Motor van KLM-vliegtuig stortte brandend in zee AGE Soesterberg en Eindhoven blijven vliegbases „Reclame-televisie een groot gevaar voor Nederland" l°% m in TWIN! je ware halve znëre! Tactvol optreden der bemanning voorkwam paniek aan boord Straaljager verloor twee raketten Fraude ontdekt op belastingkantoor Weer Enschedees meisje verdwenen Limburgse watermolen weer in bedrijf n Beteugel verkeersmoloch doeltreffender! Koel en regenachtig Schutter(ig) Treinenloop begint iets beter te worden Ir MAANDAG 12 JUNI 1961 2 Vliegramp als door wonder voorkomen Haarlem V eisend J muiden Beverwijk v. Protesten van omwonenden en advies van Staatscommissie afgewezen Bond Heemschut: A.R.-fractieleider dr. Bruins Slot WEERRAPPORTEN ël Ss Zondagavond echter weer diverse vertragingen (Van onze Amsterdamse redacteur) „De kist begon te trillen. Op datzelfde ogenblik zag ik dat de spinner van motor nummer 1 brandde, vermoedelijk als gevolg van overspeeding van de pro- pellor. De motor liep plotseling niet meer rustig en het trillen ging over in schudden. We verloren snel hoogte. Ik liet onmiddellijk „Mayday" uitzenden en de passagiers voorbereiden op een ditching. Het bleek niet mogelijk de propellor te vaanstanden. Tenslotte hingen we op "driehonderd meter. En plotseling ge beurde het: de hele motor met de cilinders en het aandrijfmechanisme boog het moede hoofd en viel in zee. Het gevaar was geweken". K.L.M.-gezagvoerder W. F. Bellink (39) nam een teugje jus d'orange. Zijn hand beefde niet, zijn stem trilde niet. En toch had hij in de ochtenduren van deze zelfde dag met zijn zeven bemanningsleden en 73 Amerikaanse passagiers oog in oog gestaan met de dood. Na zijn aankomst op Schiphol, zondag middag tegen 5 uur, deed hij verslag van dit benauwde avontuur, dat als door een wonder goed is afgelopen, maar waaruit de koelbloedigheid sprak van de K.L.M.- ers, die door hun rustig optreden een pa niek onder de passagiers van de DC-7c „Koraalzee" hebben voorkomen. Nadat het vliegtuig veilig op het Schotse vliegveld Prestwick was geland, stapten 50 voor Amsterdam bestemde passagiers dan ook allen zonder aarzelen over in de Super- connie, die de K.L.M. ijlings had gezon den. Captain Bellink startte zijn viermotorige toestel zaterdagavond omstreeks zeven uur (elf uur Nederlandse tijd) van het vlieg veld van Hartford (Connecticut) in de Ver enigde Staten. Het was een buiten de nor male lijndiensten vallende chartervlucht met enkele gezelschappen, waaronder een atletiekclub van de Amerikaanse firma Electric Boat. Een deel van de passagiers zou worden afgezet in Prestwick, de rest zou doorvliegen naar Schiphol. Het leek de zoveelste routine-vlucht te worden. De bemanning deed zijn werk, de passagiers verstelden de stoelen om in een gemakke lijke houding een oogje toe te doen tijdens de nachtvlucht. Het hazeslaapje werd even onderbroken toen de steward bij nadering van de oce aan langs kwam om een demonstratie te geven van de in de stoelen geborgen zwemvesten, een routine-werkje dat bij iedere vlucht over zee behoort en daarop gingen de ogen weer toe. Niemand kon vermoeden dat die demonstratie enkele uren later haar nut zou bewijzen. Motor in brand Dan- 7.15 uur Greenwich-tijd (Nederland se tijd 8.15 uur). In de pantry maakte stewardess Riet Corbee de ontbijten klaar. Plotseling begon het toestel te trillen, een trilling, die in hevigheid toenam. Het ca bine-personeel keek elkaar vragend aan, de passagiers schoten wakker. Irr een oogopslag zag captain Bellink wat er aan de hand was en op hetzelfde