Sassens interview met Eichmann omstreden De Twentsche Albanië wordt strijdpunt tussen Moskou en Peking Rijvaardigheidsbewijs wordt ook in België verplicht SNELFIX Wereldnieuws^) Maandag beslist hof over toelating Oud en jong in 1961... BANK A Stalinistisch bewind kampt met pro-Russische oppositie Kroesjtsjev waarschuwt de V.A.R. Meerderjarigen behoeven géén examen af te leggen Oostenrijkse politie laat studenten niet betogen O.A.S. meldt rust in de Dominicaanse republiek f ^PraatótoeL ZATERDAG 10 JUNI 1961 Voormalig medewerker van Eichmann aangehouden Publikatie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan n van Ceta-Bever Cultureel budget niet, de melkprijs wel verhoogd Dp de Sporry JERUZALEM (Reuter-UPI) Het ei gen verhaal van Adolf Eichmann over zijn aandeel in de uitroeiing der Joden, is door de prosecutie in het proces-Eichmann ge deponeerd als bewijsmateriaal. Procureur generaal Gideon Hausner zei dat deze „be kentenis" van het grootste belang was voor de bewijsvoering. Het verhaal be staat uit 68 bandopnamen die zijn gemaakt van gesprekken tussen Eichmann en een vroegere Nederlandse SS'er, Willem Sas sen, in Buenos Aires in 1956 en 1957, aldus Hausner. Het openbaar ministerie had eerder ver klaard, dat een reeks artikelen in het Amerikaanse tijdschrift „Life" aan dit document is ontleend. Hausner, die het hof heeft meegedeeld, dat „Life" gewei gerd heeft de bron van zijn artikelen ter beschikking van het hof te stellen, heeft niet gezegd, hoe de fotokopieën zijn ver kregen. Naar Hausner zei heeft „Life" verklaard, dat het blad een overeenkomst had met Sassen, waardoor de bron van de artikelen niet aan het hof in Jeruzalem be schikbaar gesteld kon worden. De procureur-generaal zei, dat Eich mann bij een verhoor had toegegeven, ge sprekken met Sassen gevoerd te hebben, maar de gepubliceerde passages zijn vol gens Eichmann uit het verband gelicht. Eichmanns verdediger, dr. Servatius be streed dat deze banden tot de bewijsvoe ring konden worden toegelaten. Hij be weerde dat Eichmann door Sassen „onder de invloed van alcohol" was gebracht. Hij zei, dat hij twee getuigen had een in Oostenrijk en een in Argentinië om dat te bewijzen. Rechter Mosje Landau zei dat de recht bank maandag naar de argumenten zou luisteren en daarna zou beslissen of de opnamen al dan niet zouden worden aan vaard als bewijsmateriaal. De prosecutie had gehoopt vrijdag haar zaak te vol tooien. Het plan was geweest het proces tot 19 juni te verdagen, om Servatius ge legenheid te geven de verdediging voor te bereiden. De verdediger beweerde ook dat Sassen voor propaganda-doeleinden eigen opmer kingen had ingelast in de transcriptie van de bandopnamen, doch onder Eichmann's naam. Hausner verklaarde dat deskundigen hadden bevestigd dat de met de hand aan gebrachte correcties in de transcriptie welke in het bezit van de prosecutie zijn van Eichmann waren. Hoewel de argumentering maandag zai worden voortgezet, zal dit het proces niet verlengen, omdat het proces de gehele vol gende week zou worden opgeschort. De schattingen zijn dat het proces op 5 juli zal eindigen. Auschwitz Voor hij de beweerde bekentenis van Eichmann indiende, vertelde Hausner aan het hof dat te Auschwitz tweeeneenhalf miljoen Joden werden vermoord op direct bevel van Eichmann. De rechtbank aanvaardde als bewijsma teriaal verklaringen die in Warschau wa ren afgelegd door Rudolf Höss, de laatste commandant van Auschwitz. Höss is in Polen opgehangen. Höss zei tijdens zijn proces in Warschau dat hij Eichmann had horen zeggen dat tweeeneenhalf miljoen Joden in Auschwitz stierven. Ook zei Höss dat Eichmann hem had medegedeeld dat hij, „aan de hand van de huidige bereke ningen", zes tot zeven miljoen