Aantrekkelijke kunstzwemshow in Velsen had enthousiast publiek Vragen over 45-urige werkweek en rusttijden gemeentepersoneel Tweede helft van juni is de gunstigste vakantieperiode SPORT IN DE IJMOND Hoe de duiven vlogen PRUIS EN ZOON Marktplein 1 decider Besparing van 25.000 kubieke meter water per maand Havenberichten Begin van enorm steentransport uit België voor Velsen Stormvogels zegt 15 contractspelers op Sportweek-flitsen Velsense politie pakt jeugdige inbreker DINSDAG 13 JUNI 1961 Sportdemonstraties in IJmuiden Verpleging geesteszieken in de gemeente Velsen Alle bromfiets-, motor- en scooter onderdelen en -accessoires Telefoon 5780 TOERISTISCHE DESKUNDIGE MEENT: Bijstand aan kunstenaars in de gemeente Velsen Speciale aardbeienveiling in Castricum WEEKABONNEMENTEN Wasmachines - Centrifuges Meisjes uit Den Haag hebben gisteravond I voor een heel aantrekkelijk schouwspel in het Velserbad gezorgd. Zij voerden, in het kader van de Veiser Sportweek, een kunst- I zwemshow op. Voor de geregelde bezoe kers en bezoeksters van het mooie zwem bad, die zelf de zwemsport beoefenen en voor degenen die geen zwem- of polowed strijd overslaan, was het een prettige af- I wisseling, waaruit bovendien iets te leren viel. Voor de velen onder de aanwezigen van gisteren die nog niet eerder of nog I maar zelden iets van dit soort waterre creatie hadden gezien, was het een open- baring. De Haagse meisjes, die deel uitmaken van „De vrije zwemmers", gaven blijk van een goede gediciplineerdheid, een be wonderenswaardige lenigheid en een ver- I bluffend uithoudingsvermogen. Wat zij te zien gaven was een „non stop show" van een twintigtal nummers, die alle zonder hapering werden uitgevoerd; er was slechts een korte pauze voor het slotnum mer en dit kwartiertje was bepaald niet aan de royale kant, gezien het feit dat alle deelneemsters aan de vorige num mers hierin optraden. De show opende met St. Louis Blues en eindigde met de opera (te water dan) Car men. Tussen begin en slot voerden de meisjes de steeds enthousiaster wordende toeschouwers naar Latijns Amerika, Schotland, Parijs, Zuid- en Midden-Europa en zelfs naar het Nabije Oosten. Het mag dan niet zo snel gegaan zijn als wanneer men per vliegtuig reist, het was evengoed een reis in hoog tempo, het juiste tempo om er de spanning in te houden. Veel werk was gemaakt van de kleurige costuums; mevrouw C. Hulsman-Kok deel de dan ook mee in de hulde die het publiek in de vorm van herhaaldelijk applaudise- ren bracht aan de jonge actrices en aan mejuffrouw L. van der Tas, in wiens be kwame handen de technische leiding was gelegd. Ook voor de organisatie, waarvoor I de gezamenlijke zwemverenigingen en de IJmuider Reddingbrigade verantwoordelijk waren, slechts alle lof. De heer G. J. Timmermans leidde deze kunstzwemshow in en sprak aan het slot een woord van dank tot de gasten, waar bij hij een fraai uitgevoerd vaantje ter herinnering aan de Velser Sportweek over handigde aan de leidster van de groep. Burgemeester mr. J. C. Bührmann en zijn echtgenote woonden de opvoering van het begin tot het einde bij. Ondanks het koude weer heeft de IJmui- dense bevolking toch tamelijk veel belang stelling getoond voor de sportdemonstra ties die maandagavond in het kader van de sportweek op het Marktplein en het Triabasveld bij de Kennemerlaan werden gegeven. Vooral de zevenhandbalwedstrijden die in de gure wind op het Marktplein werden gehouden trokken veel belangstelling en het spel dat bij deze gelegenheid door de dames van Full Speed en Concordia werd gedemonstreerd rechtvaardigden deze pu blieke interesse alleszins. Nadat eerst de aspiranten van beide verenigingen hun kunnen hadden getoond, verschenen de dames junioren en de da mes senioren in het veld, die gedurende hun wedstrijden het publiek boeiend bezig wisten te houden. Onder leiding van scheidsrechter De Water kregen deze wedstrijden een span nend verloop, dat door het publiek met interesse werd aangezien. De korfbalwedstrijden die op het Tria basveld werden gehouden gaven hetzelfde beeld te zien. In het begin van de avond interesseerde