Eerste Kamer heeft veel lof voor PTT-bedrijf IZELFGLANSWAS Duitsers loeren niet op onze gasbel De „balletdiefstallen" voor de Haagse rechtbank behandeld I I EEN WELDAAD VOOR MODERNE VLOEREN 111 sm.. Lagere posttarieven voorlopig onmogelijkaldus minister Samenwerking is uitstekend Jonge Haarlemse actrice Ina van der Molen debuteert in televisiespel „Mijn kind huilt" Uitstekende resultaten van Maastrichts Conservatorium ters bij opening van het Holland Festival De spellingskwestie Zes doden in het verkeer WOENSDAG 14 JUNI 1961 GEEFT PRACHTGLANS, GEEN GLADHEID Kerkelijk nieuws Veiling bij Mak van Waay DIRECTEUR AARDOLIE MIJ: Nieuwe oogst van Toneelschool op het scherm Op een vraag onzerzijds, of aarDuitse I BuitCUlandSC bUTgemeeS- zijde enige activiteit is, waardoor de aard- Reactie van Wim Kan op rede van dr.Berghuis Het Zwitserse verbod voor David Oistrakh WEEKABONNEMENTEN Italië-A rgentinië wordt niet uitgezonden Wimbledon op televisie De radio geeft donderdag Televisieprogramma De Eerste Kamer heeft bij de behan- I erfpacht of verkoop te doen geschieden. rl pi in a van dp hpcrrntinff van bet P T T - Prof' Mazure had tegen verkoop ernstig deling van de begroting van net t.i.i. bezwaar. De minister verdedigde tegenover bedrijf veel waardering voor dit bedrijf prof Mazure ook de mogelijkheid van ver- geuit. Aan het debat namen vijf leden koop. Er was voorts aandrang op de mi- deel, te weten de heren Lichtenau- nister uitgeoefend bij de uitgifte voorkeur e r C.H.U.), Mazure (P. v. d. A.), te verlenen aan de bedrijfsleiders van m i /j n r>, tit i j /v \j p, staatslandbouwbedrijven. Voor hen, die Tjalma (A.R. DeWil d e (VA .D.) Qver voldoende middeien beschikken, zal en T e ij s s e n (K.V.P.). Over het alge- daartegen geen bezwaar bestaan, meende meen bestond er weinig verschil van me- de minister, Diegenen, die niet over vol- ning over de verschillende facetten van doende middelen beschikken, zullen zo mo- het bedrijf. Alleen ten aanzien van deU^^n nieuwe bedrijven worden ge- toekomstige status van het P.T.T.-bedrijf Tegenover prof. Mazure ontkende de bleken de meningen uiteen te lopen. De minister, dat bij de verdere inpoldering te heren Lichtenauer, De Wilde en Teijssen weinig rekening zou zijn gehouden met hadden gepleit voo, mee, armslag e„ grotere zelfstandigheid tegenover de re vgn groo{ste beiang werd geacht voor gering. Prof. Mazure kon daarin een heel de verkeersontwikkeling en ook voor het eind meegaan, maar hij maakte er be- verkrijgen van woonruimte, waarmee de naald bezwaar tegen, zoals onder andere belangen van het Gooi worden gediend- P 1 1 Ook is Zuidelijk Flevoland gekozen om er mr. De W ïlde had bepleit, dat h industriële vestigingen te kunnen doen ont drijf zelfstandig in zijn financieringesbe- staan. De aanvankelijke beslissing om eerst hoeften zou mogen gaan voorzien. Minister Korthals bleek het in principe I eens met de leden die een nieuwe status wenselijk hadden genoemd. Over de vorm wordt echter nog steeds gestudeerd en of schoon mr. De Wilde op spoed had aange drongen, kon de minister toch geen toezeg ging doen over het tijdstip, waarop de stu die zal zijn voltooid Verlaging van posttarieven en vooral I van drukwerktarieven achtte de minister voorlopig niet mogelijk. Weliswaar maakt het gehele PTT-bedrjjf winst, maar op de postdienst wordt verlies geleden- De minis- I ter zou het niet juist vinden als de ene afdeling op de andere zou komen te steu nen. De politiek is er op gericht dat de verschillende onderdelen op den duur zich zelf kunnen bedruipen. de Markerwaard te maken is verlaten ten gunste van Zuidelijk Flevoland, juist met het oog op andere dan agrarische belangen zo zei de minister. Financiële argumenten hebben ook meegewogen bij de beslissing De begroting van het Zuiderzeefonds werd tenslotte z.h.s aangenomen, evenals die van het Staatsvissershavenbedrijf. Advertentie Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Bleskensgraaf T. Langerak te Vinkeveen. Bedankt voor Wezep E. J. Schim mel te Oud-Beijerland. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht-West (4de pred.pl.) H. W. Melles te Kampen en B. van Oeveren te Drachten. Beroepen te Asperen H. Olde, kand. te De- demsvaart. Tijdens de dinsdag begonnen kunstvei ling van S. J. Mak van Waay in Amster dam. was de hoogste prijs tijdens de och tendveiling f 6000, voor een groente-stil leven, een schilderij van G. H. Breitner. „Paarden schuilend voor een regenbui bij een oude eik" van A. Adam bracht 1550 op en „Venus in de smidse van Vulcanus" van H. van Balen en Jan Brueghel bracht 4700 op. Eenf-schilderij van A. Brouwer: „Boerin en boeren bij een drinkgelag in een herberg", werd verkocht voor 3200, een oorlogstafereel van J. C. Droochsloot haalde ƒ2400. Twee stillevens van G- Fouace brachten 1550 en 1750 op. In de middagveiling was het hoogste bod voor „Een Hollands stadsgezicht" van Kaspar Karsen: 3700; „Huizen aan de Ri vier" van dezelfde schilder werd verkocht voor 1600; „Twee Ruiters in Hyde Park te Londen" van Isaac Israëls bracht 1950 op, „Gezelschap bij een Bank in het Bois de Boulogne" van dezelfde schilder kreeg een bod van 1225, een werk van Thomas Heeremans uit 1675 „Ijsvermaak voor een Stadspoort" bracht 1800 op, een gezicht op een kasteel met vissers in de slotgracht van B. J. van Hobe 2550 en de „Groot hoofdpoort te Dordrecht" van J. C. K. Klinkenberg 1800. „In overeenstemming met internationale gebruiken, die alom in de oliewereld be staan, kan ik niet anders zeggen dan dat de Duitsers zich correct hebben gedragen en dat ik dus in het geheel niet kan onderschrijven, dat de Duitsers op Nederlands aardgas „loeren", zoals deze week in verschillende dagbladen is gesuggereerd deelde dr. ir. H. A. Stheeman, directeur van de n.v. De Nederlandse Aardolie Maatschappij, mede in een vraaggesprek, dat wij gisteren met hem hebben gehad in verband met berichten, volgens welke aan Duitse zijde plannen zouden bestaan om aan gene zijde van de grens de veel besproken „gasbel" van Slochteren „aan te prikken' om er hun deel van mee te krijgen. „Dergelijke uitingen, die een wantrou wen zaaiende werking hebben, betreur ik zeer in een tijd. waarin West-Europa door gevaren wordt bedreigd, en eenheid in Europa geboden is. In zulk een tijd dient geen onnodig voedsel te worden gegeven aan enig vuur, dat niet behoort te bran den." Of tot verdere decentralisatie van de Postcheque- en Girodienst zal worden overgegaan, kon de minister nog niet zeg gen. Het is niet juist dat een tekort aan in vesteringsmiddelen oorzaak is van de ach terstand bij de telefoondienst. De vraag is zo sterk gestegen dat de leveranciers van apparatuur deze niet kunnen bijhouden. Alleen voor huistelefooninstallaties is de vraag in drie jaar tijds verdubbeld, aldus de minister. Het denkbeeld om in Benelux-verband VANAVOND DEBUTEERT de 23-jarige Haarlemse Ina van der Molen, die op 29 mei eindexamen deed aan de Amsterdamse Toneelschool en daarbij onder scheiden werd met de Top Naeffprijs, voor de tele-vésie in het spel „Mijn kind huilt" dat VAR A-regisseur Willy van Hemert voor haar en haar eindexamencollega's Liselot Beekmeyer, Hetty Verhoogt, Aart Staartjes en Bram van der Velde ge schreven heeft. Ina van der Molen, die voor het komend seizoen geëngageerd is door het Rotterdams Toneel, woont thans in Amsterdam in een gezellige zolderkamer in de buurt van het Stedelijk Museum. „Ik ben waarschijnlijk geen modern meisje", zegt ze rustig. Ze is een hardwerkende jonge vrouw, die haar grote toewijding aan het toneel paart aan een nuchtere kijk op de dingen en een praktische instelling. OP HET COORNHERT-LYCEUM in Haarlem lag de aanloop tot haar toneel carrière. Samen met Margriet de Groot die nu de ster is van de Nederlandse My fair Lady-show maakte ze daar in 1952 bij. Maar dat gebeurt je niet zo vaak. En de onmisbare voorwaarden er voor zijn talent, techniek