M Rebelse Bretonse boeren blokkeren de wegen Werkgevers „klein metaal" tegen loon voorstellen Vakraad hamol weer vandaag HET WEER Bromfietser in Haarlem dodelijk verongelukt FLEXA Voor Foto-Vaders Minister Luns is oververmoeid Voorlopig geen nieuwe onderhandelingen Nederlander in Leopold- stad gearresteerd Gezag van de staat wordt ondermijnd Friese dorpen schrijven opnieuw aan minister Drie lichamen geborgen uit „Fridtjof Nansen Explosies in Zuid-Tirol duren voort Eerste steentrein uit België in Velsen-Noord aangekomen o t o f |f DONDERDAG 15 JUNI 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEING 46e JAARGANG NUMMER 187 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C, van der je Vooreerst absolute rust De landingsrechten Het woord is aan TELEGRAM AAN STAATSSECRETARIS Droog Aan het strand: VADERDAG BECKERING handschoenen NYLON REGENJASSEN Concessies In de krant van heden: Weerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 13 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 9, 15 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5,7, 9 In de Vishal en op zee9 Horen en Zien 11 Film 11 Kunst 11, 13 Panda en andere beeldverhalen 17 Feuilleton 17 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's kwalitèitsverf i i IJmuider Courant Minister Luns, die gistermiddag tijdens de zitting van de Tweede Kamer plot seling onwel werd en naar het ziekenhuis werd vervoerd, is weer thuis. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld dat de minister een flauwte heeft gehad tengevolge van oververmoeidheid. Na het onderzoek in het ziekenhuis kreeg minister Luns toestemming naar huis te gaan, waar hij voorlopig absolute rust zal moeten houden. De behandelende geneesheer heeft ver klaard dat de ongesteldheid niet van ern stige aard is. Gedurende de ziekte van minister Luns zal minister-president De Quay als minis ter van Buitenlandse Zaken ad interim optreden. Later werd bekend gemaakt dat mr. Luns het naar omstandigheden zeer goed maakt. Hij heeft zich vanochtend voor een controlerend onderzoek naar zijn arts be geven. WASHINGTON Hoewel onmogelijk is te voorspellen of Nederland succes zal hebben in de luchtvaartbesprekingen te Washington, kan althans worden gemeld, dat het diepgaande gesprek, dat de Neder landse delegatieleider Stijkel een week ge leden met de onderstaatssecretaris Martin heeft gevoerd, voor het Stade Department aanleiding is geweest de hele zaak nog eens grondig onder de loep te nemen. Deze hernieuwde studie is thans aan de gang. Het zal nog wel enige dagen duren, voor dat het resultaat daarvan zal blijken. Gisteren deelden wij reeds mee, dat de Pan American World Airways, de groot ste concurrent van de K.L.M., bij de Civil Aviation Board een klacht heeft ingediend tegen de Nederlandse maatschappij. In Amerika bezit de C.A.B. wettelijke be voegdheden en de K.L.M. zal zich tegen de formele aanklacht, dat zij de bilatera le overeenkomst schendt, binnenkort moe ten verweren. Officieel zou de K.L.M. zelfs binnen vijf dagen moeten reageren, doch de Nederlandse maatschappij heeft thans veertien dagen uitstel gevraagd. Al gemeen is bekend, dat de C.A.B. nauwe relaties onderhoudt met de Amerikaanse maatschappijen. Vandaar dat men deze in stantie moeilijk een aantrekkelijk tribu naal kan noemen voor een buitenlandse concurrent. LEOPOLDSTAD (Reuter) Volgens betrouwbare kringen in Leopoldstad heb ben de Kongolese autoriteiten de Neder lander Sjoerd Rodermond gearresteerd. Ooggetuigen verklaarden, dat de heer Ro dermond, een medewerker van de N.C.R.V, dinsdagmorgen onder gewapende geleide uit het Stanley-Hotel, in het centrum van Leopoldstad. werd weggevoerd. Hij reed weg in zijn eigen auto, in gezelschap van een ambtenaar van de Kongolese veilig- heidsdeinst en een gewapende politieman. De Nederlandse ambassade in Leopold stad deelde mede er nog niet in te zijp geslaagd zijn invrijheidstelling te verkrij- H. de la Motte: Het ogenblik van onze geboorte was voor ons allen een doodvonnis gen. Men vermoedt, dat de heer Roder mond in de Makala-gevangenis wordt vast gehouden. Van de zijde der Kongolese autoriteiten is nog geen reden voor zijn aanhouding opgegeven, doch genoemde kringen in Leopoldstad menen dat zij verband houdt met een bijeenkomst van de Loemoembis- tische jeugdorganisatie Jeunesse Loemoem ba, welke Rodermond op maandag jongst leden heeft bijgewoond. Amsterdam heeft