Joden, af komstig uit alle delen van Europa, Auschwitz kon verwachten. In antwoord op de vraag, welke opdrachten hij had, had Höss gezegd: „Mijn lastgevingen waren dat allen, die met de door Eichmanns bu reau verzorgde transporten in Auschwitz aankwamen, geliquideerd moesten worden en dat zich hierbij zelfs geen uur vertra ging mocht voordoen." Ook uit Theresien- stadt, in Tsjecho-Slowakije, waar zich het „modelkamp" der nazi's bevond, werden Joden naar Auschwitz gezonden. Deze moesten echter een half jaar in leven blijven om de overige Joden te misleiden Zij moesten naar Theresienstadt schrij ven dat er niets van waar was, dat er in Auschwitz Joden werden vergast. Eichmann hield persoonlijk toezicht op het vervoer van Joden uit Theresienstadt naar Auschwitz en hij bepaalde ook de da tum, waarop het hun beurt was om ver gast te worden. Verzameling Hausner legde ook correspondentie over betreffende een verzoek van het „erfelijk heidsinstituut" der nazi's te Natzweiler waarin Eichmanns bureau werd verzocht 150 Joden van Auschwitz naar Natzweiler te doen overbrengen, opdat hun schedels zouden kunnen worden toegevoegd aan een op „erfelijkheid" betrekking hebbende verzameling van de universiteit van Straatsburg. Het verzoek werd gedaan door de leider van het instituut, de kolo nel van de S.S. Wolfram Sievers, die later werd terechtgesteld. Tijdens de processen te Neurenberg heeft een Fransman, die had gewerkt voor de voortvluchtige pro fessor August Hirt, directeur van een af deling voor „wetenschappelijk speurwerk op erfelijkheidsgebied" van de universi teit van Straatsburg, verklaard zich te herinneren dat op een gegeven ogenblik de nog warme lijken waren aangekomen van 86 Joden, wier huid getatoeëerd was. Er waren geen overlijdenscertificaten bij. Proces in cijfers Sinds het begin van het proces-Eich mann, nu negen weken geleden, zijn er meer dan 600.000 woorden gesproken. Het openbaar ministerie heeft 1400 documen ten overgelegd, waaronder een van een miljoen woorden het verhoor van Eich mann door de Israëlische politie. 109 per sonen hebben tegen Eichmann getuigd en het hof heeft tot dusver 42 dagen zitting gehouden, waarmee in het geheel 252 uur was gemoeid. 600 journalisten hebben het proces „verslagen" en 40.000 bezoekers zijn tot de publieke tribune toegelaten. De in Slowakije geboren vrouwelijke kunstcriticus Ver Alexander vertelde daar na nog iets over het optreden van de SS- arts Josef Mengele. Op zekere dag wer den twee zigeunerkinderen naar Mengele gebracht. Een paar dagen later werden zij met aan elkaar gehechte aderen terug gebracht. Hierop vroeg president Mosje Landau: „Had hij Siamese tweelingen van hen gemaakt?". „Hij had de tweeling aan elkaar ge naaid", zo antwoordde Ver Alexander. De volgende getuige Nahum Hooh veront schuldigde sich tegenover de rechtbank omdat hij achterover in de getuigenbank lag. Hij kon niet rechtzitten, omdat men in Auschwitz de bovenhelft van zijn li chaam in een oven had gehouden en omdat hij daar hevig was geslagen. WENEN (DPA) In Wenen is vrijdag Franz Alfred Slavik, een voormalig mede werker van Eichmann, aangehouden. Hij wordt er van verdacht tezamen met Eich mann in het voorjaar van 1944 in Boeda pest een Joodse jongen te hebben doodge slagen, die kersen zou hebben gestolen. Het geval was reeds kort na de oorlog onderzocht, doch men liet de kwestie in 1949 wegens gebrek aan bewijs rusten. Nu in het proces tegen Eichmann nieuwe be zwarende feiten tegen Slavik aan het licht zijn gekomen, acht het Oostenrijkse minis terie van Justitie het noodzakelijk de zaak opnieuw aanhangig te maken. Advertentie De aandacht van de samen oplopende twee is van hun gesprek afgeleid, als de grootvader, op wandel met