F rans - Algerijns overleg in Evian stokt rsena Paus liet zich het geheim van koningin Fabiola ontvallen Laos-overleg in Genève hervat WERELDNIEUWS Standpunten zijn na het vooronderzoek nog steeds onwrikbaar Elf doden in Algerije bij geweldplegingen Goede vissers vissenXniet achter t net Onrust in Zuid-Afrika Frans electoraat is verkiezingsmoe Diamanten verdwenen op| Brussels vliegveld Akkoord over opleiding Kongolese officieren <~Praatótoeh Nieuwe oproep tot bestand Levenslang voor Fenaroli en Raoul Ghiani S Op de MAANDAG 12 JUNI 1961 Weinig belangstelling voor de tweede ronde Belgische premier geeft een nadere toelichting Op 30 april ontvreemd uit Sabena-vliegtuig Mr. Stikker in New York M. Mok (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE De fase van het vooronder- I akkoord in Evian zou kunnen worden be zoek in de Frans-Algerijnse onderhandelin reikt, dat men ten hoogste zou kunnen po gen in Evian is voorbij. Men zal nu spij kers met koppen moeten gaan slaan. Maar niemand weet waar te beginnen, want de standpunten die in dat vooronder zoek tegenover elkaar zijn gesteld lopen zover uiteen, dat de Franse delegatie be paald pessimistisch is gestemd. En de Al gen het terrein te prepareren voor een latere oplossing waarin De Gaulle zelf uit eindelijk de beslissende concessies zou moeten doen. Het verloop van de confe rentie in Evian bevestigt die prognose. Het ziet er gelukkig niet naar uit dat het tot I een definitieve breuk tussen de gespreks- gerijnen? Delegatieleider Belkacem Krim partners zal komen, een breuk die, naar maakte zaterdag de balans op van het Al- verluidt, De Gaulle er toe zou kunnen gerijnse kamp zoals minister Joxe het on langs voor de Fransen deed. Wat Krim gezegd heeft kan worden afgeleid uit de harde verklaring die woordvoerder Malek na de zitting aflegde. Hij zei: „De Fransen willen ons dwingen een staat te accepteren waarvan viervijfde van het grondgebied is geamputeerd (de Sahara), die gedomi- positie eist). Zo'n monster, kunnen wij niet accepteren. We willen na zeven jaar strijd een eerlijke, definitieve en vooral duurza me regeling." Na drie weken onderhandelen is er van alle geschilpunten Sahara, militaire ba- brengen afstand te doen van de macht. ORAN (REUTER) Zeker elf mensen neerd wordt door militaire enclaves (de hebben zondag bij aanslagen en andere in- bases die Frankrijk wenst te behouden) en cidenten in Algerije het leven verloren, van binnenuit wordt ondermijnd door groe vijf van deze elf zijn opstandelingen dié pen, die om koloniale belangen zijn uit- door Franse militairen werden gedood, na- gekristalliseerd (de Europese minderheid dat de opstandelingen te Tiaret, ten oosten waarvoor Frankrijk een gegarandeerde van Oran, een Franse soldaat hadden dood geschoten. Nabij Oran beschoten opstandelingen een auto met vier inzittenden. Drie van dezen kwamen om. Eerder was in Oran al een Europeaan gedood. In Algiers ontploften twee handgranaten, i een' te Constantine en een te Bóne, waar ses, positie Franse minderheid, organisa- bovendien drie plasticbommen schade aan- tie van het referendum en nog enkele an- richtten Bjj deze ontploffingen van hand- dere slechts op een enige toenadering I gjapatgn kwam te Algiers een politieman bereikt. De Algerijnen zijn bereid in een Qm let leven en werden 21 mensen ge- speciaal akkoord de rechten vast te leg- wond Zaterdagavond werden een Franse gen van de Europeanen, die geen Alge- jongen gedood en zeven mensen gewond, rijns staatsburger willen worden. Maar Zondagavond kwam het te Oran tot een die concessie ligt nog mijlen verwijderd hotsing tussen politie en Europese beto- van de bijzondere voorrechten die Frank- gers De menigte, die brand stichtte in rijk voor zijn onderdanen eist. Een