Nederland wenst een nieuw gesprek over verdrag met West-Duitsland Proefproces tegen de AKU in de Bondsrepubliek I m Panam beschuldigt K.L.M. I HET WEER Duikers vinden wrak van „Fridtjof Nansen" Mijnrecht is niet geheel geregeld Naar overlevenden van ramp bij Cairo Russen stellen Westen voor de keus Frankrijk weert groepje anti-kernbetogers Bilaterale overeenkomst zou vele malen geschonden zijn IJmuiden krijgt nieuwe weercommissie Psychopaat bekent moord op bejaarde Hagenaar DINSDAG 13 JUNI 1961 46e JAARGANG NUMMER 185 DAGBLAD VOOR V E LS E N IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. lx>sse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Ihrt. Adi. Hoofdredacteur.. Jo, L Lodewijk, Redactiechef te Cmmdeni j. Kogak Uftgavei Grafische Bedrijyeo Pamiate N.V, Grot, Houtstraat 93, Haarlem Directie, P. W. Peerebcm e. Mr. H. C v.n do, Ml). J. F. Kennedy op krukken Op dertig meter diepte Opklaringen Aan het strand: Bosbrand bedreigt twee havens op Newfoundland NYLON REGENJASSEN Kernstop-probleem naar ontwapeningsoverleg Het woord is aan Feest in Zaandam Minister Klompé bevestigt misstanden in bejaarden tehuis In de krant van heden: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant President Kennedy heefteen spier verrekt tussen het heiligbeen en de staartwervels. Tengevolge hiervan is hij genoodzaakt bij het lopen gebruik te maken van krukken. De bijgaande foto werd gisteren gemaakt op het vliegveld van Palm Beach in Florida, vanwaar de president terugkeerde naar Washington. Twee Amerikaanse marineiiuikers heb ben op twee kilometer uit de Portugese kust ter hoogte van Capariea, de romp van de op 30 mei verongelukte DC-8 „Fridtjof Nansen" gevonden. I>e duikers zijn lid van een groep van 14 marineduikers, wier ba sis het Amerikaanse onderzepboot-red- dingsschip „Petrel" is. Deze ploeg gespe cialiseerde duikers heeft, telkens in groe pen van twee, van de „Fogo", een schip van de Portugese kustwacht, af hulp ver leend bij het opsporen van het K.L.M.- vliegtuig dat met 61 mensen aan boord vier minuten na de start in zee stortte. Het wrak werd gevonden op een diepte van ruim 30 meter, bij de zevende afda ling van twee duikers. Een van de Portu gese schepen had reeds in een bergings- net, dat over de zeebodem werd gesleept, een van de vier straalmotoren van het ver óngelukte vliegtuig opgehaald. De duikers meldden dat de romp intact, doch zw&ar beschadigd is. De Amerikaanse bergingsspecialisten van de „Petrel" verklaarden maandag avond in Lissabon ervan overtuigd te zijn dat het wrak van de „Fridtjof Nansen" kan worden geborgen als modern materieel wordt gebruikt. Zij schatten dat de ber ging met de noodzakelijke voorbereidingen tenminste drie dagen in beslag zal nemen. (Van onze Haagse redacteur) Gistermiddag heeft de AKU (Algemene Kunstzijde Unie) een communiqué uit gegeven, dat om meer dan een reden de volle aandacht van Nederland verdient. Het gaat hier om te beginnen om een aandelenbezit van 300 miljoen, dat na de tweede wereldoorlog ais vijandelijk vermogen is beschouwd en onteigend werd. Deze onteigening verliep wel ongewoon: de oorspronkelijke aandelen werden na melijk ongeldig verklaard en konden worden omgeruild voor nieuwe, mits dit voor een bepaalde datum geschiedde. De aandelenbezitters in het buitenland (Duitsland) werden daardoor voor de keuze gesteld hun aandelen naar Nederland te brengen, waar zij onteigend zouden worden, of ze vast te houden, waardoor zij waardeloos zouden worden. betreft, die in dat land aanwezig zijn), hebben