het publiek zich weinig voor deze demon- stratie's, maar toen tenslotte het eerste team van het IJmuidense D.K.V. aantrad tegen de Amsterdamse Meervogels, onder leiding van scheidsrechter C. Koedoot, toonde de IJmuidense bevolking meer be langstelling. Het werd een gemoedelijke anderhalf uur durende wedstrijd. Het betrof hier demonstraties, maar op geen van de wedstrijdplaatsen was een geluidsinstallatie aanwezig, zodat het pu bliek geen toelichting kon worden ver schaft. Beloond idee voor Twee personeelsleden van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken n.v. ontvingen gistermiddag uit han den van de heer B. de Heer, bedrijfschef van de blokwalserij, tezamen een beloning van f 760 voor het indienen -van een idee, dat in de praktijk uitgewerkt, het bedrijf 25.000 kubieke meter koelwater per maand bespaart. De heren J. Zwart uit Egmond aan Zee en H. F. Schutter uit Beverwijk, respectievelijk hulpfitter en pijpmonteur bij de buitendienst van de werktuigkundi ge afdeling, vonden een goede oplossink om het kostbare koelwater dat in de plakken- hal van de blokwalserij tot dusver na ge bruik in het riool wegstroomde opnieuw te laten circuleren. Volgens het verslag van de dienst Socia le Zaken der gemeente Velsen werden het vorig jaar 52 geesteszieken voor rekening van de genoemde dienst opgenomen en konden 35 patiënten worden afgevoerd. Aan het einde van het verslagjaar waren nog 133 patiënten (vorig jaar 116) in ver pleging. Het aantal patiënten over het ge hele jaar was 159 tegen 150 in het vorige jaar. De kosten van verpleging en de bijbe horende kosten stegen van 315.822.39 in 1959 tot 425.102,01 door het vervallen van de provinciale subsidie en de verhoging van de verpleegprijzen. •Groenteveiling Beverwijk De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren maandag: aardbeien 310 600 per slof; aardbeien 3475 per doosje: bloemkool 34—80; sla 4—11; spinazie 8—38; bospeen 4670; waspeen 5173; peulen 85120; rabarber 1734; sperziebonen 160 —200; asperges 145—270; postelein 35—50 Advertentie Maandag kwamen in IJmuiden aan: Vliestroom van Liverpool; Neder-Eems, Barcelona; Biri, Os lo; Bomma, Oslo; Heinrich Grammersdorf, Bre men; Draco, Veyle; Maasborg, Sornaes, hout voor Zaandam; Clangula, Liverpool; Chiron, Parama ribo; Bellatrix, Montreal; Alexander Matrosov, Archangel; IJssel, Bremen; Gudur, Gefle; Ko- ningswaard, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Ask van Vastervik; Mynias, Rotterdam; Leonid Leonidlov, Leningrad, hout voor Zaandam; Jacob Teekman, Karlshamn; Theano, Dieppe. Maandag vertrokken van IJmuiden: Ubbergen naar Klaipeda; Andromeda, Rotterdam; Herman Buisman, Porsgrun; Beate, Haderslev; Netherl. Coast, Rotterdam; Deo Duce, Rauma. Dinsdag vertrok uit IJmuiden: Saragodha naar Bremerhaven. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De heer J. de Groot, lid van de Velsen- se gemeenteraad, heeft de volgende brief aan het college van B. en W. gericht: ,Uit een aan de leden van de Commis sie van georganiseerd overleg toegezon den brief, gedateerd 17 mei j.l. blijkt mij, dat ten aanzien van de rusttijden voor het personeel der gemeente, opnieuw vastge steld in verband met de invoering van de 45-urige werkweek, door het college is afgeweken van het advies van de com missie voor G. O., uitgebracht in haar vergadering gehouden op 21 april j.l. Krachtens art. 24 van het ambtenaren reglement is de regeling van de dienst en werktijd opgedragen aan het college, toch lijkt het mij goed, dat het college de rede nen die het hebben bewogen om in dezen van het advies van het G. O. af te wijken schriftelijke aan de raad mededeelt, het geen ik middels dezen verzoek. Indien uw college hiertoe bereid is, ver zoek ik u tevens, Uw uiteenzetting als punt aan de agenda voor de raadsvergadering van 21 juni aanstaande toe te voegen, op dat alsdan de gelegenheid wordt geopend daarover van gedachten te wisselen. Art. 18 van het regl. van orde geeft mij de mogelijkheid deze aangelegenheid reeds in de vergadering van 31 mei e.k. aan de orde te stellen, zo de raad mij daartoe in de gelegenheid