Zuiverheid van intenties strijdpunt in Poolse film Arnhem zet klok halve eeuw terug Ëffl Wffft HODEn Michel van der Plas geeft op de lagere scholen poëzieinleidingen c Heiligt het doel niet de middelen in Moeder Joanna van de Engelen"? Floris Versier herdacht De negen Muzen mm Weldra ook in O verveer en Bloemendaal Kostbare Rembrandt wordt in New York geveild ZATERDAG 10 JUNI 1961 7 I filmweek arnhem reren vermoordt de priester, bezeten door de duivel, twee onschuldige jonge mannen, de enigen in zijn omgeving, die nog een zuiver begrip hebben voor goed en kwaad. Ziehier, zo zegt hij, het teken dat ik van uw duivels ben bezeten. Ik heb het gedaan uit liefde. Diploma's uitgereikt aan twaalf amateurregisseurs De kwestie Theater Leerlingenuitvoering van Muziekinstituut Te veel van het goede Belangwekkend initiatief in Aerdenhout Vlamingen bekroond in luisterspelwedstrijd Beeldschermer De radio geelt zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Joan Sutherland en Victor Silvester onderscheiden De Arnhemse filmweek is nu bijna ten einde. De helden, als wij zo vrij mogen zijn, zijn een beetje vermoeid. Dat vormde evenwel geen beletsel om opnieuw hevig in discussie te gaan na vertoning van de Poolse film „Moeder Johanna van de Engelen", welke vrijdagavond op het programma stond. Zulke discussies kunnen geen kwaad. Zij' zorgen dat de filmweek niet indommelt. De helden blijven overeind en gaan weer fel in de slag. Nu gaf daar deze film ook alle aanleiding toe. Zij is in Polen aan katholieken ontraden. Haar strekking, aldus de Poolse primaat kardinaal Wyszynski is goddeloos. De Nederlandse rijks keuring, waarin ook katholieken zitting hebben, heeft de film toegelaten. Zij acht haar niet in strijd met orde en goede zeden noch kwetsend voor het katholieke volksdeel. Of echter Moeder Johanna de keuring in het zuiden haalt, lijkt mij nogal twijfelachtig. Er zijn vele gronden aan te voeren waarop men deze film als een prijzenswaardige bijdrage, een waardevol religieus conflict, aanvaardbaar kan achten. Maar de vraag blijft of men haar dan zelf niet intenties toekent, die ze in wezen niet bezit. Een kwestie van persoonlijke benadering. IN HET KORT omschreven komt de in houd neer op het volgende. Een pater komt naar een klooster, waarvan de nonnen door de duivel zijn bezeten. Vier priesters heb ben al getracht de duivels uit te drijven. Tevergeefs. De pater, door vasten en boete gehard, bindt de strijd met Satan aan, maar hij voelt sterker en sterker hoe zwaar zijn taak is. Hij moet doordringen tot het wezen van het kwaad om het te kunnen overwinnen. Hij vraagt het een rabbi de afspiegeling van hemzelf en het ant woord luidt, dat alleen liefde kan baten. De pater, vervult van medelijden, wordt ertoe gedreven de overste der nonnen, Moeder Johanna, van haar bezetenheid te verlossen door uit liefde, uit wat men christelijke barmhartigheid kan noemen maar ook uit wat men menselijke bewogen heid en een zekere aantrekkingskracht tus sen de sexen kan bestempelen, haar dui vels in hem zelf te laten varen. Het ge beurt. Ten bewijze dat zij nu vrij is om haar streven naar f*5""" heiligheid te hono- OM DEZE FILM goed te begrijpen moet men de gesteldheid begrijpen van de tijd waarin zij speelt. De Middeleeuwen waren zeer vertrouwd met de duivel. Bezetenheid kwam veelvuldig voor. Dat Satan juist die genen zoekt, die zich hebben gewijd aan de dienst van God, was een bekend feit. Dui velbezweringen waren aan de orde van de dag. Onze tijd kent dit zich openlijk mani festeren van de Boze niet meer. Dat be hoeft niemand te weerhouden een situatie als in deze film gesteld te aanvaarden, hoe schokkend ze voor sommigen ook mag zijn. Wat echter wèl telt is de vraag of het spel, dat de Poolse filmer Jersy Kawalerowics met dit bezeten convent speelt, niet in diepste wezen appeleert aan een zucht naar sensatie. Wat halen nonnen uit als ze door de duivel zijn bezeten? Wat voor een broedplaats van ontucht zal dit klooster zijn? Welnu Kawalerowicz gaat niet zo ver dat hij de sensatie naar het uiterlijk hono reert. Hij