B. en W. van Amsterdam zijn voor vorming van nationaal ballet De Sahara in Tropenmuseum i Exposities in Amsterdam DE J l GH3 VOOR AUTORIJLES De negen muzen Concert ten bate van de Anjerfondsen Harry Prenen exposeert In 't Goede Uur Minimumprijs van aardbeien Arend Reym voor RIJLES KEKNEMER GARAGE FILM EN FILMWERELD ZATERDAG 3 JUNI 1961 WEEKABONNEMENTEN Weinig amusement auto- en motorr ij school SANTPOORT Telefoon 02560- 8930 KERKWEG 67 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP - KNMV Filmproducer Oswald vandaag in Nederland is „SUCCES" George S. Kaufman te New York overleden Bob Buys Grammofoonopname N.Ph.O. Beeldschermer A. J. v. LENT's AUTOMOBIELBEDRIJVEN De radio geeft zondag Finale van de KRO kinderzangwedstrijd De radio geeft maandag CORN ZWIER T elevisiehropramma In een voorstel aan de gemeenteraad hebben B. en W. van Amsterdam machtiging gevraagd mede te werken aan het overleg over de oprichting van een nieuwe stichting Het Nationale Ballet, onder nader met het rijk overeen te komen voorwaarden en ten behoeve van de exploitatie van dit ballet voor het seizoen 1961-1962 in beginsel een bedrag van 240.000 beschikbaar te stellen. Tevens vragen B. en W. de raad machti ging om aan het bestuur van de stichting Het Amsterdams Ballet te berichten, dat de stichting op een nader door B. en W. te bepalen datum moet worden opgeheven. Voorts stellen B. en W. voor aan de stichting Het Amsterdams Ballet voor het seizoen 1959-1960 een aanvullende subsidie van 31.865 en voor het seizoen 1960-1961 een aanvullende subsidie van 125.000 te verlenen, teneinde in de bij de stichting ontstane tekorten te voorzien. In een uitvoerige toelichting op deze voorstellen gewagen B. en W. van „een critieke toestand in de Nederlandse ballet wereld. Daarbij is naar hun mening de ge meente Amsterdam, die de stichting Het Amsterdams Ballet in het leven riep, ten nauwste betrokken. De oorspronkelijke be doeling die bij het oprichten van Het Am sterdams Ballet heeft voorgezeten, name lijk het vormen van een ensemble uit de dansers van het Operaballet en het Ballet der Lage Landen kan, aldus B. en W., thans gevoeglijk als niet verwezenlijkt worden beschouwd, nu van het gezelschap, waarmede de stichting in 1959 is begon nen, slechts een gering aantal dansers is overgebleven. Ook het geringer wordende bezoek aan balletvoorstellingen in het al gemeen dwingen B. en W. tot de vraag of een speciaal Amsterdams ensemble, nü het zijn opzet niet heeft gerealiseerd, nog wel de grote geldelijke offers van de ste delijke overheid rechtvaardigt. De ver leende subsidies aan Het Amsterdams Ballet zijn niet toereikend gebleken. Van rijkswege is een voorstel gedaan om tot een concentratie van de bestaande balletten te geraken. Als gevolg daarvan zouden de stichtingen Het Nederlands Ballet en Het Amsterdams Ballet worden opgeheven. Het Nederlands Danstheater heeft reeds moeten besluiten aan het ein de van het seizoen 1960-61 zijn bestaan te beëindigen. Men wil, aldus B. en W., nu een nieuw nationaal ballet stichten, onder leiding van mevrouw Sonia Gaskell als algemeen leidster, gesecondeerd door een nog te benoemen zakelijke leider. Het Nationale Ballet zou, aldus B. en W. in hun toelichting, grote en kleine bal letvoorstellingen verzorgen, alsmede de balletten in de voorstellingen van De Ne derlandse Opera. Daartoe zou het Natio nale Ballet bestaande uit tweeënzeventig danskunstenaars zowel in Den Haag als in Amsterdam zijn werkterrein dienen te hebben. De Amsterdamse afdeling zou de operabediening voor haar rekening nemen Het budget voor de exploitatie van dit nationale ballet wordt berekend op onge veer één miljoen gulden. Van de gemeen te Amsterdam wordt een subsidie van 240.000 verwacht. Het bestuur van Het Amsterdams Bal let heeft B. en W. intussen voorgesteld een afzonderlijk Amtserdams ballet te handhaven, doch op een geheel andere wij ze ingesteld dan in het vorige seizoen, en onder leiding van de huidige intendant, de heer Tobi. Voorts wil het bestuur het ta bleau de la troupe versterken door het aantrekken van danskunstenaars van Het Nederlands Danstheater en dansers, die elders zijn