Moeder schreef smeekbrief aan Nederlandse pleegouders m Postzegelkrij g in Liechtenstein Regering-Debré bijt naar links en naar rechts van zich af Frans-Nederlands overleg over De Gaulle's plannen verwacht ATLAS OP EN OM HET BINNENHOF Kapteyn heeft critiek op Stijkels memorandum Aanvaring tussen Dover en Calais m wm Spionne Rosalie Kunze tot 4 jaar veroordeeld Toestand van Kennedy is enigszins verbeterd Zeven doden in het verkeer AUTOVERHUUR' ZATERDAG 10 JUNI 1961 9 DE OOSTENRIJKSE BABY DEMONS TRA T I E Kleuterhuis Het vervoerbeleid Gaat u met vakantie? REP UB LfQUE FRAN BASNOUsS dei 'GftNfc Nederlandse en Noorse marine geheimen verraden Eindelijk weer eenheid in jaarbeursdata Speculanten kochten vóór de uitgifte alle zegels met de hoogste waarde der Minstrelenserie op Kind door steen gedood Invallen bij 30 linkse kranten en organisaties Parijs zou direct contact met Den Haag opnemen Telefoon 60585 Morgen vliegt hij terug naar Washington Dr. E. van Raalte Ontdekker van BCG-vaccin tegen t.b.c. ove'^den Een 24-ponder uit 1626 (Van onze correspondent) WENEN In Klagenfurt woont Anna P., de moeder van de omstreden Oosten rijkse baby. Het is een vrouw van 20 jaar, die bij een benzinepomp werkt, en in haar vrije tijd huis aan huis boeken en tijdschriften tegen een kleine provisie aan biedt. De Oostenrijkse pers vestigt steeds meer de aandacht op het geval van de ba by, zonder echter nader in te gaan op de juridische kant van deze kwestie. Wel somt zij alle argumenten op, waarom het de voorkeur verdient dat de baby in het gezin De Leeuw blijft. Anne P. heeft nog een dochtertje van drie jaar, Margrit, waarvoor ze per maand 600 shilling kostgeld betaalt, omdat zij dit kind zelf niet kan verzorgen. Wan neer echter baby Adèle terugkomt, is haar loon te klein om twee kinderen goed te verzorgen. Het gevolg zal zijn dat Adèle dan in een opvoedingsgesticht of in een weeshuis terecht komt en juist daarte gen verzet zich deze moeder met alle kracht, omdat zij uit eigen bittere erva ring weet wat er van een kind terecht komt dat geen ouderlijk tehuis heeft en buiten een normaal gezin opgroeit. Anne P. zelf is afkomstig uit het fabrieksstad- je Steyr, waar ze als halfvolwassene op zichzelf was aangewezen omdat haar ouders uit elkaar gingen. Ze kon alleen de lagere school bezoeken en heeft verder geen enkel vak of beroep geleerd. Haar eerste levensonderhoud verdiende ze aan een benzinepomp in Purkersdorf bij Wenen. Daarna ging zij naar Klagen furt, waar ze eveneens een benzine-pomp bediende, maar tevens in haar vrije tijd boeken tegen provisie verkocht. Soms werkte zij er ook als serveerster, maar zoals de kranten schrijven: „Anna P. had telkens weer een zwak voor auto's en ook voor de heren in de auto's". Nu is zij een ongehuwde moeder met twee minderjarige kinderen, want tot een huwelijk is het nooit gekomen. Intussen schijnt er kans te zijn op een verandering ten goede, omdat een man van plan is met Anne P. te trouwen, op voor waarde echter dat de twee kinderen hem niet ten laste vallen. Voor Margrit van drie jaar kan de moeder nog met moeite de 600 shilling kostgeld opbrengen, doch de baby is het grote struikelblok en zal dus terecht komen in een inrichting. Daar om schreef de moeder aan de pleegouders in Oegstgeest: „doet u toch s.v.p. alles dat Adèle bij u kan blijven. Ik kan haar bij mij niet opnemen. Zelfs Margrit krijgt ik maar eenmaal in de week te zien voor een paar uur". Advertentie MET PAGE CELSTOFLUIERS op woensdag 14 juni a.s. van 1012 uur