Fransen onderbreken gesprek te Evian - m Bejaarden defileerden voor Koningin Juliana Frontale treinbotsing bij Stuttgart eist 35 levens HET WEER CITR0ËN NS-personeelsraad laakt de arbeidsvoorwaarden L Afkoelingsperiode van tien tot vijftien dagen voorzien WÊÊÊÊSÊBm Amerika zou Indonesië niet tegenwerken Tweede Kamer staakt werk aan verdrag met West-Duitsland Melkprijs omhoog per 1 juli Uitwijzingsbevel Adèle Paul ingetrokken r~ Aan de Leden van del J,V.V,„StorHl¥Og8lS Nog een slachtoffer van ramp met „Sirius" Geef cadeau "N Wie is er morgen jarig? 'n TOMADO 75e JAARGANG No 285 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOK VELSEN-1JMOIDEN, SANTPOORT. DBIEHV1S, BEVERWIJK EN OMGEVING BMM li mMÊÊÊmmÊMm In de krant van heden: Weerrapporten7, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Wat moet ik worden? 7 Horen en zien 9 Kunst 9 Feuilleton 41 Panda en andere beeldverhalen 11 Economisch nieuws73 Beurs 73 Scheepsberichten 73 Sport 75 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Warmer overdag Aan het strand: SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het woord is aan Geen bezwaar tegen eis in kwestie-N.-Guinea Eerst opheldering I ID 19 ƒ9575.— Panhard 6375.— 12 CV 3995.— AMI 6 5600.— GEERT HOOGEVEEN In niet gesaneerde gebieden vanaf 4595. garage brinkmann nadruk adviseren wij onze leden om geen gevolg te geven aan de oproep van het zogenaamde „Actiecomité' tot bijwoning van een vergadering op 16 juni a.s. Laat ieder, die het met de belangen van „Stormvogels" goed meent, rustig de op 17 juli a.s. te houden jaarvergade- afwachten. HET BESTUUR Met ring Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewertskunt vervullen. IJmuider Courant 46e JAARGANG NUMMER 186 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,6o, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. (Van onze correspondent) PARIJS De vredesconferentie tussen de Fransen en de Algerijnen in Evian is gisteren na de dertiende zitting onderbro ken. Over tien tot vijftien dagen hopen beide partijen elkander echter weer aan de groene tafel terug te zien. De Franse minister voor Algerijnse Zaken, Louis Joxe, heeft zich in een radio-rede waar neembare moeite gegeven deze onderbre king, die dus geen verbreking is, voor te stellen als een teleurstellend, doch geens zins als een dramatisch voorval. Zijn stem klonk evenwel melancholiek en soms wat moedeloos, terwijl hij aan de opsomming van de drie fundamentele te genstellingen tussen de beide partijen geen enkele optimistische noot wist te verbin den. Er heeft zich de laatste dagen niet één positief element voorgedaan, zo zei hij, en we moeten nu vermijden, dat we eindeloos op elkander posities blijven beuken. zich dus voltrok, zijn er 133 doden geval len en werden er ruim 300 Fransen en Algerijnen gewond, ten gevolge van ter reurdaden van Algerijnse en ook van Franse origine. De Gaulle heeft het klaar blijkelijk niet oorbaar geacht nu nog lan ger over de vrede te spreken met een tegenpartij, die onderwijl sluipmoorden en bomaanslagen pleegde. Zijn beslissing de conferentie voor onbepaalde tijd te verda gen en zelfs geen commissievergaderingen toe te laten, zoals eerst nog wel werd verwacht, heeft een nieuwe situatie ge schapen, die momenteel nog niet zo goed valt te overzien. Zal de eenzijdige Franse wapenstilstand gehandhaafd kunnen blijven? De Franse regering zal zich over dit punt nog moeten beraden. Zal Frankrijk zijn politiek voor een Algerijns Algerije nu zonder het F-L.N pogen te hervatten? Zullen de Algerijnen zich na tien of vijftien dagen wat soepeler tonen en misschien eieren voor hun geld kiezen? En waar moet, in het algemeen, de hoofdoorzaak van de Algerijnse stroef heid, om niet te zeggen halsstarrigheid, worden gezocht? Alleen in gebrek aan vertrouwen in Frankrijk of vooral ook in hunzelf? Het is dus beter elkaar enig respijt te geven om intussen over onze verantwoor delijkheden voor de toekomst ernstig na te denken. Zonder wederzijds vertrouwen zullen we nooit tot elkander kunnen ko men, zo ging Joxe verder, maar dat ver trouwen kunnen we niet in het duister blij ven geven. Het F.L.N. gaat door Frank rijk zijn anachronistisch kolonialisme te verwijten, zo klaagde de Franse minister, doch het komt me voor, dat