IN DE VISHAL+EN OP ZEE Velsens elftal won van Spartanen na een spannende strijd met 2-1 Lage prijzen op eerste speciale aardbeien veiling in Beverwijk BOSCH koelkasten VAN KANO'S TOT KOTTERS mm? HWMt ue/ikockte, mMk Uv ëu/wpot, Fusiebesprekingen tussen Stormvogels en VSV mislukt Spaans naar „Meervogef Janssen naar ADO '20 jeugdige gratie IJmondverenigingen vandaag en morgen elasti CHIC PSL f29.50 slank afkledende long-line beha. b Amerikaanse neo-nazi's veroordeeld Triumph elasti Triumph presenteert PLEIN 1945 Corseften - Beha's en de betere lingerie Sport in de IJmond Voetbal Joh. Verharen in juli 25 jaar eigenaar van „De Rietpol" Het was midden in de crisistijd. Op een klein karretje rolden een paar Haar lemse jongens een zeilboot van de Eiken straat. naar het Spaarne. Maandenlang had een van hen aan het scheepje ge werkt en nu was het moment van de te waterlating aangebroken. Bij het Spaar ne werd het wagentje wat schuin gehou den en toen gleed heel voorzichtig een gloednieuwe B.M. het water in. Even later dook de trotse bouwer zijn boot achterna en tot groot plezier van de om standers spartelde hij verwoed in het water om zijn schip te pakken te krij gen, „Ik had gewoon vergeten het ding vast te maken zegt de heer ]oh. E. Ver haren, eigenaar van de scheepswerf „De Rietpol" in Spaarndam nu, „van de zenu wen natuurlijk. Nee, zoiets gebeurt me tegenwoordig niet meer". AMPER TWINTIG JAAR was de heer Verharen toen hij in het tuintje van de woning van zijn ouders begon met 't repa reren en het zelf bouwen van kano's en kleine zeilscheepjes. „Ik moest nog een mondig verklaring hebben, want anders kon ik niet ingeschreven worden." Korte tijd later, op 15 juli 1936, huurde hij een stukje van het eilandje „De Riet pol" waarop hij trots een scheepswerf begon. Zeiljachtjes werden het, een enkel kajuitscheepje en in 1939 liepen de eer ste visserij schepen, botters, van de helling. „We hebben het hele eilandje zelf moe ten egaliseren. Met een kipkarretje, dat we zelf voortduwden moesten we de vuil nisbelt hier opruimen, met de vijf man, die hier toen werkten hebben we de be schoeiingen geslagen en de betonwanden gestort en het liep erg lekker." De heer Verharen bladert wat in zijn fotoalbums, wijst welke schepen van sta pel liepen en legt een kiekje voor ons neer, waarop een lange steiger staat afgebeeld, die het eilandje „De Rietpol" met de vaste wal van Spaarndam verbond. „Die steiger moest weg natuurlijk toen de Duitsers kwamen. Elk moment was er hier een overval en dat werd veel te gevaarlijk. We hadden hier een stelletje onderduikers zitten en boven in ons huis was een wapen depot gemaakt. Verder werkte het voed- selcomité van hier uit. Ik herinner me nog hoe we eens 2200 mud aardappelen uit Friesland hebben gehaald met een tien p.k. motortje. Daarachter lagen twee tien- tons schuiten en nog een ander schip. Op het IJselmeer en in het Noordzeekanaal werden we beschoten, maar we zijn er gekomen. Mèt een loeiende koe, die we ook nog aan boord hadden. ELKE KEER KWAMEN die Duitsers plotseling de werf op, overdag dan want 's nachts ging de klapbrug, die we ge bouwd hadden, omhoog. "jjoen kregen we plotseling van een Duitse officier een papier en daarop stond, dat geen enkel Duitse soldaat meer onze werf mocht be treden. Later, na de oorlog heb ik die man nog eens teruggezien, 't Was een Engels officier, die al die jaren in Duitse dienst was geweest. Als spion natuurlijk. We konden daardoor goed