T)i&cq dlscaucs HONGARIJE HERDENKT IN LI SZT-BARTOK-FESTIVAL TWEE GROTE COMPONISTEN Illll! STAAT EN CULTUUR ZATERDAG 10 JUNI 1961 Erbij PAGINA DRIfc DE VERKENNING van de Zuid pool door geleerden van de vele naties die gedurende hel Inter nationaal Geofysisch laar samen werkten, bleek zo vruchtbaar dat men aan het einde van dat jaar, in december 1958, besloot de gezamenlijke bestudering van het witte continent voort te zetten. Sovjet-Russische geleer den voerden hun onderzoekin gen uit op de Mirny waarne mingsbasis aan de Pravdakust; voorts vier continentale onder zoekplaatsen Pionerskaya, Vostok I, Komsomolskaya (in de buurt van de geomagnetische pool bijna 909 mijl van Mirny) en Sovietskaya (verhoudingsgewijs de meest ontoegankelijke, de landstreek die het verst van enige kust is verwijderd) en tenslotte twee kuststations, Oa sis en Lazarev. De auteur van dit artikel, A. G. Draikin, de leider van de vierde Sovjet-Zuidpool expeditie, beschrijft twee slede- tochten door Russische groepen in 1950 gemaakt van Mirny naar de zuidelijke geografische pool (1.470 mijl) en van Mirny naar Komsomolskaya (540 mijl). Antarctica is een continent, dat een gebied van ongeveer 5.500.000 vierkante mijl in beslag neemt, met een gem. hoogte van 6.500 voet boven zee-niveau. Het is geheel bedekt met een dikke laag ijs die een totale in houd heeft van miljoenen kubie ke mijlen, een laag die 95 per cent uitmaakt van de totale voor raad ijs op onze planeet. TOS 1 II: ui v v- 'v:: ■L» iill Sas Bunge A. G. Draikin Hongaarse volksmelodieën voor piano en orkest. Russische exploratie in het gebied van eeuwige stilte, de Zuidpool lUUft). (USSR (USSR) Het kamerorkest van Zürich speelt op Amadeo (AVRS 6204) werken van Boyce. Pur- cell en Bartók. Voor Columbia (GHLP 1025) heeft oe bariton Dietrich Fischer-Dieskau een opname gemaakt van Mahler's Kindertoten- lieder, met de Berliner Philharmoniker onder Rudolf Kempe. - Een klinkend document van de voornaamste gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog brengt Oriole (MG 20021) onder de titel „The Sounds of Time". Hit Kaart van de Sovjetbasis in het Zuidpoolgebied. Russische tractoren op weg naar de Amundsen-Scott basis. (Foto links) SINDS DE NOORSE ontdekkingsreiziger Roald Amund sen op 14 december 1911 de Zuidpool bereikte, een maand later gevolgd door de Britse onderzoeker kapitein Robert Scott, die op de terugtocht verongelukte, is de Zuidpool ver scheidene keren bezocht. In 1956 werd door middel van een luchtbrug een Amerikaanse basis, Amundsen-Scott, gevestigd op de Zuidpool en in 1958 maakte Sir Vivian Fuchs, leider van een Britse expeditie, een tocht van Shacketon-basis, bij de Weddellzee naar de Zuidpool, waar hij Sir Edmund Hil lary ontmoette, de leider van een ontdekkingsgroep uit Nieuw-Zeeland die de pool had bereikt van de Scott-basis bij de Rosszee. Niemand had echter ooit de pool van de oost kunst van Antarctica uit bereikt, waar de onoverzienbare gebieden met zeer moeilijk begaanbaar terrein nog door niemand waren betreden. Wij verwachtten dat deze tocht moeilijk zou zijn en speciale sneeuwtractoren de Kharkov- Metingen bewezen dat de gemiddelde dikte van de ijskorst 10.800 voet 3600 m) bedroeg, belangrijk meer dan werd ver ondersteld; bovendien ontdekten we dart de oppervlakte van de rots nagenoeg vlak is met kleine hoogteverschillen en zich bevindt op zee-niveau, of er enigszins be neden. Het enorme gewicht van het ijs heeft het waarschijnlijk vlak gemaakt. Het hoogste punt bevond zich 777 