Huren 10 tot 12 percent hoger Verhoging van dertig pet in etappen: '64, '66 in 1962 Kennedy put uit Wenen moed en vertrouwen A HET WEER Ons land moet zwaardere offers voor de defensie brengen J Motorstoring oorzaak van KLM vliegramp? thuis Oorlog kan en moet worden vermeden Zwaardere straffen voor vrijheidsreizigers Gedeeltelijke sluiting rijksasielen overwogen Psycholoog Jung op 85-jarige leeftijd te Küsnach overleden Water daalt in de overstroomde streek bij Roermond Eén winnaar in de voetbaltoto EERSTE KAMER - LEDEN MENEN: Pathet Lao neemt Ban Padong in Wie is er morgen jarig? cadeau DAGBLAD VOOB VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING REGERING IS HET EENS MET SER: Duikers op zoek naar wrak van DC-8 mm f. Concertgebouworkest I Het woord is aan weer Tornado bied-t a zo'n rijke kens tfit leuke geschenken dat u ah Jijd een hartewens kunt vervullen. Lof voor De Gaulle Pleidooi over hulp Justitie en vijfdaagse In de krant van heden: vanaf 4595.-— GARAGE BRINKMANN SUËDE DAMES- EN HERENJASJES Westelijke wind Aan het strand: HAS WOENSDAG 7 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER lb Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Adj. Hoofdred acteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster De regering is het eens met de Sociaal-Economische Raad dat een huurver hoging met totaal 30 percent nodig zal zijn. Zij meent dat een programma van huurverhogingen wenselijk is, waarbij in de jaren 1962, 1964 en 1966 de huren in de eerste gemeenteklasse met 10 percent en in de tweede en derde, respec tievelijk vierde en vijfde, met 11 en 12 percent worden verhoogd. Naar de me ning van de regering zouden deze huurverhogingen telkens met een compensatie in de loonsfeer gepaard moeten gaan. De eerste huurverhoging zou worden ingevoerd per 1 april 1962, gevolgd door verhogingen in 1964 en 1966. Aan de Stichting van de Arbeid is advies gevraagd over de vorm van de looncompensatie bij deze eerste huurronde. Dit wordt meegedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, waarin de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid mee deelt dat de regering thans haar stand punt heeft bepaald naar aanleiding van het S.E.R.-advies over het huurbeleid dat op 27 januari is uitgebracht. De regering zal, zo wordt in deze nota verder meege deeld, de daarvoor in aanmerking komen de organen advies vragen over enkele in concreto te nemen maatregelen. Aan de hand van de te verwachten adviezen is de minister van plan spoedig het indienen van j een wetsontwerp te bevorderen. Minister Van Aartsen merkt in zijn nota op dat de regering meent dat na de reeds voorafgegane huurverhogingen de totaal nog te overbruggen afstand tot het even- wichtspeil geleidelijk kan worden.afgelegd en wel in zo'n tempo dat het einddoel zal kunnen zijn bereikt omstreeks de tijd dat een zekere mate van evenwicht tus sen woningvoorraad en woningbehoefte mag worden verwacht. In het S.E.R.-advies wordt de verwach ting uitgesproken dat dit in 1965 in de meeste plaatsen van het land het geval zal kunnen zijn. Hiervan uitgaande, ziet de regering, als wenselijkste methode een optrekking van het huurpeil in drie opvol gende fasen met telkens twee jaar tussen- Aan boord van de „Epadilha" is gisteren uit de haven van Lissabon een groep leden van de „Portugese club voor onderwater- aktiviteiten" vertrokken. om te zoeken naar het wrak van de verongelukte KLM DC-8 „Fridtjof Nansen". De duikers van deze vereniging gaan zoeken op een punt ongeveer drie mijl uit de kust, waar het opleidingsvaartuig „Sen- hora de Atalaia" echopeilingen heeft ge daan die zouden kunnen wijzen op een wrak op de zeebodem. Dit is ook de plaats, waar een Portugese trawler maandag brokstukken van het vliegtuigwrak in de netten heeft opgevist In luchtvaartkringen te Lissabon begint men te geloven dat een motorstoring de oorzaak van het ongeluk is geweest- Het zou volgens deskundigen niet onmogelijk zijn dat zich in de „turbo-fan"-straalmoto- ren, waarmee de PH-DCL was uitgerust een ernstige storing heeft voorgedaan, waardoor het vliegtuig plotseling in zee kan zijn gestort. I ruimte. In elke fase zal dan telkens onge veer een derde van de te overbruggen af stand dienen te worden afgelegd. Bij deze verhogingen kan naar het