verbonden. Daarnaast vraagt het bestuur van Het Amsterdams Ballet B. en W. aanvaarding van een door de overheid te dekken, voor het seizoen 1961 62 berekend tekort van 470.000. B en W. zijn echter van oordeel dat de gemeente aan deze opzet geen medewerking moet verlenen. Nu er een toestand is ontstaan waarop het publiek niet positief blijkt te reageren, is het een zaak van beleid een zo efficiënt mogelijke oplossing na te stre ven, zo delen B. en W. mee in hun toe lichting op de voorstellen, die woensdag 7 juni in een vergadering van de gemeente raad zullen worden behandeld. Koninklijke Schouwburg. De Konink lijke Schouwburg in Den Haag krijgt een nieuwe rondhorizon. Hiervoor heeft de raad aan B. en W. een bedrag van 49.000.beschikbaar gesteld. Voor ver dere herstellingen aan de schouwburg heeft de raad een krediet van 37.715.ver strekt. Het betreft hier niet een algehele restauratie van het uit 1767 daterende ge bouw. De laatste grote restauratie werd in 1929 verricht. Sindsdien worden gere geld kleine herstellingen gedaan. Antieke mailcoach. Dank zij financiële steun van het Prins Bernhard Fonds in Amsterdam werd het de stichting „Paard en Karos" mogelijk gemaakt het bezit van een fraaie mailcoach en een collectie li vreien te verwerven. Het betreft hier een originele Engelse mailcoach in rode kleur, die rijdt op Colling-patent assen, geheel compleet, dus voorzien van grote lantaarn, kussens, dakkoffer en mahoniehouten voor- raadkisten met koperbeslag. Ook de oor spronkelijke lederen zweepkoker is nog aanwezig. Bij de lange boom met haak zijn 'voorts vier spoorstokken en de lederen stroppen, de twee vier-paards-zwengen en de coachdisselkettingen. De stichting „Paard en Karos" exploiteert het natio naal rijtuigmuseum Nienoord in Leek. OOOOOOOOOOOCXIOeXjOOOOOOOOOOOOOOtyXxji-xjOOüQOQCKX dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE A AnnOHDIGI/iGIrt rn BESCHOUW//1GEH Door het uitvallen van het amusements- De zomertentoonstelling in het Tropenmuseum te Amsterdam, die gewjjd is aan de Sahara, is geopend door de directeur-generaal voor de Volksontwikkeling van het ministerie van O. K. en W., mr. H. 3. Schölvinck. De expositie geeft een indruk en overzicht van een gebied, 320 keer zo groot als ons land met twee miljoen inwoners, dat het grootste aaneengesloten woestijngebied op aarde is en waar het gebrek aan o-h»WnintPn water de overheersende factor is. Opzettelijk heeft men op de tot 29 oktober durende het eigenlijk dat de repor- tentoonstelling alle politiek geweerd. Om de bezoeker iets van de sfeer der Sahara te tagewagen daar niet op kon rijden? Kon laten ondergaan is de vloer van de lichthal, waar de expositie is ingericht, geheel met die niet op de boulevard blijven staan?) ,,„d bedek.. Al, ..„loop v.„ de e*po,iti, „ord. leb, petpend van de pr.M.lorle. bleker van^ VARA-tv. W»»™ over wat het nieuwe wandelhoofd te bie- Daarna betreedt men de „Sahara" via ken, is in levende lijve op de expositie den heeft> leek na alles wat er over in de een ommuurd marktpleintje van een oase- aanweziig. Verder zijn de verschillende pers is gezegd niet zo urgent meer. dorpje waar de bewoners, die de land- voedingsmiddelen dadels vormen de ba- Een Eurovisie-uitzending van de zwer.i- bouw bedrijven hard moeten zwoegen om sis van de voeding in de gehele Sahara wedstrijden Engeland—Nederland, direct het hoofd boven het zand te kunnen hou- te zien. In vitrines worden kleding, op- uit Cardiffi iiet ons toen zien hoe onze den Speciaal aan deze groep bewoners is schik, middelen voor lichaamsverzorging zwemmende jongens telkens weer de score op de expositie aandacht besteed. Als ge- en speelgoed geëxposeerd alsmede mu- bedierven dje hun vrouwelijke collegae zo volg van de moderne technieken in de ziekinstrumenten. De rondleidsters op de mooi v00r ze opbouwden. Sahara oliewinning, mijnbouw, enzovoorts expositie hebben apparaten bij zich De vara kwam toen weer aan bod met gaan de bewoners langzamerhand over waarop geluiden van mensen, dier en mu- een door Mii0 Anstadt samengesteld por- op wat de hoofdconservator van het Tro- I ziek zijn opgenomen, die tijdens de rond- penmuseum, dr. J. H. de