Nieuwe stichting bepleit ruimte voor de jeugd RUYS&CO A.R.-voorzitter wil meer respect voor de overheid AGENDA 3 iHugo de Groot-vliegramp niet ontraadseld Kort en bondigy Bl L K.v.K. wil ringweg om Amsterdam-Noord Transatlantisch verkeer valt sterk tegen Ook Wim Kan gaat te ver Olieverontreiniging mogelijke oorzaak CBR kampt met grote drukte Pleegvader van Adèle verwacht zeer spoedig een beslissing De vrije zaterdag en het technisch onderwijs Kortere werkweek voor Amsterdamse politie België onttrekt zich niet aan verplichtingen Hulp voor boeren in overstroomd Limburg Verzending van zeepost Taldispevt Geen betrouwbaar weer 1 V weet H SILVER STOEPKE heeft 't ZATERDAG 10 JUNI 1961 2 Recreatie mag niet worden achtergesteld SPRITE CARAVANS vanaf 2795.00—7500.00 EX AMENUITSLAG: Een 10 voor ETERN A Een 10 voor CERTI N A Een 10 voor PRISMA Een 10 voor INDUS Een 10 voor REMOV'A Een 10 voor 1UNGHANS Overvener veroordeeld tot vier maanden VOOR AL UW REIZEN naar Officieel boekingskantoor voor alle Scheepvaart- en Luchtvaart Maatschappij'en KRUISSTRAAT 43 - TELEFOON 20679- 20680 HAARLEM Spot niet met de ministers \SH01 fins iiitnihii Haarlem V eisendJ muiden Beverwijk Heemskerk Haags meisje terecht RAAD VOOR DE LUCHTVAART Dit jaar reeds 30.000 rljexatrièns fné'êY Oostenrijkse voogd wil de baby niet hebben Starfighter-project f| 1 z Van onze Amsterdamse redacteur) De tentoonstelling „Ruimte voor de jeugd", die verleden jaar in het bouwcen trum in Rotterdam werd gehouden, heeft de noodzaak om de vraagstukken met de kwestie tot ruimtelijke ordening, jeugd- en vrije tijdsbesteding nader aan te pakken dusdanig aangetoond, dat een nieuwe stichting onder de naam „Ruimte voor de jeugd" is opgericht. De stichting heeft zich thans in Amsterdam gepresenteerd in een bijeenkomst waar de doelstellingen zijn bekendgemaakt en toegelicht. Dat doel is: verbetering en uitbreiding van de accommo daties voor de jeugd voor spel en sport, recreatie, culturele activiteiten en eigen ini tiatieven voor vrije tijdsbesteding. Men wil dit bereiken door het verrichten van studies, het verzamelen van gegevens, profiteren van ervaringen in binnen- en buitenland en het geven van adviezen. In zijn toelichting stelde de voorzitter, de heer J. W. Ooms, van de landelijke Vereniging Clubhuiswerk dat de bevolking sinds 1900 is verdubbeld en de oppervalkte woeste grond met 60 percent is achteruit gegaan, dat de Randstad Holland een dichtheid heeft van 2496 inwoners per vier kante kilometer en dat Nederland slechts 50 ha per duizend inwoners aan natuur- ruimte telt, tegen België 90 ha en Zwit serland 450 ha. De ontwikkeling van de samenleving vraagt voor vele levensgebieden ruimte, zoals voor industrie, weg- en havenwer- werken, woningbouw, land- en tuinbouw, oefenterreinen voor de defensie en recrea tie. Elk gebied kan met argumenten verde digen dat het de verlangde ruimte nodig heeft. Al die gebieden zijn volgens spre ker cok even belangrijk. Maar juist daar om dient de recreatie niet te worden ach tergesteld. Bijna de helft van onze bevolking be hoort tot de leeftijdsgroep van 0 tot 25 jaar. Deze jeugd vraagt ruimte om te spelen en te leven, in de woning en daar buiten. De mogelijkheden worden echter steeds kleiner. De stichting is er zich van bewust dat dit probleem niet met stan daardoplossingen kan worden afgedaan. Zij meent dat iedere situatie een eigen op lossing vraagt en dat daarbij moet wor den nagegaan, of in de woning, in de buurt en daarbuiten al het mogelijke is gedaan. Men wil in een zo groot mogelijke samen werking een zo efficiënt mogelijk gebruik van de schaarse ruimte bevorderen. Reizende tentoonstelling De eerste activiteiten van de jonge stichting hebben geresulteerd in een boek je, waarin een aantal deskundigen ver schillende aspecten van het