en hard werken." ALS ZE NAAR TONEEL KIJKT merkt ze dat het, vergeleken met vroeger, veel ze daarna in de schooluitvoeringen op de persoonlijke prestaties van de spe- postzegels uit te geven wilde de minister haar debuut in een lustrumrevue van de wel bekijken en daarbij zou hij rekening school. Onder leiding van de leraar Neder- van zijn magie voor haar verloren neeit. houden met de opmerking van de heer lands, de heer Th. M. Ruygrok, die het „Je ziet't te goed als er^gMaimierd Tjalma, dat daarvan niet het gevolg mag zijn, dat de beeldenaar van de Koningin van de postzegels verdwijnt. Minister Korthals, die zijn begroting zag aangenomen, verklaarde ook nog te willen nagaan of het mogelijk is het luchtpost- tariefverschil tussen Nieuw-Guinea ener zijds en Suriname en de Nederlandse An tillen anderzijds weg te nemen. Coornhertlyceum kennelijk tot een kweek- je ziet dat een acteur niet gelooft in de in- plaats van toneeltalent weet te maken, tenties van zijn regisseur, je let te veel ging steeds belangrijkere rollen spelen. Onder meer in stukken van O'Neill, Marivaux en Sophocles. „Toen ik in Antigone niet de hoofdrol kreeg, die viel toen toe aan Mar griet de Groot, kreeg ik de eerste dreun op m'n hoofd" vertelt ze, „maar eigenlijk vond ik 't ook wel weer fijn, want de rol ZuidevzeejOTlds die ik toén kreeg kon ik tenminste aan". Zo'n uitspraak tekent haar. Men zou nog wel vroegere sporen kunnen aanwijzen van haar bekwaamheid voor het toneelspel. Op de wat gegeneerde, afstand nemende toon van iemand die er zich van bewust is een plichtmatig verhaaltje af te draaien, somt ze de rolletjes op die ze vóór haar Coornhertjaren bij allerlei gele genheden heeft gespeeld. Maar het was toch pas daar, dat ze ontdekte dat ze to neelspelen fijn vond en dat ze er succes mee oogstte. Minister Korthals heeft ook zijn beleid met betrekking tot het Zuiderzeefonds ver dedigd. V\jf leden, de heren Elfferich (A. R.), Mazure (P.v.d.A), Geuze .C.H.U.), Roebroek (K.V.P.) en Baas (V.V.D.) had den aan het debat deelgenomen. Bij dit debat waren nogal wat onderwerpen be sproken, welke niet in de eerste plaats het beleid van deze minister aangaan, maar meer dat van de minister van Financiën en Landbouw en Visserij, en ook wel dat van de minister van Binnenlandse Zaken. Iers en op de techniek. Kortom je kijkt te veel in de keuken en dat belet dat je je echt overgeeft aan het stuk als zodanig". Daarom gaat Ina van der Molen in haar vrije tijd graag een goede film zien, en heeft haar schouwburgbezoek in de afge lopen jaren een wat plichtmatig karakter gehad. Gevraagd wat ze in haar vrije tijd naast filmbezoek, het liefste doet, antwoordt ze Aan het Maastrichts Conservatorium, dat pas vijf jaar erkend wordt als instelling voor hoger muziekonderwijs, zijn alle 37 kandidaten voor de hoofdvakken geslaagd. Voor het examen onderwijsleer slaagden 22 van de 23 kandidaten. Het aantal eind examen-kandidaten is de laatste jaren tel kens verdubbeld. Het aantal diploma's dat verleend werd met onderscheiding is ver zesvoudigd. Dit jaar werd aan 12 kan didaten (vorig jaar twee) het diploma met onderscheiding uitgereikt. Voor het eerst werden dit jaar exa mens afgenomen voor het einddiploma harmonie- en fanfaredirectie, waarvan de exameneisen enkele maanden geleden door de minister werden vastgesteld. Vier Lim burgse kandidaten slaagden voor dit nieu we examen. Ook werd voor de eerste maal examen afgenomen voor het prak tijkdiploma orgel katholieke kerkmuziek, waarvoor alle drie de kandidaten slaag den. Dr. C. Daniskas, inspecteur van het mu ziekonderwijs van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, die gedurende de afgelopen zes weken her haalde malen de examens bijwoonde, was ook bij de slotdag van de examens aanwe zig. Vrijdag 29 juni zullen in de Staarzaal te Maastricht de diploma's en akten wor den uitgereikt. gasvondsten in de provincie Groningen (Slochteren, Ten Boer, Delfzijl) worden