wekt met zijn beelden zelfs de lachlust niet op. Hij ontstelt, ook de niet- gelovigen. Maar in onze geschoktheid ligt toch een portie onbehagen verdisconteerd, omdat dit beeld van zo aangrijpende im portantie toch moet dienen tot een groot doel wil het zichzelf rechtvaardigen. Ge beurt dat? Daarmee zijn wij aan de tweede vraag: kan men zo ver gaan door uit liefde zichzelf te bestemmen voor verdoemenis om een ander mens heilig te laten worden? De vraag is: wordt dit probleem zuiver De burgemeester van Leiden, jhr. mr F. H. van Kinschot, heeft op het graf van de Leidse schilder Floris Verster aan de Groene Steeg te Leiden een krans gelegd ter gelegenheid van de honderdste geboor tedag van deze schilder. In het Leidse Stedelijk Museum „De La kenhal" had 's avonds een herdenkings bijeenkomst plaats tijdens welke prof. dr. A. M. Hammacher, directeur van het Kröl- ler Müllermuseum op de Hoge Veluwe, een rede hield over de betekenis van Floris Verster in deze tijd. De bijeenkomst, zo wel op de begraafplaats als in De Laken hal werd bijgewoond door talrijke verte genwoordigers van vele kunstlievende or ganisaties in den lande. In Bergen (NH) zijn getuigschriften uit gereikt aan twaalf toneelamateurs, die een cursus voor regisseur hebben gevolgd. Drie jaar geleden hebben de Nederlandse Ama teur Toneel Unie en het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel voor de eerste maal een basis-opleiding voor amateurregis seurs georganiseerd. In het gebouw van de Culturele Raad van Noord-Holland in Bergen zijn de eer ste getuigschriften uitgereikt aan de ama teurs, die gedurende drie jaren wekelijks naar Alkmaar zijn getrokken om lessen te volgen van de docenten Arend Hauer mevrouw Teunke Hauer, Karei Poons en Johan Greter. Zij zijn onderwezen in elementair spel, beweging en regie, in taalritmiek, taalme- lodiek, toneelaankleding, belichting en in praktische regie. De twaalf kandidaten ontvingen hun getuigschrift uit handen van de heer B. J. Kalb, voorzitter van de Cultu rele Raad van Noord-Holland. In de ko mende dagen zullen ook in Leeuwarden Den Haag en Deventer getuigschriften worden uitgereikt. Zoals bekend hadden B. en W. van Arn hem een commissie van goede diensten benoemd om te bemiddelen tussen de di rectie van de toneelgroep „Theater", het bestuur van de stichting en de schouw burgcommissie. Deze commissie heeft in middels van B. en W. bericht ontvangen, dat het geen zin meer heeft de werkzaam heden verder voort te zetten. Na het besluit van de heer R. de Vries om uit Arnhem naar Rotterdam te vertrekken, kan de commissie van goede diensten wei nig meer uitrichten, aldus B. en W. gesteld? Mijn onbehagen zegt nee. Het wordt opgehangen aan de persoon van de priester, die de liefde interpreteert op een wijze waarvan het helemaal niet zeker is dat ze zijn beslissing rechtvaardigt. In feite blijkt zij in strijd met de christelijke leer, die wel een Hemelvaart kent, maar geen Hellevaart, wèl verlossing en kruisi ging, geen zelfmoord in verdoemenis. Maar zelfs als men in de liefdedaad van de pries ter een offer ziet dan zal het toch sterk gemotiveerd moeten zijn voorbereid en door andere motiveringen en overwegingen afgewogen op zijn juistheid, wil het ons bevredigen. Wie zo'n thema behandelt dient recht te laten wedervaren aan alle partijen, dat wil zeggen, hij mag niet de afwezigheid van God aangrijpen voor een spel waarin hij de aanwezigheid van God geen kans geeft. Dat is de reden waarom de Poolse kardinaal „Moeder Johanna van de Engelen" goddeloos noemt. Daar krijgt ook ons onbehagen vorm, omdat de film een antwoord geeft dat een ander antwoord geen kans laat. ZEKER ZOU HEEL deze problematiek nooit zijn ontstaan noch de discussies er om heen als Jersy Kawalerowicz er niet zo'n indrukwekkende filmverwerkelijking aan had gegeven. Hij werkt met de film middelen bijzonder suggestief en haalt er uit wat er in zit. Hij schept soms zelfs zo zeer behagen in zijn spel, dat hij er het tempo voor prijs geeft. Zijn artistieke po tentie en filmkunstig fraaie uitwerking van dit thema werken evenwel