de gedupeerde aandeelhouders be slag doen leggen op de zich in West- Duitsland bevindende bezittingen van de bedrijven in Oost-Duitsland. De „Spaltung Theorie" bleek bij de Duitse gerechtsho ven succes te hebben en de bezittingen in West-Duitsland werden toegewezen als compensatie aan de „gedupeerde" aan deelhouders in West-Duitsland. Na dit succes werd een soortgelijke zaak aangespannen tegen een onderneming in Tsjecho-Slowakije, welke onderneming ook bezittingen in West-Duitsland had, met overeenkomstig succes. Naar het zich laat aanzien bestaat er een mogelijkheid, dat voor een bedrag van 300 miljoen ongeldig verklaarde A.K.U.-aande- len zal worden toegewezen aan zich in West-Duitsland bevindende eigenaren van de oude aandelen. Zou het Hof in Karlsruhe de eis van de oude, in West-Duitsland wonende aandeel houders toewijzen, dan is het hek van de dam. Ongetwijfeld zullen er dan meer gro te bedrijven in Nederland voor het feit ko men te staan, dat hun bezittingen in West- Duitsland in beslag genomen kunnen wor den. Het is mede om die reden, dat de A.K.U. zich tot de regering en tot de commissie ad-hoc voor het verdrag met West-Duits land heeft gewend. De staatssecretaris Een tweede reden voor bijzondere aan dacht ligt in het feit dat de speciale com missie uit de Tweede Kamer die het ver drag met West-Duitsland voor de monde linge behandeling in de Tweede Kamer voorbereidt, haar taak schijnt te hebben neergelegd. Dit „General Bereinigungs Vertrag" werd reeds 8 april 1960 in Den Haag getekend door mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, en dr. H. R. van Houten, staatssecretaris van Buiten landse Zaken. Het verdrag was bedoeld als te zijn een volledige oplossing van alle tussen Neder land en West-Duitsland bestaande kwes ties, met uitzondering van met name ge noemde onderwerpen. Het verdrag bevat tien punten. Een daarvan is het punt fi nanciële kwesties. Daarin is vastgelegd, dat West-Duitsland aan Nederland Dm 280 miljoen betaalt ter definitieve regeling van een reeks Nederlandse vorderingen en aanspraken. De rechten van Nederlanders, zo staat verder in het verdrag, die om andere re denen dan ras, geloof of wereldbeschou wing door nationaal-socialistische vervol gingsmaatregelen zijn getroffen, zijn ge reserveerd. Aanspraken op grond van de Duitse wetten inzake het herstel van natio- naal-socialistisch onrecht en inzake de re geling van de gevolgen van de oorlog blij ven onaangetast, enz. De Bondsrepubliek doet afstand van al le verdere aanspraken op het voormalig Duitse vermogen in Nederland en er wordt een streep getrokken onder het hoofdstuk van het bij wijze van herstelbetaling aan de Nederlandse staat overgegane vijande lijk vermogen. Zoals we nu lezen in het communiqué van de A.K.U. wordt door een aantal per sonen of groepen van personen in West- Duitsland opnieuw een proefproces tegen de A.K.U. aangespannen ondanks het feit, dat in 1954 en in 1956 reeds een procedure tegen deze onderneming werd gevoerd, die zonder succes bleef. Hoe men daartoe dan nu weer gekomen is? In het huidige Oost-Duitsland bevond zich bedrijven met bezittingen in West- Duitsland. De bedrijven in Oost-Duitsland zijn destijds „genationaliseerd", waardoor dus de in West-Duitsland wonende aan deelhouders werden „gedupeerd". Op grond van de zogenaamde „Spaltungs Theorie", (onteigening in een land kan slechts plaats hebben voor zover het bezittingen Verwachting tot morgenavond: Opklaringen en hier en daar ook enkele buien. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere, Krachtige tot matige wind tussen noord en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen zonniger met een afne mende wind uit noordelijke richting. Op de meeste plaatsen droogmaar nog vrij koel. Overdag ongeveer 17 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruit zichten: Rug van hoge druk brengt wat stabieler en zonniger strand weer. Na het verongelukken van het K.L.M.- vliegtuiq „Sirius" bij Cairo is maan dagmiddag het DC-8 lijntoestel van de K.L.M. naar Singapore (via Cairo) vertrokken met aan boord de zestien leden van de speciale commissie van onderzoek van de Rijksluchtvaart dienst en de K.L.M. Ook reisden mee mevrouw Reynolds, echtgenote van de gezagvoerder, mevrouw De Gooyer, echtgenote van de navigator en me vrouw Voogt, echtgenote van de boordwerktuigkundige. Op de foto be geven de dames zich aan boord van hei vliegtuig. HARE BAY (Newfounland), (UPI) Een bosbrand op Newfoundland bedreigde vanmorgen de vissershavens Hare Bay en Dover, waarvan vrouwen en kinderen overzee werden geëvacueerd. Beide dorp jes waren door de brand ingesloten. De vlammenzee is maar 150 voet verwijderd van Hare Bay. Vissersvaartuigen houden zich gereed om de mensen die nog zijn achtergebleven zonodig in veiligheid te brengen. Dr. H. R. van Houten van Buitenlandse Zaken, dr H. R. van Houten, zal zich op korte termijn met de regering van de Bondsrepubliek verstaan en met haar de thans ontstane situatie be spreken, die zo duidelijk in strijd is met de inhoud van het verdrag, dat in de Bondsrepubliek reeds alle lezingen heeft doorlopen. Nader vernemen wij nog, dat dr. Van Houten tevens met de Bondsrepubliek de kwesties van de Eemsmond en de ontgin ning van het aardgas zal bespreken. Het blijkt namelijk dat in het verdrag niet vol doende aandacht is geschonken aan het mijnrecht. Over de Eems-Dollard zijn wel zeer duidel.jke afspraken in het verdrag opgenomen. De na de opzet van het ver drag ontdekte „gasbel" (aardgas) zou ech ter zonder dat zulks in strijd met het verdrag zou komen door West-Duitsland kunnen worden geëxploiteerd door bij voorbeeld in de Eems te gaan boren. In Delfzijl meent men stellige aanwijzin gen te hebben die de reeds enige tijd lo pende geruchten over mogelijke Duitse aardgasboringen in de Eemsbodem beves tigen. Men heeft hier vernomen dat een groep van grote Duitse ondernemingen het plan heeft naar aardgas te gaan boren in de Advertentie. BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Het bestuur van de Algemene Kunst zijde Unie deelt mede dat bepaalde belanghebbenden in Duitsland nog steeds niet blijken te berusten in de onteigeningen van Duits vermogen, die door de geallieerde staten in verband met de herstelbetalingen zijn geschied en die door Duitsland bij verdrag zijn aanvaard. Met name meent men dat de onteigening van aandelen in ven nootschappen, die in geallieerde landen gevestigd zijn, geen betrekking kan hebben op het in Duitsland gelegen vermogen van die vennootschappen. Dit vermogen zou op de een of andere manier weer ter beschikking moeten worden gesteld van degenen, die voor de onteigening aandeelhouders van de onderhavige vennootschap waren. Hiertoe werd in de jaren 1954 tot 1956 in Duitsland reeds een proces tegen de AKU gevoerd. De eis vrerd toen tot in hoogste instantie afge wezen, omdat deze onverenigbaar werd geacht met de Duitse wet en de Duitse verdragsverplichtingen. Thans is we derom een proefproces in Duitsland tegen de AKU aanhangig gemaakt. Het bestuur van de AKU