Onteigening van tuindersgronden voor woningbouw in Heemskerk EL-MIOR Anderhalf jaar geëist tegen inpakker wegens autodiefstal SPORT IN DE IJMOND BORST 1 De man vrij PH. DE KONING Verto Bouclé tapijt Havenberichten Medische verzorging tijdens het weekeinde IJmondverenigingen vandaag en morgen Hond bijna verdronken in blusvijver van BB voor Cultureel Centrum Jeugduitwisseling V elsen-Guildf ord Eerste fase direct beginnen De jeugd van Velsen gaat varen VRIJDAG 9 JUNI 1961 4 Vrij in de makkelijke sportshirts met de nieuwe mannelijke tinten vanaf 15.90 bij: KENNEMERLAAN 24 Telefoon 4963 VOOR VADER! sportcolberts pantalons overhemden weekeinders dassen sokken Hoofdagent vraagt de rechtbank om een kans HAARLEMSE RECHTBANK Burgerlijke Stand van Heemskerk Nieuwe fabriek in Noord- Nederlands kerncentrum MOOI - STERK en niet duur Amsterdam 13.50 p. m Rotterdam 16.50 p. m Woninginrichting Planetenweg 38-42 - Tel. 5991 Het Rozenburg-project ...UW JUISTE MAAT is niet moeilijk te vinden in onze uitgebreide coll. cos- tuums waarin wij een keur van moderne dessins brengen. PRIJZEN 99.-, 118.-, 139.-, 159.-, 194.- HEREN SPECIAALZAAK De gemeenteraad van Heemskerk beeft gisteravond besloten tot de onteigening van gronden, die nodig zijn voor de uit breidingsplannen. Voor het uitbreidingsplan Heemskerk Dorp moet aan de westelijke grens een strook van honderd meter, bestemd voor woningbouw, worden toegevoegd. Door deze bestemming wordt tegemoet gekomen aan de wens van de provinciale planologische dienst om genoemd uitbreidingsplan in overeenstemming te brengen met het streekplan voor de IJmond-Noord. Dit streekplan bestemt bedoeld gedeelte voor stads- en dorpsbebouwing, het oorspronke lijke (vorig jaar door de raad vastgestelde) plan wees dit aan voor agrarische doel einden. Drie belanghebbenden hadden be zwaar gemaakt tegen dit verlies van tuin grond, omdat zij, zo verklaarden ze, tuin grond zouden verliezen, waardoor zij niet meer in staat zouden zijn hun bedrijf uit te oefenen. De heer R. Beentjes (KVP) was de enige die tegen stemde. Naar zijn mening stond hier een klein nadeel voor de gemeente tegenover grote nadelen voor de betrok kenen. Het standpunt van B. en W. was, dat door de te verwerven vervangende tuin gronden, de bezwaren van belanghebben den kunnen worden ondervangen. Bij de uitvoering van het plan zal aankoop of ont eigening van het ontroerend goed volgen, zodat met de financiële belangen van de eigenaren rekening kan worden gehouden, terwijl ook op de bestaande schadevergoe dingsverordening een beroep kan worden gedaan. Het is onmogelijk te vermijden dat tuingronden, welke in een agrarische gemeente als Heemskerk rondom de be staande woonkern gelegen zijn, te ontzien voor de stedebouwkundige ontwikkeling van de gemeente. De heer Beentjes wenste eveneens zijn stem niet te geven aan een onteigenings plan voor gronden, gelegen ten noordwes ten van de Maerten van Heemskerck- straat en Jan van Kuikweg, in het kader van het „uitbreidingsplan Meerestein". Hij kreeg hierbij de steun van zijn fractiege noten de heren T. N. Bruin en A. Zonne veld, die tenslotte eveneens tegen stem den, maar toch niet konden verhinderen dat het voorstel werd aangenomen. Vijftien personen hadden bezwaren in gediend tegen de voorgenomen onteige ning. Ook hier was het standpunt van het col lege, dat aan de onteigeningen niet is te ontkomen. Om te kunnen voorzien in de woningbehoefte welke door de verdergaan de ontwikkeling van