ook weer wan trouwen op als men vindt dat zijn doel de middelen niet heiligt. Doch als men erkent dat de film heel knap is gemaakt dan er kent men ook dat er veel in is dat te den ken geeft. Men kan er zijn voordeel mee doen. Het niveau waarop zich de strijd tussen Goed en Kwaad afspeelt stelt het probleem van het Kwaad nog eens heel scherp. De afwezigheid van God in het leven van velen komt niet op de laatste plaats voort uit de afwezigheid van de duivel in het leven der gelovigen. Het per soonlijk ervaren van Goed en Kwaad der Middeleeuwers is wel geheel in het mas sale onderbewustzijn van onze tijd onder gegaan. Zo zijn er nog vele aspecten, die uit deze film tevoorschijn komen en als dat de winst maar zeker niet de be doeling is van „Moeder Johanna van de Engelen" dan zou ik niet weten waarom wij de film niet met een onrustig geweten zouden accepteren. OVER DE ANDERE vertoningen zal ik, gezien de lengte dezer beschouwing, zwij gen. Laten wij blij zijn dat een film al zo veel stof oplevert om over naar huis te schrijven. Een Filmweek zonder, ware maar een dood ding. P. W. Franse UUNO KLAMI OVERLEDEN De Finse componist Uuno Klami is dezer dagen op de leeftijd van 61 jaar in Helsinki overleden. Hij was twee jaar geleden tot lid van de Finse Academie voor Kunsten en Wetenschap gekozen. Hij werd vooral bekend door zijn ouvertures als voor „King Lear" en „Suomenlinna". Galerie Espace. De Amerikaanse kun stenaar Zev zal van 10 juni tot 1 juli bron zen sculpturen en enkele van zijn water verven in Galerie Espace te Amsterdam ten toon stellen. Zev kwam in 1953 uit Montergy, Californië, voor korte tijd naar Europa, maar hij is nog niet naar Ameri ka teruggegaan. Hij exposeerde in Parijs in de galerie Furstenberg, in Londen in de Arthur Jeffress Gallery en in Rome in de kunstzaal Obelisco. Men kent hem ook goed in Brussel en in Israel, waar zijn werk te zien is in het Ein Harod Museum. Prix Pablo Casals. Jan Decroos, solo cellist van het Radio Filharmonisch Orkest van de Nederlandsche Radio Unie heeft dinsdag te Luik de Prix Pablo Casals 1961 behaald op het internationale concours voor de Prix Kreisler Casals en Tony Close. Henry Miller. De verzending per post door de Verenigde Staten van Henry Mil lers roman „The Tropic of Cancer" is vrij dag verboden, in afwachting van een be slissing door de rechter of het boek tot de obscene geschriften gerekend moet wor den. In 1953 werd de invoer van Miller's boek verboden. Het Scheepvaartmuseum. In het Ge meentelijk Museum Fodor te Amsterdam wordt van 24 juni tot en met 27 augustus de expositie „Het Scheepvaartmuseum zo als het reilt en zeilt" gehouden bestaande uit aanwinsten van genoemd museum uit de jaren 1950 tot 1960. Ruimtegebrek in het scheepvaartmuseum is de oorzaak dat de tentoonstelling in Fodor moet worden gehouden. In een mededeling over deze expositie zegt de directie van de Vereni ging Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam: „Het is een lands belang dat Nederland evenals de om ringende landen spoedig de beschikking krijgt over een groot nationaal maritiem museum, een zeevarende natie waardig, s Lands Zeemagazijn op Kattenburg zou volgens de dirtctie der Vereniging hiervoor een uitnemende huisvestig kunnen bieden. Spaanse schrijver veroordeeld. Vol gens monarchistische kringen in Madrid is de Spaanse schrijver Luis Maria Ansom veroordeeld tot een boete van dertigdui zend pesetas (ongeveer tweeduizend gul den) wegens het houden van een rede waarin hij een spoedig herstel van de mo narchie in Spanje bepleitte. Hij deed dit in een op 20 mei te zijner ere gegeven diner na het winnen van een door het monar chistisch gezinde blad „ABC" beschikbaar gestelde prijs voor journalistieke arbeid. De drie organisatoren van het diner wer den ieder tot een boete van tienduizend pesetas veroordeeld. Aan Ansom, die re gelmatig artikelen voor „ABC" schrijft, werd voorts voor onbepaalde tijd een ver bod opgelegd om onder zijn nam artikelen in dit blad te publiceren. Manuscripten terecht. Een groot aan tal waardevolle manuscripten, waaronder