Loonoverleg moet nü al met een huurverhoging rekening hoüden| HET WEER Russische nota's aan de Westelijke Grote Drie Schietpartij op het vliegveld van Curasao Gevangenen in Venezolaans vliegtuig dwongen piloot in Willemstad te landen GEEN NIEUWE RICHTLIJN Roolvink: Regeren is vooruit zien Amerika overweegt een erkenning van Mongolië Wrakstukken spoelen aan van KLM-DC-8 Scheepvaarttarieven per 1 nov. omlaag West duits optreden in West-Berlijn door Sovjet-Unie gelaakt Koningin Fabiola in blijde verwachting ejoreyouuuy VRIJDAG 9 JUNI 1961 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en aQe afd. Telef. 15295. 46e JAARGANG NUMMER 182 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7.65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur; Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmmdem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie» P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Het woord is aan verhoging op 1 april 1962 van 10 a 12percent. Dit Sm «"hSÏÏTJi'lïr;» WASHINGTON (UPI) - De Ver In de krant van heden: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Hertog van Kent gehuwd „Ambassadeurs" van De Heilige Daad veroordeeld De Fridtjof Nansen Daling met 25 op transatlantische route Wisselend Aan het strand: Verhoog uw vakantiegenot met onze roomboterproducten HAZENBERG eigen fabrikaat bonbons 1.10 per 100 gram Patisserie DEKKERS B Paus Joannes maakt het nieuws wereldkundig IJmuider Courant De regering heeft de plicht vooruit te zien. Daarom heeft zij aan de Stichting i „Mededeling van de Arbeid medegedeeld, dat bij de toetsing van thans aan de orde zijnde en staatssecretaris Roolvink antwoord- nog in te dienen loonvoorstellen rekening moet worden gehouden met een huur- de dat de heer Baart in zijn eerste vraag vink m de Tweede Kamer verklaard in antwooid op vragen \an de heei aanwjjzjng WOrden gegeven. Het was een Baart (P.v.d.A.). Indien de regering zou wachten tot de huurverhoging als „mededeling". De vorm en inhoud der wet in het staatsblad verschijnt, zou het veel te laat zijn om de looncompensatie compensatie staan nog niet vast. De re- (die uit de produktiviteitsruimte moet komen) te regelen. Het is noodzakelijk gering moet ^oruh1it"^;rh^]n^a" - aldus de heer Roolvink - dat het bedrijfsleven van te voren rekening houdt j ™a°tsb"ad is opgennmen, „m dan pas met de te verwachten verhoging der huren De vragen van de heer Baart luid den: Heeft de staatssecretaris overleg ge pleegd met de Stichting van de Arbeid over de in zijn brief van 6 juni aan de stichting gegeven aanwijzing, bij de toet sing van „thans aan de orde zijnde en nog in te dienen (loon-) voorstellen" reke ning te houden met de compensatie van een nog bij de Kamer aanhangig te ma ken huurverhoging per 1 april 1962 met 10 a 12 pet? Zo ja, is het bestuur van De stichting van de Arbeid bereid en in staat geble ken, met name voor „reeds aan de orde zijnde" loonvoorstellen, bij de toetsing re kening te houden met de compensatie van de huurverhoging, waarvan de omvang, datum van ingang en verdere modalitei ten nog onzeker zijn, gegeven het feit dat de betrokken voorstellen nog aanhangig gemaakt en door de volksvertegenwoordi ging behandeld moeten worden? Hoe kan de stichting van den arbeid, die is uitgenodigd over omvang en vorm van de huurcompensatie advies uit te brengen aan de staatssecretaris, vooruit lopende op haar eigen advies, nu reeds bij de toetsing van aan de orde zijnde en nog in te dienen loonvoorstellen rekening houden met een compensatie van de huur verhoging per 1 april 19624 Wil de staatssecretaris, indien geen overleg met de Stichting van de Arbeid heeft plaats gehad, zijn brief van 6 juni als niet geschreven beschouwen, totdat dit overleg heeft plaatsgehad? staatsblad is opgenomen, om dan pas overleg met het bedrijfsleven te plegen. Op geen enkele wijze wordt hierdoor in gegrepen in de bevoegdheid van de wet gever. De meerderheid van de S.E.R. heeft zich uitgesproken voor een huur compensatie. Op de tweede vraag kan de staatssecre taris geen antwoord geven, omdat zijn brief pas twee dag-en geleden is verzon den. Hij is echter wel van oordeel dat de Stichting in staat zal zijn rekening te hou den met een huurcompensatie. Wat de derde vraag aangaat, meent de heer Roolvink dat de Stichting niet al te veel tijd zal nodig hebben voor haar ad vies, gezien de ervaring bij vorige