Jager Gerlings, gang bij de diverse afdelingen kunnen noemde ,een plastic- en blikcultuur", hoe- worden afgedraaid. Deze interessante ex- wel de aloude waterzak zich door de „jer- positie wordt afgesloten met een „kort rycan" voor het bewaren van water niet kijkje" op de olie- en aardgaswinning en laat verdringen. mijnbouw. Voorts omvat de expositie afdelingen Advertentie Prijs van Europa Vanmiddag komt Marianne Oswald, de vitale Franse filmproducer, die genoemd wordt als de winnares van de prijs van Europa, in Den Haag aan. Voor Pathé maakte zij de film „La parole est au fleuve", waarin de rivier de Rijn een zeer belangrijke functie heeft. Uit het verleden wordt het stroomgebied van de Rijn behan handeld als toneel van strijd, in het heden wordt de Rijn getoond als de verbindings schakel van de landen van West-Europa, waarbij ook aan de toekomst van Rotter dam bijzondere aandacht wordt besteed. Voor deze film zal Marianne de prijs van Europa worden uitgereikt. Maandag, op de openingsavond van de filmweek te Arnhem, zal de film in het Rembrandttheater in Arnhem in première worden vertoond. Voor de filmvoorstelling zal de prijs omstreeks half negen in het Rembrandttheater worden uitgereikt. Advertentie 'T BESTE ADRES (alle rijbewijzen) LUXE VERHUUR RIJBEWIJS VERNIEUWEN 'anoe Nieuwstr. 718 - Telef. 4335 George S. Kaufman, co-auteur van het Broadwaysucces „Guys and Dolls" en schrijver van „Mij sister Eileen", eveneens een kasstuk, is vrijdag op 71-jarige leeftijd in zijn woning in New York overleden. Kaufman, begonnen in de journalistiek, was al geruime tijd ziek. Hij is verbonden geweest aan de Washington Times, de New York Evening Mail, de New York Tribune en de New York Times. Zijn eer ste geesteskind was „The Butter and Egg Man", geschreven in 1925. Voorts schreef hij „Of thee I Sing", „Animal Crackers", „Beggar on Horseback", „The man who came to dinner" en „George Washington slept here". „IN 'T GOEDE UUR" zijn indertijd te keningen getoond van Georg Rueter. Men kan Rueters werd nu nader leren kennen in een nieuwe expositiezaal van de Kunst handel Aalderink aan de le Wetering dwarsstraat 4 bij de Spiegelgracht te Am sterdam. Rueter exposeert daar tot 3 juni portretten en bloemen. Hij moge typisch van een andere tijd dan die van de meeste onzer zijn, Rueter loopt men niet voorbij door zijn toch vaak innige werk. Enkele bloemstukken herinneren even aan werk van Fantin Latour. Rueter zette ze wel onder een licht dat Manet vertrouwd was. Men ontmoet hier werkelijk heerlijke kin derportretjes. Onder die van oudere men sen vermocht mij vooral een zelfportret en, een van Rueters laatste portretten, dat van een meubelmaker, te boeien. GALERIE ESPACE breidde ook uit. In een achterzaaltje is thans tot 7 juni werk te zien van Anne Marie Blaupot ten Cate, die voor de oorlog wel meer in Amster dam exposeerde. Anne Marie Blaupot ten Cate behoort tot die figuren die geleidelijk mee evolueren met wat hen als een alge meen geldende ontwikkeling in de moder ne schilderkunst voorkomt. Zo werd haar werk abstract, mij minder zeggend dan voorheen, zekeir echter van een grote ge voeligheid getuigend. GALERIE D' EENDT exposeert schilde rijen, aquarellen en tekeningen uit de ver zameling van de heer W. Hoogstraate, die deze kunStzaal leidt. De heer Hoogstraate is eigenlijk van verzamelaar kunsthande laar geworden. Zijn collectie is van zeer uiteenlopende aard, verscheidene beroem de figuren zijn er in vertegenwoordigd. Ook Matisse, maar dan door Appel in zijn jonge dagen geschilderd. Bij een oudere figuur zouden we spreken van een schaam teloos epigonisme. Ik acht een dergelijk schilderij nogal onthullend. Het werd goed gemaakt door een doekje in de etalage uit 1948, van werkelijk bijzondere kleur en met zijn primitieve vormgeving toch pak kend. Bedoelde „Matisse" zal zo ongeveer uit de tijd zijn dat Appel en zijn vrienden nog niet zo hevig experimenteel, al door de de heer Sandberg in het museum wer den toegelaten met hun werk. Het was ook niet hun schuld dat ze wat verwend wer den. IN A BROERSE vertoont tot 20 juni hout sneden in kleur van Peter Alma. Alma gebruikt voor zijn