door gaan hier, al heeft het er wel eens om gespan nen zoals die keer van de mislukte over val op het huis van bewaring aan de Weteringschans in Amsterdam. Daar wer den Tsjechische revolvers bij gebruikt en die kwamen ook weer hier vandaan. Het grotere werk EEN MAAND NA HET EINDE van de oorlog werkten we gelukkig al weer. We zijn toen een hele tijd bezig geweest met het repareren van de visserijschepen en in 1953 kwam ik in contact met de heren Kramer en Booy. In combinatie zijn we aan het grotere werk begonnen. Kotters, trawlers, coasters en zeeslepers en binnen kort komt dan het 25ste grote schip van de helling. Een kotter van 27 meter lang. Nee, we maken er geen groot feest van, we blijven gewoon doorgaan op deze manier. Ik heb nu 26 man in dienst, alle maal goede vakmensen en zelf bemoei ik me niet lekker in, ik wil gewoon mee- goede pak is niks voor me, daar voel ik me niet lekekr in, ik wil gewoon mee werken. Daar heb ik plezier in. En ik ben er soms gewoon een beetje trots op, dat onze schepen overal varen. Nou ja, overal is misschien een beetje te sterk uitge drukt, maar we leverden toch al aan Denemarken, Algiers, Frankrijk, Ierland, Engeland en natuurlijk hier in Nederland aan diverse bedrijven. Nee, uitbreiden wil i# voorlopig niet. We kunnen het zo best aan en vakmensen zijn toch niet te krijgen. Trouwens ik wil ook een klein beetje tijd overhouden voor m'n hobbies. Die medailles daar zijn van vroeger, van het zeilen en het schaatsen, De scheepswerf „De Rietpol" in Spaarn dam, waar op het ogenblik het 25ste grote schip, een 27 meter lange kotter op stapel staat. De heer Joh. E. Verharen, eigenaar van „De Rietpol". daar doe ik niets meer aan. Tegenwoor dig ben ik nog bestuurslid van de Konink lijke Nederlandse Schaats Bond en verder ben ik nog lid van „Snelverband" en hoofdbrandwacht van de vrijwillige brandweer. Ja, en dan blijft er hier op de werf nog van alles te doen. Je raakt er nooi uitgekeken...." BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN J. de Graaf—Post, z., IJssel- straat 3, IJmuiden; K. C. PalmaSmit, d., Middeloolaan 1, Driehuis', G. A. Zoon Spiering, d„ Kieftendellaan 8, Santpoort; C. B. van den AkkerBoender, z., Lin- naeusstraat 171, IJmuiden; B. Dorreboom van 't Hof, d„ Lange Nieuwstraat 139, IJmuiden; C. Hartog—Grapendaal, z., Es doornstraat. 5, IJmuiden (O C. J- Wees man—Blom, d., Lotterstraat 24, Haarlem; J. P. V. G. GoesFautré, z„ Wüstelaan 96, Santpoort; L. Rasde Vries. z„ Dirk Har- toghstraat 44. IJmuiden; A. KoolVlieland. d„ Schoolstraat 21 ra., IJmuiden; F. T. M. de Koning—Weesie. z., Raadhuisstraat 2, IJmuiden (O.); T. J. M. Derks—Papenho ven, d.. Sluiseiland 17, IJmuiden; E. W. van Aalst—van Reeuwijk. z„ Eenhorornstraat 13 IJmuiden; W. Heeremans—Jansen, d de Wetstraat 28. IJmuiden; F. Hogen- birk—van der Boon. z.. H. Gorterstraat 4, Haarlem; L. J. van Maanenvan der Veer, z., Orionweg 130. IJmuiden; N. Feitsma Mudde, d., de Rijpstraat 25, IJmuiden. OVERLEDEN N. Noordzij, 52 j„ echtge noot van D. Post. Rijnstraat 38, IJmuiden; M. Ooms, 70 j„ eclugenote van J. Blok, Casembrootstraat 56 IJmuiden (O.). Het staat nu vast, dat de fusiebesprekingen tussen VSV en Stormvogels zijn mislukt. De voorzitter van Stormvogels, de heer W. Chr. Suwerink bepleitte enige tt)d geleden in het programmablad van de samenwerkende sup portersverenigingen een gesprek, waarin men zou kunnen trachten tot een fusie te komen. Het gesprek is er inderdaad gekomen, maar de