en van 25 uur. Gen. Cronjéstraat 133 Telefoon 63857 De ondervoorzitter van de commissie voor het vervoer van het Europese Par lement, het Nederlandse eerste-kamerlid P. J. Kapteijn (soc), heeft ernstige kri tiek geuit op het memorandum van staats secretaris Stijkel over de Europese ver- voerspolitiek. De heer Kapteijn, die deel uitmaakte van de delegatie van de com missie voor het vervoer van het Europese Parlement, die de afgelopen vier dagen een studiereis heeft gemaakt langs de Rijn en de havens van Amsterdam en Rot terdam, zei gisteravond tijdens een pers conferentie naar aanleiding van deze stu diereis: „Met dit memorandum heeft Ne derland zijn kaarten op tafel gegooid, het geen politiek gezien bepaald niet juist is". Daarnaast had de heer Kapteijn kritiek op het feit, dat de heer Stijkel met dit memorandum het werk van de Europese Executieve Commissie zeer bemoeilijkt heeft. „De merkwaardige situatie doet zich nu voor, dat Nederland, dat de positie van de Europese Commissie toch zou moeten versterken, nu verzwakt heeft", aldus de heer Kapteijn. De commissie waarvan hij ondervoorzitter is zal vóór de herfstzitting van het Europese Parlement nog een diep gaande discussie voeren over alle trans portproblemen en zal dan waarschijnlijk met een grondig rapport voor de dag ko men. DN HAAG (ANP) Het in Hamburg thuishorende Duitse motorschip Ingrid Leonhardt (5.932 ton) is kort na midder nacht tussen Dover en Calais in aanvaring geweest met het 2.900 ton metende Poolse schip Nowa Huta, eigendom van de Poolse staatsrederij Gdansk in Warschau. Volgens berichten van het Duitse schip gaf de Nowa Huta door middel van rode vuur pijlen te kennen bijstand nodig te hebben, waarop de Ingrid Leonhardt een redding boot uitzette. Ook andere schepen, onder meer een reddingboot uit Dover en een Belgische sleepboot koersten op de nood signalen naar de plaats van de aanvaring Bij aankomst bleek de bemanning van de Nowa Huta het schip met een redding boot te hebben verlaten. Zij werd later overgenomen door de Belgische sleepboot Jean Bart, die ook het beschadigde schip op sleeptouw nam. De Ingrid Leonhardt is thans op weg naar Rotterdam voor herstel van opge lopen schade. Coaster De sleepboot Blankenburg van L. Smit en Co is voorts vanmorgen om acht uur van Hamburg uitgevaren om de Neder landse kustvaarder Amazone (499 ton) die met machineschade bij de ingang van het Skagerrak ligt, te assisteren. De Blan kenburg kan morgenochtend bij de coaster arriveren. De Amazone was met een lading hout op weg van de Zweedse plaats Skoghall naar Groningen. Het schip vaart voor het car- "adoorsbedrijf Wijnne en Barends. en wilt u dat wil uw krant naar uw vakantie-adres opzenden Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam. uw vaste adres uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen 7 DE ADMINISTRATIE BONN Vier jaren lang zal de 31-jarige secretaresse Rosalie Kunze in een tucht huis moeten boeten voor het feit, dat zij in Bonn voor de Oostduitse communisten spioneerde. Het honorarium voor haar in formaties, 14.500 mark, wordt in beslag ge nomen, aldus luidt de uitspraak van het bondsgerechtshof in Karlsruhe. De eis was geweest vijf jaar tuchthuis. Rosalie Kunze, een levenslustige jongedame die op feest jes een geziene gast was, werkte sinds eind 1956 op het Westduitse ministerie van Defensie, afdeling marine. Sinds 1954 stond zij onder communistische druk en had zij zich ertoe laten bewegen voor de Russen te spioneren. Tussen 1956 en herfst 1960, toen