ogenblik besefte hij wat de verschrikke lijke gevolgen zouden kunnen zijn. De toe- renteler van de linker buitenmotor vloog omhoog, de propellor sloeg op hol en van uit de cockpit zag hij reeds een door wrij ving ontstaand begin van brand in de spinner, de glimmende dop in het midden van de propellor. De brandstoftoevoer werd afgesloten, om te trachten de razen- Vrijdagmiddag om ongeveer twee uur heeft een straaljager van de vliegbasis Volkel tussen Vlieland en de vliegbasis Leeuwarden twee raketten verloren. De vlieger had opdracht, met deze raketten een oefenaanval op een doel op Vlieland uit te voeren. Het afwerpsysteem werkte niet, waarom de vlieger besloot op de vliegbasis Leeuwarden te landen. Tijdens de terugvlucht zijn de raketten gevallen. De juiste plaats is niet bekend, maar vermoedelijk liggen de raketten er gens in de omgeving van Berlikum. Per soneel van de vliegbasis Leeuwarden zoekt met Piper Cub-vliegtuigen de aan vliegroute af, maar de raketten zijn nog niet gevonden Zij zijn waarschijnlijk op scherp gesteld en mogen dan ook niet door leken getransporteerd worden. de propellor stil en in de vaanstand te krijgen, de stand waarin de minste weer stand optreedt. Het was een vergeefse po ging. Het uitvallen van een der vier mo toren behoeft niet alarmerend te zijn. Het kritieke van de situatie was echter het brandje, dat zich snel zou kunnen uitbrei den. De gezagvoerder nam zijn besluit: hij hield tweede piloot Hollebeek bij zich in de cockpit en zond derde vlieger Tout die juist als positie tien graden Wester lengte, 56 graden Noorderbreedte had ge meten met de boordwerktuigkundigen Bergisch en Van der Zee naar de cabine, opdat dezen samen met purser J. Faasen, steward W. van der Staay en stewardess mej. Corbee de passagiers konden voorbe reiden op een noodlanding op zee. De onwillige motor rukte en trok inmid dels zo hevig aan de vleugel, dat het tril len van het vliegtuig was overgegaan in een schudden dat bij vele passagiers lucht- ziekte veroorzaakte. Een landing op zee leek onvermijdelijk. In de cockpit hoop ten de beide vliegers dat de brand zich niet zou uitbreiden en de als maar draaiende propeller niet zou losschieten, waardoor de kans dat de andere linker motor of de romp zou worden geraakt, niet gering was. In de cabine heerste, dankzij het tactvolle optreden van de be manningsleden, geen paniek, maar wel een geladen spanning. De zwemvesten werden omgegord en de opblaasbare red dingboten lagen gereed voor de deuren van het toestel. Ieder wist welke deur of welk noodraam hij zou moeten verlaten Een kwartier na het uitbreken van het brandje was de hoogtemeter van 17.000 voet naar slechts 1.000 voet (300 meter) ge daald. Beneden lag de woelige oceaan. Bij herhaling was radio-telefonisch het s.o.s.- signaal voor de luchtvaart „Mayday" uit gezonden en men had de geruststellende zekerheid dat van de Ierste kust spoedig reddingseenheden zouden vertrekken. Plotseling gebeurde het wonder. Vlak voordat tot een zeker niet van gevaren ontblote landing op zee zou worden over gegaan, scheurden de vier verbindingen, waarmee de motor is opgehangen, los en viel de brandende motor in zee. Het schud den hield op. Captain Bellink trok het toe stel recht. Het gat, waarin de motor had gezeten vertoonde geen spoor van brand. De „Koraalzee" verloor geen hoogte meer, en kon zelfs weer geleidelijk klimmen. De mannen in de cockpit keken elkaar veel betekenend aan. De kans om op de drie overgebleven motoren land te bereiken was groot. Terwijl de „Koraalzee" met