Geen akkoord en nieuwe contacten geen crisis; op komst I ÉL Goederentreinen bij HET WEER hamoi weer vandaag! CITROEN Botsing tussen drie auto's bij de Moerdijkbrug: zes doden en drie zwaargewonden Kroesjtsjev en Kennedy gaven elkaar geen centimeter toe Alleen hoopgevende verklaring over Laos Amerikaans-Russisch televisiedebat Machinisten lieten het leven Kennedy in Londen Kroesjtsjev in Moskou Doodstraf in Z.-Rorea Vijftien doden in het verkeer Overstromingen in Midden-Limburg MAANDAG 5 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 178 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Enorme ravage Voorzichtige hoop Het woord is aan Gouverneur Van Tilburg terug naar Suriname Driemaal niets SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Vrij zonnig Aan het strand: ID 19 ƒ9575.Panhard 6850. |2 CV 5995.— AMI 6 5600.- GEERT HOOGEVEEN In de krant van heden: Door hevige regenval in Duitsland Luchtlijn naar Arr^land Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 Umuider Courant (Van onze reisredacteur W. L. BrugsmaI gend, zolang er wordt gepraat. In Genève houden de gesprekspartners zich immers WENEN 5 iuni. De Kennedy- vast aan de afspraak geen proeven te on- tr r„;c dernemen. Waar de Amerikanen het be- Kroesjtsjev-conferent e in Wenen is zwaar tegen hebben dat die ))0nthouding» gisteravond geëindigd met een communi- gecontroleerd kan worden. Resultaat: qué van veertien regels, een half dozijn geen overeenstemming, officiële toespelingen en een ongelimi-I b. Ontwapening: Kroesjtsjev herhaalt zijn j li.,, „nmmnni. voorstel tot onmiddellijke en algehele ont- teerd aantal speculaties. wapening. De Amerikanen achten dit ir- qué sprak van een nuttige ontmoeting, reëei zij wiiien stapsgewijze akkoorden bevatte een zeer algemeen gestelde ak- onder doeltreffende inspectie. Resultaat: koordverklaring over Laos en deelde mee geen overeenstemming, j j. j mpf plkaar c- Duitsland en Berlijn: Kroesjtsjev heeft dat de twee leiders conta met de allergrootste vastbeslotenheid zullen houden. De voornaamste toe- die nageiaten heeft Kennedy zeer bezorgd speling lag in een toast van Kroesjtsjev, te stemmen vastgehouden aan zijn be- waarin hii verklaarde dat als Kennedy kende plannen: West-Berlijn tot een vrije J ,ii I.;: JI öoHomilitnri<2É»prH0 st.aH makten. a Overzicht van de enorme ravage op de plaats waar de beide treinen frontaal tegen elkaar opbotsten. Duizenden volgden van de overkant van het Wil- helminakanaal het werk der bergings- ploegen. (Luchtfoto ANP) „aa, Moskou zou'willen komen, hii d,a, ESS---»-SüSKS zeer welkom zou zijn. De speculaties landj betgeen zou betekenen het overdra gen van de controle op de aanvoerwegen van West-Berlijn aan de Oostduitsers. Het einde van Kroesjtsjevs termijn na dert. Resultaat: Geen overeenstemming. ii.i I d. Laos: Kroesjtsjev en Kennedy werden schoten op als paddestoelen op een bet eens over de volgende zinnen: „Wij vochtige voedingsbodem en wel de vol- bevestigen opnieuw onze steun voor de erende- men laat de twee machtigste neutraliteit en onafhankelijkheid van Laos „roi-clrl o-pijnrende twee onder een regering die door het volk zelf mannen ter wereld gedurende twee gekQzen ig en aan de internationale over- dagen confereren over problemen die eenkomsfen om die neutraliteit en onaf deze wereld in spanning houden hankelijkheid te verzekeren. Wij erkennen Duitsland, Laos, kernwapens, ontwape- in dit verband het belang van een daad- ning. Vervolgens volstaat men met aan I werkelijke wapenstilstand de 1500 journalisten die uit alle wind streken tezamen zijn gestroomd mee te delen dat die twee mannen over al die problemen hebben gepraat, zonder eraan toe te voegen wat zij tegen elkaar heb ben gezegd. Voor de goede orde volgt hier de belangrijkste speculatie: Kennedy en Kroesjtsjev zouden, zo werd gefluis terd, overeengekomen zijn een nieuwe viermogendhedenconferentie over Ber lijn en Duitsland te houden. Voor zover valt na te gaan is dat niet waar. (Vervolg op pag. 3) NEW YORK (Reuter) De Amerikaanse televisiekijkers zullen binnenkort getuige zjjn van een debat