zou stellen. Ik neem echter, dat ik dit niej; moet doen, maar mijn verzoek moet doen in de vorm zoals door mij hiervoor wordt gedaan wellicht komt een en ander dan beter voor bereid ter sprake". B. en W. delen in hun antwoord op de gestelde vraag het volgende mede: .,De diensturen voor hen, die tot nu toe 48 uren per week hadden gewerkt, hebben wij bepaald op 7.30-12.00 uur en 13.00- 17.30 uur, zulks behoudens uitzonderingen in verband met de aard der werkzaamhe den.. Wij zijn daarbij afgeweken van de wensen, die in de medezeggenschapscom missies en in de commissie voor georga niseerd overleg zijn geuit. Deze wensen gingen uit naar een kortere pauze tussen de middag namelijk niet langer dan een half uur. Tegen een zó korte middagpauze heb ben wij zowel bezwaren, gegrond op onze verplichting een sociaal verantwoord per soneelsbeleid te voeren, als bezwaren van meer praktische aard, gegrond op de wen selijkheid van een efficiënte uitoefening van de dienst. Met betrekking tot de eerstgenoemde bezwaren wijzen wij u er op, dat wij van Klimaatcijfers over de afgelopen veer tig jaar hebben uitgewezen dat de tweede helft van juni een veel gunstiger vakantie periode is dan de maanden juli en augus tus. In juni valt gemiddeld 54 millimeter regen, tegen 72 en 74 millimeter in respek- tievelijk juli en augustus. Ook het aantal uren zonneschijn is doorgaans in juni het grootst. Hiertegenover staat dat de ge middelde dagtemperatuur in juni twee graden onder die van juli en augustus ligt, maar de hoeveelheid regen is een belang rijker factor voor een vakantie dan een enkele graad temperatuurverschil. Dit heeft dr. M. C. Tideman verklaard, die onlangs aan de Economische Hogeschool in Rotterdam is gepromoveerd op een proefschrift over de economische beteke nis van het vreemdelingenverkeer voor Nederland. Dr. Tideman sprak op de jaar vergadering van de provinciale Utrechtse bond voor vreemdelingenverkeer in Bilt- hoven. Hij memoreerde, dat de buitenlandse toeristen in I960 ongeveer 484 aan devie zen opleverden. Hiertegenover stond een bedrag van 483 miljoen door Nederlan ders in het buitenland uitgegeven. De heer Tideman verwacht echter dat de grote welvaart de deviezenstroom van Neder land naar het buitenland sterker zal doen toenemen dan die in omgekeerde richting. Overigens moet men, volgens hem, niet onderschatten dat het vervoer van bui tenlanders naar Nederland en de aanko pen die buiten het zuiver toeristische vlak liggen, Nederland zeker nog eens 500 mil joen opbrengen. In 1960 leverde het buitenlandse bezoek, volgens schattingen van dr. Tideman, een bijdrage van één miljard gulden in onze goederen- en dienstenexport, ofwel vijf percent van het totaal. De bijdrage van het inkomende en uitgaande grensover- mening zijn, dat de bevordering van een evenwichtig gezinsleven eist, dat een per soneelslid gedurende de middagpauze thuis de maaltijd kan gebruiken.Ten gevolgen van de afstanden in deze gemeente is daarvoor een pauze van een uur het minimum. Bo vendien is het naar onze mening nood zakelijk om ten minste één uur los van de arbeidssfeer te zijn om lichamelijk en gees telijk uitgerust de arbeid te kunnen her vatten. Als praktische bezwaren gelden voor ons de volgende. Nu het opzichthoudende en het administratieve personeel overeenkom stig het uitgebrachte advies een lange re middagpauze hebben, zou een middag pauze van een half uur voor het overige personeel de coördinatie van de werkzaam heden kunnen schaden en de dienstoefe- ning kunnen ontwrichten. Voorts is het voor het personeel van de bedrijven met dienstverlening aan de burgerij, dat zijn werkzaamheden in of nabij de woningen van de bevolking moet verrichten, ongewenst dit tussen 12.00 en 13.00 uur te doen, aangezien zulks voor het publiek, dat dan de maaltijd pleegt te gebruiken, ongerief veroorzaakt. Op grond van de bovenstaande argu menten hebben wij derhalve de middag pauze voor het betrokken personeel vast gelegd op het tijdvak 12.00-13.00 uur in af wijking van de in de commissie voor geor ganiseerd overleg uitgesproken wensen". Nog deze week schrijdende