Landbouwschap vraagt uitstel van verdere EEG-versnelling Macmillan voelt niet voor Gemenebest-conferentie SKODA 1961 SM De beurs Gemeenschappelijk landbouwbeleid is duidelijk achtergebleven Beslissing wordt snel verwacht Suikerbietenteelt niet te snel beperken Uit de jaarverslagen Sunday Dispatch gaat verdwijnen Na de misdaad de monopolies Zeeland verwacht redelijke fruitoogst V.S. rekenen weer met goede tarwe-oogst SCHEEPVAARTBERICHTEN Berichten over tekorten in de Sovjet-Unie Apothekers-assistenten wensen kortere werkweek Drie verdrinkingsgevallen tijdens weekeinde MAANDAG 12 JUNI 1961 ENGELAND EN DE EEG Ir. Geuze van de V.C.S.: Vierde zondagsblad dat 't binnen één jaar opgeeft Senator Kefauver weer op het oorlogspad Overschotten zullen toenemen Speciale regeling voor „vrijgezellenverzekering" verrassend luxueus! ZIJN PRIJS MÉÉR DAN WAARD Meer consumptie goederen nodig Gezinsinkomsten in de V.S. stegen met 2 in '60 Landbouwschap vraagt uitstel Het Landbouwschap heeft aan de minister van Landbouw en Vissery en aan de Tweede Kamer brieven gezonden over E.E.G.-aangelegenheden. Aanleiding tot deze brief aan de minister is het feit dat de E.E.G.-Ministerraad, ingevolge het vesnellings- besluit van mei vorig jaar, deze maand moet beslissen of de conjunctuur een verdere versnelling in de vorm van een extra verlaging van douanetarieven aan het eind van dit jaar mogelijk maakt. De brief aan de Tweede Kamer is geschreven omdat deze binnenkort het verslag der regering over uitwerking en toepassing van het E.E.G.- verdrag in de periode 1 augustus 195931 december 1960 zal bespreken. Het Landbouwschap meent, dat niet voldoende voortgang is gemaakt met de opbouw van een gemeenschappelijk E.E.G.-landbouwbeleid, dat het ziet als een noodzakelijk te vervullen voorwaar de voor de vorming van een gemeen schappelijke markt voor landbouwpro- dukten. Het stemt in met het onlangs door de Nederlandse regering in de E.E.G.-ministerraad naar voren gebrach te standpunt, dat verdere versnelling pas kan worden doorgevoerd als er maat regelen op het gebied van onderling han delsverkeer en gemeenschappelijk land bouwbeleid- zijn genomen om de inte gratie van de landbouw te bespoedigen. Dit standpunt acht het mede gerecht vaardigd door de achterstand, welke voor de landbouw bestaat in de uitvoering zo wel van het verdrag als van het versnel- lingsbesluit van mei vorig jaar. In dat versnellingsbesluit zijn naar zijn oordeel de landbouwprodukten niet uitge sloten van een verdere extra vermindering van tarieven. Pas in de tweede helft van dit jaar kan worden vastgesteld of de ach terstand voldoende gecompenseerd is, meent het Landbouwschap, en daarom dient een definitieve beslissing over de nieuwe versnelling tot dat tijdstip te wor den uitgesteld. Meningsverschil Volgens het Landbouwschap moet wor den aangedrongen op nakoming van arti kel 7, lid 3 van het versnellingsbesluit van mei vorig jaar. (De opneming van deze bepaling in het versnellingsbesluit is het gevolg geweest van het verschil van me ning over de toepassing der artikelen 33 en 45 van het E.E.G.-verdrag. Artikel 33 voorziet in de geleidelijke verruiming van contingenten, artikel 45 betreft het sluiten van contracten op lange termijn voor land bouwprodukten, waarvoor een E.E.G.-part- ner een marktverordening ter bescher ming van de eigen producenten en tevens invoerbehoefte heeft). Om hangende dit meningsverschil tot aan het einde van de eerste etappe der over gangsperiode een blijvende uitbreiding van de handelsmogelijkheden voor de marktor- deningsprodukten te verzekeren, is in de genoemde bepaling van het versnellings besluit voorgeschreven, dat in 1961 voor produkten, waarvoor noch artikel 33 noch artikel 45 worden toegepast, een handels verruiming van dertig percent (tien per cent per jaar sinds de inwerking van het verdrag) moet worden gegeven. Frankrijk en Duitsland willen die bepaling echter niet toepassen. Heffingen vaststellen Het Landbouwschap meent verder, dat de voortgaande versnelling pas mag wor den uitgevoerd, als de E.E.G.