Sinds 1945 kwamen er 260.000 gerepatrieerden uit Indonesië VELPON !'30URnftusTmumwwuwi W 3aal-iatia- Samenwerking bepleit om export naar Amerika te bevorden OP EN OM HET BINNENHOF Enschedees meisje verdwenen Rotterdamse kocht voor acht mille op rekening TalMspevt Het N.V.V. voelt niets voor kostwinnersbijslag Advocaat in hechtenis Beschutte arbeid gaat in de goede richting 4 Overzicht Maatschappelijk Werk Twee Nederlanders in Kongo gearresteerd van Ceta-Bever Nieuwe luchtlijn Derby-Rotterdam Suriname wensen niet gemakkelijk te formuleren eefi de moderne toon aan! Stem in en koop een FONGERS de keus voor hef leven! SEX SPORT CYNISCH WONDERLIJK Bond van Bloembollenhandelaren Dr. E. van Raalte Proefgebied Verbod van consignatie Ongeluk op vissersboot Kort nieuws Over het onderwerp „Hulpverlening aan gerepatrieerden uit Indonesië" is een overzicht verschenen, samengesteld door de afdeling voorlichting van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk. Er blijkt uit hoe omvangrijk de zorg voor de gerepatrieerden is geweest en nog is, maar ook hoe gevarieerd. Daartoe heeft in bijzondere mate bijgedragen het feit dat bij de Nederlandse bevolkingsgroep in het voormalige Nederlands Indië twee categorieën te onderscheiden waren, na melijk de afstammelingen van zuiver Nederlandse ouders, alsmede nagenoeg alle in Nederland geborenen die met de bedoeling zich er tijdelijk te vestigen, naar Indonesië zijn gegaan, en de na komelingen, geboren uit gemengde huwelijken van veelal een Nederlandse vader en een Indonesische moeder. De tweede groep is zeer ruim geschakeerd en men vindt er mensen onder die zich aanvankelijk op Indonesië oriënteerden als hun vaderland, maar ook mensen, die zich volkomen westers voelen. Het overzicht geeft een uitvoerig beeld van het verloop van de repatriëring sedert 1945 (de capitulatie-van Japan). Op dat tijdstip medio augustus 1945 bevon den zich naar schatting 220.000 Nederlan ders in Indonesië. Ongeveer veertigdui zend tot vijftigduizend Nederlanders ver lieten het land tussen de Japanse capitu latie en de soevereiniteitsoverdracht. On geveer een even groot aantal Nederlan ders werd uit Nederland naar Indonesië uitgezonden om bij te dragen aan de wederopbouw. Na de soevereiniteitsoverdracht droeg de repatriëring een ander karakter. In 1950 en 1951 kwamen er rond negentigdui zend mensen naar Nederland, in 1952: on geveer twaalfduizend, in 1953: achtduizend, in 1954: zestienduizend. In de eerste elf maanden van 1957 kwamen er twaalfdui zend mensen naar Nederland en in de cember alleen reeds vierduizend. De Irian- actie drukte haar stempel op de repa triëring. In 1958 kwamen er dan ook weer 35 duizend mensen naar Nederland. In 1959 waren het er 3500 en in 1960 nog weer 3400. Sedert de soevereiniteitsoverdracht kwamen derhalve 220.000 personen naar Nederland. Hoeveel Indonesische staatsburgers van Nederlandse afkomst in de komende jaren nog naar Nederland zullen komen, valt niet te zeggen. Tot eind 1960 hadden onge- Het bijna 17-jarige Enschedese naaister tje Maria Johanna Joosting is sinds 27 mei zoek. Zij verliet op die datum 's avonds de ouderlijke woning en is sindsdien niet teruggekeerd. Het enige dat men weet is dat zij op die avond in Enschede in een zwarte personenauto is gestapt. Dinsdag ontvingen de ouders een prent briefkaart uit Eindhoven. De politie in Enschede verzoekt een ieder die inlichtin gen kan verschaffen zich te melden. Men acht een ongeluk niet uitgesloten. Het signalement is: lang 1.75 meter, slank postuur, smal gezicht, donkerblond haar, een bruin vlekje op de linker-oog- appel en een litteken op het rechterbeen. Gekleed in een zwart-bruin geblokte drie kwart jas, rose trui en donkerbruine rok en draagt zwarte pumps. LEOPOLDSTAD (UPI; Twee Neder landers zijn ruim een etmaal vastgehou den nadat zij waren gearresteerd en geslagen door Kongolese soldaten toen zij te dicht in de buurt van het parachutisten kamp „Cent Maisons" bij Leopoldstad