DOMINEE WORDEN, DIENAAR ZIJN 11 EN S EN SIMCA Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt ASPIRIN ASPIRIN Groot tekort aan bedden voor hulpbehoevende bejaarden Betrekkingen met Indonesië door dr. R. Egmond Wat moet ik worden Detailhandel tegen Wet op afbetaling Boer Koekoek kreeg ongelijk Gestoken aanrander krijgt een jaar Ameland kreeg waterleiding waar BAY E R achter staat. Klacht over geringe steun van Den Haag Proef in Amsterdam met vijfdaagse schoolweek Nederland krijgt een perscentrum 11 vakantie- kleding weekenders PAARLAARSTEEG t Adres aan Eerste Kamer Rij-instructeur krijgt een half jaar Jongen verdronken Minister opende hoofdkraan RUSH - de formidabele Simca motor met 5-maal gelagerde krukas. Geeft belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver bruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) Maak proefrit met de 4-persoons Simca Aronde en de 6- persoons Simca Ariane, uitgerust met RUSH en RUSH SUPER motor bij met3-voudige werking VEERTIG JAAR „ZONNEHUIZEN" zin m Grauwe etagewoningen in een volkrijke straat. Elektrische bellen als een toetsenbord. Namen en cijfers. Een zwart gehandschoende hand die drie hoog achter zoekt. Ergens vanuit het trappenhuis een aangehouden: ja-a? Wie is daar?, betekent die roep, weet de man op ae stoep. Zijn antwoord is kort. Kan kort zijn. Eén woord, dat hij naar boven roept, de stem tegemoet: de KERK. De kerk staat op de stoep in de volksbuurt. En in de villawijk. En in de honderd en een plattelandsgemeenten, waar geestelijken van verschillende kerken hun ambtstaak vinden. Is het dat, - het pastoraat? Stoep op, stoep af. Huisbezoeken, zieken bezoeken, pastorale spreekuren. Kerkdiensten leiden, zondags, in toenemende mate ook door de week. Catechisatie geven, godsdienstonderwijs op school, kerk leden dopen, bevestigen, trouwen, begraven. Tussen de bedrijven door nog wat stu deren. Een blik in een dogmatiek hier, een avondje uit spreken daar. Wonen in een pastorie, dat wil zeggen vaak in een flat verweg van de parochie in de grote stad of, op het platteland, in een kast van een huis, waaraan ook zo bezwaren kle ven Dienaar heet tegenwoordig bij voorkeur de reformatorische geestelijke. Van de naam dominee (heer!) komt men wat te rug. Die „zwakte" maakt de kracht uit van het pastoraat, dienaar van Christus, van de kerk en haar leden en leiding ge ven bij de dienstverlening aan de ander, aan de wereld. Het aantal jonge mannen, dat zich bi] het begin van het academisch jaar laat inschrijven voor de predikantsstudie in de Hervormde Kerk loopt terug. Er is een verminderde belangstelling voor het ambt, een interkerkelijk en internationaal ver schijnsel overigens. Over de oorzaken wordt verschillend gedacht. Ook over de manieren om een mogelijk dreigend tekort aan predikanten op te vangen. „Nieuw Ruimzicht" is een van de ant woorden, die de Hervormde Kerk geeft op deze daling van het aantal theologanten. Daar kunnen de zogenaamde late roepin gen terecht. Late roepingen, zo kent men in de kerk die leken, die op later leeftijd het besluit nemen alsnog op te gaan voor de theologie. Dat behoeven lang niet altijd oudere kerkleden te zijn. Menige h.b.s.-er zal, als hij zijn studie begint, het predi- kantschap als „niets voor hem" afschrij ven. Maar naarmate zijn studie vordert, vaak pas na zijn examen, als hij „in de wereld" al een functie heeft gevonden, zal hij geconfronteerd worden met de roep om voorgangers in zijn kerk. Het feit dat hij geen klassieke opleiding ontving, schijnt dan een sta-in-de-weg, die pas opgeruimd kan worden na het Staats examen. Maar vooral voor degenen, die reeds een werkkring vonden en na de h.b.s.