de lage snelheid van 250 kilometer per uur om geen risico te nemen verder oostwaarts vloog, voer de reddingboot van het Ierse kustplaatsje Portrush uit en zette een red dingsvliegtuig, een vliegboot van de Ame rikaanse luchtmacht van het type Grum- mam, koers naar de vleugellamme Ko raalzee. Het directe gevaar was geweken. Hoewel de gezagvoerder aanvankelijk zou uitwijken naar het dichtstbijzijnde vlieg veld Bally Kelly in Ierland, bleek het mo gelijk om zonder de veiligheid van de pas sagiers in gevaar te brengen, toch door te vliegen naar Prestwick, een vlucht van bijna 1 V2 uur. Het Amerikaanse toestel vloog afwisselend boven en achter de Ko raalzee en de bemanning vroeg tenslotte iets dichter bij te mogen komen om foto's te maken. „We zullen jullie een paar af drukken toesturen", meldden de Amerika nen via de radio. Nabij Prestwick konden de zwemvesten c BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Vijf gebrandmerkte vrouwen", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Het mysterie van de man die verdween", 18 j- Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.. „Handel in minderjarigen", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 19 en 21.15 u„ „Vera Cruz", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en dinsdag 20.15 u.: „Suddenly last Summer" 18 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u„ „Spel der sentimenten", 18 j. Roxy Theater: Dagelijks 14 30, 19 en 21.15 u.: „De vergeten patrouille", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., „Misdadig zwijgen", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en dinsdag 20 u.: „Slag om de V 1", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Bloemenheuvel (Overveen): Tot 26 juni ere-expostie ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van Oscar Mendlik. Dagelijks 1017 u„ zondags 1417 u. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 juli expositie van teke ningen en grafiek van Harry Prenen. Dagelijks 1022 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan). Tot 25 juni expositie „Drie eeuwen prentkunst" (keuze uit verzameling D Harting)- Dagelijks 1017 u„ zondags 13 17 u. Kunstzaal De Ark (Nieuw Heiligland 1— 3): 'Tot 2 juli expositie van schilderijen, tekeningen en plastieken van Josum Wal stra. Dagelijks 917 u„ tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 9 juni). MAANDAG 12 JUNI City Theater, 20 u.. „Elvis Presleys G. I.- blues". Rex Theater. 20 u „De plunderaars". DINSDAG 13 JUNI City Theater, 20 u „Elvis Presleys G. I.- blues". Pieter Vermeulenmuseum. 9.3012 u. en 14—16.30 u. MAANDAG 12 JUNI Kennemer Theater 19 en 21.15 u.: „Be taal of sterf". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En zij schaamden zich niet". W. B. Theater. 20 u.: „Het uur der ver gelding". DINSDAG 13 JUNI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Be taal of sterf". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mag ik 'n lift van U?". W. B. Theater, géén voorstelling. Op het zegelkantoor van de Rijksbelas tingdienst in Rotterdam is een vrij om vangrijke fraude ontdekt. De recherche heeft vijf arrestaties verricht. De fraude moet zich over een aantal jaren hebben uitgestrekt. De onregelmatigheden zijn een dezer dagen aan het licht gekomen. Verdere mededelingen wilde de politie, hangende het onderzoek, thans niet geven. Voorlopig zijn vier ambtenaren in ver zekerde bewaring gesteld. - v*, Het K.L.M.