Van de 36 inzittenden 19 omgekomen; tweede ramp binnen veertien dagen HET WEER Russische steun aan Indonesië in Nieuw-Guinea-kwestie Bonn en de V.S. wijzen Sovjet-memorandum af Drie doden in het verkeer Voorlopige verlieslijst Vijftig mensen hij een aardbeving in Perzië om het leven gekomen Nederland protesteert in Caracas Soekarno: De Sovjet-Unie strijdt tegen het imperialisme Filmprijzen voor Sluizer en Rademakers Antwoord na intensief NAVO-beraad Duitse sympathie gemeld voor putsch in Algiers MAANDAG 12 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 184 Kantoon Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ntcRim vrtOR vri.sen.TIMUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. EL C. van der Mije Redactiechef te IJmmdeni I. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Hoofdredacteur: Simon Koster In de afgelopen nacht is de KLM voor de tweede maal in nog geen veertien dagen tijds getroffen door een vliegramp. Op het vliegveld Cairo International Airport is de Electra II PH-IIM „Sirius" in de landing tegen een heuvel gebotst en verongelukt. Van de 36 inzittenden zijn volgens de eerste berichten 19 mensen om het leven gekomen. De „Sirius" had een bemanning van zeven koppen en 29 passagiers aan boord, onder wie tien Nederlandse passagiers, van wie zeker negen personeelsleden van de KLM zijn. de 27-jarige J. Schriel uit De Bilt (ongehuwd). Het staat vast dat vier van de zeven bemannings leden zijn gered. Zij zijn de 37-jarige Britse gezag voerder K. 3. Reynolds uit Amstelveen, de 32-jarige boordwerktuigkundige 3. Voogt, de 51-jarige navi gator-telegrafist C. de Gooyer en de 25-jarige ste wardess mejuffrouw 3. G. 3. P. Peeters, allen uit Am sterdam. Om het leven kwamen de tweede piloot, de 31-jarige 3. W. H. Heuts uit Amsterdam (gehuwd, geen kinderen), de purser, de 25-jarige G. 3. H. Thijs uit Uithoorn (gehuwd, één kind) en de hofmeester, Vlammenzee V er beteringen Kernstop-akkoord mogelijk op korte termijn Soekarno gaat officieel op bezoek in Italië Nu en dan regen Aan het strand: Het incident op Curagao \zfore ijou êuyt SUÈDE DAMES- EN HERENJAS3ES Kennedy heeft minder pijn Het woord is aan In de krant van heden: Parlementair onderzoek deze week ingesteld C .D.U.-actie Van de zijde van het ministerie van De fensie te Bonn is de juistheid van de be richten overigens reeds ontkend. De actie tot het onderzoek van een parlementscom missie is kennelijk uitgegaan van de mi nister van Defensie Strauss en de rege ringspartij, de C.D.U., omdat, naar van deze zijde werd opgemerkt, de geruchten tot ernstige ongerustheid in het Westduitse leger en bij de bondgenoten hebben geleid en door de communistische propaganda worden uitgebuit. Bovendien gaat men er in C.D.U.-kringen van uit, dat de melding onwaar zal blijken te zijn, als gevolg waarvan de SPD. in een moeilijke posi tie zal kunnen worden emanoeuvreerd. IJmuider Courant K.L.M.-Electra bij Cairo neergestort ah m «i _l2.3 ..la De ramp voltrok zich om elf minuten över één Greenwich tijd. De „Sirius" was zöndagavond uit Amsterdam vertrokken voor het traject Amsterdam - München- Rome - Cairo - Basra - Karachi - Rangoon Bangkok - Koeala Loempoer. Het is een viermotorig toestel met schroefturbinemo- De berichten over de toedracht van het ongeluk waren vanochtend nog beknopt. Het vliegtuig kwam uit Rome via Athene. Om de „Sirius" aan de grond te kunnen zetten, beschreef gezagvoerder Reynolds een bocht. Tijdens die manoeuvre kwam het toestel echter op 3lh kilometer van het vliegveld in botsing met een heuvel. Er brak brand uit, maar de brandweer slaag de er