Hoofd Bloemendaalse school wint Koopvaardij prijsvraag K.DIENSTEN Mede/tig**/ fuxafie* IJmuider kotters werden Ieren en zijn nu Scheveningers Havenberichten Koud, toch veel groente, maar duur Irissen beheersen bloemenveiling N. Ellen van VGZ hartelijk gehuldigd „De Tulp" vergaderde over teeltrecht Commandant maakte beoordelingsfout 'n Haarscherp beeld met televisie van RADIO BECKER Fa. v. d. Oufenaar Raave ~karpetfen. KOOT PIANO'S ZATERDAG 3 JUNI 1961 JAAP BUYS NAAR AMERIKA Kweekschool\tueel ondergebracht bij de K.N.R.V. RADIO BECKER Luxaflex Aluminium Jaloezieën ook met dessins voor al uw loodgieterswerk aanleg en verkoop van sanitair Tuindersstraat 91-93 - Dmuiden (O.) Telefoon 7851 DE «UYtER Euratoom verstrekt subsidies voor bouw-kerncentrales ZljLWEG 57 - HAARLEM V eiligheidstentoonstelling in Heemskerk A LI T O MOB I E L E N snelle levering deskundige plaatsing MARKTPLEIN 29 Uitgevaren visserijvaartuigen Nieuwe fase verbetering Scheveningse haven Wegens een sterk tekort aan geschoold personeel voor onze koopvaardijvloot werd er in juni 1960 door de Koninklijke Nederlandse Reedersvereeniging in de uitgave „Vaart" van deze Vereniging een Koopvaardij-Docentenprijsvraag ge publiceerd die op grote schaal in onderwijskringen in den lande werd verspreid. Provinciegewijs werden daarvoor prijzen beschikbaar gesteld. De opzet van deze prijsvraag was de jeugd meer „sea-minded te maken. Voor de provincie Noordholland is thans door de jury de hoofdprijs toegekend aan de heer J. Buys, hoofd van de Hartenlustschool aan de Vijverweg in Bloemendaal. Deze prijs houdt een zeereis van ongeveer een maand in, die door de Reedersvereeniging aan de heer Jaap Buys en zijn echtgenote wordt aangeboden. Deze reis zal hen van 11 juli tot en met 4 augustus naar Canada en de U.S.A. voeren. De heenreis geschiedt per s.s. „Rijndam"; de terugreis per s.s. „Grote Beer De jury heeft de heer Buys schriftelijk I mededeling gedaan dat zij zijn inzending als een zeer waardevolle bijdrage be schouwde tot de oplossing van de proble matiek, waarmede de scheepvaart op het I door hem behandelde terrein heeft te wor stelen, een testimonium, waarbij de re- dersvereniging zich gaarne aansluit. Voorts werden nog drie eerste prijzen toegekend in deze provincie aan een directeur van een H.B.S. een leraar van een middelbare school en een leraar van een M.U.L.O. De heer Buys .was van mening dat de opzet van deze prijsvraag zich beperkte tot het Voortgezet Onderwijs. De opgave luidde: „Hoe kunnen op de meest effec tieve wijze de verschillende aspecten van de scheepvaart als moveringsfactor bij het onderwijs worden toegepast binnen het kader van de bestaande onderwijsprogram ma's?" De heer Buys stelde, dat het wenselijk was theoretisch bij het L.O. de zeescheep vaart als een „centre d'intérêt" een be paald object te kiezen, waaromheen zich de schoolvakken groeperen. Tot op zeke re hoogte aldus Buys, zou dit centre d in- térêt bijvoorbeeld voor één jaar aanvaard- i voucjjg nergens zou worden ingevoerd. Het baar zijn voor een lagere school in een ^orrd de j eer gUyS daarom het gunstigst havenplaats. Doch in het algemeen biedt voor om voor het door de K.N.R.V. nage- dit volgens hem weinig perspectief, aan- streefde doel een onderwijscommissie sa gezien belangstelling èn kennis yan de men stellen, waarin enerzijds docenten leerling van de lagere school of dich- d;e een hobby voor de zeescheepvaart, an- ter bij huis liggen óf nog te gebrekkig zijn derzij,js rrensen uit de scheepvaartwe- om de vele aspecten van de zeescheepvaart reld met feeijng v00r de rijpere jeugd zit- zelfs maar te vermoeden. ting zouden moeten nemen. Wanneer deze Met opzet gewaagt de heer Buys in dit, I onderwijscommissie inderdaad deskundig schema slechts van „de school", zonder I jnventief zou zijn, zou