met Russen over de persvrijheid. Michail Karlamov, pers chef van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, en Alexei Adzhoebei, hoofdredacteur van de „Izvestia", zullen de Sovjet-Unie vertegenwoordigen. Pierre Salinger, perschef van president Kennedy, en Harrison Salisbury van de „New York Times" treden voor de Verenigde Staten op. Rückert: De waarheid uit de mond van een arme gelooft men minder dan de leugen uit de mond van een rijkaard. Na een verblijf van zeven maanden in Europa zijn zondag van Schiphol de gou verneur van Suriname, J. van Tilburg, en zijn echtgenote naar Paramaribo terugge keerd. Nu worden topconferenties niet ten bate sing plaats tussen de beide elektrische lo- komotieven. Hoewel de seinhuiswachter C. Schelle- kens, nog geprobeerd heeft met het zwaaien van een rode lamp 'de trein uit Oister- wijk te doen stoppen, mislukte deze po- V.;: TllVmrw «ver het Wilhel- I ging- Machinist Brouwers sprong van van de pers gehouden, maar voor het heil Dicht bij g, zijn machine toen hij de botsing zag aan- van het algemeen. Kennedy en Kroesjtsjev minakanaal, is m de nacht van zateiaag komen. maar hij werd vermorzeld door de hebben de conferentie „nuttig" genoemd. 0p ZOndag een goederentrein uit de wrakstukken van de in elkaar gedrukte In welk opzicht was hij dat? De twee lei- rjchting Oisterwijk door een onveilig goederenwagens. ders hebben elkaar voor het eerst werke- „prpfjen en met een snelheid van De andere machinist de heer Bressers lijk leren kennen. Zij hebben om zo te sein gereden en met een sneinem raakte dermate bekneld, dat hij met be- zeggen elkaar de maat genomen. Daarom zestig kilometer frontaal in Dots g g hulp van snijbranders moest worden be- had Kennedy al zaterdag geïnsisteerd op komen met een goederentrein uit de vrjjd. Beide machinisten moeten op slag een gesprek onder vier ogen. Hij wilde rjchtjng Tilburg. Deze reed eveneens dood zijn geweest. Door de enorme rava- tonen dat hij niet een man was als Eisen- kilometer ner uur. De beide ge kon pas 's morgens het grote oprui- hower, die bij iedere pas een adviseur no- z g 1 r»rnll_ mingswerk beginnen. Totaal werden 22 dig had. Eerst in de tuin van de Amen- machinisten, de o4-jange nee volgeladen goederenwagens vernield. De kaanse ambassade, later binnen, hebben wers ujt Den Haag en de 37-jange heer [wee elektrische locomotieven ter waarde de twee mannen zaterdag in vogelvlucht q Bressers uit Roosendaal, kwa- van 900.000 elk zijn eveneens totaal ver- de wereldproblemen en hun standpunten L iiet 'ieven Een enorme ravage nield. Bij de botsing had het voorste ge- daarin behandeld. Kennedy heeft Kroesjt- 111 1 elkaar deelte van de trein uit Tilburg juist de sjev, een man die weet waar hij het over van uit de rails gelopen spoorbrug verlaten. Door de geweldige heeft, laten zien dat ook hij tot in bijzon- heen geschoven wagens heeft de baan- kjap schoyen de wagens, die zich nog op derheden op de hoogte is van die *proble- vakken Tilburg—Den Bosch en Tilburg— de spoorbrug bevonden in en drie hoog men en dat hij er een scherpomlijnde me- erw:fl, lange tijd volkomen ver- op elkaar. ning over heeft. De gesprekken tussen de I Dis e g Een portaal van de bovenleiding over de twee zijn, naar officieel omschreven is, sperd. drie betrokken sporen werd eveneens ver- hoffelijk maar openhartig" geweest. Op Tilhurs deJ nield- Het vervangen daarvan zal veel tijd geen moment zijn zij werkelijk verhit ge- Omstreeks een iaur reed mt Tilburg de4 worden. Aan vastbeslotenheid heeft het ene goederentrein met 58 wagons met echter niet ontbroken. Het is bekendge- bestemming Den Bosch. Uit de rienting worden dat Kennedy zondag op de Rusis- Oisterwijk naderde de andere_8°efe:«jn- sche ambassade in Wenen tegen Kroesjt- trein met 37 wagons me be^mmmf Td- siev heeft gezegd' „Meneer de eerste-mi- burg. Juist op de splitsing van de lijnen nister, onderschat niet onze vastbesloten- naar Den Bosch en Oisterwijk enkele - heid m West-Berlijn te blijven". Kroesjt- derden metc-rs voorbij het viaduct over sjev's koele antwoord was: „Meneer de 1 het