EEN HALVE EEUW A.K.U. AKU, begrip in rayon II ENS EN Dameskousen en visnetten uit steenkool Belangrijke uitbreiding van het produktieprogram ffiuiin ^3 SPECTACULAIRE GROEI Van fabriekje tot wereldconcern De eerste jaren Oprichtingsakte Maar assortiment wordt groter Sponsen die dertig keer hun eigen gewicht aan water opnemen Dr. J. C. Hartogs man van grote visie en intelligentie 19 natuurlijk ENKALON. MANUSJE VAN ALLES DE SPREI DINGS POLITIEK met en zonJer zon PIGMA-DERM DONDERDAG 15 JUNI 1961 Gaat u met vakantie? vaderdag PAARLAARSTEEG 1 OP 8 MEI 1911 werd te Arnhem de oprichtingsakte van de n.v. Nederlandse Kunstzijdefabriek gepasseerd: de latere Algemene Kunstzijde Unie n.v. Een kleine fabriek met een paar honderd mensen in dienst, een schepping van een intelligente bouwer, die toen hij in 1932 overleed, de basis had gelegd voor een wereldconcern: dr. J. C. Hartogs. In een halve eeuw tijds groeide een kleine onderneming uit tot een concern met 35 fabrieken in acht landen, met een per soneelsbezetting van 53.000 mannen en vrouwen en met een jaarlijkse omzet van 1.700.000.000. De spectaculaire ontwikkeling van de A.K.U. is niet alleen een boeiende historie, zij is ook een bewijs van wat energie, visie en kennis en vertrouwen tot stand hebben kunnen brengen. Vertrouwen omdat de oprichting van een kunstzijdefabriek in het jaar 1911 een waagstuk is geweest. Dr. Hartogs is begonnen met te wijzen op de mogelijkheden voor fabricage en afzet, maar toen hij het eerste jaar draaide met een kapitaal van 240.000 vroeg de financiële wereld van die dagen zich af of het fundament wel sterk genoeg was. Dr. Hartogs heeft vertrouwen gehad: in zichzelf, in de toekomst van het nieuwe produkt. Die hem hebben opgevolgd, die met hem hebben samengewerkt, zijn eveneens per soonlijkheden geweest, die hun ondernemingsgeest paarden aan vertrouwen. Zon der dit vertrouwen zou de brede groei van de A.K.U. niet mogelijk zijn geweest, zonder brede visie evenmin. richting van de Maatschappij tot Exploita tie van Kunstzijdefabrieken in het Buiten land, de Maekubee, die de sterke interna tionale ontwikkeling van het bedrijf heeft helpen bevorderen. Dr. Hartogs koos Arnhem daar er een goed terrein braak lag en omdat hij de stad aantrekkelijk vond. De voorkeur van zijn echtgenote moet daarbij doorslagge vend zijn geweest. Tot 1914 waren er 200 man werkzaam: vier jaar later 300; elf ja'ar later (1929) 8000 mensen, maar toen waren in Ede en Breda al bedrijven opge richt; was de expansie reeds begonnen. Het Arnhem van 1911 heeft geen vlaggen uitgestoken. Het haü nog de sfeer van „de dokter, de dominee en de notaris" die over het Velperplein liepen, naar Greshof's klas siek geworden woorden. Het jaar 1913 was nog een verliesjaar en een verliesjaar heeft zelden bij de outsiders vertrouwen gewekt- Vier jaar later sloot de winst- en verlies rekening met een voordelig saldo: het ka pitaal was inmiddels tot een half miljoen verhoogd. Arnhem stond nog wat onwen nig tegenover de fabriek die wel eens een onfrisse lucht over de stad joeg. De stichter wist zijn bedrijf door de eer ste wereldoorlog heen te loodsen. In 1918 kon men van een sterke positie spreken, was net handelsmerk „Enka" populair. De fabriek kon in dat jaar een dividend van 42,5 pet. uitkeren in geld, plus een bonus van 50 pet. in aandelen in totaal 92,5 pet. Dr- Hartogs visie is steeds op de toekomst gericht geweest. Toen in de jaren 1914 1918 er geen chemicaliën waren te krijgen verrees als vrucht van zijn intensieve geest een zwavelkoolstoffabriekje dat tot 1918 goed dienst heeft gedaan. Hij kon, toen in Versailles de vrede was getekend, zijn vleugels verder uitslaan. De Holland Kunstzijde Industrie in Breda is er een voorbeeld van. Twee figuren van formaat, dr. Stulemeijer en