huur- compensaties. De staatssecretaris verklaart geen enke le reden te hebben zijn brief aan de Stich ting in te trekken. Aanvullende vragen worden nog gesteld door de herenBaart (P.v.d.A.), B o - gaers (KVP), Kikkert (CH), alsmede Suurhoff, Roemers en Den Uyl, allen P.v.d.A. Naar aanleiding daarvan zegt de staats secretaris, dat het College van Rijksbe middelaars een afschrift van de brief van 6 juni heeft ontvangen, omdat zijns inzeins het college op de hoogte dient te zijn. Compensaties zullen uit de beschikbare ruimte moeten komen. De heer Roolvink zegt te hopen spoedig het advies van de Stichting te ontvangen. Zodra het advies er is zal de regering het College van rijks bemiddelaars van haar beslissing verwit tigen. Formeel kan de Stichting de medeae- ling der regering naast zich neerleggen. Er is geen enkele bepaling volgens welke zij de Stichting zou kunnen dwingen. Als er een algemene aanwijzing wordt gegeven aan het college is daaraan over leg met het bedrijfsleven voorafgegaan. In dit geval is er echter geen sprake van een algemene aanwijzing. De staatssecretaris verklaart nog dat de beschikbare ruimte ingevolge de pro ductiviteitsverhoging altijd aan de werk nemers ten goede zal moeten komen. Lichtenberg: Wat iedereen voetstoots accepteert, is dubbel waard nauwkeurig te worden onderzocht. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Medische verzorging 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving ..5, 5, 6, 9 Weg en Wiel3 Horen en Zien7 Kunst 7 Kerkelijk Leven 9 Taal-laria 9 Feuilleton 43 Panda en andere beeldverhalen.. 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Door het middenschip van de Munster kerk van York (Engeland) gaan de Hertog en de Hertogin van Kent na door aartsbisschop Ramsey in de echt te zijn verbonden. De Hertog is ge kleed in de kapiteinsuniform van zijn eigen regiment, de Royal Scots Greys, die buiten de kerk met gekruiste sabels een erehaag vormden. De rechtbank in Amsterdam heeft i I zich noemende ambassadeurs van schertsorganisatie „De Heilige Daad", 41-jarige Jolle J. uit Bussum en zijn 43- jarige vriend Machiel J. J. V. uit Amster dam veroordeeld tot respectievelijk een jaar en acht maanden en tien maanden De bouw van het nieuwe briefpost gebouw bij het Amsterdamse Centraal Station vordert gestaag. Voor een deel is het gebouw al zover gereed, dat men de dakbedekking kan aanbrengen; elders is men nog druk bezig reusach tige hoofdleggers te vervaardigen van gewapend beton. Hiertoe worden sleu ven in de grond gegraven, waarin een skelet van betonijzer past. Een vulling van beton maakt de legger dan compleet. LISSABON (UPI) Menselijke resten en delen van het wrak van de verongeluk te K.L.M.-DC-8 Fridtjof Nansen. welke vo rige week op ongeveer twaalf kilometer buiten de Portugese kust van Caparica in zee stortte, zijn gisteren aan deze kust aangespoeld en met visnetten uit zee op gehaald'. Buitengaats had men gisteren minder succes. Sleepnetten werden gebruikt om de juiste plaatsen van de op de zeebodem rustende wrakstukken vast te stellen. Besprekingen met de plaatselijke vis sers. wier boten bij de werkzaamheden worden gebruikt, duurden tot donderdag avond laat voort. Kikvorsmannen worden in gereedheid gehouden om de zee in te gaan zodra een groter stuk van de verongelukte machine zal worden ontdekt. Volgens een mededeling van de directie van de Holland-Amerika Lijn zullen de passagierstarieven voor het transatlanti sche scheepvaartverkeer naar en van Amerika, c.q. Canada, in de periode van 1 november 1961 t.m. 28 februari 1962 met 25 percent worden verlaagd. Daartoe werd besloten op de in mei gehouden Atlantic Passengers Steamship Conference. Een voorwaarde voor de korting (uitsluitend op retourbiljetten) is, dat het verblijf in het land van bestemming niet langer duurt dan 21 dagen, de dagen van vertrek en aankomst niet meegerekend. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een rug van hoge druk brengt morgen vrij zonnig strandweer met kleine buienkans. Matige zeewind. Temperatuur 16 a 17 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruitzichten: Een volgend oceaanfront kan ons land zondag be reiken, waardoor nog wisselvallig en iets te koel strandweer. .enisle Staten zijn van plan het commu- I oHicicT van Justitie had tegen J. tiistische Buiten-Mongolie te erkennen twee jaar en drie maanden en tegen V. I en zijn toetreding tot de UNO te steu- een jaar geëist. nen; Washington heeft reeds een eerste De rechtbank achtte de aan beide ver- diplomatiek contact met dat land gehad, dachten ten laste gelegde oplichting van Het Amerikaanse ministerie van Bui- I de Socrates-directeur Nic. den Besten (een tenlandse Zaken bevestigde dat de zaak gelastigde van de Amerikaanse ambas sade in Moskou op 2 juni in die stad een ontmoeting heeft gehad met de am bassadeur van Buiten-Mongolië in Rus land, Sonomiin Boebsan. Het ministerie zei nog geen antwoord van Buiten-Mongolië te hebben ont vangen. Mauretanië In hét verleden heeft de Sovjet-Unie de toetreding van Mauretanië tot de UNO af hankelijk gesteld van toelating van Buiten- Mongolië. de Socrates-directeur Nic. den Besten (een bedrag van 350.000 of 240.000 ter be strijding van de aanloopkosten van deze bovennationale en bovenkerkelijke scherts organisatie) niet bewezen. Wèl bewezen verklaarde de rechtbank de aan beide „ambassadeurs" ten laste gelegde poging tot oplichting van de Noor Clementsen en de oplichting van de chef van de technische dienst van de n.v. So crates. Bovendien achtte de rechtbank de alleen aan Jolle J. ten laste gelegde oplichtingen van de heer Wichman uit Glanerbrug en de ex-secretaresse van de heer Den Bes ten, alsmede de verduistering van de spaarcentjes van zijn oude vriend J. Ha- gedoorn bewezen. MOSKOU (UPI en Reuter) - Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie heeft gisteren protestnota's gezonden aan de regeringen van Frank rijk, de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië, inzake de plannen „voor nieuwe, ernstige provocaties" in West-Berlijn. Dit heeft het officiële persbureau Tass bekendgemaakt. De nota's werden gelijktijdig afge geven bij de ambassades van de drie landen in Moskou. Het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken be klaagt zich daarin over de Westduitse plannen om aan het begin van deze maand politieke vergaderingen te hou den in West-Berlijn. „Het valt niet te verhelen, dat deze onwettige stappen worden genomen, als nieuwe, ernstige provocaties tegen de Sovjet-Unie, de Duitse Volksrepubliek en andere socialistische staten", aldus ver klaarde Tass de tekst van de nota's. Het Russische ministerie van Buitenland se Zaken heeft ook een verklaring aan de Westduitse ambassade in Moskou gezon- WILLEMSTAD (Curacao) (UPI, AFP en ANP) Zeven Venezolaanse politieke gevangenen die in een regeringsvliegtuig van een gevangenis in Venezuela naar een andere verblijfplaats moesten worden overgebracht, hebben vanochtend tijdens deze luchtreis hun bewakers overmeesterd en de piloot van hun toestel gedwongen, koers te zetten naar Curacao. Het vliegtuig, een regerings D.C.-3, bevond zich op weg van Puerto Cabello naar de Venezolaanse hoofdstad Caracas, toen de zeven gevangenen hun zeven bewakers en drie bemanningsleden overvielen en zich van hun wapens meester maakten. In het vliegtuig schijnt zich toen tussen beide partijen een verwoed gevecht ontsponnen te hebben dat zelfs nog voortduurde toen de piloot, daartoe ge dwongen door de gevangenen, zijn toestel op het vliegveld van Willemstad aan de grond gezet had. Schoten weerklonken uit het gelande vliegtuig en de plaatselijke bevolking dacht een ogenblik aan een invasie. Honderden militairen en politiemannen werden in allerijl naar het vliegveld gebracht, waar de gevangenen intussen waren uitgestapt. Daarop ontstond een nieuwe schietpartij, waaraan echter door Nederlandse mariniers snel een einde gemaakt werd. Op enkele der zeventien inzittenden na die blijkbaar niets met het gebeurde te maken hadden zijn alle personen die zich aan boord bevonden gearresteerd en voorlopig ingesloten. De gezagvoerder van het toestel werd bij het gevecht met de gevangenen ernstig aan het hoofd gewond. Ook twee gevangenen zouden kwetsuren hebben opgelopen. De tweede piloot zou het vliegtuig aan de grond gezet hebben. Het hoofdbureau van politie te Willem stad heeft vanochtend meegedeeld, dat de Venezolanen worden ondervraagd, en dat pas later op de dag een communiqué zal worden uitgegeven. Men weigerde voor lopig om nadere bijzonderheden bekend te maken. Van betrouwbare zijde is vernomen, dat de leider van de gevangenen Juan de Dios Moncardo heet. De Antilliaanse autoriteiten hebben een wacht bij het vliegtuig geplaatst. Aan boord zou men een lading wapens en muni tie hebben gevonden. Alle inzittenden