an- énkels van mohammedanen, werd door dere toenadering lijkt nog mogelijk in de mjddel van traangas uiteengedreven. De kwestie van de militaire bases. Frankrijk pohtie hield 25 mensen aan. eist een soort militaire enclaves waarover het de soevereiniteit zal behouden. Voor Verzoekschrift de Algerijnen is deze eis onaanvaardbaar (UPI) Een menigte van naar schat- maar zij sluiten niet helemaal de mogelijk- ting achthonderd personen, onder wie zich heid uit om bases in een andere, tijdelijke vertegenwoordigers van vijftig Franse pa- vorm te accepteren. cifistische en linksgeoriënteerde groepen De grootste hinderpaal voor het berei- bevonden, hebben zondag bij het stadhuis ken van een akkoord blijft de Sahara. In- van Evian-les-Bains aan de gemeentelijke dien Frankrijk bereid zou zijn de Sahara autoriteiten een verzoekschrift aan gebo te laten delen in het zelfbeschikkingsrecht den waarjn z[j vragen om een „positieve van de Algerijnen en zijn economische in- en snene oplossing" van de Algerijnse oor- teresse te verdedigen door een speciale jog Bij de zwgarbewaakte ingang van het conventie over de oliewinning, dan zullen nótel du Pare wachtte eveneens een grote de Algerijnen op andere punten veel toe- groep demonstranten Er deden zich geen geeflijker worden. Dat de huidige Franse ongeregeldheden voor. voorstellen voor de Algerijnen volslagen I De besprekingen worden morgen hervat, onaanvaardbaar zijn, wordt duidelijk als I men bedenkt dat zij niet alleen een on- PARIJS (UPI) - De Franse politie afhankelijk Algerije wensen, maar ook een heeft zaterdag achttien Algerijnse rebel- staat die leven kan. len, deserteurs uit het Franse leger, ge- Wnt mm? arresteerd. De deserteurs werden gezocht rr Ul nu. jn verband met terreurdaden, die een week geleden bedreven zijn. In de huidige impasse rijst de vraag. Volgens de Franse politie is door de wat nu? Sommige waarnemers veronder- arrestatie een nieuwe grote actie van de stellen vroeger of later een verdaging van deser|eurg voorkomen. De deserteurs zou de conferentie, misschien zelfs zonder vast- den gen aanvaj op de politie willen doen, stelling van datum en plaats voor een her- alg tegenaanvai na een gevecht tussen po vatting. Dat lijkt lang niet onmogelijk. jitie en Algerijnen, verleden zondag, waar Maar helemaal zover is men nog niet. Het bi- acht agenten gewond en tien Algerijnen ziet er wel naar uit dat de conferentie, I gedood werden. om de Horecaf-bedrijven in Evian te ple- De politiewoordvoerder deelde voorts zieren omstreeks 20 juni een ander onder- mee> daf. de parjjse politie voorts een komen in de buurt zal moeten zoeken. Men boeveelheid wapens van de rhbellen had zal zich misschien herinneren dat wij voor nntdekt, die was opgeslagen in een oud de conferentie in Tunis bericht hebben dat jor^ Fort d'Ivry in de buitenwijken er, gezien de fundamentele geschillen tus- van de franse hoofdstad. Tot de voorraad sen Fransen en Algerijnen, onmogelijk een behoorden enkele dozijnen handgranaten en zestien machine-pistolen Advertentie CIGARETTES Wie Arsenal rookt, heeft beet". Die heeft de juiste sigaret aan de haak geslagen! Geniet van het koninklijke formaat en de kostelijke melange. Overal, bovenal. Arsenal KAAPSTAD (UPI) Te Kaapstad in Zuid-Afrika is het gisteren tot een gevecht gekomen tussen de politie en een aantal kleurlingen toen George Peake, lid van het Kleurlingencongres, voor het stadhuis door de politie werd gearresteerd, op het mo ment dat hij een menigte van ongeveer vijfhonderd mensen wilde toespreken. Peake, een van de organisatoren van de staking der kleurlingen van vorige maand, werd door de politie gezocht. Hij woonde gisteren, vermomd als taxichauffeur, de bijeenkomst bij, maar werd gearresteerd zodra hij wilde