dr. Hartogs, zouden elkaar vinden. Het is de figuur van Stulemeijer geweest die naar Spanje is gereisd en die als de grondlegger kan wor den beschouwd van de Seda de Barcelona Op 8 mei 1911 werd de oprichtings akte van de N.V. Nederlandse Kunst zijde fabriek te Arnhem gepasseerd en op 22 mei d.a.v. verscheen deze in de Staatscourant. De tekst van de akte luidde: „Doel: het bouwen en in exploitatie brengen eener kunstzijdefabriek, de fabricage en bewerking van en de han del in kunstzijde en verwante produc ten, benevens het verwerven en exploi teren van daarop betrekking hebbende octrooien, het verrichten van al dat gene dat tot het bereiken van het voor geschreven doel in den ruimsten zin des icoords kan worden vereist, zomede het deelnemen in andere vennootschappen met gelijk doel. Duur 75 jaren. Kapi taal 1.000.000, verdeeld in 1000 aan delen, elk van f 1000 nominaal, waar van 240.000 aan aandelen zijn ge plaatst. Voor de eerste maal directeur de heer Dr. J. C. Hartogs, commissa rissen: de heren J. Balthazar, prof. dr. A. F. Holleman, mr. W. van Hoogen- huyze, F. H. Fentener van Vlissingen jr., dr. Juris J. Bredt." Met een kapitaal van 2,5 miljoen stond de industrie er in 1920 niet slecht voor. Rayon- garen werd langzamerhand een belangrijke textielgrondstof, waarvan de wereldpro- duktie steeg van 25 miljoen kg in 1920 tot 200 miljoen in 1929 De expansie was al begonnen met de HKI, zij vond haar voort zetting in de stichting van een tweede fa briek in Ede, welke in 1922 in bedrijf is gesteld. In die aanvangsjaren is meer dan 90 pet. van de produktie naar 't buitenland gegaan en tot aan de tweede wereldoorlog was dit nog 80 pet. Hoge tariefmuren zijn voor dr. Hartogs en zijn medewerkers geen beletsel geweest om door te gaan met uit breidingen: men zocht het buitenland zelf op om daar nevenbedrijven in het leven te roepen: de British Enka, de Italo Olandese Enka s.p.a. de American Enka, de Seda de Barcelona e.a. In die jaren twintig heeft dr. Hartogs de veertiende stelling bij zijn dissertatie in de praktijk gebracht" hij coördineerde alle experimenten en ontwikkelingen in een proeffabriek waarvafn het moderne ge bouw thans verrijst als een stijlvol monu ment voor wetenschapsbeoefening. De „En ka" begon met haar research als een der eersten in de lande: men zocht en vond specialisten en onderzoekers. Uit die jaren (1925) dateerde ook de op- en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres oprenden T Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam uw vaste idres uw vakantie adres de daturr waarop de eerste krant naar nw vakantie-adres eeronden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toeeeronden Als u de krant per week betaalt wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Uit 1929 dateert de naam Algemene Kunstzijde Unie- Tevens kwam toen de samenwerking met de Vereinigte Glanzstoff Fabriken A.G. tot stand. De algemene economische crisis in het jaar 1929 bracht de gehele rayonindustrie in een moeilijke positie. Het sterk dalende prijsverloop noopte tot een drastische ver laging van de kostprijs en dank zij een sterk doorgevoerde rationalisatie was de kostprijs in 1936 nog maar 33 pet. van die van 1929. De rationalisatie bracht een ont slag van arbeidskrachten teweeg. Van de 8000 arbeiders, die in de fabrieken in 1929 werkten, bleven er in 1931 amper 4000 over. De arbeidsbesparende methodes hadden tot gevolg dat ven 5600 meisjes, die in 1929 er haar brood verdienden, er in 1938 nog en kele honderden ovei waren. De AKU heeft in de crisisjaren bewezen dat zij door om schakeling haar bestaan kon verzekeren, een niet geringe prestatie wanneer men bovendien leest dat na Japan en Italië, Nederland in 1937 zich wist te handhaven als derde grootste land in wereldex port van