het kleinkind, hen staande houdt; en van alle drie is ze nu geheel gericht op het plotselinge middelpunt. Drie mannen, drie verschillende levens, in de saamhorigheid van hun jaren. „Hoe vind je hem?" Omdat het antwoord uit hetzelfde rijk van woorden is als de vraag, ontplooien de gelaatstrekken zich tot de onderlinge gelijkenis van de eensgezinde, warmzekere lach, waarmee de verstillende Levensavond zich zont aan de pril heid van het begin. ANTOON COOLEN. Een eeuw De Twentsche Bank. Een goede grondslag voor de pioniersgeest van de jeugd, gespiegeld aan het verdnpi inzicht van de ouderdom. Een harmonisch samen gaan van oud en jong. Zoals op afgebeelde foto, waarbij 'en ntderlands schrijver ztjn impressies weergaf. POOOOOC GENèVE (UPI) Albanië, het kleinste lid van het communistische blok, heeft te kampen met ernstige interne moeilijkheden. Volgens inlichtingen, verkregen van communistische delegaties, die in Genève de conferentie over Laos bijwonen, is Albanië thans de inzet geworden van een steeds scherper wordend geschil tussen Moskou en Peking. De doodvonnissen voor „verraderlijke" officieren en partijmensen, die onlangs door radio-Tirana bekend zpn gemaakt, wijzen er op, dat het regime van Enver Hoxha en Mehmet Shebu, beiden overtuigde stalinisten, danig in de nesten zit. Degenen, die ter dood veroordeeld zijn, worden er van beschuldigd meegedaan te hebben met een samenzwering, die opgezet zou zijn door Joegoslavië, Griekenland en de Amerikaanse Zesde Vloot in de Middellandse Zee, om de regering-Hoxha ten val te brengen. Met deze bekendmaking heeft de Albaanse regering voor het eerst het bestaan van een interne oppositie toegegeven. CAIRO, (UPI) In Cairo is gisteren meegedeeld, dat premier Kroestsjev van de Sovjet-Unie de Verenigde Arabische Republiek heeft gewaarschuwd, dat het land zich in een critieke positie brengt, als het anti-communistische neigingen gaat vertonen. De waarschuwing, was door Kroestsjev gegeven aan een parlementaire missie van de V.A.R., die thans een bezoek aan Mos kou brengt. Kroestsjev zou de voorzitter van de Ara bische assemblee gezegd hebben: „Als socialisme wenst, moet u niet zeggen, dat u tegen het communisme bent. Op die manier manoeuvreert u zich in een critieke positie en loopt u in een imperialistische val. Ik waarschuw u, ik spreek openlijk". Volgens eerdere berichten uit Joego slavische bron zijn er in Albanië reeds een tijdlang zuiveringen aan de gang ge weest. Duizenden burgers, verdacht van tegen de regering gerichte activiteiten en gevoelens, zouden gevangen zijn gezet. Onder de terdoodveroordeelden bevin den zich vice-admiraal Teme Sejku, de in BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Verkeerswezen heeft aangekon digd dat ook in België binnenkort rijvaar digheidsbewijzen zullen worden ingevoerd. Het invoeren van het „rijbewijs" zal, met een drietal andere maatregelen, paal en perk moeten stellen aan het steeds toene mende aantal verkeersongelukken in Eel s'®- Bij de behandeling van zijn begroting in de Belgische Senaat zei de minister, dat deze maatregelen zullen zijn de invoe ring van de absolute voorrang van het ver keer van rechts jier 1 november van dit jaar, een nationale regeling voor de snel heidsbeperking (tot dusverre een gemeen telijke beslissing) en het ter plaatse beta len van boete voor verkeersovertredingen. Het aantal ongelukken met dodelijke af loop in België bedroeg het afgelopen jaar bijna 1400. Dit is lager dan in ons land on danks het feit, dat het wagenpark in Bel gië thans het miljoen nadert, terwijl eind 1960 het aantal voertuigen in Nederland 625.000 bedroeg. Het veel intensievere fiets en bromfietsverkeer in Nederland wordt de voornaamste oorzaak van het relatief