Sportprogramma voor het weekeinde De opstellingen Wesseling behield oranjetrui in tiende Olympia's Toer CABALLERO Voetballen is een zaak geworden Kubala wordt trainer bij Barcelona Europese kampioenen op de Bosbaan Bahamontes niet in de Tour de France Dolomieten-etappe in Giro voor Schroeders Ploegenprijs voor renners van Post THEO MESSIDOR NA ZIEKTE OP MEREVELD snï; K^i?.,c„5Tfii™Ldn'a; «r*"ft Landman op de transferlij st Engels team startte slecht in testmatch Honkballers verloren eerste wedstrijd 19 ZATERDAG 10 JUNI 1961 VOETBAL HONKBAL AM ATEURVOETBAL KORFBAL OLYMPIA'S TOUR Timmerman STEENVOORDEN rijdt in de Caballero-ploeg van Gerard Peters de sigaret die anders is dan andere! 99 99 In de eerste divisie A ontvangt Storm vogels Leeuwarden en EDO trekt naar I Limburgia. Beide wedstrijden hebben niet veel meer te betekenen. De IJmuidenaren immers zijn veilig, evenals de Friezen. Bij een overwinning I voor de Vogels zou de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat zij nog drie plaatsen op de ranglijst stijgen. We nemen aan, dat het een overwinning voor de thuisclub wordt, vooral ook omdat de Leeuwarden- I spelers de zware bekerwedstrijd tegen Ajax nog wel in de benen zullen hebben. EDO heeft op het ogenblik niets meer te I verliezen. De Haarlemmers weten al, dat zij een beslissingswedstrijd zullen moeten spelen tegen nummer 17 van de eerste divi- sie B. We geloven niet dat de Haarlemmers de beide punten uit Limburg vandaan halen. De stand is: Volendam 33 47 Veendam 33 30 Volewijckers 33 45 Leeuwarden 33 30 K F C 33 44 B V V 33 30 Vitesse 34 44 Stormvogels 33 29 Ensoh. Boys 34 39 Fortuna (VI.) 33 28 Limburgia 33 37 R B C 33 26 H D V S 33 37 A G O V V 33 26 D F C 33 35 EDO 33 21 HVC 33 34 Helmondia 33 14 In de eerste divisie B heeft RCH de strijd moedig volgehouden- En wij hopen van harte, dat de Racing erin slaagt het vege lijf te redden- Daarvoor moet in ieder geval gewonnen worden van Sittardia en verder moet EBOH van Excelsior verlie zen. Pas dan volgt er nog een beslissings wedstrijd tussen RCH en EBOH. De ver liezer degradeert direct. De winnaar speelt een beslissingswedstrijd tegen EDO. Daar na speelt de verliezer van deze wedstrijd weer een hele competitie met de nummers 3 en 4 van de tweede divisie. Tal van i de Helderse TC 4. Het tweede team van mogelijkheden dus. het Kennemer bezoekt' Rapid. Het jeugdige VSV maakt de lange reis naar Be Quick, tweede team van HBC zal bij TC Bakkum We geloven, dat de punten in Groningen I voor promotie alles inzetten. Zand voort is De clubs uit Haarlem en omgeving zijn voor de competitiewedstrijden van het betaalde voetbal voor morgen als volgt samengesteld: EDO (uit tegen Limburgia): Punt; Pet- terson en Vervoort; Nijman, Arnoldi en Berends; Koek, Duivenvoorden, Spiers. Belfroid en Leonhardt. RCH (thuis tegen Sittardia): Huyer; Schoonenberg en Nanai; De Vries, Rooders en Liefhebber; Kroonsberg, Brouwer, Bekkers, Honout en Van der Lippe. VSV (uit tegen Be Quick): Vader; Schoon en Kort; Minks, Spaans en Brom; Jager, Uniken, Farenhorst, Heymans en Voet. Stormvogels (thuis tegen Leeuwarden): De Graaf; De Vries en Freriks; Van Wooning, Janssen en Tol; Van der Lugt, Snoeks, Maarleveld en Van Doorneveld. Haarlem (thuis tegen Zwolse Boys): Van 't Kruis; Maas en Sybrandi; Boom, Berendregt en Duyster; Vree ken, Goedhart. Doornbos, Veen en De Ridder. De amateurs spelen in de volgende formatie: HFC (thuis teger- Velocitas): Van