Londen, Parijs en Bonn voldaan over het resultaat van Wenen Kennedy gaf Macmillan een uitvoerige uiteenzetting 10RT Uitbarsting van terreur wekt onrust in Parijs hamolweer vandaag! HET WEER Filmweek Arnhem geopend Drie aanvaringen, waarvan twee ernstig, op het Noordzeekanaal E Worms krijgt de stukken niet Algerijnse dienstplichtigen in de strijd me IYIUKIyIö wjoreifou wij! Samenzwering zou zijn ontdekt in Japan „Daniël M" lekgevaren DINSDAG 6 JUNI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 179 p lc „Vak"-bond voorgesteld voor schooljeugd Parijs voldaan Adenauer: nuttig Het woord is aan In de krant van heden: Tanganyika vraagt onafhankelijkheid Eis in kort geding afgewezen NYLON REGENJASSEN Weinig wind Aan het strand: filmweek arnhem Onverwachte manoeuvre Ook vijfdaagse werkweek in het schildersbedrijf IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondenten LONDEN. President Kennedy's Londense „doktersvisite" is voorbij. Maandagavond om kwart voor twaalf is hij, na bijwoning van het te zijner ere in het koninklijke paleis gegeven banket, van London Airport naar Washington teruggekeerd, uitgeleide gedaan door remier Macmillan met wie hij in de oop van de dag ruim drie uur, groten deels alleen, geconfereerd had. Hun ge sprek was omgeven door een ongekende mate van geheimhouding. In diploma tieke kringen is men van mening dat de reden hiervoor was dat de reis van de resident zo weinig positieve resultaten eeft opgeleverd. De Berlijnse kwestie blijft dreigen en er bestaat grote kans dat dé conferentie over de kernproeven in Genève, als gevolg van Kroesjtsjevs onbuigzame houding, in de komende weken in een totale mislukking zal ein digen. Het is ook duidelijk dat Kennedy niets voelt voor een spoedig topgesprek van de Grote Vier, waarop Kroesjtsjev zou hebben aangedrongen. Er is weinig of geen reden voor opti misme over spoedig te bereiken tastbare resultaten. Macmillan zal vandaag in het Lagerhuis waarschijnlijk een korte verkla ring over zijn gesprek met Kennedy af leggen. Oppositieleiders hebben reeds vra gen over het bezoek ingediend, maar Mac millan zal vermoedelijk met een enkele verklaring volstaan. De besprekingen tus sen Kennedy en Macmillan duurden lan ger dan was verwacht, waaruit kan wor den opgemaakt dat zij het gehele wereld toneel in ogenschouw hebben genomen en diepgaand op velerlei kwesties ingingen. Het communiqué dat na afloop aan de journalisten werd verstrekt heeft hierop weinig of geen licht geworpen, al wordt er in onderstreept dat de twee regerings leiders het volkomen eens zijn over de kwestie West-Berlijn. Ook spraken zij vol doening uit over hetgeen in Wenen, inzake Laos, werd bereikt al ziet men in Londen niet voorbij dat de Verenigde Staten reeds voor de conferentié in Wenen begon, moes ten terugkrabbelen. Overigens heerst er twijfel of de neutrale regering in Laos de communisten op den duur zal kunnen be dwingen. Er zal ongetwijfeld ook zijn stilgestaan bij de kwestie van de eventuele t ritse toe treding tot de E.E.G., welke ook bij hét vorige gesprek van Macmillan ei. Kenne dy in Washington aan de orde kwam. Van Kennedy werd verwacht dat hij president De Gaulle zou trachten te vermurwen om inzake de E.E.G. wat toeschietelijker je gens Engeland te zijn. Kennedy's druk op De Gaulle in dit opzicht werd in Londen beslissend geacht voor de mogelijkheid van aansluiting bij de E.E.G. Volgens het jongste opinie-onderzoek is bijna driekwart van de Britse bevolking voor toetreding, maar Parijs zal de helpende hand moeten bieden. Voor Londen is de hoofdzaak dat er in Wenen geen ongelukken zijn gebeurd en dat de