in de vlammenzee te doven. De radioverbindingen met het toestel hebben normaal gefunctioneerd. De weers omstandigheden waren goed. Ooggetuigen vertelden dat het toestel een bocht beschreef om te landen, toen in brand scheen te raken en tegen de grond sloeg. Het brandende vliegtuig sprong en schoof over een afstand van vierhonderd meter door over zand en stenen voor het op een akker tot rust kwam. Reddingsploegen rukte snel uit en zij Het bleek niet onmiddellijk mogelijk alle overlevenden te identificeren. Niet allen hadden identificatie-papieren en sommige overlevenden waren zo zwaar gewond dat zij niet konden praten. Het is nog maar enkele maanden gele den dat de verbeterde Lockheed Electra schroefturbinevliegtuigen van de K.L.M. (dertien stuks) door de Nederlandse lucht vaartmaatschappij weer met onbeperkte dienstsnelheid werden gevlogen. Met toestellen van de oorspronkelijke uit voering van de Electra, toebehorend aan Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, waren immers in de Verenigde Staten kort na elkaar twee zeer ernstige ongelukken gebeurd. Uit het onderzoek naar de oor zaak van die ongelukken bleek dat de mo torophanging van dit type toestel op som mige punten verbetering behoefde en dat de vleugel versterkt zou moeten worden. Hangende deze verbeteringen beval de Amerikaanse luchtvaartdienst, in overleg met de Lockheed vliegtuigenfabrieken voor de gebruikers van de Electra een snel heidsbeperking aan. De K.L.M.als enige niet-Amerikaansche luchtvaartmaatschap- püen gebruikster van dit type schroef- turbine-vliegtuig, heeft zich eveneens deze Reddingsploegen ruKic biici tui cu lui uiiic-viicgLLiig, iiccn haalden lijken en overlevenden uit het snelheidsbeperking voor de Electra opge- a. .1. UiLron VnpIHpn locrH Do V-ni haar nn Hat. nëPnhlik in 2€bruik brandende wrak. Vier der lijken hielden elkaar in de armen omklemd, doch ze waren zo zwaar verbrand dat de redders niet onmiddellijk konden vaststellen wie zij waren. Van dé 17 overlevenden die naar net Dar El Shifa-ziekenhuis in Cairo werden overgebracht, hadden naar verluidt, slechts drie zware brandwonden. De meeste anderen hadden slechts een shock. Een Brit, en twee niet onmiddellijk geidenti ficeerde mensen waren in kritieke toe stand, volgens een woordvoerder van het ziekenhuis. De toestand van de anderen varieerde van ernstig tot licht gewond. De mededeling dat er 17 overlevenden waren, was afkomstig van een woordvoer der van de K.L.M. Volgens een woordvoer der van het vliegveld van Caïro, waren er twee zuigelingen onder de passagiers. Ook werd vernomen dat een Engelsman, een Belg, een Deen, twee Italianen en een Birmees tot de overlevenden behoorden. In de Witte de Withstraat in Den Haag is het driejarige jongetje L. de Groot door een tram overreden. Het kind stak onvei- wacht de weg over. Het is direct naar een ziekenhuis overgebracht, waar het is overleden. Op 't kruispunt Stadsdennenweg-Deven- terweg-Van Speyklaan-Prins Mauritslaan bij de spoorwegovergang in Harderwijk is een bestelauto in botsing gekomen met scooterberijder H. P. uit Maarssen. De 66- jarige duo-berijdster, mevrouw M. v.d. B. uit Nieuweramstel werd op slag gedood. De 57-jarige H. P. werd met een schedel- basisfractuur in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De bestuur der van de auto kwam er zonder letsel af. De scooter werd vernield, de bestel auto beschadigd. Het uitzicht ter plaatst is zeer slecht. De 81-jarige mevrouw C. C. Caufferman- Sala uit Den Haag die op 5 juni tengevol ge van een verkeersongeval op de Bezui- denhoutse-weg onoplettend overstak en werd