voet boven zee-niveau, de diepste terreininzinkingen werden gevonden in de buurt van de Zuid- geomagnetisch-pool, waar de rots 928 voet beneden de zeespiegel is. TOEN WIJ OP 26 DECEMBER aankwa men op de Amundsen-Scott basis ver wachtten de Amerikanen, die daar over winterden, ons niet We dwaalden rond over hun basis, keken in hun verblijven, maar konden niemand vinden. Eindelijk ontmoetten wij hen in hun conversatiezaal waar zij juist een filmvoorstelling bij woonden. Zij bereidden ons een hartelijk welkom. Daar, aan de pool verrichtten wij onze laatste onderzoekingen en tevens maakten wij, om het geheel te voltooien, een „reis om de wereld in vijftien minuten", waarbij we alle 180 iengtegraden overschreden. De Amerikanen reikten ons „certificaten" uit ter herdenking aan deze gebeurtenis. Op 29 december vertrokken we met de KAMERORKESTEN SCHIETEN de grond uit als paddestoelen in de herfst! Bij een critische beoordeling dringen de mogelijkheden tot vergelijken zich op. En, met alle respect, het Zürcher Kammerorchester onder Edmond de Stoutz, opgenomen op Amadeo AVRS' 6204, hoort voor mij niet in de topklas se. Men is de laatste jaren ik wil geen namen noemen op dit gebied gewend geraakt aan een standaard van perfectie waaraan het niet gemakkelijk valt te beantwoorden. Het ligt waar schijnlijk aan de dirigent dat het en semble uit Zürich de indruk maakt de virtuositeit te zoeken op een plaats waar ze niet thuishoort: in razend snelle tem pi (vergelijk de Hornpipes uit Purcell's suite uit „The married Beau") en in een overtrekken van de nuances die, zoals in het eerste deel van Bartók's Divertimento, bijna tot een vertekenen leidt. De kunst van het kamerorkest, halverwege de miniatuur van het strijk kwartet en het fresco van het symfonie orkest, vereist een bijzonder gevoel voor grenzen en mogelijkheden. Dit en semble, dat overigens instrumentaal- technisch bezien van klasse is, wil zich als méér voordoen dan het is. Wij wil len graag geëpateerd worden maar épater le bourgeois getuigt van een ge brek aan goede smaak. De plaat wordt aangevuld met een pretentieloos symfonietje van William Boyce (1710-1779). DE VOORTREFFELIJKE kwaliteiten van Dietrich Fischer-Dieskau als liede- renzanger (maar niet minder in opera en oratorium) zijn op hun beurt al zo dikwijls bezongen dat het niet nodig is een plaat van hem een extra aanbeve ling mee te geven. Hier zijn Mahler's Kindertotenlieder in een vertolking die men zich niet beter kan voorstellen. Wat steeds weer opvalt is de wijze waarop deze kunstenaar zowel de fone tische als de psychologische waarde van het woord met de melodie weet te versmelten, zonder nochtans de grote spanning een moment te verliezen. Voortreffelijke, sfeervolle begeleiding van de Berliner Philharmoniker en een prachtige balans tussen solopartij en orkest maken deze plaat een aanbeve ling waard. (Columbia GHLP 1025). „THE SOUNDS OF TIME" is een ongewone plaat die een soort „sonora- ma" brengt van historische gebeurte nissen uit de jaren vóór, tijdens en kort na de tweede wereldoorlog; de periode die deze gesproken kroniek omvat gaat van 1934 tot 1949. Man heeft geput uit het archief van de BBC, en hieruit na maandenlange selectie en montage een overzicht samengesteld dat als echo van de genoemde periode representa tief geacht kon worden. Een bezwaar is ongetwijfeld dat de gekozen fragmen ten, zevenenvijftig in getal, dikwijls wel wat erg kort zijn uitgevallen men was immers gebonden aan de speelduur van één LP. De vraag is