personenvervoer aan het Ne derlandse betalingsbalanssaldo schat hij op ongeveer 300 miljoen gulden. Kamperen Het aantal overnachtingen in kampeer- bedrijven ligt nog maar een fractie onder dat in de hotels, waar bovendien ongeveer de helft van de overnachtingen een zake> lijk karakter heeft. Dr. Tideman stelde dat het aantal kampeerovemachtingen (in tent, caravan, bungalow, vakantietehuis) in 1961 waarschijnlijk de zes miljoen zal overschrijden en dus tweemaal zo groot zal zijn als in 1956. De kampeerder wordt steeds minder de „goedkope toerist", zo merkte hij op. Van de Nederlanders die met vakantie gaan, trekken er steeds meer naar het bui tenland: verleden jaar 24 percent tegen 18 percent in 1954. De vakantieganger die in Nederland blijft, logeert steeds minder bij familie of kennisen, terwijl daarente gen het aantal kampeerders in de perio de 1954-1960 is gestegen van 12 tot 23 per cent van het totaal. V akantiespreiding De heer Tideman meende verder dat hotels en pensions een prijsdifferentiatie dienen te overwegen, in die zin, dat ze bui ten het hoogseizoen een reductie geven en in de topweken een verantwoorde prijs verhoging toepassen. Het verschil in prijs zal dan, volgens hem, tenminste 25 per cent moeten zijn, wil het enig effect sor teren met betrekking tot de vakantiesprei- ding. Dr. Tideman zou een dergelijke diffe rentiatie eveneens willen toepassen in de prijzen voor de staanplaatsen op kampeer terreinen. Een enquête heeft, volgens hem, uitgewezen, dat 49 percent van de mensen die in juli en augustus met vakan tie gaan helemaal niet door school of be drijf aan deze periode zijn gebonden en dus best buiten het hoogseizoen er opuit zouden kunnen trekken. Volgens de bestaande regling voor so ciale bijstand aan beeldende kunstenaars wordt deze door het gemeentebestuur van Velsen uitgevoerd met een subsidie van 75 percent in de kosten. In de loop van vorig jaar werd de uitkeringsnorm van de regeling sociale kunstopdrachten bepaald op ƒ74,90 per week voor een kostwinner, te verhogen met een bijslag voor kinde ren, gelijk aan de wettelijke kinderbijlsag, en 55,30 per week voor een alleenstaan de. De uitkeringsnormen voor de verlening van een sociale uitkering voor levenson derhoud werden in de loop van het jaar bepaald op 153,10 per week voor kost winners (plus kinderbijslag) en 37,15 per week voor alleenstaanden, welke bedragen kunnen worden vermeerderd met een be drag voor atelierhuur en 7,50 per week voor materiaalkosten. In 1960 werd aan een kunstschilder over 22 weken een sociale uitkering verstrekt en over 29 weken een uitkering ingevolge de regeling sociale kunstopdrachten. De kosten bedroegen 3.423,79. Aldus het jaarverslag van de dienst Sociale Zaken te Velsen. Woensdag aanstaande om 12 uur zal in Castricum door de veilingvereniging Ons belang de eerste speciale aardbeienveiling worden gehouden. Te verwachten is, dat reeds op deze dag een flinke hoeveelheid mandjes aardbeien aan de veiling wordt gebracht. Het gewas is goed en er is over het algemeen een goede oogst te verwach ten. Maandag kwam hier al een voor proefje toen een groot aantal mandjes noteringen te zien gaven van ƒ3.40 tot 5.60. Per doosje brachten zij nog 55 cent op. De groenteprijzen van maandag waren sla 5—7; bospeen 53—63; bloemkool 15—47; peulen 110. Donderdag of vrijdag aanstaande wordt in Velsen-Noord de eerste trein met groot steenmateriaal ten behoeve van de verlen ging der IJmuider pieren verwacht. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld komt dit materiaal uit België en zal het transport totaal drie jaar vergen, waarbij elke nacht drie uit tientallen wagons bestaande treinen de gemeente Velsen binnen zullen komen rollen. De eerste trein die dus deze week wordt verwacht is een proeftrein. De spoorwegen hebben het rijschema reeds nauwkeurig uitgewerkt, maar een en ander moet na tuurlijk nog aan de praktijk worden ge toetst, waarbij gezien de chaos die in een groot deel van Nederland op de spoorweg stations heerst als gevolg van de krappe zomerdienstrijtijden nog wel moeilijkheden worden verwacht. Men