aangereden door een bestelauto, is het ziekenhuis Zuidw|il overleden. legd. De bij haar op dat ogenblik in gebruik zijnde vliegtuigen van dit type (dat waren Type van de KLM-Electra, die bij Caïro is neergestort. er toen nog geen dertien) hebben geruime tijd langzamer gevlogen. Begin april hief de Amerikaanse lucht vaartdienst de beperkingen voor de inmid dels verbeterde uitvoering van de Electra, de Electra II op, en de Nederlandse Rijks luchtvaartdienst heeft voor dit type een nieuw bewijs van luchtwaardigheid afge geven. De K.L.M. heeft sedert zij de beschik king heeft over vliegtuigen van het type Electra en Electra II geen ongelukken met dit type gehad. Toestellen van het type Electra II van de K.L.M. kunnen 48 passagiers in de zo genoemde Economy-klasse en 16 passagiers in de eerste klasse vervoeren; totaal dus 64 passagiers. De ondergang van de DC-8 Fridtjof Nan- sen bij Lissabon op 30 mei was het laatste ongeluk dat de toen nog twee dagen in functie zijnde president-directeur der K.L.M., de heer I. A. Aler, als leider der K.L.M. meemaakte. Zijn opvolger, drs. E. H. van der Beugel die op 1 juni de leiding overnam, werd zondag geconfronteerd met de gebeurtenissen met de „Koraalzee" bo ven de Atlantische Oceaan bij Ierland en in de afgelopen nacht reeds met het eerste ernstige ongeluk tijdens zijn bewind. Drs. Van der Beugel zei tijdens een pers conferentie dat nu al met zekerheid kan worden vastgesteld dat het ongeluk met de Sinus II niets te maken heeft met de oorspronkelijke tekortkomingen die aan de eerste uitvoering van de „Electra" hebben gekleefd. De KLM heeft de volgende verlieslijst bekénd gemaakt. Omgekomen: drie Nederlandse be manningsleden: tweede piloot Johan Willem Hubert Heuts, purser Gerardus Johannes Henricus Thijs, assistent-ste ward Jan Schriel, de Nederlandse pas sagiers: Benny Doeve, Jan van Dijk, Chrisitiaan H. Fitsch, Jan Grootegoed (manager van de KLM in Rangoon) met vrouw Theodora Carolina en drie kin deren, de Lockheed-werktuigkundige Albert Harmens Mast, twee Ierse non nen zuster H. M. Ryan en zuster Stanis laus Curran, het Italiaanse echtpaar Mario Rodocanachi met kind, de Duit ser Hermann Milchsack, de Birmees U Bangwe, en Faroek Azmi, wiens natio naliteit niet onmiddellijk bekend was. De Engelsman E. L. M. Gan werd zwaargewond. De toestand van de En gelsman E. M. Williams werd kritiek ge noemd. TEHERAN (Reuter) In het Zuidper- zische dorp Dehkouheh zijn zondag als gevolg van een aardbeving vijftig mensen omgekomen en een even groot aantal ge wond. Het gehele dorp, bestaande uit een 400 aarden hutten, is met de grond gelijk. De 1500 inwoners kamperen in het open veld. In de nabijgelegen stad Lar is de beving ook gevoeld. Hier vielen slechts enkele ge wonden. Vorig jaar waren er bij een aard beving in Lar 243 doden te betreuren. In het oude gedeelte van Lar zijn alle win kels verwoest. Er zijn negen gewonden. Nobelprijswinnaar: OTTAWA (UPI) —D6 Amerikaanse No belprijswinnaar dr. Linus Pauling heeft zatèrdag te Ottawa gezegd, dat de wereld binnen drie maanden een doeltreffend ak koord over een stopzetting van alle kern proeven kan bezitten indien oost en west maar „redelijké compromissen" willen aanvaarden. Hij merkte verder op, dat Engeland een verstandige stap kan doen door zich ge heel uit de bewapeningswedloop terug te trékken. „Het Verenigd Koninkrijk zou dan zijn aanzienlijke invloed in de wereldpoli tiek geheel kunnen benutten om vanuit een objectieve positie de totstandkoming van een akkoord over de ontwapening te bevorderen." (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse ambassadeur te Moskou heeft de Indonesische president Soekarno ervan verwittigd, dat zijn rege ring akkoord gaat met een officieel bezoek van Soekarno aan Italië van 17 tot en met in Verwachting tot morgenavond: Kóel weer met nu en dan regen. Aanvankelijk matige wind uit zuidelijke richtingen, later ver anderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een depressie trekt via Engeland richting Zeeland en brengt opnieuw wat regen en ook morgen te koel strandweer. Matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Overdag ongever- 17 gr. C. Zeewater 14 gr. Zondag viel er in IJmuiden 10, in Zandvoort en Sche- veningen 13, in Vlissingen 4 mm. regen Vooruitzichten: Opklaringen, maar sterk afwisselend en te koel. Over het incident op het vliegveld van Curagao heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag medegedeeld, dat de ambassadeur in Caracas, dr. H. N. Boon, geïnstrueerd is om bij de Venezolaanse regering te pro testeren tegen het gewapend optreden op Antilliaans gebied door een Venezolaans officier en tegen de onvoldoende maatre gelen die blijkbaar zijn getroffen om te voorkomen, dat bij het vervoer van Vene zolaanse gevangenen het Antilliaanse grondgebied werd betrokken. Het Konink rijk der Nederlanden wenst niet betrok ken te worden in Caraibische conflicten en het hoopt, dat de omliggende landen in dat gebied zich zullen onthouden van on toelaatbare acties op Nederlands grondge bied. Gevangenen nog op Curapao Het onderhoud van de Venezolaanse mi nister van Binnenlandse Zaken, Dubuc, met de Antilliaanse vice-minister-presi dent Kroon in Willemstad, is in goede har monie verlopen. Het Venezolaanse vliegtuig is vrijgege ven. De gevangenen echter blijven op Cu ragao. De eerste en tweede piloot en de bewakingsleider, Tallardat, blijven in ver band met. het onderzoek nog op de Antil len. De overige bemanningsleden en bewa kers zijn zaterdag vertrokken. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOSKOU (UPI) Premier Kroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft zaterdag naar aan leiding van het bezoek van president Soekarno verklaard, dat Rusland Indonesië zal steunen in de Indonesische aanspraken op Nederlandsch Nieuw-Guinea. Kroesjtsjev sprak over „de terugkeer van Nieuw-Guinea tot het vaderland de republiek Indo nesië". President Soekarno zei, dat Indonesië nooit werkelijk onafhankelijk kan zijn, zolang het nog bezetters op zijn grondgebied heeft. Het Indonesische staatshoofd lachte om de „beweringen van de imperialisten dat Rusland een imperialistisch land is." Hij vervolgde: „Op de vragen van de imperia listen waarom Indonesië de Sovjet Unie vriendschappelijk gezind is, antwoordde ik met wedervragen: Waarom zouden wij niet op vriendschappelijke voet met Rus land leven? -Helpt Rusland ons niet? Strijdt het niet tegen het imperialisme? Ik zei tot de imperialisten: U bent niet verheugd over de Indonesische strijd om West-Irian; de Sovjet-Unie is daar wel blij om. Wij bouwen het socialisme op en Rusland is zeer verheugd." Deze verklaringen werden afgelegd tij dens een groot vriendschapsfeest in het Kremlin, waar duizenden aanwezig waren. De Russische premier prees Soekarno als „de stem van de strijder voor vrede en tegen kolonialisme en imperialisme." De Sovjet-Indonesische vriendschap berust op wederzijds respect, vertrouwen en steun, en groeit elk jaar, aldus Kroesjtsjev. Documenten Ter gelegenheid van dit feest maakten de Russische minister van Defensie, maar schalk Rodion Malinovski en de Indonesi sche minister voor de Nationale Veiligheid, :.v<-.v*;w -:vv generaal