recreatiepro bleem hebben belicht. De publicatie zal worden toegezonden aan alle instanties die iets met de jeugd te maken hebben. De volgende stap zal zijn het inrichten van een reizende tentoonstelling die bedoeld is om plaatselijke activiteiten te prikkelen. Het voor dit alles benodigde geld dp begroting voor dit jaar is gesteld Ójp 50.000,- en die van het volgend jaar op het dubbele van dit bedrag hoopt mem Advertentie v. EERDE, leidsevaart 232-252 - Tel. 10138 voor de helft te verkrijgen met overheids subsidies, waarvoor bij het ministerie van O.K. en W. reeds een aanvraag is ingediend en voor de rest uit bijdragen van instellingen als het Koningin Juliana- fonds en het Prins Bemhardfonds, alsme de van het bedrijfsleven. In het stichtingsbestuur zitten vertegen woordigers van de landelijke Vereniging Clubhuiswerk, het Nederlands Cultureel Contact, het Bouwcentrum, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de Neder landse Sportfederatie en de Nederlandse Jeugdgemeenschap. Daarnaast zijn waar nemers bij het bestuur aangewezen door het ministerig van O.K. en W. en het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Het secretariaat is gevestigd in het bouwcentrum in Rotterdam. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse Kamer van Koophan del heeft in een adres aan B. en W. van Amsterdam aangedrongen op een krachtig bevorderen van de aanleg van het deel van de ringweg om Amsterdam-Noord, op dat de brug over het Buiten-IJ bij Schel- lingwoude een rechtstreekse verbinding krijgt met Rijksweg 7 (Purmerend-Hoorn- Afsluitdijk). De vierbaansweg aan de noordoever van het Buiten-IJ eindigt abrupt bij Tuindorp- Nieuwendam, waardoor het verkeer ge noodzaakt is zich door de nauwe straatjes van dit Tuindorp te wringen. Deze situatie schept een welhaast onhoudbare toestand voor de bewoners van het dorp, alsook voor de verkeersdeelnemers, aldus het adres. Advertentie Allemaal tieners, die de proef met glans hebben doorstaan. Wat wilt u Het zijn dan ook de beste in hun prijsklasse. Wanneer uw zoon of dochter in goede merken hun keus mogen doen, zullen zij zeker SLAGEN. Dit jaar zijn onze collecties wel extra mooi Het huis met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 Telefoon 20049 De Amsterdamse politierechter heeft conform de eis van de officier van Justi tie de 24-jarige P. W. van H. uit Overveen bij verstek wegens het bedreigen met lood- slag of zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden. Op 24 november reed Van H. op het Dam rak in Amsterdam in zijn auto zonder snel heid te minderen in op een adjunctinspec teur van politie die met een rode lamp het stopteken had gegeven. De politieman kon door opzij springen zich ternauwernood in veiligheid brengen. Hij loste een waar schuwingsschot, waarna de bestuurder, die geen rijbewijs had, zijn auto tot stilstand bracht. President-directeur* KLM Naar de mening van de president-direc teur van de KLM, drs. E. H. van der Beu gel, is het transatlantische luchtverkeer van de afgelopen voorzomer sterk tegen gevallen en zal dit ook in de komende zo mer ver beneden de verwachtingen blij ven. De heer van der Beugel zei dit op Schip hol, na zijn aankomst uit New York, waar hij de voorbereidende besprekingen van de komende conferentie van de IATA heeft bijgewoond. Het pessimistische geluid geldt volgens de heer Van der Beugel niet alleen voor de KLM, maar is een algemeen verschijnsel. Op de conferentie in Amerika heeft men de oorzaken trachten op te sporen, maar een directe oorzaak heeft men niet kunnen vinden. Door het ongeluk met de DC-8 „Fridtjof Nansen" is de nieuwe president-directeur van de KLM slechts één ochtend bij de IATA-conferentie aanwezig geweest. Advertentie De voorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft op een