gaan spreken. Er ontstond een gevecht tussen politie en kleurlingen die de arrestatie van Pea ke trachtten te verhinderen. Peake moest tenslotte door de politie uit het stadhuis worden weggedragen. Het toestel van een fotojournalist, die opnamen had gemaakt van het incident, werd door de politie in beslag genomen. PARIJS De tweede ronde van de kan tonnale verkiezingen heeft in Frankrijk gisteren weinig meer kiezers op de been gebracht dan de eerste ronde van vorige zondag. Ongeveer de helft van het electo- (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zaterdag is dan eindelijk de raat heeft de rnAele hengelsport ver boven lang verwachte bevestiging van de berich- zijn staatskundige verplichtingen gesteld ten volgens welke Koningin ^biola in storm liep het dan ook bij geen enkel ^e ve'wachtmg zouff en stembureau. Wanneer men aan de uitslag m>er Lefevre heeft, nadat hijophetBe van deze verkiezingen voor de algemene gische vliegveld met het vorstenpaar uit raden waarvan het belang hoofdzakelijk op Rome was teruggekeerd ee" korte verUla- regionaal-administratief gebied gelegen is, "Hg afgelegd. Daarin ^ood hij, op wel- niettemin toch ook een politiek gewicht haast vader ijke wijze veront*f f zou willen hechten, dan kan een zekere aan voor heUfeit dat Koning Boudewijn en verschuiving worden geconstateerd binnen Koningin Fabiola het blijde geheim aan de de centrum-partijen. Terwijl de commu- Paus hadden medegedeeld, aleer zij dat nisten hun posities in het algemeen goed aan het Belgische volk '«ten doem Hij wisten te handhaven en de radicalen de het eveneens duidelijk doomhemeren dat conservatieven en de ultra-rechtse kandi- paus Johannes zijn kerkvorstelijke mond daten nederlagen leden, wonnen de rooms- eigenlijk heeft voorbijgesproken door er katholieke volksrepublikeinen en vooral de aan de Belgische journa j? ®n» gaullisten zetels. Het zwaartepunt der audiëntie ontving mededeling van te doen. Franse politiek wordt ook op dit secun- T irn daire plan nog wat sterker op de aanhan- Het is juist, zo zei Lefevre, d gers van het staatshoofd, generaal Charles ning en de Koningin aan de Paus hun hoopvolle verwachting van een mogelijke geboorte hebben toevertrouwd. Het is van zelfsprekend, en ook overeenkomstig de traditie, dat de aankondiging van een der gelijke gelukkige gebeurtenis in de eerste plaats aan het Belgische volk wordt ge daan, wanneer deze althans zeker is. Ik meen, zo zei de premier, dat ik de tolk ben van het land wanneer ik de wens uitspreek, dat hetgeen thans nog niet meer is dan een hoopvolle verwachting, binnen kort tot vreugde van iedereen zal kunnen worden bevestigd. Verder zei Lefèvre dat de mededeling van het koninklijk paar aan De Gaulle, geconcentreerd. (Van onze correspondent) BRUSSEL Zondag is bekendgemaakt, dat de Belgische recherche en de politie de Paus geheim was en dat de Konmg reeds langer dan een maand tevergeefs het hem, Lefevre ook onder- het zegel zoeken naar elf kilogram ruwe diamanten van geheimhouding had verteld, alvorens ter waarde van ongeveer 10 miljoen Bel- de Paus te bezoeken. Ik was van oordeel, gische frank (iets meer dan 700 000 gul- zei Lefèvre dat onder die omstandigheden den), die op 30 april op het Brusselse van geheimhouding geen enkel bezwaar vliegveld spoorloos zijn verdwenen. bestond tegen de mededeling aan de Pa De lading was te Oesoemboera in Roean- Ik hoop dat ieder van ons, die getrouwd da-Oeroendi (Afrika) aan boord van een is en van wie de vr°uw een DC-7 van de Sabena gebracht. De bedoe- wacht of heeft verwacht, de gevoelens die ling was dat zij via Athene en Brussel de Koning hebben bewogen de pauselijke naar Londen zou worden vervoerd. De zak zegen voor een voorspoedige ontwikkeling met de diamanten werd zoals