ontsloten, zij het dan ook theoretisch, deel de de heer Stheeman mede, dat, voorzo ver hem bekend, twee.Duitse maatschap pijen in de toekomst boringen zouden on dernemen op het vasteland van Duitsland, ten oosten van onze grens. Ook wanneer de Duitsers in deze voorgenomen borin gen gas zoudep aantreffen, is een gasont- trekking uit de Nederlandse reserves ten enenmale- uitgesloten. „Zo ver reikt onze geologische kennis wel," aldus de heer Stheeman. „Het gasveld bij Delfzijl kan zich nauwelijks buiten het vasteland van Groningen voortzetten. Onze boring daar is het dichtst gelegen bij het betwiste ge bied". na even te hebben nagedacht: „Vrienden ontvangen als ik lekker heb gekookt. En dan natuurlijk lezen, ook de krant en de politiek daaruit". „En oppassen dat je niet meer alleen over toneel kunt praten" Minister Korthals deelde onder meer mee, dat hij thans het advies heeft ontvan- „Als het Nederlands Ballet met zijn aanhang uitvloog over ons land, streek als het waren een sprinkhanenplaag neer op de Nederlandse warenhuizen!" Dit consta- WIE NU DENKT dat ze zich na haar SSffidS Ze?urfde°nog^niet°^et ïdvies I teerde dinsdag de president van de Haagse Rechtbank, mr Gelderman. in de eerste gen, waarop een uitgifteplan voor Oostelijk I van de rector om geschiedenis te gaar Van een negental strafzaken tegen een aantal danseressen van Het Nederlands m e Flevoland kan worden gebaseerd. Dit plan studeren (want daar had en heeft ze grote en vrjenden en kennissen van deze danseressen, die zich aan een reeks van winkel zal waarschijnlijk dit najaar aan de Sta- belangstelling voor) en de twijfel aan haar - h eeheie ianlj hebben schuldig gemaakt. Vier van de in totaal negen eigen talent stelde haar voor een moeilijke i meisimen uci s - te ten-Generaal worden voorgelegd. Onder tussen wordt de mogelijkheid overwogen om 25 bedrijven van 30 tot 45 ha nog dit najaar uit te geven. Er was van verschillende kanten gepleit voor de belangen van de eerste werkers in de polder, met name om die bij de eer ste uitgifte van bedrijven te betrekken Minister Korthals zegde toe dit- pleidooi met zijn ambtgenoot van Financiën te zul- tingsexamen van 1 school. keuze. Om er afstand van te nemen ging ze een jaar naar Parijs, om bij een be vriende familie op de kinderen te passen. Maar het duurde geen drie maanden of ze volgde er aan een toneelschool de lessen Haar prestaties daar waren een bevesti ging van haar aanleg en terug in Neder land deed ze in 1958 met succes het toela- d verdachten, die voor de Haagse rechtbank verschenen, bevinden zich nog in voor arrest. Wij menen ons te herinneren, dat de gas- velden (Tubbergen en Denekamp in Twen- the) en Nederlands grootste olieveld (Schoonebeek) worden gesneden door een internationale grens. Op onze vraag, hoe daar de ervaringen zijn met de Duitsers, I antwoordde de heer Stheeman, dat deze uitmuntend zijn. „In Schoonebeek is door de beide ex ploiterende maatschappijen namelijk, de N.A.M., de Nederlandse Aardoliemaatschap pij, en Wintershall (die het op de zuid flank van Schoonebeek liggende olieveld Emlichheim exploiteert), een zogenaamd „spacing agreement" gesloten, hetgeen in houdt, dat de boorputten aan beide zijden van de grens op een zekere afstand van elkaar en van de grens blijven. Dit is een normale, overal in de wereld bestaan de procedure, waarbij gezorgd wordt daf I binnen de natuurkundige wetten, die hei geheel beheersen, geen opzettelijke ont trekking van olie plaats heeft aan weers- zijden van een consessiegrens". Ten aanzien van de beide grensvelden Denekamp én Tubbergen kon dr. ir. Sthee man ons meedelen dat ten genoege. van de experts van de betrokken consessiona- rissen aan beide zijden van de grens een berekening is gemaakt van de oorspron kelijk in de ondergrond verborgen hoeveel heid en dat de exploitatie daarmee reke ning houdt, zodat aan gene zijde van de grens niet meer gas wordt geproduceerd, dan in dat