de industrieën in de IJmond ontstaan voor huisvesting van het personeel dat werkzaam is bij die indus trieën, moet worden overgegaan tot bebou wing van genoemde terreinen. Het bebou wingsplan is een onderdeel van het plan Advertentie Donderdag kwamen in ÏJmuiden aan: Spreewald van Antwerpen; Lingeborg, Horneberg; Havelland, Antwerpen; Zon- nekerk, Rotterdam; Wolanda, Londen; Swift, Londen; Lingestroom, Londen; Pla to, Jacobstad; Mai Ben te, Heisham; Greb- bestroom, Huil; Lissabon, Rotterdam; Fortfield, Swansea; Brandaris, Gent, ledig voor de binnenhaven ÏJmuiden; Maartje, Dieppe. Vrijdag kwamen in ÏJmuiden aan: He- riot van Leith; Liberty, Barrow in Furness, blokvormen lossen ÏJmuiden; Asmidiske, Hampton Roads; Narwal, Par; Bittern, Antwerpen; Leisa, Varberg; Baltic, Ant werpen; Frigga, Gefle, Alcetas, Rotterdam. Donderdag vertrokken uit ÏJmuiden: Stadland naar Helsingborg; Castor, Fal- kenberg, walsmateriaal geladen ÏJmuiden; Dunera, Huil; Ponza, Delfzijl, ledig van Zaandam; Marianthe Tsavliris, Gdynia; Brandenburg, Horssend, bijlegger ÏJmui den; Democraat, Londen; IJsselborg, Bu- rea, zout geladen ÏJmuiden; Otava, Delf zijl, ledig van Papierfabriek Velsen; Delf- borg, Delfzijl; Magne, Rotterdam; Bieber- stein, Bremen; Vechtstroom, Manchester; Martha Ahrens, Hamburg; Alkes, Bremen; Sugar Refiner malagues, Porto Rico; Man- to, Le Havre; Dalbek, Rotterdam. Vrijdag vertrokken uit ÏJmuiden: Wilpo naar Delfzijl, ledig van Zaandam; Redgate, Huil; Lutterkerk, Rotterdam; Swift, Har- lingen; Spaarnestroom, Londen; Zonne- kerk, Hamburg; Kadmos, U. S. Gulf; Ro bert Meyerhofer, Gefle. (Indien achter de scheepsnaam en de ha ven van herkomst of bestemming geen na dere aanduiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is ge gaan). Meerestein, dat gedeeltelijk in Beverwijk en gedeeltelijk in Heemskerk ligt. Wethouder C. J. A. de Ruyter wees er op, dat de industrie nu eenmaal offers vraagt en aanpassingsvermogen. Ook de tuinders, weten, dat de uitbreidingsplan nen moeten worden uitgevoerd. De conse quenties van de gemeentelijke taak moe ten worden aanvaard. Wanneer de tuin ders zich niet laten leiden door gevoels overwegingen, niet per se in het Heems- kerkse hun bedrijf willen uitoefenen, dan kunnen zij allen elders vervangende gron den krijgen. De gemeente Heemskerk heeft altijd al het mogelijke gedaan om tuinders die grond moeten opofferen te helpen en zal dit blijven doen. Ze behoe ven er niet slechter van te worden en de meesten zien dit toch ook wel in. De woningnood wordt groter, maar het is beslist niet zo, dat voornamelijk „de eigen bevolking" (zoals eerder de heer Beentjes had gesuggereerd) er de dupe van is. Als „voor de industrie" niet zo veel woningen zouden zijn en worden ge bouwd, dan zou het aantal woningzoeken den, ook onder de eigen bevolking, veel groter zijn. Op een vraag van de heer Beentjes, of ter vervanging van zestig hectaren er één hectare vervangende grond beschikbaar is, moest het antwoord ontkennend luiden. Daarom moeten de agrariërs hun bedrijf naar elders verplaatsen. De raad ging akkoord met het beschik baar stellen van ongeveer 38 mille voor de verbetering van de geluidsisolatie in het complex van 136 étagewoningen in het uit breidingsplan Oosterwijk en in het daar aan aansluitende bouwplan van 96 étage woningen. Deze woningen krijgen zoge naamde zwevende dekvloeren. Dit is vooral belangrijk voor de ingeze tenen die continu-arbeid verrichten en overdag ongestoord