Geneefse conferentie wacht op Gromyko Kennedy en Kroesjtsjev onwrikbaar over Berlijn HET WEER Staat van beleg in Bolivië Vele vertragingen in de treinenloop Val van Ban Padong in Laos doet de spanning weer herleven De Gaulle in een beter blaadje in Washington dan Macmillan Chinees schip met 42 opvarenden gezonken Wrak van „Fridtjof Nansen" gevonden Hertog van Kent trouwt vandaag DONDERDAG 8 JUNI 1961 Kantoor. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING 46e JAARGANG NUMMER 181 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 a, p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden» J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie. P. W. Peereboom en Mr. H. C. v M» Slechts 2 overlevenden Onvast Aan het strand: Communistisch complot ontmaskerd Begum nam afscheid Aanslagen in Algerije leêWtöM'êeforetjou êuy! NYLON REGENJASSEN Het woord is aan York overstroomd door belangstellenden Spoorwegen: De nieuwe dienstregeling moet nog wennen In de krant van heden: IJmuider Courant (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE. De westelijke delegaties in Genève wachten met intense spanning af of Nikita Kroesjtsjev de enige belofte zal houden die hij in Wenen heeft ge daan. In het slotcommuniqué van de Weense topconferentie erkende Kroesj tsjev met Kennedy „het belang van een effectieve wapenstilstand in Laos", maar nauwelijks stonden die woorden op pa pier of de communistische Pathet Lao opende een artilleriebombardement op de troepen van premier Boen Oem in het strategische gebied om Ban Padong oprechtheid kan dus pas geleverd worden wanneer Gromyko in Genève komt. Er zal dan nog een tweede interessante proef op de som genomen kunnen worden: de Chi nezen hebben zich steeds tegen een wapen stilstand als een voorafgaande conditie voor onderhandelingen verzet. Zal Kroesj tsjev tegen Peking® wens in er toch toe besluiten? Pro pagandaslag Genève's andere conferentie, die over het staken der kernproeven, is inmiddels tot een loutere propagandaslag geworden. Na dat Kroesjtsjev in Wenen had getoond iedere interesse in een akkoord hierover te hebben verloren, indien het geen onder deel wordt van een overeenkomst tot vol ledige ontwapening, was trouwens niets an ders te verwachten. De Amerikaanse af. gevaardigde Dean noemde de nieuwe Sov jet-pogingen om in alle internationale or ganisaties een veto te krijgen „een mid deleeuwse poging van een staat de rest van de wereld zijn wil op te leggen". Hij daagde de Sovjet-Unie uit het weste lijke en het Russische ontwerpverdrag in Moskou te publiceren opdat de Sovjet-bur ger zich ervan kan overtuigen wie er wer kelijk een eerlijk voorstel heeft gedaan. rAndrei Gromyko en zij begon een opmars die deze troe pen in een onhoudbare positie heeft gebracht. Onder deze omstandigheden heeft men er in Genève vanaf gezien gistermiddag een zitting te houden van de veertienmogendhedenconferentie die tot taak heeft een Laotische neutraliteit te bewerkstelligen. De westelijke delegaties wilden namelijk eerst hun regeringen raadplegen en meer nog wilde men wachten op de aankomst van Andrei Gromyko, die met nieuwe in- structies in Genève verwacht wordt, al weet niemand precies wanneer. Als voor lopige datum wordt vrijdag genoemd. Op die dag komen ook de neutralistische prins Soevanna Phoema en de Pathet Lao-leider Soevannaphong in Genève aan; eveneens uit Moskou en, naar men veilig veronder stellen kan, ook met nieuwe instructies. Proef op de som Hoewel de Amerikanen begrijpelijker wijs volle munt slaan uit de recente schen ding van de wapenstilstand, die in directe tegenspraak is met Kroesjtsjevs