in Utrecht gehouden deputatenvergadering van deze partij gepleit voor de erkenning van de hoogheid van het overheidsambt. Dr. Berghuis meent, dat „zij difi h^ o^eijhei^^mlV^l^edpo, ^.en, andere vyije^ jwjn ^epaderij^ .yerd^eaen^n. behoeven dan bijvoorbeeld een bedrijfsdirectie oï een verenigingsbestuur". *7 \f I ft ft „Nu de overheid zich op een zeer breed terrein met onderscheidene schakeringen van de samenleving bezig houdt en bezig moet houden en dientengevolge in een groot aantal individuele en groepsbelangen regelend ingrijpt, is er," aldus de heer Berghuis, „in ons democratisch bestel sprake van een veelvuldig contact en over- c Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: leer lingenuitvoering Kennemer Balletstudio. BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Vijf gebrand merkte vrouwen", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Het mysterie van de man die verdween", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Handel in minder jarigen", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „Een kus voor je sterft", 18 j. Zondag 11 u.: „Het grote circus van Moskou", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Vera Cruz", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „De grote bedrieger", 14 j. Zon dag 14 en 16.15 u.: „Pijn en gijn in de kazerne", a.l. Maandag en dinsdag 20.15 u.: „Suddenly last Summer", 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Spel der sentimenten", 18 j. Zondag 11 u.: „Don Giovanni", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De drei ging uit het heelal", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De vergeten patrouille", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Misdadig zwijgen", 14 j. Zondag 11 u.: „In het jachtgebied der haaien", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „Mijn man is bij de F.B.I.", a.l. Zondag 14.30 u.: „Om de smaragd van Siwa", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Slag om de V 1", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expositie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u., zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Dagelijks 1022 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D. Harting). Dagelijks 10—17 u., zondags 13— 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1— 3): Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 9—17 u., tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 9 juni). ZATERDAG 10 JUNI City Theater, 19 en 21.15 u.: „Elvis Pres ley's G. I.-blues". Rex Theater, 20 u.: „De plunderaars". ZONDAG 11 JUNI City Theater, 15, 19 en 21.15 u.: „Elvis Presley's G. I.-blues". Rex Theater, 15 u.: „De jacht op het groene vuur"; 20 u.: „De "lunderaars". MAANDAG 12 JUNI City Theater, 20 u.: „Elvis Presleys G. I.- blues". Rex Theater, 20 u.: „De plunderaars". Pieter Vermeulenmuseum, 9.3012 u. en 14—16.30 u. „De ZATERDAG 10 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. jacht op Adolf Eichmann". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet". W.B. Theater, 20 u.: ,?Omar, de woestijn havik". ZONDAG 11 JUNI Kennemer Theater, 14.30 u.: „Het is heerlijk om jong te zijn"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Betaal of sterf". Luxor Theater, 14.30 u.: „De zoon van de Sheik"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet". W.B. Theater, 14.30 u.: „Het purperen masker"; 16.30 en 20 u.: „Het uur der ver gelding". MAANDAG 12 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Be taal of sterf". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet". W.B. Theater, 20 u.: „Het uur der ver gelding". Marquette-theater, zaterdag en zondag 20 u.: „Misdaad uit de lucht"; zondagmid dag 14.30 u.: „Lassie's beste vriend". Het 19-jarige meisje H. W. Boersema dat sinds 24 mei spoorloos uit Den Haag was verdwenen, is bij kennissen in Hat- tem aangehouden. Het meisje was bij de kennissen komen aanlopen, maar toen de ze hoorden dat haar opsporing was ver zocht, belden ze de Haagse politie op. leg met allerlei maatschappelijke organen en instanties. Talrijk zijn de vertegen woordigers van materiële en ideële belan gen op economisch, sociaal, cultureel en ander terrein die hun belangen bij de overheid bepleiten. Dit geschiedt met na me in de sociaal-economische sector". Dr. Berghuis meent, dat in het daaruit voort vloeiende intensieve onderlinge verkeer tussen overheid en burgerij in de stijl van het contact met die overheid, en de vorm waarin men zijn wensen en verlangens aan de orde stelt en via de publiciteitsmedia naar buiten draagt „soms iets tot uitdruk king komt van een niet geheel in acht ne men van de zeer bijzondere positie van die overheid." „Soms is er, aldus de heer Berghuis, sprake van een beschouwen van die overheid als partij in het gesprek of als gelijkwaardige onderhandelingspart ner. Een dergelijke instelling zou, naar de mening van de A.R.-voorzitter, tot schade van de wezenlijke waarde van een demo cratische politiek zijn. Wim Kan gehekeld Ook kantte de heer Berghuis zich tegen kranten die niet meer schrijven van mi nister die of die, maar van „De Quay", „Zijlstra" of „De Pous". Er zit naar zijn mening in deze stijl voor het gevoel van de lezer iets dat de indruk geeft of men „met een willekrig persoon Jan, Piet of Klaas" te maken heeft en het ambt niet primair stelt. Ongemerkt, aldus de heer Berghuis, kan dit aan het respect voor het overheidsgezag afbreuk doen. Dr. Berghuis zei, dat ook bij de politieke spot en het humoristisch aan de kaak stel len van regerings- en andere hooggeplaat ste personen zoals die in ons land bedre- van wordt door Wim Kan de grens van het ontoelaatbare heel dicht wordt benaderd, zo niet overschreden. Levensvoorwaarde „De wijze waarop de heer Kan soms met de minister-president om springt mag, aldus dr. Berghuis, uit een oogpunt van menselijke zwakhe den aan de kaak stellen erg geslaagd schijnen, maar het gaat soms een ge brek aan respect voor het ambt ver raden, althans bij anderen veroorza ken". De heer Berghuis noemde het tenslotte van belang, dat juist terwille van het grote goed der democratie ook de grenzen van de democratie en van het democratische spel in acht worden genomen. Een doelbewust hooghouden van het gezag is, aldus de heer Berghuis, een levensvoor waarde voor de democratie. Dr. Berghuis bepaalde zijn gehoor bij enkele uitgangspunten voor een christe lijke staatkunde zoals de A.R.-partij die als belijdende reformatisch-christelijke partij steit. Hij deed dit ter gelegenheid van de behandeling van een nieuw beginsel programma van zijn partij. Hij herinnerde eraan, dat het eerste beginselprogramma werd gesteld en geschreven uit de magis trale hand van één figuur, één man, die daarmee vertolkte wat leefde in de veelal nog onmondige harten van een brede volksgroep. Het huidige ontwerp van het beginselprogramma is een produkt van deze tijd, aldus de heer Berghuis, in nuch ter collegiaal verband opgesteld, maar met inspraak van de mondig geworden volksgroep, welker opvattingen het ook thans vertolkt. De Raad voor de Luchtvaart kan vol gens een vrijdag door de voorzitter mr. J. E. van der Meulen voorgelezen uit spraak, niet met zekerheid de oorzaak vaststellen van het ongeval, op 14 augus tus 1958 nabij Ierland overkomen aan het K.L.M.