kunstzijdegarens. In die crisis jaren is de samenwerking tussen de AKU en de HKI gegroeid. Tijdens de oorlog draaide men in Arn hem en elders, zo goed mogelijk door. Een jaar na de rampzalige tiende mei 1940 werd de maatschappij tot stroverdeling Sove opgericht, omdat men wist welke mogelijkheden in stroverwerking zaten. De Sove-fabriek in de Kleefse waard zou de grondstof leveren, zij het met een kleine produktie, om een rayonvezelfabriek te voorzien van stoffen die door stagnatie in het vervoer van overzeese textielproduk- ten moeilijk verkrijgbaar waren. Te Utrecht werd het laboratorium voor funda menteel wetenschappelijk onderzoek voor cellulose opgericht. De naam „enkalon" deed intrede. Ir Van Schaik dié in 1941 de op 66- iarige leeftijd heengegane prof. ir. I. P de Vooys opvolgde, wist met tact het bedrijf te leiden. Aan zijn leiding is het mede te danken dat de fanatici van het Arbeids front tenslotte nagenoeg geen belangrijke manoeuvres konden uitrichten. De AKU had de loffelijke reputatie dat men er „goed kon zitten", zelfs als onderduiker, waarvan er meer dan één onderdak vond in de fabrieken- Het bestuursapparaat werd gedeeltelijk geëvacueerd; er waren nooduitkeringen van lonen. Men hielp de leden van 't per soneel en hun gezinnen; men stichtte het Nederlands Administratie bureau Kunst zijde en Kunstvezels Totdat op 24 septem ber de poorten moesten worden gesloten, toen de vijand, geschrokken van de opruk kende geallieerde macht, mensen aan het werk zette voor de verdediging van Rijn en IJsel. Wat na de oorlog was overgebleven was: vernieling, puin. Wat men te doen had was de schare verstrooide AKU-mensen weer bij elkaar te brengen. Men ruimde puin, men herstelde, men ging in grote eendracht aan het werk, aan de Kleefse Waard aan de Vosdijk, overal. In septem ber 1945 was men herbegonnen en het ge hele herstel heeft een spectaculair verloop gehad. Toen men een claim voor oorlogsschade van 17 miljoen had ingediend en toen men de trieste balans van alle materiële schade had opgemaakt, kwam men tot de dramati sche conclusie, dat bijna 40 pet van de produktiecapaciteit in de Nederlandse AKU was vernietigd. Anfper twee jaar later overtroffen de Nederlandse bedrijven zelfs het vooroorlogse produktieniveau. Hoe snel het algehele herstel is verwe zenlijkt blijkt uit het nuchtere feit dat het aantal fabrieken in de jaren van 1946 af is gestegen van 26 tot 35, met een personeels- groei van 30.000 in 1947 tot 53.000 in 1960. Het is mr. J. Meynen geweest, die na het neerleggen van de portefeuille van Oorlog in 1946 bij de AKU in dienst kwam en de basis legde voor de uitbouw van de AKU tot een grote chemische industrie. Het stre ven om artikelen op de markt te brengen, die buiten de textielindustrie worden af genomen, gelukte volkomen: een succes volle politiek van risicoverdeling die de positie van bet concern sterk heeft ver stevigd. De tweede wereldoorlog had echter voor het concern nog veel verder gaande gevol gen. De VGF-groep verloor de controle over de fabrieken te Elsterberg en Tannen- berg in het huidige Oostduitse gebied, en over bedrijven te Breslau en Sydowsaue, die onder Poolse invloed kwamen. De contacten met de VGF-dochtermaat- schappij te Lobositz in Tsjechoslowakije en met de Erste Osterreichische Glanzstoff- Fabrik A.G. te St. Polten werden eveneens verbroken. Met deze laatste onderneming kon de AKU achter in 1955 de banden her- stellen na het staatsverdrag tussen Oosten rijk en de vier grow mogendheden en de terugkeer van St. Polten onder Oostenrijks bestuur- Hoewel de ENKA (AKU) door Neder landers was opgericht, hal de i.elangenge- meenschap met de VGF een belangrijke Duitse deelneming in het aandelenkapitaal van de AKU ten gevolge, die in de jaren na 1929 daalde, maar gedurende de tweede