originele aantekeningen van Ludwig van Beethoven, die in 1951 werden ontvreemd uit de „Duitse Nationale Bibliotheek" in Oost-Berlijn, zijn terecht. Volgens het Oostberlijnse avondblad „BZ am Abend", doken ten tijde van de verdwijning ver schillende manuscripten op in het Beetho- venhuis in Bonn. Hieronder was een con versatieschrift van Beethoven. Als gevolg van zijn doofheid moest Beethoven schrif telijk met zijn bezoekers „spreken". Onder de vetrloren documenten waren werken van Handel, Von Gluck en Debussy, en brieven van d'Albert, Bruckner, Meyer beer, Mendelssohn, Mahler, Pfitzner en Cosima Wagner-Liszt. Het feit dat de in Oostberlijn verdwenen manuscripten in Bonn opdoken, werd aldus „BZ am Abend", zorgvuldig geheimgehouden. „Pas na lang durige onderhandelingen kon de teruggave van de manuscripten geschieden", aldus dit blad. Eredoctoraat voor Nervi. De Italiaan se bouwmeester prol Luigi Nervi is in de Poolse hoofdstad eiedoctor van de tech nische hogeschool van Warschau geworden De rector-magnificus, prof. Wienszyslaw Poniz, prees Nervi vior de onschatbare diensten die hij als ontwerper en architect aan de internationale bouwkunst heeft bewezen. De honderdnegenenzeventigste leerlingen uitvoering van Haarlems Muziekinstituut, die vrijdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem gegeven werd, kenmerkte zich in de eerste plaats door de keuze der uit te voeren composities. De leerlingen zorgden over het algemeen voor goede, zelfs voor ver rassend goede voordrachten. Het bestek van dit verslag laat niet toe, dat ik aan elke vertolking een afzonder lijke bespreking wijd. Ik kan vermelden dat pianoleerlingen van de leraressen me vrouw Frieda Brackman-Hoogerwerf, van Ineke Bos en van Anton de Beer de be langrijke resultaten van hun studie lieten horen en dat ik aan de uitvoeringen van Debussy's „Danseuses de Delphes" en „Minstrels", de pittige vertolking van de tweede Arabesque van dezelfde componist, de uitstekende voordrachten van twee compisities van Turina prettige herinne ringen bewaar. Voorts dat ik genoten heb van de uitvoering van „Voiles" van De bussy en de „Suite de clavecin" van A. Voormolen en zelfs zeer verrast was door het spel van het meisje dat „Jardins sous la pluie" van Debussy en het Scherzo in cis van Fr. Chopin met uitzonderlijke mu zikaliteit speelde. Knap en virtuoos en vaak gekenmerkt door een natuurlijk-muzikaal uitdrukkings vermogen waren de vertolkingen van Ra vels .Sonatine", de Ballade in As van Chopin en van de Concertetude „Waldes- rauschen" van Franz Liszt. Bijzonder veel incruk heeft een violon- celleerlinge van Piet Lentz kunnen maken met een door klank, expressieve dynamiek en uitnemende melodische vormgeving op vallende voordracht van een violoncel sonate van Willem de Fesch. Verder hoorde men verdienstelijke uitvoeringen van een fluitleerlinge van de heer G. Spaan, van een klarinetleerling van de heer T. v. d. Zwan en van een trompet leerling van de heer N. Hoogerwerf jr. Vremelding verdient het leerlingen-trio uit de ensembleklassen van Ineke Bosch, dat met zorg een deel van een pianotrio van Beethoven speelde. Bijna vergat ik nog de geladen uitvoe ring van „Cordoba" van Albeniz en de frisse vertolking van variaties van Handel door pianoleerlingen te noemen. De Arnhemmers genieten dezer dagen een voorrecht dat men de Kennemerlan- ders evenmin zou willen onthouden. Zij kunnen de klok zestig jaar terugzet ten. Op de Jansplaats, mid den tussen zelfbedienings winkels en moderne archi tectonische stedebouw, be vindt zich een reisbioscoop. Het is een in goede staat ge conserveerde tent met in drukwekkende fagade uit de nalatenschap van Jean Desmet, die er rond de eeuwwisseling de kermis sen mee afreisde. In die tent vertoonde hij het re pertoire van die dagen, dat nu in Arnhem weer volle zalen trekt. Een heuse ex plicateur leidt de vertonin gen in en vertelt met thea trale stemverheffing wat men wel moet denken als men het filmgebeuren aan schouwt. „Wereldnieuws" wordt afgewisseld met ijs- lijke drama's als „De gevol gen der dronkenschap" of „Het verwisselde kind". Er draait een filmpje over Arnhem zestig jaar gele den. Dat was een goede ge woonte. In elke plaats waar de reisbioscoop kwam werd snel een film opgenomen die tot groot genoegen van het hoogvereerde publiek nog dezelfde avond werd vertoond. Boven de stem van de explicateur uit stampt „het volautomatisch orkest" muziek uit een ap paraat, dat het midden houdt tussen een orgel en een stoomwals. En op de harde houten banken snui ven wij onder het tentzeil de lucht van 1900, want de sfeer van dat jaar waart in deze reizende bioscoop als de geest van Hamiets vader op de wallen van Fortinbras. Die sfeer roept menige dierbare herinne ring wakker. Ze deelt zich nog mee aan ons, verwende kinderen van de elektrische tijd, waarin de film een kunst en geen vermake lijkheid meer is. Behalve dan voor de belasting.... De mogelijkheid dat dit antiek bioscooppaleis nog in onze contreien komt is niet denkbeeldig. De direc teur van het Nederlands Filmmuseum, de heer J. de Vaal, onder wiens beheer de reisbioscoop in Arnhem wordt geëxploiteerd, heeft er wel oren naar. Het zou een stukje levende filmge schiedenis zijn! Een nuchter verslag van wat ons vrij dagavond op de televisie werd voorgezet zal voldoende zijn om duidelijk te maken wat de (zeldzame) kijker die het pro gramma van 8 tot 10.15 uur bleef uitzit ten heeft moeten doormaken. Na het jour naal kregen wij aanvankelijk een gesprek met de bisschop van Nieuw-Guinea te ho ren over het missiewerk aldaar en ver volgens kwam de heer van Domburg lang durig in het beeld met een reeks sum miere besprekinkjes van een groot aantal films, vertoond op de filmweek in Arnhem. Dit gebabbel, dat uit de aard der zaak nergens diep op in kon gaan, werd slechts onderbroken door een al evenzeer aan de oppervlakte blijvend gesprekje met een pater die leiding geeft aan de katholieke filmactie. Deze afdeling werd besloten met een willekeurig fragment uit de film „Shadows". Hierop volgde een veel te lang program ma over de moeilijkheden die katholieke tuinders in de kop van Noordholland on dervinden wanneer ze hun grond niet nóg verder onder hun talrijke kinderen kunnen verdelen. Een drie kwartier aanhoudende stroom van gesprekjes maakte ons duide lijk dat er door de overheid nodig iets aan dit probleem gedaan moet worden en dat de katholieke overheid er aan doet wat ze kan. Na de sportrubriek sprak pater Leopold Verhagen de epiloog, merkwaardigerwijze (voor een epiloog) nog gevolgd door les 12 van het avondcollege Nederlands, waar ons voornamelijk getoönd werd hoe men niet hardop moet lezen. Een zinloze de monstratie omdat bijna geen mens na de schoolbanken nog ooit hardop hoeft te le zen en het advies van de docent er prak tisch op neer kwam: probeert U het toch zo goed mogelijk te doen. De volstrekt onnodige „les" werd opgeluisterd met voorbeelden uit de mis, de catechismus en (Van onze correspondente) „Het initiatief van de Schoolverfris- singscommissie in Bloemendaal om jon gens en meisjes van twaalf jaar, dus uit de hoogste klassen van de lagere scholen met poëzie te confronteren en na te gaan hoe hun reacties hierop zijn, juich ik tp,n zeerste toe. Ik heb er echter aan vankelijk nogal tegenop gezien, dat men juist mij heeft gekozen om dit experi ment uit te voeren, want het is natuur lijk uiterst verantwoordelijk werk". Dit vertelde ons de dichter Michel van der Plas, pseudoniem van G. B. F. Brinkel, die wij dezer dagen in zijn gezellige wo ning in de De Waal Malefijtlaan in Aer denhout hebben opgezocht, teneinde een en ander te vernemen over zijn jongste ervaringen met de Aerdenhoutse lagere schooljeugd op het stuk van de poëzie. „Het verkeert allemaal nog maar in een beginstadium", zo vertelde hij, „en wij zijn met deze proef nu gestart op de Aerden houtse scholen. Later zullen er ook der gelijke proeven in Vogelenzang, Overveen en Bloemendaal genomen worden. Ik ben er het Bloemendaalse gemeentebestuur dankbaar voor, dat ik in staat wordt ge steld iets over poëzie aan de lagere school jeugd te vertellen. Het is mijn taak de kinderen te bewijzen