Wilhelminakanaal, had de fronta president, in gevallen als dit kunnen aan Advertentie (Van onze correspondent) beide zijden misrekeningen worden ge-1 maakt". Dat was de tóón van het tweedaagse gesprek. Wat was de inhoud? Het com muniqué zegt: proeven met kernwapens, ontwapening, Duitsland en Laos. Naar uit Amerikaanse kringen te verstaan is ge geven, is de positie op die punten nu als volgt: a. Proeven met kernwapens: Kennedy heeft aangedrongen op een akkoord over een goedgecontroleerde stopzetting van die proeven, een stopzetting waarover in Ge nève al twee jaar wordt onderhandeld. Hij ving bot, want de Russen zeggen dat als men hun wens tot onmiddellijke en volle- BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 LONDEN Kennedy is zondagavond in Londen aangekomen voor de laatste ron de van zijn Europese verkenningsreis. Hij kreeg een vorstelijke ontvangst. Er ston den duizenden langs de dertig kilome terlange route van het vliegveld naar het hart van Londen, waar Kennedy de tijde lijke buurman is van de Britse koninklijke familie. In het enkele meters brede zij straatje, dat in het verlengde van Bucking ham Palace ligt had zich reeds een grote menigte verzameld, toen de president We nen nog moest verlaten. De geestdrift, voor zover deze van de Britten zelf kwam, was beheerst, zoals Engelsen nu eenmaal betaamt. Trouwens de achtergrond van het bezoek is te ernstig voor al te grote uitbundigheid. Men be- WENEN, (Reuter) De Russische eer- dige ontwapening accepteert, men hele- sfe minister en partijleider Kroesjtsjev seft, dat er weinig onthuld kan worden en maal niet meer over proeven met kern- is vanochtend met een „Iljoesjin"-lijn- met uiterlijkheden genoegen zal moeten wapens hoeft te discussiëren. Inmiddels vliegtuig uit Wenen naar Moskou vertrok- nemen. zeggen zij: het probleem is nog niet drin-Uen, waar hij voor de middag is aange- Vanmorgen begon Kennedys Londense komen Voor zijn vertrek verklaarde programma met een toespraak tot de 700 Kroesjtsjev te hopen dat zijn besprekin- leden van de Amerikaanse ambassade, gen met president Kennedy „zullen bijdra- Daarna ging hij naar Admiralty House, gen tot de vestiging van een blijvende Macmillan's tijdelijke ambtswoning, om vrede". zijn geheimen te onthullen. Vanmiddag Kroesjtsjev verklaarde dat hij met ple- zal hij de doopplechtigheid van zijn nicht zier in Oostenrijk was geweest. je in de kathedraal van Westminster bij- Viatsjeslav Molotov, oud-minister van wonen. Vanavond gaan de Kennedy's di- Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, be- neren in Buckingham Palace. Daarna zal vond zich onder degenen die Kroesjtsjev I de president naar Washington terugkeren, uitgeleide deden. 1 Mevrouw Kennedy blijft tot dinsdag bij Molotov, thans permanent Russisch ver- haar zuster logeren en gaat dan met deze tegenwoordiger bij 't Internationale Agent- naar Athene voor een particulier bezoek, schap voor de Kernenergie, waarvan het hoofdkwartier in Wenen is gevestigd, sprak ec' ter niet met Kroesjtsjev voor diens vertrek. Hij stond, achter een rij Oosten rijkse politiemannen op enige meters af stand van de premier. Verwachting tot morgenavond: Droog met zonnige perioden, maar in de middag of avond ook hier en daar een onweersbui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord èn oost. Vrij warm. Volledige weerrapporten op pagina twee. Fraai zonnig strandweer met in de middag zwakke wind van zee. Overdag ruim 20 graden Celsius. Zeewater 14 graden. Vooruitzichten. Zwak hogedrukgebied blijft aan wezig. Onweersstoring boven West- Duitsland komt niet veel verder naar het Westen. Advertentie Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM Zillwes 26 - TeL 1729t KANTOOR WERKPLAATS en MAOA7.1 Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Een chaos van verwrongen staal was alles wat er overbleef van een der elektrische locomotieven. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen.7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 19 44 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's SEOEL, (UPI) De militaire junta in Zuid-Korea heeft gisteren voor het eerst doodstraffen aangekondigd tegen personen die sinds de staatsgreep op 16 mei zijn ge arresteerd. Na een kort proces dat slechts drie uur duurde heeft een speciale krijgsraad tegen drie personen de doodstraf uitgesproken wegens spionage voor het communistische Noord-Korea. Het zijn de 33-jarige Tsjo Hi Tsjoel, de 36-jarige Kim Tsjoeng Sjik en de 29-jarige Kim Joeng Soenk. Een visser die beschuldigd werd van col laboratie met de drie spionnen, kreeg vijf jaar gevangenisstraf. Zonder verder decreten uit te vaardigen, hebben de militairen de vrouwen thans laten weten, dat parasols als luxe-voorwerpen zullen worden beschouwd door het revolu tionaire bewind. Ook mouwloze japonnen en bloezen getui gen niet van de juiste „revolutionaire geest". Op de rijksweg Dordrecht-Breda is zon- om het leven kwam en haar man zware dagavond om kwart voor twaalf onder de verwóndingen opliep. De BMW reed 150 buurtschap Tweede Tol een vreselijk auto- meter onbestuurd verder en botste tegen ongeluk gebeurd, dat aan zes mensen het een boom in de berm. In deze wagen za- leven heeft gekost en waarbij drie perso- ten de 42-jarige heer L. C. Voogt uit Dor- nen zwaar gewond naar Dordtse ziekenhui- drecht, zijn 46-jarige vrouw, hun 16-jarige zen moesten worden vervoerd. Het was een zoon Lambertus en de 14-jarige dochter ontzettende botsing tussen drie auto's, ver- Sylvia. Vader, moeder en dochter waren oorzaakt door de 45-jarige kapper G. Kor- op slag dood; de zoon overleed later in pershoek uit Oud-Beijerland, die in zijn 1 het ziekenhuis. Mercedes met een snelheid van 120 km. In -de wagen van de heer Korpershoek per uur over de rechterbaan van de linker zaten voorts de heren Th. van Wanrooy weghelft raasde en plotseling frontaal te- en A. Visser, beiden uit een woonwagen gen een hem tegemoet komende Opel Re- kamp in Klaaswaal. Zij moesten met een kord botste. Vervolgens scheerde hij over zware hersenschudding en snijwonden in een ernaast rijdende BMW, waarbij de klap I het ziekenhuis woiden opgenomen, van deze auto geheel openscheurde. Eén getuige was er van dit ontzettende T-.. ongeluk, een automobilist die, uit de rich- De gevolgen waren catastrofaal De heer Do^drecht komend> 0p de andere rij- Korpershoek was op slag doodZijnauto Mercedes met een vaart van 120 kwam midden op tle weg tot stilstand De eveneens uit de richüng Dordrecht, Opel, bestuurd door de he zag rijden. De man probeerde de chauf- biers uit Rotterdam werdi in biera feur duidelijk te maken dat hij op de ver- geslmgerd, waarbij m v - keerde baan reed, maar hij slaagde daar niet in. Even daarna zag hij hoe deze wa gen tegen de tegemoetkomende en elkaar juist passerende BMW en Opel botste. Het volgende moment was de rijksweg bezaaid met glas, kledingstukken en kof fers. Automobilisten konden hun wagens met grote moeite tot stilstand brengen en er ontstond een verkeersopstopping. Te hulp gesnelde mannen van de rijkspolitie en inwoners van de Tweede Tol slaagden er in drie zwaargewonden uit de autowrak ken te bevrijden. De gehele nacht is men bezig geweest met het identificeren. Volgens de genoemde getuige zou de Mercedes enige minuten voordat de be stuurder ervan omkwam, drie a vier kilo meter vóór de Tweede Tol op de rijksweg onder Dordrecht op hetzelfde weggedeel te bijna in botsing zijn gekomen met een andere auto. De bestuurder van deze wa gen had dit gelukkig kunnen voorkomen. De heer Korpershoek is echter niet tot be sef gekomen dat hij op" de verkeerde baan reed. Bij Duur (Gemeente Olst in Overijsel) is een personenauto in de Mottenkolk ge reden. De bestuurder heeft waarschijnlijk op de dijk Deventer-Zwolle te hard gere den en is uit de bocht gevlogen. De auto raakte nog bijna een hengelaar en ver dween onder water. Onmiddellijk werd hulp gehaald, doch daar de auto tamelijk ver van de kant ligt, kon zij niet spoe dig worden gelicht. De bestuurder, de 58- jarige heer A. Westenbroek uit Deventer, is verdronken. Op rijksweg 12 tussen het viadukt en de spoorbrug in Nootdorp is de 32-jarige me- jufrouw A. Noordhoff, verpleegster