Haris Abdoel Nasoetion, bekend Sovjet-Indonesische documenten te hebben ondertekend. Zij zeiden niet, waarover die documenten handelden. Diplomatieke waarnemers herinnerden er aan, dat Nasoetion, toen hij uit Dja karta vertrok, had laten blijken, dat hij meer wapens van Rusland zou proberen te krijgen. Hiertoe zouden onder meer straaljagers behoren. WASHINGTON (UPI) President Ken nedy heeft zaterdag besloten zijn weekein- devakantie te Palm Beach in Florida, te verlengen tot heden morgen. Door dit be sluit is het onderhoud dat hij zou hebben met de Italiaanse premier Amintore Fan fani, verschoven naar hedenmiddag. Kennedy zei dat zijn pijn in de rug „veel minder" was, maar hij gebruikte ook zondag nog krukken en volgde de voorgeschreven warmwatertherapie. De pijn die de president voelt, werd omschreven als gelijk aan een „constante kiespijn". De leden der bemanning, die bij de ramp omkwamen. Van boven naar beneden: J. W. H. v. Heutz (tweede piloot), S. Schriel (steward) en G. S. H. Thys (purser). Cornova: Hoeveel mensen dromen niet van grote idealen, doch verbitteren hun heden door kleinigheden? Leerlingen Haarlems Lorentz- Lyceum onderscheiden bij scenario-prijsvraag De staatsprijs filmkunst 1961, groot 3000 gulden, disponibel gesteld door de staats secretaris van 0,K en W. voor de beste korte film, die gemaakt is in de periode van 1 juni 1959 tot en met 15 mei 1961 in ons land, is toegekend aan George Ru- dolf Sluizer, voor zijn documentaire „De lage landen". Eervolle vermeldingen wer den verleend aan Louis A. van Gasteren voor zijn film „Het huis" en aan Kees Brusse voor de film „Het gerucht". Het hoofdbestuur van de Nederlandse Bioscoop bond besloot de „zilveren roos," de in 1960 ingestelde prijs, als blijk van erken ning voor bijzondere prestaties op het ge bied van de filmkunst, beschikbaar te stel len aan Fons Rademakers voor zijn film „Het mes". Dit werd zaterdagavond be kend gemaakt op de sluitingsavond van de succesvolle internationale filmweek te Am hem. Zaterdagmiddag waren de prijzen be kend geworden van de scenario-wedstrijd, welke onder de middelbare-school jeugd van ons land was uitgeschreven en waar voor de belangstelling zo groot was dat 147 scenario's binnen kwamen. In de leeftijdsgroep onder de 16 jaar won de der de prijs Hanneke de Vries uit Haarlem. De tweede prijs in de groep boven de 16 jaar ging naar Hans Sopar te Haar lem. Bert Zonneveld te Haarlem kreeg een eervolle vermelding. In 't jury-rapport werd geattendeerd op het feit, dat de Haarlemse prijswinnaars allen leerlingen zijn van het Lorentzly- ceum. De filmische vorming in Haarlem werpt blijkbaar haar vruchten af. Hiermee volgt het Lorentz-lyceum het voorbeeld van de leerlingen van het Mar- nix van Sint Aldegonde-lyceum te Haar lem, die er vier jaar geleden in slaagden binnen de prijzen te vallen en de eerste prijs als groep behaalden. De belangstel ling voor deze prijsvraag werd op het Lo rentz-lyceum zeer gestimuleerd door de docent in biologie, drs. F. Muller, die een groot filmenthousiast is. (Van onze correspondent) BONN Het Russische memorandum over Berlijn en Duitsland, dkt in Wenen aan president Kennedy is overhandigd en zaterdag in Moskou volledig is gepubli ceerd, is in de Bondsrepubliek bij alle par tijen op volstrekte afwijzing gestoten. Zo wel de bondsregering als de oppositie haastte zich te verklaren, dat de voorstel len van Moskou volkomen onaanvaardbaar genoemd moeten worden. „Hard, zeer hard is het memorandum", zo zei Aden auer, die overigens vasthield aan zijn standpunt van vorige week, dat het ge sprek in Wenen positief