moeten kunnen slapen. Per woning zullen deze meerdere kosten uiteindelijk een huurverhoging van vijf tien centen betekenen. Advertentie Eerst sparen dan kopen STICHTING NUTSSPAARBANK in de gemeente Velsen Advertentie Enorme keuze in alle soorten BREESTRAAT 17 - BEVERWIJK „Geef mij de kans mijn gezin weer ge lukkig te maken". Dit verzoek richtte een 46-jarige Haagse hoofdagent van politie die in 1959 en 1960 tijdens zijn dienst twee bromfietsen, twee fietsen en een horloge heeft gestolen om uit zijn benarde finan ciële positie te komen, tot de Haagse recht bank. Nadat de officier van Justitie in maart twee jaar gevangenisstraf had gesteld, be sloot de rechtbank tot een napier onderzoek omdat enkele detailpunten niet duidelijk waren. Een rapport heeft thans ophelde ring gebracht over deze punten. De ver dediger, mr. J. M. v. d. Flier uit Voorburg, vroeg de rechtbank nogmaals deze zaak „in het menselijk vlak" te bezien. Hij vroeg de hoofdagent een gecombineerde straf te geven. Tijdens de zitting van de Haarlemse rechtbank heeft de officier van Justitie, mr. J. Wiarda, vanmorgen anderhalf jaar celstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen een 24-jarige inpakker uit Lisse die ervan verdacht wordt in Hillegom tijdens een dronken bui een wagen te hebben ge stolen. Verdachte ontkende maar mr. Wi arda achtte de diefstal bewezen op grond van de verschillende getuigeverklaringen en een sorteerproef. Op een zeer vroege zondagmorgen in fe bruari van dit jaar zou verdachte na een langdurig bezoek te hebben gebracht aan een Hillegoms café een personenwagen hebben gestolen en daarmee kris kras door het dorp hebben gereden, waarbij hij het licht van de wagen aan en uit deed. Een 57-jarige taxi-ondernemer verklaar de tegenover de president van de recht bank, mr. N. Reeling Brouwer, dat hij in die nacht een enorm motorlawaai had ge hoord („Net alsof de brandweer uitrukte") Buiten zag de taxi-ondernemer, die een zeer deskundige verklaring aflegde, een jongeman in een wagen zitten die al enige malen door de buurt was gereden. Ter zit ting herkende hij verdachte positief als de bestuurder van deze auto. Twee andere getuigen, een 28-jarige met selaar en een 20-jarige los-arbeider waren eveneens zeer positief in hun verklaringen. De metselaar had verdachte slingerend Voetbal Zaterdagavond wordt op „Schoonenberg" de finale gespeeld om het Velser voetbal kampioenschap tussen Stormvogels, de winnaar van poule I in de voorwedstrijden en IEV, winnaar van poule 2. Voor deze wedstrijd heeft het IEV-bestuur niet de officiële samenstelling vermeld, wel de namen van spelers, die voor deze belang rijke wedstrijd in aanmerking komen. Dit zijn P.Adrichem, P. Bakker, G. Bos, W. Buur, P. Castricum, J. Duin, J. Fijen, B. Kramer, F. Kramer, J. Korver, H. de Reus, J." de Reusj Th. van Roon, H. Ven del en J. Jansen (doelman). Korfbal De korfbalvereniging „Watervliet" zal op zondag 18 juni de gehele dag van 'smor- gens half elf tot 's middags vijf uur de be schikking hebben over het sportpark „Wa tervliet", waar die dag de jaarlijkse serie wedstrijden worden gehouden. Behalve Watervliet komen er niet min der dan acht verenigingen met totaal ze ventien seniorentwaalftallen en elf aspi rantenteams, die totaal meer dan vijftig wedstrijden zullen spelen, op het veld. Voor de senioren is de indeling bij deze series: eerste klasse KNKB: Algemene uit Leiden, RODA uit Westzaan en Water vliet I; voor de tweede/derde klasse KNKB