Compromis in Genève over Laos-bestand Impasse over de interpretatie van Weense belofte" mogelijk doorbroken N.V.V.-woordvoerder hekelt huurverhogingsvoorstellen hamol weer vandaag! HET WEER Veiligheidsraad neemt de Angola-resolutie aan Borgward-Skoda AUTO UNION - DKW ram COIFFURES DE VRIES v. LOON's Einde der R.T.C. in zicht Paard op hol in Onstwedde Met steun van Amerika Beroep op Portugal tot matiging TOESTAND VAN EDITH PIAF PLOTSELING VERSLECHTERD Nieuw Deens-Brits visserij-incident Overleg in Den Haag over Venezolanen op Curacao Weer stagnaties in het treinverkeer ZATERDAG 10 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 183 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSENIJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c.t p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJ muider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuidem T. Kosak Uitgave» Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houblraat 98, Haarlem Directies P. W. Peereboom en Mr. ËLC^vMderM^e N.V. Garage VERBEEK N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTI AANSE Uitdeuken - Repareren Prijzen vanaf 6.175.- AUTOMOSUE' SJïDRIJF Suriname krijgt meer zejstandigheid Iets lagere temperaturen Aan het strand: In de krant van heden: Sport 19 éefore ijou&ty! NYLON REGENJASSEN Het woord is aan Asiel of uitlevering? Vele forensentreinen tussen Amsterdam en Haarlem uitgevallen „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. ÏJmuider Courant Nu de Geneefse conferentie over Laos nog steeds stokt, maakt de delegatie leider van de rechtse regering van prins Boen Oem, Disoek Na Champa- sak, van de gelegenheid gebruik om de pers in te lichten over het offi ciële Laotische standpunt in het con flict met de Pathet Lao en de neutralisten. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 10 juni. Op de Geneefse conferentie over Laos beginnen zich de vage vormen van een compromis af te tekenen tussen het westelijke, vooral het Amerikaanse standpunt, dat een wapen stilstand als voorwaarde van een poli tieke regeling stelt en dat van de Sovjet-Unie, dat de nadruk legt op zon politieke regeling zelf. Na een bespre king van een uur tussen de Amerikaanse delegatieleider Harriman en de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromyyko, verluidde gisteren in Genève dat de twee blokken ieder een beroep zouden doen op bun beschermelingen in Laos om zich stipt aan de wapenstil stand te houden en dat zij zich voor de naleving daarvan min of meer garant zouden stellen. Zon compromis zou de conferentie in staat stellen met haar eigenlijke werk te beginnen. De ver onderstelling dat de stokkende Laos- conferentie hierdoor opnieuw op gang gebracht zou kunnen worden, werd kracht bij gezet door het bericht dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, tegen alle aanvankelijke verwachtingen in zondag in Geneve zou arriveren. De impasse op de Laos-conferentie in Genève kwam voort uit verschillende in terpretaties van de overeenkomst die Ken nedy en Kroesjtsjev in Wenen sloten. De Amerikanen die tezamen met Groot-Brit- tannië, Frankrijk, Thailand en Zuid-Viet- nam de conferentie voorlopig boycotten, wezen er gisteren op, dat in het Weense communiqué het „belang van een effec Advertentie tieve wapenstilstand" wordt erkend. Zij stelden zo'n wapenstilstand als praelabele conditie voor het voortgaan van de confe rentie, vooral sinds de communistische Pa thet Lao met de verovering van Ban Pa- dong die wapenstilstand huns inziens had geschonden. De communistische delegaties, hadden evenwel een andere uitleg. Zij zeiden „Lees het Weense communiqué maar eens goed na. Daarin staat méér, namelijk dat de beide leiders het tot stand komen van een internationaal gegarandeerde neutrali teit voor Laos wensen en in dat verband het belang van een effectieve wapenstil stand erkennen". In hun conferentiestrate gie betekende dat: „Naarmate er vooruit gang op de conferentie wordt geboekt, kan de huidige, ongetwijfeld gebrekkige wa penstilstand verbeterd worden". Een van de oostblok-ministers zei mij bovendien: „Zolang de strijdende partijen in Laos geen vrede naderbij zien komen, zullen zij de posities willen versterken van waaruit zij morgen misschien opnieuw slag moe ten leveren en dat schept onherroepelijk incidenten". Deze interpretatiepuzzel is inmiddels, on danks de aanwijzingen voor een nog niet helemaal opgelost. Harriman bracht gis teren, zoals gezegd, een bezoek van een uur aan Gromyko en overhandigde hem daarbij een nota van Dean Rusk, waarin opnieuw op een staken van het vuren in Laos wordt