half zwaar dubbel lekker Sanering van betaald voetbal Eén eredivisie van 16 clubs Eén lste divisie van 16 clubs Twee 2e divisies van 16 clubs Eef Kamerbeek verbeterde het tienkamp-record met één punt Nederland won in Brugge de landenwedstrijd ISU-congres stelde wedstrijddata vast Tweede plaats voor Jelle Doornbosch Moore behield wereldtitel halfzwaar gewicht Alleen de regen kan Engeland nog redden Twee nederlagen voor Nederlands negental Oostenrijk versloeg Hongarije: 1-2 Italiaanse club heeft interesse in Kruiver Schoten-reserves te sterk voor Neptunus MAANDAG 12 JUNI 1961 12 Turijn contracteerde Dennis Law Schorsing van Crossan wordt wellicht opgeheven Nieuw Europees record voor Ter Ovanesian Veldhuizen verbeterde Nederlands record 20 km De eerste testmatch Sport in het kort T eleur stelling ,N<- DOBBELMANN (dubbel) LEKKER MAN! Advertentie De international Piet Kruiver van PSV zal waarschijnlijk het voorbeeld van de Engelse topspelers, die hun voetbalcarriè re in Italië gaan voortzetten, volgen. Er is reeds een principiële overeenkomst be reikt tussen PSV en de Italiaanse eerste divisieclub Lanerossi (Vicenza) over een transfer van de ex-Zaankanter, waarmee een bedrag gemoeid zal zijn, dat meer dan 25 miljoen lires (150.000 dulden) be draagt. Het juiste getal is niet bekend ge maakt. Nog deze week zullen de onder handelingen worden voortgezet om tot een definitief akkoord te komen. Een afgevaar digde van PSV zal met Kruiver hiervoor naar Italië reizen. Mogelijk zal Piet van der Kuil, eveneens international en speler van PSV, de reis meemaken, daar in Italië ook vóór hem belangstelling bestaat. De onderhandelin gen over Van der Kuil zijn echter nog in een beginstadium. Dennis Law, de bekende voorhoedè-spe- ler van Manchester City, hééft zaterdag een contract getekend met de Italiaanse profclub Torino. Alan Douglas, de voorzit ter van Manchester City wilde niet mede delen wat de Italianen voor Law hadden moeten betalen maar volgens de geruch ten gaat het om eèn bedrag van ruim een miljoen gulden. Eèrder in dè wéék had Torino reeds 650.000 uitgetrokken Om Joe Baker van Hibernian (Schotland) over te nemen. In enkele dagen tijd heeft Engeland dus drie van zijn meest vooraanstaande voetbal Iers: Jimmy Greaves, Dêftnis Law en Joe Baker aan het Italiaanse voetbal moêtèn afstaan. De afgevaardigden van de Ierse league clubs zullen op 22 juni in Belfast een voor stel bespreken om de schorsing van John ny Crossan op te heffen. De Ierse internationale binnenspeler werd indertijd in Ierland voor het leven geschorst omdat Derry City, de club waarvoor hij als amateur uitkwam, hem onder tafel zou hebben betaald. Crossan speelde sindsdien voor het Rotterdamse Sparta en de Belgische vereniging Stan dard Luik. Nederland won met een totaal van 27.255 punten vóór Groot-Brittannië met 25.131 punten, terwijl België met 19.219 punten op de derde plaats eindigde. Groot- Brittannië zegevierde bij de dames voor Nederland en de Nederlandse heren eindig den als eersten vóór Groot-Brittannië. Wat de landenoverwinning betreft, ach misschien is dat minder belangrijk. In de drie opeenvolgende jaren dat deze wed strijd wordt gehouden (in Londen, Amster dam en Brugge) toonde Nederland over de sterkste vijf- en tienkampsters en -kam pers te beschikken. Belangrijker is dat het prestatiepeil langzaam maar zeker om hoog gaat. Pech heeft Eef Kamerbeek ongetwijfeld gehad in de te stroeve werpring bij het discuswerpen het nummer waarop hij de laatste tijd constant 46 tot 47 m werpt die hem belette