zijn lichtjes weer ontstoken. Gezicht op de Amstel en de Magere Brug in toeristen-floodlight. De inwoners van de om de vliegbasis Leeuwarden gelegen dorpen Jelsum, Corn- jum, Marssum en Engelum die op 7 no vember van het vorig jaar een protestac tie hielden tegen de voorgenomen uitbrei ding van de vliegbasis Leeuwarden, heb ben zich opnieuw met een brief tot de minister van Defensie gericht. Zij verzoe ken de minister maatregelen te nemen voor een afdoende beveiliging van de dorpsbevolking tegen het gevaar en de overlast van de landende en startende straaljagers. De commissie van initiatief uit de dorps- bevolking betreurt het dat de ministei geen gevolg heeft willen geven aan de uitnodiging om een onderzoek te doen in stellen naar het gevaar en de overlast die de straaljagers veroorzaken. De te Leiden gevestigde Federatie van Werkgeversorganisaties in de Kleine Metaal nijverheid heeft in een telegram aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid medegedeeld dat zü, kennis genomen hebbende van de loonvoorstellen van de Vakraad voor de Metaalindustrie, van oordeel is dat onder de huidige omstandig heden een loonsverhoging in de metaalindustrie ernstige spanningen zal oproepen in andere bedrijfstakken en dat met name de kleine metaalnijverheid in een dwang positie zal worden gebracht. De federatie verzoekt de staatssecretaris bij zijn beslis sing over de voorstellen van de vakraad rekening te houden met vermelde faetoren. De federatie van werkgeversorganisa ties in de kleine metaalnijverheid treedt op namens het automobiel- en garagebe drijf, het carosserie- en wagenbouwbe drijf, het centrale verwarmings bedrijf, het elektrotechnisch installatiebedrijf, het galvano-technisch bedrijf, het isolatiebe drijf, het loodgieters- en fittersbedrijf. het rijwielkleinbedrijf en het. smeden-, con structie- en machinebedrijf. In de kring der werkgeversorganisaties in de metaalindustrie heeft men, zo ver klaarde men ons desgevraagd, met veront waardiging kennis genomen van dit tele gram. In deze vraagt men zich af, of de federatie „klein metaal" wel op de hoogte is van de gedifferentieerde loonpolitiek, die het elke afzonderlijke bedrijfstak in 71 Advertentie is er altijd wel wat bij Uw fotohandelaar KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) Op de brug in de Haagseweg, over de Schipholweg bij Amsterdam zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De ene wagen bleef totaal vernield bij de brug staan, de andere schoot door het hek van de brug en kwam vernield op de eronder gelegen Schip holweg terecht. De bestuurder van de sportwagen stapte ongedeerd uit zijn auto. Twee inzittenden van de andere wagen werden gewond Advertentie Verwachting tot morgenavond: Droog weer met later enkele wolkenvelden. Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofzaak uit zuidelijke rich tingen. Volledige weerrapporten op pagina twee Klein hogedrukgebied geeft ook morgen nog goed strandweer met iets hogere temperatuur. Matige zuidelijke wind. Overdag ongeveer 20 gr. C. Zeewater 14 gr. Vooruit zichten: Storingsfront boven de Britse Eilanden blijft naar het oos ten trekken waardoor tegen het weekeinde wisselvallig. Woensdagavond om tien voor zeven is de zeventienjarige tegelzetter R- IJpema, Leidsestraat 84, Haarlem, op de hoek van de Kleine Houtstraat en de Gedempte Oude Gracht in Haarlem op zijn brom fiets door een auto dusdanig ernstig aan gereden, dat hij op weg naar het Grote Gasthuis aan de gevolgen is overleden. De heer IJpema kwam uit de Kleine Houtstraat op het moment dat voor hem van links een auto, bestuurd door een ne gentienjarige ios arbeider uit Haarlem, het kruispunt naderde, aan welke auto hij geen voorrang heeft 'verleend. De politie heeft de auto in beslaggenomen. De verkeers politie in Haarlem vraagt getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. Op de rijksweg Amsterdam-Den Haag ter hoogte van het viaduct in Wassenaar is de 62-jarige mevrouw J. M. Klazinga- Peels uit Den Haag dodelijk verongelukt. Mevrouw Klazinga wilde oversteken en werd aangereden door een bestelwagen Zij was op slag dood. De vierjarige Bennie Diks is in de Lo- rentzstraat in Roosendaal door een vracht auto overreden. Het jongetje kwam uit de kleuterschool en rende tegen een vracht auto op. Het kind werd door een achter wiel overreden en was op slag dood. De 13-jarige Chaim Frits Elzas uit Breu- kelen, is