zullen spelen Actief uit Rotterdam, ALO uit Den Haag, ECKA uit Arnhem, Nieu- wendammerham uit Amsterdam en RODA. Algemene 2, ALO 2, Oosthoek 1 uit Haar lem, RODA 2 en Watervliet 2 maken deel uit van de eerste klasse erkende bonden; ALO 3, Nieuwendammerham 2, Oosthoek 2 en Watervliet 3 komen uit in de serie van de tweede/derde klasse erkende bonden. Van de jongste korfbalvereniging in de IJmond, het pas opgerichte Neptunus te ÏJmuiden, nemen in de B-aspirantenafde ling twee teams deel, die met deze wed strijden de vuurdoop ondergaan. Voor deze wedstrijden zal wel de nodige belangstelling zijn, die zich dan over vijf velden kan verspreiden. Handbal Voor de Velsense handbalverenigingen is het meest belangrijke evenement de opening van de Velser Sportweek zater dagavond om kwart voor zeven in het sportpark „Schoonenberg" met een geza menlijk optreden van een Velsens hand balelftal van dames, gevormd uit Full Speed, IEV en IJmond. Dit dameselftal zal spelen tegen het Amsterdamse damesteam van TAVENU, dat in de competitie thuis hoort in de districts tweede klasse. Het Velsen-team bestaat uit de dames: W. Schoorl (IJmond); L. Blom (IJmond) en A. Welp (IEV); R. Uitentuis (IJmond), L. Apeldoorn (Full Speed) en M. de Vries (IJmoritt); G. Slatman (IJmond); J. Orsel (Full Speed), D. Marckelbach (IJmond), B. Duin (IEV) en L. Spanjaard (Full Speed). Reserves zijn; doel R. de Voogt (Full Speed); achter T. Welp (IEV) en voor W. v. d. Kuil (IJmond). Van „IJmond" zullen voorts zaterdag middag 24 meisjes in clubtenue aan het défilé voor burgemeester mr. J. C. Bühr- mann deelnemen. De IJmond-leden zullen dezelfde avond (zaterdag) door het bestuur worden ver welkomd op een huldigingsfeest voor het eerste dames- en het eerste herenteam, die beide promotie hebben bereikt. Dit feest is in het paviljoen „Watervliet". Vrijdagavond 16 juni zullen de in woners van Velsen-Noord op het Stra- tingplantsoen weer kunnen genieten van handbalwedstrijden in het kader van de Velser Sportweek, waarbij van half zeven af welpen, aspiranten, junioren en senio ren-dames van de verenigingen IJmond en IEV elkaar gaan bekampen. Van IEV gaat zondag het eerste meisjes- aspirantenteam naar Amsterdam om daar deel te nemen aan het districts-jeugdtoer- nooi als afvaardiging van de r.-k. vereni gingen in de afdeling Haarlem.» IEV moet hier spelen tegen Ambon uit Amsterdam, St. Viktor uit Alkmaar en LVV uit Utrecht. Full Speed heeft de smaak van de toer nooien goed te pakken. Na het toernooi op Schoonenberg, dat zondag voor vier teams drie eerste prijzen opleverde (bij junioren, aspiranten A en B) neemt het junioren team zondag deel aan een districtsjeugd- toernooi in Amsterdam. De tegenstandsters zijn Athleta, AVA, DJK en Full Speed. Maandag speelt Full Speed drie wed strijden zevenhandbal tegen Concordia (Haarlem) op het Marktplein in ÏJmuiden. Aanvang 19 uur. A tletiek Tijdens de donderdagavond in Leiden door de A.V. De Batavieren gehouden na tionale atletiekwedstrijden om de „gouden spike", die Voor de beste prestatie werd toegekend aan Gerda Kraan voor haar 400- meter-loop, heeft ook het jeugdige lid van de A.V. Suomi uit Velsen Ton Blok een zeer mooie prestatie geleverd. In een bijzonder goede race, technisch en tactisch uitstekend gelopen, deed Ton Blok op de 600 meter voor junioren B er 1 minuut en 25,1 secon de over. Dit was gisteravond de beste tijd van het nog jonge seizoen op dit nummer. W. Kok van Suomi nam deel aan de 1500 meter voor