dat zij er werkelijk iets aan hebben, nu en ook later gedichten te lezen en ook, dat ze als ze dat niet doen, bepaald iets in hun leven zullen missen". De vier Aerdenhoutse scholen, waar Mi chel van der Plas de zesdeklassers ge durende één uur nu met poëzie geconfron teerd heeft, zijn de Vondelschool, de Schoolvereniging Aerdenhout-Bentveid, de St. Antoniusschool en de Chr. Lagere School. In het begin ging het allemaal nog een beetje stroef, doch gaandeweg kwamen de kinderen meer op dreef en aan het eind van het uur waren ze bepaald enthousiast. En daarmede zeg ik heus niet teveel, aldus de dichter. „Weet u", zo vervolgde hij, „mensen hebben altijd een bepaalde maatschappe lijke voorstelling van een dichter. Zij ken nen hem wel als karikatuur uit tekeningen en van cabaretprogramma's. Ook kinderen hebben van een dichter of van een artiest „tout court" een dergelijke voorstelling, zij stellen zich bijvoorbeeld een man met een baard voor in een flodderig jasje. Daarom alleen al is het goed dat kinderen in de leeftijd van twaalf jaar nu in de gelegen heid gesteld worden een dichter van meer nabij te leren kennen en te kunnen consta teren, dat hij ook maar een „gewoon" mens is". Wat is nu het resultaat geweest van deze eerste vluchtige ontmoeting dichter en schoolkind?", zo vroegen wij. „Mijn er varing is aldus de heer Van der Plas dat in deze zesde klassen tot nu toe de jon gens meer belangstelling voor poëzie toon den dan de meisjes, terwijl het toch een vasstaand feit is dat er later, tussen de twaalf en zestien jaar, op de middelbare school dus, een verschuiving van die be langstelling plaats heeft en het dan juist de meisjes zijn die meer ontvankelijk voor poëzie zijn, die belangstelling hebben voor declameren en die boeken kopen". Zeer enthousiast was Michel van der Plas over het feit, dat op een van deze vier scholen een der zesdeklassers aan het eind van het lesuur hem in dichtvorm daarvoor bedankte. Ook was het een merk waardige ontdekking te constateren dat er op elke school jongens of meisjes zelf ge dichten schreven. Van der Plas noemde de jeugd van tegen woordig bepaald bevoorrecht omdat zij in de gelegenheid is tijdens haar schooltijd nader met de wereldlitteratuur kennis te maken, schoolconcerten te bezoeken, le zingen van dichters en schrijvers te be luisteren, veel meer en veel intensiever dan dat dit vroeger het geval was. .1 -iiv jrp^T' yöWWfjjjrtfWp teh -ra*-, a De dichter Michel van der Plas. Een probleem waar deze dichter al van jongsaf aan mee geworsteld heeft is de verhouding dichter en maatschappij, om dat, zoals Van der Plas zegt, de maatschap pij hard is en de kunstenaar uitstoot. Vol gens hem zijn er geen normen meer in de kunstenaarswereld, morele waarden zijn zoek en de mens van vandaag wordt be heerst door angstpsychoses. Ook gaat naar zijn mening deze tijd mank aan een gezags crisis, waardoor het voor ouders en opvoe ders bijzonder moeilijk is de jeugd in de hand te houden, nog moeilijker ze aan te kunnen. „Later als ik wat langere er varing heb met deze poëzielessen, hoop ik u meer van de resultaten daarvan en van de reacties van de kinderen daarop te kun nen vertellen", zo besloot hij ons gesprek WASHINGTON —De kunsthandel van Parke-Bernet op Madison Avenue in New- York, zal in november een zeer kostbare Rembrandt te koop hebben, namelijk het schilderij, dat tot titel draagt: „Aristote les kijkend naar de buste van Homerus" Rembrandt kwam in 1653 gereed met dit werk, een opdracht van Antonio Ruffo, een voornaam Siciliaan. Tegelijk met deze Rembrandt zullen nog tweeëntwintig andere schilderijen worden verkocht van Nederlandse, Vlaamse, Ita liaanse, Engelse en Franse meesters. Zij komen alle uit de erfenis van mevrouw Anna E. Ericson. Mevrouw Ericson's echt genoot bezat een bekende advertentie-fir ma. Hij kocht de Rembrandt in 1928 voor een prijs „boven de 500.000 dollar". Intussen heeft deze Rembrandt reeds de bijnaam verworven van de „Rembrandt van een miljoen dollar". Men zal nog moeten afwachten of het doek in novem ber die naam eer zal aandoen. Zou