der Meulen; Dekker en Winter; Molenaar, Molijn en Drijver; Geerling, Bouw man, Jansen, Honnef en Koenders. Ladislao Kubala, heeft vrijdag een con tract getekend met de nieuwe voorzitter van Barcelona, Laudet. Kubala stopt vol gens de overeenkomst op 30 juni met zijn actieve voetballoopbaan en zal daarna al le elftallen van de Spaanse vereniging uit gezonderd het eerste gaan trainen. Door dit contract gaat de transfer van Kubala naar de Argentijnse vereniging River Plate dus niet door. Roeien blijven. De stand is: Blauw Wit Heracles D H C Excelsior Sittardia SVV Wageningen Heerenveen Z F C 33 59 Be Quick 33 31 33 49 't Gooi 33 31 33 49 Eindhoven 33 27 33 37 VSV 33 27 33 37 Go Ahead 33 26 33 35 SHS 33 24 33 32 Helmond 33 24 33 31 EBOH 33 23 33 31 RCH 33 21 het aan zijn supporters ver- de gast van de Delftse TB en Zandvoort 2 gaat bij Hilwijk op bezoek. Zandvoort en 4 tenslotte komen nog niet op de baan, omdat hun tegenstanders nog niet bekend zijn. Volgende week zondag zullen de win naars van zondag hun krachten meten met 24 I de degradatiekandidaten. HANDBAL Zondag speelt het herenteam van Rapi- puuni zunuas vail i,wuiac auja l/c tt 1 j en daarmee het kampioenschap te behalen. I Bernhardlaan in Haarlem-Oost, m de pro De mogelijkheid van winst voor de rood- motiecompetitie om een plaats in de hand broeken zit er ruim in. De Haarlemse de- balhoofdklasse, tegen de Noordelijke kam- fensie zal het niet al te moeilijk krijgen, P">en het Groningse Jahn II De Gromn- want de Zwolse voorhoede schoot tot nu gers behoren tot de sterkste tegenstanders toe in 33 wedstrijden slechts 32 keer raak. van de Haarlemmers. De wedstrijd begint Alleen de aanvalslinie van NOAD deed het om ee uur. in het betaalde voetbal slechter. De stand is: Haarlem 33 48 Oldenzaal 33 32 Hilversum 33 46 Graafschap 33 31 NEC 33 43 Zwolse Boys 33 28 Wilhelmina 33 42 U V S 33 27 Baronie 33 40 Tubantia 33 27 Roda Sport 33 38 Rigtersbleek 33 26 Zwartemeer 33 37 P E C 33 25 Velox 34 36 Zeist 33 19 L O N G A 33 35 De Valk 34 16 In verband met de reis naar Amerika van onze tophonkballers, zijn er voor de In de eerste klasse worden twee wedstrij den gespeeld. Schoten 2 moet bij Neptunus op bezoek en kan daar winnen en zondag morgen spelen HCK en SC Haarlem op het honkbalveld tegen elkaar. Een span nende wedstrijd met gelijke kansen. Zondagmiddag speelt EHS op het honk balterrein een extra-wedstrijd tegen het Haagse Storks, dat voornamelijk uit An tilliaanse spelers bestaat. Aanvang 14 uur. De korfbalvereniging „Aurora" houdt HFC zet de competitie om de landstitel morgenavond om zeven uur voort met de tweede wedstrijd tegen Velocitas. In Gro ningen zegevierden de Haarlemmers tot I zondag van tien tot half vijf een jeugd verrassing van velen met 0-3. Zo bekeken korfbaltoernooi. moet het dus morgen thuis eveneens een Deelnemende ploegen zijn in: overwinning kunnen worden. Velocitas zal A(d A; Amum> Aurora, Oosterkwartier echter zonder enige twijfel belust zijn op en Watervliet revanche en in vorige wedstrijden hebben Afd. B: Amum, Aurora, Animo Ready en de Groningers bewezen dan tot bijzonder Oosterkwartier verrassende prestaties in staat te zijn- Toch Afd C: Aur0ra, Animo Ready, Neptunus, houden we het op een kleine zege voor HFC, dat zich gesteund weet door een hechte schare supporters. Watervliet en Oosterkwartier. Afd. D: Aurora, Neptunus, Nieuw Flora en Watervliet. De internationale roeiwedstrijden, die de Koninklijke