goed te draaien. In een goede ring is hij in staat enkele meters verder te komen. Tijdens deze drietanden wedstrijd toonde hij van aparte klasse te zijn. Want niet mindêr dan zes maal werd hij op een nummer eerste namelijk op de De Rus Igor Ter Ovanesian heeft zon dag tijdens atletiekwedstrijden in Moskou het Europees record vèrspringen verbeterd en gebracht op 8,17. Het oude record stond sèdêrt de Olympische Spelen 1960 (2 sep tember) reeds op zijn naam met 8,04 meter. Fons Veldhuizen (persoonlijk lid KNAU) heeft zaterdag tijdens nationale atletiek wedstrijden te Geldermalsen het Neder lands record 20 km. verbeterd en gebracht op 1 uur en 3 min 12,8 sec. Hij bleef hier door maar liefst bijna 32 seconden beneden het oude record, dat op naam stónd van Frans Kunen (Sprint, Breda). Kunen liep op 30 april 1960 in Blaricum de 20 km. in 1 uur 3 min 44,6 sec. De Internationale Schaatsenrijders Fe deratie (ISU) heeft tijdens bet congres in Bergen (Noorwegen) enkele data vast gesteld voor de wereld- en Europese kam pioenschappen 1962. Ook werden opnieuw enkele nationale bonden aangewezen, vöor het organiseren van kampioenschappen. In 1962 zullen de diverse titelwedstrij- den in de volgende plaatsen worden ge houden: Wereldkampioenschappen kunstrijden Praag Europese kampioenschappen kunstrijden Genève. Wereldkampioenschappen hardrijdèn op de schaats heren: Moskou 17 en 18 febru ari Wereldkampioenschappen hardrijden óp de schaats dames: Finland Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats: Oslo 3 en 4 februari. Voor 1963 zijn de wereldkampioenschap pen kunstrijden toegewezen aan Italië, de Europese kampioenschappen zullen in Boedapest worden gehouden. Japan is voorlopig aangewezen als gastheer bij dè wereldkampioenschappen hardrijden da mes en heren. Voor Zweden werden voor lopig de Europese kampioenschappen ge reserveerd. De Zwitser James Koch werd herkozen als president van de federatie, de Zweed Sven Laftman als vice-president. Boksen Archie Moore heeft zaterdagavond in Madison Square Garden .(New York) zijn wereldtitel in het halfzwaargewicht behou den. In een gevecht over 15 ronden ver sloeg hij de Italiaan Guilio Rinaldi op punten. Moore wordt in de Amerikaanse staten New York en Massachusetts, alsmede in Europa als wereldkampioen erkend. Voor de National Boxing Association, die in de overige staten het leidinggevende orgaan in de bokssport is, is Harold Johnson we reldkampioen halfzwaargewicht. Cricket Een beeld van de drietanden atletiek wedstrijden tussen België, Nederland en Engeland, die dit weekeinde in Brugge zijn gehouden. We zien hier de finish van de 100 meter heren, welke gewonnen werd door onze landgenoot Doornbosch, gevolgd door de Brit Andrews en de Belg Ledeghem. ment bij de dames eveneens een Britse zege te zien gaf. Mieke de Graaf-Schenk heeft de verwachtingen ver overtroffen. Na het kogelstoten, hoogspringen, 200 me ter en de 80 m horden stond zij op de vier de plahts. Haar sublieme vertesprong van 5,68 betekende tevens een greep naar de derde plaats en een puntentotaal van 4192 punten. Zij toonde in deze twee dagen een voortreffelijke mentaliteit en wanneer zij zich op haar beste nummer gaat specia liseren dan zit een zes meter sprong er zeker in. Bij de heren waren de uitslagen: 1. Ka merbeek (Ned) 7237 pnt. 2. Doornbosch (Ned) 5970 pnt. 3. Mc Lachlen (G.B.) 5737 pnt. 4. Timme (Ned) 5605 pnt. 5. Mc Kinney (Eng) 5462 pnt. 6. Andrews (G.B.) 5399 pnt. 7. Jaspers (Belg) 5395 pnt. 8. Schoufs (Belg) 4966 pnt. 9. Ledegen (Belg) 4770 