in de Ursulakliniek in Wassenaar, met haar scooter geslipt. Zwaar gewond werd zij per ambulance naar de Ursulakliniek overge bracht, waar zij in de loop van de nacht overleed. In Ommen is de 63-jarige heer H. MaK- kinga zwaar gewond, toen hij bij de Vecht- brug overstak en door een auto werd aan gereden. Hij werd naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht, waar hij enkele uren later bezweek. De 7-jarige Dorus Perquin uit Utrecht is op de rijksweg Utrecht-Amsterdam bij het Dat de natuur dikwijls bijzonder grillig I oversteken onder een auto geraakt en ge- kan zijn, is dit weekeinde weer eens dui- dood. De jongen was met drie vriendjes delijk geworden. Terwijl Nederland opge- gaan vissen in de Leidse Rijn vlakbij lucht ademend zich te goed deed aan de Utrecht, de vriendjes staken op weg naar bos- en heidelucht, waarvan men al te lang huis jde rijksweg niet over, maar gingen verstoken was gebleven, konden de boeren er onderdoor via een tunnel. Boven hun hoofden werd Dorus door de auto van een 20-jarige Duitse bouwvakarbeider uit Dus- seldorp aangereden en op slag gedood. De 6-jarige .jongen E. Klaassen is op het kruispunt Graaf Engelbertlaan-dr. Baten- Door de hevige regenval van de laatste 1 burglaan in Breda door een auto aange- dagen in Duitsland, was de Roer namelijk reden en in het Diaconessenhuis aldaar zo sterk gewassen dat zij zaterdagnacht aan zijn verwondingen bezweken. De jon- op verscheidene plaatsen in Limburg bui- I gen reed op een fiets en verleende geen ten haar oevers trad. De weilanden in voorrang aan de auto. Sint-Odiliënberg, Vlodrop en Melick-Her- In Nunspeet is de 46-jarige W. Mulder kenbosch staan grotendeels blank. die per bromfiets onderweg was naar zijn werk in Harderwijk verongelukt. Hij raak- Angstig loeiend stonden de dieren de van fietspad op de rijweg en werd boeren reeds op te wachten. Veel koeien daar overreden door een passerende hadden zichzelf op een hoger gelegen plek- vrachtwagencombinatie. De man was op je in het weiland reeds een droog plaatsje slag dood Hij laat een vrouw en zes kin- verschaft, maar moesten door de boeren deren achter. opnieuw het water worden ingedreven om De ig_jarige e. van Ditshuizen in Zeve- hen naar de stal te kunnen leiden. naar was bezjg de achterlichten van een De overstromingen betekenen een grote zware vrachtauto te controleren. Zijn broer tegenslag voor de boeren. Zij kunnen na- zou even het contactsleuteltje omdraaien, melijk het rundvee thuis niet gebruiken. Hij wilde namelijk de lampen even laten Er is geen hooi en er zijn geen voederbie- proefbranden. Hij startte echter de motor in de Roerstreek ten oosten van Roer mond de laarzen aantrekken om hun vee te verlossen uit de overstroomde weilan den. en de wagen vloog achteruit. Zijn broer kwam bekneld te zitten tussen de laadbak van de vrachtauto en de muur. Hij was op slag dood. De 26-jarige Duitser Axel Blindow uit Cuxhaven is om kwart over acht bij Rijs- sen uit 'n D-trein gevallen en om het leven gekomen. De trein was op weg naar Hoek ten in de stallen. Bovendien moet het op gestapelde hooi in de weilanden als verlo- j ren worden beschouwd. Het luchtvaartbedrijf Sindberg-Rotter- dam heeft een luchtverbinding op taxi-ba- sis geopend tussen de luchthaven Eelde en van Holland. Ameland. Een machinist van de trein Weert-Roer- De dienst wordt gevlogen met een een- mond bemerkte zaterdagnacht dat bij het motorig Jodelvliegtuig type Mosquetaire, I plaatsje Baexem iemand naast de spoor- dat plaats biedt aan een piloot en drie vol- lijn lag. Hij meldde dit in de eerstvolgen- wassen passagiers, alsmede bagage. Per de stopplaats, waarna de rijkspolitie een 1 juli zal een taxidienst geopend worden onderzoek instelde. Na enige tijd vond de- met een tweede toestel tussen Schiphol en ze het lichaam van de 23-jarige lithograaf Texel. Dit toestel zal gestationeerd zijn op A. Rutten uit Weert. De man was onge- Texel. De toestellen worden ook gebruikt huwd. Vermoedelijk is de man uit de trein voor rondvluchten. gevallen. i L

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1