Nederlandsche zeil- en roei- vereeniging en de Hollandbekerwedstrijd- vereniging zaterdag 17 en zondag 18 juni op de Bosbaan houden, beloven bijzonder interessant te worden. Niet minder dan 297 inschrijvingen 56 uit het buitenland heeft het wedstrijd-secretariaat ontvan gen. Bijna 1200 om precies te zijn 1197 roeiers zullen dat weekeinde aan de start komen. Er staan 70 heats en 56 fi nales op het programma. Niet alleen kwantitatief, ook kwalitatief valt de inschrijving op. Vooral in de skif- nummers is de bezetting bijzonder sterk. Vast staat bijvoorbeeld al dat de Austra liër Stuart Mckenzie, viervoudig Europees skifkampioen, in Amsterdam zal uitko men. Ook Jenone Papp, de Hongaarse die in 1958, 1959 en I960 Europees skifkampi- oene werd, heeft ingeschreven. Voorts ko men een groot aantal Duitse, Belgische, Franse en Britse roeiers naar Nederland. Wielrennen Bahamontes, winnaar van de Tour de France 1959, zal niet starten in de Ronde van 1961. Dit besluit is gevallen na een bezoek van de „Adelaar van Toledo" aan de artsen van de Spaanse wielerbond. Ba hamontes heeft voortdurend last van hevi ge spierpijnen in het linkerbeen, dat on langs bij een valpartij gewond raakte. Hij zal een geneeskundige behandeling van tenminste tien dagen moeten ondergaan. Zijn plaats in de Spaanse ploeg wordt in genomen door José Per Frances. De eerste Dolomieten-etappe over 249 km van Vittorio Veneto naar Trente, heeft niet de verwachte scheiding teweeg ge bracht tussen de erkende klimspecialisten en de rest van het rennersveld. Welgeteld 2 minuten en 40 seconden was het verschil tussen de etappe-winnaar de Belg Willy Schroeders en het ruim dertig man tel lende peloton. De beslissing in de 44ste Ronde van Italië zal naar men verwafcht nu zaterdag in de voorlaatste etappe val len, als de 2757 meter hoge Stilfser joch moet worden beklommen. De uitslag was: 1. Schroeder (Belg.) 6.50.00 (gem. snelheid 36,438 km/u), Brugnami (It.) z.t. 3 Pizzoglio (It.) z.t 4 Balmamion (It.) z.t. 5. Van Tongerloo (Belg.) z.t. 18. Stolker (Ned.) 6.52.40, 47 Piet van Est (Ned.) 7.00.18. Het algemeen klassement na de 19de etappe luidt: 1. Piambianco (It.) 94.29.35 2. Anquetil (Fr.) op 44 sec. 3. Van Tonger loo (Belg.) op 1.06. 4. Suarez (Sp.) op 1.20 5. Defilippis (It.) op 3.25. 10. Gaul (Lux.) op 6.29. 25. Stolker (Ned.) op 29.36. 45. Piet van Est (Ned.) op 56.16. Peter Post had reden voor een brede glimlach bij de finish van de eerste etappe van de finish van Olympia's tiende Toer door Nederland. Donderdagmiddag in het Olympisch stadion te Amsterdam hadden zijn collega's de achtervolgings-specialist danig geplaagd met zijn debuut als ploeg leider in het grootste nationale amateur evenement. Maar in Roosendaal waren de rollen omgedraaid. De plagers liepen nu met norse gezichten rond. Want Peter Post was cum laude als ploegleider door zijn examen gekomen. Niet alleen slaagde de kersverse kam pioen der amateurs op de weg, Wesseling, erin door een spurtzege dieper te duiken in de oranjetrui, die hij als winnaar van de vorige Toer 's middags op het Rem- brandtplein had mogen aanstrekken, maar bovendien was de ploeg van Peter Post de enige, die op volle oorlogssterkte in de kopgroep vertegenwoordigd was, zodat Post na de eerste dag alle sleutelposities stevig in handen had. Post had waarschijnlijk alleen op de ploegenprijs gemikt toen Wesseling, J. Dok ter en W. Dieperink in het beslissende moment bij Vreeswijk (46 km) de sprong naar de kopgroep, die toen onstond, maak ten. Want in die kopgroep bevonden zich befaamde spurters als Steenvoorden, Jans sen en de Belgische Nederlander Sebregts, gedoodverfde winnaars van deze eerste etappe. De vluchters konden voorts bou wen op de Haarlemmer Piers, de Braban der Mertens, de Roosendaler Timmer mans, de Hagenaar Mesters, de Zeeuw Verstraete, de Schulte-rijder Biemans en de outsider Boog. Deze ontsnapping uit het lang-gerekte kleurige veld, dat de eerste 45 km naar Vreeswijk binnen een uur had afgelegd, was beslissend. De Olympia-toer moge dan wel officieel een ploegenstrijd zijn, als de strijdbijl een maal is geheven zijn de amateurs dit ideaal totaal vergeten. Daarom konden de drie mannen van Peter Post dan ook gerust aan dit avontuur beginnen. Op de smalle lekdijk langs Tienhoven, Nieuwpoort, Streefkerk, Nieuwlekkerland en Kinderdijk bouwden de vluchters aan een voorsprong, die na 102 km in Zwijn drecht gegroeid was tot een minuut op de Rotterdammer De Waard en de Lim burger Schroeder en tot anderhalve mi nuut op het restant van het peloton. Het hoge tempo namelijk was desastreus geweest voor de hoofdmacht, die, in stuk ken gebroken, vergeeft poogde de vluch telingen te achterhalen. Toen na 115 km bij de Moerdijkbrug het gat was vergroot tot ruim twee minuten, kon men zich de finitief gaan opmaken om uit de dertien koplopers de winnaar te gaan huldigen. Want in de Olympia-Toer en trouwens in elke amateurwedstrijd tellen twee minuten even zwaar, misschien nog zwaar der, dan tien minuten in een profkoers. Dat bleek ook wel op de streep, waar Wesseling tot ieders verrassing voor Steenvoorden, Mesters, Janssen en Se bregts niet alleen zichzelf maar ook zijn ploegleider de etappeoverwinning schonk. Boog en Piers, die in de laatste 20 km hadden moeten lossen, waren bijna twee minuten achter geraakt en het peloton bleek geen seconde op de vluchters ge wonnen te hebben. Het was iets meer dan twee minuten achter gebleven. De uitslag was: 1. Wesseling (ploeg Post) 3 uur 45 min. 26 sec. (165 km) (met bonifi catie: 3.44.26); 2. Steenvoorden (ploeg Pe ters) z.t. (met bonificatie 3.44.56; 3. Mesters (ploeg De Vos) z.t. (met bonificatie 3.45.11); 4. Janssen (ploeg Schulte) z.t.; 5. Sebregts (ploeg Van Heusden) z.t.; 6. Dokter (ploeg Post) z.t.; 7. Mertens (ploeg Simons) z.t.; 8. Verstraete (ploeg Sjefke Janssen) z.t.; 9. Biermans (ploeg Schulte) z.t.; 10. Tim mermans (ploeg Simons) z.t. Het ploegenklassement van de eerste etappe luidt: 1. Ploeg Post 11.16.22; 2. ploeg Schulte 11.18.20; 3. ploeg Simons 11.18.40; 4. ploeg Janssen 11.20.22; 5. ploeg Peters 11.20.25. Zes renners zijn uit de strijd verdwenen. De Beverwijker Zonneveld werd door een van de ploegleiders van de Lekdijk ge reden en moest de reis in de Rode-Kruis- Advertentie wagen voortzetten. De Alkmaarder Rol kon het hoge tempo niet volgen en stapte in de bezemwagen. Tenslotte raakten Van Gent (ploeg De Vos), Dullemans (ploeg Vooren), Jochems (ploeg Schulte) en Den Enting (ploeg Ladenius) zo ver achter, dat zij de tijdslimiet overschreden en uit de strijd werden genomen. Zondagmiddag doet de crack Theo Mes- sidor op Mereveld na een vrij langdurige ziekte zijn heroptreden in het internatio nale nummer. Onder normale omstandig heden zou deze draverij al een zeer zware opgave voor hem zijn, doch nu terecht aan zijn vorm getwijfeld mag worden, moet worden aangenomen, dat hij niet opgewas sen