pnt. De einduitslag van de vijfkamp was: 1. Thelma Hopkins (Eng) 4379 pnt. 2. Toos Mutter (Ned) 4251 pnt. 3. Mieke de Graaf- Schenk Ned) 4192 pnt. 4. Jeanine Knaepen (Belg) 4188 pnt. 5. Carol Hamby (Eng) 4153 pnt. Het ziet er naar uit, dat alleen de regen Engeland nog kan redden van een smade lijke nederlaag in de eerste testmatch te gen Australië die in Birmingham wordt gespeeld. Op de derde dag van de wedstrijd sloten de Australiërs hun eerste innings op 516 runs voor het verlies van negen wickets. De Aussies hebben hierdoor op Engeland (eerste innings-totaal 195) een voorsprong van 321 runs genomen. Zelfs die mammoetscore van zaterdag blijkt ech ter nog geen record te zijn, want de En gelse statistici ontdekten dat de Austra liërs in 1943 in Leeds nog meer succes had den gehad. Toen zaterdag de stumps werden ge trokken stond Engeland op 5 voor 0. De wedstrijd moest herhaaldelijk worden on derbroken wegens regen. Er werd langzaam gescoord. Bobby Simpson had voor zijn 76 runs 210 minu ten nodig. Ken Mackay stond bijna 2'/s uur aan het wicket voor zijn 64 runs. De cijfers van de Engelse bowlers waren ui teraard bijzonder slecht. Brian Statham nam drie wickets ten koste van 147 runs, Freddie Trueman kwam tot 2 voor 136. De 23.079 toeschouwers die op de derde dag aanwezig waren brachten een recette van 12.073 pond sterling (ruim 120.000 gulden) bijeen. GEWICHTHEFFEN. Tijdens wedstrijden in Tokio heeft de Japanse gewichtheffer Miyake het wereldrecord tweehandig trek ken in de bantamgewichtsklasse verbeterd en gebracht op 114,5 kg. Het oude record stond sinds 27 oktober 1959 met 107,5 kg reeds op zijn naam. TENNIS. Ook tegen India heeft Neder land met 3-0 kansloos verloren. In deze tenniswedstrijd, die in Stockholm voor het internationale landentoernooi werd ge speeld, verloor Piet van Eysden met 6-2 7-5 van Krishnan, terwij] Stockenberg Willem Maris versloeg met 8-6 6-0. Ook het dub belspel eindigde in een overwinning voor India, Krishnan-Stockenberg zegevierden met 7-5 6-3 over Maris en Van Eysden. WIELRENNEN. De Belg Verschueren heeft in Berlijn de Grote Prijs van Berlijn een stayerwedstrijd over 100 km gewon nen. De Belg bezett® in vier manches van 25 km de eerste plaats. De Duitser Altweck legde met een achterstand van 75 meter beslag op de tweede plaats. De derde plaats was voor Wout Wagtmans die een achter stand van 180 meter had op de winnaar Honkbal 110 meter horden, discuswerpen, polsstok hoogspringen, waar hij driemaal op het nippertje bij 3,80 meter faalde, speerwer pen Kamerbeek wierp slechts eenmaal met een licht geblesseerde arm en kwam tot 60,73 vèrspringen en kogelstoten. Op de 400 meter moest hij in 50.8 sec. de eerste plaats delen. De grootste tegenstand ondervond Ka merbeek van Jelle Doornbosch, die met een totaal van 5970 als tweede eindigde en dit vooral te danken heeft aan zijn enor me vechtersmentaliteit op de 1500 m, die hij volkomen leeggelopen eindigde in 4,29. Overigens bleef de 25-jarige Haarlemmer iets beneden zijn prestaties van een jaar geleden maar wanneer de goede vorm er weer is dan zal hij zeker zijn persoonlijke record op 6500 punten kunnen stellen. Atletiek Op voorstel van het sectiebestuur be taald voetbal heeft het bondsbestuur van de KNVB besloten enkele drastische wijzi gingen in het compétitiestelsel van het be taalde voetbal in te voeren teneinde tot een spelpeilverbetering te komen. Het sectiebestuur is van mening dat het oompetitieprogramma te geforceerd is door het grote aantal wedstrijden, waar door bovendien het