zij werd gearresteerd, gaf zij belang rijke informaties aan de communisten door. Onder andere speelde zij Moskou ge gevens in handen pver de bewapening en de uitrusting van de Nederlandse en de Ca nadese marine. De voorjaarsbeurs in Utrecht wordt volgend jaar gedurende negen dagen ge houden en wel van 12 tot 20 maart 1962. Dit is besloten na overleg met de advies commissies van de jaarbeursexposanten. De consumptiegoederenbeurs en de tech nische beurs worden door deze wijziging ook weer gelijktijdig gehouden. Dit voorjaar begonnen beide beurzen gelijktijdig maar de technische beurs duurde drie dagen langer. In 1960 waren er zes consumptiebeursdagen en een maand later werd gedurende tien dagen een technische beurs gehouden. In 1958 duurden de consumptieve- en de technische beurs tien dagen en werden beide gelijktijdig gehouden. In kringen van exposanten hoopt men dat nu eindelijk de definitieve jaarbeurs- dagen zijn vastgesteld. Het steeds wijzi gen en splitsen heeft afbreuk gedaan aan het beursbezoek. PÊÖêRATSQN MONDIALfi O SS AHC'ï&US COMBATTANtS PARIS MA 1 Er zijn drie nieuwe Franse postzegels uitgegeven: Linksboven een zegel ge wijd aan Bagnoles de l'Orne, links onder een gewijd aan het oude Deau- ville en rechts een gewijd aan de Wereldfederatie van Oudstrijders. De zegels zijn in meerdere kleuren uit gevoerd. Het ontwerp linksonder is van Robert Cami, de andere twee ont werpen zijn van J. Combet. VADUZ (Liechtenstein) (UPI) In het vorstendom Liechtenstein, dat jaarlijks acht percent van zijn inkomen financiert door de uitgifte van speciale postzegels, is een postzegeloorlog uitgebroken. De strijd is ontbrand naar aanleiding van een recente uitgifte zegels die door de P.T.T. in Liechtenstein de mooiste se rie zegels wordt genoemd ooit uitgegeven. De serie bestaat uit vijf zegels gewijd aan de middeleeuwse minstrelen, de rondtrek kende zangers uit de twaalfde en dertien de eeuw. Voor het eerst in de geschiede nis van de Liechtensteinse filatelie is iede re zegel in zes kleuren gedrukt. Elke ze gel is een grafisch juweeltje. Speculanten hebben echter roet in het eten gegooid door alle zegels van de hoog ste waarde op te kopen voordat de serie nog in omloop was gebracht. Zij hebben het de verzamelaars onmogelijk gemaakt een voltallige serie te kopen en trachten nu de ontbrekende zegel te verkopen tegen prijzen die reeds zes maal zo hoog liggen als de frankeerwaarde. De Vereniging van Zwitserse filatelis ten heeft een scherp protest ingediend bij de regering van Liechtenstein, maar het hoofd van de regering, Alexander Frick, heeft het protest afgewezen. Men neemt aan dat andere internationale filatelistische organisaties het voorbeeld van Zwitserland zullen volgen. De Zwitsers namen een e- solutie aan waarin de regering van Liech tenstein werd verzocht een tweede oplage van de minstreelserie uit te geven, zodat iedereen de volledige serie voor de nomi nale waarde in zijn bezit kan krijgen, in plaats van 10 Zwitserse frank te moeten uitgeven voor de ontbrekende zegel van 1.50. „Onherstelbare schade zou aangericht worden aan de reputatie van de Liechten steinse filatelie", aldus de Zwitserse ver zamelaars in een brief aan Frick. Frick antwoordde echter dat het druk ken van een tweede oplage uitgesloten is. Een officiële woordvoerder voegde hier aan toe, dat het Zwitserse protest geheel ongegrond is daar alle bestellingen zijn uitgevoerd. Het is derhalve niet de fout van de rege ring als de zegel op de dag van uitgifte was