woorden in Wenen, is het nog te vroeg te zeggen dat de proef op de som reeds faliekant is uitgevallen Het blijft enerzijds moge lijk dat Moskou's directieven niet zo snel tot de Laotische jungle zijn doorgedrongen, anderzijds kan men juist uit de slag om Ban Padong concluderen dat een wérkelij ke wapenstilstand nabij is. Het zou immers niet de eerste keer zijn dat een strijdende partij bij het scheiden van de markt nog probeert een beslissend voordeel te beha- Het werkelijk bewijs van Kroesjtsjevs TAIPEH (AFP) De Chinese vracht vaarder „Tien Hsiang" uit Hongkong, is ter hoogte van Kaoh Sioeng, (Zuid-Formo- sa), gezonken. Dertig bemanningsleden en twaalf passagiers worden vermist. Zij zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Een Chinese boot heeft twee overleven de bemanningsleden en het lijk van een derde zeeman opgepikt. De schipbreuke lingen, die in het ziekenhuis van Kaoh Sioeng zijn opgenomen, hebben medege deeld dat de „Tien Hsiang" zondag op een zandbank is gelopen, waarna het schip in minder dan een half uur is gezonken. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Kennedy en premier Kroesjtsjev hebben elkaar in We nen ernstig gewaarschuwd. Beiden ver klaarden in een bepaald geval geweld te zullen gebruiken in de strijd over de vrije toegang tot Berlijn. Vandaar waarschijn lijk, dat Kennedy in zijn toespraak tot het volk dinsdagavond zei: „Onze somberste gesprekken handelden over Duitsland en Berlijn". Kroesjtsjev overhandigde Kenne dy zondag twee memoranda, respectieve lijk over het Duitse vraagstuk en over de stopzetting van de kernproeven.^ Nadat een en ander hierover in het buitenland was uitgelekt, gaf het State Department het bestaan dezer memoranda toe. Kennedy heeft Kroesjtsjev te verstaan gegeven, dat het Westen zich met geweld doorgang zou banen, indien de Oostduit sers, na sluiting van een eventueel vredes verdrag met de Sovjet-Unie, de toegang tot Berlijn zouden versperren. Kroesjtsjev van zijn kant herhaalde wat hij reeds veel eerder had gezegd: de Sovjet-Unie zou in dat geval de Oostduitsers steun verlenen. Door de uitwisseling dezer waarschuwin gen is geen acute crisis ontstaan. Geen der beide staatslieden heeft een nieuw plan naar voren gebracht. Doch de onderstreping van de standpunten en de vastlegging van de Russische houding in een officieel document maken de tegen stellingen niettemin scherper omlijnd. Kennedy verklaarde in zijn televisierede dat de uiteenzetting van Kroesjtsjev over Berlijn het onderwerp zou zijn van verde re contacten. Of Kennedy gedacht heeft aan een notawisseling of aan een andere vorm van diplomatiek overleg, is op dit moment nog niet zeker Wel staat echter vast, dat de westerse mogendheden na de ontmoeting in Wenen intensief zullen doorgaan met werken aan plannen voor de diverse situaties, die zich bij Berlijn kunnen voordoen. Het zijn de Britten, die de grootst mogelijke variatie mogelijkheden in deze plannen willen be houden. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee Fris strandweer met op enkele plaatsen een bui. Matige tot vrij krachtige westenwind. Overdag 16 a 17 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruit zichten: Te koele westelijke lucht stroom met later weer zonniger perioden. LA PAZ (Bolivië) (UPI) President Victor Paz Estenssoro van- Bolivië heeft gisteren voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Dit besluit volgde op de ontmaskering van een communistische samenzwering, zo werd officieel meegedeeld. Alle grondwettelijke vrijheden zijn inge trokken. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. De verbindingen met de nabuurlan- j den zijn verbroken. Een onofficiële zegsman deelde later mee, dat er 25 mensen zijn gearresteeerd, onder wie hoge vakbondsleiders van de mijnwerkers en bekende linkse partijgan gers, zoals Irineo Pimental en Federico Escobar. Voorts werd vernomen dat arbeiders uit de tinmijnen op weg waren naar La Paz. Zij werden echter door de regeringstroe- j pen tegen gehouden. Van officiële zijde is dit nog niet be- I vestigd. Het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen. LONDEN (Reuter) De politieke cor respondent van de Londense, onafhankelij ke „Daily Express" schrijft, dat in Ken nedy's verslag aan het Amerikaanse volk van zijn besprekingen in Europa de grote tegenstelling tussen zijn vurige lof voor generaal De Gaulle en het nauwelijks noe men van zijn besprekingen met premier Macmillan alom de aandacht heeft getrok ken. Volgens deze correspondent was deze tegenstelling opzettelijk beraamd. In zijn besprekingen met Macmillan zou Kennedy de Britse premier hebben ge zegd, dat de tijd is gekomen dat Engeland aanbiedt het verdrag van Rome onvoor waardelijk te tekenen en vervolgens voor stelt onmiddellijk onderhandelingen met de verschillende regeringen te openen, in plaats dat Engeland weigert zijn politiek ten aanzien van de E.E.G. duidelijk te maken, zodat niemand weet wat het eigenlijk wil. Dit „gebrek aan nauwkeurigheid" zou Kennedy hebben verbijsterd. Zo zou hij ook niet precies weten wat de Britse hou ding is ten aanzien van de kwestie Berlijn. Kennedy zou er niet aan twijfelen, dat Engeland in laatste instantie krachtdadig met zijn bondgenoten zal optreden, maar de Britse opvattingen bij het beramen van plannen om aan een eventuele crisis over Berlijn het hoofd te bieden, zijn nog steeds vaag. Daarentegen zou Kennedy in zijn besprekingen met De Gaulle hebben er varen, dat de doelstellingen van de Fran se politiek veel gemakkelijker te bevatten zijn, aldus de „Daily Express". Ongestoord (UPI) De British Broadcasting Cor poration heeft Kennedy's rede voor het Amerikaanse volk gerelayeerd naar de Sovjet-Unie. De uitzending werd niet ge stoord. Ook de verslagen van de ontmoe ting tussen Kennedy en Kroesjtsjev in Wenen hebben geen hinder ondervonden van de Russische stoorzenders. Enige on belangrijke commentaren over de koude oorlog werden echter geblokkeerd. MOSKOU (Reuter) De „Pravda", het dagblad der Russische communistische partij, verklaarde woensdag in een hoofd artikel over de besprekingen te Wenen dat de Sovjet-Unie alles in het werk zal stellen om haar betrekkingen met de Verenigde Staten en andere westelijke landen te ver beteren, teneinde een radicale verbetering in de internationale toestand te verkrijgen en de dreiging van een nieuwe wereld oorlog weg te nemen. De ambassadeur van Pakistan, begum hiaquat AU Khan, heeft in Den Haag een afscheidsreceptie gegeven. De begum vertrekt naar Rome, waar zij haar land als ambassadeur zal ver tegenwoordigen. Op de receptie waren onder meer aanwezig vele hoofden van diplomatieke missies, ministers, leden van het Internationale Hof van Justi tie, leden van de rechterlijke macht, hoge functionarissen uit het bedrijfs leven en afgevaardigden van studen ten- en vrouwenorganisaties. ALGIERS (Reuter) In de nacht van woensdag op donderdag zijn in Algerije weer verscheidene aanslagen gepleegd, die aan vier personen het leven hebben gekost en hier en daar zware schade hebben aangericht. In Orleansville zijn in een auto de met kogels doorzeefde lijken aangetroffen van eea Europese man en vrouw. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Portugese kikvorsmannen hebben in het water van de Atlantische oceaan ter hoog te van de Portugese kust, het wrak gelo kaliseerd van het ruim een week geleden verongelukte straalpassagiersvliegtuig „Fridtjof Nansen" van de K.L.M., dat in bruikleen was afgestaan aan de Venezo- laanse maatschappij „Viasa." De kikvorsmannen hadden dinsdag de hele dag de plaats in de Atlantische Oce aan verkend waar men dacht dat het toe stel was neergestort. Gisteren hervatten zij hun speurtocht, welke thans met succes is bekroond. Grote brokstukken van de „Fridtjof Nan sen" liggen op de bodem van de zee onge veer drie mijl uit de Klist die de naam „Fonte da Telha" draagt en tien kilome ter ligt ten zuiden van het dorp Caparica op d-e hoek van de Taagmonding. De plaats van het wrak komt overeen met die waartoe de commissie van onder zoek door berekeningen was gekomen. De oceaan is ter plaatse tussen de 150 en 200 meter diep. Een aantal kleine, maar krachtige sche pen heeft uit de haven van Lissabon koers gezet naar de door de kikvorsmannen be paalde plaats om naar de brokstukken te gaan dreggen. Sterke onderstroom en de diepte van het water maken deze operatie bijzonder moeilijk. Arthur Schnitzler: Openhartigheid is vaak een dekmantel voor verzwegen fouten. YORK (Engeland) (UPI) Honderden belangstellenden hadden zich gisteravond reeds een plaatsje uitgekozen in de buurt van de Yorkminster om het huwelijk van de hertog van Kent te zien. De stad was dermate overstroomd door bezoekers dat geen enkel hotel iemand meer onderdak kon verschaffen. Velen vroegen aan par ticulieren om logeergelegenheid. Anderen kampeerden bij de kathedraal in tenten of sliepen op de weg in slaapzakken. Weer anderen zaten op kussens, luisterden naar radio-muziek of speelden kaart. Toen de hertog van Kent met zijn moe der. zijn broer prins Michael en zijn zuster prinses Alexandra aan kwam, werd hun auto door de menigte omringd, zodat deze zich slechts met de grootste moeite een weg kon banen. Vanmiddag is de 25-jarige hertog van Kent in het huwelijk getreden met de 28- jarige Katherine Worsley, een meisje van burgerlijke afkomst. Een van de bruids meisjes van het paar was prinses Ann, de tienjarige dochter van de Britse vorstin. Koningin Elizabeth en prins Philip zullen als gasten bij het huwelijk van hun neef aanwezig zijn. Oorspronkelijk had in de bedoeling ge legen om de trouwpartij zo eenvoudig mo gelijk te doen verlopen, maar de stad York heeft sedert 1328 geen vorstelijk huwe lijk meer gezien. In dat jaar huwde Edward III met de veertienjarige Phi- lippa van Henegouwen. Onder de hoge gasten bij dit huwelijk zijn prinses Irene, kroonprinses Margre- the van Denemarken, kroonprins Harald van Noorwegen, prins Charles van Luxem burg, kroonprins Constantijn van Grieken land en prinses Sophie van Griekenland. De Spaanse koninklijke familie wordt vertegenwoordigd door ex-koningin Victo ria Eugenie en Don Juan, graaf van Bar celona. De laatste dagen zijn er op het hoofd- cantoor van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht vele klachten van reizigers binnengekomen over vertragingen in de treinenloop. Die klachten hebben vooral betrekking op de treinen die het westen met het zuiden verbinden. De Spoor wegen wijzen erop dat de nieuwe zomer- regeling nog maar kort van kracht is Het is gebruikelijk dat de eerste tijd er een van aanpassing is en zeker dit maal, nu de nieuwe dienstregeling wordt gekenmerkt door diepgaande wijzi gingen in de aankomst- en vertrektijden. De treinen tussen het westen en zuiden (Maastricht, Venlo) vormen een „lus" van doorgaande verbindingen. De treinen die In