bekerprogramma in het gedrang komt en zijn waarde verliest. Voor 't seizoen 1961-1962 wordt een pro motie en degradatie regeling ingevoerd, waardoor bij het begin van het seizoen 1962-1963 het volgende competitiebestel zal zijn ontstaan: 1 eredivie van 16 clubs, 1 eerste divisie van 16 clubs, 2 tweede divisies van maximaal 16 clubs. Het Oostenrijkse voetbalelftal heeft de zondag In Boedapest gespeelde interland wedstrijd tegen Hongarije met 1-2 gewon nen. Bij de rust was de stand gelijk: 1-1. Na de overwinningen op Rusland (3-1), Italië 2-1), en Engeland (3-1) betekent de 1-2 zege op HongaCrije, nog wel behaald Boedapester Nep-stadion 'n nieuwe triomf in een indrukwekkende reeks. Wat de ontmoetingen met Hongarije be treft was het voor Oostenrijk de eerste overwinning op Hongaarse grond seder 29 jaar. De Hongaren begonnen uiterst ner veus en in het eerste half uur waren de Oostenrijkers heer en meester van het ter rein. Al in de veertiende minuut namen de gasten de leiding door een treffer van linksbuiten Rafreider. Pas nadat de teleur stellende midvoor Albert kort voor rust door Machos was vervangen, kwam er wat meer stootkracht in de Hongaarse aanval met het gevolg dat rechtsbinnen Goeroecs een minuut voor rust gelijk kon maken. Beide ploegen brachten in de rust wijzi gingen in de formaties aan, maar voor de gastheren leverde dit geen resultaat op. Wel voor Oostenrijk, dat na negen minu ten de leiding heroverde door een schot van rechtsbuiten Nemec, waarop Grosics kansloos was. Alle Hongaarse pogingen om een tweede gelijkmaker te forceren strand den op de goed georganiseerde Oostenrijk se defensie. Om tot deze formatie te komen zal voor het seizoen 1961-1962 de volgende regeling worden toegepast: Eredivisie De 18 elftallen, die in het komende sei zoen in deze ere-divisie spelen, worden door de degradatie van 3 elftallen, die naar de eerste divisie degraderen, terugge bracht tot 15 ploegen en door promotie van een elftal uit de eerste divisie tenslotte weer gebracht op 16 elftallen. De nummers 16, 17 en 18 van de eredi visie degraderen automatisch naar de eer ste divisie. De kampioenen van de eerste divisie A en B spelen een gehele competi tie (dus twee wedstrijden) om één plaats in de eredivisie. Eerste divisie De 36 eerste divisie-elftallen (twee af delingen van 18 elftallen) worden door de gradatie van drie ploegen uit en de promo tie van een elftal naar de eredivisie tot 38 elftallen vermeerderd, doch verminderd met de degraderende nummers 8 t/m 18 (2x11 22 elftallen) alsmede de verliezer van de beslissingswedstrijd tussen de num mers 7., in totaal dus met 23 elftallen, waardoor 15 elftallen overblijven. Hierbij komt tenslotte 1 elftal, dat uit de tweede divisie promoveert, dus 16 elftallen in to taal. De nummers 8 t/m 18 van beide eerste divisie-afdelingen degraderen dus automa tisch naar de tweede divisie. De num mers 7 van de eerste divisie a en b spelen een beslissingswedstrijd om het behoud van één plaats in de eerste divisie. Het resultaat van al deze mutaties is dus 16 elftallen waarmee aan het seizoen 1962 1963 wordt begonnen, omdat de kampioen van de tweede divisie automatisch naar de eerste promoveert. Tweede divisie Door de degradatie van de 23 elftallen uit de eerste divisie, het promoveren van 1 elftal naar de eerst divisie en de auto matische terugkeer van 6 elftallen (de de nummers 11, 12, 13, 14, 15 en 16) uit de tweede divisie naar het amateurvoet bal wordt het aantal tweede divisieclubs van 16 gebracht op 32. Indien de kampioen van