uitverkocht. Iedereen had een kans tevoren tijdig bestellingen op te geven", aldus de woordvoerder. Hoewel het een goedbewaard staatsge heim is hoeveel series de regering heeft uitgegeven, schat men het aantal op onge veer honderdduizend. De speculanten kun nen dus ongeveer een miljoen frank opstrij ken. Het ruim twee jaar oude zoontje René van de familie J. Bandsma te Kollum(Fr.) is plotseling overleden nadat het, naar men vermoed, een steen tegen het hoofd had gekregen. De juiste doodsoorzaak is nog niet bekend. Wel staat vast dat de jongen door een steen is geraakt. Vermoe delijk hadden enkele jongens ruzie, waar bij één van hen met een steen naar zijn tegenstander gooide. Die steen raakte ech ter het op het erf achter het ouderlijk huis spelende jongetje René, dat enkele ogen blikken later overleed. Het gezin B. telt drie kinderen, van wie René de jongste was. De vader van het gezin was afwezig. (Van onze correspondent PARIJS In de Franse hoofdstad wordt verwacht dat de Franse regering dezer da gen langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen in contact met Den Haag zal tre den, in de hoop nog een oplossing te kun nen vinden voor de geschillen, die inzake De Gaulle's Europese plannen tussen bei de landen nog altijd heersen. De studie commissie voor politieke problemen, waar in de zes landen met deskundigen verte genwoordigd zijn, is sinds donderdag in Parijs bijeen onder voorzitterschap van dé Franse Oud-minister Christian Fouchet. Ondanks de pogingen van de Belgische vertegenwoordiger in die richting, is het echter niet gelukt het Nederlandse lid mee te krijgen inzake het beginsel van -egelma- tige beraadslagingen tussen de zes staats- of regeringsleiders en evenmin wat be treft de strategische kwesties, die de Fran sen in de toekomst eveneens in dat kader zouden willen bespreken. Spaak bemiddelt In diplomatieke kringen te Parijs ver luidt verder dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak die zich veel inspanningen getroost om een brug tussen Parijs en Den Haag te slaan, op de laatste ministeriële ontmoeting te Brussel een compromisvoorstel zou hebben gedaan, dat echter zowel door Frankrijk als door Nederland van de hand moet zijn gewezen. Spaak had geopperd ook Groot- Brittannië bij die periodieke en politieke gedachtenwisselingen op Europees topni veau uit te nodigen, op voorwaarde dat Londen echter dan eerst tot de Europese Economische Gemeenschap zou toetreden op een basis, die voor ieder aanvaardbaar kon zijn. De eerste taak van de studiecommissie, die zich in Parijs beraadt, was een da tum te bepalen voor de eerstvolgende con ferentie van de ministers van Buitenland se Zaken, die in beginsel in juli in Ro me zou worden gehouden. De zes minis ters zouden in de Italiaanse hoofdstad dan de Weg'moeten effenen voor een ontmoe ting van hun regerings- of staatschefs op de Europese top, die dit keer in Bonn zou worden gehouden. Nu de zes experts ech ter zelfs op dit ondergeschikte punt geen mogelijkheid voor een overeenkomst heb ben kunnen vinden, overweegt men in Pa rijs in rechtstreeks contact met de Neder landse regering in Den Haag te treden. Advertentie W 7, Rijksstraatweg 145, Ostadestraat Binnenweg 97 Keuze uit 23 auto's; o.a. Opel '61 en VW '61 (Van onze correspondent) Terwijl in de Franse staatscourant gis teren een decreet van het staatshoofd generaal De Gaulle verscheen, waardoor het de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie mogelijk wordt gemaakt zonder enige vorm van proces politie