wereldoorlog to&aam Tengevolge van de door de geallieerde staten ten aanzien van Duits bezit getrof fen maatregel gingen voor het concern de deelnemingen verloren in twee van de in de Vereniade Staten gevestigde fabrieken, namelijk North American Rayon Corpora tion en American Bemberg Corporation. De AKU is in de vijftig jaar van haar bestaan gegroeid van een klein plaatse lijk bedrijf met een paar honderd werk nemers tot een wereldconcern waarin duizenden een werkkring hebben gevon den. Er zijn thans 35 AKU-bedrijven verspreid over acht landen, waarvan de meeste zich nog steeds bezighouden met de produktie van rayon, het artikel dat de AKU groot gemaakt heeft. Alleen in de Verenigde Staten, waar de dochter American Enka werkt, heeft het concern 6.000 mensen in dienst verspreid over vijf maatschappijen. De vestiging in Lowland (South Carolina) is de grootste met 2.800 man personeel. In 1933 produ ceerde dit bedrijf tien miljoen Engelse ponden aan kunstzijde, thans is die pro duktie vertienvoudigd. Maar American Enka is het produktenassortiment aan het uitbreiden en men is overgegaan op de fabricage van draad en kabel, waartoe twee bestaande Amerikaanse ondernemin gen in het concern zijn geïntegreerd. Maar ook dichter bij huis hier in Europa vindt men treffende voorbeel den van wat bekwaamheid, visie en door zettingsvermogen der AKU-leiders ver mochten tot stand te brengen. Daar is de Duitse tak de Vereinigte Glanzstoff Fabri ken A.G., waarvan de AKU 75 pet. van het kapitaal in handen heeft, ter waarde van Dm 114.375.000. De wijze waarop de AKU dit oorspronkelijk Duitse bedrijf in de cri sis van 1929 heeft verworven is een staal tje van geniaal koopmanschap. De VGF beleefde in die dagen een malaise, maar toch durfde dr. Fentener van Vlissingen de met grote schranderheid uitgevoerde transactie van de omzetting van aandelen ENKA in die van AKU, waarin de Ver einigte Glanzstoff werd opgenomen, aan. VGF bezat in die dagen zes viscosefabrie- ken en het Bemberg-concern en enig risico nam men dus wel. Thans werken er in Duitsland 75.000 man.... Iets meer naar het oosten vinden we in St. Pölten in Oostenrijk der Erste Oster reichische Glanzstoff Fabrik, waarvan AKU Plooihoudende rokken, kreukvrije pak ken, no-iron dassen, pakken, pantalons enz., alles van terlenka. Krimpvrij en gemakkelijk wasbaar, motvrij en niet- strijken dat zijn voorname eigen schappen van terlenka. De vezel werd in 1955 in Engeland ontwikkeld. Advertentie everhemden no-iron en sanfor vanaf 10.50 weekenders een grote collectie in diverse tinten en dessins, vanaf12.90 sokken en ankiets vanaf 1.95 weekend shawls zelfbinders 5.95 5.95 voor een grote keus Dameskousen en sleepkabels, overhemden en visnetten, ondergoed en brandslangen, voor al deze artikelen dient Enkalon, de Nederlandse nylon, als grondstof. De ver scheidenheid van deze opsommingen bewijst wel, dat dit synthetische garen over zeer vele en goede eigenschappen beschikt. Deze nylon wordt gemaakt uit. steenkool, voor de leek ongetwijfeld een vreemd verschijnsel. Ziet men de ragfijne kousen, de helderwitte blouses en de lichte regenkleding, dan kan men zich immers maar heel moeilijk voorstellen dat de zwarte Limburgse steenkool hiervoor de grondstoffen leverde. De staatsmijnen doen echter een deel van het werk en verkopen aan de Enkalon- fabriek van de Algemene Kunstzijde Unie te Emmen het zogenaamde caprolactam, een witte, schubachtige stof, die uiterlijk een beetje op de soda lijkt. In Emmen fabriceert men door middel van een ingewikkeld procédé de textiel- en technische garens, die na op een cone gewikkeld te zijn, in dozen naar het cen trale magazijn in Arnhem worden ver zonden. De meest bekende en doeltreffend ste eigenschappen van Enkalon zijn het snel drogen, het niet krimpen en het