besprekingen ziln mislukt; naar wij verne men; doordat er in het bestuur van storm vogels verschil van inzicht bleek te bestaan. Het bestuur van VSV stond na veel beraad positief tegenover een fusiegedachte. De be sprekingen waren mogelijk, doordat een groep particulieren, die het wel menen met het voetbal in de IJmond, hierbij als bindende elementen fungeerden. Bij een goede afloop van de besprekingen zouden bedrijven in de IJmond via deze par ticulieren financieel hulp verlenen. Er is sprake geweest van een bedrag van een half miljoen, dat voor de aankoop van een speler of vijf beschikbaar zou kunnen zijn. Tijdens de besprekingen bleek de heer Suwerink echter niet de volledige steun van zijn an dere bestuursleden te hebben. De bespre kingen moesten dan ook worden afgebroken en tot nu heeft VSV niets meer van Storm vogels gehoord. Men kan dan ook vaststellen, dat de fusie nu volledig van de baan is, omdat financiële steun, die voor het grijpen lag, nu verder wel zal uitblijven. Dat betekent, dat de verenigingen weer op eigen kracht moeten zien hoe ze het volgende moeilijke jaar doorkomen. Dat zal moeilijk zijn, als het publiek zo afzijdig blijft als dit jaar het geval is. Men kan namelijk stellen, dat de opkomst, die veelal niet meer dan duizend betalende bezoekers per wedstrijd betrof, misschien net toereikend is geweest om de contractspelers te betalen. De verdere (zeer hoge) onkosten zijn dus geheel ten koste van de vereniging gekomen. Het staat nu wel vast, dat de VSV-stop- perspil Rinus Spaans het komende sei zoen als trainer-speler zal uitkomen voor het Akerslootse „Meervogels". De stopper- spil van de andere IJmuidense semiprof- ploeg, Han Janssen van Sormvogels, gaat ook vertrekken. Hij wordt trainer van ADO '20 uit Heemskerk. Zeker is ook, dat de SVIJ-speler Van der Zwet het komende jaar de gelederen van de Kennemers gaat versterken. Naar wij vernemen is Doorneveld, de Stormvo gelslinksbuiten, die ook bedankt is als contractspeler, al in onderhandeling met RCH. Kistemaker van Stormvogels, die op eigen verzoek op de transferlijst is ge plaatst, geniet belangstelling van Haar lemse verenigingen. Bij VSV is Heymans op eigen verzoek op de transferlijst geplaatst. Hij is voor lopig de enige en er is nog geen reden om te veronderstellen dat VSV zelf spelers op deze lijst zal plaatsen. Pech voor VSV is, dat de reservedoelman Geerlofs, die ten gevolge van een schouderblessure werd uitgeschakeld, erg veel last hiervan blijkt te hebben. Er is veel kans, dat hij niet meer zal kunnen spelen. Dit lot dreigt ook voor de halfspeler Mertens van Vitesse uit Castricum. Deze ex-VSV-er sukkelt met gescheurde kruisbanden van zijn knie. Ook hij zal waarschijnlijk niet meer op een voetbalveld verschijnen. De lichte arm-operatie, die bij de VSV- doelman Vader nodig is gebleken, is van weinig betekenis. Vader zal dan ook onge twijfeld volgend jaar weer het VSV-doel verdedigen. Advertentie Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 3800 kisten, waarvan 51 tong en tarbot, 4 heilbot, 13 tongschar en schar- tong, 62 schol, 6 schar, 1746 haring, 820 makreel, 417 schelvis, 217 wijting. 