-tijd, de ouders financieel niet meer ten laste willen zijn, schept dat proble men. De avondstudie na een volledige dag taak stelt hoge eisen en het liefst zou de kandidaat, nadat hij eenmaal tot een be sluit gekomen is: ik wil dominee worden, meteen aan de slag gaan. Maar voor de theologie is er dan eerst de „omweg" van het Staatsexamen. In buitenlandse kerken verlicht mén in zo'n geval de eisen, daar zijn speciale seminaria voor late roepingen, die de toe komstige geestelijken dan wel niet op „stoomcursussen" plaatsen, maar toch wel bepaalde tegemoetkomingen doen. De Hervormde Kerk bezit in Nieuw-Ruimzicht Advertentie een instituut, waar h.b.s.-ers in een op hun toekomstige ambtstaak gerichte sfeer zich voorbereiden op het Staatsexamen. Nieuw Ruimzicht is een internaat, dat bevolkt wordt door middelbare scholieren, die predikant willen worden, staat er in de folder. Niet alleen predikant, ook ad vocaat, arts of leraar. Op het ogenblik zijn er 28 jongens, van wie er 15 predikant gaan worden. Van de ruim 2000 predikan ten, dienstdoende in de Hervormde Kerk, zijn er 260 wier naam voorkomt op de lijst van oud-alumni van dit in Doorn ge vestigde (moderne) internaat. De Vereniging Hervormd Opleidings Centrum Nieuw Ruimzicht is indertijd door ds. J. van Dijk Mzn. in Doetinchem begonnen. Jongeren, die later predikant willen worden en hier hun gymnasiale studie willen doen en zij, die zich voor het Staatsexamen klaar maken, kunnen hier terecht. Nieuw Ruimzicht is echt een cen trum voor hen, ook als ze eenmaal hun universitaire studie hebben aangevangen, Dan blijven de contacten met „Doom" be- katoenen shorts en sportpantalons een uitgebreide collectie shorts v.a 8.81 pantalons v.a. 9.75 zoekt u een kamp- hemd of een gekleed sporthemd bij ons slaagt u zeker vanaf 5.90 uw vrije tijd begint bij De Nederlandse Vereniging van Crediet gevende Detailhandelaren heeft ernstige bezwaren tegen het ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel, zoals dat onlangs is aangenomen door de Tweede Kamer. De Vereniging heeft deze bezwaren vastge legd in een adres aan de leden van de Eerste Kamer, waarin onder meer wordt gesteld, dat de wet in haar huidige vorm onherstelbare schade zal aanrichten op elk gebied dat door het afbetalingsstelsel wordt bestreken. Het adres richt zich met name tegen artikel 33, lid 2, van het ontwerp, krach tens hetwelk de eerste betaling wel hoger, doch nimmer lager zal kunnen worden vastgesteld dan twintig percent met alge hele weglating van de vrije marge tot f 150,-. De ontheffingsmogelijkheden, die de andere leden van artikel 33 kunnen bie den, doen volgens het adres de bezorgd heid van de Vereniging in geen enkel op zicht dalen. Het aannemen van het ontwerp zal on der meer volgens het adres tot gevolg heb ben, dat de fabricage van en de handel in duurzame gebruiksgoederen op funeste wijze zal worden beïnvloed en dat betreu renswaardige middelen zullen worden toe gepast om aan de in de wet gebrachte ver starring te ontkomen. Aanrijding eiste tw.ee doden Het gerechtshof in 's-Hertogenbosch heeft een rij-instructeur uit Vught ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs Hij stond op 24 mei in beroep terecht we gens een door roekeloos rijden veroor zaakte aanrijding die aan twee mensen het leven heeft gekost. De procureur generaal eiste tegen hem, in overeenstem ming met het vonnis van de Bossche rechtbank, acht maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs staan en wordt aan de geestelijke vorming van de oud-alumni voortgaande aandacht besteed. Nieuw Ruimzicht is dus geen theologi sche school, maar een „klein-seminarie". Met de Vereniging Hervormd Opleidings Centrum Nieuw Ruimzicht verbonden zijn 54 studenten, van wie er 40 theologie doen. Voor jongeren van 16 jaar en ouder, „van wie verwacht mag