motieven uit de dieren wereld voor een werkstuk vaak hetzelfde blok, dat op verschillende plekken met verschillende kleur gedrukt wordt. Door het gebruik van verschillende kleuren inkt op zo'n blok bij een afdruk kregen som mige zijner resultaten iets van een mono type. We kenden Alma als de auteur van strakke houtsneden. Wat vormgeving be treft blijkt hij belangrijk losser geworden te zijn. t t BELANGRIJK is de tentoonstelling van wijlen W. Reijers, die tot 19 juni in het Stedelijk Museum gehouden wordt. Ik heb indertijd verslag gedaan van Reijers ex positie in het Arnhems Gemeentemuseum. Reijers was een ernstig zoeker en bedoel de steeds verstaanbaar te blijven. Dit is ook met zijn tot tekens geworden latere plastieken het geval. Reijers' kunst spreekt danook gemakkelijk aan. Men begrijpt zijn ontwikkeling uit het hier geplaatste. Tot 2 juli is in dit museum verder te zien werk van de Engelse kunstenaars Vic tor Pasmore, die wonderlijke monsters in elkaar last, en Eduardo Paolozzi, die als niet onverdienstelijk schilder startte en zich ontwikkelde als iemand, die in vele zaken dicht bij de aanhangers van de Stijl groep komt. Men ontmoet echter naast strakke, op horizontalen en verticalen steunende composities waarbij wel stuk ken al dan niet geschilderd hout in voorko men, ook werk van vrijere vormen, waar aan het voor mij aan spanning ontbreekt. VEEL INTRIGERENDER dan Pasmo res plastieken zijn die van Reinhoud d' Haese, die toch positiever is, veel meer verbeeldt, het toeval niet acht en humor vertoont in zijn beheerste handwerk. Hij exposeert hier tot 26 juni tezamen met de ons door Galerie Espace niet onbekende schilder Pierre Alechinsky, meer experi menteel gebleven dan zijn Nederlandse confraters en daarmee ook boeiender Wat men ook van zijn werk moge denken het blijft in beweging. IN HET PRENTENKABINET van het museum is tot 12 juni een collectie groten deels abstracte Braziliaanse grafiek te zien, die weinig toevoegt aan onze erva ringen met moderne grafiek. Mij viel wel het figuratief te noemen werk van Anna Letycia op, die iets zeer eigens te zeggen heeft. En dan exposeert nog in het mu seum tot 26 juni „de Grafische". Wij leerden „In 't Goede Uur" al enkele der hier vertegenwoordigden kennen en het is wel interessant te zien hoe zij verder gingen. Veldhoen kwam uit met Spaanse kunstlandschappen, Huig met indrukken van het carnaval in Maastricht. Voorts is er werk van de door mij vaak genoemde Mensinga, een grote litho naar een man dril van Buytendijk die me trof, uitstekend werk van Wil den Oude en Reitsma Valen- ga, werk van Van Kruiningen natuurlijk, boeiende prenten in kleur van Ru van Ros- sum en van structuur boeiende verbeel dingen van Nono Reinhold naast nog veel, dat van respect voor de techniek getuigt. In juni zal het Noordhollands Philhar monisch Orkest onder leiding van Henri Arends een grammofoonopname maken voor de n.v. Bovema te Heemstede. Een zestal Hongaarse dansen van Brahms en vier Noorse dansen van Grieg zullen wor den uitgebracht op His Master's Voice. De plaat zal waarschijnlijk in het najaar uit komen. Grammofoonplaat cadeau bij aankoop van twee plaatsbewijzen In het kader van de Anjeractie 1961 zal waarin een indruk wordt gegeven van de bewoners, kleding en gebruiksvoorwerpen, de dorpsnijverheid, de oase-landbouw, de nomaden-veetelers. Doordat de karavaan- handel niet meer bestaat worden de noma den meer en meer gedwongen om hun oude leven op te geven en in de oases te gaan leven. Velen vinden hun brood bij de oliewinning. Overigens hebben de oase- bewoners een hard bestaan zodat er velen het Noordhollands Philharmonisch Orkest wegtrekken. Er is, aldus de hoofdconser- op de verjaardag van Prins Bernhard, vator, een enorme omwenteling in econo- donderdag 29 juni in het Concertgebouw te mische en sociale toestanden aan de gang. Haarlem onder auspiciën van het Anjer- De moderne westerse economie doet zijn fonds Noordholland een buitengewoon intrede en schept nieuwe werkmogelijk- concert verzorgen onder leiding van Henti heden. Arends en met solistische medewerking Ook de natuurlijke gesteldheid en de van de beroemde Spaanse