gebruikelijk, van de gebeurtenissen te vragen, zal be- in de stuurhut geplaatst waar de comman- grijpen. De Koning deed, wat wij in zo n dant van het vliegtuig er verantwoordelijk geval aan de pastoor zouden vragen. D t voor zou zijn. In Athene bleek de kostba- is, zo besloot Lefevre zijn verklaring, het re lading nog aanwezig. Te Brussel werd spijtige incident, dat zeker niet had moe zij vermist. Een onderzoek van de interne ten voorkomen, maar dat zeker evenmin recherche van de luchtvaartmaatschappij mag worden opgeblazen teruggebracht tot gaf geen resultaat. Ook de Gelgische poli- zijn juiste proporties. Men kan uit de ver- tie heeft het raadsel van de verdwijning klaring van de premier dus afleiden, dat tot nu toe nog niet kunnen oplossen. De Koning Boudewijn het hoofd van de rege- diamanten zouden voor slechts 60,- (zes- ring in kennis had gesteld van de mo- lig golden) zijn verzekerd. I gelijke blijde gebeurtenis, alvorens hij de pauselijke zegen daarop ging vragen, dat de mededelingen aan de Paus en die aan de premier zuiver confidentieel zijn geweest en dat de Paus dus zich het ge heim heeft laten ontsnappen en dat het nog niet voor honderd percent zeker is dat de zwangerschap van de Koningin zich in positieve zin zal ontwikkelen. Dat laatste verklaarde ook de onge steldheid van hare majesteit tijdens het vorstelijk bezoek aan De Gaulle en het feit dat de officiële mededeling van het hof aan het Belgische volk nog niet is ge schied. In ieder geval zijn de zaken thans dui delijk uiteengezet. Koningin Fabiola is gis teren 33 jaar geworden. Dat het Belgi sche volk zich wel verheugt over de moge lijke blijde gebeurtenis, is zaterdag nog weer eens duidelijk gebleken tijdens de aankomst van de vorst op het Brusselse vliegveld. Zowel daar, als later voor het paleis te Laeken, hadden zich velen opge steld, die bloemen voor de Koningin had den meegebracht. LEOPOLDSTAD (UPI) Naar te Leo- poldstad wordt vernomen hebben generaal Moboetoe en de Ethiopische stafchef van de UNO-politiemacht, generaal Iyassiou, overeenstemming bereikt over een oplei ding voor Kongolese officieren. De oplei ding zal binnenkort, vermoedelijk te Leo- poldstad, beginnen. Negen maanden gele den was er een soortgelijk akkoord, maar de opleiding verzandde in de moeilijkhe den tussen president Kasavoeboe en de toenmalige UNO-vertegenwoordiger Rajes- war Dayal. Premier Joseph Ileo verklaarde intussen dat het doel onveranderd blijft het Kongo lese parlement voor het eind van de maand bijeen te roepen. Reeds zijn een honderd tal parlementsleden in Leopoldstad aange komen en er zijn er nog meer onderweg De Ghanees Robert Gardiner, politiek adviseur van de UNO in Kongo, heeft voorts Antoine Gizenga in Stanleystad uit leg gegeven over de maatregelen die de Volkenorganisatie zal nemen om de parle mentsleden uit Oostprovincie te beveiligen Ook de regering-Ileo heeft zich garant ge steld voor hun veiligheid, maar Gizenga heeft nog geen besluit genomen. Men vraagt zich af, of hij nog steeds staat op zijn eis dat het parlement te Kamina moet vergaderen. (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) GENèVE, 12 juni. Twee nieuwe ont wikkelingen hebben de impasse in het Laotische conflict doorbroken. De weste- ijke delegaties hebben besloten de zit tingen van de Geneefse veertienmogend- heden-conferentie over Laos niet langer te boycotten: hedenochtend werd de tot stilstand gekomen conferentie hervat. In ruil daarvoor ging er een nieuwe bood schap uit van de Britse en Russische co- presidenten van de bijeenkomst aan de internationale controle-commissie in Laos bestaande uit afgevaardigden uit India, Polen en Canada. Daarin wordt het op 24 april gedane beroep op de strijdende partijen in de Laotische