415 ka beljauw en gul, 7 leng, 11 poon, 10 koolvis, 21 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 42,40, grote tong_4, grootmiddel tong 3.503,20, kleinmiddel tong 3,60—3,30, kleine tong 1 3,302,80. kleine tong 2 1,82—i 66, tarbot 1 2,90—2,60 Per 50 kio: tarbot 2 154—142, tongschar 12082, kleine tongschar 8281, grote schol 40. grootmiddel schol 30, kleinmiddel schol 41, kleine schol 2 4524, schar 3725 verse haring 2411. makreel 21—8.40. grote schelvis 55, grootmiddel schelvis 6044. kleinmiddel schelvis 5040, kleine schelvis 1 60—40, kleine schelvis 2 3425, wijting 228. grote gul 4934. middel gul 4134, kleine gul 3327. kleine wolf 40. poontjes 20—17. Per 125 kilo: grote kabeljauw 18884. grote koolvis zwart 114. grote leng 88 grote wolf 112. Besommingen van dinsdag KW 161 ƒ4170, KW 42 8480, KW 171 f 9470, KW 87 5520. KW 75 f 1790, KW 152 ƒ2790, KW 81 3870. KW 159 ƒ8460 HD 79 10.300, SCH 117 ƒ7940, VL 153 7700. Aanvoer van woensdag Twee trawlers, twee loggers en vijftien kotters zorgden woensdag voor een aan voer van 1330 kisten vis waarvan 135 schel vis, 180 wijting. 130 gul en kabeljauw. 20 haring, 710 kleine kisten haring, 500 ma kreel, 70 diversen, 135 schol, 5000 kilo tong en 15 stuks rtijve kabeljauw. IJM 26 's-Gravennage 300 kisten en 280 kleine kisten haring. IJM 36 Jacoba Ge- sina 405 kisten, 430 kleine haring en 15 stuks kabeljauw. Besommingen van woensdag haring en makreel. De Allan Water deed een trek van twee pakjes, de Voorwaarts eveneens. De Nelly ving in twee trekken 80 manden haring, de Cornelis Vrolijk maakte een dagvangst van 150 manden, de Petronella deed een trek van 2 pakjes. I De loggers en kotters op de kust hadden ook een bries te doorstaan. Ze vingen 80 tot 150 kilo tong en 8 tot 10 manden andere vis per etmaal. De IJM 37 Delft is weer naar zee ver trokken. Haringvangsten I KW 2—0, 5—1, 16—10, 23—0, 25—6, 73—9, 138—6, 140—7, 168—3, 40—7, 74—8, 73—1, 44—2, 110—11, 22—5, 37—5, 70—19, 95- 151—7, 163—0, 175—6. Gemiddeld: Scheveningen 7, Katwijk 6. Scheveningen In Scheveningen werden alleen 1500 j kantjes haring aangevoerd. NEW ORLEANS (V.S.) (UPI) De Amerikaanse S.S. führer, George Lincoln Rockwell en zijn negen „Sturmführer" zijn schuldig bevonden aan het zaaien van pa niek onder het publiek door middel van anti-Joodse 'euzen, en veroordeeld tot het betalen van boetes en het ondergaan van gevangenisstrt. ffen. De „Sturmführer' werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 45 dagen en boeten van 75 dollar, en 30 dagen en 50 dollar. GEEFT met de nieuwe V-lijn, die Mooi separeert, met elastische, dubbele zijstukken voor volmaakte bewe gingsvrijheid. ES KERKELIJK NIEUWS Chr. Geref. Kerken Beroepen te Middelharnis M. Baan te Dor drecht. Tweetal te Zeist A. Hilbers te Leeuwarden en W. de Toode te 's Gfavenhage. eenmaal een doelrijpe kans, doch hij schoot jammerlijk naast. Een kogel van Van der Waal stopte Van Dijk keurig, maar het zat hem mee, toen een prachtig schot van ■Jager tegen de paal kwam. Ongetwijfeld kreeg De Graaf onder de Velsense lat het drukker, maar de Storm vogels-doelman was deze avond wel in uitzonderlijk goede conditie, zodat scho ten van Janssen. Van Miert en De Vries geen effekt sorteerden. Vlak voor de rust liet Farenhorst de ge hele Sparta-defensie zijn hielen zien. maar alleen voor Van Dijk gekomen, schoot hij naast. Rust 10. Na de rust ontspon zich aanstonds weer een enthousiast spelletje. Vooral de Sparta- aanvallers zaten fel op de bal en voor het Velserdoel speelden zich dan ook vaak op windende tonelen ax Brom en Janssen c.s.. dienden echter duchtig van repliek en in laatste instantie bleef De Graaf onver murwbaar. Maar ook de Velsense voorhoe de gaf meermalen „acte de presence" en met een vliegend schot van Van Wooning had keper Van