-Ministerraad bereid is nog dit jaar een stelsel van heffingen vast te stellen, dat de spoedige totstandkoming van een gemeenschappe lijk landbouwbeleid mogelijk maakt en be vordert. Het Landbouwschap meent verder dat de E.E.G., indien mogelijk, eveneens via een stelsel van heffingen in toenemende mate de verantwoordelijkheid voor de pro- duktie en de afzet van zuivelprodukten dient te aanvaarden en dat spoedig tot de uitwerking van een gemeenschappelijk zui velbeleid moet worden gekomen. Nationale belangen In de brief aan de Tweede Kamer wordt verder onder meer nog opgemerkt dat on ze partnerlanden blijk hebben gegeven de vrijmaking van de handel, die in het .E.G.-verdrag is voorgeschreven, voor landbouwprodukten in sterke mate te wil len verhinderen wanneer de nationale be langen daarmee naar hun inzicht gediend zijn. Het Landbouwschap vreest, dat het ge meenschappelijk instrument voor het so ciaal en structuurbeleid, zoals dat door de E.E.G.-Executieve Commissie is voorge steld, te zwak is om de maatschappelijke achterstand in de agrarische sector onge daan te maken. Het Landbouwschap meent, dat in 't ko mende jaar de integratie van de landbouw een sterke stimulans moet krijgen, wil de overgang naar de tweede etappe van de overgangsperiode (waarover de E.E.G. Ministerraad aan het eind van dit jaar zal moeten beslissen) gerechtvaardigd zijn. (Van onze correspondent) LONDEN. Deze week wordt een regeringsverklaring verwacht in het La gerhuis over de komende raadpleging van het Gemenebest over de aansluiting jij de Euromarkt. Van dit overleg, alsmede van de technische bilaterale bespre kingen met de E.E.G.-landen, hangt het af of de Britse regering de sprong naar het vasteland zal wagen. Macmillan geeft de voorkeur aan het stuk voor stuk jolsen van de belangrijkste Gemenebest-partners in plaats van een algemene conferentie, zoals Diefenbaker, de Canadese premier dat wil. Duncan Sandys,, de Britse minister voor Gemenebestzaken zal naar Canada, Australië en Nieuw- Zeeland gaan. Het is echter niet uitgesloten dat op een later tijdstip de ministers van Financiën van het Gemenebest bijeen zullen komen. In de te Roosendaal gehouden jaarver gadering van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken te Dinteloord heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, gewaarschuwd voor een te snel overgaan tot beperking van de Nederlandse bietenteelt. Hij citeer de enige uitspraken van Duitse deskundi gen, waaruit blijkt dat dit land niet van plan is zijn bietenteelt te beperken met het risico dit te doen ten bate van de andere E.E.G.-partners. Dit pleit er voor om in Nederland met zijn lage kostprijs niet voorbarige maatregelen te treffen. Aan de andere kant is het gewenst dat het landbouwschap in overleg met de sui kerindustrie plannen voor produktiebeper- king voorbereidt en klaar legt. Bij zijn besprekingen van de belasting op de coöperatieve verenigingen vroeg de voorzitter aandacht voor het standpunt van de nieuwe president der V.S., die in een boodschap aan het Congres heeft gesteld dat de coöperaties moeten worden ver sterkt om aldus de positie van de landbou wers te verbeteren. In Frankrijk heeft de regering maatregelen in voorbereiding, waardoor de landbouw een groter aandeel zal krijgen in de verwerking van land bouwprodukten. De tegenstelling tot de maatregelen in Nederland in voorbereiding is verbijsterend groot en dreigt de Neder landse coöperatieve ondernemingsvorm in de E.E.G. in een sterk nadelige positie te brengen. De V.C.S. behaalde in het per 30 septem ber 1960 afgesloten boekjaar 1959-60 een omzet van 97,4 min tegen 109,8 min in 1958-59. De hoeveelheid te betalen bieten die aan de V.C.S. geleverd werd, bedroeg 959,6 min kg (1.187,0 min kg). Eerste jaarverslag Antilliaanse Verffabriek In het eerste jaar van haar bestaan heeft het belangrijkste deel van de werk zaamheden der Antilliaanse Verffabriek n.v. te Curagao bestaan uit het uitvoeren van het bouwplan van fabriek en kan toren en het aanstellen en voorbereiden van de uitzending van technische, com merciële en administratieve staffunctio narissen. Aan interest op tijdelijk belegde gelden werd NA 1.000 ontvangen. De bruto winst op verkochte verf beliep