is daarom dan ook weinig op publiciteit over deze proeftrein met Belgische stenen gesteld. Het lag in de bedoeling het eerste steentransport bij aankomst in Velsen feestelijk te ontvan gen. Dit eerste transport zal nu echter via Hoogovens in Velsen-Noord aan het noor delijk emplacement, nabij de wortel van de Noorderpier arriveren, een plaats die voor het publiek vrijwel onbereikbaar is Daarom zal men met het feestelijk bin nenhalen van de Belgische keien wachten totdat de eerste steentrein in IJmuiden aan het zuidelijk emplacement, nabij de zui- derpier aankomt. Het gemeentebestuur, Rijkswaterstaat en vertegenwoordigers van het organisatieleven in Velsen hebben reeds besprekingen hierover gevoerd. Aanvankelijk werden de eerste steentrei nen uit België al half april in Velsen ver wacht, maar het uitblijven van de goed keuring voor het eerste werk door de re gering noodzaakte tot uitstel. Dit uitstel van bijna twee maanden zal uiteraard niet zonder gevolgen blijven voor de uitvoering van 't werkschema dat voor de IJmuiden se pieren en nevenwerken in IJmuiden is opgesteld, maar men hoopt de achterstand zo gering mogelijk te kunnen maken. De ze week wordt eveneens de eerste motor- steenhopper voor het vervoer van kleinere stenen van de opslagplaatsen ten noorden het Noordzeekanaal naar de pieren verwacht, namelijk de steenbank, die in België is gebouwd. In totaal komen drie van deze motorsteenhoppers uit België. Zo wel in Groningen als in Utrecht wordt thans de laatste hand gelegd aan nog een motorsteenhopper voor de IJmuidense pie- renbouw, zodat in totaal vijf van deze zeer bijzondere transportschepen zullen deelne men aan het grote werk ter verbetering van de IJmuidense haveningang. TWEEJARIG MEISJE DOOR BROMFIETS AANGEREDEN Maandagavond is een tweejarig meisje dat plotseling de Wilhelminakade in IJ muiden overstak, door een briemfiets aan gereden. Het kind viel en liep schaafwonden op. Een wagen van de ongevallendienst heeft het meisje naar huls gebracht. Het bestuur van de voetbalvereniging Stormvogels heeft vijftien contractspelers opgezegd. Het laconieke briefje, waarin dit geschiedde, zag er als volgt uit: „Mijnheer, hierbij deel ik u mede, dat onze vereniging heeft besloten het met u gesloten contract als semi-profspeler op te zeggen en aldus eindigt met het seizoen 1960-1961. Inmiddels tekent, namens het be stuur, hoogachtend, secretaris (handteke ning onleesbaar)". Bij de opgezegde spelers zijn er die al een flinke staat van dienst hebben, zelfs een, die al meer dan tien jaar in het eer ste elftal meespeelt, namelijk Jan Tol, die tot de laatste wedstrijd dit seizoen in het eerste werd opgesteld. De brief was op 8 juni verzonden, maar als datum boven de brief stond vermeld 6 juni. 8 juni is de dag, waarop de oproeping van het actie comité voor een ledenvergadering werd ge publiceerd, maar voorzitter Suwerink ver zekerde ons, dat de twee dingen geen ver band met elkaar houden. „Het bésluit *was al genomen" zei hij. Hij kon ons niet ver tellen om hoeveel spelers het precies ging maar het blijkt om vijftien spelers te gaan, Dat betekent, dat Stormvogels elf con tractspelers overhoudt, want men begon het vorige seizoen met het grote aantal van 26 spelers. De heer Suwerink verzekerde ons, dat alle bedankte spelers op de transferlij st zullen komen. Er is kans, dat er straks toch nog wel een of twee een contract krijgen aangeboden. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt het komende seizoen veelbelovende jonge Stormvogels als Glas en Cleeren een kans te geven. <yyyyyy^YWV»T(yKT)P''***'nftlfWV'y'flQQQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE >000000000 oooooeooeooooooooooeooooooooooooooooooooooooooo Advertentie VERKOOP - REPARATIE De grootste keuze en de beste service. Het aloude en bekende 'adres Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 KOOPT BIJ DE VAKMAN Sneldamtoernooi Voor het damtoernooi „sneldammen", dat door de gezamelijke plaatselijke damclubs in het kader van de sportweek op donder dagavond in hotel Royal wordt georgani seerd bestaat enorme belangstelling. Het