zal zijn tegen Typhoon. De tweede plaats ligt binneft het bereik voor Theo Messidor, vóór Tabor en de mogelijke out sider Radbout. Een niet minder interes sant en open nummer is de autostartkoers voor de goede klasse. De goede Uranus De eerste etappe van Olympia's toer door Nederland over 165 kilometer van Amsterdam naar Roosendaal, is gewonnen door Gerard Wesseling. Enkele centimeters voor P. Steen voorden, gaat Wesseling (rechts) hier over de eindstreep op de Nieuwe Markt in Roosendaal. Geheel links Mesters die derde is geworden. „Honderd percent discipline!". Die TENNIS Zondag maken de tennissers een aan vang met de promotiewedstrijden. De Haarlemse LTC dient echter nog een drie tal partijen uit te spelen van de onlangs gestaakte wedstrijd tegen de Groningse LTB. en dit gebeurt zondag aan de Span jaardslaan. De HLTC 3 start in de pro motiewedstrijden tegen de ULTC en de i j j deutel tot het suc- HLTC 4 ontvangt DIO 2. Brederode moet ane ^ooraen ztjn ae sieuzei zot ncz sue op bezoek bij het sterke Oud Wassenaar, ces van een trainer, die m een seizoen Bredeorde 3 ontvangt de Aëronauten 2 en van een ontredderde systeemloos spe het vierde team van de Santpoortenaren lende p]oea die moest 'degraderen, een duelleert met ACE 2. Brederode 6 kruist j j f bouwde dat de degens met Mozaïek 4. Het tweede vaszoeraaen neem zeum vuuwue, uu team van Heemstede, dat wij als kam- aanstaande zondag wie twijfelt er pioen opgenomen lieten en bestaat uit de aan? zijn plaats in de hoogste voet dames I. Groot en Pierlot en de heren balafdeling zal heroveren. Het zijn de ontvangt op Eindenhout Ready '28 4. Het pel, trainer van de eerste-dwisiecluh Kennemerlyceum 1 en 3 ontmoeten in Volendam, die zondag tegen het reeds Overveen respectievelijk Roomburg 3 en ^degradeerde Helmondia aan een ge lijk spel genoeg heeft om te promo veren. „Je moet je spelers helemaal in het I gareel hebben, ze moeten een profinstel ling hebben," zegt de man, die zelf in L Frankrijk als fullprof grote triomfen Het ligt met voor de hand dat doelman vjerde Frans Kok SHS gaat verlaten. Kortgele- Ja natuuriijkj jk heb het zo aange- den circuleerden de berichten dat RCH pakt> zoaIs ik het in het buitenland ge- Kok benaderd had en gevraagd had naar jeercj heb. Voetballen is toch een zaak Haarlem te komen. SHS heeft echter wei- I gew0rden, ook hier in Nederland al heb- nig zin Kok te laten gaan, temeer omdat I ben we hier het semi-professionalisme. Wim Landman gevraagd heeft op de Ik heb een hekel aan woorden als semi, transferlijst te worden geplaatst. Boven- jk hou niet yan halfslachtigheid. Of je dien is het bestuur van SHS met van plan doet iets helemaal of je laat het! Landman een, nieuw contract aan te bie- I Toen het bestuur van Volendam mij den. Twee spelers van Enschede hebben I yoj-jg jaar vroeg de training vhn hun verzocht op de transferlijst te worden ge- spelerg op me te nemen, heb ik gezegd: plaatst: rechtsback Donners en halfspelei ^Goed, maar dan wil ik carte blanche Kerkdijk. j hebben. Ik zal mijn neus niet in bestuurs- Sparta heeft zijn transferlijst bekend ge- Zaken steken, maar het bestuur bemoeit maakt. Hierop staan Allard, Zaal, W. de zicn niet met de spelers en de opstelling Boer, Schop, Van Buren en doelman van van de elftallen. Daarmee gingen ze ak- Dijk, deze laatste op eigen verzoek. koord, 't Is de enige manier! Het is nog niet geheel duidelijk welke rol ADO dit jaar op de transfermarkt Naar gaat