-vliegtuig „Koraalzee", een DC 7 C welke in charter van Connec ticut naar Amsterdam vloog met 73 passagiers aan boord, is zondagmorgen behouden geland op het in staat van groot alarm verkerende vliegveld Prestwick in Ierland na een bang avontuur boven de Atlantische Oce aan. Na een brand, welke bijna drie kwartier duurde, heeft het toestel de linkerbuitenmotor in zee verloren, waarna het op drie motoren verder vloog. De foto toont de machine in de lucht kort voor de landing op Prestwick. worden weggeborgen. Er heerste een stem ming van vertrouwen onder de passagiers, die nu werden geïnstrueerd over de aan te nemen gebogen houding tijdens de lan ding, die in deze situatie nog vrij riskant zou zijn. De luchthaven Prestwick nam alle voorzorgsmaatregelen: langs de lan dingsbaan stonden niet minder dan 15 brandweerauto's. Maar captain Bellink zette zijn kist keurig aan de grond en de brandweerlieden, die onmiddellijk met blusmateriaal op het lege motorgat afkwa men, behoefden niet in te grijpen. De piloten feliciteerden elkaar. De pas sagiers waren vol lof over de houding van de bemanning. In het restaurant van de luchthaven kon men weer op verhaal ko- Inmiddels zond de K.L.M. van Neder land uit een Super Constellation naar Prestwick om de bemanning en de 50 voor Amsterdam bestemde passagiers op te ha len. De KLM zal een „blinde" motor mon teren op de plaats waar de motor van de „Koraalzee" heeft gezeten. Hierna, aldus welingelichte kringen in Schotland, zal het toestel worden overge vlogen naar Amsterdam, om daar op Schip hol nauwkeurig te worden onderzocht. Het voorlopig onderzoek naar de oorzaak van het uitvallen van de motor heeft geen succes opgeleverd. De commissaris van politie, hoofd van de justitiële dienst in Enschede verzoekt namens de ouders te worden bekendge maakt met de verblijfplaats van de 18-ja- rige Wilhelmina Margaretha van Dijk. Zij verliet donderdagmorgen om halfne- gen de ouderlijke woning en is sindsdien spoorloos verdwenen. Een ongeluk wordt gevreesd. Singnalement: lang 1.68, flink postuur, rond gezicht, frisse kleur, blond haar, blauwe ogen, gekleed in grijze bla- zer.' lichtgekleurde japon, rode schoenen. Zij is in het bezit van een zwartgelakte da mesfiets, merk Rapid. In Nunhem, in de Limburgse gemeente Haelen, is de geheel gerestaureerde Sint Ursula-molen opnieuw in gebruik gesteld. De molen staat in het natuurreservaat „Het Leudal". Het is een watermolen, die volgens het jaartal in de ankers dateert van 1773, maar in werkelijkheid veel ouder is: in archiefstukken wordt de molen al genoemd rond 1300, toen in de buurt een der twee caulietenkloosters lag die Neder land rijk is geweest. Het is de enige watermolen in Nederland die nog een volwaardige maalinrichting heeft voor tarwe en rogge en complete in stallaties als oliemolen met pletterij en kollergang. De officiële bevestiging van een bericht, dat wij medio april publiceerden, zal van daag in de staatscourant verschijnen: de militaire vliegbases te Soesterberg en Eind hoven blijven bestaan. Beide terreinen zijn opnieuw en nu in hun geheel aangewezen als militaire luchtvaartterreinen, dit on danks het rapport dat door de commissie, ingesteld door staatssecretaris Calmeijer, is uitgebracht. Provinciale Staten van Utrecht, het ge meentebestuur van Zeist, de rijksinspec tie voor de Volksgezondheid, besturen van verpleeginrichtingen in de omgeving en tal van particulieren hadden bij de com missie bezwaren ingediend tegen deze la waaierige vliegbasis. Met grote meerder heid adviseerde de commissie de minis ter, de militaire basis Soesterberg op te heffen. De staatssecretaris heeft het ad vies echter naast zich