ambtenaren of magistraten te ontslaan aan wier trouw getwijfeld zou kunnen wor den, heeft de politie in Parijs in de vroege ochtend weer een dertigtal invallen ge daan bij kranten en bij politieke organi saties en figuren. Het heeft echter op nieuw sterk de aandacht getrokken en ver bazing verwekt dat niet rechts-activistische en fascistische kringen en figuren aan de ze politie-operaties werden onderworpen, doch dat de invallen integendeel bij libe rale, linkse of activistische intellectuelen, professoren en journalisten zijn gedaan. Het heeft er de schijn van dat de re gering, en premier Michel Debré in het bijzonder, nog steeds dezelfde politiek van symmetrie wil blijven volgen, door een maatregel tegen „rechts" consequent met een actie op het linkse front gepaard te doen gaan. Langs die weg poogt de pre mier bij de publieke opinie blijkbaar een indruk van objectiviteit te vestigen. Een verraderlijke objectiviteit evenwel, aangezien in het jongste verleden duidelijk is aangetoond, dat de veiligheid van de staat momenteel toch zeker niet in de eer ste plaats door pacifisten, liberalen en links - georiënteerde rooms - katholieken wordt bedreigd. Onder de figuren, die gis teren van hun bed werden gelicht, bevin den zich naast redacteuren van literaire en politieke maandbladen, twee professo ren van de Sorbonne en een voormalig lid PALM BEACH (Florida (V.S.) (UPI) - De perschef van het Witte Huis, heeft la ten weten dat president Kennedy's toe stand al enige „verbetering" vertoont, na dat hij. een paar maal eên bad heeft ge nomen in verwarmd zout water. Kennedy bewoog zich vrijdag in zijn va kantieoord Palm Beach voort op krukken. Naar verluidde zou de president die hin der ondervindt van zijn rug, de krukken tot zondagavond blijven gebruiken. Mor genavond reist de president per vliegtuig terug naar Washington met zijn lijfarts, dr. Janet Traveil. Mevrouw Kennedy HYDRA (Griekenland) (UPI) Op de tweede dag van haar vierdaagse reis langs de Middellandse Zee-eilanden, is mevrouw Kennedy vrijdag aangekomen op het eiland Hydra. Waar mevrouw Kennedy ook naar toe ging op het eiland moest ze lopen. Op Hydra is geen enkel voertuig, zelfs geen ezelkarretje of fiets, want de wegen zijn er steil, kronkelig en nauw. Mevrouw Ken nedy wordt maandag terugverwacht in Athene. Onjuist optreden van de Hoge Autoriteit Het Europese Parlement, dat zich on der meer met Kolen- en Staal Gemeen schap heeft bezig te houden en ten op zichte waarvan de uit negen leden be staande Hoge Autoriteit een zekere verant woordingsplicht heeft, is, ook in aardrijks kundige zin, ver van het Binnenhof gele gen. Toch bestaat er tussen onze volks vertegenwoordiging op het Binnenhof en dat Parlement een bijzondere band, onder meer doordat de Nederlandse leden van het Europese Parlement daarin zitting heb ben dank zij verkiezing door de Tweede en door de Eerste Kamer. Nu heeft er zich ginds iets voorgedaan, dat, begrijpelijkerwijze, hier te lande bij vele belangstellenden nogal opzien heeft gebaard. Ik heb hier het oog op een ei genaardige botsing tussen genoemde Hoge Autoriteit gelijk bekend heten de soort gelijke supranationale organen van de Eu ropese Atoom-Gemeenschap en van de Economische Europese Gemeenschap „Commissie" en het Europese Parle mentslid, tevens afgevaardigde in de Twee de Kamer mr. Van der Goes van Naters. Laatstgenoemde zou reeds enige tijd ge leden gedurende een bijeenkomst in Straatsburg, buiten een vergadering van het Europese Parlement, dus in wat men de „wandelgangen" pleegt te noemen, het in een gesprek met enige vrienden gehad hebben over geruchten, die met betrekking tot onze landgenoot mr. Spierenburg, een der leden van de Hoge Autoriteit, de ron de deden. Iets van dat gesprek zou tot laatstgenoemde zijn doorgedrongen en ver bolgenheid over de volgens genoemd or gaan op geen enkel bewijs berust hebben de vermelding van bedoelde geruchten, heeft er toe geleid, dat de Hoge Autoriteit in een brief aan voorzitter Fürler, de pre sident van het Europese Parlement, zou hebben meegedeeld, niet van zins te zijn in de commissie van genoemd Parlement, die zich onder meer met de verwikkelin gen over de schrootkwestie heeft bezig te houden, te verschijnen, als daar tegelijkertijd ook mr. v.d. Goes van Na ters aanwezig zou zijn. Deze maakt zelf welwiswaar geen deel van die commissie uit, maar het ware toch altijd denkbaar, dat men op een gegeven ogenblik hem, die ter zake van die verwikkelingen ongetwij feld deskundig kan heten, zou willen ho ren en dan tevens op prijs zou stellen, dat ook de Hoge Autoriteit aanwezig zou zijn. Nu moet ik er onmiddellijk op wij zen, dat art.41 van het Reglement van het Europese Parlement bepaalt, dat zulk een commissie krachtens een speciale be slissing (onder anderen) de Hoge Autori teit kan uitnodigen haar vergadering bij te wonen en daarin het woord te voeren. Het is waar, er staat hier „uitnodigen". En dus rust er volgens het geschreven recht geen verplichting op de Hoge Autori teit daaraan ook gevolg te geven. Ditzelfde geldt trouwens en hiermee keer ik even weer helemaal naar ons Binnenhof terug met betrekking tot de relaties tussen Kamercommissies en ministers. Maar ook is van pas, dat het ongeschreven recht, dat de gebruiksrechtelijke regel wil, dat men aan zulk een uitnodiging, behalve in geval van volstrekte verhindering, gevolg behoort te geven. Zie ik het goed, dat gaat die regel ook op ten opzichte van de Hoge Autoriteit en de haar uitnodigende commissie of subcommissie van het Euro pese Parlement. Daarom meen ik, dat president Fürler, toen hij de brief in kwestie van „alle negen" kreeg, bij zich zelf gedacht zal hebben, dat hij daarmee eigenlijk niets te maken had, want, dat de verzenders van de brief een principieel onjuist standpunt hadden ingenomen. De heren kunnen wellicht menen, reden tot verbolgenheid te hebben jegens de per soon van de heer Van der Goes van Naters omdat hij, volgens wat hun zou zijn over verteld op zichzelf al een ietwat ge vaarlijke methode om daarop te kunnen afgaan over hen of over een hunner, laat ik nu maar eens aannemen, hoogst on aangename dingen bij wijze van gerucht zou hebben verteld. Zij kunnen dan even tueel het standpunt innemen, dat zij zo lang de lucht niet gezuiverd is genoemde persoon liever niet op een cocktaill of an dere buiten-parlementaire samenkomst willen ontmoeten. Dat wettigt echter nog allerminst inneming van het standpunt, dat zij hem ook niet ambtshalve zouden wil len treffen. Mocht hun bedoeling geweest zijn de welwillende hulp in te roepen van de heer Fürlei om te trachten de in hun ogen, uit een persoonlijk oogpunt onaange name situatie te helpen opheffen, dan zou dat zeker ook heel begrijpelijk zijn geweest en zou men daartegen niets hebben kun nen inbrengen. Daarentegen is het mijns inziens princi pieel onjuist indien zij om de bovenver melde reden zich bij voorbaat zouden wil len onttrekken aan iets, wat onder bepaal de omstandigheden tot hun ambtsplicht zou behoren, zelfs al zouden zij kunnen