NA 1.000 Deze bedragen dienen ter afschrijving op aanloop- en voorbereidingskosten. Daar het bedrijf nog niet in exploitatie was. wordt het restant dezer kosten (NA 12.456) geactiveerd. Van onze correspondent) LONDEN Thans is officieel medege deeld, dat het zondagsblad „Sunday Dis patch", een uitgave van de Daily Mail (Associated News Papers) binnenkort met Beaverbrooks „Sunday Express" zal wor den samengevoegd. De oorzaak van de op heffing van de Dispatch in zelfstandige vorm is dat genoemd blad over de afge lopen twaalf maanden bijna zes miljoen gulden verlies opgeleverd heeft en dat het in de komende drie of vier jaar tien mil joen gulden per jaar zou kosten om te po gen het blad weer levensvatbaar te ma ken. De Dispatch heeft 160 jaar bestaan, maar zijn verdwijning betekent, onzes in ziens, geen ramp omdat de inhoud slechts mager was. De gemiddelde oplage van de Dispatch was in de laatste helft van het vorige jaar anderhalf miljoen. De Sunday Express drukt meer dan drie en een half miljoen exemplaren. De Dispatch is het vierde zondagsblad dat binnen een jaar moet sluiten. De Glasgow Bulletin werd in juli opgeheven, de Empire News in ok tober en de Sunday Graphic in december. Het waren echter allemaal vrij onbenulli ge kranten. Het is een troost dat de goede kranten, met inbegrip van de provinciale bladen die een zeer wijde lezerskring bezitten en ondanks hun kleinere oplagen daardoor voor de grote adverteerders toch aantrek kelijk zijn, thans de beste levenskansen maken. Een uitzondering was het liberale dagblad de „News Chronicle" welks heen gaan nog steeds betreurd wordt. De redactie van de Sunday Dispatch heeft zaterdag voor het ter perse gaan van de eerste editie ongeveer vijf uur ge staakt omdat zij de verzekering wilde heb ben dat de Sunday Express de journalis ten die zonder werk komen zou overne men. De Express heeft zich echter ner gens toe willen verbinden. De redactie ging weer aan het werk toen de secretaris van de nationale journalisten unie, de heer Bradley, mededeelde dat de Expressbla den in feite wel zouden trachten -zoveel mogelijk ontslagen redactieleden aan te stellen. Het tweezijdige overleg vloeit logisch voort uit het feit dat het bestaande, op het verdrag van Ottawa gebaseerd sy steem van v >orkeursrechten in het Geme nebest gebouwd is op een serie bilaterale verdragen. Nagegaan zal moeten worden hoe in geval van Britse aansluiting bij de E.E.G., de positie van elk lid van het Ge menebest zal worden. Het gaat er om, of een belangrijk deel van de export van een bepaald Gemenebestland naar Enge land gaat of slechts een deel daarvan, zo dat bepaalde verliezen wat de Britse afzet betreft als gevolg van tariefsverhoging kunnen worden opgevangen door grotere uitvoer naar een uitdijende E.E.G. Volgens de Europese correspondent van de Sunday Telegraph, zouden drie neutra len, die lid zijn van de Europese kleine handelsassociatie (E.V.A.), namelijk Oos tenrijk, Zweden en Zwitserland op initia tief van het eerstgenoemde land, zich bij de „zes" willen aansluiten onder dezelfde voorwaarden, als die welke zijn aangebo den aan de vroegere koloniale Franse ge bieden. Hierdoor zouden zij economisch de vruchten van de E.E.G. plukken, met hand having van hun neutrale positie. Een van de motieven van dit plan van Kreisky, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, is de vrees dat Engeland, Dene marken en andere landen van de „zeven", er op uit zouden zijn de beste voorwaarden te bedingen voor het lidmaatschap van de E.E.G. en de neutralen, op wie toch al voortdurend van westelijke zijde critiek wordt geoefend, hun eigen boontjes te la ten doppen. (UPI) Uit gezaghebbende bron is ver nomen dat premier Macmillan graag een eind zou maken aan de critiek dat zijn re gering een aarzelende houding aanneemt wat de Europese plannen betreft en dat hij een definitieve aankondiging zal doen voor het parlement op 4 augustus met zo mervakantie gaat. (Reuter) De raad van de Britse libe rale partij heeft zaterdag eenstemmig een resolutie aanvaard waarin er bij de re gering op aan wordt gedrongen ondubbel zinnig te verklaren dat „Engeland bereid