veel hogere ongevallencijfer genoemd. Voorrangsregel In België geldt als voorrangsregel, dat het verkeer op door een middenstrook ge scheiden wegen en in straten waar trams rijden, voorrang heeft. In de praktijk komt dit er op neer, dat voorrang wordt gegeven aan alle verkeer op doorgangswe gen. Alle Belgen, die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt zullen het bewijs kunnen krijgen op grond van een verklaring, dat men in staat is een auto te besturen en niet aan bepaalde ziekten of gebreken lijdt. Er zullen geen examens worden af genomen. Zij, die nog geen 21 jaar zijn op de dag van de afkondiging van de wet, zullen worden ondervraagd over de kennis van de verkeersregels, tenzij zij een ver klaring kunnen tonen van een erkende autorijschool. Het „rijbewijs" wordt dan ook niet ge zien als „getuigschrift voor rijbekwaam heid" maar meer als een praktische mo gelijkheid controle uit te oefenen op de automobilisten, wie voor kortere of lange re tijd de rijbevoegdheid is ontzegd. Rusland opgeleide commandant van de Albaanse marine, Tahir Demi, president van de communistische bestuursraad van het district Elbasan, en enige legerofficie ren en partijbeambten. De Albanen zijn over hun interne aange legenheden altijd nog veel geheimzinniger geweest dan de andere communistische landen. Het land onderhoudt van de wes telijke landen alleen diplomatieke betrek kingen met Frankrijk en Italië en zelfs die diplomatieke missies kunnen weinig rap porteren omdat zij in hun bewegingen uiterst beperkt zijn. De schaarse berich ten, die uit Tirana binnenkomen, laten er echter geen twijfel over bestaan, dat het land zich in een toestand van crisis be vindt. Communistische onderhandelaars in Genève hebben enig nieuw licht op de si tuatie geworpen door te onthullen dat het landje thans eerst goed de spil is gewor den, waar de machtsstrijd tussen Peking en Moskou om draait. Alle tekenen wijzen er op, dat Peking bezig is om het in Al banië van Moskou te winnen en Rusland alles doet om zijn positie in dit voor Mos kou politiek en strategisch belangrijke land te handhaven. Leningen Toen de ideologische strijd tussen Mos kou en Peking over de vraag, of de com munistische wereld jegens het westen een politiek moest voeren van vreedzaam sa menleven, in december zijn hoogtepunt be reikte, schaarde Hoxha zich achter Pe king, dat de harde stalinistische lijn verde digde. Daarmee haalde hij zich de toorn van Kroesjtjev op de hals. Onlangs heeft Peking Albanië voorts een lening overeen komend met 126 miljoen dollar gegeven en daarmee zijn greep op het land versterkt, Het was veelbetekenend, dat deze lening kort na een Russische lening kwam; bo Advertentie Lijm zonder klemmen met vendien was zij veel groter en werd zij ge sloten op voor Albanië veel gunstiger voor waarden. Voor Rusland is Albanië's aanleunen te gen Peking een 'groot verlies. Het kleine staatje geeft Rusland immers een vaste toegang tot de Middellandse Zee. De Rus sen hebben een onderzeebootbasis in de Albaanse haven Valona en een op het ei land Sasseno, maar het schijnt dat zij be zig zijn deze te ontruimen. Politiek gezien zou Albanië's afvalligheid bovendien tot voor Moskou onaangename gevolgen kun nen leiden in de andere satellietlanden. Indien China er werkelijk in zou slagen vaste voet in Albanië te verkrijgen, dan zou Peking daarmee een punt hebben, van waaruit het in Europa de Chinese variant van het internationale communisme zou kunnen propageren. Naar verluidt zou het al zover gekomen zijn, dat Russische di plomaten in Tirana door Hoxha's geheime politie streng in het oog worden gehouden. Enige Russen zouden zelfs zijn gearres teerd op beschuldiging van spionage. Naar in Genève wordt