oor- deel van de minister, tevens een zekere differentiatie der verhogingspercentages naar gelang van de klasse van de gemeen ten, waarin de woningen gelegen zijn, kun nen worden toegepast. De kloof tussen de kostprijshuren en de vraaghuren, uitge drukt in percenten van deze laatste, zou namelijk na een uniforme huurverhoging in de vierde en de vijfde gemeenteklasse belangrijk groter zijn dan in de eerste klasse. Ook het verschil in afstand in de eerste gemeenteklasse enerzijds en in de tweede en derde gemeenteklasse ander zijds rechtvaardigt deze differentiatie. Staatssecretaris R o o 1 v i n k van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft over de vorm der looncompensatie voor wat de eerstvolgende huurverhoging betreft, ad vies gevraagd aan de Stichting van de Ar beid. Minister Van Aartsen merkt reeds thans op, dat het aangekondigde wetsont werp slechts betrekking zal hebben op een per 1 april 1962 in te voeren huurverho ging. Het komt hem namelijk niet juist voor reeds nu in de wet het beleid vast te leggen dat zal moeten worden gevoerd na afloop van de huidige zittingsperiode van het kabinet en van de Tweede Kamer. Dirigent Bernard Haitink en artistiek leider Marius Flothuis tijdens de pers conferentie op Schiphol. i Advertentie (Van onze correspondent) Hoe sober en ernstig president Kenne dy dinsdagavond ook verslag heeft uitge bracht aan het volk over zijn ontmoeting met Kroesjtsjev, toch moet dit magistrale televisieverslag bij de Amerikanen de moed en het vertrouwen in de toekomst hebben doen herleven. De kloof tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie is in deze korte periode niet wezenlijk smaller geworden, zo verklaarde de president, doch de kansen dat men elkaar verkeerd beoordeelde moeten thans geringer zijn geworden. Hoe gereserveerd Kennedy zich ook uitdrukte, toch schroomde hij niet zijn gesprekken met Kroesjtsjev als „geweldig nuttig" te kwalificeren. Op geen enkel be langrijk punt hebben Kennedy en Kroesjt sjev elkaar iets toegegeven, doch wat vooral zal bijdragen tot een zekere bemoe diging is het feit, dat Kennedy kon mee delen dat zowel Kroesjtsjev als hijzelf zich bewust is van de enorme schade, die Amerika en Rusland elkaar kunnen berok kenen. Hun conclusie moest daarom zijn, dat oorlog kan en moet worden verme den. Kennedy had zich nog niet regelrecht tot het volk gericht. Zijn rede was niet tevoren aan de pers verstrekt, want Ken nedy maakte gebruik van losse aanteke ningen. Zijn notities moeten uitvoerig zijn geweest en op verscheidene punten was zijn formulering zeer zorgvuldig overwo- gen. De president sprak langzamer dan gewoonlijk. Zijn woorden moeten ook voor eenvoudige luisteraars volkomen duidelijk zijn geweest. Deze rede was het indruk wekkende slot van een reis, die Amerika zeer heeft geïmponeerd. Men heeft het gevoel, dat Kennedy, wiens zekerheid door het fiasco van Cuba enigszins was verstoord, zich volkomen heeft hersteld. De president maakte zijn volk heel duidelijk welk soort bedreiging dit decen nium van de communisten uitgaat en hoe die aanslag op de vrijheid kan worden weerstaan. Aldus kon hij zijn rede vooral gebruiken als oproep aan zijn landgeno ten om niet alleen over de vrijheid te spreken, doch daarvoor ook te werken, met name door hem, via het Congres, in staat te stellen tot het verlenen van eco nomische en militaire steun aan het bui tenland. Dinsdagmiddag had Kennedy de leiders van het Congres ingelicht over zijn reis. Zij kunnen zich niet gepasseerd voelen, doch over hun hoofden heen richtte de president zich later tot, het volk, kennelijk met de bedoeling dat de reactie van zijn landgenoten pressie op het congres zou uit oefenen. Die reactie moet nog worden af gewacht, maar de eerste indruk is, dat Kennedy eindelijk de weg heeft gevonden tot het volk. Met bijzonder veel lof en sympathie sprak hij over De Gaulle. „In geen man kan ik meer vertrouwen hebben dan in hem", zo zei Kennedy. Hoe precair som mige onderwerpen ook waren, alles had hij met De Gaulle besproken. Hun eens gezindheid bleek daarbij veel belangrijker dan hun meningsverschillen. Op een geheel andere toon sprak Ken nedy over de nuchtere gesprekken, die hij met Kroesjtsjev had gevoerd. Men was niet onbeleefd geweest, er wa ren geen dreigementen