Nederland van het amateurvoetbal het recht vraagt en verkrijgt naar het be taalde voetbal over te gaan, waardoor het seizoen dus met 17 elftallen wordt begon nen, zullen niet 6 maar 7 elftallen (ook nummer 10) automatisch uit de tweede di visie naar het amateurvoetbal terugkeren, zodat het aantal tweede divisie-elftallen aan het einde van het seizoen 1961-1962 al tijd op 32 uitkomt. Het bescheiden programma, dat voor de honkballers was vastgesteld, is door de re gen zondag nog meer gedecimeerd. In Rotterdam zagen Neptunus en Schoten 2 echter toch nog kans hun wedstrijd te be ëindigen. Schoten 2 won met 3-0. De wed strijd HCK-SC Haarlem verregende. Voor de Fraser-League speelden EDO en UW zaterdagmiddag op het Haarlemse honk- balveld tegen elkaar en de EDO-ers ble ven aan de leiding door een 5-2 zege. Schoten 2 nam in de eerste innings al een 2-0 voorsprong tegen Neptunus door een tweehonkslag van Van Kuykhoven, die Smit (4w.) en Nonnekens (vrije loop) bin- nensloeg. In de vierde innings zorgde een schitterende squeeze-play tussen Munster man en Kollaart voor de eindstand. Mun sterman wierp voor Schoten 7-3-3 en Mar- kesteyn (Neptunus) noteerde 11-4-2. EDO heeft de leiding in de Fraser Lea gue hehouden door een 5-2 zege op UW. Door een honkslag van Hiele namen de Utrechters in de eerste innings een 1-0 voorsprong, maar in de gelijkmakende slagbeurt zorgden honkslagen van Molle- man, De Zwart, De Nieuwe en Kops al voor 3-1, welke voorsprong de gehele wed strijd niet meer in gevaar kwam. Terneu- zen werd winnende werper met 14-2-2, Campbell moest met 14-2-6 verlies accep teren. Het Nederlands honkbal-negental heeft in de serie-wedstrijden tegen de Ameri kaanse amateurkampioensploeg de Grand Rapids Sulliva'ns, in een dubbele wedstrijd in Grand Rapids twee nederlagen geleden. De scores waren 114 en 173 voor de Sullivans. In de eerste wedstrijd namen onze land genoten een 40 voorsprong in de eerste innings, maar zij slaagden er niet in tijdens de volgende innings ook maar een run aan dit totaal toe te voegen. De Amerikanen kwamen in de vijfde innings gelijk. Daarna konden Beidschat en Geurts de slagfor matie drie innings lang in toom houden, doch in de laatste slagbeurt van de Ameri kanen was hun aanval onweerstaanbaar en met 7 runs werd de score tot 114 ver hoogd. Ook in de tweede wedstrijd stond de Ne derlandse pitcherij, waarbij Zijlstra Brands en Schmidt op de plaat kwamen, machteloos. Uit 15 honkslagen werden 17 runs gescoord. De gedetailleerde cijfers waren: Grand Rapids 0210100007 ==11 Nederland 400000000 =4 Tweede wedstrijd Grand Rapids 1113 0 10 10 0 Nederland VOETBAL. In de Spaanse stad Sevilla is zondag de voetbalwedstrijd gespeeld tussen de elftallen van Spanje en Argentinië. De Spanjaarden zegevierden met 20. De rust was met blanke stand ingegaan. Intense stilte heerste er zondagmiddag op het knusse sin telbaantje in Brugge, getooid met de wellluidende naam Julien Saelens. Een bijna voelbare spanning na twee dagen van zware strijd op het moeilijkste nummer dat de atletiek kent: de tienkamp. Negen nummers waren voorbij en het laatste, de slopende 1500 meter, zou de beslissing moeten brengen. Niet of Nederland in de landenwedstrijd vijf- en tienkamp tegen Groot-Brittannië en België de eindoverwin ning mee naar huis zou nemen, dat was reeds een uitgemaak te zaak. Maar wel of Eef Kamerbeek er in zou slagen het Nederlandse record dat hij met 7236 punten in het Olympisch Stadion in Rome vestigde zou verbeteren. De kans hierop was groot, want na de negen