-vliegtuig „Hugo de Groot", waarbij alle 99 inzittenden omkwamen. Ook het onderzoek omtrent de mogelijk heid dat het ongeval veroorzaakt zou zijn door een bomexplosie, heeft geen feiten opgeleverd, die een conclusie zouden wet tigen. De raad kent echter een hoge graad van waarschijnlijkheid toe aan de juistheid van de veronderstelling als zou de oor zaak van het ongeval liggen in het optre den van „overspeeding" van een der bui tenste luchtschroeven. Dit zou het gevolg hebben kunnen zijn van verontreiniging van de olie, na het optreden van tandwiel breuk bij het overschakelen van de aan jager van de bijbehorende motor op een hogere versnelling. Deze overschakeling moest omstreeks de tijd waarop het vlieg tuig verongelukte geschieden. De raad is van oordeel dat de bij deze verontreiniging optredende ontregeling van de luchtschroef door metaaldeeltjes die regulateurschuif en klep blokkeren, van zodanige aard kan zijn dat de schroef naar vlakke spoed loopt en niet in vaan stand kan worden gebracht. Deze toestand levert een verstoring van de vlucht op, Het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen in Den Haag heeft met grote drukte te kampen. Het aantal aanvragen voor rijexamens be draagt op het ogenblik ongeveer 2500. Tot nu toe zijn er dit jaar 30.000 rijexamens méér afgelegd dan in de overeenkomstige periode van 1960. Totaal zijn er vorig jaar 425.000 rijexamens afgelegd. Met grote inspanning slagen wij er in, aldus zei ons de directeur, de heer H. M. W. Westerlaken, de werkzaamheden zon der stagnatie te doen verlopen. Een van de problemen waarvoor het C.B.R. zich voortdurend ziet gesteld is het werven van voldoende vakbekwame adviseurs. Op het ogenblik beschikt het bureau in Neder land over een korps van 273 adviseurs, van wie er 60 in vaste dienst zijn. In de loop van de komende maanden komen daar nog ongeveer tien krachten bij. Het streven is er op gericht de tijd, lig gend tussen de dag van aanvraag voor een rijexamen en het afleggen van dat exa men zo kort mogelijk te houden. In de meeste kringen bedraagt de wachttijd 21 dagen. Door het aantrekken van extra- personeel voor de avonduren op het bu reau in Den Haag wil men de wachttijd die er ligt tussen de dag van het examen en het verkrijgen van een rijvaardigheids bewijs, beperken. Bij het begin van de procedure om het ver blijf van de één-jarige baby Adèle Paul in Nederland heeft minister Beermen het Stadtjugendamt In Klagenfurt meegedeeld dat hij van plan was het kind door een sociaal verzorgster weg te laten halen uit Oegstgeest en af te leveren aan de Oos tenrijkse voogd (het Stadtjugendamt). Het voorstel is echter door het Oostenrijkse jeugdzorgbureau afgewezen. Het Stadtju gendamt en enkele andere Oostenrijkse in stanties zijn daarna niet meer bereid ge weest inlichtingen over de baby-kwestie in te winnen bij de International Social Ser vice, omdat hun gebleken is dat persoon lijke sympathieën en antipathieën daar een grote rol spelen. Dit zou thans een Weense ambtenaar van Justitie telefonisch aan de heer De Leeuw, de pleegvader van Adèle hebben meegedeeld. Vast staat 'voorts dat, wan neer het kind in Oostenrijk terugkeert, het in een gesticht wordt ondergebracht. De heer De Leeuw deelde ons mee dat het departement van Justitie overweegt alsnog een verblijfsvergunning voor Adèle Paul te verstrekken. Bovendien is uit be trouwbare bron vernomen, dat enkele buiten de partijen staande instanties inter ventie verlenen ten gunste van de baby. Verwacht wordt dat minister Beerman begin volgende week zal antwoorden op de door het Kamerlid Van Rijckevorsel schrif telijk gestelde vragen. De pleegvader van Adèle sluit de mogelijkheid niet uit dat de minister zeer spoedig een beslissing zal nemen in deze geruchtmakende kwes tie. welke slechts door zeer snel en krachtig ingrijpen met rol- en richtingsbesturing beide, kan worden beheerst. Gelet op de snelheid waarmede deze verstoring zich ontwikkelt is niet altijd te voorkomen dat het ingrijpen der bemanning te laat komt. De raad zegt dat hij geen aanwijzing of vermoeden heeft dat het optreden van de vermoede