deur voor verdere gesprekken is opengehouden. De veiligheidsklep, welke vorig jaar na het U-2-incident buiten wer king werd gesteld, functioneert weer en daardoor kan de spanning verminderen. Londen acht dit op het ogenblik van de allergrootste betekenis. Kennedy zal via radio en televisie het Amerikaanse volk verslag uitbrengen van zijn Europese verkenningstocht, in een re de welke een vol uur zal duren. Kennedy is bezig het Amerikaanse volk tot een nieuw en meer genuanceerd realiteitsbesef op te voeden dan onder zijn voorganger heerste. Hij moet een tegenstribbelend Congres meekrijgen voor verhoogde uitga ven op allerlei gebied. In de Brits-Amerikaanse verhouding is sinds Kennedy's optreden een verandering te bespeuren. Macmillan kan niet meer, zoals onder Eisenhower, aanspraak maken op een speciale verstandhouding tussen Engeland en de Verenigde Staten. Kenne dy heeft voor hij naar Wenen ging De Gaulle in plaats van Macmillan in ver trouwen genomen, ook al o-m de Franse president te paaie». Kennedy is geneigd Engeland meer als onverbrekelijk deel van Europa te zien, dan het een onafhan MANSFIELD (Engeland) (UPI) Da vid Harwiek, een vijftienjarige scholier uit het Engelse plaatsje Mansfield, heeft èen plan bekend gemaakt voor de oprich ting van een vakbond voor scholieren, die in het gehele land onderafdelingen moet hebben. David wil zijn leden bereiken via de bestaande schoolclubs. Het programma van de vakbond omvat onder meer: oprichting van een burèau voor adviezen, een bureau voor beroeps keus, en een inlichtingendienst voor goed kope vakantie-methoden. Eventueel wil de bond ook de behartiging op zich nemen van „strijdvragen" zoals „meer zakgeld en „minder huishoudelijk werk". Tenslotte staat op het programma de stichting van een speciaal fonds, om zakgeld te ver strekken aan scholieren van wie de ouders tijdelijk zonder werk zijn. Advertentie kelijke rol in de wereldpolitiek toe te bé delen. Niettemin is Londen, dankzij de infor matie uit de eerste hand, op het moment de best ingelichte hoofdstad. PARIJS Terwijl hij zelf in Londen Macmillan zijn indrukken toevertrouwde, had Kennedy zijn minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk opgedragen in Parijs zo'n reisverslag ten behoeve van De Gauile uit te brengen. Rusk werd op het Elysée ontvangen nadat hij een overeen komstige missie had volbracht in de per manente NAVO-raad die voor deze gele genheid onder voorzitterschap van secre taris-generaal D. U. Stikker in speciale zit ting was bijeengekomen. Kennedy heeft zich duidelijke moeite gegeven de angst van zekere Europeanen op te heffen die vrezen of vreesden dat Amerika en de Sovjet-Unie bij hen, over hen, doch zonder hen beslissingen met bijzondere draag wijdte hadden kunnen of willen nemen. In Parijs, waar men op dat stuk zeker niet het minst kwetsbaar was, tonen of ficiële regeringskringen zich nu achteraf wel redelijk voldaan over de ontmoeting in Wenen, waar in ieder geval geen prin cipieel nieuwe richting werd ingeslagen. BONN Ook bondskanselier Adenauer is op de hoogte gebracht van de inhoud van de besprekingen tussen Kroesjtsjev en Kennedy. Weliswaar kre^g hij zijn infor maties niet zo direct als Macmillan of De Gaulle, maar de 85-jarige kanselier toonde zich toch tevreden met zijn gesprek met de Amerikaanse onderstaatssecretaris Koh ier. Adenauer zei na afloop van het ge sprek dat Kennedy in de kwesties Duits land en Berlijn een standvastig standpunt heeft ingenomen en de zaak van het Wes ten met vastberadenheid had voorgestaan. Over de ontwapening zei de bondskanse lier dat hij vooral in die kwestie positieve mogelijkheden zag voor de komende vier jaren. Het gesprek tussen Kohier en Adenauer had plaats in Dusseldorp, waar de bondskanselier een bijeenkomst van de rooms-katholieke arbeidersbeweging bij woonde. Gistermiddag zei hij op deze bij eenkomst nog dat hij het gesprek van We nen vooral nuttig vond omdat Kroesjtsjev nu kan weten dat Kennedy niet zal wijken. Fliegende Blatter: Ik ben toch ook een mens," zegt 'degene die zich achteruitgezet waant. „Ik ben maar een mens," zegt hij die faalt. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.. 7 Feuilleton 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's DAR-ES-SALAAM (Reuter) De Natio nale vergadering van Tanganyika heeft Groot-Brittannië maandag gevraagd wet ten in te dienen, inhoudende dat Tanganyi ka op 28 december aanstaande een onaf hankelijk land en lid van het Gemenebest wordt. A Premier Neyerer, die een motie van de ze inhoud indiende, verklaarde dat het Ge menebest de beste kans voor een blijvende vrede en vriendschap biedt. De motie, waartegen van geen enkele zijde in het parlement verzet bestaat, werd door de af gevaardigden met geestdrift ontvangen. De Zandvoortse strandpolitie is in zijn nieuwe uniform, wit jasje met donker- blauw gebiesde broek op het strand verschenen. Deze afdeling van de Zandvoortse gemeentepolitie is belast met het toezicht op het strandleven, o.a. het redden van drenkelingen, op sporen van zoekgeraakte kinderen en soortgelijke werkzaamheden. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. J. Witsen Elias heeft gisteren uitspraak gedaan in het korte ge ding dat de Haagse schroothandelaar de heer L. Worms had aangespannen tegen de Haagse advocaat mr. W. Dobbe van der Kuil. De heer Worms had ge vorderd dat de president de advocaat zou gelasten mogelijk bewijsmateriaal, om de beschuldigingen van de schroothandelaar tegen de vice-voorzitter van de Hoge Auto riteit van de K.S.G., de heer D. P. Spie renburg waar te maken, te verstrekken. Deze stukken zijn in het bezit van een cliënt van de advocaat. De president heeft deze eis van de heer Worms afgewezen. In zijn vonnis overwoog hij dat het hier in hoofdzaak ging om een, al dan niet nog op te maken rapport over de onregelma tigheden in de schroothandel. De gedaag de zou hebben toegezegd dit rapport aan de officier van Justitie te geven. Deze toezegging had hij ingetrokken omdat er ruchtbaarheid aan de zaak was gegeven, ook de naam van de cliënt wil do advo caat nu geheim houden. (Van onze correspondent) PARIJS In drie opzichten is het be nauwende probleem van Algerije en zijn toekomstige betrekkingen met Frankrijk gisteren in Parijs weer aan de orde ge steld. Terwijl de minister van Algerijnse Zaken Louis Joxe met het staatshoofd ge neraal De Gaulle de balans opmaakte van twee weken nogal vruchteloos onderhande len met het F.L.N. in Evian, zette de po litie haar onderzoekingen voort naar aan leiding van de formele veldslag die in de nacht tevoren in Parijs had gewoed en verscheen in het Paleis van Justitie com mandant Saint-Marc voor het bijzondere militaire tribunaal om zich op zijn beurt te verantwoorden wegens zijn aandeel in de militaire opstand van april jl. in Al giers. De procureur-generaal eiste, na de eerste zitting, een gevangenisstraf van twintig jaren voor deze officier, die een der voornaamste handlangers van de ex- generaals Challe en Zeiler is geweest, die vorige week tot vijftien jaar werden ver oordeeld. De 39-jarige para-commandant véerd tot tien jaren veroordeeld. In het Elysée zou tussen de president der republiek en zijn vertrouwensman Joxe ongetwijfeld ook wel de vraag zijn besproken hoe de