bur geroorlog om de wapenstilstand te eer biedigen en met de internationale contro lecommissie samen te werken herhaald. De tweede zweepslag aan de pas-op-de- plaats makende Laotische onderhandelin gen werd gegeven door het besluit van de strijdende prinsen in het jungle-konink rijk om elkaar eindelijk te ontmoeten. De neutralist prins Soevanna Phoema, zijn halfbroer, de Pathet Laoleider prins Soe- phanoevong die samen een coalitie vor men, en hun tegenstander, de door de Amerikanen gesteunde prins Boen Oem zullen in de komende dagen in Ziirich met elkaar confereren. Men mag aannemen dat het hun doel is een coalitie-regering te vormen en een vereende delegatie naar de conferentietafel in Genève te sturen. Mocht dit lukken, dan zou het een oplos sing van het Laotische conflict ten zeerste vergemakkelijken. Een initiatief van de Indiër Krishna Menon en prins Norodom Sihanoek van C mbodja heeft tot de prin selijke conferentie geleid. De compromis-oplossing tussen oost en west kwam na een dag van intensief di plomatiek verkeer. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, die gis teren aankwam, confereerde vijftig minu ten met Andrei Gromyko, zijn Sovjet ambtgenoot. Na afloop van deze samen komst werd aanvankelijk verklaard dat er nog geen overeenkomst was bereikt. De westelijke delegaties wilden niet verder confereren zolang zij geen zekerheid had den dat de wapenstilstand in Laos niet langer overtreden zou worden. Het is na de recente gevechten bij Ban Padong wel iswaar al twee dagen rustig in het konink rijk, maar de westelijke mogendheden wil den graag zeker zijn dat het zo zou blij ven. Vandaar hun eis om nieuwe instruc ties aan de internationale controlecommis sie. De Russen daarentegen waren niet be reid tot die nieuwe instructies, zolang er geen vooruitgang op de conferentie zelf werd geboekt. De impasse leek volledig maar er lag reeds een compromis-voorstel öp tafel volgens hetwelk de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie publiekelijk een be roep zouden doen op hun beschermelin gen in Laos om zich toch aan de wapen stilstand te houden. De grote mogendhe den zouden zich daarmee min of meer ga rant stellen. Die formule heeft het echter ook niet gehaald. Gromyko zei dat Moskou de Pathet Lao al lang tot stilstand had ge maand en dat het de Boen Oem-groep was die na haar provocaties de wapenstil stand in gevaar had gebracht. Bakzeil Lord Home confereerde na zijn gesprek met Gromyko tijdens een diner uitgebreid met de Amerikaanse en Franse delegatie leiders Harriman en Chauvel. Later voegde zich ook Krishna Menon bij hen. Tenslot te haalde het westen dan ten dele bakzeil. Telefonisch kwamen Gromyko en Home overeen de eerder vermelde boodschap aan de internationale controle-commissie te zenden. Het is inderdaad een instructie, maar een nieuwe is het bepaald niet. Het gaat immers om een herhaling van het op 24 april gedane beroep. Werkelijke garan tie dat de partijen zich aan die oproep zullen houden bestaat er dus formeel niet. Nochtans besloot het westen, zeker me de het oog op de komende conferentie der drie prinsen, zijn boycot op te heffen, want een overeenkomst tussen de Laotische ko ningszonen zou in het andere geval het westen in zijn hemd kunnen zetten. Die boycot was voor Gromyko echter een voor proefje van de averechtse uitwerking die het Sovjet-principe van de „troika met ve to" zou kunnen hebben. Weliswaar vor men de Britse en Russische co-presidenten geen troika een neutralist ontbreekt nog maar in hun gezamenlijk voorzit terschap schuilt toch een veto. Zij moeten hun aanbevelingen en uitnodigingen geza menlijk opstellen en de Britse voorzitter weigerde tot dusver een zitting bijeen te roepen zolang de wapenstilstand in Laos niet zeker