na een verkeersongeluk in Utrecht in het academisch ziekenhuis overleden. De jongen wilde bij het verwisselen van fietspad op de Amsterdamsestraatweg oversteken en merkte een naderende auto niet op. overeenstemming met de door de regering vastgestelde spelregels mogelijk maakt zelfstandig de loonvorming te bepalen. Wanneer de werkgeversorganisaties in de metaalindustrie zich, op basis hiervan en in volledige overeenstemming met de werknemersorganisaties, vóór een her ziening van de lonen hebben uitgesproken, moet het als een onverantwoorde inmen ging worden beschouwd wanneer vanwege een andere bedrijfstak ten aanzien hier van pressie op de regering wordt ge oefend. Uit het KLM-toestel „Fridtjof Nansen dat op 30 mei voor de kust van Portugal in zee is gestort, zijn drie lichamen ge borgen. De woordvoerder van de gezamenlijke commissie van onderzoek heeft meege deeld dat de resten in de buurt van het wrak op de zeebodem zijn gevonden. Ze zijn voor onderzoek naar Lissabon overge bracht. De duikers hebben nog meer delen van het toestel aan de oppervlakte gebracht, maar er zijn geen grote stukken bij. In Lissabon zijn twee Amerikaanse lucht vaartdeskundigen aangekomen om hun diensten aan te bieden aan de Portugees Nederlandse commissie van onderzoek. Het zijn ook Amerikaanse duikers van het on- derzeebootbergingsvaartuig „Petrel" ge weest die de juiste plaats van het wrak van de „Fridtjof Nansen" hebben vastge steld. De duikers zullen proberen stalen kabels aan de romp van de „Fridtjof Nansen" te bevestigen, waarna de „Petrel" en de „Fogo" zullen proberen het wrak op te trekken. Slagen zij hierin, dan zal het naar Lissabon worden gebracht om te zoeken naar de oorzaak van de ramp. De bergingsautoriteiten hopen met de operatie in twee of drie dagen klaar te zijn. Het onderzoek zou volgens een lid van de Portugese commissie van onder zoek „één tot zes maanden, misschien zelfs langer" duren. i BOLZANO (UPI) Voor de vierde ach tereenvolgende dag hebben zich vandaag in Alto Adige (Zuid-Tirol) ontploffingen voorgedaan. De eerste explosies deden zich voor, kort nadat de burgers in Trento per regeringsdecreet was gelast eventuele in hun bezit zijnde wapens binnen drie da gen in te leveren. Twee ontploffingen in het dorp Cermes (Tscherms) deden kort na een uur van morgen de mensen uit hun bed opschrik ken. De politie zocht de omgeving uren lang met zoeklichten af, maar vond geen spoor van de daders. Seinpalen boven het dorp werden beschadigd. Dit was ook het geval enkele uren later langs de weg die leidt van Sinigo naar Maia Bassa. Advertentie natuurlijk HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 ^AMSTERDAM - DEN HAAG Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TËL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent) PARIJS. De rebelse boeren van Bretag- ne, die vorige week des nachts, zonder geweld de stad Morlaix „veroverden" en die plaats een halve dag in handen hiel den, hebben gisteren een ander middel te baat genomen om de regering in Parijs hun verregaande ontevredenheid over de lage aardappelprijzen te betuigen. Onmid dellijk, nadat zij gisterochten hun koeien, nog iets vroeger dan gewoonlijk, gemol ken hadden, zijn ze ten getale van ette lijke honderden, bomen en telefoonmas- ten te lijf gegaan, om die vervolgens dwars over de spoorwegrails te leggen en zo een der grote lijnen, Parijs-Quim- per, gedurende zeven uren onbruikbaar te maken. Ook de veiligheidssignalen langs de spoorweglijn functioneerden door die in terventie niét meer, maar gelukkig was de machinist van de expres uit Parijs tijdig gewaarschuwd, zodat hij zijn locomotief op het tussenstationnetje van Hennebont tot stilstand kon brengen. Vandaar wer den de reizigers met autobussen, vracht auto's en taxi's zo goed als het ging, doch met een vertraging van vele uren, verder naar hun bestemming gebracht. De vier gendarmes van het plaatsje Hennebont hadden, toen ze de nieuwe sa botage vernamen, nog de euvele moed ge had op eigen initiatief de voorzitter van de plaatselijke Boerenbond als spontane vergeldingsmaatregel gevangen te nemen 'nauwelijks een half uur later was „mon sieur le Président" door zijn collega land bouwers bevrijd, zonder dat de vier gen darmes weer een vinger dorsten uit te steken. Om 12 uur wisten de spoorwegar beiders de rials weer van de vele obsta kels te bevrijden en kon de normale trei nenloop worden