pianist Eduardo aanpassing van plant, dier en mens (de del Pueyo. laatste door kleding en leefwijze) aan het tret van Willy Brandt, burgemeester van het vrije Berlijn, waar volgens het wat kinderlijke commentaar vrije Berlijners op de terrasjes zitten, „net zo jong en inne mend als u en ik". Ook al worden er in zo'n uitzendinkje weinig belangrijke din gen gezegd, toch kregen we wel een sym pathieke indruk van deze Duitser, aan wiens goede gezindheid in het verleden en nog betere plannen voor een toekomstige hereniging van Duitsland niemand behoeft te twijfelen. De avond werd wat nonchalant volge- maakt met een goed gemaakt Interpol filmpje. Advertentie harde Saharamilieu wordt met allerlei voorbeelden en materiaal getoond. Sprink- hanen, de Afrikaanse trek- of woestijn sprinkhaan, die catastrofen kan veroorza- Advertentie Wijk aan Zeeërweg 107 - IJmuiden Tel. 4360 - 8210 Vondellaan 5 Beverwijk Tel. 3223 - 5052 (02510) Uitgevoerd zullen worden Feestelijke ouverture van Toebosch, Pianoconcert no. 1 van Tsjaikofsky en Symfonie no. 5 van Beethoven. In de huis aan huis verspreide Anjerkrant, waarin bijzonderheden over de Anjerloterij vermeld staan, is bekend gemaakt, dat de vierde prijs van deze loterij een grammofoonplaat is, „De plaat van de Prins" (een keuze uit de voorkeu rs- muziek van Prins Bernhard). Deze gram mofoonplaat komt niet in de handel en heeft een winkelprijs van 6,50. Een kant van de plaat bevat het op het concert uit te voeren pianoconcert van Tsjaikofsky de andere kant bevat onder andere op namen van het Zuidamerikaanse trio „Los Paraguayos". Het N.Ph.O. is erin geslaagd de beschikking te krijgen over een aantal exemplaren van deze bijzondere grammo foonplaat. De platen zullen door i et N.Ph.O. gratis ter beschikking worden ge steld van de bezoekers van het concert op GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NACHT HILVERSUM I. 402 m. 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9 30 KRO. 17.00 Convent van Kerken. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Goede morgen. 9.00 Vroegdienst. KRO: 9.30 Nieuws. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.50 Radio-kamerork. 12.15 Buitenl. comm. 12 25 Vrouwenkoor. 12.35 Lichte muz. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, - 13.50 Boekbespr. 14.00 hoorsp. 13.30 Strijkorkest. 29 iuni bii aankoop van 2 plaatsbewijzen. Sopr. en piano. 14.30 strijkkwart 15.05 Wat ons De entréeprijsbedraagt 5,- per persoon. I bezig houdt, l_ezmg. IS-lS Metrop^e-ork. enjoUst. „IN 'T GOEDE UUR" worden deze maand tekeningen vertoond van Harry Prenen. In Prenen ontmoeten wij een kunst historicus, die niet alleen verstand van te keningen heeft maar ook van het tekenen zelf. Misschien vraagt men zich af of dat niet in het algemeen verlangd mag wor den. Persoonlijk ben ik er van overtuigd dat een Van Meegeren het moeilijker met het plaatsen van zijn vervalsing indertijd had gehad indien bepaalde kunsthistorici en experts zelf ook zo nu en dan eens schil derden, na bovendien in dit vak ook enige serieuze opleiding ontvangen te hebben. Voor mij is het beslist onbegrijpelijk hoe sommige jongere mensen er toe komen kunsthistorie te gaan studeren bij een zo absoluut gebrek aan ondergrond bij het te kenen als ik eens mocht constateren bij een groepje eerstejaars studenten. Ik was toen niet de enige die met bedoelde proeve van onmacht in aanraking kwam en hoorde een gewaardeerd schilder en leraar naast me verzuchten: „En dan te bedenken dat deze mensen misschien later op plaatsen komen 'te zitten waar over goed en slecht geoor deeld moet worden". Dan wenst men toch eigenlijk wel graag een klein examen in het tekenen alvorens men jonge mensen toelaat tot de studie van dit vak. PRENEN HEEFT veel critieken ge schreven. Door zelf creatief werkzaam te zijn scherpt men zijn intuïtie voor de ont moeting met anderer werk, vooral waar het gaat om het veroordelen van een kunst, die zich niet van het woord bedient, die dat zegt wat met woorden niet te zeggen valt. Als mijn herinnering me niet bedriegt was Prenens vorige expositie er duidelijker een van iemand, wiens tekenen steunde op ken nis van tekeningen dan de huidige, die een winst toont: Prenens tekenen is een zelf standiger en natuurlijker uiten geworden. Het streven naar een plezierig resultaat maakte bij verscheidene zaken plaats voor ongedwongener en daarmee directer uiten. Een en ander is meer echt beleefd. Ik denk onder meer aan enige intieme landschap pen uit onze naaste omgeving. Maar daar naast bleef bestaan het proberen van ver- 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Kerken: 17 00 Geref. kerkdienst. NCRV18.30 Kamerkoor en sol. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 G/am. 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19 45 Nieuws. 20.00 Cabaret. 20.30 Act. 20.35 Lich te muz. 21.05 Gram. 21.30 Liederen van een rei zend gezel, hoorspel met muz. 22.25 Boekbespr. De openbare kaartverkoop begint zater- 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gelders r I1. 00 0= 00 KCOA nn Mi*»n\xrs Voor 10,kan men in het bezit komen van een exclusieve grammofoonplaat, die, behalve als prijs van de loterij, alleen bij het N.Ph.O. verkrijgbaar is. siThiüend^t^lmlekerif het zoeken naar'rë-Uag 17" juni. De grammofoonplaat wordt I °rk. 23.35 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. sultaten in verschillende vormgevingen, I thans geperst en ?al eind juni worden af- het met eigen werk te kijk zetten van be- I geleverd. Bij het afhalen van de plaatsbe- HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 30 IKOR. 11.45 VPRO. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO. 17.30 VARA. 20.0024.00 AVRO. paalde experimentelen. Dan voelt men Pre- I wijzen ontvangt men een bon, waarop eind I G^fi^er^0^rogrU%9S45noeesteliIk' leven, toespr. nens tekenen als een zoeken naar steun juni de plaat gratis bij het Concertbureau vprÓ: 10.00 Zangdienst voor de kinderen. IKOR: voor eigen overtuigingen, steun bij een cri- Alphenaar verkreg en kan worden. Als R—f "nst, tisch oordelen. extra-attractie zuilen voor ae aanvang van Llchte muz 12 30 Sp0rtSpiegel. 12.35, verz.progr. het concert de Haarlemse Bloemenmeisjes 13 NieuwSi 13.07 De toestand in de wereld, ie- aanwezig zijn en de concertbezoekers een zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Voor de soida- a u I 1 11 A o n Tl ^31 /-»r-Lr on PRENENS TEKENEN is ook een onder zoeken, een onderzoeken dan dat met speels plezier wordt bedreven. Hoewel het me niet juist lijkt bij het bespreken van een expo sitie als die van Prenen de critische maat staven aan te leggen, die mogen gelden voor tentoonstellingen van zich kunstenaar of minstens vakman noemenden, vond ik het jammer dat Prenen ook enkele kleuri ge pastels laat zien. Ik kan me niet ont trekken aan het gevoel dat dit materiaal hem nog niet in de vingers ligt. Als toe voeging kan hij het bij zijn tekenen ge bruiken, gezien ook zijn „Paddestoelen" Dat is ook niet zo enthousiast over de kleur anjer aanbieden tegen een kleine vergoe ding, welke eveneens ten goede komt van de Anjerfondsen. ten 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio-filharm.ork. en soliste. 15.30 Filmpraatje. 15.45 Gram. 15.55 Lich te muziek. 16.30 Sportrevue. VPRO. VPRO: 17.00 Doopsgezinde jubileumsamenkomst. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sport journaal. 18.30 Gram. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. Als Intermezzo: Waterpolo- toenooi, lezing. 20.45 Zin en onzin in goede ma nieren, lezing. 21.00 Promenade-ork. 21.30 Nieuwe Franse gram. 22.00 Gram. 22.30 Nieuws en meded. 22.45 Act. 23.00 Zang en piano. 23.15 Lichte muz. 23.5524.00 Nieuws. BI.OEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/S. .30 ds. Chr. W. J. Teeuwen, Diemen. 11.00 ds. G Toornvliet van Bloemendaal (dienst voor be langstellenden). 14.45 Kinderdienst. 15.30 ds. G. Toornvliet. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws. 12.02 Zigeunermuz. 12.15 Amus.- orkest. (12.30—12.35 Weerber.). 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldalen. 