die grief door onze politiek in heel Afrika wel afdoende wordt ontzenuwd. Van Algerijnse zijde is gisteren geen commentaar op de onderbreking van de conferentie geleverd. Wel is bekend, dat Joxe op last van president De Gaulle een zijdig het initiatief genomen heeft, dat door de Algerijnen echter allerminst werd gewaardeerd. Zij hadden het gesprek wil len voortzetten tenminste tot 20 juni, de dag, dat de conferentiezaal in Evian toch moest worden ontruimd. Vandaag zal de Algerijnse delegatieleider, Belkacem Krim echter vermoedelijk op zijn beurt zijn vi sie geven op deze laatste ontwikkeling der besprekingen. De drie punten, welke Joxe als de fun damentele problemen onderstreept ten aanzien waarvan zich dus geen enkele toe nadering had afgetekend, zijn: 1. De ga ranties voor de Franse minderheden in Algerije, 2. het toekomstige statuut voor de Sahara, en 3. een overeenkomst inzake een tweezijdig staakt het vuren.. Nieuwe situatie President De Gaulle heeft bij het begin I van de conferentie op 20 mei, het Franse leger bevolen geen enkele offensieve actie tegen de Algerijnse verzetstrijders meer te ondernemen. Niet alleen heeft het F.L.N. van zijn kant dat initiatief nooit met een gelijksoortig bevel willen beantwoorden, doch in tegendeel werden van die zijde de terroristische acties juist met ongekende heftigheid voortgezet en zelfs opgevoerd. Tussen 20 mei en 8 juni, de periode waar in de eerste fase van de vredesconferentie F.L.N.-positie verzwakt? Zeker is, dat de posities van het F.L.N. tenminste op een belangrijk punt de laat ste dagen heel wat zwakker zijn gewor den. Ten opzichte van hun eis, dat de Sa hara als Algerijns grondgebied erkend zal worden, vindt het F.L.N. nu namelijk niet alleen Frankrijk, maar ook Tunesië en Mali tegenover zich. In een gemeenschap pelijke verklaring van de presidenten van Tunesië en van Mali, Bourguiba en Modi- bo Keita waarin het F.L.N. intussen de hand van Frankrijk meende te her kennen werd gisteren gezegd, dat de Sahara Afrikaans gebied is, dat geen en kel land uitsluitend toebehoort. De drie andere Afrikaanse landen, die eveneens aan de Sahara grenzen, huldigen ongetwij feld eenzelfde opvatting en met name Marokko heeft zijn eisen op een flinke brok van de woestijn al luidruchtig gefor muleerd en geproclameerd. Het is duide lijk, dat die verschillende aanspraken rechtstreeks indruisen tegen de eisen, die de Algerijnen Frankrijk stellen en het is even zeker, dat Parijs het koor dier Afri kaanse stemmen nu met een bijzonder op lettend oor beluistert. Waarschijnlijk heb ben de Fransen hun hoop nu vooral wel gevestigd op deze gezamenlijke Afrikaan se pressie op de Algerijnen, die daardoor de tweede fase der conferentie wellicht met positievere disposities zullen verbei den en mogelijk beginnen. Tijdens het défilé van bejaarden voor de Koningin op Schiphol bood de delegatie uit Berlicum onder leiding van burgemeester Bartels een fraaie pop aan. Duizend bejaarden uit zeven gemeen ten hebben op hun jaarlijkse rijtocht het paleis Soestdijk aangedaan. Bij een loting uit de vele aanvragen die voor een derge lijk bezoek bij het paleis binnenkomen, gaf voor dit jaar de gemeenten Medem- blik, Berkel. Maasdam, Wieringermeer, Hierden, Berlicum en Rijnsburg de gele genheid hiertoe. Drie kwartier duurde het rijdende de filé door de paleistuin waarin Koningin Juliana onvermoeid zwaaide naar de be jaarden in auto', en autobussen. De stoet van 175 auto's en 16 autobussen ontwricht te het verkeer op de rijksweg; 87 auto s uit Rijnsburg toonden dat zij uit een bloe- mendorp kwamen: zij waren allen met een toef rode, blauwe en witte bloemen ver sierd. De 88-jarige mevrouw A. Coenraads-de Vlaming en de 85-jarige heer P. van Luik uit Maasdam, waren de eersten die hun opwachting bij de vorstin maakten. Ze had den een mooi lepeltje voor de koningin meegebracht. De 90-jarige mevrouw Jan- mvm. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met zonnige perio den. Vannacht nog vrij koud, Morgen overdag hogere tempe raturen. Matige tot zwakke ver anderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Beter strandweer met zon en droog weer. Tot zwak afnemende zeewind. Overdag iets warmer, in de middag tot 18 gr. C. Zeewater 14 gr. Voor uitzichten: de luchtdruk stijgt boven het Noordzeegebied en West-Europa, waardoor stabieler en geleidelijk wat warmer strandweer. sen-Langehuizen uit Berlicum, die nog de echte Brabantse kap droeg, bood haar gastvrouw een enorme peperkoek aan. ,Moet ik die alleen opeten?", vkkj de koningin. „Nou mevrouw, ze zullen u er best bij helpen", zei de goedlachse Bra bantse. Ze had overigens voor prins Bern- hard een grote doos sigaren en voor de prinsessen Brabantse bonbons meege bracht. Een weelde aan voorjaarsgroenten bracht een deputatie uit Berkel en Ro denrijs mee. De 90-jarige mevrouw Leef- lang deed haar naam eer aan. Ze babbel de aan een stuk door met de Koningin en was bijzonder trots op de produkten uit haar woonplaats. Koningin .Juliana was erg ingenomen met het bezoek van de oud jes. Ze wilde niets missen en als een bus of auto te snel langsreed, verzocht ze haar secretaresse, de stoet even op te houden. De oudjes zwaaiden enthousiast wan neer ze voorbij het bordes reden. Er wa ren er zelfs, die het „lang zal zij leven inzetten. Voor een ieder had de vorstin een harte lijke groet. Natuurlijk wilde zij ook we ten, waar de bejaarden de dag verder doorbrachten. Sommigen gingen de Zui derzeewerken bekijken, bij anderen wa ren Loosdrecht, Bergen of het Gooi meer in trek. Het was een défilé zonder muziekkorp sen en zonder deftige heren in jacquet. Maar de hartelijkheid was er niet minder om. De bejaarden hadden in ieder geval een onvergetelijke dag. Advertentie Advertentie Goethe: Verdeel en heers dat is een flink woord; maar beter is: verenig en leidt. _Lim «uinu———1 I WASHINGTON, (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken had dinsdagavond nog geen commentaar op een verklaring van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Soeban- drio, volgens welke de Verenigde Staten er geen enkel bezwaar tegen hebben dat West-Irian (westelijk Nieuw-Guinea) tot Indonesië terugkeert. Soebandrio zei dit in Djakarta. In Amerikaanse ambtelijke kringen te Washington zei men dat de Amerikaanse I regering geen officieel verzoek heeft ont- vangen om bij te dragen tot bemiddeling in het geschil tussen Nederland en Indone- sië over Nederlands Nieuw-Guinea. President Soekarno is inmiddels vanuit Moskou in Peking aangekomen. De Tweede Kamer heeft de voorberei ding van het debat over het verdrag met West-Duitsland voorlopig stopgezet. Dit naar aanleiding van de berichten over het proefproces, dat een aantal Duitsers te gen de A.K.U. aanhangig heeft gemaakt. De bijzondere commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek van het op 8 april 1960 met de Bondsrepubliek gesloten verdrag, wil eerst nader worden ingelicht over de gevolgen van de „spaltungstheo- rie" voor Nederlandse belangen, en over de geruchten omtrent Duitse olieboringen in het betwiste gebied van de Eemsmond. Daarom heeft deze commissie gister middag besloten verlenging aan te vragen van de termijn, binnen welke zij haar voorlopig verslag moet uitbrengen, tot het einde van de zitting 1960-1961. UTRECHT (ANP) De personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft zich gistermorgen ernstig beziggehouden met de moeilijkheden die zich na de invoering van de nieuwe dienstregeling op 28 mei jongstleden in het bedrijf hebben geopen baard. In een communiqué zegt de raad dat bij de tot dusver afgelegde verklaringen over deze situatie te weinig de nadruk is komen te vallen op het grote tekort aan perso neel bij de spoorwegen, waardoor, volgens hem, alle inspanningen van het personeel ten spijt, de bijzondere moeilijkheden die steeds verbonden zijn aan de invoering van een nieuwe dienstregeling niet konden worden overwonnen. Dit gevoel wordt, naar zijn oordeel, ver sterkt, doordat bij herhaling overheidsin grijpen in het georganiseerd overleg da waarde van dit overleg tussen de bonafi de vakorganisaties en de directie van de Spoorwegen in discussie heeft gebracht en het vertrouwen van het personeel hier in heeft ondermijnd. Sneller HOOFDAGENT I SHOWROOM Zijlweg 26 - Tel. 17296 KANTOOR - WERKPLAATS en MAGAZIJN Mr. Cornelisstraat 54 - Telefoon 61447 Dat de bijzondere aard en arbeidsom standigheden van het spoorwegbedrijf on voldoende in de beloning en de overige arbeidsvoorwaarden tot uitdrukking zijn gebracht, wreekt