gewaardeerd moet worden. De Bondskanselier liet zich uit over de Russische publikatie op een bijeenkomst in Hannovèr van ongeveer 250.000 Sileziërs. Deze bijeenkomst, die de bedoeling had de zestien jaar geleden uit hun land ver dreven Sileziërs weer eens bij elkaar te brengen, stond sterk in het teken van de grote politiek. Behalve Adenauer spraken er ook de socialistische en liberale partij leiders, Brandt en Mende. De drie verkiezingsstrijders waren het in Hannover overigens wonderwel eens. Al len eisten zelfstandigheid voor Silezië en legden er de nadruk op, dat Silezië Duits gebied is Daar het sinds 1945 onder Pools bestuur staat en volgens de regering in Warschau te eeuwigen dage Pools zal blij ven, kon men in Hannover begrijpelijker wijs de wens horen uiten naar 'n Pools- Westduitse toenadering. Ondanks de grote politiek, was de bijeenkomst van Sileziërs toch in de eerste plaats een familierëunie. Men was blij herinneringen te kunnen op' halen, dezelfde taal te spreken en de tra ditionele klederdracht weer te dragen. Dat een terugkeer naar huis uitzichtloos is en dat ook vooraanstaande sprekers als Adenauer er Brandt daaraan niets kunnen veranderen. Kon niet verhinderen dat de Sileziërs de afgelopen drie dagen in zeer geanimeerde stemming doorbrachten. Weerrapporten1, 2 Brand in motor van KLM-vliegtuig 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad èn omgeving4, 5 Horen en Zien5 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Op de Praatstoel3 Beurs 9 S cheepsberichten9 Sport 10-14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's WASHINGTON (UPI) De Sovjet-Unie heeft voorgesteld een conferentie te hou den om „nu, zonder enig verwijl" de slui ting van een vredesverdrag met Duitsland en op die basis de kwestie van West-Berlijn als vrije stad te regelen. De publikatie van dit memorandum (èn van een andere inzake de kepnproevenconferentie in Ge- nève) weni gedaan, omdat volgens het Russische persbureau Tass in de weste lijke pers „onnauwkeurige en soms zelfs verdraaide versies" zijn verschenen. In het memorandum dringt de Russi sche regering er op aan, dat West- en Oost-Duitsland binnen een half jaar on derhandelingen beginnen. De Russia he regering zegt dat zij niet beoogt, de belangen van de westelijke mo gendheden in Europa te schaden en niet voornemens is, iets in Duitsland of in West-Berlijn te veranderen ten gunste van enige staat. Zij zal akkoord gaan met de legering van „symbolische contingenten" van de „Grote Vier" in West-Berlijn „als een waarborg voor de vrije stad". Ook wil zij instemmen met de stationering van neutrale troepen aldaar „onder auspiciën van de UNO. Als het Westen niet bereid is een vre desverdrag met Duitsland te sluiten, kan er „voor een zekere periode een tussen tijdse regeling worden getroffen". Een vredesverdrag zal, aldus het memoran dum, het eind van het bezettingsbewind in West-Berlijn betekenen. Kwesties betref fende de verbindingen met het stadsdeel zullen alleen in overeenstemming met Oost-Duitsland te regelen zijn. Naar de Neue Zürcher Zeitung uit Bonn meldt, zal deze week een commissie van onderzoek uit het Westduitse parlement zich bezighouden met het van S.P.D.-zijde gemelde contact, dat zou hebben bestaan tussen officieren van de Bundeswehr en bij de recente putsch in Algiers betrokken Franse militairen. De bronnen, die bedoel de geruchten hebben verspreid, noemden overigens geen namen en verstrekten ook geen aanwijzingen over de wijze, waarop de Bundeswehr-officieren hun sympathie zouden hebben geuit.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1