ook of men, na hetgeen op televisie en film (o.a. „Opmars naar de galg", en „Mein Kampf") vertoond werd en wordt, ster ke indrukken zal opdoen van wat uit sluitend gehoord. maar niet aan schouwd wordt. Al moet men de evo catieve kracht van een stem die in angstige tijden de vrijheid symboliseer de, of juist het tegendeel daarvan, niet onderschatten. Een goed idee is het ge weest om de stemmen der staatslieden en van hen die meenden het te moeten zijn, af te wisselen met die van de „ge wone man", een taxi-chauffeur die in onvervalst Cockney-accent de moed er in blijkt te houden tijdens de „Blitz" op Londen, of de populaire radio-enter tainer Tommy Handley uit het „Hi- Gang"-programma. Als aanvulling op het Vele wat de laatste jaren in boek vorm over de Tweede wereldoorlog ge publiceerd is, betekent deze plaat een waardevol document. (Oriole MG 20021). chanka waren voor dit werk ontworpen. Deze hebben een zeer grote actieradius en kunnen in de ijle atmosfeer hun werk doen in elk terrein op zachte en bevroren sneeuw en beste wensen van de overwinteringsgroep bij lage temperaturen. De sneeuw-tractoren waren uitgerust op de thuisreis. met verwarmde verblijven voor acht mannen, sneeuwver- warmers, droogruimten, elektrische keukens, wasplaatsen, radio en navigatie-instrumenten. Zij trokken zware sleden, waarop laboratoria, speciale uitrusting en andere benodigd heden waren gemonteerd. Onze moeilijkheden met deze tractoren begonnen toen wij nog in de Sovjet-Unie waren. Zij bleken te breed om per spoor van de fabriek in Kharkov hart van het continent: Pionierskaya, Vo- naar de haven van Kaliningrad aan de Baltische Zee vervoerd te worden, waar zij zouden worden overgeladen en de reis over de weg zouden voortzetten op speciaal daartoe ont- worpenworpen laadwagens, die qua constructie en uiterlijk lijken op die waarop tanks vervoerd worden. stok I en de Komsomolskaya basis liggen respectievelijk 9.021, 10.665 en 11.550 voet boven zee-niveau. Al met al verschaften deze expedities veel nieuwe informaties met een aanzien lijke theoretische en praktische waarde. Zo verkreeg de expeditie bijvoorbeeld nieuwe gegevens, die overduidelijk bewe zen dat het Zuidpoolgebied een continent is en geen archipel. Proeven met instru menten wezen uit dat de wind die van het binnenland uit zeewaarts blaast, slechts tot DE TWEEDE EXPEDITIE Van Mirny naór twintig kilometer mt de kust wordt ge- voej(j Deze „vlucht -winden, zoals wij hen Eminsomolkaya. werd met Fenguin-trac toren in twee gedeelten gemaakt, van 9 april tot 25 juni en van 14 september tot 31 december 1959 De metingen die wij op deze expeditie verrichtten leerden ons meer over de hoogten en diepten in het noemen. dragen grote hoeveelheden sneeuw naar de zee. waar de sneeuw zich vastzet en ijsranden vormt Bij Minnybasis werd in 1959 in totaal 2.700.000 ton sneeuw op deze wijze langs een kustlijn van bijna 3000 km vervoerd en in zee neergelaten. Men stelde eveneens vast dat er gedurende alle jaargetijden meer zonnestraling voor kwam op het zuidelijk dan op het noor delijk poolgebied. OP VOSTOK BASIS in het binnenland werd op 23 augustus 1959 een minimum temperatuur van 121,3 graden F. geme ten. Een jaar later werd een nieuw abso luut minimum van 127 graden F. ge registreerd. De gemiddelde temperatuur op de basis bedroeg gedurende 1959 67,7 graden F., zodat Vostok wel kan worden beschouwd als de „koude-pool" van onze planeet. Voordat de expeditie op reis ging wer den zowel de mensen als de machines aan