spelen. Vaststaat dat ADO uitkijkt naar een spil nu Jans op zijn retour raakt ik kende Volendam nauwelijks. Ja, vo- en het niet waarschijnlijk is dat Van der rig seizoen heb ik met Fortuna tegen ze Meer voor de Haagse ploeg blijft spelen, gespeeld. Van die wedstrijd hield ik als ADO zal pas eventueel een transferlijst enige indrukken over: Wat een systeem gaan opstellen als clubcoach Herman Chou- loos, onverstandig spelend stel. Wat zijn foer volgende week van een cursus voor die knapen naar tegen elkaar in het veld. coaches uit Zwitserland terugkomt. Dat kan er bij mij niet in! Je speelt toch De oud-middenvoor van het Nederlands samen om samen een stuk brood te ver- zaterdagelftal, Van Dalfzen die twee jaar dienen! Als je iemand van je eigen team geleden een contract tekende met de Zwol- kapot kankert, scheld je toch je eigen se semi-profclub PEC is op eigen verzoek premie weg! op de transferlijst geplaatst. Zeventien juli ben ik bij Volendam be- Cor Adelaar, de linksbuiten van de gonnen. Ik zei tegen het bestuur: „Stel- Utrechtse tweede divisie club Velox en het len jullie nou twee elftallen samen van Nederlandse jeugdelftal (16-18 j.) heeft een spelers, die je tot de besten rekent." Ik contract getekend met Sparta. I heb die jongens laten spelen en niks Bram Appel anders dan gekeken, aantekeningen ge maakt, ze op andere plaatsen uitgepro beerd. Na drie weken speelden we een vriendschappelijke wedstrijd tegen De Graafschap. Een familielid van me zei na die wedstrijd: Zou je je koffers maar niet ingepakt laten staan! 'T Was wer kelijk erbarmelijk. Geen enkel systeem, geen greintje conditie. Keihard Ik heb ze direct keihard aangepakt. Vier avonden in de week trainen. Elke avond begon met anderhalf uur bewe gen, zonder een seconde stilstaan. Oefe ningen zonder bal. In het begin vroegen de jongens me of ik gek was. Een van hun zei me, dat hij altijd na de training nog lekker ging zitten eten, maar dat hij nu geen hap meer door zijn keel kon krijgen, omdat hij nauwelijks fut genoeg had om in zijn bed te kruipen. Ik voor spelde ze toen, dat ze me over enkele maanden zouden uitlachen. Wie niet mee kon komen, ging er uit, hoefde voorlopig niet terug te komen. De eerste die er uit liep, mocht veertien dagen niet in de kleedkamer komen. Na enkele maanden lachten ze me uit en zeiden ze tegen me: „Ga je gang maar, ons krijg je niet meer kapot. Een van de laatste vriendschappelijke wedstrijden die we voor dit seizoen speel den was tegen Blauw Wit. Met 8-1 kre gen we op ons falie. Ik moest van de grond af bouwen. Ik begon bij het fundament: de verdediging. Ik begon met een zuiver defensief sys teem. Ik leerde ze de consequente dek king, net zolang tot ik wist dat de ver dediging potdicht zat. De eerste compe titiewedstrijd tegen HVC eindigde in een 0-0 gelijkspel. Dat was voor mij een ge wonnen wedstrijd. Zo heb ik zes compe titiewedstrijden met Volendam gespeeld. Intussen verzwaarde ik de training nog. Ik moest overwaarde kweken. De jon gens moesten twee uur kunnen voetbal len en er de laatste minuut nog net zo hard aan kunnen trekken als in de eer ste minuut. Pas na zes wedstrijden durf de ik aandacht te wijden aan een vier mansvoorhoede en nog weer veel later ging ik over op een volledige aanval. Weer een paal! De jongens hebben het vol gehouden. In het begin konden ze op me schieten, zo'n hekel hadden ze aan me. Dat geeft niks, daar mag een trainer zich geen cent van