aangedrongen. Zonder twijfel heeft Gromyko daarop geantwoord: Wij moeten vooruitgang op de conferentie zelf boeken. Vooruitgang die moeilijk zal blij ken, want de Russische voorstellen behel zen een „troika" een commissie be staande uit een westerse, een communis tische en een neutralistische afgevaardig de met veto waarvan het westen, ook al heeft het Laos in feite al afgeschreven, niet graag een precedent zou willen accep teren. Het geval-Ban Padong zelf blijkt overi gens ook uit uiteenlopende interpretaties te zijn voortgekomen. De door de Ameri kanen gesteunde Boen Oem-regering heeft Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Advertentie Lange Herenstraat 36 -38 - Haarlem Telefoon 14371 Advertentie Incl. verwarming. Hoofdagent voor Haarlem en omstreken Bloemendaal - Korte Kleverlaan 30 - 40 Telefoon 02500 - 51301 toegegeven militaire versterkingen naar deze strategische enclave achter de Pa thet Lao-linies per vliegtuig te hebben ge stuurd in de veronderstelling dat dat mocht. De neutralist prins Soevama Phoema en de Pathet Lao-leider Soephanoevong wa ren een andere mening toegedaan. Zij ga ven Boen Oems troepen één week de tijd de aangeveorde versterkingen terug te trek ken en toen dat niet gebeurde ondernamen zij een „schoonmaakoperatie om de orde te herstellen" in de veronderstelling dat dat mocht. Een ingestelde „kleine commissie" uit de Ronde-Tafelconferentie in Den Haag heeft overeenstemming bereikt over het principe van Suriname's zelfstandigheid. Naar aanleiding hiervan werd een verkla ring opgesteld, die aan de plenaire ver gadering van dinsdag zal worden voorge legd. De inhoud zou neerkomen op een be reidverklaring van Nederland en de Ne derlandse Antillen om mede te werken aan dé verwezenlijking van de Surinaam se verlangens. Voorgesteld wordt, een werkgroep in te stellen die de mogelijk heden zal bestuderen en een oplossing zoe ken binnen het koninkrijk. Intussen zullen Suriname en de Antillen nauwer betrok ken worden bij het buitenlands beleid en zullen de mogelijkheden die het statuut thans biedt, worden uitgeput. Het is niet onmogelijk dat de conferen tie dinsdag beëindigd wordt. In Onstwedde (Groningen) is vrijdag middag een paard op hol geslagen. Het dier rende een zijstraat in, ramde een hek, wist zich te bevrijden van de aangespan nen vrachtwagen en holde nog enkele hon derden meters verder totdat het struikel de en vlak voor een kinderwagen tot stil stand kwam. De baby in de kinderwagen bleef ongedeerd, de voerman eigenaar van het paard liep bij de val van zijn wagen een hersenschudding op. De heer W. van Halm, hoofd van de af deling propaganda, scholing en vorming van het N.V.V., heeft voor de radio zijn „puntjes op de i" gezet over de aangekon digde huurverhogingen. Hij bracht in herinnering dat het stand punt van de werknemers niet neerkomt op een afwijzing van elke huurverhoging. Zij verklaren zich met verhoging akkoord mits de huren niet meer dan 15 pet. van het inkomen van de gemiddelde werkne- Advertentie Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking, tijdelijk gevolgd door enige regen of en kele buien. Aanvankelijk zwak ke veranderlijke wind, later overwegend matige naar weste lijke richtingen draaiende wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen minder fraai strandweer. Meer bewolking met tijdelijk wat regen, gevolgd door opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuid. Overdag tempera turen van 16 tot 18 graden. Tempe ratuur van het zeewater bijna 15 graden. Vooruitzichten: achter een kleine depressie die morgen ten zui den van ons passeert volgt beter, maar wisselvallig weer. mer bedragen. „Nimmer hebben de vak centralen zich akkoord verklaard met een verhoging van 30 pet. Deze hebben steeds de stelling verkondigd dat over het even wichtshuurpeil (waarvoor die 30 pet. ver hoging noodzakelijk zou zijn) thans geen verstandig woord te zeggen valt. Het is helemaal niet uitgesloten" aldus de heer Van Halm „dat de door de woning nood opgejaagde bouwkosten en winsten na het inlopen van de achterstand in de woningbouw een aanzienlijke terugval zul len vertonen". „Met haar beslissing tot drie verhogin gen is de regering gaan zitten tussen het uiterste werkgeversstandpunt en het even eens vergaande standpunt van de Kroon leden in de S.E.R. Hét werknemersstand punt is volkomen genegeerd. Zouden de plannen doorgang vinden dan zal de eer ste jaren een aanzienlijk deel van een mo gelijke welvaartsstijging in de zakken van de huiseigenaren verdwijnen" aldus spre ker, die daarop liet volgen dat de vak- centralen volhouden dat de nodige