worden dat zij als predikant als goede en trouwe dienst knechten van Jezus Christus werkzaam zullen zijn" is er plaats. Wanneer zij „be giftigd zijn met gaven van hoofd en hart", zal het bestuur van de Vereniging Her vormd Opleidings Centrum bij de predi kant-directeur (ds. W. Th. Hoek) inge diende verzoeken om opneming in het in ternaat Nieuw Ruimzicht en zo nodig fi nanciële steun daarbij in ernstige over weging nemen. Het college van beroep voor het bedrijfs leven heeft zijn beschikking bekend ge maakt in het bëroep dat de heer H. Koe koek in Bennekom had ingesteld tegen de maatregelen van het Landbouwschap. Boer Koekoek heeft de drie heffingsaan slagen over de jaren 1956-'57, 1958 en 1959 van het Landbouwschap niet betaald. Op grond daarvan na aanmaningen en dwangbevelen werd op 20 maart beslag gelegd op een weiland, toebehorend aan de heer Koekoek en gelegen in de gemeen te Ede. Het college van beroep verklaart zicht on bevoegd kennis te nemen van het beroep tegen die beslaglegging. Ten aanzien van het beroep van verzoe ker tegen de heffingsaanslagen, verklaart het college verzoeker niet ontvankelijk, daar dit beroep niet is ingesteld binnen de wettelijk voorgeschreven termijn van der tig dagen. De 7-jarige J. J. Elieveld uit Wormer- veer is in de Zaan gevallen en verdron ken. De jongen speelde met een vriendje aan de waterkant en raakte in het water. De Wormerveerse politie bracht de jongen binnen twee minuten op de wal. Kunstma tige ademhaling had echter geen resultaat meer. Het 3-jarig jongetje J. L. Werkhoven in IJselstein is in de stadsgracht bij de IJsel- poort vlak voor de ouderlijke woning ver dronken. Stratenmakers ontdekten het lichaampje. Een arts heeft nog geprobeerd door kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken, doch dit mocht niet meer baten. De twintigjarige gehuwde loodgieter uit Amsterdam die in de hoofdstad twee on gehuwde vrouwen aanrandde, is door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie had twee jaar geëist. Op de avond van 6 februari had de man eerst een 26-jarige vrouw op de Keizers gracht lastig gevallen, maar op het gegil van de vrouw maakte hij zich uit de voe ten. Een half uur later greep hij op de Passeerdersgracht een 27-jarige vrouw vast. Deze vrouw begon echter niet te gil len, maar bracht de loodgieter enige ste ken toe met een stilettomes. Het mes, dat als bewijsstuk in beslag was genomen, zal volgens de uitspraak van de rechtbank teruggegeven worden aan de eigenaresse, maar, zoals de president tij dens de behandeling van deze zaak had op gemerkt: „Het is niet aan te raden dat vrouwen en meisjes zich nu bij aanrandin gen moeten gaan verweren met messen". Een fluitje of andere lawaaimakende ap paraten vond hij geschikter. Vanochtend heeft de minister van Socia le Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy op Ameland het nieuwe pompstation Rn gebruik gesteld, door welke handeling de opening van de waterleiding van het eiland een feit is ge worden. Bij deze voor het Friese eiland heuglijke gebeurtenis heeft de bewindsman een redevoering gehouden, waarin hij voor al aandacht schonk aan de super-onrenda bele gebieden, met een groot aantal zó on gunstig gelegen percelen „dat aansluiting aan het waterleidingnet wegens de hoge kosten wel niet mogelijk zal zijn." Het gaat hier om een aantal huizen en andere panden welke zijn gelegen in de provincies Groningen, "Friesland, Drente en Gelderland. Met deze aansluitingen is gemiddeld 3000,- aan investering per per ceel gemoeid, terwijl pl.m. 90.000 percelen aansluiting behoeven. De minister vroeg zich dan ook af of het onredelijk zou zijn, de belanghebbenden om een bijdrage te vragen. Voor het rijk betekent de uitvoe ring van het project der