landsgedeelte oorspronkelijk aanwezig was. Mochten in zulk een geval partijen niet tot een overeenkomst kunnen komen, dat wil zeggen zou eet van de beide partijen menen dat hij tekort wordt gedaan, dan zou vanzelfsprekend een beroep zijn ge daan op de betrokken dienst van het mijn wezen. die zulks dan wel verder had voor gebracht bit de betrokken minister. Deze op zijn beurt zou dan zeker de betrokken minister van Buitenlandse Zaken hebben gewaarschuwd. De burgemeesters van Amsterdam en Den Haag hebben ter gelegenheid van de opening van het Holland Festival 1961 op 15 juni een aantal burgemeesters van Europese hoofdsteden en festivalsteden uit genodigd deze opening bij te wonen. De burgemeester van Antwerpen, Athene, Bonn, Brussel, Edinburgh, Luxemburg en Salzburg hebben deze uitnodiging aan vaard en zullen, vergezeld van hun echt genoten, op donderdag 15 juni in Den Haag arriveren, waar zij 's avonds het openings concert in de Kurzaal bijwonen, waar het Residentie-Orkest concerteert onder leiding van Willem van Otterloo met sblistische medewerking van Hans Henkemans. De volgende dag brengt het gezelschap door in Amsterdam waar des avonds de gala voorstelling in de stadsschouwburg van Berlioz' opera „Benvenuto Cellini" wordt bijgewoond. Daarna is er een ontvangst in de ambtswoning van de burgemeester. tin I len opnemen. Met uitzondering van prof. Mazure. (P.v. d.A.) hadden de sprekers geen bezwaar tegen het voornemen der regering' de uit gifte van staatslandbouwgronden in pacht. Wim Kan heeft gereageerd op'de uitla- be grootste bevrediging die dit vak je kan i tit T-. 1 ttt i „t „U.v. 4n Krimi Iron tingen van dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.-partij, die op de deputaten- vergadering van zijn partij in Utrecht ge zegd heeft dat de politieke spot, zoals die in ons land wordt bedreven door Wim Kan, de grens van het ontoelaatbare heel dicht benadert, zo niet overschrijdt. Volgens de heer Berghuis mag de manier, waarop de heer Kan soms met de minister-president omspringt zeer geslaagd schijnen, maar het gaat soms een gebrek aan respect voor het ambt bij de anderen veroorzaken. Wim Kan vindt de rede van dr. W. P. Berghuis een machtig werkstuk. Niet het minst door de belangrijke passage, ge wijd aan cabaret en humor. „Een en an der heb ik met de grootste belangstelling gelezen. Wie had 25 jaar geleden in ons vak durven dromen dat de voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis, cabaret uitzendingen met aandacht zou volgen.' „Uit ons standpunt bekeken is het een Als eerste verscheen voor het hekje de 21-jarige balletdanseres C. J. E. B., ver dacht van 25 winkeldiefstallen. Twee dief stallen van japonnen bij grote warenhuizen in Amsterdam en Den Haag zijn haar ten Amsterdamse toneel- jas^e gelegd. De president toonde zich er zeer verbaasd over dat deze diefstallen plaats hebben kunnen vinden in de krin- van het ballet. „Hebt u nu nooit eens een zekere tegenzin gevoeld?" zo vroeg hij. Het meisje, dat wat nonchalant voor het hekje stond, toonde zich weinig spraakzaam. „Ik heb al zoveel gepraat in het vooronderzoek," zei ze later, „maar het helpt toch niet." Driftig viel ze uit: Maar het is niet bij het ballet begon nen De officier van Justitie sprak in zijn re; quisitoir van „georganiseerde rooftochten'' Dit is in het kort de voorgeschiedenis van een actrice, die zich nu met veel ar tistieke strijdlust voorbereidt om zich in de Nederlandse toneelwereld een plaatsje te veroveren. Op de vraag tot welk type rol ze zich het meeste voelt aangetrokken, zegt ze: ..Voorlopig wil ik alles doen. Maar in iedere rol krijg je een ogenblik dat je denkt „ik kan 't niet" Als je dan voelt dat ie zo'n rol toch in je vingers krijgt, is dat geven. Wat je moet zien te bereiken is dat je zó gelooft in wat je doet, dat je m- scbreef deze diefstallen op grote schaal jezelf een hele avond vergeet. In hoofdzaak in groepsVerband toe aan een verlaagd mo- i i i j. A 1 c in i i:*4-r-, ^w-. is dat een kwestie van concentratie. Als je het goed doet ben ie er zelf eigenlijk niet De kantonale politie van Zürich heeft de beroemde Russische violist David Oistrakh een werkvergunning geweigerd omdat hij een boodschapper der commr nistische ideologie zou zijn. De Zürichse kantonale politiechef Albert-- ~1Q .