dat het geval zijn, dan zou de record-prijs van 770.000 dollar gepasseerd zijn. Die prijs werd in 1959 betaald voor Rubens' „Aan bidding van de Wijzen uit het Oosten". In de Nederlands-Belgische wedstrijd in het schrijven van een luisterspel is de eer ste prijs toegekend aan de heer L. Wey- nants, wonende in Kuringen (Hasselt-Bel- gië) voor het spel „Regen". De tweedwe en derde prijs gingen res pectievelijk naar de heren Andries Poppe (Brussel) voor het spel „De trap" en B. Wildert (Antwerpen) met het spel „Het veer te Corvey". Een eervolle vermelding verwierf de heer H. J. Voorwinde (Den Haag) voor zijn inzending „Theodoor". Deze wedstrijd werd uitgeserreven door de Nederlandse Radio Unie en de Belgi sche Radio en Televisie. In de jury hadden zitting de heren prof. G. Stuiveling (voor zitter), Tom Bouws, Marcel Koole, Jos de Haes, Bert van Kerkhoven, C. Rijnsdorp en drs. Max. B. Teipe. Er waren 191 ma nuscripten ingezonden Gutenberg ter ere. De Finse beeld houwer Vaino Aaltonen, lid van de Finse Academie van Beeldende Kunst, zal in op dracht een borstbeeld maken van Guten berg ter plaatsing in het nieuwe Guten- bergmuseum van Mainz in Duitsland. voorlezingen uit boeken van katholieke schrijvers. Deze avond werd, voor wie dat nog niet begrepen mocht hebben, verzorgd door de KRO. HILVERSUM I. 402 m. 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 10.00 Convent v. Kerken. 11.30 NCRV. 12.15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Gram. Con vent van Kerken: 10.00 Samenkomst van het Le ger des Heils. NCRV: 11.30 Gewijde muziek. 11.40 Gram. 11.55 Gewijde muziek. KRO: 12.15 Buitenl. comm. 12.25 Klein koor. 12.40 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorspel. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Boekbespr. 14.00 Le Roi David, bijbels oratorium. 15.20 De Vliegende Hollander, praatje. 15.30 Mu zikale aspecten, muzik. lezing. 16.00 Sport. 16.30 Gods spreken met ons, lezing. IKOR: 17.00 Ned. Herv. jeugddienst. 18.00 Het geladen schip, cri- tieken. 18.30 De Kerk aan het werk, act. 18.40 Wika worden is niet moeilijk..?, klankb. NCRV: 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Jeugdkoren. 19.30 Gemeenschap der heiligen, lezing. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.30 Act. 20.35 Pro menade-orkest, koor en sol. 21.30 Triptiek voor moord, hoorspel. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Metropole-orkest. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, lezing. 10.00 Gram. 10.35 Brieven van beroemde kinde ren. 10.55 Promenade-ork. 11.30 Cabaret. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld, le zing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Verzoekprogr. voor de strijdkrachten. 14.00 Gezien, gehoord, ge lezen, symposion. 14.40 Operaconc. 15.40 Bij de branding, klankb. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sport- revue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 Harry en kwartje in de ruimte, hoorsp. voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte kerkdienst van de Ned. Prot. Bond. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.30 De open deur, gesprek. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.40 Zin en onzin in goede manieren, praatje. 20.55 Lichte muz. 21.10 Amus.muz. 21.25 Latijns-Amerikaanse muz. 21.55 Gram. 22.30 Nieuws en meded. 22.45 Act. 23.00 Volksliederen. 23.15 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m. - 1223 kC/S. 9.30 ds. A. Vos van Wassenaar. 11.00 ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (dienst voor belang stellenden). 12.15 ds. L. J. Boeijinga van Rijswijk (jeugdsamenkomst in de Pniëlkerk te Amster dam). 14.45 Kinderdienst. 15.30 ds. A. Vos. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.15 Amus.ork. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amus.ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.30 Sportrep. 17.00 Sport en nieuws. 17.10 Gram. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital. 18.30 Godsd. uitz. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 20.00 De zesde dag. 22.00 Nieuws. 