is dan ook een unieke gelegenheid voor ge legenheidsdammers qm een partijtje te spelen tegen sterkere' clubdammers. De spelers worden in verschillende klassen ingedeeld. Groepsgewijs is er door de Sportstichtng voor de kampioen een prijs beschikbaar gesteld. Aanmeldingen voor deelname bij de heer ir. M. Krijgsman, Uranusstraat 5, IJmui den en des avonds half acht in de zaal. Programma Het programma voor vanavond luidt als volgt: Sportpark Schoonenberg, 19.00: Voetbal Velser profs-Sparta. En morgen is er het volgende pro gramma: Marktplein, 19.15: Gymnastiek door Olympia, TVIJ, RK Velsen en Cristelijke Gymnastiekvereniging IJmuiden. Plein 1945, 19.00: Bokswedstrijden. Noordersluis, 15 00: Hengel wedstrijden voor de jeugd. Stratingplantsoen, 18.15: Handbaldemon stratie. Schoonenberg, 19 00: Damesvolleybal; 20.00 Volleybal heren BondsteamReva. Watervliet, 19.00: Honkbal EDOHCK. De politie in Velsen is aan de hand van een vaag signalement overgegaan tot de aanhouding van een 18-jarige arbeider uit IJmuiden-Oost die ervan wordt verdacht enige inbraken in de gemeente Velsen te hebben gepleegd. Toen de man werd ge fouilleerd vond men in zijn klomp papier geld verstopt. Bij zijn verhoor bekende hfj de hand te hebben gehad in twee inbraken aan de Zuidzij (het witte gebouw en een metaalwarenfabriek). Voorts zou hij in scholen in Velsen-Noord hebben ingebro ken. De jongeman is ter beschikking gesteld van de officier van Justitie in Haarlem. In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de Calvijnschool aan de Vel sense Eenhoornstraat. Schrijfbureaus en kasten werden opengebroken. Er wordt 56.vermist. Voetbal Met ingang van 1 juli aanstaande komt de heer J. Heins bij de voetbalverennging Beverwijk in dienst; hij volgt hier de hui dige trainer, de heer D. Zuidema op. De heer Heims is al eens eerder bij Be verwijk geweest; voorheen voetbalde hij bij Ajax en VSV. Maandagavond werden de onderstaande wedstrijden voor het speeltuinvoetbaltoer nooi gespeeld. B-elf tal: Kindergenot—Kindervreugd 0—2. A-elftal: Randwijck—Munnikenweide 0—2. Volleybal Het volleybal is bij uitstek een zaal- sport; buiten heeft het een tweetal vijan den: de wind en de regen. De regen bleef weliswaar weg, maar wind was er gister avond op het sportpark „Watervliet", waar „die Raeckse" tegen „MVC Reva" speelde. Bij vele aanvallen belandde de bal door valwinden in het net, of door rukwinden buiten het veld. In de eerste set wogen beide ploegen te gen elkaar op. Tot de stand 77 bleven zij gelijk-op gaan. Daarna liep Reva plot seling uit tot 8—12, maar de „die Raeck se"-aanvoerster wist aan de opslag de achterstand te nivelleren. Het werd 1314 en matchpoint, waarop de aanvoerster De IJmonden Van de postduivenhoudersvereniging De IJ monden (zaterdagvliegers) te IJmuiden namen 35 duiven deel aan een wedvlucht van Pont Sint Max af over een afstand van 378 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.15 uur. Een duif van Knapen bereikte als eerste het hok om 13.48 uur, de laatste prijsduif om 14.01 uur. Mooie vlucht met snel verloop. Knapen klokte voor de derde maal de eerste. De uitslag was als volgt: Knapen 1 3 4 7; Koffeman 2; De Vlugt 5; Suur- mond 6. Door enkele leden werd ook deelgenomen aan een wedvlucht van Chateauroux af over een af stand van 663 km. De duiven werden vrijdag morgen om 5.45 uur gelost. Een duif van Visser bereikte als eerste het hok vrijdag om 17.38 uur, de laatste prijsduif om 19.30 uur. De uitslag was als volgt: Visser 1; Suurmond 2 3; De Vlugt 4. De Snelvlieger. Van de postduivenhoudersvereniging De Snel vlieger te IJmuiden namen 154 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 540 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van J. Verwer bereikte als eerste het hok om 16.46.30 uur, de laatste prijs duif om 17.54 uur. Door het slechte weer had de vlucht een traag verloop. Vele duiven kwamen doornat thuis. Desondanks deed E. de Boer het erg goed. De uitslag was als volgt: J. Verwer 1 21; F. Reker 2; S. Voet 3 15 31; J. Wijker 4 7 24 33; E. de Boer 5 8 9 11 12; C. Zwanenburg 6 16; R. Jung 10 