super-onrendabe- len, met de verdere financiële konsekwen- ties een bedrag van tientallen miljoenen dat volgens de minister niet eenzijdig op de organen van de overheid kan wor den afgewenteld. Na zijn rede verklaarde de heer Van Rooy de Amelandse waterleiding voor ge opend en bracht hij, onder luid applaus, een koele dronk geên drinkwater „op dit schone eiland" uit. Advertentie Advertentie stilt snel doet de activeert de pijn koorts dalen het organisme SIMCA AMSTERDAM - N.V. Smelt - 020-947252 SIMCA AMSTERDAM - v. d. Gun's Autobedr. N.V. (Agent) 020-722622 SIMCA BLOEMENDAAL - A. J. Rotteveel's Autom.bedr. - 02500-57500 SIMCA HEILOO - Alkmaar's Automobielbedrijf C. Rijke - 02200-5364 De Christelijke vereniging tot verple ging van langdurig zieken „Het Zonne huis" heeft donderdag in Utrecht haar veertigjarig bestaan gevierd. Voorzitter H. Harmeijer hield op een ju bileumrede, waarin hij ondermeer zei, dat door de „vergrijzing" van de bevolking steeds meer ouderen een beroep doen op de Zonnehuizen. Ongeveer 34 van elke 1000 bejaarden behoeven verpleging en alleen al voor de bejaarden zijn thans in ver pleegtehuizen 27.000 bedden nodig. Aanne mende, dat de groep oudere langdurige zieken evenredig zal stijgen met het aan tal bejaarden, verwacht de heer Harmeijer dat voor hen in 1980 bijna 50.000 bedden nodig zullen zijn, tenzij verdere verbete ring van de medische behandeling het aan tal hulpbehoevenden zal doen dalen. Als alle in voorbereiding zijnde plannen op dit gebied in ons land worden uitgevoerd, zal het aantal beschikbare bedden in de verpleegtehuizen, volgens hem, zijn geste gen tot ongeveer 15.000, een aantal, dat bijlange na niet voldoende is om aan de huidige behoefte te voldoen. Het Zonnehuis is bezig met de verbou wing en modernisering van de bestaande tehuizen in Beekbergen, Doorn, Roermond en Schiedam, die thans 250 bedden tellen. Er zullen ni'euwe „Zonnehuizen" worden opgericht in Zuidhorn, Vlaardingen en Amstelveen. De heer Harmeijer zei, dat de vereniging binnen tien jaar duizend zieken zal kunnen verplegen. De heer Harmeijer noemde hét verheu gend, dat de ziekenfondsen ook aandacht besteden aan de verpleegtehuizen en van plan zijn, een deel van de verpleegkosten voor hun rekening te nemen. Nu het ver pleegtehuis overgaat tot de tijdelijke opna me van patiënten, kan, volgens hem, mis schien ook de categorie van langdurig zie ken die in de familiekring worden ver pleegd hiervan profiteren. Hij vroeg zich zelfs af, of, om de verzorgende gezinnen te ontlasten, niet overwogen zou kuhnen worden .sommige langdurig zieken hetzij 's nachts, hetzij overdag in een verpleeg tehuis op te nemen. De heer Harmeijer merkte verder op, dat de vereniging zich ook het lot van de „vergeten groep" geestelijk gestoorde be- (Van onze Amsterdamse redacteur) Het gemeentebestuur heeft voor de Amsterdamse jeugd op de laatste vier za terdagen van dit lopende schooljaar een aangename verrassing: de scholen voor kleuter-, gewoon lager-, voortgezet lager- en buitengewoon lager onderwijs zullen op de zaterdagen 17 en 24 juni en 1 én 8 juli gesloten zijn. Of de vijfdaagse schoolweek ook voor de ouders aangenaam zal zijn, moet nog worden afgewacht. De vier vrije dagen zijn echter bedoeld als een proefneming Na afloop zal onder de ouders een en quête worden gehouden en de resultaten hiervan zullen worden gelegd naast de standpunten die de onderwijsorganisaties en onderwijsdeskundigen naar voren zul len brengen. Het zal niet mogelijk zijn reeds voor het begin van het nieuwe schooljaar een beslissing te nemen over een definitief in te voeren vijfdaagse schoolweek. De Am sterdamse jeugd zal na de vakanties, dus eind augustus weer als van ouds zater dags naar school gaan. Zelfs nadat