conferentie van Evian op gang kan worden gebracht, nu de bei BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT.fBIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Advertentie Verwachting tot morgenavond: Enkele zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, en in de vroege ochtend plaatselijk mist. Over wegend zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook morgen zomers en zonnig strandweer. De kans op een on weersbui wordt in de middag gro ter. Zwakke veranderlijke wind. In de middag 20 tot 23 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruitzichten: Zomers maar minder stabiel en iets koeler. De Filmweek Arnhem is gisteren dnor staatssecretaris mr. Y. Scholten geopend. Aan het begin van de gala-avond in het Rembrandt -theater reikte mr. H. J. Reinink, directeur- generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, de filmprijzen uit die de Raad van Eurona sinds 1957 elk jaar toekent. De gouden medaille werd toegekend voor de Franse film „La Parole est au fleuve" van Marianne Oswald en André Vetusto (voor een uitvoerig verslag zie pagina 4). TOKIO, (UPI) Te Tokio deed giste ren het bericht de ronde dat politie en in lichtingendienst eèn samenzwering tegen de regering ontdekt hadden, welke geleid werd door een zestal jonge rechtsgezinde officieren van het Japanse legér, wier plan het was in Tokio een staatsgreep uit te voeren. De samenzwering zou kort voor de op stand in Zuid-Korea ontdekt zijn. De zes officieren, allen luitenants, waren in Tokio en omgeving werkzaam. De ontdekking zou zelfs aan premier Ike- da niet zijn meegedeeld. De officiële woordvoerders van het leger of, zoals de officiële naam luidt, „zelfs- verdedigingsmacht te land" en het ministerie van Binnenlandse Zaken ontkenden dat er sprake zou zijn van een samenzwering. Op het Noordzeekanaal hebben, gister avond en in de afgelopen nacht, twee ern stige aanvaringen plaats gehad. De Engelse kustvaarder „Daniel M" is omstreeks zeven uur maandagavond in aanvaring gekomen met de Finse coaster „Marsund". De „Da niël M" kreeg een groot gat en dreigde te zinken. Met behulp van sleepboten is het schip ter hoogte van de Hembrug met de kop in de zuidoever gezet. Het tweede ongeluk had plaats ter hoogte van kilo- meterpaal 7: een grote Engelse ertstanker, de 31.000 ton metende „Sept lies" raakte omstreeks één uur in de nacht van maan dag op dinsdag, uit zijn roer en kwam tot twee keer toe in aanvaring met het Neder landse vrachtschip „Amstelsluis" (12.000 ton), waarbij de sleepboot „Hermina Goed koop" gekraakt werd. Een opvarende van de sleepboot raakte te water, doch werd gered. Er deden zich voorts, wonder boven wonder, geen persoonlijke ongelukken bij voor. Ter hoogte van Zaandam kwam heden ochtend de Duitse vrachtvaarder „Sankt Josef" in aanvaring met een zaagselbak: een man van de bak viel overboord, doch werd gered. De aanvaring tussen de twee kustvaar ders geschiedde tussen de Hembrugpont en de Artillerie-inrichting, ongeveer 800 m ten oosten van de Hembrug. Volgens ooggetuigen was de uit IJmuiden komende „Marsund" juist de Hembrug ge passeerd, die achter het schip dicht ging De uit Amsterdam komende Britse kust vaarder, bemerkend dat hij de brug niet meer kon passeren, sloeg om te stoppen achteruit waarbij het schip bakboord uit- draaie en op de wal in kwam. Mogelijk is hij uit zijn roer gelopen. De Finse coaster had, volgens ooggetuigen, ook achteruit geslagen, drie stoten op de fluit gegeven, doch een aanvaring was niet meer te voor komen. Beide schepen hadden kanaallood- sen aan boord. De zwaar gehavende „Daniël M." De „Daniel M" was