kwamen, waar de Katangese president Moise Tsjombe is gedetineerd. Het waren de heren G. Brinkman en J. R. Gysberg, in dienst van de UNO bij de telecommuni- caties. Met een Belgische makelaar in onroe rende goederen, bezichtigden zij een plek voor vestiging van een nieuwe radiostation van de UNO, toen zij werden gearresteerd. Vrijdag werden zij vrijgelaten na persoon lijke tussenkomst van Sture Linner, hoofd civiele operaties der UNO. Advertentie Lijm en plak alles met Voor flessentrekkerij jaar geëist Met een door tranen verstikte stem heeft een 53-jarige Rotterdamse weduwe voor de Haagse rechtbank toegegeven dat zij in ongeveer een half jaar tijds goede ren voor totaal bijna achtduizend gulden op rekening heeft gekocht bij een groot warenhuis in de Haagse binnenstad, terwijl zij geen cent betaalde. Haar vorig jaar overleden echtgenoot was giroklant bij dit warenhuis. Na zijn dood bleef de vrouw- op rekening kopen, terwijl zij wist dat zij die goederen nooit zou kunnen betalen. De vrouw hield geen aantekening van haar snel stijgende schulden. Zij kocht maar raak, vooral voor haar kinderen, die daar trouwens ook min of meer op aange drongen zouden hebben. Zij zag zelfs kans op een dag drie radiotoestellen bij het wa renhuis op rekening te kopen onder twee namen „Dat men u deze goederen heeft gele verd is het gevolg van een meer dan be treurenswaardig, zelfs bijna misdadig te kort in de administratie van dit waren huis" zo stelde president, prof. van Hattum „het is een publiek schandaal". De officier van Justitie eiste tegen de vrouw een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. Uitspraak op 15 juni. veer vijftienduizend personen tot deze groep behorend een visum aangevraagd voor toelating in Nederland. Ongeveer vijf duizend personen zijn inmiddels toegela ten, zodat volgens deze schattingscijfers nog ongeveer tienduizend mensen wachten op de beslissing op hun visum-aanvrage. Zeer uitvoerig wordt ingegaan op de hulpverlening aan gerepatrieerden waar bij aandacht wordt geschonken aan het sa menspel van overheid en kerkelijk en par ticulier initiatief. Tot in onderdelen worden gegevens ver strekt over de vele vormen van hulpverle ning van het ministerie van Maatschappe lijk Werk. De hulpverlening voor de beta ling van de passagekosten, de verzorging tijdens de overtocht, de opvang bij aan komst in Nederland, de zorg voor bejaar den en alleenstaande minderjarigen, de bijdragen in de kosten van huisvesting en voeding, de verstrekking van een meubel voorschot aan hen, die een eigen woning hebben verkregen en de toewijzing van woningen dat zijn zo de belangrijkste zorgen, waarmede Maatschappelijk Werk is belast. En dan zijn er nog de „bijzon dere voorzieningen", waaronder zorg van de meest uiteenlopende aard kan worden gerekend. Het boekje geeft tenslotte een overzicht van de tewerkstelling van gerepatrieerden en de definitieve huisvesting die voor de gerepatrieerden werd gevonden. Advertentie ij De luchthaven Rotterdam heeft een nieu we regelmatige verbinding met het buiten land. Vrijdag opende de Britse luchtvaart maatschappij „Derby Aviation Ltd.", waar voor Rotterdam-Air als hoofdagente voor Nederland optreedt, haar wekelijkse lijn dienst Derby-Rotterdam, die voorlopig al leen in de zomermaanden (tm. 8 septem ber a.s.) wordt onderhouden. De dienst is vooral bedoeld voor Britse toeristen, die hun vakanties op het con tingent willen doorbrengen. Wekelijks wordt, op vrijdag, een retourvlucht ge maakt. „Derby Aviation Ltd." werd in 1938 op gericht en heeft een vloot van acht DC-3 toestellen. De maatschappij heeft regelma tige lijndiensten op de Britse eilanden, Oostende, Luxemburg, Glasgow, Dublin, Nice, Mallorca en Corsica. Het N.V.V. voelt niets voor de sugges tie van de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond om het pro bleem van de gelijke beloning voor man nen en vrouwen op te lossen door het ge ven van een kostwinnersbijslag. „Dit is geen oplossing van het probleem, maar een middel tot verbergen ervan". Deze mening verkondigde vanochtend N.V.V.