geuit, geen ultima ta gesteld, geen concessies van betekenis gedaan, geen eclatante vooruitgang ge boekt of voorgewend en men had geen topontmoetingen voor de toekomst be raamd. Dat alles klonk zeer negatief maar Ken nedy vond het nuttig Kroesjtsjev te leren kennen en tevens de Rus zo realistisch mogelijk op de hoogte te brengen van het Amerikaanse standpunt. Tijdens de ge sprekken is gebleken hoe verschillend de begrippen zijn, die communisten en weste lijken met dezelfde woorden aanduiden. Alleen het gesprek over Laos had enige reden tot hoop gegeven. Over het bereiken van een verbod van kernproeven is Ken nedy zeer pessimistisch, nog somberder bleek de president toen hij rapporteerde over het gesprek over Duitsland en Ber lijn. Hiervoor zou het contact worden voort gezet. In het algemeen sprak Kroesjtsjev niet alsof hij geweld wilde gebruiken. Hij is van mening, dat hij het Westen voor bij kan streven op het gebied van de ruim tevaart en van de handel. Bovenal bleek hij ervan overtuigd, dat in de nieuwe ont- wikkelingsstaten het communisme zou ze gevieren. Op voortreffelijke manier maakte Ken nedy zijn volk duidelijk, dat de commu nisten in dit 'decennium er de voorkeur aan geven te profiteren van de onrust en ellende in armoedige streken. Zij hebben daar slechts weinig guerillastrijders en op standelingen nodig om de communisten aan de macht te helpen. Militaire garantie van het Westen baat niet in zulke situaties. Wel kan het Westen in zulke gevallen steun verlenen aan de bevolking en de regering die van goede wil zijn. Het Westen kan helpen een industriële basis te leggen, strijdkrachten te trainen, het onderwijs te verbeteren en landhervorming door te voe ren. Daarvoor hebben deze landen steun nodig en hier maakte Kennedy van de ge legenheid gebruik een welsprekend pleidooi te houden voor de hulp aan het buitenland. Hij noemde het zeer van pas, dat het Congres juist met de behandeling van dit onderwerp is begonnen op het moment, dat Kroesjtsjev in Wenen heeft aangetoond, dat de wereld zulk een grote behoefte had aan deze vorm van strijd voor de vrijheid. JACKSON (REUTER) Rechter James Spencer heeft gisteren te Jackson, in de Amerikaanse staat Mississippi, vijf blanke en twee zwarte vrijheidsreizigers wegens vredebreuk veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, en een geldboete van twee honderd dollar. Dit is dé zwaarste straf, die tot dusver aan de vrijheidsreizigers werd opgelegd. Alle andere deelnemers aan de actie tot afschaffing van de ras senscheiding werden veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en tweehonderd dollar boete. Met de arrestatie van deze zeven be klaagden, die werden aangehouden toen zij een voor blanken gereserveerde wachtka mer van een auto-busstation binnengingen, bedraagt het totale aantal arrestanten in Jackson sinds het begin van de vrijheids- ritten tweeënzeventig. Bij het ministerie van Justitie wordt ernstig overleg gepleegd over de aanpas sing die noodzakelijk is bij het invoeren van de vijfdaagse werkweek. Daarbij wordt ook gedacht aan de gevolgen die dit zal meebrengen voor de rijksasielen in Avereest. Doetinchem. Groningen en Den I Haag. Ook de mogelijkheid van gedeeltelijke sluiting der asielen wordt overwogen. Het ministerie van Justitie zal zo spoedig mo gelijk nadere gedragslijnen geven. Het Concertgebouworkest is weer thuis. Op Schiphol arriveerde gisteravond om 5 minuten over 9 het eerste van de twee K.L.M.-chartertoestellen uit San Fransis- co met de helft van de 120 musici en stafleden na de succesrijke tournee door de V.S. Na de begroeting door ir. J. A. Royer namens de Nederlandse Orkeststichting, gaf het bestuurslid A. Jurres een kort ver slag van de reis. „Ik mag wel spreken van een ware triomftocht," aldus de heer Jurres. De beide dirigenten spraken hun grote voldoening en zelfs bewondering uit over de prestaties van de orkestleden. De heer Jochum roemde de goede geest on der de musici, die ondanks de lange rei zen en de vele, 43, concerten, elke avond fris en vol vuur in de zaal verschenen. „De organisatie was buitengewoon. Ik heb wel meer met orkesten gereisd, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt". Bernard Haitink zei dat er in vele goede zalen, maar ook in vele slechte is gespeeld. „Als