proeven had Kamerbeek een voorsprong,van maar liefst 81 punten op zijn record en hij zou aan een tijd van 4 minuten 54 sec. voldoende hebben om tenminste zijn beste prestatie te evenaren. Gestart in de laatste serie nam de Eindhovenaar direct de leiding en reeds na de eerste 400 m in 61 seconden ontsnapte er een zucht van verlichting aan alles wat maar Nederlander was. Gesta dig draaide Kamerbeek door en er scheen geen vuiltje aan de lucht. Tot het moment waarop er iets in het ritme begon te haperen. Dat was pas in de laatste ronde. Steeds kramp achtiger werden de armgewegingen van de Nederlander en steeds langzamer werd zijn tempo. Bijna geluidloos tikten de wijzers van de chronometer de tienden van seconden weg. Het was een strijd geworden tussen de wilskracht van de na tionale recordhouder en de koel tikkende wijzers van het hor loge. Op de laatste tientallen meters scheen het pleit be slecht te zijn maar een uiterste krachtsinspanning bracht Ka merbeek toch nóg Tets sneller over de eindstreep. Doodstil was het toen de jury een tijd van 4.53.9 annonceerde. Een tijd, die besliste dat het Nederlandse record met één punt was verbeterd. Op dat ogenblik heerste er niet alleen vreugde over het feit dat Kamerbeek tenminste zijn record van Rome had verbeterd maar ook was er hilariteit omdat dit met het kleinst mogelijke verschil gebeurde. Overigens zal ook dit record niet lang stand houden want wanneer men de pres taties van deze sterke atleet bekijkt, dan blijkt dat Kamer beek een grote vooruitgang heeft geboekt op de werpnum- mers zij het ten koste van zijn springnummers. Maar deze zijn van een dergelijk gehalte dat over een maand tijdens de zes landenwedstrijd in Parijs het niet verwonderlijk zal zijn wanneer het Nederlands record on een hoger peil wordt ge bracht. Toos Mutter in actie tijdens het hoog springen in Brugge. Ooi: 't vèrspringen werd een onbedreig de zege voor Thelma Hopkins met een sprong van 5,82 m, zodat zij ervoor zorg de dat de persoonlijke zege naar Groot- Brittannië ging, terwijl het landenklasse- Eef Kamerbeek de plaats achter de vroegere wereldre cordhoudster hoogspringen en de huidige internationale van het Ierse dames hockey elftal Thelma Hopkins, die vooral op de laatste twee nummers, de 80 m horden in 11,3 en het vèrspringen met 5,82 haar in ternationale klasse toonde. De 25-jarige atlete uit Belfast verdrong met deze prestaties onze landgenote van de eerste plaats, die zij na de eerste dag had ingenomen. Toos Mutter had na de eerste dag na de drie nummers het kogel stoten, het hoogspringen en een goedgelo- pen 200 m in 25,5 seconden tegen haar grootste rivale Thelma Hopkins, die twee de werd met 2467 punten de leiding. Op de tweede dag ging zij op de 80 m horden te laat weg en werd zij door de Ierse at lete verslagen. Een teleursteling was hoe kan het anders na een vier maanden durende reu ma de vierde plaats van Herman Tim- me. De Maastrichtse verzekeringsagent heeft zijn vorm volkomen verloren en zal vooreerst niet in staat zijn zijn beste pres tatie van 6992 p. te verbeteren. Timme stond na 9 nummers op de tweede plaats voor de Brit McLachlen met 5525 punten, maar de 1500 meter liep hij zonder enige overtuiging en zonder conditie. De 80 pun ten, die hij met 5.32.1 vergaarde, waren onvoldoende om zijn positie te handhaven en hij werd dan ook door Jelle Doorn bosch en Mc Lachlen voorbij gestreefd. Toos Mutter en Mieke de Graaf-Schenk eindigden in de vijfkamp dames op de twee-

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 12