„w„. Hanseres E Hafeli heeft ziin weigering gebaseerd op gende verdachte, de 19-jarige danseres E enkele punten: deSovjet-ideologie; David I J. V. Van vijftien diefstallen zijn er haar reel niveau, de onderlinge wedijver tussen de meisjes en een wrokinstelling tegenover de maatschappij. Hij eiste een gevange nisstraf van tien maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan drie voorwaarde- lijk met een' proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. De verdedig ster, mevrouw mr. E. C. Maris, meende dat haar cliënte een meeloopster is ge> weest. Zij vroeg een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest ,Het ging ons niet om de goederen maar om de spanning" zo vertelde de vol- Oistrakh ongewenste persoon; politieke vervlechting van communisme en de cul- rtuur; Oistrakh is misschien zelf geen com- man, verheugend feit dat ook in deze kringen de mUnist maar het gaat om het principe, belangstelling voor de kleine kunst begint De hoogste politieautoriteit van het kan te ontwaken," aldus Kan. „Natuurlijk zal ton kreeg geen handen op elkaar in de men in het begin wel wat vreemd tegen- Zwitserse pers. De commentaren varieer- over een en ander komen te staan, maar den van )jbe politie heeft de geluidsbar- eenmaal gewend, zie ik de tegenstellingen rière herontdekt" tot „wij geven Oistrakh zoetjesaan afzwakken.Het is daarom ook de raad jn minder goed verdedigde lan- dat ik de vermanende vinger van dr. W. den zoais de Verenigde Staten te gaan P. Berghuis met interesse zal blijven vol- spelen". gen. Misschien wel zo lang, dat de negen De impresario van de violist, Edwin andere vingers zich tezamen tot een ap- Meier, een vertegenwoordiger van het plaus hebben zullen verenigd. Dat zal een Berns internationaal Concertbureau dat de mooie dag zijn." balangrijkste buitenlandse klassieke- en anderen jazzartiesten voor tournees door Zwitser- demie J P E F S, irati^eren land pneaeeert heeft gedreigd de politie tien diefstallen heeft gepleegd, hoorde ver een pro!esg aan^e doen voor haar weige- volgens acht maanden met aftrek, waar- ring van het concert en de gramofoonop- namen die in Zürich zouden plaatsvinden. „Wij zullen deze beslissing aanvechten," aldus Meier, „we hebben het plan deze zaak voor het federaal gerechtshof te brengen twee ten laste gelegd, die zij samen met de vorige verdachte pleegde. Mr. D. Huis man, de advocaat in deze zaak, had de leidster van Het Nederlands Ballet als ge tuige op laten roepen, maar zij bleek niet te zijn verschenen. Nadat de officier zijn eis, negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk en toezicht, had ge steld, zei mr. Huisman, dat de leiding bij het ballet zijns inziens onvoldoende is ge weest. Bovendien was er een overspannen programma en te weinig controle op de vrijetijdsbesteding. Hij vroeg directe in- vrijheidsstelling voor zijn cliënte, maar dat wees de rechtbank af. De 20-jarige leerling van de Kunstaca OOOOOOOOG oofxyyy^coooDOOoocorywooc^ dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OCOOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOÜOOMOOCOCOOOOOOX van drie voorwaardelijk, met toezicht te- gen zich eisen. Hij was knecht bij het bal 1 p+op7p1 an. De rechtbank behandelde de zaak tegen een 17-jarige leerling-danser met gesloten deuren gezien de leeftijd van deze ver dachte. Deze knaap zijn diefstallen van een trui en een skibroek ten laste gelegd De 18-jarige demi-soliste van hr' Neder lands Ballet M. M. A. B„ hoorde zes maan den waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de protestants-christelijke reclassering tegen zich eisen. Van zestien diefstallen waren er haar twee ten laste gelegd. De verdedig ster drong aan op een voorwaardelijke strsf. De 23-jarige Haagse kunstschilder A. J. S., hoorde vier maanden tegen zich eisen, waarvan drie voorwaardelijk. Zijn verklaring voor de diefstallen: „We heb ben in een roes gehandeld, om de sensa tie," werd overgenomen door de volgende verdachten. De 20-jarige danseres J. D. I. B.