neergelegd. De kern van beide vliegvelden was reeds in 1929 vastgelegd in grootte en begren- r' g. In de oorlogsjaren en daarna is ech ter steeds meer gebied toegevoegd aan de oorspronkelijke luchtvaartterreinen. Dat van Soesterberg had reeds een oppervlak te gekregen van meer dan 546 ha. onge acht nog de kampementen. Het vliegveld Eindhoven, dat op ongeveer gelijke wijze is uitgebreid en tegen het voortbestaan waarvan eveneens bezwaren zijn inge bracht, omvat ruim 524 ha. Grote risico's De staatssecretaris gaat niet aan de klachten voorbij, maar acht deze geringer dan de nationale en internationale belan gen, die gemoeid zijn bij de handhaving van de vliegvelden. Hij heeft echter op dracht gegeven om alles te doen opdat zo min mogelijk lawaai en hinder voor de omwonenden blijft bestaan. De meeste bezwaren gingen tegen dat lawaai en tegen die hinder. De ernsti ge bezwaren waren echter gericht op het risico bij een eventuele „atoom- aanval". In de Soester Duinen bevindt zich de drinkwatervoorziening voor vrijwel de gehele provincie Utrecht en voorts bevindt zich in de nabijheid van de Soesterberg het centraal laborato rium van de Volksgezondheid. Tegen deze risico's zijn echter, zoals de staatssecretaris meldt, alle voorzorgs maatregelen getroffen." De commissie, door de staatssecretaris ingesteld, was een adviescollege. Nu de regering afwijkt van het advies, staat de mogelijkheid van beroep bij de Kroon open. Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen vandaag overwegen of zij van deze beroepsmogelijkheid gebruik zullen ma ken. Advertentie De onverzadigbare moloch, het verkeer, zal doeltreffender beteugeld moeten wor den, willen wij er niet aan ten gronde gaan. Ruimtewet en woningwet moeten afgestemd worden op het behoud van na- tuur- en stadsschoon en de verouderde na- tuurschoonwet zal aan de hedendaagse eisen aangepast moeten worden. Aldus het jaarverslag over 1960 van de Bond Heem schut. De bond vindt verder een effectieve na tuurbeschermingswet dringend nodig. Een krachtige wet tegen de „schrikbarende" verontreiniging van de Nederlandse bin nenwateren is reeds jaren te laat, aldus het verslag. „Op een welbewust en goed in handen gehouden planologisch beleid wordt al lang gewacht. Is het niet begrijpelijk, dat in onze gelederen, na 50 jaar Heem schut en met alle waardering voor een bij na tot stand gekomen Monumentenwet en voor een misschien binnenkort aangebo den ontwerp-natuurbeschermingswet, gro te verontrusting heerst over de naaste toe komst?" De algemene ledenvergadering van de Bond Heemschut heeft mr. A. J. d'Ailly, oud-burgemeester van Amsterdam, tot voorzitter benoemd. Hij volgt in deze func tie mr. S. P. baron Bentinck op. Met dr P. G. Knibbe uit Leiden en nog een lid van de AR-kieskring uit deze stad tegen, hebben de deputaten van de AR- partij zaterdag in Utrecht het nieuwe be ginsel en algemeen staatkundig pro gram van de AR-partij goedgekeurd. De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zei dat Nederland dankbaar dient te zijn voor de welvaart die het thans kent en die brede lagen van de bevolking meer levensontplooiing mogelijk heeft gemaakt. Ook de achtergebleven gebieden, waartoe prof. Zijlstra met name het noorden reken de, hebben de trein van de ontwikkeling gehaald. Verkillende welvaart Hij noemde het evenwel zorgelijk dat met deze welvaart de vermaterialisering toeneemt. Het lijkt erop dat verantwoor delijkheidsgevoel en plichtsbesef steeds la ger genoteerde waarden worden, aldus minister Zijlstra, die zelfs van een