heren C, welke afstand hij in 4 minuten 32 seconden aflegde en daar door vijfde werd. Een spannend nummer was de 3000 meter heren A, die door Hein Cujé in 8 minuten 35 seconden op fraaie wijze werd gewonnen, gevolgd door Joep Delnooye. met een wagen zien rijden en hem daarom aangehouden. Verdachte zou tegen hem verklaard heb ben dat hij moeite had met schakelen. De metselaar heeft hem toen nog geholpen en hem verder laten rijden. Hij kreeg echter argwaan en is verdachte daarop met een eigen auto achterna gegaan, waarna hij hem nogmaals aanhield en nu constateer de dat er draden uit het contact bungel den. Hierna heeft hij de politie gebeld. De los-arbeider herkende in verdachte de jongeman die op deze avond enige tijd met hem in een café had gezeten. Laat op de avond was verdachte naar buiten ge gaan en de los-arbeider die hem gevolgd was, had gezien hoe verdachte in een wa gen zat en c'aarmee op drieste wijze rond reed. Deze getuige noemde echter een wa gen van een ander merk dan in de dag- vaardiging stond opgegeven. Verdachte bleef ontkennen en zei dat de getuigenverklaringen „niet juist" waren en „de reinste kolder". Hij was die avond na het cafébezoek liftend naar Amster dam gereisd. De inpakker was al eens meer wegens autodiefstallen veroordeeld en de officier, die meende dat verdachte nu maar eens moest voelen dat zijn kans voorbij was, eiste tevens dat de inpakker voorwaarde lijk ter beschikking van de regering zou worden gesteld. De raadsman, mr. H. Luijken, wees erop dat het bewijs voor de wederrechtelijke toeëigening van de wagen niet was gele verd en belichtte nauwkeurig de zwakke punten in de getuigeverklaringen, die mis schien wel aanwijzingen tegen verdachte inhielden maar niet voldoende waren om het bewijs te leveren waarop een veroor deling kon volgen. Hij vroeg derhalve vrij spraak. De president bepaalde de uit spraak op 22 juni. GEBOREN: Conny A. C., d. v. A. Zuij- d'am bh C. M. Pekel te Velsen; Jacqueline M., d. v. J. de Munk en H. C. Duyker; Sjóukjé A., d. v. J. Bolhuis en B. Timrher- mans; Maria J. M„ d. v. J. P. de Nijs en A. E. Tuynman; Margaretha A., d. v. N. M. Smit en Th. J. M. Kors; Marleen C., d. v. G. J. Vis en M. S. C. Hamel; Harry R., z. v. C. J. Harmeyer en H, Hutter te Velsen; Karin, d. v. N. van Hooff en J. ten Wolde te Castricum; Juan P., z. v. M. Suitela en M. J. H. Bressers; Lucia P. H., d. v. A. W. jansen en M. E. Benning; Alfra M., d. v. C. Kuyper en M. J. Termes; Francisca C., d. v. J. Arendsdorff en I. N. Mooyman; Franciscus H. J., z. v. J. H. van Tunen en H. J. Beuken; Hillegonda G. J. M„ d. v. J Wijte en A. A. Smit; Johanna G. M., d. v. G. Vogelzang en A. G. de Ruyter te Vel sen; Karin, d. v. J. Elzinga en D. Zweep; Adrianus G., z. v. A. Duineveld en J. v. Egmond ONDERTROUWD: B. N. van Uitert te Beverwijk en J. van der Boom. GETROUWD: P. J. M. Eilers en L. Freeth. ÏJMUIDEN Artsen: A. J. G. Wermenbol, Maasstr. 15, tel. 6388"; J. MacDaniël, Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203. Apotheek: Apotheek Pleyer, Planeten- weg 52. Verloskundigen: Mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259; mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5953; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijn straat 92, tel. 7945, ÏJmuiden; mejuf frouw E. W. Engelhart, Moerbergplant- soen 143, tel. 7949. SANTPOORT Arts: M. M. C. Trooster, W. Daniëlslaan no. 14, Santpoort-station, tel. 8410. Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 0250057903; Apotheek Krijnen, Ekster straat 100, Haarlem-Noord, tel. 02500 51959 VELSEN Wijkverpleging: zuster H. v. Gelder, L Nieuwstraat 34, ÏJmuiden, tel. 02550 4378: ÏJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster C. Gomes, Leeuweriklaan 39, ÏJmuiden: ÏJmuiden en IJmuiden-Oost; zuster D. Spiers, Geelvinkstraat 27, Velsen-Noord, tel. 025103936: Velsen-Noord, Velsen- Zuid en Driehuis; zuster Y. de Jong, Brederoodseweg 45, Santpoort, tel. 02560 VRIJDAG 9 JUNI Cultureel Centrum, ÏJmuiden, 20 uur: Aquariumvereniging. Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur: Huldigingsavond Hoogovenjubilarissen, revue. Kennemer Staten, Beverwijk: Avond vierdaagse VéBé. ZATERDAG 10 JUNI Sportpark Schoonenberg, Velsen, 15 u.: Opening Sportweek van de Velser Sport stichting met défilé van het Velser vereni gingsleven voor de burgemeester van Velsen. Patronaatsgebouw, ÏJmuiden, 20 u.: „Een inspecteur vraagt belet", door toneelver eniging „Kunst en Vriendschap". Hotel Royal, ÏJmuiden, 20 u.: Pim Jacobs en Rita Reys bij Velser Jazz-Club. 7548: Santpoort-Noord en Santpoort- Zuid. CASTRICUM Arts: N. de Jong, Kon. Julianastraat 1, telefoon 2534. Wijkverpleging: zuster Boots, Koningin Julianastraat 14, telefoon 2544. Verloskundige: mevrouw Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraa! 6, tel. 2500. VELSEN-NOORD—BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340. Van zondag morgen tot 's avonds 12 uur: J. Hommes, Plantage 156, tel. 6050. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. HEEMSKERK—UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: H. Kloppert, G. van Assendelftstraat 25 B, Heemskerk, telef. 02512—2476. Apotheken: De Heemskerkse apotheek, Maerelaan 46. telefoon 2490. Kraam- en wijkverpleging Witte Kruis Beverwijk en Velsen-Noord. Wijkverpleging: zuster Luyting, Prins Bemhardlaan 3, Beverwijk, telef. 4324. Kraamverzorging: zuster Boersma, Witte Kruisgebouw, J. v. Scorelstraat, Heems kerk, telefoon 025122247. In het Noors-Nederlandse centrum voor kernonderzoek te Kjeller ten noorden van Oslo is een nieuwe fabriek geopend, waar gebruikte uraniumstaven kunnen worden gereinigd. Het is de bedoeling om in deze fabriek, die ongeveer twee miljoen gulden heeft gekost, in de eerste plaats verschil lende reinigingsmethoden te onderzoeken. De installatie is het re'sultaat van Noors-Nederlandse samenwerking. „EEN INSPECTEUR VRAAGT BELET". De toneelvereniging „Kunst en Vriend schap" uit ÏJmuiden, geeft zaterdag 10 juni in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg haar laatste toneelvoorstelling van dit seizoen. Opgevoerd wordt „Een in specteur vraagt belet", thrilfer in drie be drijven door J. B. Priestley. De regie is in handen van mevrouw Fennema. Een donkerbruine boxer, die genoeg lijk rondzwom in de blusvijver van de B.B. voor het Cultureel Centrum in ÏJmui den heeft gisteren eerste vele mensen ge amuseerd. Het dier zwom vol plezier de vijver rond, en draaide steeds om, na de kant te hebben bereikt. Het spelletje duurde even, maar toen zag een arbeider van de Plantsoenen dienst dat er toch wel iets vreemds aan de hand was met de hond. Het dier ging steeds met zijn kop onder water en zijn zwemmen werd steeds krampachtier. Samen met drie mannen, die uit een juist passerende vrachtauto klommen, stak hij de helpende hand toe. De mannen vormden een ketting en de laatste stak de hond een stok toe. Met de moed der wanhoop klemde de boxer zich aan