was. Veel hielp het overigens niet, want het zijn niet de Sovjets die de conferentie nodig hebben zij krijgen Laos toch wel. LISSABON (UPI) De secretaris gene raal van de Noordatlantische Verdrags organisatie Mr. D. U. Stikker, heeft zater dag een vierdaags bezoek aan Portugal afgesloten. Hij heeft besprekingen gevoerd met president Americo Thomaz en pre mier Antonio de Oliveira Salazar. Mr. Stikker is zaterdagavond per vliegtuig naar New York vertrokken. Badgasten Tengevolge van een aantal meteorologi sche verschuivingen kan men sinds korte tijd weer mensen zien in het water dat de Nederlandse kusten bespoelt. Men pleegt deze mensen samen te vatten onder het hoofd baders, maar zoals met vele aandui dingen het geval is, behoeft ook deze na dere precisering ten bate van een volledig begrip. Nauwgezette studie heeft mij in staat gesteld tot het onderscheiden van di verse soorten menselijk contact met de eeuwige zee. Tot de grensgevallen behoren diegenen die, ongeacht de weersgesteldheid, slechts de bedrieglijke allure van baders aanne men. Ze onthullen zich in voldoende mate om voor leden van het badersgilde te wor den aangezien. Ja, soms munt hun badkle ding uit door de welgekozen kleur en cou pe, zodat ze een aanzienlijke bedrage tot de luister van het strandbedrijf leveren. Maar zelfs op de zonnigste zomerdagen stellen ze zich niet bloot aan het risico, zich aan koud water te branden. Hun zwembewegingen beperken zich tot krieu welen in de zandzee, hun badplunje is niet aan een noemenswaardige slijtage onder hevig, maar hun huid vertoont desniette min na enige tijd alle sporen van een in tens badgastenbestaan. Op deze droogbloeiers volgt een andere categorie: die der teentjebaders. Over pootjebaders behoeft niemand meer te wor den ingelicht; de teentjebaders echter ver dienen een aandachtige beschouwing. Ze hebben zich toegerust voor een volledige onderdompeling, maar een kracht die ster ker is dan de verlokking der watervlakte, belet hen ooit verder te gaan dan de uiterste uitvloeiing daarvan. Ze betasten met rillerige voetzolen het vochtige zand, doen een stap vooruit en vervolgens, wan neer hun teennagels bespoeld worden, twee haastige stappen achteruit. Na deze heen- en terugwaartse bewegingen nog eni ge malen te hebben volvoerd, keren ze de zee voorgoed de rug toe. Een derde soort is ondernemender. Ze wor/it gevormd door hen die enkele for se stappen in het zilte nat doen, totdat dit tot hun knieën reikt. Ze buigen zich be hoedzaam voorover, bevochtigen hun vin gers en strijken daarmee langs hun borst en armen. Na aldus geacclimatiseerd te zijn, ziet men hen zakken, niet diep, maar juist diep genoeg om hun zitdelen met de zeespiegel in contact te brengen. Men zou kunnen zeggen dat de zee hun als zitbad dient. Kort daarop laten ook zij de grote watervlakte definitief hun achterzijde zien en keren naar het vasteland terug, een kleine donkere plek als bewijs van hun durf meedragend. Ten slotte zijn er inderdaad degenen die niet voor de zee terugdeinzen, moedig voortwaden en niet schromen zich van ha ren tot tenen door haar te laten omhelzen. Zij zijn de minst opmerkelijken, doordat zij eenvoudig doen wat men van een bad gast mag verwachten: baden. Maar hoe arm zou het leven zijn, indien ieder een voudig deed wat men van hem verwacht te. Men moge over de hangen en de aar zelaars denken wat men wil, zij brengen de fijne nuances aan en daarom zouden wij hen vooral niet gaarne missen. ROME (AFP) Na een beraadslaging van ruim achttien uur heeft een recht bank in Rome zondagochtend de 52-jarige Giovanni Fenaroli en de 30-jarige Raoul Ghiani tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Fenaroli, een zakenman, werd schuldig bevonden aan het beramen van de moord