Goude spike voor Gerda Kraan m P.K Overdekt 50-meterbassin wordt op 15 juni in Rotterdam geopend CABALLER0 Sportprogramma voor het weekeinde Getuige-deskundige in het nauw gebracht HAARLEM-ZWOLSCHE BOYS Uitstekende tijd van Ellen Ort Togido speelde sterk in bekercompetitie Elf renners namen 9 minuten voorsprong Baankampioenschappen uitgesteld Mackay nam 3 wickets in één over Tien renners definitief in de Tour-ploeg PSV verloor in finale om Vriendschapsbeker Gezagvoerder Symbool van Kwaliteit Kosten: 2,3 miljoen Veroordelingen wegens oplichting VOETBAL HONKBAL TENNIS KORFBAL VRIJDAG 9 JUNI 1961 17 Atletiek ZONDAG 11 JUNI - 2 UUR Laatste wedstrijd in dit seizoen. Kom kijken op de toonzaal van lampenfabriek* DIJKSTRA Wielrennen Ronde van Italië Marijke Englebert tweede in Derby des Dames Cricket De eerste testmatch Voetbal Kruiver na vechtpartij uit het veld gestuurd Ajax-NAG op het ADO-terrein verantwoordelijk werk vereist concentratie Gerard Peters leidt de Caballero-ploeg in Olympia's Tour BAUlJto de sigaret die anders is dan andere! Haarlemse rechtbank WENDING IN MOORD-PROCES Kort nieuws A Een lachende Gerda Kraan mocht don derdagavond op de sintelbaan in het Leid- se Hout in Leiden voor haar bijzonder goede prestatie op de 400 meter de door Fanny Blankers-Koen uitgeloofde prijs voor de beste verrichting van de avond in ontvangst nemen. Op een zware baan het weer werkte niet mee want een motre gen maakte het verblijf op de sintelbaan niet plezierig noteerde de Haagse poli tieagente de bijzonder goede tijd van 56.- sec. Vooral de eerste tweehonderd meter waren van prima gehalte, toen verslapte zij iets, maar haar eindsprint was weer indrukwekkend. Het hoogtepunt van de sfeervolle atle- tiekavond was ongetwijfeld de strijd op de 3000 meter. Ronde na ronde was er het duel tussen Joep Delnoye uit Vaals en de Zeeuw Hein Cujé. Tweehonderd en vijftig meter voor de finish gebeurde het. Een ge weldige explosie van Hein Cujé, die uit de tweede plaats gelanceerd zo snel Delnoye voorbij ging, dat er binnen enkele tienden van een seconde een gat was dat door Del noye niet meer kon worden overbrugd. In tegendeel, Cujé liep met zijn lange pas 25 meter uit op zijn grootste rivaal. De tijd van Cujé was de beste van het seizoen, 8 min. 18.7 sec. De Haas van Holland Lei den werd goede derde, terwijl Keesom en De Ruyter respectievelijk op de vijfde en de zevende plaats eindigden. Er werden tevens nog enige reputaties gebroken. Blankenstein werd op de 1500. meter kansloos verslagen door Gieling van Olympus, die weliswaar niet zo'n bij zondere tijd noteerde. Een tijd echter die voor Blankenstein toch te machtig bleek. Jansen van AAC-Amsterdam vergokte de overwinning op de 800 meter. Hij had al leen maar oog voor de Surinamer Esajas, die hij met nog 250 meter te lopen voorbij ging. Hij had echter buiten de waard, in casu de 22-jarige Stoepvanger gerekend, die verleden jaar nog b-klasser in een verrassende spurt zijn tegenstander voorbij ging en zegevierde in de goede tijd van 1 min. 53.4 sec. De atleet uit Bergen op Zoom is ongetwijfeld een loper met toekomst, die in het begin van het seizoen 1.56.7 noteerde en via 1.55.3, 1.55.1, 1.56.5 en nu 1.53.4 een tegenstander van beteke nis is geworden. De atleet die met de gelukkigste glim lach als winnaar van de sintelbaan ging was de 19-jarige A-junior Houthuis van Minerva uit Rotterdam. Op de 400 meter, die hij voor het eerst van zijn leven tegen Advertentie Op het terrein, vóór de wedstrijd en tijdens de pauze bestaat wederom de gelegenheid de registratiekaarten voor de Voetbalpool 1961/62 in te leveren. Ook nieuwe kaarten, voor hen die nog niet hebben meegespeeld zijn verkrijgbaar. Gerda Kraan gerenommeerde tegenstanders als van der Knaap en Groothuis liep, zegevierde hij in de goede tiijd van 49.8 sec. Goede verrichtingen waren nog de