er een massa nadere omschrijving van de soort (Mulo, werh verzet moeten worden om haar sug- H.B.S., Lyceum, Gymnasium, Handels- I gestjes ui* te voeren en daarmede zou een school enz.). klein bureau belast moeten worden, even- In samenwerking met musea, bibliothe- ïn ziin resumé vraagt de inzender wel I ken, filmarchieven, particuliere bedrijven, afzonderlijk enige aandacht voor de kweek- overheidsinstellingen en dergelijke zou er school. De onderwerpen waarvoor de kwe- dan een gestencilde catalogus van boeken, keling zich gaat interesseren, zal hij later tijdschriften en lectuur in het algemeen uitdragen in zijn klassen. De betreffende de vele aspecten van de kweekschool werkt veelal met taken, scrip- scheepvaart, van leerboek tot gedichten- ties didactische en methodologische op- bundel kunnen worden aangelegd. Daar- eav'en die zich uiteraard uitnemend lenen naast een lijst van filmstrips, dia s en gaven, u e I filrns betreffende de scheepvaart, alsmede voor dit doel. Daarna gaat de heer Buys in de oplossing het per kwartaal of per half jaar rond van de prijsvraag over tot het noemen van sturen van een periodiekje en materiaal de diverse aspecten van de zeescheepvaart bijeenbrengen voor een of meer beknopte, i w I vqi'-7or-irjo fonfrvrmc+ollinupn nn Qchppnvaart- 'Advertentie uitgebreide service door staf van eigen T.V.-technici; enorme ervaring op het gebied van antennebouw; ruime sortering tentoongesteld in een moderne showroom; 4 topmerken, n.l. PHILIPS - ARISTONA - ERRES BLAUPUNKT Ook toonaangevend in de NIEUWSTE RADIOTOESTELLEN TRAWLERKADE 64 - TELEF. 6490 in het onderwijs, met vermelding daarbij van de vakken, waarbij deze ter sprake kunnen komen. De volgende aspecten kwa men daarbij aan de orde: Het historisch cultureel, het natuurwetenschappelijk en technisch aspect, het sociaal-politiek as pect. het economisch aspect. Wat dit laat' ste aspect betreft, was de heer Buys van mening dat dit speciaal de adolescent reizende tentoonstellingen op scheepvaart, gebied. Belangrijker nog dan het materiaal acht de heer Buys „de mensen". Enige keren heeft de inzender, hoofd van een Mulo- school het genoegen gesmaakt, dat „zee varenden" voor de leerlingen van zijn school over hun beroep en ervaringen hebben verteld. De belangstelling en het De vroegere Nederlandse kotters Mer cator IJM.19 en Gronland IJM. 50, die door de N.V. Verre Visserij Maatschap pij te Scheveningen, respectievelijk als D.65 en D.67 in Ierland werden aange kocht, zullen in de vaart komen als Mer cator SCH.69 en Noordzee SCH.25. De log ger Noordzee SCH.25 is kortgeleden voor de sloop verkocht. De Rederij F. Alb. Pust in Bremerha ven heeft haar in 1949 gebouwde stoom trawler Lützow BX.379, groot 540 reg. ton bruto, naar België verkocht. De stoomtrawlers Schlutup SK.102 en Kiel SK.101, die eveneens in 1949 werden gebouwd en respectievelijk 396 en 392 reg, ton bruto meten, zijn door de Hochsee- fischerei Kiel Gm.b.H. naar Griekenland verkocht. Deze Kieler rederij heeft intus sen een nieuwe trawler onder de naam Kiel in de vaart gebracht, die op 29 april j.l. door de werf Nobiskrug in Rendsburg is afgeleverd. Dit schip is een hektrawler van 67,70 meter lengte. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Spaarne- stroom van Londen: Atlantic, Londen; Bacicia, New York; Royal Pulp, Gefle; Lancero, Bremen; Prudentia, Skarrehage; Kielce, Stettin; Morild. Antwerpen, ledig naar Hoogovens; Waterland, Salvador; Kare, Londen; Lise Lore, Gothenburg Stadland, Kristinehamn; Fernfield, Rotterdam Hermann, Kalmar; Kaap Falga, Noordzee, bijleg ger; Bieberstein, Antwerpen; Brandaris, Gent, ledig naar Hoogovens; Edelgard, Holmsund. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Southport van Dover; Armin, Hamburg; Nordholm, Rot terdam; Montania, Wabana, erts voor Hoogovens Birka, Gefle. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Margriet L naar Rotterdam; Aletta, Gent, walsmateriaal: Tarkwa, Londen; Spaarnestroom, Dagenham Gapern, Voren, Conquistador, Bilbao, coils van Hoogovens; Ciudad de Bucaramanga, Le Havre Warma, Manchester, ledig van Velsen; Kaap Fal ga, Delfzijl; Atlantic, Londen; Lista, Antwerpen Bernieres, Hamburg; Denwick Head, Londen Baltic, Rotterdam; Ella, Gothenburg; Royal Pulp Londen; Start, Rochester, stijfsel van Wormer- veer; Belos .Rotterdam; Gouwestroom, Liverpool Loke, Stockholm; Ardetta, Liverpool; Lancaster brook, St. Malo; Zaanstroom, Huil; Nero, Ham burg; Leliegracht, Aarhus; Tilly, Gefle; Illstein. Cristobal; Ciudad de Maracaibo, Curagao; Morild, Vaestervik, ruw ijzer van Hoogovens; Hertha E Fritzen, Lulea, ledig van Hoogovens. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Kare naar malmö; Albert V, Rouen; Notos, Kopenhagen" Ladon, Funchal; Achilles, Curasao. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Mwel jongen als meisje aantrekt en daar- effect waren toen geweldig. Dergeiyke door de moveringsfactoren sterk beïn- causeneen, voordrachten en lezingen zou- vloedt in de letterkunde. Hierbij komen den dan aan de opzet van de pnjsvraa0 dan factoren tot gelding als de drang naar antwoorden. ruimte achter de horizon (escapisme); Tenslotte suggereert de heer Buys het de betekenis van sagen en legenden die op houden van een zeevaartdag. zo mogelijk de zee betrekking hebben; de poëzie en het zelfs een zeevaartweek. Aan de commissie drama van de zee en tenslotte de held op I en het te stichten bureau zou dan de taa.; het water, die zijn plicht doet of moed be toont. Een juiste accentuering van dit psy chologisch aspect noemt Buys beslissend voor de betekenis die de andere hier ter loops genoemde aspecten bij het onderwijs kunnen krijgen. Een tegelijk consciëntieu ze en psychologisch-musische keuze van lectuur is hierbij van doorslaggevend ge wicht. zijn dit te stimuleren. Bij dit koude weer staat men toch wel versteld over de grote aanvoer van groen- Ofschoon deze prijsvraag de deelnemers ten aan de veiling Kennemerland te Be- zou kunnen verlokken 'n volledige metho- verwijk. Er is een levendige handel, met diek te ontwerpen voor „de scheepvaart vrij hoge prijzen, waarbij de omliggende als moveringsfactor enz." begrijpt een in- landen veel interesse tonen voor de jonge sider dat een dergelijke methode geen en- groenten uit de streek Kennemerland. kele kans van slagen heeft, omdat zij een- Advertentie MARKTPLEIN ZEESTRAAT IJMUIDEN BEVERWIJK De sla noteerde vrijdag van 12 tot 27 cent per krop. Voor een bosje wortelen betaalde men tussen de 65 en 78 cent; de prijs voor waspeen varieerde van 65 tot 96 cent per kilo. Er was veel vraag naar spi nazie, die tot bijna 80 cent per kilo opliep. Ook de postelein ging weer in prijs om hoog en kwam nog tot 70 cent per kilo Voor bloemkool zal de huisvrouw veel moeten betalen want op de veiling ging er nog een partij extra kool tot f 1,50 per stuk. Het „luxe"-produkt ssperziebonen kwam tot 3,25 per kilo. Asperges hebben het te koude weer dit jaar wel heel erg tegen: de aanvoer is heel klein met prijzen tot 3,60 per kilo. Rabarber varieerde van 9 tot 30 cent per kilo. Een bosje radijs is heel erg ge vraagd en ging nog tot 19 cent per bosje. Aardbeien van onder het glas raken op maar de aanvoer van de koudegrondaard- beien is nog maar heel klein: er werd van 35 tot 90 cent per doosje voor betaald. De noteringen waren vrijdag: aard beien 3889, bloemkool 62150, sla 1127, spinazie 22—78, postelein 44—72, radijs 9- 18, bospeen 53—78, waspeen 73—96. sper ziebonen 300—325, asperge 160360, ra barber 9—30, bosuien 6—10, soepgroente 18—33. Op de bloemenveiling te Beverwijk ma ken de irissen voor 90 percent de aanvoer uit. Door