- voorzitter D. Roemers, die een begroe tingswoord richtte tot de deelnemers aan het 36ste congres van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bedrijfsbond Kle ding en Textiel „De Eendracht", dat gis teren en vandaag in Krasnapolsky te Am sterdam wordt gehouden. De heer Roemers herhaalde zijn critiek op het beleid van minister Zijlstra ten aan zien van de belastingverlaging. Uit opmerkingen van de staatssecretaris van Financiën meende de heer Roemers te hebben beluisterd, dat het in de bedoe ling van de regering ligt de verbruiksbe lastingen te verhogen. „Als dit V.V.D.-ver- langen doorgaat betekent dit dat de minst- draagkrachtigen, die van de belastingverla ging niet zullen profiteren, omdat zij de ze niet verschuldigd zijn, de zogenaamde loonronde van minister Zijlstra gaan finan cieren." Naar aanleiding van een opmerking van de A.B.T.K.-voorzitter in zijn openingsrede dat de regering goedkope invoer uit ande re landen ten koste van de lage lonen in deze landen niet moet tolereren, zei de heer Roemers, dat men met een dergelijk oordeel moet oppassen. „We spreken wel over hulp aan de achtergebleven gebieden, maar wij beseffen daarbij niet, dat het dan niet minder noodzakelijk is om onze gren zen voor de produkten uit de onderontwik kelde landen te openen, óók al zijn ze goed koper tengevolge van het relatief lage loonpeil." De heer Roemers meende, dat juist door het afnemen van deze produkten de betrokken landen worden geholpen. Wenen heeft zich geheel voorbereid op de komst van president Kennedy en premier Kroesjtsjev. Voor de jour nalisten is ondermeer een groot pers centrum ingericht. De soldaat le klasse Buchinger is aangesteld als tolk. Hij spreekt acht talen, waar onder Nederlands. Buchinger is 21 jaar oud. In Utrecht is in hechtenis genomen de 36-jarige advocaat mr. A. F. L. uit De Bilt. Hij wordt ervan verdacht in zijn eigen echtscheidingsprocedure iemand aangezet te hebben tot het plegen van meineed. In deze zaak zou ook een vrouw zijn aange houden. Te oordelen naar de uiterst schaarse be richten die officieel verschijnen omtrent de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag, is men geneigd te veronderstellen dat de wensen van Suriname en die zijn het toch geweest die tot het houden van de R.T.C. hebben geleid niet gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Ook al zouden de wensen in feite geen bezwaren ontmoeten, dan nog blijft het probleem hoe de om schrijving zou moeten luiden van een zelf standig buitenlands beleid dat nochtans niet in het gedrang komt bij een gemeen schappelijke defensie en omgekeerd. Deze week hebben de adviseurs van de delegaties een bespreking gehouden, waar onder andere enige stukken aan de orde kwamen die op deze materie direct be trekking hadden. De adviseurs zullen deze stukken in studie nemen. Een plenaire vergadering zal niet vóór maandag worden gehouden. Vrijdag kon dat niet in verband met de vergadering van de Nederlandse ministerraad en van daag is het ook een vrije dag voor de deel nemers aan de R.T.C. De plenaire zitting begint maandagmorgen om half tien. Advertentie Staatssecretaris Roolvinkt De ontwikkeling van de beschutte arbeid in Nederland gaat in de goede richting. Het aantal sociale werkplaatsen steeg in zeven jaar van 67 naar 180. In de afgelo pen tien jaar kwamen rond 75.000 personen in aanraking met sociale werkvoorzienings regelingen. De beschutte arbeider bewijst bovendien waardevolle diensten aan de ge meenschap door artikelen te vervaardigen en werkzaamheden in de openlucht te ver richten, zoals het aanleggen van recreatie voorzieningen. Aldus staatssecretaris Rool- vink van Sociale Zaken en Volksgezondheid tijdens een in Arnhem gehouden studie conferentie, georganiseerd door de Neder landse Centrale Vereniging voor Gebrekki- genzorg, de Vereniging voor Interfedera- tief overleg inzake het