sprint overwinning van Ellen Ort op de 100 me ter in 12 sec. en die van de Rotterdammer Noordenbos met 10.9 over de 100 en 22- sec. voor de 200 meter. Bos tenslotte was de beste hordenloper in 14.7 sec. Hoopvol was ongetwijfeld de terugkeer van Neder- hand, die dit jaar voor het eerst beneden de 15 sec. kwam en na harde strijd 14.8 sec. noteerde. Advertentie Spaarne 65, Haarlem (t/o de Ged. Oude Gracht) Tel. 02500-14850 en 14569 T afeltennis De finales van de beker-competitie tafel tennis zijn een groot succes geworden voor Togido, dat met vier teams in deze finales speelde en van deze teams er drie zag winnen. Het enige verliezende team was het overgangsklasse-team, dat werke lijk geen kans maakte tegen TYBB. Bakker startte met een knappe zege op Cees Schoof, maar daarmede was al het kruit van Togido verschoten; Van Zwol en Van Eijk bleven zonder winst. Oe Togido- dames deden het aanzienlijk beter en ver sloegen TOG met 7-2. Nan Wolters en Lettie van der Putten verloren beiden één keer, maar Anneke Lahey was niet te passeren. Veel plezier beleefde Togido ook van zijn jeugd. De A- ploeg speelde een finale tegen TYBB zoals men in de eerste of tweede klasse senioren zelden te zien krijgt. Togido zowel als TYBB vertoonden een uitstekend spel technisch en tactisch op ongekend hoog peil. Van dit kwartet schoot alleen Wim Witteman duidelijk te kort. Hij kon dan ook niet winnen en toen vervolgens ook het dubbel voor TYBB verloren ging was de zaak wel bekeken. Huybens en Hart klopten beiden Witteman en verloren van Van Neste. Ook Tojfido-C kwam goed door de eind strijd middels forse winst tegen Alliance D. v. d Berg bleef hier ongeslagen en Gaus verloor van Möllmann. In de eerste klasse stootte TYBB-B op onverwacht felle tegenstand van een fel Oranje-zwart, dat er zowaar in slaagde met vijf-vier te winnen. De tweede klas se bracht Hotac een opvallende overwin ning op Shot met zeven-twee en in de 3de klasse veroverde TYBB zich zijn derde beker door winst van het C-team tegen Spinneweb. De vierde klasse was een onderonsje van DSB, waarin het A-team uiteraard sterker was en met 6-3 won. De dames in de derde en vierde klasse bracht een opvallend sterk HTC achter de tafel dat VTC met 5-4 versloeg. De achttiende etappe van de Ronde van Italië heeft geen enkele wijziging teweeg gebracht in de kop van het algemeen klas sement. Nadat in het begin een uitloop poging ongedaan was gemaakt, waarbij onder meer Michel Stolker was betrokken, ontsnapten een aantal renners, die in de algemene rangschikking zeer bescheiden posities innemen. Het elftal, bestaande uit de Belgen Molenaers en Derboven, de Spanjaard Bertran, de Fransman Cloarec en de Italianen Bampi, Tezza, Giusti, Caso- di, Costaluga, Pintarelli en Kazianka, kon door de ongeïnteresseerde houding van het peloton een voorsprong opbouwen, die aan de finish in Vittorio Veneto bijna negen minuten bedroeg. Giusti zegevierde in de sprint (3.45.1) voor de Belg Derboven. De uitslag was verder:-3. Costalunga (It.) Kazianka (It.); 5. Bampi (It.). Het peloton met de Nederlanders Piet van Est en Mi chel Stolker werd ex aequo als 25ste ge klasseerd in 3.53.48. Het algemeen klassement luidt als volgt: Pambianco (It.) 87.36.55; 2. Anquetil (Fr.) op 44 sec.; 3. Suarez (Sp.) op 1 min. 20 sec.; 4. Defilippis (It.) op 3 min. 25 sec.; 5. Jun- kermann (Did.) op 3 min. 43 sec.; 28. Stol ker (Ned.) op 29 min. 36 sec.; 45. Piet van Est (Ned.) 88.25.32. Wegens de regen zijn de baankampioen schappen van KNWU, die donderdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam afgewerkt zouden worden, uitgesteld tot dinsdagavond 13 juni. Op die avond zul len verreden worden het sprintkampioen schap voor de amateurs, de achtervolging voor professionals en het stayerskam pioenschap over 100 kilometer. Omdat Henk Nijdam vrijdag in Olympia'; Tour start, die