de stok vast en liet zich zo uit het water trekken. In paniek sprong hij meteen na de red ding over het lage hek, en bleef daarna minutenlang uitgeput in het gras liggen voor hij naar huis rende, waar men wel vreemd zal hebben gekeken toen hij drijf nat binnen kwam hollen. Zoals men weet is er enkele maanden geleden in de gemeenteraad van Velsen over deze vijver gesproken. Mevrouw Diemer-Jeltema heeft toen vragen gesteld over deze gevaarlvke plas water, waar ook een hond niet uit blijkt te kunnen komen, als hij eenmaal in het diepe ge deelte is terechtgekomen. Er is een kind in verdronken, en nu spelen weer dagelijks de kinderen aan de waterkant. Ze klimmen gewoon over het hek. In de zoeven genoemde raadsvergade ring heeft de wethouder van de plantsoe nen gezegd dat er plannen werden ge maakt om de situatie te verbeteren. Men zou zand in de vijver gooien en het bek weghalen. Blijkbaar is dat niet zo gemak kelijk uitvoerbaar, zeker niet nu de wet houder ziek is. Maar men zou voor de zoveelste keer kunnen vragen waarom er niets aan het hek kan gebeuren. Waar gisteren een boxer bijna is verdronken kan vandaag zeker opnieuw een kind ver drinken. Men kan ook vragen of het wel wense lijk is, dat in het Moerberg- en Gijzen- veltplantsoen vijvers liggen, zonder omheining, waarin complete bedden en crapauds worden gegooid. Groenstroken zijn mooi, maar over ziektehaarden mid den in ÏJmuiden kunnen we bezwaarlijk enthousiast zijn. Evenals in vorige jaren zullen deze zo mer jongelui uit Velsen een bezoek bren gen aan Cuildford in Surrey (Engeland) en zullen omgekeerd Guildfordse jongelieden hierheen komen. De twee jeugdgroepen zullen elk bestaan uit 22 jongens en meisjes en drie gelei ders. De Velsenaren gaan 8 tot 15 juli, de Engelsen komen 30 juli en blijven even eens een week. Men logeert bij de ouders van de excursisten. Deze jeugduitwisseling wordt opnieuw georganiseerd door de Velser Gemeen schap. Beidé groepen"'reizen per vliegtuig, Velsen en Guildford hebben elk een uit gebreid programma klaar voor hun gas ten, waarbij men zich niet beperkt tot uit stapjes in genoemde plaatsen en hun om geving. De Velsenaren gaan zelfs naar Londen, Windsor en Winchester en de Guildforders zullen Amsterdam, Rotter dam, de Deltawerken en de veemarkt in Schagen zien. Zij zullen naar alle waar schijnlijkheid ook door het gemeentebe stuur worden ontvangen. Advertentie Advertentie Direct overgaan tot uitvoering van het Rozenburgproject, om daardoor de staalvoorziening te verzorgen van de uit te breiden walserijen van Alblasserdam zou de eerste fase vormen van een na tionaal plan voor de vestiging van een geïntegreerd ijzer- en staalbedrijf op Rozenburg. Aldus dr. J. F. de Meijer in een artikel in het vandaag verschenen nummer van Economisch-Statistische Berichten, waarin hij de mogelijkheid stelt om het plan voor de vestiging van de basisindustrie in 1970 uit te voeren, wanneer uitbreiding te ÏJmuiden geen voordeel meer biedt. De regering zou haar medewerking aan een en ander moeten verlenen en ertoe kunnen bijdragen dat de eigenaresse het terrein in zijn geheel voor het project ter beschikking houdt. Dr. De Meijer, secretaris van de Staal Studie Stichting, sluit de mogelijkheid niet uit, dat België waar de Sédimar-groep heeft besloten tot de vestiging van een ijzer- en staalindustrie bij Gent, ons land vóór zal zijn bij de uitvoering van een zo danig project. In een poging een nationale oplossing te vinden voor de