kan naar zijn mening ook voor dit proces geen rede lijke grondslag ontdekken. Het acht liet echter merkwaardig, dat in Duitsland een dergelijk proces wordt begonnen nu de verdragen tussen Nederland, en Duitsland, die juist beogen een defini tief einde aan dergelijke kwesties te maken, bij de Tweede Kamer in be handeling zijn. De Nederlandse rege ring, die van een en ander op de hoogte is, is ongetwijfeld ter zake diligent, aldus het bestuur van de AKU. bodem van de Eemsmonding. Onder deze zeearm moet een uitloper liggen van de grote gasbel die in Groningen tussen Slochteren en Heveskes is ontdekt. Een deel der Eemsmonding is op het ogenblik, nu het Nederlands-Duitse ver drag nog niet is geratificeerd, nog omstre den gebied aangezien de Nederlandse en Duitse opvattingen over de grensscheiding uiteen lopen. De Duitse ondernemers stel len dan ook dat zij het recht hebben om in dit gebied boringen te verrichten. Exploitatie van aardgas in de Eemsmon ding zou, naar men in Delfzijl meent, be tekenen dat de Groninger gasbel van Duit se kant wordt afgetapt. GENèVE (UPI) In kringen van wes telijke gedelegeerden naar de kernstopcon ferentie in Genève is maandag vernomen, dat de Sovjet-Unie het westen voor de keu ze heeft gesteld om een verdrag over een kernstop te aanvaarden op zijn voorwaar den, of anders de conferentie over de proe ven met kernwapens uit te breiden tot een overleg over de algehele ontwapening. De Sovjetrussische gedelegeerde Tsarap- kin las in dit verband een van de memo randa voor welke premier Kroesjtsjev in Wenen aan president Kennedy ter hand ge steld heef-t. In dit memorandum is het bo vengenoemde alternatief vervat. De Amerikaanse onderhandelaar Arthur H. Dean zei later, dat hij deze keuze niet kan doen. Als commentaar gaf hij: „Nog onzinniger dan voorheen zijn de twee wes telijke delegaties door de Russen voor de keuze gesteld hun ideeën te aanvaarden of af te wijzen." Het officiële antwoord van het westen is echter geweest, dat men het voorstel zal overwegen. Beethoven: Muziek is een hogere openbaring dan alle wijsheid en wijsbegeerte. LE HAVRE (Reuter) Vijfentwintig betogers tegen kernwapens, die van plan 'waren door Europa naar Moskou te lopen, hebben vanochtend van de Franse politie geen toestemming gekregen in Le Havre aan land te gaan. Zij kwamen per schip uit Engeland. De protestmars is vorig jaar op 1 de cember door dertien Amerikanen in San Francisco begonnen. In Engeland sloten twaalf Britten, Noren en Zweden, zich bij hen aan. De Amerikanen hebben al 6400 km afgelegd. In Zaandam zijn de festiviteiten ter gelegenheid van het 150-jarige bestaan van de stad begonnen. Naast de Burcht, aan de Zaan, werden feestelijk de vlaggen gehesen. Pan American Airways heeft gisteren de K.L.M. beschuldigd van schending van de vergunning voor buitenlandse onderne mingen en van schending van de Neder landsAmerikaanse luchtvaartovereen komst. De beschuldigingen waren vervat in een brief van de Panam, gericht tot de raad voor de burgerluchtvaart. In de brief werd verzocht om met alle macht die de raad bezit maatregelen tegen de Nederlandse maatschappij te nemen. Gezegd werd „de schending van de bi laterale overeenkomst wordt elke dag uit voeriger en doelbewuster en duurt reeds geruime tijd." Panam beschuldigde de K.L.M. speciaal van het uitvoeren van meer vluchten tussen Nederland en de V.S. dan de vraag rechtvaardigde. Voorts zou de K.L.M. zich schuldig maken aan schen- Minister Klompé heeft meegedeeld dat een wetsontwerp op de inspectie van