aantrekken, daar moet je on verschillig tegenover staan. Een trainer, die bang is, dat hij een speler als vriend verliest komt er niet. Ik eiste van het begin af honderd percent discipline en tot zondag blijft dat zo. Ais we het halen gaan de teugels helemaal los. Dat klinkt hard, dat i s ook hard. Al leen in het begin, want later gaan ze wel inzien, dat ze vooruit gaan, dat ze er mee winnen. Dan willen ze soms nog harder dan je van ze verlangt, omdat ze inzien dat ze door dat werken verdienen. Bij Volendam werd na enkele maanden 3e kreet onder de jongens na een ge wonnen wedstrijd: Alweer een heipaal voor m'n huis verdiend! Door dat samen hard werken komt de goede stemming vanzelf. In het begin heb ik iedereen, die na een wedstrijd iets over de spelers wilde zeggen uit de kleed kamer gestuurd. Als er wat viel op- of aan te merken, zou ik dat wel doen, heb ik ze gezegd. Eens in de week hou ik een nu bij de spelers berucht en beroemd geworden praatje, waarin ik ze ongezou ten de waarheid zeg. Goed of kwaad, al lebei. Ik heb er steeds op gehamerd dat ze als team wat konden presteren, niet als enkelingen, dat er voor mij geen goede en slechte spelers zijn alleen maar hard werkende of luie spelers. Over de vleugels Ik heb hard moeten knokken om ze af te leren dat elke bal naar voren naar midvoor Dick Tol ging. Ik wilde het spel over de vleugels hebben. Ik prentte Tol in dat hij als een dolle moest switchen. Ik heb de jongens geleerd, dat niet de geen die de bal in het doel prikt lof ver dient, maar degeen die het voorbereidend werk doet, die hem de kans geeft een doelpunt te maken. Ik heb het als midvoor toch zelf aan de lijve ondervonden. In Frankrijk was ik de gevierde man omdat ik zoveel doel punten zette, maar Kopa was de man die mij de ballen gaf. Hij was de grote speler in ons team. Wat gebeurde er? Omdat mijn naam steeds met grote let ters in de kranten stond kreeg Kopa de p.. in en gaf me op het laatst bijna geen bal meer. Dat werd een hooglopen de ruzie. Aan zo'n onenigheid is in feite het publiek en vooral de pers schuldig Jullie moeten niet de man ophemelen, die de doelpunten maakt, maar de man die hem de kans schept. Dick Tol was hier in Volendam de man omdat hij zoveel doelpunten maakte. Voor mij is hij geen cent meer waard dan de anderen. Ze zeggen dat Tol achteruit gaat omdat hij niet zoveel doelpunten meer maakt. Nee, Tol gaat vooruit, om dat hij veel meer kansen voor anderen schept, omdat hij nu een goed onderdeel van het geheel is. Afgelopen zondag te gen BW heeft Tol een goeie partij ge speeld, niet omdat hij de laatste twee goals maakte, maar omdat hij in de eerste doelpunten een werkzaam aandeel had. We hebben er hard aan getrokken, ik heb van de jongens alles geeist," zegt Bram Appel ten slotte. „Volgend seizoen als we in de eredivisie komen, gaan we door, want we zijn er nog lang niet, Mijn enig streven is, om het komend seizoen in die eredivisie van de onderste drie plaatsen weg tg blijven en verder om door te bouwen op het fundament dat nu gelegd is." Jan Dassen heeft lang naar zijn vorm lopen zoeken, doch in zijn laatste koers gaf hij blijk van beduidende vorderingen, zodat nu zijn eerste seizoenzege tegemoet gezien mag worden, voor Very Nice en Vita Kinley. De jonge crack Way Jewell maakt hierin zijn seizoendebuut en in vorm zal hij eveneens een zeer belangrijke rol kunnen spelen. In het stayersnummer kan in de grote vorm lopende X Hanover, ondanks zijn