stellen, dat die ambtsplicht niet reglemen tair is vastgelegd. Precedent Tot goed begrip van deze laatste opmer king keer ik nogmaals in gedachten naar het Binnenhof terug. Indien een m'nister vernomen heeft, dat een lid van een Ka mercommissie over hem onbewezen ge ruchten buiten een Kamervergadering zou hebben verteld, mist de minister het recht om deswege te weigeren te verschijnen in een commissievergadering, waar die afge vaardigde eveneens aanwezig zou zijn. Ik ga zelfs verder. Ingeval een Kamer lid in de openbare gedachtenwisseling op dusdanige of op andere, naar het gevoel van de minister in kwestie een onaangename of zelfs beledigende opmerking maakt, die hem overigens niet in botsing deed komen met de voor de orde en goede parlemen taire zeden wakende voorzitter, dan geeft het geen pas voor de zich gekwetst voe lende minister om te weigeren op eventuele opmerkingen of vragen van die afgevaar digde wegens persoonlijke verbolgenheid in te gaan. Er heeft zich in deze in onze Tweede Kamer in 1925 een precedent voorgedaan. Dr. Colijn, Minister-President en je Dr. Colijn, minister-president en tevens minister van Financiën kreeg in verband met een kwestie inzake ambtenarensala rissen van mr. Marchant en op grond van wat er te dien opzichte al eerder was ge beurd, in hoogst scherpe en ongetwijfeld tevens pijnlijke bewoordingen te horen, dat hij in zijn functie het gegeven woord niet was nagekomen en schending van de goe de trouw had begaan. Hij vatte dit als een persoonlijke belediging op, wat kenne lijk in de ogen van de niet tussenbeide ko mende Kamervoorzitter niet het geval was. Kort daarop liet Marchant nog eens goed uitkomen, dat hij geenszins bedoeld had het karakter van de minister aan te tasten. Niettemin verklaarde deze bij inter ruptie, niet met genoemde afgevaardigde van gedachten te kunnen wisselen indien deze zijn houding niet zou veranderen. Welnu, Oud heeft in zijn werk „Het jong ste verleden" (III bl. 47) betoogd het on verenigbaar te achten met de op een minis ter tegenover de Kamer en haar leden rus tende verplichting om aan te kondigen wegens iets dergelijks geen notitie meer te zullen nemen van hetgeen een aldus te werk gegaand zijnd lid zou aanvoeren. En de leiders van andere fracties hebben toen pogingen aangewend (met name Mgr. No- lens en dr. de Visser) om het geschil vreedzaam opgelost te krijgen. Maar ten gevolge van een kabinetscrisis, die kort daarop intrad, liep deze zaak verder dood. Aanvullende opmerkingen En thans weer de Hoge Autoriteit als mede het Europese Parlement. In de eer ste plaats acht ik het zaak er op te wijzen, dat daar, evenzeer als op het Binnenhof, een afgevaardigde, al dient hij hierbij ze kere voorzichtigheid in acht te nemen, de vrijheid moet bezitten ook eventueel be paalde geruchten in de wandelgangen te bespreken, zelfs wanneer hij voor de juist heid van de inhoud dier geruchten niet over het onomstotelijk bewijs beschikt. Er is een grens aan de belemmering van wat een Parlementslid in het belang van de openbare zaak hier of ginds in een gesprek mag aansnijden. In de tweede en voornaamste plaats meen ik, dat de Hoge Autoriteit er zich reken schap van dient te geven, dat zij op zijn minst de incjruk heeft doen postvatten al te lang reeds een deugdelijk onderzoek en beëindiging daarvan met betrekking tot bepaalde „problemen" ik druk me op zettelijk voorzichtig uit inzake zekere ge beurtenissen op schrootgebied op zich te hebben laten wachten. Dat vooral is aan het aanzien van