14.00 Gram. 15.30 Sportreport. Drie koren van jongensscholen uit Maasbracht, 's-Gravenhage en Hulst en vier solisten zijn de finalisten van K.R.O.'s kinderzangwedstrijd „Wie zingt er mee....?" Zij zijn overgebleven na °en van die pastels kan zijn is een persoonlijke I zware competitie waaraan honderden smaak. De in ruime kring toch wel bewon- scholen uit het gehele land hebben deel- _n derde Duitse expressionisten blijven mij genomen. Op 17 mei had in Laren, in de Sport en ^^DJo^ichte muziek. 17.^0 voor een belangrijk deel ook onverteervaar singer Concertzaal, de halve finale plaats, Gram. 20.00 Een muzikale fantasie. 22.00 Nieuws. Prenen revancheert zich dan op die kleuri- welke door radio en televisie werd uitge- 22.15 Lichte muz 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 zonden. Een jury onder voorzitterschap van Jo Vincent selecteerde toen uit de zes deelnemende koren en acht solisten de finalisten, wier optreden men in de radio- I en tv-kinderuitzendingen van 1 juli ral Bob Buys kunnen zien. Het zijn het koor van de Haagse Aloysiusschool, dat „Pepito" 7 an ge bloemetjes met een juweel van een te kening naar een vaasje rozen. Geëxcu seerd is hij trouwens toch, mede door zijn uitstekende voorbeeld voor andere kunst- beschouwers. Gram. 23.55—24 00 Nieuws. Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de Joop Swart en Han Peters had gezongen; I vrouw. 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleer- r I 11 rve 1 1 oc 1 1 (Trom 19 9' het koor van de Jongensschool te Maas- bracht met de oude Engelse melodie „Kleine David" en het koor van de St Willibrordusschool te Hulst met „In Mei" van G. J. Panen en F. Kroeze. De meisjes- koren van de Amsterdamse St. Jansschool, i JMUIDEN - TELEFOON 4324 de st Alo siu,sch00l te Roosendaal en de S-S. éo" Ts. Z- KENNEMERLAAN 224 - 226 gang. 11.05 Gram 11.35 Voordr. 11.55 Gram. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Meded. voor land- en tuinbouw 12.33 Nederlandse volksliederen. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Amus.muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio 14.35 Man en paard, wedstrijd. 15.05 Gram. 15.15 Idem. 15.45 Koorzang. 16.00 Bij beloverdenking. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 voor eerste klas service Winden waaien om de rotsen (T h a 1 i a-t heater, IJmuiden). Men heeft nog niet genoeg van „Winden waaien om de rotsen", net zo min als men inder tijd in één week genoeg had van de zin gende bossen. Het is ook een kleurreijke film, maar de verklaring moet toch wel worden gezocht in de grote bekendheid van het boek. Zondagmiddag 3 uur komt „De Indiaanse vrouwenroof" op het scherm, donderdag is er een speciale voor stelling van „Breng de Bismarck tot zin ken". De Jantjes (R e x-t heater, IJmuiden). Enkele maanden geleden heeft men op de TV „De Jantjes" weer eens kunnen zien. Het to neelstuk van Herman Bouber werd levens echt gebracht en het onthaal door het pu bliek was dan ook hartelijk. Nu heeft men de kans ook de film van vroeger van die naam nog eens te aanschouwen. Stel u er niet al te veel van voor, want de kennismaking zal er een zijn met ge mengde gevoelens. We zijn zoveel gewend op het gebied van filmtechniek, dat we enigszins medelijdend zullen kijken naar de gebrekkige wijze, waarop men deze film heeft gemaakt, en het trage spel met nadrukkelijke oogopslagen en lange zuch ten zal ons in het begin vermaken in een andere zin dan de bedoeling is. St. Magaritaschool te Eindhoven vielen pf, 1 ne 18 00 orgelconc. 18.30 Oude muz. 19.00 Nws. met overigens een puntenaantal dat maar en weerber. 19.10 Jiddische volksliederen. 19.30 weinig >nder dat van de finalisten lag. ------ - 1 -- Van de solistjes wisten zich in de cate gorie „3e of 4e klas" Wilma Rademaker uit Tilburg en Lida Bond uit Volendam te handhaven, in de categorie „5e of 6e klas" bleven de Volendamse Ria van Zeist en Gijsbert Spierenburg uit Hazerswoude over. Op de finale komen de deelnemers be halve met hun eigen nummer ook met een door de K.R.O. voorgeschreven lied uit. In opdracht van de K.R.O. werden hiervoor kinderliedjes geschreven en gecomponeerd door Henk Jansen van Galen en Paul Chr. van Westering („In het vliegtuig naar Japan"), Harriet Laurey en Harry Bannink („Zo'n Hollands jongetje"), Henny Fon taine en Harry Hamilton („Ties is boos"), Lea Smulders en Else van Epen—De Groot („Het vogeltje en ik) en Jan de Clèr („De klok bij ons in de toren" Beneden 45 cent per kilogram zullen dit seizoen op de Nederlandse veilingen geen aardbeien worden verkocht.