-B., verdacht van tweè diefstallen, hoor de vijf maanden tegen zich eisen, waar van drie voorwaardelijk met toezicht. Te gen de 30-jarige talencorrectrice en dich teres J. T. luidde de eis vier maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaar delijk met toezicht. Ten slotte verscheen de 23-jarige ex-la- borante J. M. H. van M. voor de recht bank. De eis tegen haar was veertien da gen onvoorwaardelijk en drie maanden voorwaardelijk. Ook in dit geval werd een geheel voorwaardelijke straf bepleit. De Vlaamse minister van Opvoeding en Kuituur, R. van Elslande, heeft aange kondigd dat hij besprekingen gaat voeren met Nederlandse instanties over de spel lingskwestie. In antwoord op critiek op de huidige toestand heeft de minister in de senaatscommissie voor Onderwijs en Kui tuur tijdens de behandeling van zijn be groting medegedeeld, dat hij eenheid en een definitieve oplossing voor de spellings kwestie wenst. In de senaatscommissie was er op ge wezen, dat in België en in Nederland on tevredenheid en verwarring heersen door het bestaan van de voorkeurspelling en de progressieve spelling en dat Nederland hier nog een derde systeem bij wil in voeren. Ondermeer werd betoogd, dat voor staatsexamens de toepassing van de woor denlijst wordt geëist terwijl deze voor kandidaten niet beschikbaar is. Minister Van Elslande verklaarde twee wegen voor een oplossing te zien: ofwel een wisselende uitspraak met een vaste schrijfwijze zoals in Engeland, ofwel de spelling zuiver fonologisch op te bouwen naar Italiaans voorbeeld. „De huidige half slachtige oplossingen bieden noch houvast noch eenhëid", zei hij. Een militaire wagen met drie dienstplich tige soldaten is onder de gemeente Hees- wijk in de Zuidwillemsvaart gereden. De 20-iarige soldaat A. L Loeffen uit de ge meente Zeeland (N B) is verdronken. De twee andere inzittenden zijn ernstig ge wond opgenomen in ziekenhuizen in Veghe en Den Bosch. Het ongeluk is, zo deelt de Legervoor- lichtingsdienst mee, waarschijnlijk ge beurd doordat de bestuurder de macht over het stuur heeft verloren. De militai ren waren gelegerd in de Citadel-kazerne in 's ljertogenbosch. Zij behoorden tot de militaire geneeskundige dienst. Vannacht is de kelner A. H. Karabain die in een personenauto van een hotel in Norg (Dr) op weg was naar zijn woon plaats Assen in Langelo tegen een boom gereden. De wagen raakte vervolgens een lantaarnpaal. De bestuurder die zwaar gewond naar het ziekenhuis in Assen werd overgebracht, io daar bij aankomst overle den. De auto werd zwaar beschadigd. In Venlo is de 26-jarige ongehuwde heer G. Peetjens met zijn scooter in hotsing gekomen met een trekker met oplegger. Hij was op slag dood. Vanmorgen is tussen Illikhoven en Roosteren (L) een personenauto in het Julianakanaal gereden. Toen men drie kwartier later de wagen weer op het droge had gebracht bleek, dat de bestuurder was verdronken. Het slachtoffer is de heer Van Vugt uit Geleen. Vannacht is bij het viaduct in rijksweg 16, onder de gemeente Zevenbergsche Hoek een militaire jeep geslipt en gekan teld. De bestuurder, de 44-jarige opper wachtmeester J. Duizer, uit Sleeuwijk (N.B.) werd uit het voertuig geslingerd en kwam om het leven. De opperwacht meester was gehuwd en had vier kinde ren. In het ziekenhuis in Hoogeveen is de 26-jarige landbouwerszoon B. Steenbergen uit Kerkenveld overleden die op 5 decern- j ber van het vorig jaar met zijn auto tegen een boom botste. Met een schedelbasis- fractuur en in bewusteloze toestand werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar hij. I zonder bij kennis te zijn geweest, ruim een half jaar later is overleden. De heer Steen bergen was ongehuwd. AAnKOHD/G/fIC£/i rn BESCHOUW!fiGEfi Naar wij vernemen heeft de N.T.S. de televisieuitzending van de voetbalwedstrijd Italië-Argentinië, welke morgen in Milaan gespeeld wordt, van het progrmma moeten schrappen, omdat de Italiaanse voetbal bond geen toestemming voor deze Eurovi sieuitzending wil geven. Ook de uizending van de tweede helft van de voetbalwedstrijd Tsjechoslowakije- Argentinië, kan niet doorgaan. Weliswaar wordt deze wedstrijd in Tsjechoslowakije op de T.V. uitgezonden, doch behalve Ne derland was geen enkel ander land gein- teresseerd in het overnemen van deze uit zending in Eurovisieverband. Aangezien de kosten onder die omstandigheden voor de N.T.S. te hoog zouden worden, heeft de N.T.S. van uitzending afgezien. De N.T.S. zal op vrijdag en zaterdag 7 en 8 juli aanstaande uitgebreide aandacht wijden aan de internationale tennisfinales te Wimbledon.Deze Eurovisie-uitzendingen zullen op beide dagen waarschijnlijk van 14.00 tot 18.30 uur duren. Commentatoren zijn Herman Kuiphof en Willem O. Duys. HILVERSUM 1.. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7,00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de kirl- deren. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV. 10.00 Gram. 10.03 Nat. velddag van het Leger des Heils. KRO. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouw- meded 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzei. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV 14.00 Blaasork. 14.30 Radio-philharm.orkest. 15.15 Gram 16.00 Verkenningen in de bijbel. 16.20 Het Nederlandse volkslied als inspiratiebron, muzik. lezing. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Mandoline-ens. 18.15 Sportrubr. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspec tief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Man en paard, wedstr. 21.20 Gram. 21.30 Lichte muz. 21.50 Periodiekenparade. 22.00 Kerkorgelconcert. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr 23.00 Rotterdams filharm.-ork. en solist. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Huishoudelijke za ken, lezing. 11.15 Gram. 11.45 Levenslust, lezing. (2). 12.00 Crgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Promenade- ork. 14.00 Kamermuz. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Mezzo-sopr. en piano. 15.30 Dieren in en rondom het huis, klankb 16.10 Gram. 16.30 Voordr. 16.30 i Voordr. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz.Muzikaal bezoek aan Suriname's Indianen. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.35 Hawaiian-muz. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Discolaria 19.50 Sportpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Holland Festival 1961: Residen- tie-ork. en solist. In de pauze (plm. 21.1521.45): Lezing over Teilhard de Chardin (2). 22.30 Nieuws en beursber. van New York. 22.45 Actual. 23.00 Sportact. 23.10 Dansmuz. 23.45 Gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Amus.orkest. 12.30 Weerber 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00, Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Gevar. muz. 15.00 Kamermuz. 15.52 Kamermuz. 16.00 Beursber. 16.06 Franse les. 16.21 Operamuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Intermezzo. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Schoolwedstrijd. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Omr.ork. en sol, 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10—17.40 Vooi de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.30 Amateur- danskampioenschappen van Nederland. 21.15 Het kind huilt, een-acter. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ KRO en VPRO: 20.20 Zang en piano KRO 21.00 Een mooie zondag in sep tember. toneelstuk. 1»

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9