het koude weer is de vraag naar deze bolbloemen wel heel groot, al liggen de prijzen dan lager dan de week tevoren, I Een goede bos irissen, zoals Prof. Blauw bracht rond de 80 cent op. De prijs van blauwe irissen, die schaars zijn, varieerde van 50 tot 75 cent per bos. Witte en gele irissen beheersten de markt en men be I taalde er rond de 50 cent per bos voor. Kwamen er bosduizendschonen, dan werd er grif een gulden per bos of zelfs nog meer voor gegeven. De anjers lagen rond de 25 cent per stuk, de rozen noteer- PLAATWELLERIJ-BRANDWEER. Bij de n.v. De Plaatwellerij in Velsen- Noord zijn de negen brandweerlieden van net vrijwillige brandweerkorps na een cursus van een half jaar door brandmees- ter Mathezing geëxamineerd. Zeven leden den van 2 tot 5,40 per bos. Ook de klei hebben het diploma brandwacht tweede ne bloemen, zoals anjers en anemonen klasse behaald en wel de heren J. W. van waren goed aan de prijs, den Berg D. van Harskamp, W. G. van De aanvoer van pot- en perkplanten is der Hoef,'J. D. Kraaijeveld, A. Pauh, rij. nog vrij groot. In prijs deden zij mets on Visser en P. Zwaan. der voor de snijbloemen. Zilveren jubilaris Voor de heer N. Ellen en zijn familie was het vrijdag wegens zijn vijfentwin tigjarig dienstverband bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen een feestelijke dag. Deze begon met een huldiging aan het bedrijf, die dit maal wegens omstandigheden niet ten di- rectiekantore kon geschieden, doch plaats vond in het kantoor van het hoofd van de Technische Dienst, ir. G. A. Schoonkind. Hierbij was mede aanwezig de heer P. Krabbendam, bedrijfschef van de elektri sche werkplaats, in welke afdeling de ju bilaris als elektriciën fungeert. Ir. Schoon kind ,die de bedrijfsdirecteur, de heer J. H. Smidt van Gelder jr. verving, herinner de in een hartelijke toespraak aan het feit, dat de heer Ellen reeds van 1927 af in dienst van het bedrijf is geweest toen hij in de daaropvolgende jaren als los arbeider fun geerde in de voormalige afdeling houtkap- perij. In 1936 kwam hij in vaste dienst als hout kapper om in 1945 naar de E. W. te wor den overgeplaatst, waar hij zijn werk zaamheden vond in het toen zeer uitge breide tramnet en de houtparkverlichting. Deze verlichting is wel veranderd en hier in had de heer Ellen een belangrijk aan deel, als elektriciën. Met dank voor de ver diensten voor het bedrijf, waarin ook me vrouw Ellen deelde, kreeg de jubilaris als huldeblijk van de directie een enveloppe met inhoud en mevrouw Ellen kreeg de gebruikelijke foto aangeboden. Bij de ontvangst in de E.W. steeg onder de collega's een groot gejuich voor de sympathieke jubilaris op. Hier was het, dat de heer Krabbendam gewaagde van de vroegere grote voetbalcapaciteiten van de jubilaris. Waar de heer Ellen speciaal veel licht ten behoeve van de havendienst heeft ver zorgd, deed het E.W.-personeel er een ex tra licht bij in de vorm van een fraaie huis kamerlamp, waaronder de sigarenliefheb ber een lekker rokertje vond. De heer J. F. Morcus, die als collega veel met de jubilaris samenwerkt, ver klaarde dat de heer Ellen zich in de kra nen altijd kranig heeft geweerd. Hij bood de jubilaris een fleurig bloemstuk aan. In haar woning aan de Van Rijswijk- straat mocht de familie Ellen nog van vele zijden attenties ontvangen, waarbij naast het bloemstuk van de directie ook een stuk was van het Ned. Hervormd kerkkoor. Ook 's avonds was het zeer druk en gezel lig in huize Ellen. Ook 's avonds was het zeer druk en gezel lig in huize Ellen. Advertentie Advertentie 'MarktpLein -Vj, Zondag 4 juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. G. van Doorn; 19 u.: ds. S. de Roest; De Rank, 10 u.: jongerendienst, P. Ver schoor; Bethlehemkerk, 10 en 19 u.: ds. J. van den Berg; Jeugdkapel, 10 u.: W. J. Mulder. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9.30 u.: drs G. H. Homans; 17 u.: ds. J. A. Tiemens; Zeeloods, 11 u.: ds. J. A. Tiemens; Petra- kerk, 9.30 u.: ds. J. A. Tiemens; 17 u.: ds. W. M. le Cointre. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Rambonnet- laan, 9.30 u. en 17 u.: ds. J. Houtman. Chr. Geref. Kerk, 10 en 17 u.: ds. M. Vlietstra. R.-K. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.: stille mis; Petruskerk 7, 8, 11.30 en 17 u.: stille mis; 9.30 u.: hoogmis. Oud-Katholieke Kerk, 8 u.: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 19 u.: vespers; woensdag 9 u.: heilige mis. Leger des Heils, Edisonstraat 14, 10 u.: Heiligingsdienst; 19.15 u.: openlucht samenkomst Kennemerlaan; 20 u.: open bare samenkomst Edisonstr., o.l.v. Kapt. J. van Doorn. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 u.: Jac. Schouten; 11.15 u.: zondags school. Gemeente Gods, Cult. Geb., geen dienst. Gereformeerde Gemeente, Cult. Geb., 10 u. en 17 u.: leesdienst. Pinkstergemeente, Cult. Geb., 19.30 u.: G. R. Mik; dinsdag 20 u.: bijbellezing, bidstond. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, Cult. Geb., 17 u.: dienst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10 u.: da. E. FrankenDuparc. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 u.: ds. J. H. W. Dickhout; 19 u.: ds. M N. Schrale, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. W M. le Cointre; 17 u.: ds. G. H. Homans, Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel serduinweg 248, 19 u.: Wachttorenstudie Ver. van Vrijz. Herv., Abelenstraat 10.30 u.: ds. G. Nijenhuis. Vergad. v. Gelovigen, De Ruyterstr. 73 10 u.: verkondiging van de dood des Heren; woensdag 20 u.: bijbelbespreking, R.-K. Kerk, H. Laurentius van Brindisie, Willemsbeekweg, heilige mis; 6, 8, 9.15 (hoogmis), 10.45 en 12 u.; 18 u.: avond mis. VELSEN-ZUID: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 u.: prof. dr. G. P. van Itterson; 19 u.: ds, G. van Doorn. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, Noorderkerk, 10 en 19 u.: ds. H. P. Huisman. Geref. Kerk, 9.30 u.: ds. A. C. van Nood 17 u.: ds. C. Meijer. Vrije Evang. Emanuël, Gem. ontspan ningslokaal, 10 u.: ds. A. Agterbeek. R.-K. Kerk, St. Joseph, heilige mis: 6.45 8, 9.15 en 11 u.: 18 u.: avondmis. DRIEHUIS: R.-K. Kerk, St. Engelmundus, heilige mis: 7, 8.15, 9.45 en 11.20 u. Evang. Lutherse Gem., Kapel Wester- veld, 9.35 u.: kerkdienst. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 9 u. en 10 u.: ds. J. Remijn; De Hoeksteen, 9.30 u. ds. G. H. van Willenswaard; Advents- kerk, llu.: ds. G. H. van Willenswaard. Chr. Geref. Kerk, Pniëlkapel, 10 u.: ds. J. J. Rebel; 16 u.: prof. W. Kremer. Geref. Kerk, 9.30 en 17 u.: ds. N. de Kluis R.-K. Kerk, O.L.V. Kerk, heilige mis: 7, 8.15, 9.30 en 11.30. BEVERWIJK: R.-K. Kerk, St. Agatha, heilige missen te 6.15, 7, 8 (kindermis), 9, 10.15 (hoog mis) en 11.45 u.; 19 u.: avondmis; O.L. vrouw van Goede Raad, 6.30, 7.45, 9.00 10.30 en 11.45 u.: 19 u.: avondmis: Regina Caeli, 7, 8.15, 9.30 (hoogmis) en 11.15 u.; 19.30 u.: avondmis; St. Jozef 8.30, 10 u.: (hoogmis). Vrije Evang. Gem., Koningstraat 117, 9 u.: ds. J. Moerland. Evang. Lutherse Gem., Koningstraat 117 10.45 u.: kerkdienst. Maranatha, Baanstraat, 10 u.: Ev. J. van Veen. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 u. ds. Ph. Leenman; 19.15 u.: ds. B. v. Gel der, jeugddienst: Irenekapel, 10 u.: ds. G, van Schuppen, bediening heilige doop De Opgang, 10 u.: ds. N. Steenbeek; Oos terwijk-Meeresteyn, 10 u.: vie. L. A Nagtegaal; Jeugdkapel „De Opgang", 10 u.: de heer R. Dekker. Vrijz. Herv. Kerk, Prinsesselaan, ds. C P. Thomson uit Utrecht. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 u. ds. L. Kuiper uit Amsterdam; 17 u.: ds Joh. Knol uit Heemskerk. Chr. Geref. Kerk, Prinsesselaan, 15 u. ds. Vlietstra. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 u. Heiligingssamenkomst; 12 u.: zondags school; 16.30 u.: Kindersamenkomst 16.30 u.: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 u.: ds J. A. Eekhof. Geref. Badgastenkerk, Julianweg, 10 u, ds. C. Meyer; 19.30 u.: ds. L. Kuiper uit Amsterdam. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 9.30 u.: ds M. Wendte. Geref. Morgensterkerk, Constantijn Huy gensstraat, 9.30 u.: ds. Joh. Knol; 17 u ds. A. C. v. Nood uit Velsen. R.-K. St. Laurentiuskerk, H. Missen 6,30 en 7.45; Hoogmis: 9.15 u.: Kindermis 11 u.: avondmissen 12 en 17.15 u.; O.L Vrouw van Lourdeskapel, H. Missen 8.15 en 10 uur. CASTRICUM: R.-K. Kerk, 6.45, 8, 9, 11 en 18 u. Ned. Herv. Gem., 10.30 u.: ds. P. Salm, Ger. Kerk, 9 en 17 u.: ds. IJ. van der 7 pp BAKKUM: R.-K. Kerk, 6.45, 8.30 en 10.30 u. Protestantse dienst, in kerktent nabij kampeerterrein, 10.30 u. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel Evening Service 3 p.m. Sunday, June 4th. In de vrijdagavond in café Timmer te Beverwijk gehouden vergadering van de kring Kennemerland der vereniging „De Tulp" hebben de aanwezigen zich kunnen verenigen met het voorstel van het Pro- duktschap voor Sierteelt het teeltrecht ook dit jaar weer uit te breiden en wel met 7 percent. De voorzitter, de heer H. Duin Hz. kwam nog eens terug op de waterschade aan de bolgewassen. Liet dit zich aanvankelijk heel erg aanzien, de individuele gevallen buiten beschouwing latende, thans mag men verwachten dat het uiteindelijk mee zal vallen. Het koude weer werkt in be langrijke mate mee. Als er een warme maand mei was geweest, dan zouden al heel wat tulpen afgeschreven moeten wor den. Nu mag men toch nog op een rede lijke oogst rekenen. Het belangrijkste agendapunt was wel de vaststelling van het teeltrecht. In de akkerbouw en ook in de grove tuinbouw kijkt men begerig naar de betrekkelijk goede gang van zaken in de bloembollen sector. Maar hier is men door het ver- gunningensteltsel aan banden gebonden Nu wil de overheid het areaal gaan ver ruimen. Dit nu is niet altijd tot genoegen van de kwekers. Maar men zag wel in dat men toch ook iets zal moeten doen om het een ieder naar de zin te maken en men ging dan ook akkoord voor het voorstel van het PVS om tot 7 percent te gaan, hoewel men er meer voor voelde dit op 5 percent te houden. Ook kon men zich verenigen met het voorstel om de uitbrei ding zodanig te regelen, dat de kleine kwekers in percentage meer krijgen dan de grote kwekers. De Commissie van Euratoom is van plan over te gaan tot het verstrekken van sub sidies om het bouwen van kerncentrales in de zes landen van de gemeenschappelijke markt te activeren. De voorstellen, waar in de te volgen gedragslijn is vervat, zul len wordenvoorgelegd aan de Raad van Ministers en aan de Wetenschappelijke Adviserende Raad bij hun eerstvolgende vergadering. Het voorstel zou er in eerste instantie op gebaseerd zijn, dat een deel van de onder zoekfondsen van Euratoom (genoemd wordt een bedrag van 19 miljoen dollar per jaar) voor dit doel wordt gebruikt. Minder optimistisch klinkt het bericht, dat gebrek aan geldmiddelen het werk van het Eurochemic-project van de OEES be lemmert. De beslissing aangaande de aan vaarding van een gedetailleerd Voorlopig project voor de installatie voor de opwer king van splijtstoffen is uitgesteld tot de uitslag van onderhandelingen over het ver krijgen van meer kapitaal bekend zal zijn. Men hoopt, dat België meer aandelen zal nemen en dat Euratoom aan het project gaat deelnemen. De voorzitter van de Marineraad, mr. L. van Lookeren Campagne, heeft in een openbare zitting de uitspraak van de Ma rineraad bekend gemaakt over de oorza ken van het ongeluk dat op 3 december 1960 in de haven van Rio de Janeiro gebeurde. Het