29 38; C. Boender 13 37; L. Otte 14; W. Rolvink 17 22; B. Glas 18 19 23; A. v. d. Zee 20 32 35; A. Ham 25; J. Koorn 25; J. Koorn 26; Joh. Broek 27 28 34; E. Sloot 30 36; H. v. Lingen 39; H. in 't Velt 40. De Bonte Duif De postduivenhoudersvereniging De Bonte Duif te IJmuiden nam deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 540 k.m. Gelost om 10 uur werd de eerste duif van J. Kalden- bach geklokt om 16.29.27 uur. Gezien het slechte weer was dit een goede tijd. De laatste prijsduif kwam om 17.36.43 binnen. De uitslag was: J. Kaldenbach 1; P. Verschmuren 2 13 15: G. van Zutphen 3 4 5 14; W. Wilms Floet 6 17 23; A. Donkersloot 7 8 11 12 16 18; R. Schaaper 9; W. Donkersloot 10 22; Sjè Heis 19; J. v. Loon 20; J. Minneboo 21. De Luchtpost Van de Castricumse duivensportvereniging De Luchtpost hebben 106 duiven deelgenomen aan de wedvlucht van Orleans in Frankrijk af. Van wege het minder gunstige weer, waardoor een latere lossing geschiedde dan werd verwacht, kwamen ook de vogels te Castricum veel later op hun hokken terug. De lossing geschiedde om 10 uur en de eerste duif van H. Jaspers bereikte zijn hok te 17.02.56 uur, de laatste prijsduif van J Steenman om 18.04.40 uur. De volledige uitslag was als volgt: 1. H. Jaspers 17.02.56 2. A. Peeters 16.58.44; 3. A. Metselaar 17.02.10; 4. G. Aarden burg 17.05.00; 5. pastoor W. Minnebo 17.07.51; 6. J. Vonk 17.11.20; 7. H. Boddeke 17.19.53; 8. J. Zentveld 17.21.01; 9. N. Hollenberg 17.22.17; 10. S. Kos 17.23.22; 11. J. Beentjesl 7.27.01; 12. G. Tromp- J. Lust 17.39.03: 13. P. Verdonk 17.45.19; 14. H. Sanders 17.42.57; 15. P. Kappers 17.46.16; 16. J. Steenman 18.04.40. Oranje Nassau Van de postduivenhoudersvereniging Oranje Nassau te IJmuiden namen 60 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 542 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van M. Rutte bereikte als eerste het hok om 16.52.17 uur, de laatste prijsduif om 18.9.8 uur. De uitslag was als volgt: M. Rutte 1 4 6 13; A. Broek 2 11; A. de Waard 3; J. van Sikkelerus 5 8 10; P. Martens 7 12; B. Visser 9 Chr. Prins 14; C Geitenman 15. IJmuiden Van de postduivenhoudersvereniging IJmuiden te IJmuiden namen 115 duiven deel aan een wed vlucht van Orleans af. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van de heer J. Opbergen bereikte als eerste het hok om 17.08.10 uur, de laatste prijs'duif om 18.05.19 uur. De uit geloofde plaquette door de gemeente Velsen werd gewonnen door de heer J. Opbergen. De Uitslag was als volgt: J. Opbergen 1 15 26! J. Waal 2 10; G. Struyk 3 5 7 11 14; Oldendorp 4 9; Haverkamp 6; J. de Waard 8 25; K. Inia 12 13; G. Godde 17 21 25; A. Voetman 18 23; M. Akker daas 19; W. F. C. Booy 20; J. Exalto 24; P. Hoekstra 26; J. Eelsing 27. De Reisduif Van de postduivenhoudersvereniging De Reis duif te Beverwijk namen 273 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 548 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van H. Beentjes bereikte als eerste het hok om 16.37 uur, de laatste prijsduif om 17.21 uur. De uitslag was als volgt: H. Been tjes 1 3 13 18; G. v. d. Winden 2 16 38; P. Dekker 4 12; Th. de Winter 5 23; D. Philippi 6 8 14 17 25 33; H. v. d. Kommer 7; D. Stiemer 9 35 37 40 49; J. Penning 10; C. Westrate 11 51; W. Tuyn 15 20; C. Castricum 19 22 30 41 50; C. Smit 21 47; G, Grapendaal 24; B. v. Vuuren 26 39; S. Teeling 27; P. v. d. Outenaar 28; H. Zillig 29 46 54; H. Gaa senbeek 31 44; A Six 32 34; L. Kleyn 36; S. Zoet 42; T. Gravemaker 43; C. Hoeks 45; G. Visser 48 52; L. Kneppers 53; C. Zoet 55. Ons Genoegen Van de postduivenhoudersvereniging Ons Ge noegen te Beverwijk namen 65 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 545 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van W. Weel bereikte als eersteh et hok om 16.32 uur; de laatste prijsduif om 16.59 uur. G. Weel 1 4; J. Scheffers 2 9; Th. Kuyer 3; A. Goderie 5; A. v. Son 6 7; A. v. Leeu wen 8 en 11; W. v. Wijk 10; S. Berlee 12; R Zoontjes 13. De Vredesduif Van de postduivenhoudersvereniging De Vre desduif te Heemskerk namen 157 duiven deel aan een wedvlucht van Orleans af