kreuk herstellen. Strijken kan worden overgesla gen. Tevens heeft het weefsel weerstand tegen insekten en is lichtbestendig. Het technische garen wordt voor de meest uit eenlopende artikelen gebruikt. Parachutes, autobanden, vlaggen, verkeerspolitie- jassen, touwen en sleeptrossen, sleepka bels en zandzakken kunnen alle met groot succes van Enkalon gemaakt worden, ter wijl ook overalls van Nederlandse nylon grote voordelen bieden. Dekzeilen van En kalon worden waterdicht gemaakt, door een laag rubber of plastic op te brengen. Zware kwaliteit doek dient tevens voor op blaasbare magazijnen, opvouwbare boten en grondzeilen. Bij het afsluiten van de Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten wordt gebruik gemaakt van Enkalon-zandzakken, die een grote weerstand tegen rotten heb ben. Deze eigenschap is ook van groot be lang bij visnetten, sleepkabels en harpoen- lijnen. Tenslotte zijn Enkalon luchtpost- zakken door het lage gewicht eveneens zeer economisch. In de sportwereld is Enkalon geen on bekende. Om enkele voorbeelden te noe men: tenten, worstelmatten en fietstassen worden van dit kunstmatig vervaardigde weefsel gemaakt. De vraag of katoen als tentmateriaal beter is dan Enkalon zal door velen op verschillende wijze beant woord worden daar beide materialen bij zondere eigenschappen bezitten. De Emmense fabriek is ook de leveran cier van Akulon, één van de grondstoffen voor de plastic-industrie. De toepassingen van deze stof zijn langzamerhand onbe grensd geworden. Tandraderen, zowel als hoge damesschoenhakjes, mesheften en scheepsschroeven worden van deze nylon soort gemaakt. Ook de gordijnsleetjes van Akulon veroverden de markt en een min der bekend artikel, paukestokken voor drumbands, is eveneens van Akulon. Uit bovenstaande zal duidelijk geworden zijn, dat het garen, geleverd door de sinds 1952 in gebruik gestelde Emmense fabriek een veelomvattende plaats in ons leven heeft ingenomen. Ook sponsen „Haal de Enka-spons er over!" Dat is een bekende slagzin ook geworden. In 1947 begon men in de Enka-fabriek in Ede met de sponsenfabricage, aldus ons land in de gelegenheid stellend miljoenen guldens aan deviezen, die anders aan natuurspon- sen besteed hadden moeten worden, uit te sparen. Reeds voor de oorlog, bestond er een methode om kunstmatig „viscosespon- sen" te fabriceren, maar die waren duur der dan natuursponsen en maakten toen dan ook geen opgang bij de doorsnee zui nige huisvrouw. De oorlog heeft de rollen echter omge keerd. Door ziekte in de sponsenbedden, zullen verschillende gebieden jarenlang geen goede sponsen meer opleveren en zijn de prijzen van 't natuurprodukt sterk gestegen. Viscosesponsen zijn nu in ver houding veel goedkoper, zodat er alleen al in ons land per jaar miljoenen worden verkocht. De viscosesponsen hebben veel poriën, waardoor zij dertig keer hun eigen gewicht aan water op kunnen nemen. 76 pet der aandelen bezit. Het is de enige layonfabrik in Oostenrijk, die echter met felle buitenlandse concurrentie te kampen heeft. Er werken 1450 mensen onder Ne derlandse leiding. Pas in 1955 nadat het staatverdrag met Oostenrijk tot stand ge komen was kreeg AKU weer zeggenschap over dit bedrijf, waarin sindsdien 50 mil joen is geïnvesteerd. Er wordt 2.300 ton textielrayon en 3.000 ton autobandenrayon jaarlijks voortgebracht. Cellofaan Ook in Italië is AKU vertegenwoordigd. Uiteraard, zou men bijna zeggen, in het land waar de textielindustrie zo een hoge vlucht heeft genomen. Maar de Italo-Olan- dese Epka te Palestro, provincie Pavia, produceert sinds 1930 geen rayongaren meer, dochcellofaan. In 1932 twin tig ton per maand, thans 240 ton en men gaat de produktie verdubbelen. Men werkt in verhouding met weinig arbeidskrachten, slechts 450 man, hetgeen des te opvallen der is