ik niet voor het orkest stond, ging ik in de zaal zitten luisteren. Wat mij opviel was dat de goede klank van het orkest er ook Directeur mr. H. J. Waage en secretaris P. C. Heuwekemeijer, die voor een groot deel verantwoordelijk waren voor de orga nisatie van reis en verblijf gaven toe on derweg enige malen gedwongen te zijn ge weest te improviseren. Maar 90 percent van het papieren organisatieplan kon pre cies worden gevolgd. De artiestiek leider, de heer M. Flothuis, merkte op dat de orkestleden een enorm aanpassingsvermogen hadden getoond. Niet overal was de accommodatie zoals men die zou wensen. Zo stond de enige concertzaal die niet van airconditioning was voorzien in de heetste plaats. Het is een vermoeien de tournee geweest en na de vliegtocht van 21 uur wilde ieder gisteravond snel naar huis^ Het orkest gaat met vakantie tot 16 juni op welke dag voor 6000 Am sterdammers in het r.a.i.-gebouw een spe ciaal concert gegevan zal worden. KüSNACH (Zwitserland) (UPI) De wereldberoemde psycholoog professor Carl G. Jung is kort voor zijn 86ste verjaardag in de Zwitserse plaats Küsnach overle den. Zijn dood kwam dinsdag. In de overlijdensadvertenties door de familie van de professor geplaatst, werd gezegd, dat hij „in alle vrede in zijn slaap is heengegaan" Professor Jung is precies zeven weken voor zijn 86ste verjaardag op 26 juli, over leden. In 1959 had hij reeds zijn autobio grafie voltooid. Ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag werd hem het ereburger schap van Küsnach verleend, in welke plaats hij een prachtige villa aan het meer van Zürich bezat. Vele universiteiten hebben aan professor Jung onderscheidingen toegekend voor zijn wetenschappelijke arbeid. In 1945 gaf hij zijn praktijk op na een langdurige ziekte. Van dat jaar af wijdde hij zich geheel aan zijn wetenschappelijke publikaties. Familieleden zeiden, dat de professor om 16.30 uur (onze tijd) dinsdag vredig was ingeslapen. Vele leden van zijn uitge breide familie waren in de villa aanwezig. Toch kwam de dood nog „wat onver wacht", zoals een van hen zei. Jung was bezig aan een nieuw werk over de psychologie. Hij is volgens fami lieleden gestorven aan „algehele ver zwakking". De begrafenis zal op vrijdag geschieden. Sirius: Mensenkennis bestaat niet uit het vin den van fouten bij anderen, doch op het rechtvaardig beoordelen van die fouten. Weerrapporten I» 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 5, 9 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 6 In de Vishal en op zee6 Horep en ZienH Kunst 11 Feuilleton ^3 Panda en andere beeldverhalen.13 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport It Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Nu het waterpeil van de Roer langzaam begint te dalen kunnen de landbouwers ten zuidoosten van Roermond, waar enkele honderden hectaren grasland onder water gelopen waren, de trieste balans gaan op maken. Zoals reeds eerder gemeld is heeft het buiten de oevers treden van de anders zo rustige rivier zaterdagnacht de veehou ders volkomen verrast. Toen zij zich zon dagmorgen op de gebruikelijke tijd naar de weilanden begaven om hun vee te mel ken, stonden de koeien de boeren reeds angstig loeiend op te wachten. Met moeite kon het vee nog uit de; ondergelopen wei landen worden gered. Eén groot gedeelte van het hooiland in deze streek is echter verloren gegaan. Voor veel boeren bete kent dit een geduchte strop. Ook staan op verscheidene plaatsen de bietenvelden on der water, wanneer het water niet snel zakt, zal ook deze oogst verloren gaan. Op veel plaatsen worden de jonge planten reeds door ae stroom meegsleurd. Voorts ondervindt men in de Roerstreek veel last van de ondergelopen wegen. Het water staat daar op lager gelegen weggedeelten in het heuvelachtige gebied soms 30 cen timeter hoog. Gedurende de laatste tien ja ren is het water van de Roer in Midden- Limburg niet zo hoog geweest. De rivier is op sommige plaatsen meer dan 140 me ter breed geworden. Het water is nu ech ter vooral aan het zakken. Advertentie Advertentie Smedestr. 