie gegeven. Algemeen waren de kerkeraden van overtuiging dat de een heid der kerk, waarvoor Jezus Chris tus heeft gebeden, niet maar een on zichtbare geestelijke eenheid is, maar een zichtbare instituaire eenheid. In de samenkomst werd de wenselijkheid ge uit van ruimere mogelijkheid voor ge meenschappelijke kerkdiensten van ge reformeerden en hervormden. De verlegenheid waarin de hervorm de kerk en de gereformeerde kerken zich ten opzichte van elkaar bevinden hangt ten nauwste samen met de toe passing van de tucht ter wille van de eenheid der verkondiging van Jezus Christus in de wereld. Daarom bracht de vergadering met nadruk de wens naar voren dat het gesprek hierover niet in een blijvende impasse zou ge raken, maar dat de generale synoden van de beide kerken spoedig tot een samenspreking zouden komen over dé vraag van toepassing in de practijk van de leertucht, omdat beide kerken dit aan den lijve als een ernstig probleem ervaren. De generale synode van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) die in Assen vergaderde, heeft de voorstel len tot samenspreking met de Gerefor meerde Kerken en het contact met el kaar met 29 tegen 2 stemmen verwor pen. Als motieven worden onder ande ren aangevoerd de weigering van de Gereformeerde Kerken om schuld te erkennen, haar voortgaan in de richting van de hiërarchie en haar toenadering tot de Hervormde Kerk en tot de We reldraad van Kerken. In de Amerikaanse hoofdstad hoopt men een tempel te bouwen die het hoofdkwartier zou worden van een soort „religieuze Verenigde Naties". In de herfst, zo werd op een diplomatieke receptie aangekondigd, zal men be ginnen om de benodigde vijf miljoen dollar voor de tempel in te zamelen. Het gebouw, zou afzonderlijke vleugels hebben voor Christenen, Joden, Mos lems, Hindoes, Boeddisten, en aanhan gers van de leer van Confucius. X»0e»ax»0000C»000CXX)00000CO3(XXXXX!000000C000000a30(X)000M00000<»00000000000000aX)000000000000000«J00Cn3a300(X0<X Doordat een groot deel van de Neder landse industrie op zaterdag niet meer werkt, is de mogelijkheid voor Van Gend en Loos om op zaterdag stukgoederen te bestellen de laatste maanden zodanig terug gelopen, dat slechts ongeveer een kwart van de goederen die aankomen 's zater dags kan worden afgeleverd. Ook de hoe veelheid goederen die 's zaterdags ter ver zending wordt aangeboden is in deze perio de tot ongeveer een derde van de oorspron kelijke omvang gedaald. In verband met deze ontwikkeling heeft Van Gend en Loos in overleg met de Spoorwegen in enige plaatsen een proef genomen met een beperkte dienst op za terdag. Deze proef, is, volgens de directie, volledig geslaagd. Daarom is thans beslo ten, deze beperkte dienst geleidelijk over het gehele land in te voeren. De overgangs periode duurt tot eind juni. De beperkte zaterdagse dienst houdt in dat stukgoederen 's zaterdags wel aan de goederenloodsen ter verzending worden aangenomen. Alleen enkele kleinere ver trekpunten worden gesloten, 's Zaterdags worden echter geen stukgoeedren meer af gehaald en de aangekomen goederen wor den met uitzondering van bederfelijke waren op zaterdag niet besteld. In drin gende gevallen bestaat echter de gelegen heid, goederen die 's zaterdags aanko men aan de loodsen af te halen. In de behandeling van expressegoederen van de Nederlandse Spoorwegen zal 's za terdags voorlopig geen verandering komen. Van Gend en Loos heeft haar vaste rela ties van wie ongeveer 90 percent van alle door Van Gend en Loos te verzenden goe deren afkomstig is, reeds op de hoogte ge steld van de voorgenomen wijziging in de besteldiensten. Zoals bekend is, zal de vrije zaterdag bij Van Gend en Loos geleidelijk worden ingevoerd. Het is nog niet te zeggen, of de verkorting van de werkweek sneller zal kunnen worden gerealiseerd door de beper king van de diensten op zaterdag. Het 5.547 ton metende Duitse vrachtschip Bieberstein van de Nord Deutsche Lloyd kreeg op de Noordzee, tussen Antwerpen en IJmuiden machineschade, waardoor het slechts heel langzaam de reis kon voortzetten. De sleepboot Titan uit IJmui den heeft toen de Bieberstein gesleept tot voor IJmuiden, waar nog twee andere sleepboten van Wijsmuller wachtten. De Bieberstein is daarna door de drie slepers IJmuiden binnengesleept. Brandend afval op de gemeentelijke vuilnisstortingsplaats aan de Zuidelijke Strandweg in IJmuiden heeft gisteravond laat enige ongerustheid doen ontstaan om dat er een stevige wind stond en in de nabijheid zich een bunker vol munitie van de Koninklijke Marine bevindt. De wind bracht zo af en toe een brandend stuk in de richting van de munitieopslagplaats en de wachtsman heeft toen de brandweer gealarmeerd, die onmiddellijk uitrukte om de brand te blussen. Aanvankelijk werd ge poogd het vuur met zand te verstikken, maar dit had geen succes. De brandweer mannen hebben toen de nevelspuit op de vuurhaard gericht, hetgeen wel afdoende bleek. Gebleken