pas volgende week woens dag afloopt, zal het achtervolgingskam pioenschap voor de amateurs worden ver werkt in het programma om de Grote Prijs van Amsterdam op 22 juni. Ook Peter Post rijdt als ploegleider in Olympia's Tour, maar de Amster dammer zal volgende week dinsdag na aankomst in Leeuwarden meteen naar Amsterdam vertrekken om de finale te gen Daan de Groot te rijden- De halve finales van de professional achtervolging waren de enige ritten, die dinsdagavond verwerkt werden. In de eer ste rit won Daan de Groot (6.32.4) ge makkelijk van Jan Plantaz (648.4). Ook Peter Post had weinig moeite in zijn rit tegen Theo Sijthof Post speelde met zijn tegenstander, liet hem voortdurend bijkomen en spurtte dan weer weg. De tijden waren 6.46.4 en 6.47.4. Paardesport De Haagse amatrice Marijke Englebert heeft donderdagmiddag op de Brusselse renbaan Boitsfort in de Derby des Dames een uitstekende prestatie geleverd door in een veld van acht paarden met de vol bloed Fadinger op de tweede plaats te ein digen. Lange tijd had het er naar uitge zien dat zij als eerste Nederlandse ama trice dit traditionele nummer, dat tijdens een tropische regenbui werd verreden, zou gaan winnen. Ondanks een slechte start had cnze landgenote .na 400 meter de lei ding genomen, die zij kon behouden tot on geveer 100 meter voor de finish. In de laatste fase kwam de geroutineerde Belgi sche amazone mevrouw Sombrijn met Pfortner echter zo sterk opzetten, dat de vermoeide Fadinger het niet meer kon hou den en met twee lengten verschil werd verslagen. Op een moeilijk bespeelbare pitch heeft Engeland de eerste dag van de eerste test match tegen Australië in Birmingham af gesloten met 180 runs voor het verlies van acht wickets. De beslissende gebeurtenis van deze dag was het werpen van medium-pacer Ken Mackay, die 3 wickets achtereen nam in een over van vier worpen, waardoor de alleszins redelijke stand van 121 runs voor drie werd gewijzigd in 122 voor zes. Slechts een solide innings van 59 door openings bowler Raman Subba Row en de taaie ver dediging van de staartwickets voorkwa men een volledige Engelse instorting op deze eerste dag. De wedstrijd werd voor de lunch twee maal wegens regen onderbroken en daar na nog eenmaal. Na al die regen was de pitch uiterst glad geworden en de bats- men kwamen dikwijls in grote moeilijk heden. Mackay eindigde de dag met 4 wickets voor 50 runs. Richie Benaud, de spinbow- ler nam twee wickets voor 9 runs in 11 overs. Tien Nederlandse beroepsrenners heb ben zich schriftelijk bereid verklaard deel te nemen aan de Tour de France, die zon dag 25 juni in Rouaan van start gaat. Het zijn: Ab Geldermans, Martin van der Borgh, Piet Damen, Piet van Est, Jaap Kersten, Sjef Lahaye, Coen Niesten, Jo de Roo, Dick Enthoven en Jo de Haan. Over de deelneming van Wim van Est en Michel Stolker is nog niets definitief bekend. Wim van Est is nog in onderhan deling over deelneming aan criteria die in afwachting van de aankomst van de Tourrenners in de etappeplaatsen zullen worden gehouden. Ook een schriftelijke bevestiging van Stolker die momenteel in de Ronde van Italië rijdt, is nog niet bij de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie ontvangen. PSV is in de finale van het toernooi om de vriendschapsbeker met 2-1 door de Italiaanse club Lanerossi verslagen. De wedstrijd werd gespeeld in Vicenza. Er is in deze strijd, die een ruststand van 1-1 opleverde, overigens danig gespot met het begrip „vriendschap". Piet Krui ver, die als de gevaarlijke nationale mid- voor was aangekondigd, werd van de eer ste minuut af overdreven fel door spil Marchi geattaqueerd. Toen in de 13de mi nuut de Italiaanse doelman Kruiver ei stomp gaf en Kruiver hem van repliek diende, zag de scheidsrechter alleen deze wraakneming. Kruiver werd het veld uit' gestuurd en PSV moest met 10 man ver der