is volledig lid van de Europese Econo mische Gemeenschap te worden." (UPI) Senator Estes Kefauver, die naam heeft gemaakt met zijn strijd te gen de Amerikaanse misdaad, is thans een campagne begonnen tegen monopolis tische prijsafspraken in de Amerikaanse industrie. Hij heeft thans een wetsontwerp ingediend, dat het mogelijk zal maken presidenten van grote maatschappijen per soonlijk aan te pakken voor vergrijpen te gen de anti-trust-wetten. Kefauvers doel wit vormen de zakelijke leiders in de hoog ste regionen, die toestaan, dat degenen, die onder hen staan, bepaalde onwettige prijsafspraken met de concurrentie ma ken. De enige methode om dit euvel te be strijden, zegt Kefauver, is de topmensen te laten boeten voor dergelijke vergrijpen, zodat zij wel gedwongen worden om nauw keurig toe te zien op wat er in hun firma's op lager niveau gebeurt. Kefauver is thans voorzitter van een sub commissie van de Senaat die zich uitslui tend bezig houdt met een onderzoek naar monopolistische praktijken in het Ameri kaanse zakenleven. Kefauvers subcommissie heeft 'n maand lang de prijzenpolitiek van de elektrische industrie aan een onderzoek onderworpen en dit onderzoek heeft thans geleid tot het indienen van enige wetsontwerpen. Kefau ver heeft gerapporteerd de indruk te heb ben gekregen, dat de presidenten van som mige grote maatschappijen zich inspannen om toch vooral niets te weten van wat er in de lagere regionen van hun bedrijven wordt gedaan. Tot dusver is het zo, dat indien diverse firma's gelijkluidende offer tes doen bij een aanbesteding, dit door de rechtbank op zichzelf nog niet wordt aan vaard als een poging van de fabrikanten om de „markt onderling te verdelen". Er mag in Zeeland een redelijke oogst van appels worden verwacht, maar in geen geval een topoogst, omdat het hoofd ras, de goudreinette, een zeer geringe oogst zal geven, terwijl over een ander belang rijk appelras in Zeeland, de Cox's Orange Pippin, nog geen oordeel kan worden ge geven. Over de komende perenoogst in Zeeland zei de heer Dekker, dat deze goed belooft te worden, hoewel enkele rassen als Clapps Favorite, Legipont en Bonne Loui sa d'Avranches het op enige bedrijven la ten zitten. Dit zal echter aan de grote pe renoogst geen afbreuk kunnen doen. Van de pruimen kan in Zeeland voor vrijwel alle rassen een grote oogst worden ver wacht. Ook de oogstvooruitzichten voor zacht- fruit zijn over het algemeen gunstig, be halve voor frambozen en morellen. Bij de ze produkten zal sprake zijn van een klei ne oogst. KANSAS CITY (UPI) Weer golft het rijpend graan in het midden der Verenig de Staten, zo ver het oog reikt, en weer roept dit beeld het probleem op van de grote agrarische overschotten in een we reld waar nog honger wordt geleden. Deskundigen, zoals Clifford Hope, uit Garden City, Kansas, hebben verklaard dat de oogst van 1961 het overschot ongetwij feld zal vergroten. Er wordt zelfs een heel goede oogst verwacht. Hope is president van Great Plains Wheat Inc., een organi satie die ten doel heeft het Amerikaanse overschot buitenlandse markten te bezor gen. Hij voorspelt dat 625 miljoen schepel Amerikaans graan dit jaar zijn weg zal vinden naar het buitenland in hoofd zaak naar India. Hope is verheugd dat communistisch China bezig is tarwe te kopen van Canada en Australië. „We zijn er geen voorstander van dat de Verenigde Staten een deel van hun overschot aan de Chinese communis ten verkopen, maar alleen al het feit dat Australië en Canada bezig zijn te verko pen, betekent dat er meer buitenlandse af zet voor onze tarwe zal zijn." Naar zijn mening is de oplossing voor het tarwe-overschot tweeledig. „In de eer ste plaats, dienen we meer markten te vinden. In de tweede plaats, dienen we de produktie enigermate te besnoeien." Hij voegde hier aan toe dat ook een slechte oogst zou helpen. „Dit zal onze vierde ach tereenvolgende rijke oogst worden. Krach tens de wet iler gemiddelden staat ons nu spoedig ook een slecht jaar te wachten. Wanneer dat komt laat zich echter niet De staatssecretaris van Financiën heeft bij resolutie van 30 mei bepaald, dat in dien een zogenaamde vrijgezellenverzeke