- Deze mini mumprijs is vastgesteld door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Deze prijs geldt voor alle rassen met en zonder dop. Wanneer de aardbeien op de veilin gen niet voor deze prijs verkocht kunnen worden krijgt de teler voor aardbeien zon der dop een vergoeding van 45 cent per kg. voor de kwaliteiten 1 en 2. Voor aard- Maar als men even gewend is, en zich heeft aangepast hetgeen men natuurlijk moet doen in een dergelijke situatie dan is men toch blij dat men op zijn zetel in de bioscoop zit. Want hoort men geen liedjes van Louis Davids en Margie Morris? Geniet men niet van muziek, die onder leiding van John Brookhouse Mac Carthy wordt uitgevoerd, Woensdag en donderdag wordt in Rex „Zondaars in spijkerbroek" vertoond. Beverwijk en Heemskerk In het Luxor-t heater is Lex Bar-1 ker tot en met maandag „De zoon van de rode piraat". Van dinsdag tot en met don- j derdag „De nacht der opgejaagden". „In old Santa Fee" toont zondagmiddag de heldendaden van Roy Rodgers. In het Kennemer-t heater kan I men vanavond nog Jerry Lewis als ruim tevaarder zien. Lachen is natuurlijk weer troef. Zondag tot en met woensdag „Vijf gebrandmerkte vrouwen", en zondagmid dag wordt „Storm over Perzië" vertoond, In het W. B.-t heater vanavond nog „De vijand kwam 's nachts". Zondag- en maandagavond „De kinderlokker", zondag- I beien met dop, kwaliteit 1 en 2 is de ver. middag „In de macht der Indianen". goeding 35 cent per kilogram. Voor alle In Marquette, Heemskerk draait afwijkende aardbeien is de vergoeding bij vanavond „Inspecteur Hardesty, FBI", eventuele doordraai vastgesteld op 15 cent Zondagmiddag „Sivery Moon", per kilogram. Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Pastorale, hoorsp. 21.30 Strijkkwart 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avond overdenking. 22 55 Boekbespr. 23.05 Gram. 23.15 Idem. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de oudere luisteraars. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Voordr. 11.15 Radio-filharm.orkest en soliste. 12.00 Orgelspel. 12.20 Voor het platteland. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Tiroolse muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Metropole orkest en zang 14.00 Pianorecital. 14.30 Laatste vlucht, hoorspel 15.40 Gram. 16.00 Gram. 17.30 Gram. 17.50 Milit. comment. 18.00 Nieuws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Kamermuz. 19 30 Kamerork. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Criminele lezing. 21.05 Gram. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Gram. 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en meded. 22.45 Actual. 23.00 Volksliederen. 23.15 Gram. 23.55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12.00 Nieuws. 12.02 Spaanse muz. 12.30 Weerber. 12.35.Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Beurs ber. 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuz. 14.00 Ork.- conc. 15.00 Gram. 16.00 Beursber. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, uitz. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstr. schoolkoren. 20.00 Kamerork. en solist. (In de pauze: Kunstkaleidoscoop). 21.30 Amus.- ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG NTS: 14.15 Eurovisie- Davis Cup-wedstr. Ne derland - Duitsland te Scheveningen. 15 15 Euro visie: Zwemwedstr Groot-Brittannië—Nederland te Cardiff. VPRO. 17.0017 30 Voor de kinderen. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. VPRO 2020 22 40 Tosca, opera. (Pauzes van 15 min. om ca. 21 05 en 22.00 uur). VOOR ZONDAG NTS: 14.3015 30 Eurovisie Scheveningen: Da- vis Cup Nederland—Duitsland. AVRO: 20 00 Tele- vizier. 20.15 Progr. over beeldende kunst. 20 45 Schlagerparade 1961. NTS: 22 00—22.30 Sportact. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Joum. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het scherm. 20.35 Wild-Westfilm. 21 00 Filmvenster. 21 30 Welbeschouwd, forum.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7