spelen. Ondanks deze handicap kon PSV door een goed genomen vrije schop van Piet van der Kuil de score openen maar nog voor de rust was de stand ge lijk en toen de Italianen in de tweede helft de leiding overnamen was het numeriek zwakkere PSV niet meer in staat de ach terstand weg te werken. De wedstrijd Ajax-NAC, de finale van de strijd om de KNVB-beker, wordt woens dagavond 14 juni op het ADO-terrein in Den Haag gespeeld. De ontmoeting be gint om 19.00 uur. Burgemeestersbenoeming. Met ingang van 1 juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Westdongeradeel (Fr.) de heer D. Bekius, chef der afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie in Apeldoorn. Advertentie De verantwoording voor het nieuwste Jet vliegtuigtype ligt in zijn handen! Hij is verantwoordelijk voor passagiers, vliegtuig en bemanning! Zijn taak ver eist voortdurende concentratie! De ge zagvoerder weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en na tuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich om dat dit de beste chewing-gum is die hi) kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-l-61 Donderdagavond 15 juni, 's avonds 8 uur, wordt voor de Nederlandse zwemport een gedenkwaardig tijdstip. Dan zal het eerste overdekte 50-meter zwembad in ons land worden geopend. In het hartje van Rotterdam Zuid, vlak bij het Zuidplein, waar ook de metro een halte zal krijgen, is dank zij het initiatief van de Sportfondsenbaden-stichting een zwempaleis verrezen, dat zowel voor de volksrecreatie als voor de wedstrijdsport een zeer grote aanwinst mag worden ge noemd. Toen in 1956 door de internationale zwemfederatie werd besloten, dat wereld en Europese records voortaan alleen in bassins van 50 meter lengte konden wor den gemaakt, werd ook omdat in de we tenschap dat grote internationale wedstrij den alleen in een bad van deze Olympische afmetingen kunnen worden georganiseerd, dadelijk door de n.v. de Verenigde Sport- fondsenbaden gereageerd. Het bouwbureau kreeg de opdracht de oorspronkelijke plannen tot het bouwen van een 25 meter- bad te wijzigen in een opzet voor een 50 meter-bassin. Enorme financiële en technische moei lijkheden moesten worden overwonnen Een 50 meterbassin in plaats van een van 25 meter lengte betekent o.a. dat een mil joen liter water en zeer vele kubieke me- Advertentie Promotie derde klasse: NFC—SDW Velsen—Amsvorde Zaterdag 10 juni Overgangsklasse B: Sparta 2Kennemerland Tweede klasse A: Schoten 3Storks 2 TIWVole wijekers 2 Tweede klasse C: WVHEDW 2—Terrasvogels RAYON HAARLEM 3 A: Kennemerland 2HCK 4 3 B: Ripperda—DSS 4 A: HCK5-HFC Haarlem 2 4 B: EHS 3—OG 3 4 C: Kennemerland 3Rooswij k 3 EDO 4Bloemendaal 2 4 D: HHC 3—SC Haarlem 4 Geel Wit—THB 2 Zondag 11 juni Eerste klasse: Neptunus—Schoten 2, 14 uur HCK—SC Haarlem, 10.30 uur Overgangsklasse A: HCK 2—HFC Haarlem Overgangsklasse B: TjikalongRoos wijk Tweede klasse B: BloemendaalEDO 2 Tweede klasse C: HHC 2—Quick Derde klasse A: RFCSparta 3 RAYON HAARLEM 3 A: OGRooswijk Halfweg—Vliegende Vogels SC Haarlem 3RCH 2 DIO-OG 2 EDO 3—TYBB 2 HCK 3—Schoten 4 4 A: TYBB 3—Geel Wit 2 Terrasvogels 4Halfweg 2 4 B: Terrasvogels 2Ripperda 2 THB 3—HHC 4 4 C: OG 5—DSS 2 4 D: DIO 2—OG 4 Promotiewedstrijden Oud WassenaarBrederode Brederode 3Aëronauten 2 Brederode 4Ace 2 Brederode 6Mozaiek 4 ULTCHLTC 3 HLTC 4—DIO 2 Kennemerl. 