ring, voorzien van de fiscale lijfrenteclau sule, vóór 1 december 1961 wordt omge zet in een andere vorm van levensverzeke ring, geen navordering zal geschieden we gens, naar achteraf gebleken is, ten on rechte genoten aftrek van inkomstenbelas ting. Deze regeling werd, zo deelt de voor lichtingscommissie uit het levensverzeke- ringbedrijf mede, getroffen op verzoek van de gezamenlijke levensverzekeringmaat schappijen, nadat de Hoge Raad in decem ber vorig jaar had uitgesproken dat dit soort vrijgezellenverzekering niet be schouwd kan worden als een levensver zekering in de zin van artikel 4 van de uitvoeringsresolutie inkomstenbelasting 1953. Hierdoor verviel uiteraard ook de mogelijkheid van premie-aftrek. Dit zou voor de betrokken polishouders een fiscaal nadeel betekenen. De thans uitgevaardig de regeling voorkomt dit nadeel. De reso lutie noemt een zestal verzekeringsvor- men waarin omzetting kan geschieden. Advertentie Verwarming, voorruitontdooiers, rollioes, binnen- en buitenspiegel, starter-contactslot, lichtsignaalschakelaar, handschoenenkastje mei deksel, kofferverlichting, 2 kleerhaakjes, 3 asbakjes, zeer uitgebreide collectie gereedschap, afwasbare polyester dakbekleding, spons- rubber kussens, slaapbanken dit alles behoort tot de standaard uitrusting! Prijs 5495.(af Den Haag) H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraat 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALER: Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Aagtekerk 10 17 m. z.w. Ouessant n. Las Palmas. Aardijk 11 te Rotterdam. Abbedijk 10 v. Los Angeles n. Guayamas. Achilles 10 1200 m. n.o. Puerto Rico n. Curagao. Adonis 10 210 m w.z.w. Ouessant n. Huil. Aegis 10 v. Curagao n. Jacobsville. Akkrumdijk 11 v. Rotterdam n. Noordzee. Albireo 12 te Rio Grande. Alblasserdijk 10 300 m. o. Bermuda n. P. Evergl Alca 10 v. Antwerpen n. Lissabon. Alchiba 10 400 m. z.z.o. Kp. Race n. Beyrouth. Algenib ^0 110 m. z.z.o. Kreta n. Amsterdam. Algol 10 v. Genu. n. Marseille. Algorab 12 te Montevideo. Alhena 11 te Rotterdam. Alioth 11 te Vera Cruz. Alkaid 10 185 m. z.z.w. Ouessant n. Brunsbtittel. Alkes 10 te Hamburg. Alkmaar 10 160 m. z. Rio de Jan. n. Buen. Aires. Alphacca 11 te Madras verwacht. Aludra 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Arnmon 11 te Maracaibo. Amstelhoek 10 v Albany n. Japan. Annenkerk 11 te East-London. Appingedijk 11 v Mobile n. Tampa. Area 10 ie Killingsholm. Arendskerk 10 v. Antwerpen n. Hamburg. Argos 11 te Bourgas Artemis 10 te Paramaribo n. Georgetown. Attis 9 v. Port of Spain n. Carupano. Baarn 10 va Bachaquero n. Punta Cardon. Batjan 10 te Bremen v. Antwerpen. Beninkust 10 v. Antwerp enn. Amsterdam. Bennekom 10 v. Antwerpen n. Amsterdam. Bonita 11 70 m. n. K. San Antonio n. Charleston. Bovenkerk 10 te Hongkong. Breda 9 te Puerto Limon n. Tampa. Bussum 10 v. Cristobal n. Batonrouge. Caltex Delft 10 35 m. o.n.o. Gibralt. n. Stockholm. Caltex Eindhoven 11 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 10 v. Rotterdam. Caltex Leiden 10 v. Mombasa n. Rastanura. Caltex Madrid pass. 10 Port Said n. Pernis. Caltex Napels 12 te Lourenco Marques. Calt. Pernis 10 250 m. z.o. Seychelles n. Bahrein. Caltex Rotterd. 10 11 m. n.n.w. K. Bon n. R'dam. Camerounkust pass. 12 Ouessant n. Le Havre. Carrillo 11 te Baltimore. Castor 9 v. Aux Cayes n. Jacmel. Ceres 10 te Anto Fagasta verwacht. Charis 10 v. Curagao n. Pampatar. Cinulia 10 30 m. z.w. Plymouth n. Glaggow. Cities Serv. Valley Forge 10 v. Marseille n. Mena. Congokust 10 te Accra verwacht. Crania 10 te Genua verwacht v. Curagao. Dahomeykust 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Delft 9 660 m. w. Flores n. Rotterdam. Diemerdijk 10 te Bremerhaven. Diogenes j0 620 m. z.w. Flores n. Le Havre. Dongedijk 11 te Los Angeles v. Christobal. Dorestad 10 te Teesport v. Thameshaven. Doris 11 te Port Arthur. Eenhoorn 10 410 m. z.o. Kp. Race n. Arndal. Eos 10 140 m. w.n.w. Alexandrië n. Alexandrië. Esso Amsterd. 