storing te wijten zou zijn aan nalatigheid van het met onderhoud belaste personeel, of aan een onjuiste handeling van de bemanning, noch dat de beman ning tekort zou zijn geschoten in het be sturen van het vliegtuig na het optreden van de storing. Op grond van de resultaten van het on derzoek beveelt de raad aan, ter vermin dering van de kans op storingen in schroefmechanismen door verontreiniging van de olie, de olievoorziening van schroef mechanismen te scheiden van die van de motor. In Groningen is gisteren een driedaags congres begonnen van de Vereniging van Directies van Nijverheidsscholen. Gisteren heeft de heer R. Fehres uit Scheveningen, voorzitter van de VDN deze landelijke ont moeting geopepd met een rede waarin hij vooral ook aandacht heeft geschonken aan de kwestie van de vrije zaterdag. Hij meende dat het technisch onderwijs zich op dit punt voor de vraag ziet gesteld of het de vrije zaterdag met het behoud van het aantal wekelijkse lesuren moet invoe ren of wel een vrije zaterdag met lestijd verkorting. Persoonlijk was de heer Fehres niet ge neigd te geloven dat het invoeren van de vrije zaterdag een argument kan zijn om de cursusduur te verlengen. Vijf aaneen gesloten schooldagen die allemaal onge veer even lang zijn zullen naar zijn me ning ongetwijfeld een grotere leervermoeid- heid met zich mee brengen. De VDN is zich er wel van bewust, zo verklaarde de heer Fehres, dat een groot deel van de leer lingen devrijje Zaterdag 2al gSan gebrui ken om geld te verdienen in de diensten sector. „Dit soort werk maakt de leerlin gen vrij en zelfstandig", meende hij. „Zij zullen sociale vaardigheden ontwikkelen die in de nabije toekomst van groot belang kunnen zijn". De voorzitter vroeg zich on dertussen af, hoe de vele overbevolkte scholen de vrije zaterdag moeten invoe ren. Hij zag hierin een van de grootste problemen. Ingaande 26 juni wordt ook bij de ge meentepolitie te Amsterdam de vijfdaag se werkweek ingevoerd. In nauw overleg met de afdeling Amsterdam van de Cen trale van Politie-Organisaties en de mede zeggenschapscommissie van het admini stratief en technisch personeel, zijn de voor deze invoering noodzakelijke voorbe reidingen getroffen. Rekening houdend met de voor de politie noodzakelijke con tinudiensten is getracht, de algemene prin cipes van de vijfdaagse werkweek op de dienstroosters consequent toe te passen. DEN HAAG (UPI) Het Belgische mi nisterie van Landsverdediging heeft giste ren ondershands de Nederlandse regering ingelicht over zijn standpunt ten aanzien van de Belgische socialistische wens dat België zich uit de Starfighter-samenwer- king tussen Nederland, West-Duitsland en Italië zou moeten terugtrekken. België kan zich thans niet meer losmaken op grond van de reeds bestaande contractuele ver plichtingen, zo luidt dit standpunt. Desalniettemin, zo zeggen diplomatieke kringen, zal de gehele kwestie van het Star fighter-project aanstaande maanden in een zitting van het Belgische kabinet worden besproken. Haagse politieke kringen zijn van me ning dat door de officiële Belgische hou ding voorlopig althans de ernstigste onge rustheid is weggenomen. Het bericht dat de socialistische kamerfractie zich tot de minister van Landsverdediging, Seghers, zou wenden om te onderzoeken of België zich nog zou kunnen terugtrekken, baarde in Den Haag namelijk zeer veel opzien. In Midden-Limburg is een comité in het leven geroepen, dat op korte termijn hulp wil bieden aan de getroffen boeren in de Roerstreek, die ernstige schade ondervin den van de overstromingen. Bijna 500 ha weilanden tussen St. Odi- lienberg en Vlodrop staan reeds enkele dagen blank. De getroffen boeren hebben dringend behoefte aan voer en ligstro voor de stallen. Het comité doet een beroep op de overige Limburgse boeren om voeder bieten te leveren en om tijdelijk koeien in hun eigen stallen onder te brengen. Verder zal de Commissaris der Konin gin in Limburg een bezoek brengen aan de overstroomde gebieden. P.T.T.