met een lading van circa 600 ton mais op weg naar Saint Malo Ondanks het feit dat het schip aan de grond zat, was het in een paar uur tijds ongeveer 50 cm dieper komen te liggen. De rijkshavenmeester en de rijkspolitie te water stellen een onderzoek in. (Vervolg op pagina 2) de standpunten zich concreter hebben af getekend. Momenteel kristalliseren zich die posities vooral rond territoriale eisen van het F.L.N., dat de Sahara als Algerijns grondgebied erkend wil zién, en, ander zijds, het Franse verlangen een bevoor rechte positie te verkrijgen voor de Euro peanen in dat land. Wanneer men het Franse staatshoofd het voornemen toeschrijft veel soepel be grip tegenover de Algerijnse deputatie te willen betrachten, vraagt men zich in Pa rijs in diplomatieke kringen gelijktijdig af welke politieke betekenis moet worden ge hecht aan het onrustbarende terreuroffen- sief dat het F.L.N. nu opnieuw in Frank rijk zelf heeft ontketend. Bedoelt het F.L.N. met deze nieuwe golf van terreur duidelijk te maken dat het nog geenszins van plan is de wapens neer te leggen zo lang een politiek akkoord in Evian niet gesloten is? Een gewelddadig en bloedig pressiemiddel derhalve op de Franse de legatie in Evian. Of is deze bloeddorstige manifestatie slechts het bewijs dat de Al gerijnse delegatie in Evian haar wil een einde aan de vijandelijkheden te maken niet vermag op te leggen op zekere ex tremistische stromingen van het Algerijn se verzet? In elk geval hebben de Franse autori teiten gisteren met de schrik om het hart moeten constateren dat in Parijs nog nooit een veldslag tussen politie en Algerijnse terroristen was geleverd van een omvang als die welke in de nacht van zondag op maandag woedde. Niet alleen het aantal slachtoffers dat bij vijf verschillende vuur gevechten in Parijs gevallen is elf Al gerijnen gedood en acht politieagenten ge wond wettigt die schrik. Zo mogelijk nog onrustbarender is het feit dat voor het eerst de terroristen van het F.L.N. nu in uniformen zijn opgetreden. Vier der ge sneuvelde F.L.N.-mannen waren namelijk in uniformen van het Franse leger gekleed, soldaten en onder-officieren die hun garni zoenen in Frankrijk met verlof verlaten hadden om in Parijs slag met de politie te gaan leveren. Ook de omstandigheid dat de Algerijnse activisten van wapens waren voorzien die uit speciale F.L.N.-ar- senalen in Frankrijk afkomstig zijn doet de vrees nog stijgen dat van hun kant nu een nieuwe en grootscheepse actie wordt voorbereid. Bij diverse invallen heeft de Franse politie intussen de hand weten te leggen op een flinke voorraad wapentuig, pistolen, granaten en acht mitrailleurs die blijkbaar voor andere aanvallen door het F.L.N. waren opgeslagen. Hoeveel moord tuig ligt er ten behoeve van het F.L.N. nog opgetast dat tot dusver voor het speu rend oog van de politie verborgen is kun nen blijven? Aanslag Dat intussen ook de Franse activisten en „plastiqueurs" de politie nog voortdurend zorgen verschaffen, is afgelopen nacht op nieuw gebleken, toen een bom met zware plasticlading ontplofte in het huis in Mont- martre, waar de vrouw en de twee doch ters van het lid van de Algerijnse F.L.N.- delegatie Boumendjel wonen. Geen der bewoners werd gewond, maar de schade was aanzienlijk. Het College van Rijksbemiddelaars heeft thans zijn goedkeuring gehecht aan de wij zigingen in de CAO voor het schildersbe drijf, die door de partijen in dit bedrijf aan hangig waren gemaakt. Dit betekent dat met ingang van gisteren, 5 juni, ook in ge noemd schildersbedrijf de vijfdaagse werk week een feit is geworden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1