gearresteerd In Caracas is van officiële zijde ver nomen, dat de gevangenen zouden worden overgebracht naar Caracas, om daar zater dag terecht te staan voor een krijgsraad. De autoriteiten deelden voorts mede, dat de gevangenen officieren waren, die wer den beschuldigd van een complot tegen de regering. Caracas vraagt uitlevering Uit Caracas meldt AFP, dat president Romulo Betancourt van Venezuela zijn mi nister van Binnenlandse Zaken heeft op gedragen, bij de Nederlandse ambassadeur te Caracas stappen te doen voor de uit levering van de vluchtelingen aan Vene zuela. AFP meldt verder, dat de drie inzitten den, die tijdens het gevecht in het vlieg tuig werden gewond, de eerste piloot, de boordwerktuigkundige en de kapitein luitenant ter zee Carlos Taylhardat zijn. Volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn de acht gepensio neerde Venezolaanse legerofficieren drie kolonels, drie majoors en twee kapiteins die volgens een beslissing van een krijgs raad, onder bewaking van kapitein Tayl hardat naar Caracas werden overgebracht. Commentaar van premier (ANP) Op een vraag aan de Antil liaanse premier Jonckheer (die momenteel in Den Haag vertoeft) of hij van het inci dent moeilijkheden van Venezolaanse zijde verwacht, zei hij: Hopenlijk niet. Maar het zou wel prettig zijn, als ze daar hun gevangenen beter bewaakten. Advertentie In speciale verpakking lang vers! Elke zaterdag ons bekend assortiment taartjes 1.60 Advertentie Specialit eit zeer licht in gewicht CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 het nieuws worden verkregen. den, waarin wordt gezegd dat de Sovjet regering „niet onverschillig kan staan tegenover nieuwe internationale provoca ties die door de Westduitse regering in West-Berlijn worden voorbereid". Er wordt voorts op gewezen dat West-Berlijn nooit deel heeft uitgemaakt van de Bondsrepu bliek. VATICAANSTAD (AFP) Paus Joan nes XXIII heeft op een speciale audiëntie voor journalisten, met name aan persver tegenwoordigers uit België, medegedeeld, dat koningin Fabiola in blijde verwachting is. De Paus verklaarde dat de koningin der Belgen de attentie had gehad hem als eer ste van dit heugelijke nieuws in kennis te stellen. „Niets kan de hooggestemdheid der ge voelens van het Belgische koninklijke paar en zijn godsvrucht beter in het licht stel len dan dit gebaar," aldus de Paus. Deskundigen op het gebied van de Vati caanse geschiedenis wezen op een prece dent uit de vijftiende eeuw. De Spaanse koningin Isabella reisde toen naar Rome om de Paus zijn zegen te vragen voor het kind dat zij in haar schoot droeg. (ANP) Het socialistische dagblad .Volksgazet" oefent scherpe critiek uit op het feit, dat de berichten niet in Brussel zelf zijn bekendgemaakt. Reagerend op een mededeling van het Vaticaanse blad „Osservatore Romano" van donderdag, waarin werd gesproken over de „buitenge wone toestand van Koningin Fabiola", schrijft het socialistische orgaan: „Dit is een klinkende bevestiging van een nieuws, dat reeds enkele weken bij herhaling door de buitenlandse pers werd verspreid, maar waarvan noch de Belgische bevolking, noch de regering tot nu toe officieel op de hoogte was gebracht. Nochtans waren daar voldoende gelegenheden voor ge weest. In een land, waar men de flaters van het koninklijk huis en het hof bijna niet meer kan tellen, maar waarvan de bevol king en de elkaar opvolgende regeringen loyaal de regels van de monarchale staatsvorm bleven spelen, zou het simpel ste verzoeningsgebaar er in bestaan heb ben de wettige regering de gelegenheid te bieden de komende blijde gebeurtenis aan de Belgische bevolking mede te delen. Maar men wil er blijkbaar in Laken het koninklijke paleis de gewoonte in houden van de elementaire regelen van de grondwettelijke monarchie af te wijken," aldus de Volksgazet. „Men begrijpe ons niet verkeerd," voegt de „Volksgazet" hier aan toe, „wij richten geen aanval op het Vaticaan. De volle verantwoordelijkheid voor het gehele ge beuren ligt bij het vorstenhuis en zijn hof houding. Al met al wordt een nieuw hoofd stuk geschreven in het zwarte boek van de betrekkingen tussen België en zijn vorsten huis. De Belgische radio onderbrak vanmor gen om kwart over tien zijn uitzendingen om het nieuws uit Rome bekend te maken. Inmiddels kon van de zijde van het Bel gische hof in Brussel geen bevestiging van

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1