be jaardentehuizen op korte termijn aan de ministerraad zal worden voorgelegd. De adviezen die op dit ontwerp zijn ingewon nen, zijn merendeels ontvangen. De minister doet deze mededeling in haar antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mejuffrouw De Vink (KVP) over misstanden in een Heemsteeds rusthuis voor bejaarden. Zij bevestigt het bestaan van deze mis standen en zegt dat deze niet te aanvaar den zjjn, al moet er wel op gewezen worden dat het vastbinden van geestelijk gestoorde patiënten niet altijd te vermijden is en derhalve op zichzelf beschouwd niet steeds als misstand kan worden aangemerkt. De beoordeling van de noodzaak en uitvoering van een dergelijke handelwijze dient te liggen bij een medicus. IJmuiden zal binnenkort weer een weer commissie voor de visserij hebben. Hierin zullen drie leden van de voormalige weer commissie zitting hebben, namelijk de he ren P. J. Verwayen, J. B. Dijkhuizen en J. Stam, alsmede de heren De Koe, V.d. Burg en De Groot. In tegenstelling met de vroegere- weercommissie zal er thans een „waterdicht reglement" zijn, waar door elke twijfel over de bevoegdheid van de commissie wordt weggenomen. Bijna twee jaar geleden nam de weer commissie voor de visserij te IJmuiden en bloc ontslag, na een conflict als gevolg van het ontslag dat aan twaalf opvarenden van de IJM. 9, de stoomtrawler „Haar lem" werd verleend wegens het weigeren naar zee te gaan, hoewel de weercommis sie had geadviseerd dat wel gevaren kon worden. Tijdens een rechtzitting over dit ontslag is de bevoegdheid van de weercommissie ontkend door een bij het K.N.M.I. werk zaam zijnde weerkundige, die particulier als getuige-deskundige werd gehoord. De toenmalige weercommissie in IJmui den dankte haar ontstaan aan een con flict in 1947 op de trawler Flamingo, toen de bemanning bezwaar maakte om te va ren. Destijds werd het advies gevraagd van de heren Verwayen, Tuntler en Vis ser, met daarbij voor de opvarenden de heer J. van der Steen. Deze commissie, die dus voor dit incidentele geval werd samengesteld, is later op verzoek van de vakbonden omgezet in een permanente 'commissie, waarvan status en werkings sfeer opgenomen werden in de C.A.O. ding van de capaciteitsbepalingen van de overeenkomst. Volgens de overeenkomst mag de K.L.M. op de Noordatlantische route naar en van de V.S. alleen passa giers vervoeren van wie de reis begint of eindigt in Nederland. In de brief van de Panam aan de raad voor de burgerluchtvaart wordt gezegd, dat van de 116.798 passagiers, die de K.L.M. op de Noordatlantische route ver voerde, slechts 27 percent Nederlands- Amerikaans verkeer was. De overige boe kingen betroffen „derde land passagiers." De Panam zegt, dat de K.L.M. alleen maar in staat was dit grote aantal passa giers te vervoeren door een zeer drukke dienst in te stellen en door zeer veel der- de-land passagiers op te nemen. „Als de K.L.M. in staat wordt gesteld deze handelwijze onbelemmerd in 1961 voort te zetten, zal de K.L.M. ongerecht vaardigd verkeer hebben voor een waar de van miljoenen dollars, ten nadele van de Amerikaanse maatschappijen en de Amerikaanse betalingsbalans. Panam stelde, dat de K.L.M. in 1960 voor een waarde van 53,4 miljoen dollar ontving, terwijl de Amerikaanse maat schappijen slechts 2,2 miljoen dollar ont vingen door dienstverlening aan Neder land. Verwacht wordt, dat er deze week nog tenminste een maatschappij soortgelijke klachten zal indienen. De Panam liet we ten, zelf reeds de indiening van de klacht te hebben uitgesteld