werkplaatswezen en de Nederlandse vereniging AVO. Bijzondere waarde hechtte de heer Rool- vink aan de betekenis van de beschutte ar beid voor de revalidatie. In de afgelopen 10 jaar zijn rond 75.000 personen voor kortere of langere tijd met een van de sociale werkvoorzieningsrege lingen in aanraking gekomen. Zeer belang rijk is de doorstroming naar het normale arbeidsproces, die op dit ogenblik op 15 a 20 percent per jaar kan worden gesteld, zo zei de heer Roolvink. De heer S. P. J. Uitterdijk, directeur ge meentelijke dienst voor sociale zorg in Weststellingwerf, besprak de organisatie en financiering van de beschutte arbeid. Hierbij werd gewezen op verbetering der arbeidscapaciteit door betere voorlichting, variëteit in werkzaamheden en een aange paste werkmethodiek. Verkoop van produkten langs de deur blijkt onvermijdelijk te leiden tot misbrui ken, doordat het een beroep doet op het medelijden van het publiek. Deze vorm van verkoop is verwerpelijk en uit de tijd, aldus de spreker. „De jarige kreeg ook veel choco lade want dat eet zij graag"; is, op zich zelve reeds, een verras sende mededeling van de Haagse Courant. Is het nu ook: het keukentafellade? Een sport (speciaal: scherm)feno- meen wordt gesignaleerd door A m- stelveensch - Ouderkerks Weekblad: „in het debat heeft mr. Van Gel der zich doen kennen als een te genstander (waar nodig) die met scherp floret de degen wist te kruisen." Blijft de vraag: waar nodig? De Haagsche Courant kan akelig-cynisch zijn soms. Zie nu eens deze kop: EINDELIJK VORDERINGEN IN EVIAN Agent in burger neergeschoten Bij een advertentie als deze uit Dagblad van N.-Limburg geef ik geen commentaar: Stationsrestauratie Venlo vraagt voor direct 2 dames, eventueel echtpaar, voor exploitatie Stations wachtkamer 2e perron. Goede ver dienste. Talarius In de vrijdag in het Hillegomse „Tres long" gehouden vergadering van expor teurs naar de Verenigde Staten en Canada van de Bond van Bloembollenhandelaren is langdurig gesproken over de mogelijk heden tot onderlinge samenwerking ter vergroting van afzet in deze landen. Lei draad van de gedachtenwisseling was een hierover uitgebracht rapport van de eco nomische afdeling van het accountantskan toor Bakkenist, Spits en Co. uit Amster dam. De meningen over de noodzaak om tot samenwerking te geraken waren ver deeld. Ter vergadering werd hieromtrent nog geen beslissing genomen. Hel bestuur zal de leden een circulaire doen toekomen waarin wordt gevraagd wie voorstander van samenwerking op exportgebied is. Bin nenkort, vermoedelijk over veertien dagen, zal deze aangelegenheid in een nieuwe ve- gadering aan de orde worden gesteld. Met 67 tegen 19 stemmen en 6 onthoudingen nam de vergadering een voorstel van het bestuur aan om voor 1962 750.000 be schikbaar te stellen voor onpersoonlijke re clame in Amerika en Canada. Over de wijze waarop dit bedrag zal moeten wor den opgebracht zal nog een nader be stuursvoorstel komen. De Nederlandse export van Bloembollen naar de Verenigde Staten en Canada heeft sinds 1956 geen belangrijke uitbreiding te zien gegeven. De cijfers zijn in 1956 41,7 miljoen, in 1957 43,7 miljoen, in 1958 42, miljoen en in 1959 45 miljoen. Slechts enkele exporteurs wisten hun omzet belangrijk op te voeren. In opdracht van de z.g. Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren en in overleg met het Produktschap voor Sierge wassen heeff de economische afdeling van het accountantskantoor Bakkenist, Spits en Co een onderzoek ingesteld naar de oorza ken van de exportstagnering en naar de In de op 20 september van het vorige jaar gehouden troonrede kwam de aan kondiging voor, dat de regering van plan was de door haar voorgenomen verlaging van de inkomstenbelasting en van de loon belasting op 1 juli a.s. te doen ingaan., tenzij een verdere verscherping van de conjunctuur uitstel noodzakelijk zou ma ken. Overeenkomstig dat plan is daarop bij de wet bedoelde belastingverlaging ten bedrage van ongeveer vijf