langdurige proeven op Mirny Basis onderworpen. Zoals de andere leden van de expeditie, werd ook ik twee maal door de artsen onderzocht, een maal op Mirny Basis en nog een keer op Vostok Basis. Als leider van de expeditie mocht HET NEDERLANDSE Gesprekscentrum is de vrucht van een loffelijk initiatief om tus sen de zuilen van ons volk enig contact tot stand te brengen. Men kan zich voorstellen dat dit de enige mogelijkheid was om een ge sprek te krijgen, maar in de praktijk zijn er wel grote nadelen aan. De deelnemers aan jj- minder kniebuigingen verrichten dan een geïnstitutionaliseerd gesprek hebben al- medische verklaring werd be licht de neiging een „officieel standpunt in voor een meuiscne veikiarmg weru ge te nemen, al moesten zij het voor de gelegen- eist. Op Vostok-basis echter is zelfs een heid scheppen. En een officieel standpunt is gereduceerd aantal kniebuigingen geen in dit land altijd een negentiende-eeuws c J standpunt. Anderzijds kan het streven om tot gemakkelijke verrichting. Na de tiende gemeenschappelijke formules te komen lei- buiging klopt het hart net ZO hevig als den tot nietszeggende algemeenheden, tot een i t intellectueel „Formulisme" dat de adem van na een lange Sprint, het leven mist. DIT ALLES MAAKT het lezen van het rap port „Staat en Cultuur" (Publicatie no. 4; Kok, Kampen; Spectrum, Utrecht; van Stoc- kum, Den Haag) tot een ijzingwekkende aan gelegenheid. De gesprekspartners pogen hier in antwoord te geven op de vraag of de over heid een taak heeft ten aanzien van de cul tuur. De theoretische preoccupaties van de gesprekspartners Waren hierbij zo groot, dat bijna alle sprekers het gesprek niet konden beginnen alvorens in een schriftelijke mono loog hun ideeën in reincultuur te hebben ge geven. Deze nota's zijn aan het rapport toe gevoegd. Begint men dit verslag onbevangen te lezen, dan waant men zich verzeild in een negen tiende-eeuws gruwelkabinet. Het rammelen der katholieke knekels wordt afgewisseld door de reformatorische elektriseermachine. Vol gens goed-scholastieke methode definieert men in het theoretisch gedeelte eerst de be grippen „staat en cultuur" om er vervolgens mee gaan te manipuleren, daarbij het is maar een kleinigheid vergetende dat de staat zelf een stuk cultuur vertegenwoordigt. Zo komt men tot de uitspraak, dat de staat zelf geen cultuur heeft te beoefenen. Alsof wetgeving geen cultuur is HET TWEEDE GEDEELTE van het rapport gaat in op enkele meer concrete vragen. Wan neer men verwacht, hierin een uitwerking te vinden van het theoretische gedeelte, komt men ook hier weer bedrogen uit. Het gaat om zeer Hollandse vragen. Zo krijgt men onder het hoofd onderwijs de vraag of de huidige pacificatie bevredigend is, onder kunst de vraag of aan tentoonstellingen zedelijke nor men moeten worden aangelegd en onder sport de vraag of het gemengd zwemmen moet worden geregeld. Men krijgt enormiteiten voorgeschoteld van deze soort: „Een kunst werk kan n.l. best een gevaar opleveren, ook al is het esthetisch. Wel zal het gevaar min der worden naarmate het werk esthetischer isBenepener kunstbeschouwing kan men zich nauwelijks denken. TOCH CONSTATEERT de commissie: „Met aadruk moge erop gewezen worden dat de hristeli.ike beschaving van alle eeuwen het -oed recht van het naakt erkend heeft." Wat overigens het nut van dergelijke ongediffe rentieerde en categorische verklaringen is. zélfs al zouden zij waar zijn, ontgaat ons ten enen male. BIJ HET ONTWAKEN op de eerste och tend nadat wij Vostok hadden verlaten