op zijn 48-jarige vrouw Maria, die op elf september 1958 in haar wo ning te Rome werd gewurgd. Het oogmerk van Fenaroli zou zijn geweest het bedrag van 150 miljoen lire (ongeveer 900.000 gul den) van de levensverzekering van zijn vrouw in handen te krijgen. Ghiani, een elektriciën uit Milaan, zou de moord heb ben gepleegd. Carlo Inzolia, een 28-jarige winkelier die als tussenpersoon in het komplot zou zijn opgetreden, werd wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. De verdedigers van Fenaroli en Ghiani zullen hoger beroep aahtekenen. D Overleden. De dertigjarige John Hall, die Vier doden in Niagara. Gisteravond zijn vorige week zaterdag twee politie-agen- ten in Londen heeft doodgeschoten en zichzelf daarna in een telefooncel vlak onder het hart schoot, is afgelopen za terdagmiddag in een Londens ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Vrijheidsbeeld. In New York is 'n nationa le inzameling begonnen voor een bedrag van twee miljoen dollar voor het oprich ten van een vrijheidsbeeld in Israel op de berg Karmel bij de haven van Haifa, dat tegen 1963 gereed zou moeten ko men. veelbetekenend. De nationalistisch-Chinese regering heeft de Amerikaanse autori teiten van een „veelbetekenende terug tocht" tegenover het communisme be schuldigd, nu de Verenigde Staten over wegen diplomatieke betrekkingen met het door de communisten beheerste Bui- ten-Mongolië aan te knopen. éoek. In de Verenigde Staten zoekt men op het ogenblik naar de verblijfplaats van de 28-jarige William Hyter Coving ton, die in dienst is van het Amerikaan se bureau voor nationale veiligheid te Washington en sinds dinsdag vermist wordt. Covingtons vrouw heeft meege deeld dat hij dinsdag hun woning in Lau rel bij Washington heeft verlaten.Coving ton zou een cheque van 120 dollar geïnd hebben voor hij verdween. Hij zou maar beperkte toegang gehad hebben tot de geheime dossiers. studiereis. Duizend Cubaanse boeren zijn zondag met het Russische schip Groe- zia uit Havana naar de Sovjet-Unie ver trokken, waar zij een jaar lang in Kol chozen zullen doorbrengen. Het meren deel van de Cubanen is tussen achttien en 25 jaar oud. vier personen, onder wie twee vrouwen, verdronken toen hun motorboot kapseis de in een stroomversnelling vlak bij de Niagara-waterval. De boot en de vier slachtoffers werden door de stroom mee gesleurd en kwamen terecht in de wa terval die aan de Canadese kant een val van meer dan 48 meter maakt. Gevangenismoord. Tijdens de vertoning van de Engelse politiefilm De blauwe lamp is in de bioscoopzaal van de ge vangenis te Dartmoor een gevangene vermoord. Drie andere gevangenen en twee bewakers raakten gewond. Vrijheidsreizigers. Zes vrijheidsreizigers, vier blanke en twee negerstudenten zijn zaterdagavond in Jackson, in de Ameri kaanse staat Mississippi, aangehouden, omdat zij zich ophielden in het alleen voor negers toegankelijke restaurant van een autobusstation. In totaal zitten in Jackson nu 104 vrijheidsreizigers gevan gen. Onttrokken. 9.291 Zuidkoreaanse ambtena ren die zich aan de militaire dienstplicht hadden weten te onttrekken, zullen blij kens een mededeling van het Zuidkore aanse militaire bewind worden ontslagen Voortaan zullen alleen ambtenaren wor den aangenomen, die hun militaire dienstplicht van drie jaar hebben vol bracht. Vliegtuigwrak opgehaald. De Amerikaan se luchtmacht heeft meegedeeld dat op een 115 tal mijlen uit de Japanse oost kust een wrak is geborgen dat vermoe delijk een vermist C-133 vrachtvliegtuig met acht man aan boord is. De speur tocht wordt voortgezet. Het vliegtuig verliet vrijdag de basis Tatsjikawa bij Tokio. Zestien minuten na de start ver loor men er het radiografisch contact mee. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3