22 15 Lichte muz. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.05 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muziek. 8 00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.30 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw 10.10 Gram. 10.20 Theologische etherleergang. 11.05 Bariton en piano. 11.35 Feuil leton. 11.55 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro menade-ork. en solist. 13.40 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Metropole-ork. 15.15 Gram. 15.35 Ka merkoor. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Suri name en de Nederlandse Antillen in de roman litteratuur, door W. S. M. Klooster. 18.00 Orgel spel. 18 30 Gram 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.15 Alleen maar vandaag, hoorsp. 21.30 Piano recital. 22.00 Parlementair comment. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdén- king. 22.55 Boekbespr. 23.05 Muzikale lezing. 23.35 Gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws en orgelspel. 8.30 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 In het krach tenveld van de techniek, overdenking. VARA: 10.20 Gram. 11.15 Voordr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Instr. kwintet. 13.45 Naar de Rio Plata, reisbeschrijving. 14.00 Strijkkwartet. 14.20 De verdachte volgt het spoor, hoorsp. 15.50 Gram. 16.00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 Jazzmuz. 18.50 Openbaar kunstbezit, lezing. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Regeringsuitz.: 19.15 De Zilver vloot, met het Leedy-trio en Meneer Jacob. 19.30 Wielren-rep. 19.40 Amus.muz. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Discussie over het proces Eich- mann. 21.05 Gram. 21.40 Radio-philharm.ork. en solist. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio-philharm.orkest (verV.). 23.35 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landbouw. 12.42 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 14.00 II Filosofo di Campagna, opera. 15.15 Gevarieerde muz. 16.00 Beursber. 16.06 Voor de zieken. 17.00 Nieuws. 17.15 Gram. 17.45 Franse les. 18.00 Operettemuz. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Wedstr. schoolkoren. 20.00 Ork.est- concert. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka- mermuz. 22.55 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS. 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Tele- vizier. 20.30 Gevarieerd progr 21.00 Film. 21.30 Muzik. programma. 22 00— 22.20 Franse chansons. VOOR ZONDAG R.K.K.: 10.30 H. Mis. NTS: c.a. 15.30—18.45 Eurovisie: Reportages vand e int. tennisweek te Stockholm; Ronde van Italië; folkloristisch wa terfeest te Amalfi. NCRV: 20.00 Filmdocumen taire. 20.15 Kamermuziek. 20.25 Dossier Karpaan, TV-spel. 21.50 Dagsluiting. NTS: 22.00 Sport in beeld. VOOR MAANDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. KRO: 20.20 Act. 20.30 Filmrep. 21.10 Gevar. muz. 21.40 Kruis punt der tijden, TV-spel, 22.05 Epiloog. LONDEN, (UPI) Een miljonair en een leider van de vakbond, een zangeres en een dansdeskundige, een voetbalster en een motorrenner zijn te vinden op de 678 namen tellende lijst van onderschei dingen die vandaag ter gelegenheid van de officiële verjaardag van de Britse konin gin zijn verleend. De miljonair, Sir Simon Marks, eigenaar van een keten van winkels, zal de titel van baron mogen dragen Lord Marks. Allan Birch, secretaris-generaal van de vakbond voor winkelpersoneel, krijgt een ridderorde Sir Allan Birch. De Australische sopraan Joan Sutherland wordt Commandeur in de Orde van het Britse rijk. Victor Silvester, de „slow slow-quick- quick-slow" koning van de Britse balzalen krijgt de Orde van het Britse Rijk voor „bewezen diensten aan de moderne dans". Zesenzeventig voetbalwedstrijden in de Britse nationale ploeg leveren links-bui ten Tom Finney een Orde van het Britse rijk op, terwijl de motorrenner John Sur- tees, die nu overgestapt is in vierwielige racemonsters, met een zelfde onderschei ding is begiftigd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7