had ik een hoofdpijp zoals ik nog nooit had ondervonden. De wetenschap dat niemand die op grote hoogten werkt, waar de lucht zeer ijl is, kan ontkomen aan een derge lijke pijniging, maakte de hoofdpijn voor mij niet draaglijker, 's Nachts was ik ver schillende malen, naar adem hijgend, wak ker geworden. Er overviel mij toen bijna een gevoel van vrees, want indien men dan niet inmiddellijk de toevoer van zuur stof kan vergroten, bestaat er een kans op verstikking. Op de zevende dag leverde het ademhalen niet zo veel moeite meer op. Het organisme wende aan de veran derde omstandigheden, maar daarvoor was een enorme wilskracht vereist. De reis van Mirny-basis naar de geogra fische Zuidpool duurde van 27 september tot 26 december 1959 en nam dus drie maanden in beslag. De tractoren sloegen zich door gebieden met verraderlijke diepe en breede gletscherspleten heen, waarin machines en aanhangwagens makkelijk konden verdwijnen; de spleten waren ge vuld met zachte sneeuw en waren op die manier onzichtbaar en enorm gevaarlijk. WIJ DOORKRUISTEN een gebied met felle sneeuwstormen, zodat wij gedurende de halte-pauzes steeds de tractoren in be weging moesten houden om hen voor in sneeuwen te behoeden. Wij bewogen ons voort over vlaktes met onafzienbare ijs- ruggen die zo dicht tegen elkaar lagen dat zij niet konden worden ontweken. Wij moeten onze weg er door heen zoeken en in de cabines voelden wij ons alsof wij op een kleine boot in een hevige storm zaten Landstreken met rulle sneeuw, waarin de tractoren bleven steken bezorgden ons vele moeilijkheden. De temperatuur was zo laag 85 graden F en zelfs 94 graden F) dat het metaal van de rupsbanden soms breekbaar werd. De pennen die de secties van de rupsban den verbonden, braken regelmatig, de machines verloren de banden en zakten, dan diep weg in de zachte sneeuw. Er ging veel tijd en inspanning mee heen voordat de reparaties klaar waren; de chauffeur-monteur moest met een voor hamer nieuwe pennen inslaan. Hoog boven het zee-niveau waar een voortdurend ge brek aan zuurstof is waren twee of drie slagen met een voorhamer voldoende om ademhalingsmoeilijkheden op te leveren; rust was dan noodzakelijk. TIJDENS EEN GEDEELTE van de reis van Komsomolskaya naar Vostok werden alleen al 490 pennen en 56 rupsbanden ge wisseld. Soms vorderden wij niet meer dan zes mijl per dag. Tijdens onze tócht staken wij nog de ijskap van Komsomols kaya naar de Zuidpool over, die de dikte van de ijskap en de hoogte van het daar onder liggende rotsgesteente boven zee niveau duidelijk doet waarnemen. Wij boorden gaten in het ijs tot een diepte van verschillende meters,waarin dan een lading explosieven werd gestopt. De trillingsgolf drong door het ijs heen en werd door de rotsbodem teruggekaatst. Uit het tijdsver loop tussen de explosie en het moment van terugkaatsing liet zich de hoogte van de rots en de dikte van de ijskap berekenen. A. G. Draikin (links), de leider van de vierde Russische Zuidpoolexpeditie, en auteur van nevenstaand artikel, en dr. Dumey, hoofd van de Amerikaanse Amundsen-Scott ba sis op de Zuidpool. Franz Liszt DIT COMITé heeft het festival drie de len gegeven. Van 24 september tot 9 okto ber is er een internationaal pianoconcours Liszt-Bartók in de zaal van het conserva- OP 22 OKTOBER is het 150 jaar geleden dat Franz Liszt in Raiding bij torium voor muziek in Boedapest. Inschrij- Oedenburg werd geboren (toenmalig Hongarije) en op 26 maart was het tachtig vo^p^nfsten^ebofen tufl jaar geleden, dat Bela