een be slissing zal zijn genomen, zal de vijfdaag se schoolweek pas het volgend zomer-sei- zoen worden ingevoerd, waarbij het niet onwaarschijnlijk is dat de vrije zater dag slechts tot de zomermaanden beperkt zal blijven. In het kader van de buiten landse betrekkingen van Ne derland zijn die met Indonesië de meest zorgwekkende, en misschien ook wel de meest verwaarloosde. Dat de betrek kingen zorgwekkend zijn, ja, vrijwel niet meer bestaan, is veel minder onze schuld dan die van Soekamo; dat die be trekkingen verwaarloosd wor den is daarentegen wèl groten deels onze schuld. Misschien zal men zich afvragen of er nog iets te verwaarlozen valt wanneer de betrekkingen in feite op dit ogenblik tot een absoluut minimum zijn ge reduceerd doch na enige ver dere aandacht aan deze zaak te hebben geschonken, moet men tot de gevolgtrekking ko men dat juist omdat er op dit moment vrijwel geen contact meer met Indonesië bestaat, het gewenst is te zinnen op verstandige middelen om die betrekkingen op den duur te hervatten en weer te ontwik kelen. Niettegenstaande de aan wezigheid in de Nederlandse overheidsdienst van een groot aantal ambtenaren die in In donesië hun loopbaan begon nen, is er naar wij vrezen geen sprake van, dat thans een der gelijke politiek wordt voorbe reid. Wanneer ooit geldt dat „gouverner, c'est prévoir", dan is het op een gebied als dit. Wij kunnen ons natuurlijk vergissen en het is ons niet gegeven om rond te neuzen in de keuken van het departe ment van Buitenlandse Zaken, maar wij weten wel, dat er naar buiten toe niets is ge bleken van een „planning" op het Plein welke in deze rich ting gaat. Misschien zou het zijn nut hebben Vanneer er in één van de Kamers hierover enkele concrete vragen werden gesteld; uit het antwoord daar op zou men dan kunnen af leiden of er inderdaad iets wordt voorbereid of niet. Wij vrezen het laatste, doch moch ten wij ons vergissen, dan des te beter. Overigens zou men geen al te grote verwachtingen mogen koesteren van het succes van zulke plannen indien hun uit werking uitsluitend werd op gedragen aan lieden die eens konden gelden als experts in Indonesische zaken doch die het thans, nu de omstandig heden totaal veranderd zijn, bepaald niet meer zijn. Het is bijna tragisch, dat onlangs de redactie-commissie van een grote Nederlandse geografische publikatie tot de conclusie moest komen dat er in Neder land vrijwel niemand te vin den was die nog kon gelden als een deskundige,in staat om een goede bijdrage voor dit werk te leveren over het huidige Indonesië Zou men afgaan op de berichtgeving over dit land in het merendeel der Nederlandse bladen, dan moest de conclusie zijn dat alles daarginds steeds slechter gaat en dat de uiteindelijke catastrofe niet ver meer weg is. Doch het zou wel eens kun nen zijn dat die berichtgeving even eenzijdig was als die welke de Amerikaanse bladen gaven over Cuba, waar men eveneens scheen te verwachten dat het einde wel min of meer vanzelf zou komen. Maar in werkelijkheid regeert Castro nog in Havanna en Soekarno in Bogor of Djakarta, en de laatste behoeft blijkbaar niet zó bevreesd te zijn voor de on middellijke ineenstorting van zijn rijk of hij kan rustig af en toe een wereldreis maken Waarbij hij, tot onze grote er gernis, wordt ontvangen in Washington en een volgende keer in Bonn, en, indien het hem zou gelieven te komen, öök in het ons zo welgezinde LondenDe enige die ooit Soekarno „niet thuis" gaf, was generaal De Gaulle die zo anti-Nederlands heet te zijn! Wanneer wij nog zin hebben voor de realiteit, dan is dus inderdaad het Indonesië van Soekarno een land waarmee men overal ter wereld reke ning houdt; wij zouden er goed aan doen het niet te verwaar lozen. Toegegeven dat er op dit