de Europese Kolen-en Staal Gemeenschap niet ten goede geko men!!. van het kabinet van de minister van Justi tie Edmond Michelet, die enkele maanden geleden op last van de minister-president moest worden ontslagen. Deze invallen, die dus als politiek tegenwicht ten opzichte van de schoonmaak in het leger en de ad ministratie beschouwd moeten worden, hebben in brede kringen weer ergernis en weerzin opgeroepen. Het onafhankelijke dagblad Le Monde sprak gisteravond van „een ongezond beginsel door welks toepas sing bovendien geen enkel verstandig mens zich meer om de tuin laat leiden". Op de Utrechtseweg te Amersfoort is vrijdagavond de 49-jarige huisknecht H. Beurskens door een bromfietser aangere den. Beide mannen liepen verwondingen op. Van W. begaf zich naar het zieken huis. Een voorbijganger bood de heer Beurskens eerste hulp en hield, om de man te vervoeren, een auto aan. De heer Beurskens is daarbij blijkbaar zijn helper tot op de rijweg gevolgd. Hij lette niet op het verkeer en werd door een passerende auto aangereden. Bij deze tweede aanrij ding werd hij op slag gedood. Bij een ongeluk in Well (Limburg) zijn twee Duitse jongelui uit Essen om het le ven gekomen. De slachtoffers, de 24-jarige D. Kraay uit Essen en de 18-jarige mej. G. Ernisch, zaten in een auto, die werd geramd door een autobus. Van de inzitten den van de bus werden enige passagiers licht gewond. Het ongeluk gebeurde door dat de auto met het Duitse paar in een bocht tegen het linker voorwiel van een tegemoetkomende bus botste en daarna over de kop sloeg. Bij het oversteken van de weg voor zijn woning in Meerveld (Apeldoorn) is de 67- jarige heer H. Blijenberg door een auto gegrepen en op slag gedood. Het slacht offer laat een vrouw en negen kinderen achter. De 43-jarige houthandelaar A. Keim uit Breda is in België om het leven gekomen toen hij met de door hem bestuurde per sonenauto in botsing kwam met een grote vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de weg van Antwerpen naar Turnhout onder Westmallg. Oorzaak van het ongeluk was het springen van een band van de auto van de heer K. De vrachtauto, waarmee het slachtoffer in botsing kwam, was uit Eindhoven afkomstig. In Geleen (Limburg) is het driejarig zoontje van de familie Hermans gegrepen door een vrachtauto en op slag gedood. De kleuter stak zonder op te letten de drukke rijksweg over. Op een militair complex te Heesch is de twintigjarige dienstplichtige soldaat J. P. M. Peters uit Venlo tussen twee auto's bekneld geraakt. Met ernstige inwendige verwondingen is hij vannacht in een zie kenhuis in Oss, overleden. Het slachtoffer, behoorde tot de stafcompagnie van het kamp Mill. Naar de toedracht van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. PARIJS (Reuter) Professor Jean-Ma- rie Guerin, de ontdekker van het bcg-vac- cin tegen tuberculose, is vrijdag op 89-jari- ge leeftijd in Parijs gestorven. Hij begon zijn onderzoek naar de tbc al omstreeks de eeuwwisseling. Zijn eerste bcg-injec- tie gaf hij in 1921, nadat er op grote schaal proeven op dieren waren genomen. Het werk aan de „Vasa" de schijn baar onuitputtelijke schatkamer voor oudheidkundigen in Stockholm gaat steeds door. Dezer dagen kon van het onderste batterijdek een van de stukken geborgen worden; van de 64 stukken, welke de „Vasa" aan boord had, missen er nu nog zeven. Men vermoedt, dat deze op de bodem van de zee liggen. Het op de foto zichtbare kanon is een 24-ponder uit 1626.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9