Bartók in Nagyszentmiklós het levenslicht aanschouwde, sen 1 januari 1929 en 1 januari 1946. Er Deze beide feiten zijn voor Hongarije aanleiding dit najaar een groots opgezet benoemd" mternatl0nale :iury van 22 leden Bartók-Liszt-festival te organiseren, gecombineerd met een internationaal mu- Van 25 tot 30 september is er in de ziekconcours. Men kan de betekenis van Bartók voor Hongarije groter achten v^musL dan die van Liszt, toch is ook deze componist niet van dit land los te maken. Zijn cologen, dat zich speciaal zal bezig hou- Hongaarse rapsodieën zijn in dit opzicht welsprekend genoeg, terwijl hij boven- gf ffce^n^ta^Teze'mlz^ek^uhln dien nog verscheidene Hongaarse marsen schreef alsmede bewerkingen naar nauwkeurig worden besproken. De deelne- Hongaarse volksliedmelodieën. Ook componeerde hij nog een fantasie over b^oU^reng^^aifhet Beethovenmuseum in kasteel Brunswijk en een uitstapje ma ken op het Balaton-meer. Op 26 september begint het eigenlijke muziekfeest, geopend met een concert on der Ernest Ansermet, die dan de Faust- symfonie van Liszt en de muziek voor snaarinstrumenten, slagwerk en celesta van Bartók zal uitvoeren. Verder dirige ren in die periode de Engelse dirigent sir John Barbirolli en de Hongaren Johnas Fe- rencsik en György Lehel. OVER DE AFSTAMMING van Liszt is men nog niet helemaal tot klaarheid ge komen, maar zeer waarschijnlijk schijnt hij verbonden te zijn aan een oud adellijk Hongaars geslacht. Op zijn geboortehuis te Raiding staan twee gedenkplaten, de een in het Hongaars, de ander in het Duits. Wel is bekend dat de overgrootvader van Liszt officier was in een Hongaars huzaren regiment. De geboorteplaats Raiding hoort thans tot het Oostenrijkse Burgenland. BIJ BARTOK is er natuurlijk helemaal geen vraag meer. Hij was een der be langrijkste Hongaarse componisten van alle tijden, ook al vertrok hij in oktober 1940 voor goed naar Amerika Zijn muziek is echter Hongaars gebleven en ten aan zien van het Hongaarse volkslied heeft hij met zijn nog in Boedapest levende studie genoot Zoltan Kodaly baanbrekend werk verricht. Het is dus heel begrijpelijk dat Hongarije beide componisten als vaderlan ders wil eren en kosten noch moeite ge spaard heeft om het festival in eind sep tember en begin oktober zo breed moge lijk op te zetten. Dat festival zal een in- SOLISTISCH WERK wordt gegeven door onder anderen de Russische meesterpianist Sviatoslav Richter, André Foldes, Györ gy Sandor en de violist Dénes Kovacs. Tal van werken van beide componisten worden hier naar de oorspronkelijke handschriften uitgevoerd, terwijl daarnaast ook werk ge speeld wordt van de Hongaarse componis ten Zoltan Kodaly, Leo Weiner, Paul Ka- dosa, Laszle Lajtha en Ferenc Farkas. In diezelfde tijd worden er tentoonstellingen ingericht met handschriften, boeken, ma nuscripten, brieven, relikwieën, enzovoorts. Tezijnertijd hopen we nader over dit fes tival te berichten. Twee Hongaarse com- ternationaal karakter krijgen en men wil ponisten van zeer uiteenlopende aard zul belangrijke figuren uit de gehele wereld len hier op grootse wijze worden herdacht, aantrekken. Daartoe is een herdenkings- Bij zijn benoeming tot lid van de Hongaar comité gevormd, waarin onder andere zit- se Academie voor Wetenschappen in 1935 ting hebben de zoon van Bartók, Bela hield Bartók een inaugurale rede over Bartók jr. en de befaamde Hongaarse com- „Liszt-problemen", waarin hij Liszt verde- ponist Zoltan Kodaly. digde.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15