ogenblik niet met Soekarno gepraat kan worden; maar daarom behoeft men er niet van uit te gaan dat dit altijd zo zou blijven. De kwestie- Nieuw-Guinea is, hoe netelig ook, niet een kwestie van alle eeuwigheid. Wanneer velen in Nederland die men werkelijk niet kan verdenken van al te revolutionaire gezindheid spre- ken van een ontvoogding van dat gebied binnen de tien jaar, en wanneer Soebandrio van zijn kant verklaart dat Indonesië met een trusteeschap van „ten hoogste twee jaar" akkoord zou kunnen gaan, dan valt er misschien al dan niet onder het welwillend toezicht- van president Kennedy bin nen niet zo verschrikkelijk lange tijd toch met Indonesië te pratenVooral natuur lijk, indien ook in het Indo nesië van vandaag het aloude „boleh tawar" nog een begrip zou zijn. En indien Nederland ervan uit zou gaan dat ook een zeer magere vergoeding voor de gekonfiskeerde eigendom men toch al een grote mee valler zou betekenen. Er zijn bovendien mogelijk heden die niet liggen op het terrein van de officiële betrek kingen. De Haarlemse mejuf frouw dr. H. H. Braches heeft er onlangs in een stelling bij haar promotie te Utrecht op gewezen, dat bestudering van de levensgewoonten en van het cultuurbezit der overgebleven „Indische Nederlanders" een zaak was van eminent belang voor de Nederlandse cultuur. Een zaak bovendien die haast heeft omdat helaas de oude generatie van deze Indische Nederlanders in Indonesië aan het uitsterven is, terwijl de nog overgebleven jongeren in dus danige omstandigheden op groeien dat er voor velen maar één uitweg is: als spijtoptant naar Nederland te gaan. Blij ven zij achter, dan zullen zij als groep zoal niet geheel ver dwijnen, dan toch wel heel sterk onder druk staan en er zal daar zeker niet worden ge daan van regeringswege om hun cultuur in stand te helpen houden. Zelfs 'n onderzoek zo als mejuffrouw Braches bepleit zou onder de huidige zeer slechte verhoudingen waar schijnlijk in Indonesië niet eens worden toegestaan. Wij menen dat één van de meest urgente akkoorden die met Indonesië moeten worden gesloten zodra dit mogelijk is, een cultureel akkoord dient te zijn. Ook dat vereist voorbe reiding en wij zijn andermaal nieuwsgierig naar de activi teiten dienaangaande in Den Haag ditmaal niet op het Plein maar aan de Nieuwe Uitleg. Het is niet uitgesloten dat minister Cals, aan wie Nederland menig vruchtbaar initiatief te danken heeft, in dit opzicht reeds werkzaam is. Het is ook niet nodig om met alles te wachten op de officiële akkoorden die, ook in het gun stigste geval, toch wel veel tijd van voorbereiding zullen ver gen. Men zou van akademische zijde zonder twijfel een en an der kunnen doen om de lacune aan te vullen die nu reeds be staat ten aanzien van onze kennis over Indonesië. Er zou hier of daar, in Amsterdam bijvoorbeeld, een bijzondere leerstoel kunnen worden inge steld zodra het bleek dat een bekwaam Indonesiër die zou kunnen bezetten. Die Indo nesiër zou geenszins een vol geling van president Soekarno behoeven te zijn, ook al is het evenmin nodig om nu bepaald naar een aanhanger van Sjaf- froeddin te zoeken. In de hui dige verhoudingen lijkt het niet nodig de gevoelens van Soekarno te ontzien maar evenmin is er enig belang mee gediend deze onnodig te prik kelen. Aan de Leidse universi teit heeft men niet lang ge leden een plaats ingeruimd aan een bekwaam Afrikaan die in zijn land als oppositie leider in moeilijkheden was gekomen met de grote N'Kroe- mah en zo goed als er in Gha na geleerde lieden zijn wie de grond wat warm onder de voeten wordt, zo zullen er in Indonesië wel zijn. Tragisch zou het zijn, wan neer door de zeer slechte ver houdingen die op dit ogenblik bestaan tussen Indonesië en Nederland een blijvende ver