Dijk meer dan gewone moeite en bij een omhaal van Snoeks bofte de Rotterdamse doelman, dat de bal net door de lat gestuit werd. Een kwartier voor het einde liep Velsen uit tot 20. Toen liep Jager op een pass van Farenhorst snel toe en gaf Van Dijk geen schijn van kans. Velsen was nu niet meer te houden en men had bepaald pech. toen een hard scho1 van Heymans buiten Van Dijks bereik tegen de paal kwam. Zeven minuten voor het einde maakte Van Miert een verdiend tegenpunt 21) Het was volkomen onhoudbaar voor De Graaf. De laatste minuten verliepen onder grote spanning Om beurter verkeerden de doelen in gevaar, maar gedoelpunt werd er niet meer. zodat het Velser Elftal met 21 de meerdere bleef. De elftallen waren: Sparta: Van Dijk: Visser en Bouwer; Doesburg, Schilder en Verhoeven; Van Ede. De Vries. Janssen. Van Miert en Bosselaar. Velsen; De Graaf Schoon en Briyn: Van Wooning, Janssen en Tol; Jager. Snoeks, Farenhorst. Van dei Waal en Heymans. Het was dinsdagmiddag ongewoon druk op de Breestraat in Beverwijk: tientallen aardbeienkarren brachten hun kostelijke lading naar de Veiling Kennemerland waar de eerste speciale aardbeienveiling van het .jaar werd gehouden. Voor de aanvoerders is deze eerste grbte aard- beiendag een grote teleurstelling gewor den: de prijs per slof laf belangrijk lager dan op maandag. Ten zuiden van de Moerdijk is de aard- beienpluk in volle gang en deze concur rentie zal wel een aardig woordje mee gesproken hebben bij de vaststelling van de prijs voor het Beverwijkse produkt. Er waren dan ook niet veel vreemde kopers op deze eerste aardbeienveiling. Overigens was er geen plaatsje ip de koperstribunen onbezet toen voorzitter A. N. Aardenburg zijn tradionele openings woord sprak. Hoewel het seizoen dit jaar aan de vroege kant is, mag toch worden verwacht dat de aanvoeren spoedig groter gaan worden. Het is de Talisman waarop Kennemerland zijn hoop heeft gevestigd want de Moulin Rouge laat het er nu al lelijk bij zitten. Na nog even op de kwali- teitsvoorschriften te hebben gewezen bracht de heer Aardenburg naar oren dat het waarschijnlijk de laatste veiling in het oude gebouw aan de Breestraat is, want men hoopt in 1962, met het spinazie- seizoen, in de nieuwe veiling aan de Paral lelweg te kunnen veilen. Daar zullen de aardbeien echter niet meer op de wagens blijven, maar in een neerzetveiling komen. De voorzitter hoopte dat de tuinder aan de aardbeien zou verdienen en dat ook de koper een dikke boterham aan de Wijker aardbeien zou overhouden. Er kwamen op deze eerste middag een goede 3000 mandjes onder de klok, maar ook nog heel wat doosje. De Talisman noteerde dinsdagmiddag van 2.90 tot 4.20 per mand; voor een extra mooi vrachtje werd nog tot 4.60 betaald. De M. Lefèbre moest het met minder doen, hier betaalde men van 1.50 tot 3.30 per mand. De prijzen der doos jes waren ook niet hoog: de Talisman draaide rond de 40 cent per doosje, en voor de M. Lefèbre werd rond de 30 cent per doosje betaald. De eerste veiling verliep dus niet zo gunstig, maar dit behoeft nog geen aan wijzing te zijn dat het aardbeienseizoen beslist tegen zal vallen. Integendeel, de verwachtingen zijn heel gunstig en er zal misschien zelfs zeer veel vraag naar aard beien komen voor West-Duitsland en ook voor de diepvries. WOENSDAG 14 JUNI Stratingspla-ntsoen, Velsen-Noord, 18.45 u-: Handbalwedstrijden, Doopsgezinde Kerk, Beverwijk, 20 u Ledenvergadering Doopsgezinde Gemeente DONDERDAG 15 JUNI