-tentoonstelling. In de hal van het hoofdgebouw der openbare leeszaal en bibliotheek in Amsterdam is een P.T.T.- tentoonstelling ingericht. Elk aspect van de P.T.T., zoals telefoon, telegraaf, telex, postverkeer, draadomroep en voorts post zegels en beroepsmogelijkheden bij de P.T.T. worden hier aan de hand van langs beide wanden van de hal opgestelde appa raten, machines, foto's en boeken belicht. In verband met deze tentoonstelling is de lectuur over de techniek en met name die der telefonie, telegrafie en post in deze bibliotheek belangrijk uitgebreid. De ex positie is geopend tot 9 juli. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss Nieuw Amsterdam (11 juni), ss Maasdam (12 juni) en ss Groote Beer (15 juni); Argentinië: ms Alu- dra (12 juni); Australië: ss Woodarra (14 juni) en ms Arabic (15 juni); Brazilië: ms Aludra (12 juni) en ms Cap Palmas (15 juni); Brits-Oost-Afrika: ss La Bourdon- nais (15 juni); Canada: ss Nieuw Amster dam (11 juni), ms Learina (14 juni) en ss Rijndam (15 juni); Chili: ts Havelstein (15 juni); Ned. Antillen: ss Bennekom (13 juni) en ms Batjan (15 juni); Ned.-Nw-Guinea: Schie Lloyd (15 juni); Nieuw-Zeeland: ms Batjan (15 juni); Suriname: ms Jason (14 juni); Unie van Z.-Afrika: ms Capetown Castle (11 juni) en Z.-W.-Afrika: ms Oost- kerk (13 juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Advertentie Het KNMI deelt mede: Een zwakke rug van hoge luchtdruk beheerste vandaag het weer in onze omgeving. De rug is aanwezig tussen een tweetal depressies. Een ervan ligt boven Oost-Europa, terwijl de andere vanochtend in Ierland aankwam. De laatst genoemde storing breidt zijn invloed ge leidelijk in de richting van Nederland uit. Hoewel de depressie wat opvult, moet er toch voor zondag rekening worden gehou den met meer bewolking en toenemende kans op regen of een regenbui. De tempe ratuur wordt daarbij iets lager, terwijl de wind veranderlijk zal zijn. WEERRAPPORTEN Haxtmum-temperatuien binnen- en buitenland. d Nserslag: laatste 34 uur. Den Helder onbewolkt zzw 16 0 Ypenburg onbewolkt zzw 18 0 Vlissingen onbewolkt "zzw 17 0 Eelde licht bew. wzw 20 0 De Bilt mist 19 0 Twente half bew. windst. 18 0 Eindhoven onbewolkt windst. 19 0 Zd-Limburg onbewolkt zw 17 4 Helsinki zwaar bew. zzw 23 0 Stockholm onbewolkt w 25 0 Oslo zwaar bew. z 20 0 Kopenhagen zwaar bew. wzw 19 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 13 1 Londen zwaar bew. windst. 18 0 Amsterdam onbewolkt zzw 18 0 Brussel onbewolkt wzw 18 3 Luxemburg onbewolkt nnw 14 2 Parijs onbewolkt windst. 18 0 Bordeaux licht bew. zo 19 0 Grenoble zwaar bew. nw 18 lu Nice licht bew. windst. 21 5 Berlijn onweer nno 25 1 Frankfort regen nw 21 11 München regen wzw 23 8 Zürich zwaar bew. z 21 11 Genève licht bew. wzw 13 10 Locarno half bew. O 18 71 Wenen geheel bew. nw 24 0 Innsbruck regen wzw 23 15 Belgrado onbewolkt windst. 25 0 Athene onbewolkt windst. 0 Rome zwaar bew. z 26 0 Ajaccio half bew. w 22 2 Madrid onbewolkt windst. 29 0 Mallorca half bew. ono 25 0 Lissabon onbewolkt nnw 0 Zondag 11 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 3.45 uura, onder 18.55 uur. Maandag 12 juni Zon op 4.20 uur, onder 20.59 uur. Maan op 4.19 uur, onder 19.58 uur. Maanstanden 13 juni 6.17 uur nieuwe maan. 21 juni 10.02 uur eerste kwartier. 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 juni Hoog water 1.28 en 13.59 uur. Laag water 9.14 en 21.56 uur. Zondag 11 juni Hoog water 2.19 en 14.48 uur. Laag water 10.09 en 22.45 uur. Maandag 12 juni Hoog water 3.02 en 15.28 uur. Laag water 11.02 en 23.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2