bericht, heeft Kroesjtjev onlangs een memorandum on der de diverse communistische partijen in Europa doen rondgaan, waarin Albanië wordt bekritiseerd. Peking zou daar on middellijk op hebben gereageerd door van zijn kant ook een memorandum op te stel len, waarin Albanië wordt gesteund. Van onze correspondent) WENEN Er is nog geen verandering gekomen in de treurige toestand waarin zich het Oostenrijkse hogere onderwijs be vindt. Ondanks het feit dat de minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschap zijn ontslag heeft aangeboden en ondanks de staking op de universiteiten en een groot aantal middelbare scholen, blijft het cul turele budget uitgesproken, maar de rege ring ziet voorlopig geen kans hiervoor de nodige middelen vrij te maken. De enige bezuiniging waartoe zij kon be sluiten is de verlaging van de regerings subsidie voor bepaalde landbouwproduk- ten. Van deze verlaging worden echter niet de boeren het slachtoffer, maar de consu menten, die binnenkort 14 cent meer voor een liter melk zullen moeten betalen. De ze maatregel heeft echter in het geheel geen invloed op het culturele budget. De studenten hebben intussen opnieuw met een staking gedreigd, wanneer de re gering vóór 15 juni a.s. geen bevredigende toezegging doet. Daar men dit niet kan verwachten, willen zij op die datum pro testoptochten houden. Zij hebben daarvoor reeds toestemming gevraagd. De politie heeft dit echter geweigerd en zich daar voor beroepen op overwegingen van „ver keerstechnische aard". Ofschoon dit klaar blijkelijk een uitvlucht is, zullen de studen ten toch niet mogen demonstreren. Blijft dit verbod gehandhaafd, dan zullen zij een beroep doen op het hoge gerechtshof, doch daardoor zal deze zaak op dood spoor ko men. CIUDAD TRUJILLO, (UPI) Enkele leden van de commissie van onderzoek, die door de Organisatie van Amerikaanse Sta ten naar de Dominicaanse republiek ge zonden is, hebben na een onderhoud met president Joaquin Balaquer en generaal Trujillo jr. verklaard dat de toestand al daar thans kalm, rustig en ordelijk schijnt te zijn. Inmiddels zijn de radiozenders in de Dominicaanse republiek weer begonnen met de uitzending van normale programma's, nadat zij tien dagen lang niet anders dan treurmuziek hadden uitgezonden, dit als rouwbetoon voor de vermoorde Trujillo sr. De hotels gaan bovendien hun casino's en speelzalen weer openen en het normale leven herneemt zijn loop. Een oude tuin Er was eens een tuin Of liever, die tuin is er nog, maar voor hoe lang? Het was een tuin zoals er niet veel meer bestaan, met grote gazons, met prachtige oude bomen, die rustig konden blijven staan, omdat niemand er aan dacht hen te vellen wegens ware of ver meende ouderdomsgebreken. Er was een vijver vol lelies met in het midden een grauw stenen beeld. Er was een rosa rium, een kruidentuin, verrukkelijke bos- sages van oeroude seringen en jasmij nen, een rotstuin vol van die ouderwet se plantjes, die in geen modern bunga lowtuintje meer te vinden zijn. Er wa ren rechte perken vol tulpen en irissen. Er waren oude maar nog altijd rijk bloeiende vruchtbomen en een moestuin vol uitbundige overvloed. Krielkipjes krielden over de gazons en witte duiven vlogen in en uit een houten duiventil. Het was een heerlijke oude tuin. Kin deren, die er kennis mee maakten, meen- den in een sprookjestuin te vertoeven, volwassenen, die het voorrecht genoten in die tuin te mogen rondzwerven, be nijdden onze voorouders, voor wie der gelijke tuinen gemeengoed waren. Het was geen tuin voor Jan Publiek, het was een éigen tuin. Een hoog hek sloot dit met liefde verzorgde wereldje af voor de buitenwereld van lawaai en haast. Het was een tuin zoals er veel te weinig meer bestaan. Toen meenden