gezien het enorme fabriekscomplex en de reusachtige machines. Scala is afnemer Dan onderhoudt de AKU nog goede re laties met Pirelli, de autobandenfabriek die zelf in de behoefte aan garens voor ziet en daarbij technische hulp uit Arn hem krijgt. Daarnevens heeft AKU belan gen (33 pet en nog via de VGF) in het bedrijf te Gozzano aan het meer van Orta, waar koperrayon wordt geproduceerd. Er wordt het bekende Bemberggaren ge maakt speciaal voor de voering van he renkleding bestemd, maar ook de Scala te Milaan is een goede afnemer In Spanje is het de Seda de Barcelona die voor AKU het rayon trekt, een bedrijf waar 2.000 man werken en dat een van de oudste dochters is. Dat men ook in Spanje met zijn tijd meegaat bewijst het feit dat de Seda thans is overgegaan tot de pro duktie van polyesters, een der bekende plastics. Engeland Ook in Engeland vindt men de naam Enka en wel te Aintree nabij Liverpool. De AKU heeft 55 pet van het kapitaal van de British Enka in handen. Reeds vroeg zag men in Arnhem in, dat men in Groot- Brittannië een vestiging zou moeten heb ben als men wilde concurreren, want het hoge invoerrecht pnaakte invoer praktisch onmogelijk. In 1926 werd het bedrijf ge opend. Thans is het een belangrijke indus trie met 2.750 werkkrachten. Ook hier zijn de voornaamste produkten kunstzijden ga rens en autobandenrayon Binnenkort wordt ook cellofaan geproduceerd. Te An- trium in Noord Ierland maakt een ander bedrijf van British Enka nylon, op het ogenblik nog met 750 mensen maar het ligt in de bedoeling het bedrijf uit te brei den tot er 2 000 emplooi zullen vinden Typerend voor de goede sfeer van de En- ka-bedrijven is dat daar praktisch nooit gestaakt wordt en dat zegt wat, als men weet hoe het stakingsmiddel in Engeland gehanteerd wordt Wij deden in het bovenstaande geen moeite om volledig te zijn, maar hopen een indruk te hebben gegeven van de om- van van het AKU-rijk. Een concern dat nog midden in een zeer dynamische ont wikkeling staat en welks leiders voortdu rend diligent zijn op nieuwe mogelijkhe den in produktie en afzet. Een concern dat een levende getuigenis is van wat onder nemerschap in de ware zin des wöords vermag. Bij AKU kan men met genoegen op de afgelopen halve eeuw terugzien, on danks de sombere perioden die er zijn ge weest, maar waardoor men zich te Arn hem en elders met kracht heeft weten heen te slaan. In 1925 bracht Prins Hendrik een bezoek aan het ENKA-bedrijf te Ede. Hij loopt hier (met bolhoed) over het terrein in gezelschap van stemmig uitgedoste directieleden. Jacques Coenraad Hartogs, geboren 30 november 1879 te Rotterdam en overleden te Bazel op 6 mei 1932: dus op een leeftijd van nog geen 55 jaar, was een man met een enorme vitaliteit, met een blik die ver in de toekomst zag. Een scherpzinnig den ker, begiftigd met een scheppende fantasie. Een mens die risico's durfde te nemen, een handelsman en een mensenkenner bij uit nemendheid. Als zoon van een Rotterdams handelsman kwam hij al vroeg in aan raking met het zakenleven. De jonge Har togs ging eerst naar de h.b.s., later naar de Gemeente-Universiteit van Amsterdam, om scheikunde te studeren en deed op 14 mei 1907 doctoraal examen. Zijn vader was reeds in aanraking ge komen met een bekende Engelse firma, namelijk Samuel Courtauld, die in Coven try een kunstzijdefabriek had geopend, waar werd gewerkt volgens een viscose- procédé. Hartogs zoekt tijdelijk een betrek king als leraar bij de gemeentelijke h.b.s. te Amsterdam, maar de schoolsfeer moet hem niet hebben gelegen. Een jaar later bekroont hij zijn studie met een promotie bij prof. dr. A. F. Holleman op dissertatie, getiteld: „Quantitatief onderzoek over de nitreering van aniline en form-, aceet- en benzanilide". Getuigend van een heldere geest waren ook de toegevoegde