problemen die hier omtrent Rozenburg zijn gerezen, doet de heer De Meijer bovengenoemde sugges ties. Men zou kunnen proberen op natio naal niveau te beginnen, deelneming van internationale zijde aan deze industrie zou kunnen worden gekanaliseerd. Maar vol gens dr. De Meijer zou Nederland zelf eerst vastberadenheid op dit punt moeten tonen. tkUc Lange Nieuwstraat/Marktpleln Telefoon 4206 9 Na de bekendmaking van de uitslag van de teken-, projecten- en werkstukkenwed- strijd voor de hoogste klassen van de la gere scholen en de laagste klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs in Vel sen, die was uitgeschreven door de Zee vaart-commissie IJmond en die de zee vaart tot onderwerp had, is men thans bezig met de uitvoering van het grote-prij- zenprogralmma. Prijzen, die de honderden scholieren nauw in contact brengen met de scheepvaart, de scheepsbouw en het ha venbedrijf. Nadat de twee prijswinnende klassen van de Prof. Gunningschool aan de Hunze- straat te ÏJmuiden een middag te gast zijn geweest bij de Zeesleepvaartmaatschappij van Wijsmuller, gaan op donderdag 15 juni liefst vier klassen tegelijk naar de groot ste scheepswerf van ons land, de NDSM te Amsterdam. De ruim 120 leerlingen van Velsense scholen zullen daar de tewaterla ting van het Britse vrachtschip „Dales man" bijwonen en tevens een excursie over het gehele werfcomplex meemaken. De reis van ÏJmuiden naar Amsterdam blijft ook in het scheepvaartvlak, want deze wordt gemaakt met het motorschip „Neeltje Jacoba" van de rederij Zwaag. De jongeren van de H. Hartschool, Marnix van St. Aldegondeschool en Don Bosco- school (2 klassen) vertrekken 's morgens om half acht van de steiger aan de Ka naaldijk bij de Zuidersluis te ÏJmuiden. Om half tien begint op het werfterrein de excursie; om 12 uur is de tewaterlating van de bijna 6000 ton grote „Dalesman". Na afloop volgt nog een rondvaart door de Amsterdamse haven en de terugreis via het Noordzeekanaal naar ÏJmuiden. De leerlingen van le H. Hartschool waren de tweede-prijswinnaars in de werkstuk- kenwedstrijd, de Marnix van St. Aldegon deschool de tweede-prijswinnaars in de projectenwedstrijd en de leerlingen van twee klassen van de Don Boscoschool de tweede-prijswinnaars in de tekenwedstrijd voor lagere scholen. De prijswinnende klas van de Theo Thijssenschool gadt op 4 augustus mee varen op het passagiersschip „Oranje" (eerste prijs projectenwedstrijd); de Da Costaschool en Prins Bernhard HBS eer ste klasse G. gaan op nog nader te bepa len datum op bezoek bij de maatschappij Nederland voor de bezichtiging van een passagiersschip. De Da Costaschool was eerste in de tekenwedstrijd lagere scholen; de HBS eerste in de tekenwedstrijd voort gezet onderwijs. Helaas heeft het ÏJmuidense visserij bedrijf verstek moeten laten gaan bij de toekenning van een prijs voor de tweede prijswinnaar van de tekenwedstrijd Voort gezet Onderwijs. Dit zou een bezoek aan een rederij en een vaart per trawler zijn. Deze prijswinnaar, de klasse I.e. van de Hugo de Grootschool gaat nu een ochtend bij Wijsmuller op bezoek. Fotowedstrijd Ook de prijswinnaars van de fotowed strijd gaan varen. De heer L. C. J. van Hattum te Beverwijk en J. Stam te ÏJmui den zijn uitgenodigd op 24 juli aan boord te stappen van het KNSM-vrachtschip Ce res. Elke reis geldt voor 2 personen. Zij maken de reis van de „Ceres" mee van R'dam naar Hamburg, Bremen, Antwer pen en terug naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4