2—Heemstede 2 Heemstede 7Ready '28 4 Delftse TB—Zandvoort Hilwijk—Zandvoort 2 Kenn. LyceumRoomburg 3 RapidKennemer Lyceum 2 Kenn. Lyc. 3Helderse TC 4 TC Bakkum—HBC 2 K.N.K.B. Tweede klasse B: LandlustHaarlem Reserve eerste klasse: Blauw Wit 2—Rohda 2 Reserve tweede klasse A: AW 3—KZ 3 Samos 3Haarlem 2 Reserve derde klasse B: An. Ready 2—O'kwartier 3 Blauw Wit 4—KZ 4 DED 2—DTV 3 Wèstërkwartier 3DVD 2 Prom. reserve eerste klasse: Watervliet 2Groen Geel 2 De Haarlemse rechtbank heeft donder dagmiddag een 23-jarige vertegenwoordi ger uit O verveen wegens oplichting ver oordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden met een proef tijd van drie jaar en een boete van hon derd gulden. De vertegenwoordiger zou in oktober 1960 een Haarlems echtpaar een huishoudmachine hebben aangeboden voor slechts 65 gulden. Hij zou de kopers een bon hebben laten tekenen, waarop een prijs vermeld stond van 472,70, voorge vend dat het een enquêteformulier betrof Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar plus een boete van vijfhonderd gulden. Een 32-jarige Haarlemse havenarbeider werd wegens oplichting conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van de reclassering. Diefstal van auto's De rechtbank heeft een 20-jarige los werkman uit Haarlem, die zich te verant woorden heeft gehad wegens diefstal van ters lucht meer moeten worden verwarmd. Desondanks heeft men doorgezet en ook het plan voor een aangrenzend 33 1/3 me ter lang buitenbassin, waarvan het zonne terras via grote glazen schuifdeuren ge durende de zomermaanden met het over dekte gedeelte zal kunnen worden verbon den, werd tot uitvoer gebracht. Helaas is de breedte van het bassin tot 16 meter be perkt, hetgeen officieel 4 meter te smal is voor het spelen van interland-waterpolo, dat volgens het reglement een veld van 30 x 20 meter vereist. Ook de toeschouwers ruimte is door de geringe breedte van de perrons beperkt, al zullen op de demonta bele tribunes bij wedstrijden 1500 kijkers een zitplaats kunnen vinden. Het bassin telt 6 banen van goede wijd te. De springplanken zijn in het midden van de lange raamzijde aangebracht. Het nieuwe bad, ontworpen door de ar chitect Jan Baanders jr, heeft 2,3 miljoéh gulden gekost. Daarvan werd het grootste gedeelte 1,8 miljoen gulden als een renteloos voorschot verkregen van de ge meente. De Sportfondsenbaden zelf droe gen 500.000 gulden bij en bovendien was er een schenkingvan 10.000 gulden van het mr. Bierenbroodspot's wedstrijd- en trainingsfonds. Met dit laatste bedrag wer den de voor de wedstrijdsport noodzake lijke overloopgoten gefinancierd. De initiatiefnemers zijn door de uitbrei ding van het blad tot 50 meter en door de gestegen bouwkosten enigszins beperkt in hun opzet. De aanvankelijke bedoeling was dat in het project ook een school- en instructiebad (zoals in Amsterdam-West) zou worden opgenomen. Maar de kosten werden te hoog. Mogelijk komt het schooi en industriebad er echter toch binnen kor te tijd, nu de 3 percents obligatielening- 1960 van het nieuwe bad een onverwacht succes is geworden. Gerekend was name lijk op een inschrijving van 90.000. gulden (waarmee een gedeelte van de be tegeling betaald zou moeten worden), maar op dit moment is al 205.000 toegezegd. Het nieuwe bad voorziet in de agglome ratie van 300.000 personen in een enorme behoefte. De aanvrage van verenigingen was zo groot, dat het op de weekavonden slechts één uur voor het publiek geopend kan zijn. Men verwacht jaarlijks een be zoek van 600.000 baders. dat van veel groter belang is dan de moordzaak die er het onderwerp van is. Naast de beklaagde, een zekere Maria Rohrbach, die ervan wordt beschuldigd haar man te hebben vermoord, zit namelijk het gehele gerechtelijke deskundigenonderzoek ten tijde van de eerste behandeling van de zaak in 1958 in de beklaagdenbank. Het proces, dat nu al enige weken aan de gang is, is een herziening van dat in 1958, toen Maria Rohrbach tot levenslange tuchthuisstraf werd veroordeeld. Ze werd schuldig bevonden aan het feit haar man te hebben vergiftigd, waarna zij het lijk in stukken zou hebben gesneden om het kwijt te raken. Hoewel beklaagde elke schuld ontkende, concludeerde de rechtbank destijds tot Maria Rohrbachs schuld op grond van de verklaringen van getuigedeskundige professor Specht. Deze zei in het roet van de pijp van de