Amsterdam wordt achter het Carl ton Hotel de Spaarbank afgebroken. Op de foto de zogenaamde boeken- kluis die dertig ton weegt, wordt met een dragline, waaraan een ijzeren bal van 800 kilo, omver gehaald. uit het zuiden via Utrecht naar Amster dam rijden, vervolgen vandaar hun weg over de „oude lijn" stadwaarts en omge keerd. Het voordeel is dat passagiers die van bijvoorbeeld Utrecht naar Haarlem reizen óp Amsterdam C.S. niet behoeven over te stappen Een nadeel van deze lus-constructie is echter dat bepaalde vertragingen op het gehele circuit doorwerken. Een van de knelpunten vormt Venlo. Hier worden vijf maal per dag uit Duits land afkomstige rijtuigen (uit Keulen of Dusseldorp) aan de Nederlandse trein ge koppeld. Dit Duitse materieel arriveert vaak te laat, wat in Venlo een tijdverlies van verschillende minuten veroorzaakt. Een andere oorzaak van klachten acht men bij de N.S. het feit, dat vele reizen- den zich nog onvoldoende op de hoogte hebben gesteld van de veranderingen in de dienstregeling die op 29 mei is inge gaan. overgang van de winter- op de zomer - dienstrègeling. Het aantal treinen dat dagelijks ons land doorkruist, is ook dit jaar weer groter ge worden. In 1959 werden per dag door rei zigerstreinen 155.000 treinkilometrs afge legd, in 1960 ongeveer 160.000 en dit jaar ruim 173.000. Doordat er meer treinen rij den, is de kans op een storing ook groter. De nieuwe dienstregeling is geheel inge steld op snellere verbindingen. De rijtijden zijn verkort en daardoor zijn de tijden tussen aankomst en vertrek van de trei nen krapper geworden, hetgeen weer in houdt dat de zogenoemde „kruisliggingen" intensiever worden gebruikt, evenals de perronsporen. Het is vaak een kwestie van minuten en wanneer één trein vertraging heeft bij aankomst of vertrek, kan zich dat ook op de volgende wreken. Mr. F. G. de Steenwinkel, die verant woordelijk is voor de theoretische opzet van de nieuwe dienstregeling, is van oor deel, dat deze volkomen „rijdbaar" is, ook al is zij minder soepel dan de vorige. Met dit nieuwe stelsel moet uiteraard nog de nodige ervaring worden opgedaan en eventuele onvolkomenheden zullen in de zomerdienstregeling 1962 worden bijge schaafd. (Zie ook Van Dag tot Dag op pagina 3) „Aanloopmoeilijkheden Het dienstregelingspatroon is dit jaar bijzonder rigoureus gewijzigd, zozeer zelfs, dat men van een geheel nieuw stelsel kan spreken. Bij de spoorwegen was men dan ook voorbereid op de nodige „aanloopmoei lijkheden", maar dat ze deze omvang zou den aannemen, is toch niet verwacht. De chef van de dienst exploitatie van de N.S., mr. D. H. C. Ittmann, heeft in een onderhoud met het A.N.P. verklaard dat de nieuwe dienstregeling de tweede week zelfs nog slechter is verlopen dan de eer ste. Nadrukkelijk stelde hij echter dat externe factoren hierbij een bijzonder gro te rol hebben gespeeld Dinsdag bijvoor beeld, ontstond 27 maal een geval van ver traging uitsluitend tengevolge van de weersomstandigheden: de bliksem sloeg in seinapparaturen en na een wolkbreuk lie pen verscheidene sporen onder water. Voorts grote stagnaties zijn ook opgetre den door de treinbotsing bij Tilburg en de ontsporing van een lokomotief bij Waar denburg. Verder moet het gehele spoor wegpersoneel zich instellen op de nieuwe dienstregeling. De vertragingen die deze week aan de orde van de dag waren, zijn, volgens mr. Ittmann, dan ook niet te wijten aan de Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Horen en Zien4 Kunst 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 In de Vishal en op zee 6 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1