over een afstand van 548 km. De lossing van de duiven geschiedde om 10 uur. Een duif van A. Cassee bereikte als eerste het hok om 16.47.16 uur, de laatste prijs duif om 17.54.19 uur. De uitslag was als volgt A. Cassee 1 16; J. Peekei 2 12; J. v. Vlaanderen 3 7 13 15; A. Bruins 4 31; G. Duin 5 28 J. Winter 6 9 30; E. Oteman 8 23; C. Limmen 10 18; Th. Koper 11 20 32; J. Zwaanswijk 14; P. Lotterman 17 19 33; G. de Boer 21 25; J. Knap 22; G. Wag ner 24; A. Nielen 26 29; J. Castricum 27. van Reva het noodzakelijk achtte het spel te onderbreken door een time-out aan te vragen bij de hoofdscheidsrechter en met succes. Het werd service-wisselen en bij de volgende aanval van Reva werd een verre plaatsbal in het achterveld van „die Raeckse" de Haarlemse ploeg noodlottig, want door de extra kracht van de wind liep de bal door op de vingers van een der achterspeelsters (1315). In de tweede set serveerde Reva zich snel naar een 04 voorsprong. Verschillen de aanvallen van „die Raeckse" strand den in het Amsterdamse blok. Toen kwam mej. Witkamp bij de roodwitten aan de opslag. Het spel kwam geleidelijk beter uit de verf en de aanvalslinies van beide kanten waren voor het net actief. Via 44 liep „die Raeckse" uit: 85, 126. De Amsterdamse meisjes vochten fel terug om het tij te doen keren. Het mocht niet baten, want na opslag-wisselen zaaiden de harde en strakke services van de ex- MHBS aanvoerster Josien van Calmthout verwarring in de Amsterdamse verdedi ging. Twee messcherpe smashes van Han- ny Witkamp over het midden van het net brachten de setwinst naar „die Raeckse" (15—6). De wind, die dwars over het veld stond, in aanmerking genomen, golfde het spel in het begin van de derde set aardig heen en weer, zonder overigens tot een voor hoofd klasseteams groots peil te komen. Bij de stand 22 liepen de Haarlemse dames iets uit (63), maar Reva reduceerde de voor sprong en kwam gelijk: 66. Wederom nam „die Raeckse" het initiatief: 86, waarop in deze beslissende set van veld gewisseld werd. Reva nam nog een keer stelling en kwam voor de tweede maal ge lijk: 99. De wind stoeide daarna mee in bet achterveld van „die Raeckse": 912. Tijd, waarop de coach van het Haarlemse team time-out aanvroeg. Het mocht niet baten. Door de nu snel invallende duister nis konden de strakke bovenhandse opsla gen moeilijk meer goed worden beoor deeld. Het bracht Reva winst in deze set: 9—15. Reva won daarmee tevens de door de heren Westerwal en Van de Bogaerde goed geleide wedstrijd, die helaas door trein- vertraging telaat begon en tot drie sets beperkt moest blijven. Handbal Ter gelegenheid van de promoties van de eerste dames- en herenelftallen van de handbalvereniging „IJmond" was er za terdagavond in het sportpaviljoen „water vliet" een zeer goed bezochte huldigings avond voor de promovendi, die wegens de openingshandbal wedstrijd voor de Velser Sportweek wat later dan het voornemen was gefêteerd konden worden. Niettemin werd het wachten op de be trokkenen uitstekend gekort met een ge zellig feest, waarin verschillende leden onderling voor een zeer amusant program ma zorgden, dat eigenlijk veel te vroeg moest worden beëindigd. De heer W. Siebers, voorzitter van „IJmond", kon ten slotte zijn speelsters en spelers van de eerste dames- en heren- elftallen hartelijk huldigen in verband met de bereikte resultaten. Hij herinnerde er aan, dat het eerste dameselftal in het seizoen 1954-1955 uit de districts tweede klasse degradeerde en respectievelijk in 1956-57, 1957-58 en 1959-6 kampioen werd in de eerste klasse afde ling Haarlem. De promotiewedstrijden echter gaven de moeilijkheden om hoger op te komen. Met het laatst behaalde kam pioenschap in de eerste klasse, afdeling Haarlem, zijn de dames 1 nu automatisch gepromoveerd naar hun „oude" in 1955 verlaten klasse. Het eerste herenelftal van IJmond pro moveerde in 1957-58 naar de eerste dis trictsklasse. In 1958-59 werd de vijfde plaats bezet, de tweede plaats werd in 1959-60 veroverd, zodat toen vooralsnog geen promotie kon geschieden. Nu echter I

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5