com pensatie voor een eventuele huurverhoging niet van de produktiviteitsruimte mag worden afgetrokken. Het plan van de re gering betekent immers, dat het werk nemersaandeel in het nationale inkomen bij elke huurverhoging gaat dalen. Voor deze herverdeling ten gunste van de zelf standige beroepsbevolking, dat zijn dus de ondernemers, past het N.V.V. De zorg van de regering voor de huiseigenaren strekt wel ver, zo vervolgde de heer Van Halm. Bijna een jaar van te voren moet al reke ning worden gehouden met de belangen van deze groepering. De wijze waarop de stichting met de plannen van de regering in kennis werd gesteld, wekt het vermoeden, dat de re gering de Stichting van de Arbeid heeft willen beletten een unaniem gunstig ad vies over de voorstellen van de metaal nijverheid uit te brengen. Dit is nu de derde maal dat de regering bij de loon- voorstellen van de metaalindustrie een spaak in het wiel tracht te steken. De spreker vroeg of dit kabinet zich niet rea liseert, dat het extremistische elementen met zijn politiek de kansen voor onrust stoken op een presenteerblaadje aan biedt". De heer Van Halm besloot met de hoop uit te spreken dat het bedrijfsleven even eensgezind als dat met de arbeidstijdver korting voor de bouwnijverheid is ge beurd, er in zal slagen de regering ervan te overtuigen, dat zij met deze nieuwe voorstellen opnieuw de verkeerde weg is ingeslagen. NEW YORK (UPI) De Veiligheids raad van de UNO heeft gisteren een Afri kaans-Aziatische resolutie aangenomen, waarin een beroep wordt gedaan op Por tugal om onmiddellijk af te zien van het nemen van vergeldingsmaatregelen tegen opstanden van inheemsen in het Afrikaan se gebied v n Angola. De Verenigde Sta ten behoorden onder de voorstemmers, die een meerderheid hadden van negen tegen nul; Groot-Brittannië en Frankrijk onhiel- den zich. De raad had tevoren een Russische eis verworpen, volgens welke de UNO Portu gal zonder meer had moeten veroordelen voor zijn optreden in Angola. De stemming hierover was vier tegen drie met vier ont houdingen. Hierdoor waren niet de vereiste zeven voorstemmers gehaald. Rusland, Ceylon, Liberlë en de Verenig de Arabische Republiek stemden voor de Russische resolutie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Turkije tegen. Frank rijk, China, Chili en Ecuador onthielden zich. Nadat de Franse chansonnière Edith Piaf donderdag uit het Amerikaanse zie kenhuis was ontslagen, twaalf dagen na dat zij een operatie had ondergaan, moest gisteren weer een spoedoperatie op haar worden verricht. Zij werd 's middags om vier uur de operatiezaal binnengebracht. De operatie duurde ruim drie uur. Donderdag was Edith Piaf, die 45 jaar is, overgebracht naar het landhuis van haar impresario Louis Biarrier. Zij zou daar een aantal weken blijven om op krachten te komen en wilde dan weer gaan werken. Maar haar toestand ver slechterde plotseling en haastig werd zij naar het ziekenhuis teruggebracht. De Portugese afgevaardigde, Vasco Vieira Garin, deelde na de stemming on middellijk mee, dat zijn regering de be moeienis van de Veiligheidsraad met de kwestie Angola beschouwt als onrechtma tig en onrechtvaardig. De resolutie die de raad aannam, was ingediend onder auspiciën van Liberië, Ceylon en de Verenigde Arabische Repu bliek. Portugal is er voorts in uitgenodigd alle mogelijke medewerking te verlenen aan de commissie voor Angola die de UNO-As- semblee in april heeft ingesteld, om de toestand in Angola ter plaatse te bestu deren en er verslag over uit te brengen Vergeefs De Verenigde Staten hebben achter de schermen nog vergeefs geprobeerd de hardheid van de resolutie wat te verzach ten. Hoewel een Chiieens amendement voor een vreedzame oplossing in overeenstem ming met het UNO-handvest aangenomen werd, forceerden de 43 Afro-Aziatische landen en Joegoslavië de verwerping van een aanvullende paragraaf, die hetzelfde vraagt van anti-Portugese elementen in Angola als van Portugel zelf, namelijk be eindiging van de gewelddaden. De bovengenoemde commissie van on derzoek voor Angola, gedelegeerden van Bolivië, Dahomey, Malakka, Finland en •Soedan omvattend, is intussen in New York met haar vergaderingen begonnen De commissie zoekt, zoals gezegd, toe gang tot Angoia om ter plaatse een on derzoek in te stellen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kerkdiensten4 F ilms 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Scheepsberichten 6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Op en om het Binnenhof9 Panda en andere beeldverhalen.11 Puzzel11 Feuilleton 11 Erbij13 tot 16 