Raadhuis, Beverwijk, 19.30 u.: Raads vergadering. Het actiecomité brengt de leden van de IJ.V.V- „Stormvogels" onder de aandacht, dat de uitgeschreven vergadering op 16 juni in Hotel Royal in verband met de Vel ser Sportweek aanvangt om half negen Mocht er eventueel een tweede vergSde- -ring noodzakelijk zijn, daa vangt deze om negen uur aan. Tevens deelt het actiecomité mede, dat in tegenstelling tot gepubliceerde berichten de leden-donateurs geen stemrecht hebben IJM 56 8476, KW 9 214. Dit laatste schip had alleen maar een zeer grote haai aan boord. Prijzen van woensdag Per kilo: grote tong 4, grootmiddel tong 43.40, kleinmiddel tong 43.50, kleine tong 1 3.413.00, tong 2 1.801.64, tarbot 3.502.60, heilbQt 43.40, zalm 7. Per 50 kilo: haring 3531, makreel 25 15.20, rode poon 3635, grote gul 6048, middel gul 4844, kleine gul 4426, klein middel schol 6642, schol 1 6742, schol 2 5639, middel schelvis 6362, kleinmiddel schelvis 58, schelvis 1 6149, schelvis 2 4733, dichte wijting 158, gestripte wij ting 3113, scholletjes 4813, schar 2217 poontjes 1812, bot 17, grote tongschar 10088, kleine tongschar 9076. Per 125 kilo: kisten grote kabeljauw 162108, middel kabeljauw 134116, re gels grote kabeljauw 124. Voor donderdag De VL 131 Petronella komt morgen aan de markt. Dit schip heeft een prachtige reis gemaakt. Behalve 174 kantjes pekel haring heeft men 71 kisten ijsharing, 205 kisten kleine haring, 100 kisten haring in de keeën, 40 kisten makreel, 20 kisten vis en 30 tonnen voor de vismeelfabriek. Ook komt morgen aan de markt de SCH 135 Cornelia Maria. Voor donderdag Thuisstomend is de IJM 97 Toronto met 400 kisten. De IJM 15 Emma heeft 370 kis ten en 70. kleine haring. Op zee Het was slecht weer op zee. De vang sten waren op 56 graden noorder-breedte niet onbevredigend: 80 tot 250 manden Drieduizend toeschouwers waren gisteren getuige van een uiterst spannende wed strijd tussen het Velser Elftal en Sparta uit Rotterdam. Het Velser team heeft voor al wat de verdediging betreft boven ver wachting gespeeld Uitblinkers in deze defensie waren zonde» twijfel doelman De Graaf, spil Janssen en linksachter Brom. maar ook Schoon, Van Wooning en Tol hebben menigmaal de fel attaquerende Rotterdamse aanvallers een halt toegeroe pen. De voorhoede van Velsen ha'd het te gen de solide verdediging van Sparta zeker niet gemakkelijk maar omgekeerd kan ge zegd worden, dat de verdedigers uit de Rottestad zich vaak tot het uiterste hebben moeten inspannen. En desondanks heeft keeper Van Dijk meermalen de handen uit de mouwen moeten steken, heeft hij twee maal moeten vissen en moest het houtwerk hem driemaal bijstaan. Het publiek gunde na afloop beide ploegen een welverdiend aipplaus. De strijd was nog maar 5 minuten oud. toen Van der Waal met een keihard schot Van Dijk het nakijken gaf (10). Dit doelpunt prikkelde Sparta en met in hoog tempo uitgevoerde aanvallen belaag den Janssen c.s- de Velser veste, waar de Velsense verdedigers voor moeilijke pro blemen werden gesteld. Ze weerden zich echter goed en als de nood aan de man kwam stond De Graaf steeds op de juiste plaats. In deze periode moest men in de Velsense voorhoede nog wat aan elkaar wennen, maar toch noteerden we ook van de zwart' witten een aantal goede aanvallen. Schil der c.s. bleken echter ook voor hun taak berekend, zodat doelman Van Dijk het niet al te lastig krees. Toch kreeg Van Wooning Advertentie Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5