in de hoop, dat de Amerikaans-Nederlandse luchtvaartonder handelingen de lucht vanzelf zouden kla ren. Koeleman: „Volkomen vals" (UPI) De K.L.M. heeft gisteren te New York bij monde van haar vertegen woordiger in Amerika, Dirk D. J. Koele man, de aantijgingen van de Pan Ameri can Airways „volkomen onwaar" ge noemd. De heer Koeleman ontkende dat de K.L.M. de bilaterale luchtvaartovereen komst tussen Amerika en Nederland zou hebben overtreden, zoals door de Panam in een schrijven aan de Amerikaanse raad voor de burgerluchtvaart (C.A.B.) is be weerd. „Geen enkele regeringsinstantie heeft ons ooit van dergelijke overtredin gen beschuldigd", aldus de heer Koele man. Hij verklaarde, dat de beschuldigingen van de Panam over de zogenaamde derde- landen passagiers „volkomen vals" wa ren. „Noch Panam, noch zelfs een rege ringsinstantie kan de herkomst of de be stemming van onze passagiers weten". Ook de verklaring van de Panam over de inkomsten van de K.L.M. uit Amerikaans verkeer waren volgens hem niet waar. „Niemand kent de inkomsten van de K.L.M. in de Verenigde Staten, behalve de K.L.M.-directie. Wat de betalingsba lans betreft heeft de. K.L.M. sinds het ein de van de tweede wereldoorlog voor 236 miljoen dollar aan vliegtuigen in Amerika aangeschaft en wij hebben nu voor nog eens 45 miljoen dollar een bestelling lo pen. Zelfs afgezien van de aankoop van vliegtuigen zijn onze inkomsten in de V.S. gebleven onder onze organisatiekosten, brandstofkosten, uitrusting, enz.". Weerrapporten12 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee6 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vannacht heeft de Haagse politie de 32-jarige zwerver en verpleegde psycho paat G. A. I. gearresteerd die er van wordt verdacht de 71-jarige gepensioneerde be roepsmilitair J. van der Grufte in diens woning aan de Uilenbomen in de hoofd stad te hebben vermoord. Na een verhoor van bijna zeven uur uur heeft de man bekend de moord te heb ben gepleegd. Nadere details over het mo tief en de omstandigheden waaronder de moord is gepleegd ontbreken nog, omdat de dader eerst in de gelegenheid is gesteld een paar uur te slapen. De verdachte is een bekende van de po litie. Hij heeft een groot aantal veroorde lingen achter de rug wegens diefstal en schaking en hij was ter beschikking van de regering gesteld. Hij is geruime tijd verpleegd in een inrichting in Avereest, maar van het contactadres in Witharen (O), waar hij was ondergebracht, is hij weggelopen. De moord is ontdekt door een verloofd paar, dat wel meer bij Van der G op bezoek kwam. Dit paar was zondag middag ook aan de deur geweest en na herhaald bellen werd opengedaan door een hun onbekende man die gekleed was in een kostuum van van der G. Zij werden binnengelaten, praatten wat en dronken zelfs koffie. Na een half uurtje verlieten zij gedrieën de woning en namen bij het Spui afscheid van elkaar. Omdat zij Van der G. zondagmiddag niet gespro ken hadden, ging het paar gistermiddag opnieuw bij hem op bezoek. Zij vonden toen het lijk van de bejaarde man. Het verloofde paar wees op het politie bureau uit het getoonde fotomateriaal I. aan als de man die zij zondagmiddag had den gesproken. De man had vrijdag de bromfiets van zijn slachtoffer verkocht en ook een koffer met kleding aan een op koper van de hand gedaan. De politie vatte post bij de woning in de verwachting dat ook deze dader wel weer naar de plaats van het misdrijf zou terugkeren. Inderdaad verscheen I.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1