handicap van 40 meter zijn derde overwinning in successie boeken. Het ge vaar dreigt van de sterke Wilco Maire en de tempo-loper Ypermoron. De outsider in dit gezelschap is Winston Spencer. Bij de tweejarigen heeft Alida W het heft in handen. Dit werkelijke vorstelijk mooie paard heeft al zoveel snelheid ge toond, dat hij Amigo en stalgenoot Axkit Hollandia achter zich zal laten. In de auto startkoers voor driejarigen behoeft Zampa van Papenhoef weinig te kloppen, dan alleen Zorro d'Aster en Zingaro. Ook voor Zilo, die als 2-jarige enkele keren een grote indruk maakte, doet bij een normale ver richting het tweede nummer een gemakke lijke prooi worden, daar X Double Six M en Y Hanover hem geen zestig meter voor gift kunnen geven. Bij zijn laatste optre den bleek Yucatan een openbaring en ver beterde zijn record beduidend. Een her haling van deze verrichting zal hem de eerste plaats bezorgen in de Borgharen- prijs, voor Yemen en Zégerus TH Hollan dia, wiens laatste recordverbetering als zeer geflatteerd mag^ worden beschouwd. In het eerste onderdeel van het amatrlce- kampioenschap verschijnen slechts zeven paarden aan de start. Indien de amatrice, die Xema S krijgt te rijden, in staat is de hengst te bedwingen, dan zal zij winnen, vóór Vivant Holladia en Xenocraat. Een mogelijke outsider is Toomel D, die met de zeer geroutineerde mej. Bruinsma een ideale combinatie vormt. Vooral op een droge en snelle baan mag dit paard niet worden onderschat Cricket Het Engelse cricketteam is de strijd om de legendarische „Ashes" bijzonder slecht begonnen. Op de tweede dag van de eerste testmatch tegen Australië was het Engelse team voor slechts 195 runs all out. De drie wickets die Engeland na de eerste dag, die werd afgesloten op 180 voor 8, over had leverde slechts 15 punten op. Austra lië antwoordde vrijdag met 359 runs voor het verlies van 5 wickets, zodat de voor sprong van de Aussies al 164 punten be draagt. Vooral de linkshandige Neil Harvey en Norman O'Neill weerstonden de Engelse bowlery voortreffelijk. Binnen twee uur scoorden zij voor het derde wicket 146 runs. O'Neill zorgde voor 82 punten (11x4); Harvey scoorde zijn twintigste century in testcricket, hij voegde 114 rurts toe aan het Australische totaal. Zijn innings be vatte 15 vieren. Ruim 20.000 toeschouwers waren getui ge van het voortreffelijke batten van de Australiërs, die met prachtig aanvallend cricket de bezoekers tot geestdrift brach ten. Debutant Bill Lawry, die opende, zorgde meteen al voor een verrassing. Rustig en beheerst scoorde hij 57 runs. De Engelse aanval stelde teleur. Zelfs Sta- ham en Trueman, de Engelse fastbowlers, slaagden er niet in de Australische bats- lieden in moeilijkheden te brengen. De Aussies hadden voor hun 359 runs dan ook amper 5 uur nodig. Honkbal De Nederlandse honkbalploeg heeft vrij dag haar eerste wedstrijd tegen de Grand Rapids Sullivans met 0-5 verloren. Drie Sullivan-werpers hielden de Nederlanders op twee honkslagen in deze wedstrijd. Sport in het kort WIELRENNEN. De eerste etappe van een driedaagse wegwedstrijd in de omge ving van Clermont Ferrand, is vrijdag gewonnen door de Fransman Ignolin. Hij legde het parcours van 140 kilometer af in 3 uur en 28 minuten Zijn landgenoot Co- lette werd tweede in dezelfde tijd als de winnaar. Van de Nederlanders plaatsten Kersten en Geldermans zich respectievelijk als vierde en vijfde.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19