10 80 m. w.n.w. Djeddah n. Suez Esso Rotterdam 10 14 m. w. Finisterre n. Mena Fina Nederland 11 v. Mena A1 Ahmadi n. Suez. Forest Hill 10 15 170 m. o. Malta n. Port Said. Forest Lake 10 240 m. w.n.w. Cocos eil. n. Kwinana. Friesland SSM 12 te Rotterdam. Gaasterdijk 10 800 m. o.n.o. K. Race n. Le Havre. Geertje Buisman 11 te Rotterdam. Giessenkerk 10 v. Suez n. Aden. Gooiland 11 v. Rio de Janeiro n. Santos. Groote Beer 10 570 m. n. Azoren n. Southampton. Hector 10 v. Eleusis n. Saloniki. Hecuba 10 v. San Juan P.R. n. Port Au Prince. Hera 10 280 m. w.z.w. Scillys n. San Thomas. Holendrecht 10 590 m. n.n.o. Paramaribo n. Rio de Janeiro. Hydra 10 v. Barcelona n. Lissabon. Java 10 120 m. o. Ceylon n. Calcutta. Kara 10 200 m. n.o. Sombrero n. Landsend Karachi '0 200 m. n. Galapagos eil. n. Tahiti. Karakorum 10 v. Calcutta n. Penang. Karimun 10 18 m. w. Sabang n. Penang. Kenia 11 te Stanlow.. Kermia 10 900 m. w.z.w. Azoren n. Brunsbuttel Kinderdijk 10 v. Vera Cruz n. Coatzacoalcos. Kloosterdijk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Koningswaard 10 te Rotterdam. Koratia 10 6 m. n. Dominica n. Punta Cardon. Korendijk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Korenia 10 150 m. n. Luzon n. Miri. Krebsia 10 130 m. w. Colombo n. Madras. Kreeft 10 te Puerto Ordaz verwacht. Kryptos 12 te Singapore verwacht v. Fao. Ladon 10 1080 m. z.w. Azoren n. Paramaribo. Laga 10 te La Pallice n. Schotland. Leiderkerk 10 v. Casablanca n. Marseille. Lekhaven 11 v. Antwerpen n. Bremen. Lemsterkerk 10 v. Rotterdam n. Bombay. Leto 11 te Houston. Liberiakust 10 ten anker voor Banana. Loenerkerk 10 180 m. o.z.o. Malta n. Port Said Loosdrecht 10 20 m. z. Kuria Muria n. Saleef. Loppersum 12 te Savannah verwacht. Lutterkerk 11 v. Rotterdam n. Basrah. Maaslloyd 9 840 m. z.o. Hawaii n. Balboa. Marathon 11 v. Paramaribo n. Georgetown. Mariekerk 12 te Port Said. Marnelloyd 11 te Rotterdam. Meerdrecht 10 v. Genua n. Hamptonroads. Meerkerk 10 v. Colombo n. Aden. Meliskerk 10 te Stettin verwacht. Memnon 10 te Rotterdam. Merseylloyd 10 t.a. Hooglyriv. (Calc.) n. Penang. Minos 10 v. Rotterdam n. Helsinki. Mitra 10 450 m. n.o. Guadeloupe n. U.K. Munttoren 10 1300 m. w.n.w. Kp. Verdische eil naar Landsend Mijdrecht 10 v. Port Said n. Falconara. Mylady 10 v. Pointe Noire n. Port Gentil. Naess Comm. 10 20 m. z.z.w. Lissabon n. Mena Naess Lion 10 210 m. n.w. Kreta n. Rastanura. Naess Tiger 10 te New York verwacht. Nanusa 10 te Antwerpen. Neder-Waal 11 te Bangkok. Nestor 10 te Amsterdam n. Rotterdam. Neverita 10 140 m. n.w. Karachi n. Mena. Noordam 10 v. New York n. Rotterdam. Noordwijk 10 360 m. z. Las Palmas n. IJmuiden. Notos 10 15 m. w.z.w. Skag enn. Delfzijl. Oberon 10 v. Antwerpen. Oldekerk 12 te Suez verwacht. Ommenkerk 10 v. Port Said n. Genua. Ondina 10 v. Rotterdam n. Mena A1 Ahmadi. Ootmarsum 10 te New York verw. v. Cristobal. Oranje 12 te Auckland verwacht. Oranjefontein 11 te Kaapstad v. Las Palmas. Or. Nassau 10 600 m. n.n.o. Badbad. n. Plymouth Osiris 12 te Houston verwacht. Ossendrecht 10 v. Porto Marghera n. Casablanca. Ouwerkerk 11 te Rotterdam. Parkhaven 10 v. Las Palmas n. Rotterdam. Parthenon 10 te Georgetown. Peperkust 10 65 m. o. Kp. Palmas n. Takoradi. Pericles 10 te Callao. Philidora 10 120 m. w.n.w. Algiers n. Rotterdam Philine pass. 10 Colombo n. Singapore. Philippia 10 120 m. n.o. Massoea n. Rotterdam. Polydorus 10 te Port Said v. Liverpool. Poseidon 10 307 m. z.w. Landsend n. Wismar. Prins Alexander 10 te Rotterdam. Prins Casimir 11 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik 10 280 m. o.n.o. Kp. Race naar Londen. Prins Maurits 11 v. Cornerbrook n. Le Havre. Prins der Nederlanden 10 1100 m. z.z.w. Flores naar Barbados. Prins Willem van Oranje 10 v. Antw. n. Hamb. Prins Willem II 11 v. Milwaukee n. Sarnia. Prins Willem IV 10 515 m. w.n.w. Valentia naar Montreal. Prinses Trene 10 in Wellandkanaal n. Toronto. Pygmalion 9 v. Malta n. Antwehpen. Radja 11 v. Bremen n. Hamburg. Randfont.ein 10 v. Kaapstad n. Las Palmas. Reza Shah The Great 10 te Suez. Rotterdam 10 200 m. z. Halifax n. Southampton Rijnkerk 10 te Akaba. Siaoe 10 v. Naratikas n. Singapore. Simonskerk 10 v. Rotterdam n. Yokohama. Socrates 10 v. Curagao n. Aruba. Soestdijk 10 v. Antwerpen n. New York. Solon 9 v. New York n. Curagao. Stad Amsterd. 