verkil ling van het menselijk leven sprak. Dit al les, zo zei hij, heeft ook zijn weerslag in het politieke leven. De achterstandsfilo sofie, zo zei minister Zijlstra, tiert we lig op de toppen van de welvaart. Tenslotte opmerkend, dat het kabinet- De Quay vaak psychologische fouten ver weten wordt, zei prof. Zijlstra: „Het is zaak, dat de ministers heel ge duldig naar deze opmerkingen luisteren, maar zich er niet te veel van aantrekken". De fractievoorzitter van de AR-partij in de Tweede Kamer dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, besprak de reclametelevisie. Hij noemde leze „een veel groter gevaar voor 't Nederlandse volk dan de Mammoet wet". De reclametelevisie doodt volgens hem de christelijke omroep en vult straks alle huiskamers met zeer veel aan alle cul tuur en religie tegengestelde programma's. Hij wekte zijn gehoor op het gevaar dat dreigt niet te onderschatten en illustreerde zijn woorden met ervaringen die Ameri ka en Engeland met reclametelevisiepro gramma's hebben opgedaan. Hij noem de het duidelijk dat de invoering van de reclametelevisie een directe aanslag zou zijn op de geest van ons volk. Lof voor kabinet Over het kabinet De Quay zei dr. Bruins Slot dat dit geslaagd is op het punt waar op het kabinet Drees heeft gefaald: het wist in een periode van superhoogconjunc tuur met een lawine van werktijdverkor ting de waardevastheid van het geld te handhaven, de overheidsfinanciën kernge zond te houden, de prijzen stabiel te hou den en zeer reële en grote loonsverhogin gen tot stand te brengen. Hiermee is, al dus dr. Bruins Slot, de onzin van de mate loos heftige en vaak redeloze kritiek van de oppositie aangetoond. Het kabinet-Drees zo zei hij, wordt door de oppositie nog steeds gesublimeerd tot een verheven my the terwijl het huidige kabinet in de goot wordt getrapt. Hij merkte op dat een oppo sitie die niets goed meer kan zie" en waar bij het redeneren omslaat in schimpen, haar doel ten ene male voorbijschiet. Het huidige kabinet, heeft er niet voor terug gedeinsd om als het nodig was beslissin gen te nemen die onaangename kanten hebben. Wanneer het kabinet-De Quay er de ko mende jaren in kan slagen een forse stoot te geven naar de afschaffing van de wo ningnood, speciaal in de sector van de goedkope volkswoningen, dan zal dit kabi net zonder socialisten een sociaal beleid hebben gevoerd, dat er wezen mag, aldus dr. Bruins Slot. "li" Het KNMI deelt mee: Het weer :n West-Europa staat in het te ken van een west-circulatie. Oceaansto ringen kunr.en gemakkelijk doorkomen en brengen daarbij koel en regenachtig weer met zich. Een dergelijke storing trok het afgelopen weekeinde langzaam over de Noordzee naar het noordoosten en beheer ste daarbij het weer in Nederland. Een andere depressie kwam vanochtend bij dé zuidwest punt van Engeland aan. Ze volgt een oostelijke koers en zal daarbij in de loop van vanavond geleidelijk meer invloed op het weer gaan uitoefenen. Een zwak ke rug van hoge luchtdruk, die tussen de depressies aanwezig is, heeft slechts wei nig betekenis. Het koele en onbetrouwba re weer duurt daarom voort Maximum-temperaturen 3 binnen- en buitenland. O 3 Neerslag, laatste M uur £t3 d S a v N.V. Tabaksfabriek J. Gruno-Nijkerfc De 31-jarige „super cowboy" Holdy Bar- lay van het in Rotterdam optredende ren baancircus Williams, die in iedere voor stelling tijdens een rit op een mustang proeven van zijn schietkunst geeft, heeft zich door zijn linkerbeen geschoten. Een van zijn revolvers bleef haken toen hij h^t wapen uit de