45-45 Haarlem - Tel. 11025 BARTEUORISSTR. hX'ARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM ,TEL. 223596 De heer Mentinck uit Olst is vandaag definitief 50.000 rijker geworden. Van middag om 12 uur. toen de inzendingster- mjjn van de sporttoto van zondag afliep, waren er geen a*ndere meldingen van 15 punten binnengekomen. Het aantal tweede prijswinnaars (14 punten) bedraagt 14 Zij verdelen 77.824. De derde prijs van 42.608 wordt ver deeld tussen de 223 deelnemers met 13 punten. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Gematigde tempera turen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Enkele opklaringen en zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig of geen regen. Overdag 16 tot 18 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruitzich ten: Storingsfront nadert uit het westen, waardoor koel en wissel vallig weertype. Eerste-Kamerleden van diverse fracties hebben tijdens de behandeling van I de begroting van Defensie met nadruk betoogd dat de verdediging de hoogste prioriteit moet hebben. Zo meende de heer V ixseboxe (C.H.U.) dat het per centage van het nationale inkomen dat aan de defensie wordt besteed, te laag is. De minister van Financiën houdt zich armer dan hij is, aldus deze spreker. De heer De Gou (K.V.P.) was van oordeel dat de begroting voor de drie krijgs machtonderdelen ontoereikend moet zijn. Zo nodig zal de defensie-inspanning uit eigen middelen moeten worden verhoogd, zei hij. De h'eer Van R i e 1 (evenals de heer Vixseboxe een partijgenoot van de minister van Defensie) ge loofde dat Nederland geen grote offers voor de verdediging van het westen brengt. De landsverdediging is de alfa en de omega van ons bestaan, zei deze spreker. Ook de heer Van der Stoel (P.v.d.A.) meende dat zware offers voor de defensie nodig zijn. Een delegatie van de Russische rege ring en de communistische partij, met aan het hoofd Nikita Kroesjtsjev, heeft gisteren in Moskou een bezoek gebracht aan de Indonesische presi dent dr. Ahmed Soekarno, op bezoek hartelijk met in de Sovjet-Unie, die dinsdag zijn zestigste verjaardag vierde. De dele gatie bood hem namens het presidium van de opperste Sovjet en de Rus sische regering een auto als geschenk aan. Kroesjtsjev feliciteerde Soekarno zijn verjaardag. Overigens is er betrekkelijk .weinig cri- I tiek geoefend op het beleid van minister Visser en de beide staatssecretarissen, de 1 heren Calmeyer en De Jong. De minister was het met de heer Vixse- I boxe eens dat de krijgsmacht er thans be ter voor staat dan een jaar geleden. Uit voerig ging ir. Visser in op de positie van Nederland binnen het kader van de NAVO, dit vooral in antwoord op het betoog van de heer Van der Stoel. Defensie van Ne derland in engere zin bestaat niet meer, zo betoogde de minister. Men kan beter spreken van gebiedsverdediging in plaats 1 van landsverdediging. Onze defensie is een onderdeel van de NAVO geworden. De vei ligheid van ons land wordt verdedigd in collectief verband. De Sovjet-Unie blijft streven naar maehtssfeer. Onveranderd is ook het po tentieel van Rusland. Daarom, en omdat er nog geen overeenstemming over de ont wapening bestaat, moeten we wel op de in geslagen weg voortgaan, aldus de minis ter, die de opvatting van de heer Van der Stoel bestreed dat er een crisis in de NAVO is. Aan de fundamenten is niet ge tornd. Duidelijk liet de minister uitkomen dat de vrijheid van Europa een wezensbelang voor de vrijheid van Amerika is. Er is een identiteit tussen de belangen van Euro pa en die van Amerika. Aan de bereid heid van de Verenigde Staten om de no dige middelen te gebruiken, indien dat on verhoopt nodig is, behoeft niet te worden getwijfeld, zo zei ir. Visser. (Vervolg op pagina 2) VIENTIANE (AFP) Ban Padong, een bolwerk van de rechtse regeringstroepen in het zuiden van de door de communis tisch gezinde Pathet Lao-troepen beheerste Vlakte der Kruiken in Laos, is vanochtend na hevige aanvallen der communisten in de afgelopen 24 uur, in handen der linksen gevallen. Aan de bestorming door infante rie was een artilleriebeschieting voorafge gaan, waarbij de communisten voor het eerst van een stuk geschut van 75 milli meter gebruik maakten. Vanmorgen werd nog een radioboodschap ontvangen van de bevelhebber der rege ringstroepen in Ban Padong, kolonel Van Pao, die mededeelde dat zijn troepen -oor de vijandelijke druk moesten wijken. Daar na werd het radiocontact verbroken.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1