10 240 m. w.n.w. Fr'town n. Beira xneapjog *u -pinuifj -avu-m *ui gt- 01 Stad Breda 10 v. Rotterdam n. Vitoria. Stad Kampen 10 250 m. z. Recife n. Sint Vincent Stad Rotterdam 12 te Napels. Stad Schiedam 10 80 m. n.n.o. Stadtlandt n. Gent Statue of Liberty 10 120 m. w. Algiers n. P. Said Steenwijk 10 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Stentor 9 15 m. n. Bougie n. Tripolis. Straat Cook 11 te Bombay verwacht. Straat Magelhaen 9 v. Durban n. Singapore. Straat Mozambique 10 te Kobe verw. v. H'kong Streefkerk 10 v. Le Havre n. Marseille. Sunetta 10 te Norrköping. Tamara 10 v. Wilhelmshaven n. Palermo. Texel 10 25 m. n.w. Kp. Blanca n. Emren. Themis 10 te Punta Cardon verwacht. Theron 11 te Trihidad verwacht. Triton 11 60 m. n.o. Havana n. La Guaira. Tweelingen 10 v. Vigo n. Rotterdam. Utrecht 11 te Gary verwacht. Van der Hagen 10 v. Singapore n. Cebu. Van Linschoten 10 v. Kaapstad n. Durban. Van Riebeeck 11 te Beira verw. v. L. Marques. Van Waerwijck 10 700 m. n.o. Maurit. n. K'stad Vasum 12 te Mamonal verwacht. Viana pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Vivipara 10 50 m n.n.o. Oran n. Mena. Vlist 10 400 m. z.z.w. Kp. Race n. Rotterdam. Voco 10 10 m. n. Schiermonnikoog n. Venice. Waterman 12 te Kaapstad. Westerdam 10 v. Rotterdam n. New York. Westertoren 10 40 m. n. Smalls n. Curagao. Westland 12 v. Montevideo n. Buenos Aires. Sarangan 12 v. Port Said n. Lissabon. Sarpedon 10 te Amsterdam n. West-Indië. Scheldelloyd 10 v. Aden n. Suez. Schelpwijk 10 352 m. z. Medan n. Lour. Marques Scherpendrecht pass. 10 Dungeness n. Novorossisk Willem Barendsz 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Schiedijk 10 60 w. w. Landsend n. Antwerpen. Schielloyd 11 te Rotterdam. Schouten 10 v. Napier n. Auckland. Witmarsum 10 635 m. n.w. Finisterre n. Le Havre Woensdrecht 10 120 m. o.n.o. Turks eil. n.Paulsb. Woltersum 11 te Bermuda verwacht. Woronato 11 te New Westminster verwacht. Wonosobo 11 te Port Moresby v. Noumea. IJssel 12 v. Bremen n. Amsterdam. Zaankerk 11 v. Hongkong ns Aden. Zaanland pass. 11 Fern. Noronha n. Montevideo Zaria 10 v. Suez n. Mena. Zwijndrecht 11 te Rijeka verwacht. KLEINE VAART Admiralengracht 10 dwars IJmuiden n. Helsinki. Alcetas 10 v. Amsterdam n. Malta. Appingedam 10 15 m. n.o. Ouessant n. Lissabon Areas 9 v. Genua n. Livorno. Bab T 9 v. Hernösand n. Sandviks. Brouwersgracht 10 te Understen n. Amsterdam Draco 9 v. Aalborg n. Vejle. Helvetia S 10 40 m. w. Scheveningen n. Aalborg. Joost 9 Kiel gepass. n. Karskaer. Julia Mary 10 op Thames n. Amsterdam. Kaap Falga 9 te Rundvik v. Ostrand. Midas 10 üwar Guernsey n. Lissabon. Nero 9 v. Aarhus n. Amsterdam. Plato 9 te Leixoes n. Oporto. Ponza 9 v. Delfzijl n. Sundsvall. Quo Vadis 10 25 m. n.o. Texel n. Nantes. Strabo 10 25 m. z. Alicante n. Barcelona. Tilly 8 te Yxpila v. Gefle. Wilpo 9 te Delfzijl v. Zaandam. SLEEPVAART Cycloop 11 450 m. z.o. oostp. Socotra n. Nederl. Noordholland 31 v. Nagasaki n. Ver. Staten. Gele Zee 9 v. Maassluis n. Hamburg. Help 11 werkzaam te Calcutta. Oostzee 5 te Lagos. Utrecht 11 200 m. o. eil. Wake n. Japan. Zeeland 11 250 m z. St. Johns. NEW YORK (UPI) Deskundigen op het terrein van de Russische economie zien in een onlangs door premier Kroesjt- sjev gedane belofte, dat de produktie van consumptiegoederen zal worden opgevoerd, een aanwijzing, dat Rusland te lijden heeft van ernstige tekorten aan dergeijke goe deren. Onlangs heeft Kroesjtsjev gezegd, dat het land zijn zware industrie thans heeft opgebouwd en nu meer nadruk kan gaan leggen op het vervaardigen van con sumptiegoederen. „Wij hebben begrip voor het belang van de lichte industrieën," zo zei hij, „maar wij wilden eerst de zware industrie tot ontwikkeling brengen om daarmee voor al le andere industrieën een stevige basis te leggen. De lichte en zware industrieën zul len thans met dezelfde snelheid worden uit gebreid." De Russische premier maakte geen mel ding van tekorten aan consumptiegoederen en daarover is in de Russische pers ook geen woord gepubliceerd. Maar volgens be richten uit andere bronnen doen deze te korten zich over het gehele land voelen, hoewel