vreemding ontstond. Te meer omdat dit is meermalen ge bleken het Nederlandse volk niets heeft tegen het Indone sische en omdat, ondanks alle gebral van Soekarno, er óók onder de ontwikkelde Indone siërs velen zijn die niet hebben vergeten dat het de Nederland se cultuur was waaraan zij veel te danken hebben gehad. jaarden wil gaan aantrekken. Voor deze patiënten is een speciaal paviljoen in voor bereiding bij 't nieuwe zonnehuis in Zuid horn, terwijl bij het ontwerpen van de plannen voor Amstelveen de verplegings- mogelijkheid voor deze bejaarden even eens onder ogen wordt gezien. De heer Harmeijer sprak er zijn vreugde over uit, dat provinciale en gemeentelijke overheid veel steun hebben verleend bij de voorbe reiding van de nieuwbouwplannen. Teleur stellend vindt hij het, dat de landelijke overheid echter geen hulp heeft geboden. Personeelszorgen Het grootste probleem van het ogenblik noemde de heer Harmeijer het aantrek ken van personeel, in het bijzonder van ziekenverzorgsters. Hij prees het initiatief van enkele kerk genootschappen tot het instellen van een .diaconaal jaar", waarmee men beoogt, jonge vrouwen ertoe te bewegen, zich vrij willig een jaar in dienst te stellen van de gemeenschap. Als zij eenvoudige verzor gende werkzaamheden zouden willen ver richten, zou dit de verpleging van langdu rig zieken volgens de heer Harmeijer, be langrijk kunnen verlichten. In dit verband denkt hij ook aan de jonggehuwde vrou wen, wier dag meestal nog niet geheel ge vuld is met gezinsbezigheden. Om hen voor te bereiden op het werk, zouden bijvoor beeld in de bevolkingscentra cursussen kunnen worden gegeven, aldus de heer Harmeijer. Goede wil De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, verzekerde op deze jubileumbijeenkomst, dat het de overheid niet ontbreekt aan goede wil om de verpleegtehuizen behulp zaam te zijn bij de ontplooiing van het werk. Prof. R. Homstra, hoogleraar in de so ciale geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, hield vervolgens een rede over de benadering van de chronisch zieken. Hij zei, dat het door het stimuleren van de reactivering der patiënten in zeer veel ge vallen mogelijk is, de hulpbehoevendheid te beperken. Dank zij deze activiteit kan de patiënt soms weer teruggeplaatst wor den in het gezin en in andere gevallen is er zoveel hersteld, dat de zieke weer gro tendeels onafhankelijk van anderen kan worden voor zijn dagelijkse zorg. Advertentie V3 Drink HeroHero is zo fruitroyaal. Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. Evenals in vele andere landen reeds het geval is, zal ook Nederland over enige tijd een perscentrum rijk zijn, dat in het hart van Den Haag zal zijn gevestigd. Een belangrijke stap op weg naar de ver wezenlijking van al vele jaren in deze richting bestaande plannen is woensdag middag gezet. Ten overstaan van de Haagse notaris H. J. Zweers werd name lijk in Den Haag de stichtingsakte onder tekend van de „Stichting Perscentrum Nieuwspoort. Het perscentrum zal in het pand Hofsin gel 12 worden ondergebracht, dat onder deel vormt van het binnenhofcomplex. De initiatiefnemers werden bij hun keuze van de naam geïnspireerd door het eeuwen oude poortje dat in de onmiddellijke na bijheid toegang tot het Binnenhof verleent. Er zal nog heel wat verbouwd moeten worden, alvorens het perscentrum in ge bruik kan worden genomen De officiële opening zal echter nog dit jaar kunnen geschieden. Aan de totstandkoming van het perscen trum, dat een ontmoetingspunt voor bin nen- en buitenlandse pers in Nederland beoogt te zijn, werkt het Nederlandse be drijfsleven krachtdadig mee. Ook regering en de gemeente Den Haag tonen daad werkelijke belangstelling.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11