keukenkachel in huize Rohrbach onder andere sporen van thallium te hebben ge vonden, een stof die ook in rattenvergif voorkomt. Hieruit maakte hij op dat Ma ria Rhorbaoh haar man langzaam had vergiftigd en tenslotte zijn hoofd in de kachel had verbrand. Tot deze conclusie kwam men vooral omdat het hoofd van de vermoorde niet terug werd gevonden. De theorie werd nog versterkt door het getuigenis van een melkboer, die de dag voordat het in stukken gesneden lijk werd gevonden 's morgens om vijf uur merk waardige grijsblauwe rook uit de schoor steen van het huis had zien komen. Sinds de veroordeling van 1958 is er echter een opzienbarende wending in de zaak geko men. Men heeft namelijk in een bomtrech- ter buiten de stad de schedel van de ver moorde Rohrbach gevonden, waardoor de hele zaak weer op de helling moest wor den gezet. Vooral de verklaringen destijds van de professor Specht, waarmee bewe zen werd dat de schedel in de kachel ver brand was, vormen uiteraard het mikpunt van de advocaten. Twee door de verdediging gedaagde hooggeleerde heren, professor Kaiser uit Dortmund, <-n professor van Calker uit Munster, laten dan ook geen gelegenheid voorbijgaan het deskundigerapport van professor Specht aan te vallen. Kaiser, voor wie geen uitdrukking te kras is om de wetenschappelijke ontoereikendheid van twee auto's, één in Amsterdam en één in IJmuiden, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar, met aftrek van voor arrest. De eis luidde: een jaar en zes maanden gevangenisstraf. In februari van dit jaaar had de los werkman in Amster dam een portierruit van een auto inge drukt en nadat hij het contact had doorver bonden, was hij met de wagen gaan rijden. Toen de benzine in Velsen opraakte, heeft hij de wagen ergens laten staan. Later heeft hij in IJmuiden een bestelauto weg genomen en is daarmee naar Apeldoorn gereden. Daar heeft hij de wagen ver kocht. Spechts onderzoek te schetsen, sprak over een lichtzinnig stukje werk. Van Calker zorgde voor pijnlijke situaties door een ijzige ironie. Het slachtoffer Specht wrong zich in duizend bochten, beriep zich op medewerkers, en op een slecht geheugen om zijn verklaringen van destijds nog enigszins overeind te houden. Een ding heeft hij echter in de laatste dagen toe moeten geven, namelijk dat het bovenge noemde thallium in vele schoorstenen voor komt. Deze erkenning werd hem afge dwongen door de resultaten van een on derzoek in zijn eigen schoorsteen, waarin ook een behoorlijke hoeveelheid thallium werd gevonden. Het proces is voorlopig nog niet ten einde en men hoede zich ervoor Maria Rohrbach, die als verdwaald op een colle gebank in de universiteit de geleerde dis cussies over zich heen laat gaan, meteen te zien als een onschuldig lam. De twij fel aan haar schuld is zeker sterk toege nomen, maar men zal op de uitspraak van de rechtbank moeten wachten om te we ten in hoeverre door de nieuwe ontwikke lingen aan de bewijslast van '58 is ge tornd. Een ding is echter zeker: de vondst van de schedel van Rohrbach, nadat we tenschappelijk was bewezen dat hij in de kachel verbrand was, heeft het vertrouwen in verklaringen van getuigen-deskundigen niet bepaald versterkt. Tegenover belas tend materiaal dat alleen bestaat uit der gelijke verklaringen zullen dan ook vele advocaten in de toekomst wel met de zaak- Rohrbach komen aandragen. „De best verzorgde vjjftig" In het Stedelijk Museum te Amsterdam worden van 29 juni tot en met 9 juli „de best ver zorgde vijftig boeken van 1960" geëxpo seerd. Een jury, ingesteld door de Commis sie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, heeft een keuze uit de jaarproduktie van 1960 gemaakt. Aan deze vijftig boeken heeft de jury nog een aantal boeken toegevoegd, waarvan welverzorgde onderdelen vermeldenswaard bleken te zijn.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17