honderd mil joen gulden vastgesteld. Maar voorzich tigheidshalve is tevens bepaald, dat een later te maken wetje omtrent de datum van ingang dier maatregelen zou beslis sen. Reeds ter gelegenheid van de over die aangelegenheid in 's lands vergader zaal gevoerde debatten heeft het niet aan kritiek ontbroken op een dergelijk stelsel. Het ontbrak niet aan stemmen van afge vaardigden, die van oordeel waren, dat meteen in de verlagingswet zelf tevens moest worden vastgelegd, wanneer zij zou gaan werken. Sindsdien is wel duidelijker dan ooit ge worden, dat men er met belastingverla ging op termijn bekaaid kan afkomen. Want minister Zijlstra heeft inmiddels in een nota uiteengezet, dat de verlaging niet reeds met de eerste van de volgende maand zal ingaan, omdat bij de huidige toegespitste hoogconjunctuur, zulk 'n ver laging al te bedenkelijk zou zijn. Intussen liet hij ook weten, beslist nog voor het eind van dit kalenderjaar een wet door de Kamers te willen doen aannemen, die dan wel het tijdstip zal vermelden, waar op de belastingverlaging een feit zal wor den. Gerechtvaardigde kritiek Zeer terecht heeft de minister van Fi nanciën over dit beleid thans bij de be spreking der nota in de Tweede Kamer heel wat kritiek in ontvangst moeten ne men. Bovenal viel men hem er hard over, dat hij niet kon duidelijk maken, waarom hij nu wel voor oudejaar in staat zal zijn met de datum voor de dag te komen. Ze ker, hij koesterde de verwachting, dat het binnen vrij kort met die geweldige hoog conjunctuur wel gedaan zal zijn. Doch dat was en is louter een speculatie. En als hij er verder aan toevoegde, dat ingeval zulks nog niet het geval zou zijn, de re gering dan wel tot andere maatregelen zou overgaan om de bezwaren van belas tingverlaging bij voortgaande oververhitte hoogconjunctuur op te vangen, dan be greep men niet, waarom het niet nu al mogelijk was zulke maatregelen te tref fen. Met hoeveel behendigheid minister Zijlstra ook stond te jongleren, dit keer kon hij in feite een groot deel van de Kamerleden daarmee niet bekoren. De woordvoerder van de P. v.d. A. mr. Bur ger mocht dan wel buitengewoon bits en fel gesproken hebben misschien mede als gevolg van het feit, dat een bepaald incident hem in een niet gerechtvaardigde opgewonden stemming had gebracht de meeste andere sprekers stonden in werke lijkheid, wat hun grieven aangaat, niet zover van hem af. Zelfs kondigde de fi- nantiele specialist van de K.V.P.-fractie, de heer Lucas, aan voortaan nooit meer te zullen stemmen voor een door minis ter Zijlstra aanhangig gemaakt wetsont werp tot belastingverlaging, dat niet te- gelijkerijtd de datum van inwerkingtreding zou bevatten. Zachtmoedige Kamer Met dit al, het bleef bij woorden van kritiek. Men dorst het kennelijk niet eens aan, een kritiek inhoudende motie in te dienen. Te meer reden zou hiertoe be staan hebben, omdat minister Zijlstra zijn gehoor in geen enkel opzicht had weten te overtuigen van de juistheid van het thans gevoerde beleid. Dit gold met na me ook nog het vreemde verschijnsel, dat kort geleden de minister van Defen sie in diens Memorie van Antwoord over de oorlogsbegroting kenbaar had gemaakt, dat nu er, tengevolge van de bekende Ame rikaanse houding zwaardere finantiele las ten op ons land komen te rusten met het oog op ons aandeel in de NATO-defensie, óf wel andere uitgaven zullen moeten wor den verminderd of wel.... belastingver hoging zal dienen plaats te vinden. En dan komt de bewindsman van Financieën leukweg vertellen, dat men voor dit laat ste niet beducht behoeft te zijn. Vrage: hoe is het met de homogeniteit in de mi nisterraad gesteld? Een en ander maakt bepaald de indruk, dat het op het stuk van de belastingverlaging aan volledige over eenstemming binnen het Kabinet wel wat al te zeer ontbroken heeft en misschien nog enigszins ontbreekt. Vaste lijn te dien opzichte kan men in elk geval niet ont dekken. Maar ja, van haar zijde durft de Kamer het niet aan eens flink