vliegkampschip Karei Door man raakte daar bij het ontmeren een op de wal staande havenkraan, waardoor deze installatie en een goederenloods ern stig en het schip zelf licht werden be schadigd. De raad heeft alle omstandighe den ten tijde van de mislukte ontmerings- manoeuvre in aanmerking genomen. Naar het oordeel van de raad was de commandant bij het vertrek van de kade niet verplicht sleepboothulp te gebruiken. De weersomstandigheden waren gunstig. Er liep geen getijstroom en er stond vol doende water. De commandant heeft echter een beoor delingsfout gemaakt door ervan uit te gaan dat het schip, terwijl er een aflan dige wind stond, zich na het gelijktijdig wegnemen van alle trossen evenwijdig of nagenoeg evenwijdig aan de wal van de kade zou verwijderen. Deze beoordelings fout en het terstond wegnemen van alle trossen hebben, naar het oordeel van de raad, tot gevolg gehad dat het schip vrij snel dwars op de wind is gevallen, waar bij het stuurboordsachterschip tegen de kraan is aangedreven. Had de commandant een tros voor en een tros achter laten staan en had hij deze bij laten vieren, dan had hij zijn schip beter in bedwang gehad. In de uitspraak vermeldde de Raad een beoordeling van de commandant van het smaldeel waartoe de Karei Doorman be hoorde, waarin de kapitein ter zee A. J. Marcus, die ten tijde van het ongeluk com mandant van de Karei Doorman was, een „uitzonderlijk bekwaam commandant" werd genoemd. Advertentie Advertentie HUUR-PIANO'S in ruime keuze In het besef dat er nog te weinig aan dacht wordt besteed aan het feit dat met enige kennis van zaken veel pijn en leed kan worden voorkomen, is door het be stuur van de Heemskerkse EHBO-vereni ging P.I.M. overwogen hoe hierin verbete ring kan worden gebracht. Men kwam op het idee om een veiligheidstentoonstelling te gaan organiseren. Met medewerking van net veiligheidsinstituut te Amsterdam en het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereniging voor EHBO, die materiaal ter beschikking stelden, is men in deze opzet geslaagd. Vrijdagavond werd deze exposi tie geopend door de Heemskerkse wethou der -ie heer T. Wentink. Hij betoogde dat wij in een tijd leven waarin de mensheid door vele gevaren wordt bedreigd. Hij hoopte dat deze tentoonstelling aan haar doel zal beantwoorden. Hierna sprak nog de districtsbestuurder EHBO-verenigingen de heer W. Baren drecht. Hij verheugde zich erover dat P.I.M. thans weer een bloeiende vereniging is. De heer Wentink reikte op deze avond nog aan een viertal cursusten de diploma'; uit. Dit waren de dames B. Wagenaar Jacobs, J. G. Kok-Verhagen en de heren J. J. Greven en R. Kooiman. Advertentie Het .is alom iTvrnrn. voor een'gogde -gebruikte wagen gaat men óók. naar cnaumu INRUIL - GARANTIE '.FINANCIERING A. J. van LENT's Automobielbedrijven v Inl. ,V#rko.öp tOssén 8-1 8 uur ■Beverwijk, Vondellaan 5, TelefoonQ2510-3223-5052 Umusden, Wijk a. Zeeërviegl 07, Tel. 02550-4360-8210 Inlicht. Verkoop na' 7 uur iybijds0251Ö-5294 Dealer: OPFL CHEVROLET CÖRVAIR Trawlvisserij Dinsdag 23 mei: m.t. Emma IJM 15, Bellatrix KW 139; m.l. Robert William KW 123, Onderne ming II SCH 27; m.k. Dageraad IJM 4, Zuider kruis IJM 7, Maartje IJM 8, Tiny KW 34, Anna Hendrika KW 174. Woensdag 24 mei: m.t. 