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif LONDEN (UPI) De bemanning van een Deens visserijbeschermingsvaartuig joelde en voer weg, toen een Britse trei- ler dringend om medische hulp verzocht. Dit is gemeld door Victor Crips, kapi tein van de treiler Boston Arrow uit Lowe stoft. Hij zei dat dit incident eerder deze week plaats vond ten westen van de Dog- gersbank. Crips geloofde dat het dezelfde Deen was die op 30 mei ter hoogte van de Faroer-eilanden vuurde op de treiler Red Crusader uit Aberdeen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSLSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Schopenhauer: Elk kind is in zeker opzicht een genie, en elk genie is in zeker opzicht een kind. WILLEMSTAD, Curagao, (UPI) Vrijdag zijn twee vliegtuigen met Venezo laanse functionarissen aangekomen op Cu ragao om de uitlevering te vragen van de zeven „rebellenofficieren" van het Vene zolaanse leger, die donderdagavond een vliegtuig van de regering hebben gekaapt en de piloot hebben gedwongen op de lucht haven Willemstad eên landing uit te voeren. De officieren die terecht hadden moeten staan voor hun rol in de mislukte opstand van 1960 tegen de regering, hoopten op Curagao politiek asiel te verkrijgen. President Romulo Betancourt van Ve nezuela heeft de Nederlandse ambassa deur in Caracas, de heer H. M. Boon bij zich ontboden, om hem erop te wijzen, dat hij vastbesloten is om de rebellen voor de krijgsraad te brengen, en daarvoor de uitlevering van de zeven gevangenen wenst. De Antilliaanse bestuurders zouden voor een moeilijke beslissing staan omdat Cu ragao tot dusver steeds asiel heeft ver leend aan politieke vluchtelingen uit Ve nezuela. Thans wordt blijkens het ministerie van Buitenlandse zaken in Den Haag overleg gepleegd tussen de Nederlandse regering en de in Den Haag aanwezige Antilliaanse ambassadeur te Caracas betrokken. Zo lang dit overleg niet is afgesloten, kunnen geen verdere officiële mededelingen wor den gedaan, aldus Buitenlandse Zaken. In politieke kringen in Den Haag wordt verbazing uitgesproken over het feit dat in het vliegtuig met zulke belangrijke ar restanten aan boord kennelijk geen behoor lijke veiligheidsmaatregelen waren geno men, waardoor het mogelijk werd dat het vliegtuig terwijl er een schietpartij plaats vond, op een vliegveld van een bevriende mogendheid daalde met alle gevaren van dien. In Willemstad is vernomen dat het een bijzonder gelukkig toeval was dat niemand donderdagavond werd gedood bij de schiet partij tijdens de aankomst van het vlieg tuig vergezeld ging. Een tamelijk grote menigte was op het vliegveld, wachtend op de aankomst van het KLM-üjnvliegtuig uit New York. Maar dit vliegtuig kreeg opdracht op Aru ba te blijven, waar het was geland op weg naar Willemstad. De Venezolaanse minister van Buiten landse Zaken, dr. Briceno, hoopt naar hij gisteren verklaard heeft op „de medewer king van het bevriende Nederland" Hij wees erop, dat er tussen beide landen geen uitleveringsverdrag bestaat, maar hij legde er de nadruk op dat men „in dit geval niet van uitlevering kan spreken, omdat het hier niet gaat om politieke vluchtelingen, maar om mensen die door een Venezolaans gerechtshof berecht zou den worden. „Het gaat dus om terugkeer en daarvoor is geen verdrag nodig", zei hij. (Van onze Amsterdamse redacteur) Hollen en draven van het ene perron naar het andere dat was het beeld op het Centraal Station te Amsterdam vrij dagavond tijdens het spitsuur van de naar huis kerende forensen. Hoewel de spoorwe gen in de loop van de dag de treinver- tragingen tot een minimum hadden weten te beperken, liep het na half vijf in Noord hólland geheel uit de hand. Reizigers met bestemming Gooi kampten met vertragin gen tot een kwartier, als zij tenminste geen trein misten, want de aanhoudende mede delingen over op andere perrons dan ge woonlijk vertrekkende treinen vereisten grote oplettendheid. Tot half zeven vertrokken alle treinen in de richting Haarlem te laat. Om enige or de op zaken te stellen werden negen trei nen tussen Amsterdam en Haarlem ge schrapt. Belangrijke vertragingen, soms van twintig minuten, deden zich ook voor op het traject Amsterdam-Alkmaar. Door in Amsterdam en elders de wacht tijden van aansluitende treinen zoveel mo gelijk te beperken, werd de achterstand in de loop van de avond ingelopen. De spoor wegen wijten de moeilijkheden grotendeels aan stroomstoringen. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling Advertentie boekenwand 24.75 HOPT TRIPT.FX en BOARD Kh.Nf9KMF.RI.AAN 159 - TELEFOON f770

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1