hervat. De opstandige boeren hadden zich kort t'e voren van hun barricades onder luid keels zingen van de Marseillaise terugge trokken. nadat ze een vogelverschrikker, waarvan het gelaat wel enige trekken van gelijkenis met dat van de minister-presi dent, Michel Debré, vertoonde, aan een elektrische kabel hadden opgehangen. Ook in andere delen van Bretagne is het gisteren de verdere dag, zacht gezegd, nogal roerig gebleven. Velé straat- en landwegen werden weer met boerenkarren, ploegen en tractoren versperd, obstakels, die pas tegen het heilige melkuur door de boeren zelf zouden worden opgeruimd. Op vele plaatsen werden in stadjes en dorpen voorts hooivorken en sikkels, doch zonder hamers, op trottoirs en muren geschil derd. vergezeld van leuzen, die in onge zouten termen rechtstreeks tegen de rege ring waren gericht. De Bretonse boeren eisen niet alleen hogere prijzen voor hun aardappelen, maar ook de onmiddelijke bevrijding van gearresteerde kameraden, die bij de jongste verkiezingen stembus sen hadden verbrand. Op 22 juni zullen deze brandstichters voor het gerecht moe ten verschijnen. Een veeg teken voor de regering is in tussen wel, dat vele gendarmes weigeren tegen de boeren op te treden. Zo is een •der boereleiders, die in Morlai vorige week een halve dag voor onder-prefect heeft ge speeld nog altijd voortvluchtig, zonder dat hij zich daarom ook maar in het minst hoeft te verdagen. Gisteren werd de man zo nog in een dorpscafeetje gesigna leerd, waar hij opgewekt glaasjes ledigde in gezelschap van een viertal gendarmes. De gewapende arm in Bretagne voelt er dus duidelijk niets voor, zich tegen de boeren te verheffen, zodat de regering gisteren voorzichtig mei de gedachte speelde, speciale veiligheidstroepen of mi litairen naar deze provincie te sturen. De stemming op het Bretonse platteland is echter zo geladen, dat de aarzelingen van de regering, uit vrees voor een nog veel ernstiger uitbarsting zo niet te recht vaardigen, dan toch wel te begrijpen zijn. Nadat gisteravond het eerste steen transport voor de verlenging van de IJmuider pieren in Velsen-Noord was aangekomen, is hedenmorgen een be gin gemaakt met het lossen van de tientallen tonnen wegende stenen uit België nabij de wortel van de noorde lijke IJmuider pier. Inmiddels heeft gisteren eindelijk ook het parlement, dat als natuurlijke uitlaat voor binnenlandse spanningen vrijwel bui ten werking is gesteld, zich over deze hoogst serieuze landbouwcrisis kunnen be raden. De oud-premier, René Pleven, die Bretagne in de Nationale Vergadering ver tegenwoordigt, heeft in een bewogen rede aangedrongen haast te maken met een grondige herziening van de landbouw en de binnenlandse markt. De minister van Financiën en Nationale Economie, Baum- garter, liet daarna doorschemeren, dat Frankrijk de andere landen van de Euro pese Economische Gemeenschap vermoe delijk wil laten weten, dat het tempo van de integratie, speciaal voor landbouwpro- dukten, zal moeten worden afgeremd. De eerste trein met stenen uit België ten behoeve van de verlenging van de IJmuider pieren is gisteravond in Velsen- Noord aangekomen. De trein bestond uit zestig wagons, de lading werd hedenmorgen ter hoogte van de wortel van de Noorder- pier op het nieuwe spoorwegemplacement aldaar gelost. Zoals wij reeds aankondigden, zullen voortaan regelmatig steentransporten uit België in Velsen aankomen. Het transport geschiedt in de avond-en nachturen ten einde het normale treinverkeer niet te ontwrichten. De transporten zullen voort aan van maandag tot en met vrijdag plaats hebben. De zestig wagons van de eerste trein zullen hedenavond ledig naar België te rugkeren. Het eerste transport is niet zonder moei lijkheden verlopen. Toen de uit zestig wagons bestaande trein door de Velser tunnel reed bleek de snelheid onvoldoen de, zodat hij de betrekkelijk lichte helling niet kon halen. De lange steentrein bleef in de tunnel steken en wat de locomotief ook probeerde, het gelukte niet hem weer vooruit te krijgen. Er moest een tweede locomotief aan te pas komen. De machi nist van de locomotief had nog nooit eer der een trein door de Velser tunnel ge reden. Het lossen ging hedenmorgen langzamer dan verwacht werd. Omstreeks het mid daguur was nog geen vijftig percent van de enorme keien gelost. Advertentie EEN PfiODUKT VAN 0E SIKKENS QROEP flip i i 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1