holster trok, en, zo als hij dat pleegt te doen, bij het uit de holster trekken meteen schoot. Het schot ging nu door zijn been. De cowboy wankel de nog naar de artiestenuitgang, maar bij het gordijn zonk hij ineen. De voorstelling ging zonder onderbreking door. Barlay werd in het ziekenhuis aan de Bergweg opgenomen. Het zal wel enige weken duren voordat hij weer kan optre den. Zondagavond leken de diensten van de Nederlandsche Spoorwegen, althans in de eerste avonduren weer vrijwel normaal: de treinen vertrokken van het centraal sta tion te Utrecht slechts met enkele minu ten vertraging of stipt op tijd. De omroepinstallatie zweeg, want er was niets bijzonders aan te kondigen. Tegen tienen echter werden weer diverse vertra gingen genoteerd, naar Hoek van Holland (Scandinavië-express) 6, naar Den Haag en naar Amsterdam 7, naar Rotterdam 9 minuten. De trein naar Arnhem reed ech ter precies volgens de nieuwe dienstrege ling en de trein naar Den Bosch en Maas tricht eveneens. De grootste vertraging had de „Lorelei- express", die zo laat binnenkwam dat men met 19 minuten achterstand vertrok. Het werd mogelijk geacht dat deze vertraging reeds geheel of gedeeltelijk in Duitsland was veroorzaakt. In ieder geval was de situatie totaal ver schillend met die van vrijdagavond, toen vertragingen van kwartieren en halve uren aan de lopende band voorkwamen. Zater dag ging het al beter: in de namiddag naar Groningen 19, naar Den Haag 16, naar Venlo 6, naar Rotterdam (met split sing in Gouda voor Den Haag) 5, naar Amsterdam 3 minuten vertraging. Zater dagavond leverde een uur waarneming als ernstigste vertraging een trein met 13 mi nuten achterstand op. Ook toen echter geen opwinding op de perrons, geen Ro meinse veldslagen, maar de gewone situa tie van altijd, nuchtere treinreizigers die hoogstens wat mopperden. En de zondagavond met het spitsver- keer van naar hun legerplaatsen reizende militairen en naar huis en haard terugke rende weekeindgangers maakte zelfs een buitengewoon rustige indruk. Wie op vertraging gerekend had, miste nu in zeer veel gevallen de trein. Alleen later op de avond kwamen toch weer enkele vertra gingen voor. Den Helder zwaar bew wzw 17 3 Ypenburg regen wzw 17 10 Vlissingen regenbui w 16 4 Eelde zwaar bew zzw 20 1 De Bilt regen zzw 16 0.1 Twente geheel bew. zw 20 1 Eindhoven zwaar bew. zzw 17 2 Zd-Limburg geheel bew. zw 16 5 Helsinki zwaar bew. zo 26 21 Stockholm zwaar bew. wnw 19 0.1 Oslo licht bew. ozo 21 Kopenhagen licht bew. windst 18 0 Aberdeen zwaar bew nnw 13 0 Londen onbewolkt w 20 0 Amsterdam regenbui zw 17 8 Brussel geheel bew. zw 17 3 Luxemburg zwaar bew. nnw 16 3 Parijs geheel bew. w 19 0.1 Bordeaux regen zw 20 0.3 Grenoble geheel bew. nno 21 0 Nice zwaar bew. n 21 0 Berlijn regen zw 21 11 Frankfort regen zzw 20 0.1 München regen zzw 17 2 Zurich zw^ar bew. n 19 4 Genève zwaar bew. zzw 20 0 Locarno onbewolkt windst. 23 0 Wenen zwaar bew. nw 20 0 Innsbruck zwaar bew. windst. 22 2 Belgrado motregen w 23 7 Rome licht bew. zzo 24 0 Ajaccio zwaar bew. o 22 0 Madrid onbewolkt windst 32 0 Mallorca half bew. windst. 25 0 Lissabon half bew. n 22 0 Dinsdag 13 juni Zon op 4.20 uur, onder 21.00 uur. Maan op 4.58 uur, onder 20.55 uur. Maanstanden 13 juni 6.17 uur nieuwe maan. 21 juni 10.02 uur eerste kwartier. 28 juni 13.38 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 juni Hoog water 3.02 en 15.28 uur. Laag water 11.02 en 23.24 uur. Dinsdag 13 juni Hoog water 3.43 uur en 16.09 uur. Laag water 11.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2