de winkels in Moskou in het alge meen beter bevoorraad zijn dan in de pro vincie. Deskundigen in Russische aangele genheden leggen thans verband tussen Kroesjtsjevs onlangs begonnen campagne tegen corruptie in het ambtelijke apparaat, alsmede de nationale veldtocht tegen de misdaad, die de Sovjetregering heeft inge zet, en het betsaan van tekorten op aller lei gebied. Intussen betekent Kroesjtsjevs verklarin over gelijkstelling van de zware en lichte industrieën in het schema van prioriteiten, dat de regering blijkbaar besloten heeft o de typische communistische planeconomie, die nu al een generatie lang in Rusland wordt aangehangen, te laten vallen. Tot dusver is de zware industrie in het Rus sische denken altijd primair geweest. Die gedachte gaat terug op Karl Marx, die be toogde, dat het vervaardigen van machine rieën, dus kapitaalsgoederen, altijd voor rang moest hebben boven het fabriceren van consumptiegoederen. (UPI). Het Amerikaanse ministerie voor handel heeft gisteren bekend gemaakt dat de helft van de 45.5 miljoen gezinnen in de Verenigde Staten in 1960 een jaarinko men had van 5.600 dollar of meer. Verge leken met 1959 was een stijging merkbaar van 200 dollar of vier percent, maar door de prijsstijging was de winst aan koop kracht slechts 100 dollar of twee percent. Ongeveer 22 percent van de bevolking heeft een jaarinkomen beneden 3.000; 20 pet. tussen 3 000-5.000; 24 pet. tussen 5.000-7.000 en 34 pet. boven 7.000. Het hoofdbestuur van de Algemene Apo thekers Assistentenbond is in Amsterdam in een spoedvergadering bijeengekomen naar aanleiding van berichten betreffende de werktijdverkorting voor de apothekers assistenten, volgens welke deze eerst in 1961 zou kunnen plaats hebben. Het hoofdbestuur sprak zijn grote onge rustheid uit over een dergelijk uitstel, daar het verloop in dit beroep door de nog atlijd minder gunstige arbeidsvoor waarden reeds buitengewoon groot is. In een groot aantal apotheken wordt reeds met een zeer sterke onderbezetting ge werkt. Bij een lang uitblijven van de ver korting van de werktijd dreigt het verloop nog toe te nemen, zo meent het bestuur. Het hoofdbestuur acht het niet aanvaard baar dat deze in het belang van de volks gezondheid werkende groep werknemers ook op dit gebied achterblijft. Het heeft inmiddels een schrijven gericht tot de werkgeversorganisatie, de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij ter Be vordering der Pharmacie, waarin de onge rustheid over het trage verloop van de on derhandelingen wordt uitgesproken en er ten sterkste op wordt aangedrongen, te wil len bevorderen dat nog in de zomer van 161 een werktijdverkorting voor de apo thekers-assistenten kan worden gereali seerd. Een echtpaar uit Maarssen zag gister avond omstreeks kwart over acht op een pad in de omgeving van hun woonplaats een onbeheerde plastictal met levensmid delen op de weg staan. Bij nadere inspec tie ontdekte men een actetal in de naast liggende sloot en bovendien een gedeelte van een jas. De politie werd gewaarschuwd en deze haalde het lichaam van een ver dronken man boven water. Na identificatie bleek men te doen te hebben met de negentienjarige heer J. H. E. du Cubrant, een pupil uit een gesticht voor geestelijk onvolwaardigen. Hij had za terdag zijn verjaardag thuis gevierd en was op weg naar het gesticht in de sloot geraakt. Voorts is zaterdagmiddag in Bedum het vijfjarig zoontje Everdinus van de familie S. Datema bij het vissen in het Boterdiep geraakt en verdronken. Niemand had aan vankelijk van het ongeval iets gemerkt. De politie heeft later gedurende enkele uren het kanaal afgedregd. Op veertig me ter afstand van de plaats waar men eer der de hengel had gevonden, werd ten slotte het lijkje opgehaald. In Drachten verdronk het afgelopen weekeinde de 32-jarige F. Hoying uit die plaats. Vermoedelijk is hij tijdens het vis sen onwel geworden en in het water ge vallen. VOORBEURS VAN HEDEN Slot 1ste tijdv. 2de tijdv. A.K.U Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens 4KOAce 121.90122.4F ƒ122.20 1062—1065 1063 814—819 815 1085—1090 gl

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9