's-Gravenhage IJM 26, Michiel Jan VL 110; m.l. De Vrouw Dirkje KW 104; m.k. Neeltje IJM 240, Ermine KW 30. Donderdag 25 mei; m.t. Voorloper VL 16; m.l. Cornells KW 24. Vrijdag 26 mei: m.t. Jacoba Gesina IJM 36. Zaterdag 27 mei; m.t. Johannes Polderman IJM 20 (1 juni binnen), Beatrice IJM 72, Antje KW 49 (1 juni binnen), Albertha Hendrika KW 81, Albatros KW 87, Maria Theresia KW 99 (1 juni binnen), Emma Wilhelmina KW 135, Cornells den Duik KW 144 (31 mei binnen), Liesje en Rutger VL 153; m.l. Nestar KW 101, Gezina Geertrui KW 176, Onderneming IV SCH 153 (1 juni binnen); m.k. Pietertje HD 87. Maandag 29 mei: m.t. Golfstroom KW 4, Soli Deo Gloria KW 152, Jan Maria KW 171; m.l. Dolfijn IJM 55, Jan IJM 81, Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Arie Nico KW 17, Adriana KW 19, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Elizabeth KW 64, Henk K W66, Saturnus KW 69. Doggersbank KW 75, Willempje KW 89, Avon tuur KW 114, Astra KW 115, Arie Jacob KW 116, Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125, Jaco ba Catharina KW 132, Willy KW 154, Willem Groen KW 158, De Vier Gezusters KW 162, Pie- ter Anne KW 169, Margaretha KW 184, Anna Ja cob KW 186, Onderneming III SCH 117; m.k. Bettie IJM 29, Emisel IJM 31, Jannie IJM 38, Margrita IJM 42, Frederika Maria IJM 52, K. P. IJM 61. Jaap IJM 62, Michiel IJM 63, Frank IJM 65, De Hoop III IJM 73, Corrie IJM 78 (31 mei binnen), Wiron VII IJM 206, Wiron VI IJM 207, Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Deo Volente II KW 11, Arendje Jacoba KW 21, Annt Marie KW 27, Petronella KW 31, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46, Prinses Margriet KW 51, Vijf Gezusters KW 53, Cornelia Adriana KW 58, Ludy KW 61, Arend Cornells KW 68, Maartje KW 71, Nico KW 72, Zeearend KW 79, Neeltje Johanna KW 84, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Arend je KW 98, Karla Ellen K W106, Gijsbert Dirk KW KW 109, Wilma KW 113, Cornells KW 118, IJs brand KW 119, Flamingo KW 120, Adriana KW 131, Koningin Juliana KW 133, Maartje Jacoba KW 137, Gijsbertha KW 143, Anna Lydia KW 145, Samenwerking KW 146, Dirk van Beelen KW 148, GijsDert Marian KW 150, Peter Leonard KW 156, Agatha KW 157, De Vrouw Alida KW 160, Helena KW 164, Abda Jacoba KW 165, Comelis Schaap KW 172, Pieter Jacob K W178, Alice KW 182, El- ly KW 187, En Avant K W210, Samenwerking HD 125, Noorderkroon TX 18, Maryanne WR 7, Okko Bosker WR 25, Petra WR 32, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51, Spes Nostra WR 56, Sijtje WR 58, Albert MO 1. Dinsdag 30 mei: m.t. Ariadne IJM 18, Wiron II IJM 211, Dirk Maria KW 80, Arie Ouwehand KW 122; m.l. Leendert Jacoba KW 12, De Vrouw An na KW 52, Viking Bank KW 76; m.k. Wiron I IJM 210, Limanda KW 33, Margriet Jozien KW 63, Peannette KW 93, Willy Alida KW 155, Solea KW 180, Alie WR 59. Woensdag 31 mei: m.t. Toronto IJM 97, Nico- laas Senior KW 42, Onderneming I SCH 261. Donderdag 1 juni: m.t. Maria van Hattem IJM 10, Amsterdam IJM 28, Delft IJM 37; m.l. Adria- nus KW 10, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Emisel IJM 31, Vrijdag 2 juni: m.t. Cornelia Maria SCH 135, Jan Senior VL 84. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 23 mei: m.l. Mr. Dirk Donker Curtius KW 2, Vertrouwen KW 6, Hubertha Gerarda KW 9, Grietje KW 20, Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Bertha KW 38, Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Nep- tunus KW 45, Noordzee KW 47, Huiberdina Gijs bertha KW 85, Rijnmond V KW 110, Nederland VII KW 130 Voorwaarts KW 140, Wilhelmina III KW 147, Janna KW 163, Onderneming K WI75. Donderdag 25 mei: m.l. Wilhelmina II KW 138. Maandag 29 mei: m.l. Willem Cornelis KW 16, Nederland VI KW 37, Maria Jacoba KW 73, Toe nadering KW 95, Willy KW 141. Dinsdag 30 mei: m.l. Hette Margaretha KW 74. Woensdag 31 mei; m.l. Fierman Eduard KW 5, Vooruit KW 151. Een nieuwe fase in het project van ver betering aan de Scheveningse haven dat de Haagse dienst van gemeentewerken laat uitvoeren is begonnen. B. en W. van den Haag hebben besloten het maken van stalen damwanden langs de noordoost- en zuid-oostzijden van de eerste binnenhaven en het verhogen van de weg langs de zuid-oost zijde van de haven voor de som van 1.206.700.- te gunnen aan een aan nemersbedrijf in Dordrecht. Het werk is inmiddels begonnen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5