poot aan te spelen, omdat men toch niet gaarne op het ogen blik een kabinetscrisis zou willen doen ontstaan. Op zichzelf is dit ongetwijfeld wel verklaarbaar. Niettemin kan er een ogenblik aanbreken, waarop het bepaald te ver zou gaan, de zachtmoedigheid te blijven voortzetten. Ronde tafel-conferentie De afgelopen week is op verzoek spe ciaal van Suriname een R.T.C. begonnen. Dit in de Trèveszaal. De Surinamers ne men met een talrijke delegatie aan de bijeenkomst deel, de Antillen slechts met enkele vertegenwoordigers en zulks dan nog veeleer in de rol van waarnemers. Voor zover valt te overzien is Suriname niet meer helemaal tevreden over het in 1954 tot stand gekomen Statuut voor het Koninkrijk. In dit verband stip ik aan, dat volgens dat Statuut een reeks van aange- legenheden„Koninkrijks-aangelegenheden zijn en dat dan verder onder meer het nodige is bepaald omtrent de wijze, waar op daarover met Nederland zowel Surina me als de Nederlandse Antillen kunnen meespreken en meebeslissen. Dit laatste gebeurt op voet van gelijk waardigheid, d.w.z. in overeenstemming met of in verhouding tot het belang en de betekenis van elk der deelgenoten voor het geheel. Tot de „Koninkrijksaangele genheden" nu behoren onder meer de bui tenlandse betrekkingen en de verdediging van het Koninkrijk. Wanneer er, om een voorbeeld uit de praktijk te nemen, spra ke is van het door het Koninkrijk ter Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties te voeren beleid, dan beraadslaagt daarover te voren de Ministerraad van het Koninkrijk, die dan niet alleen uit de le den van de Nederlandse Ministerraad be staat maar ook uit de gevolmachtigde mi nisters van Suriname en van de Antillen. En wanneer dan zelfs maar 'n van die twee ernstig bezwaar heeft tegen wat de Raad van Ministers in de zo even vermelde sa menstelling mocht willen beslissen, kan hij een nader voortgezet overleg verlan gen. Daaraan nemen de twee gevolmach tigde ministers te samen met de Minis ter-President en met twee andere (Neder landse) ministers deel, waarop tenslotte de Raad van Ministers overeenkomstig de uitkomst van het voortgezette overleg oordeelt. Het is dus duidelijk, dat in zulke gevallen Suriname en de Nederlandse An tillen alleen hun zin zullen kunnen krij gen, wanneer er bovendien een voldoende aantal Nederlandse ministers aan hun zij de staat. Mochten echter al de Nederland se ministers een ander standpunt inne men, dan leggen de beide „landen" over zee het af. Doch dat ligt voor de hand ge zien nu eenmaal hun betekenis voor het geheel. Intussen blijkt Suriname toch gaarne geheel en al zelfstandig op het gebied van het buitenlands beleid te werk te willen gaan. Dit lijkt een van de voornaamste drijfveren voor het doen beleggen van de R.T.C. Ten dele zou de Surinaamse Regering hiervoor, ijveren om aan die (niet grote groep van) landgenoten welke voor alge hele onafhankelijkheid ijveren, de wind wat uit de zeilen te nemen, ten dele ook uit misnoegen over de door de Nederland se afvaarding ter Algemene Vergadering van de Verenigde Naties soms aangeno men houding. Men denke hier aan de gedragslijn der afvaardiging met betrek king tot Kongo, inzake Zuid-Afrika en wat aangaat Portugal's optreden ten opzichte van Angola. In dit verband dient te wor den aangestipt, dat de meerderheid der bevolking ginds uit niet-blanken bestaat. Intussen moet ik er meteen op wijzen, dat van Surinaamse zijde bij het begin van de R.T.C. terstond met nadruk is verklaard, dat men de band met Nederland wenst te behouden en trouw onder de Kroon van het Koninkrijk wil blijven. Al les te samen genomen, ziet het er voor lopig niet naar uit, dat in wezen het Sta tuut wijzigingen zal ondergaan en dat er dan ook niets zal komen van een volslagen zelfstandig buitenlands beleid van Surina me. Veeleer zal ten hoogste worden ge tracht in sommige onderdelen de Surina mers enige voldoening te verschaffen. Zie ik het wel, dan zullen zij met niet veel meer dan