zich nu, volgens de personeelraad, in de te krappe persöneel- bezetting en de onmogelijkheid, althans voor de vitale bedrijfsonderdelen voldoen de nieuwe arbeidskrachten aan te trek ken. De onvoldoende compensatie aan 't per soneel voor arbeid in onaangename situa ties, zoals onregelmatige dienst, nacht dienst en dienst op zon- en feestdagen, het zich steeds beschikbaar moeten hou den en de bijzonder onbevredigende onder handelingen over de arbeidstijdverkorting, hebben onder het spoorwegpersoneel reeds geruime tijd een gevoel van onbehagen en Ontstemming doen ontstaan, aldus de raad (Van onze correspondent) BONN Bij een ernstige treinbotsing, die gistermiddag om kwart voor vijf in de buurt van de Westduitse stad Esslingen bij Stuttgart aan de rivier de Neckar gebeur de, zijn 35 mensen om het leven gekomen. 46 wérden er gewond, van wie 20 ernstig. Het ongeluk gebeurde doordat 2 treinen frontaal op elkaar botsten. Een van de twee reed namelijk door een rood licht heen, waarschijnlijk omdat de treinbe stuurder er niet van op de hoogte was dat zich op dat traject lichten bevonden. Het baanvak was namelijk pas dinsdag in ge- bruikgenomen. Beide treinbestuurders kwamen om het leven. Een van de treinen was stampvol arbei ders van de machinefabriek Esslingen, die op weg naar huis waren. De plaats van het ongeluk bood gisteravond een trieste aanblik: verbogen rails, uit elkaar gereten wagons, overdekt met bloed- en olievlek ken. Door de snelle hulp van het West duitse Rode Kruis, soldaten van de Bundes wehr en van het Amerikaanse leger kon den de gewonden vlug uit de versplinterde wagons worden gehaald en naar zieken huizen vervoerd. De treinen waren zogenaamde „railbus sen"-dieseltreinen, waarvan de voorste wa gen als motorrijtuig fungeert. Op vele kor te trajecten in West-Duitsland worden der gelijke korte, kleine en snelle treinen ge bruikt. De burgemeester van Esslingen deed een beroep op de bevolking bloed af te staan voor de gewonden, aangezien er in de zie kenhuizen een tekort aan bloedplasma was ontstaan. Bondskanselier Adenauer heeft de rege ring van de deelstaat Baden Württemberg een telegram gezonden waarin hij verzoekt zijn deelneming kenbaar te maken aan al len die betrokken zijn bij de treinramp. In de zogenaamde niet „gesaneerde' gebieden in het westelijk deel van ons land wordt met ingang van 1 juli de prijs voor consumptiemelk verhoogd. De ver hoging, die zoals gebruikelijk voor een half jaar geldt, impliceert dat de losse melk 0,42 per liter wordt en de flessen- melk 0,47 per liter. Naar men ons bij het produktschap voor zuivel met nadruk mededeelde, geldt deze prijsverhoging niet voor de gemeenten en wijken, waar de melkbezorging gesaneerd is. De verblijfsvergunning voor de in Oegst I geest verblijvende Oostenrijkse baby Adèle Paul wordt van maand tot maand verlengd, in afwachting van een nadere beslissing in overleg met de permanente vreemdelingenadviescommissie en de com missie voor vreemdelingenzaken. Dit houdt in dat het ministeriële uitwijzingsbevel is ingetrokken. Advertentie •QUA Ut i^Smedestr. 45-45 Haarlem - Tol. 11025^y Advertentie De Nederlandse Spoorwegen hebben in middels besloten de werkzaamheden langs de spoorlijnen tot een minimum te beper ken. Dit kan betekenen dat verbeterings- of herstelwerkzaamheden enige tijd worden uitgesteld. De treinen kunnen dan op die baanvakken sneller rijden dan tot nu toe het geval is. Daarnaast is in overleg met de dienst van weg en werken besloten de baanvaksnelheid op het traject Nijmegen den Bosch van 105 kilometer per uur tot 110 te verhogen. Verder is besloten dat de treinen niet zullen wachten totdat de laad- en loswerkzaamheden geheel gebeurd zijn. Ook zal niet op vertraagde treinen worden gewacht. De vertragingen in het spoorwegverkeer zijn gisteren overigens belangrijk afgeno men. Aanvankelijk ondervond men nog de gevolgen van storingen, maar in de loop van de dag verbeterde de situatie aanzien lijk. Vanochtend is in een ziekenhuis in Cairo de heer Eng Lay Gan uit Koeala Loempoer, overleden. Hij was een der zeventien men sen die bij het ongeluk met de KLM-Elec- tra „Sirius" gewond werd. Het aantal do den bedraagt thans twintig. Advertentie i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1