is, dat men op de stortings plaatsen op nog smeulend vuur oude hou ten kisten en ander brandbaar materiaal had gegooid, zonder er verder naar om te kijken... De Nederlandse ambassadeur in India, jhr. mr. G. Beelaerts van Blokland, heeft in Ahmedabad aan de regering van Guja rat (India) een plan voor landaanwinning overhandigd, dat door Nederlandse experts is ontworpen. Het beoogde gebied ligt in het Bhal-district. Het beslaat 200.800 hec tare en kan naar schatting 18,000 ton koren per jaar opbrengen. Groothandelaren in gedistilleerde dran ken zullen zich moeten laten inschrijven by het Produktschap voor Gedistilleerde Dranken. De groothandel, die niet is inge schreven, is „onbevoegd" en aan hem zal niet mogen worden geleverd. Dit is de strek king van een nieuwe en een gewijzigde verordening, waarmee het Produktschap „ernstige consequenties" wil voorkomen van het besluit van de staatssecretaris van Economische Zaken om het „erken ningsreglement groothandelaren" in te trekken. De staatssecretaris heeft namelijk be sloten geen gevolg te geven aan het ver zoek van de Vereniging van Nederlandse Groothandelaren in Gedistilleerd en Likeu ren tot het afkondigen van een vestigings besluit. Hieruit sproot voort zijn verzoek aan net Produktschap om de „erkennings regeling" in te trekken, waardoor nu vrees is ontstaan dat de groothandel in gedistil leerd in onbevoegde handen zou kunnen komen. Tijdens de gisteren gehouden bestuurs vergadering is de verordening en de wij ziging een „lapmiddel" genoemd, om de groothandel niet in een chaos te laten belanden. „Vanuit een zolderkamertje kan iedereen dranken gaan verkopen", zo uitte de heer J. Noord, namens de slijters zijn bezorgd heid. In zijn openingswoord zei de voor zitter, mr. dr. P. J. Witteman: „Als de overheid een door het bedrijfsleven nood zakelijk geacht vestigingsbesluit niet wenst in te voeren, moet er worden gered wat er te redden valt". Er werd nog opgemerkt dat de intrek king van het erkenningsreglement betekent dat iedereen die zich bij de Kamer van Koopnandel laat inschrijven als groot handelaar en die zich aanmeldt als groot handelaar bij het Produktschap. de groot handel in gedistilleerd mag gaan uitoefe nen zodra de overheid de door het bestuur van net Produktschap in de vergadering van heden ingetrokken verordening er- kenningsreglement van kracht heeft ver klaard. 000000000000000(30000000000003000000000000000000(300000000 dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het K.N.M.I. deelt mede: Een boven West-Duitsland gelegen storing vult nu ge leidelijk op. Ook het bijbehorende regen- gebied neemt in betekenis af. In het stroomgebied van de Roer en de Main heeft het bijna 36 uur onafgebroken gere gend. Er is daar op tal van plaatsen tus sen 75 en 100 mm gevallen. In Nederland kwam de meeste regen in het uiterste zuidoosten en het uiterste noordwesten van het land. Op het vliegveld Beek viel 29, in Den Helder en op Terschelling 20 mm. Een krachtig gebied van hogedruk, dat op het zuidelijk deel van de oceaan aanwezig is, breidt zich thans over de Britse eilanden en de Noordzee uit. De in vloed hiervan zal morgen ook in Neder land merkbaar zijn, in verband waarmee er een weersverbetering is te verwachten. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland tj-5 d Neerslag: laatste 24 uur. |itj Den Helder geheel bew. n 14 12 Ypenburg regen nnw 14 0,1 Vlissingen zwaar bew. nnw 13 0,2 Eelde geheel bew. n 15 10 De Bilt regen nnw 15 2 Twente motregen n 15 4 Eindhoven motregen nw 15 13 Zd-Limburg motregen w 13 29 Helsinki licht bew. ozo 26 0 Stockholm onbewolkt ono 24 0 Oslo licht bew. windst. 20 0 Kopenhagen regenbui o 23 16 Aberdeen zwaar bew. z 17 4 Londen licht bew. w 18 0 Amsterdam regenbui nnw 16 2 Brussel regen wnw 12 5 Luxemburg regen w 11 40 Parijs zwaar bew. nw 14 1 Bordeaux zwaar bew. nnw 14 5 Grenoble zwaar bew. nw 19 0,5 Nice licht bew. w 11 40 Parijs zwaar bew. nw 14 1 Berlijn onbewolkt w 23 0 Frankfort geheel bew. wzw 13 130 München zwaar bew. w 19 25 Zürich zwaar bew. zw 16 1 Genève regen windst. 16 1 Locarno onbewolkt windst. 17 12 Wenen regen w 19 Innsbruck geheel bew. windst. 5 Belgrado onbewolkt zw 27 4 Rome licht bew. z 23 0,6 Ajaccio regenbui windst. 21 0,1 Madrid licht bew. windst. 17 Mallorca zwaar bew. windst. 24 0 Lissabon onbewolkt nnw 21 0 Zondag 4 juni - "f 1 uui. Maan op 0.30 uur, onder 10.24 uur. Maandag 5 juni Zon op 4.23 uur, onder 20.54 uur. Maan op 1.03 uur, onder 11.41 uur. Maanstanden 5 juni 22.19 uur laatste kwartier. 13 juni 6.17 uur nieuwe maan. 21 juni 10.02 uur eerste kwartier. 28 juni 13.38 uur volie maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 juni Hoog water 6.29 en 18.58 uur. Laag water 2.07 en 14.31 uur. Zondag 4 juni Hoog water 7.19 en 19.48 uur. Laag water 2.57 en 15.20 uur. Maandag 5 juni Hoog water 8.17 en 20.53 uur. Laag water 3.47 en 16.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2