een enkele bescheiden troostprijs huiswaarts kunnen keren en zal de R.T.C. verder niet veel van bijzondere betekenis opleveren. mogelijkheden om hierin verbetering te brengen. Daarbij werd ondermeer gewe zen op het feit dat de Japanse concurren tie op de Amerikaanse bloembollenmarkt steeds meer toeneemt. Andere feiten zijn een prijsgevoeligheid, die minder sterk bleek dan werd verondersteld; de moei lijkheden die exporteurs ondervinden bij het uitvoeren van zeer grote orders en een matige rentabiliteit in tal van bedrijven. Als fouten worden door rapporteurs o.a. genoemd de vele kleine orders, hoge ver koopkosten, consignatieverkoop, een te uit gebreid assortiment, te weinig aandacht aan klein verpakking, onvoldoende nazorg na de levering, te weinig steun aan detail listen, het in het algemeen ontbreken van een modern verkoopbeleid en van een juist begrip van de veranderde koopge woonten en afzetstructuur in de Verenigde Staten en Canada. De conclusie van het rapport is dat, wil men de export bevorderen, samenwerking van exporteurs noodzakelijk is. Om te be ginnen zou deze samenwerking in een proefgebied aan de praktijk kunnen wor den getoetst. Als punten van een modern verkoopbeleid worden vermeld het opstel len van een marketing-plan, gebaseerd op de structuur van de afzet; een dealersy- teem, gericht op de verkoop aan de detail handel; kleinverpakking, geschikt voor de moderne detailhandel; het voeren van een merkartikel met verantwoorde prijs; het volgen van de ontwikkeling in de structuur van de afzetmarkt en een juiste en tijdige nalevering. Door een viertal bedrijven Is reeds een begin gemaakt met deze samenwerking op het gebied van de export van bloembollen naar de V.S. en Canada, een samenwer king die in het bollenvak betrekkelijk re volutionair is te noemen. Het overgrote deel van de exporteurs bewerkt immers nog altijd zijn afzetgebied individueel op zijn eigen wijze. Nadat dr. W. J. van de Woestijne van Bakkenist, Spits en Co. het rapport had toegelicht, hebben de heer G. Springer van het Newyorkse bureau van de Bond van Bloembollenhandelaren en dr. A. J. Verha gen, de voorzitter van het Produktschap van Siergewassen, nog met nadruk gewe zen op het belang van de samenwerking op exportgebied. Verscheidene aanwezigen waren van dit belang minder overtuigd. Als oplossing voerden zij o.m. aan het ver bieden van consignatieverkoop op straffe van uitsluiting van het lidmaatschap, het maken van meer reclame en het opvoeren van de produktie. De heer Clarnett, medewerker van een Amerikaans reclameadviesbureau, gaf een uiteenzetting van de wijzen, waarop in Amerika in dagbladen, tijdschriften, radio en televisie de publieke belangstelling op de bloembollen wordt gevestigd. Het voorstel van het bestuur om ter op voering van de propaganda voor bloem bollen in de V.S. en Canada in 1962 de ex tra heffing voor exporteursreclame met U/2 percent te verhogen onder voorwaarde dat het Centraal Bloembollen Comité be reid zal zijn 560.000 voor onpersoonlijke reclame voor zijn rekening te nemen, ont lokte een uitgebreide discussie. Verschil lende sprekers wezen er op dat deze ver hoogde reclamecampagne weinig zin heeft wanneer er niet voldoende bloembollen zijn. Anderen meenden dat alleen de „su permarkets" van de verhoogde reclameac tie zouden profiteren. Uiteindelijk werd het bestuursvoorstel om 750.000 voor het re clameproject 1962 op te brengen met gro te stemmenmeerderheid door de vergade ring aanvaard. Bij het oestervissen op dee Bergse Bank is vrijdag de 28-jarige schipper van de korboot Bru 23, M. van Stee, overboord geslagen. Hij werd door de schroef ge troffen waardoor beide benen even onder de knie afgeslagen werden. In zorgwek kende toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Vluchtelingenhulp. Als nieuwe direc teur van de stichting Nederlandse federa tie voor vluchtelingenhulp is in functie getreden drs J. Heslinga.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4