echter die haast en dat lawaai de tuin te moeten binnendringen. Er moest een weg komen, een brede, moderne en naar men meende BELANG RIJKE verkeersader, die het grote pu bliek mogelijk moest maken om vijf he le minuten eerder met hun lawaaiige voertuigen de zee te kunnen bereiken. Om dat vrij korte stukje weg tot wer kelijkheid te kunnen maken moet de oude tuin verdwijnen. Deze zal het lot moeten delen van al die andere stukken I prachtig terrein, die wij met onbegrij pelijke zorgeloosheid offerden aan de mo loch van het verkeer. Maar was die oude tuin een „recrea- I tiegebied" voor duizenden in plaats van een groen paradijs van stilte voor mis- I schien honderd mensen, dan bleef hij waarschijnlijk wel gespaard en zou de weg een bochtje maken door een nu braak liggend graslandje. Zélfs al zou dat het bereiken van de „zee des ver- maaks" met twintig seconden vertragen! Nu dat niet zo is moet de vijver vol lelies, de witte en paarse irissen, de flu- j welen rozen, de groene gazons en natuur lijk die waardeloze oude bomen vervan gen worden door grauw beton of vaal- zwart asfalt. Zijn we dom? t Of zijn we progressief en hebben we een vooruitziende blik? Arme wij Zanzibar. De meesten van de vierduizend Arabische vluchtelingen in de stad Zan zibar, voelen niets voor terugkeer naar hun woongebieden in het binnenland, on danks verzekeringen dat daar alles weer normaal en rustig is. In de eerste week van deze maand is op het eiland Zanzi bar voor de Afrikaanse oostkust een reeks van verkiezingsonlusten voorge vallen waarbij vele tientallen doden zijn gevallen. Vlammende hartstochten. Assistenten van de sheriff van Los Angeles hebben gis teren met enkele lucifers de brand ge stoken in films, foto's, tijdschriften en grammofoonplaten, die een waarde hadden van bijna een miljoen dollar. De vlammende produkten bestonden uit pornografische uitgaven. Op de brand stapel lag 280.000 voet obscene films, wel ke in een periode van zes maanden in beslag was genomen. Stormschade. Tengevolge van zware stor men zijn in het gebied van de Oostduit- se stad Erfurt dertig bruggen vernield of beschadigd. Vijftigduizend hectare bouwland is onder water gelopen. Erfurt en omgeving levert het merendeel van de groente- en fruitproduktie van Oost- Duitsland. Mississippi. Het hoofd van de juridische afdeling van de Amerikaanse Nationale Vereniging tot bevordering van de be langen der kleurlingen heeft een kort geding aanhangig gemaakt om een rechterlijke uitspraak te verkrijgen over de arrestaties van vrijheidsreizi gers in Mississippi. Hij heeft gevraagd het bestuur van de staat te verbieden nog langer vrijheidsreizigers te arreste ren. Venus raket. Op doorreis naar het be faamde Britse observatorium te Jodrell Bank zijn gisteren twee Russische ruim tevaartdeskundigen in Londen aangeko men. De twee deskundigen zullen trach ten in samenwerking met Britse colle ga's uit te vinden waar de Russische Venus-raket is gebleven die op 21 februa ri van een andere kunstmaan, welke om de aarde cirkelde, werd gelanceerd. Sikkim. De Indische regering heeft erin toegestemd het strategisch belangrijke koninkrijkje Sikkim in de Himalaya een modern leger te helpen geven, aldus is vrijdag officieel in Nieuw Delhi verno men. India zal aan Sikkim officieren af staan om het leger te trainen. Dit zou dan te zijner tijd patrouillediensten kun nen gaan verrichten aan de grens van Sikkim met Tibet. Botsing. Bij Duisburg is gisteren een klei ne bus, waarin veertien arbeiders op weg van hun werk naar huis waren, in botsing gekomen met een vrachtauto- met-oplegger. Van de inzittenden van het busje werden drie op slag gedood en raakten vier ernstig gewond. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3