stellingen. Zo stelde hij in de veertiende stelling vast, Dr. J. C. Hartogs, stichter van de AKU. dat „vakverenigingen van fabrikanten laboratoria behoren op te richten tot het doen van onderzoekingen ter verbetering van de fabricage-procédé'S". De kunstzijde was nog in haar ontwikke lingsstadium; de weter chappelijke vorde ringen in de loop van amper 50 jaren heb ben uitgewezen, welk een enorm terrein kon worden veroverd. De jonge doctor zag perspectief in de kunstzijdefabricage. Het is simpel gezegd, maar de .verwezenlijking van zijn plannen is niet gemakkelijk geweest. Hij koos Arn hem omdat hier gemakkelijk' terrein was te krijgen. "Hij" zond in 1910 een circulaire aan mensen waarvan hij dacht, dat zij wel belangstelling .zouden hebben voor een industrie, waarvan hij de contouren al moet hebben gezien. De propagandistische inhoud van deze circulaire is typerend voor de tijdsomstandigheden. „Kunstzijde kan men. gebruiken voor dameskleding stoffen en garneringen voor gloeikous jes en gordijnen", schreef hij, wijzend op de gestegen vraag naar kunstzijde, op de prijs, op het Duitse afname-gebied. Zo begon hij Op 8 mei 1911, een historische datum, wordt de oprichtingsakte gepasseerd. Dr. Hartogs startte met een oprichtings kapitaal van ƒ240.000 enbegon. Hij had een waagstuk ondernomen, twee jaar later had de doctor overwonnen: de stich ter van de latere AKU liet de fabriek gun stig draaien. Wie zijn handelsactiviteiten leest, leest een boeiende roman, een boek van iemand wiens inzichten dikwijls wer den geleid door een bijna nimmer falende intuïtie. Hij zag en overzag situaties, hij incasseerde tegenslagen, maar hij bleef sterk staan. „De onrust zat hem in het bloed, hij bouwde en brak", zo is van hem gezegd, maar het was altijd een bouwen om de industrie uit te breiden. In het licht var: de spreidingspolitiek van de AKU kan o.m. ook de uitbreiding van de cellofaanproduktie worden gezien. Het artikel wordt al sinds 1932 geprodu ceerd bij de Duitse concern-onderneming J. P. Bemberg en bij Italo Olandese Enka, waar de capaciteit nog steeds groeiende is. Nu is echter ook in Nederland te Breda in (1957) een cellofaanfabriek in gebruik genomen en bij British Enka is momenteel een fatbriek in aanbouw. Verder levert de AKU sinds 1950 een stijgende hoeveelheid nylonkorrels (akulon) als grondstof voor de plastic- of kunststof- fenverwerkende industrie. Een derde voorbeeld van belangrijke uit breiding buiten het textielgebied vormt de inbedrijfstelling te Arnhem in 1959 van een fabriek voor synthetische rubber voor spe ciale doeleinden; deze zich snel uitbreiden de onderneming werd door de AKU samen met de Amerikaanse B. F. Goodrich Com pany opgezet. Belangrijk in dit verband is het in 1960 door de AKU genomen besluit om in Ne derland samen met het Amerikaanse Pitts burgh Plate Glass-concern een gemeen schappelijke onderneming te stichten voor de produktie van glasgaren en glasvezel, onder meer als versterkingsmateriaal voor plastics. Andere produkten op het programma van de Nederlandse fabrieken zijn nog: viscose-sponsen (sinds '47), carboxy- me thyl- cellulose voor de petroleum- zeep en levensmiddelenindustrie (sinds 1948) en strocellulose voor de papierindustrie (sinds 1952). Ook de American Enka zette een stap op nieuwe gebieden door de overneming in 1958 en 1959 van twee ondernemingen, die met plastic beklede draad en kabel bene vens isolatiemateriaal produceren voor elektrotechnische toepassingen. De Erste Osterreichische Glanzstoff-Fabrik begon in 1961 met de vervaardiging van syntheti sche verf voor de bescherming van bouw werken. Het laat zich aanzien, dat de spreiding van het produktieprogramma der AKU zich ook in de komende jaren zal voort zetten. Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 19