Minister de Pous opent het Internationaal Wolcongres Prof. Wissel ink ziet drie gevaren voor de toekomst DE BEURS Financiën staakt in Italië Kwesties over verdrag niet zo ernstig BMC-deskundigen bezoeken Borgward Hogere uitkering van Moeara Enim Prijs van koelkasten moet omlaag Israel komt met tweede ontwikkelingslening Critiek van voorzitter op het regeringsbeleid SCHEEP VAARTBERICHTEN Motie van wantrouwen tegen Jouwe en De Rijke DONDERDAG 15 JUNI 1961 21 Geen salaris, pensioen of loterij Duitse mening: Begin juli gesprek over verdrag met Duitsland Philips krijgt opdracht van Sierra Leone Produktschap Zuivel: Hogere cijfers voor het levensverzekeringsbedrijf Prins Bernhard beschermheer Augto Dutch Trade Council Kort economisch nieuws Middenstandscongres Het pond blijft zwak op termijnmarkt my, In aanwezigheid van Prins Bernhard heeft drs. J. W. de Pous, minister van Eco nomische Zaken, hedenmorgen in de Ridderzaal te Den Haag het dertigste Internatio nale Wolcongres "geopend. In zijn toespraak tot de ruim tweehonderd gedelegeerden uit achttien landen zei de minister onder meer: „Bij de ontplooiing van hun activitei ten kunnen de producenten van wollen stoffen vertrouwen putten uit de wetenschap, dat de consumenten in het algemeen aan wol en wolprodukten een hoge waardering zijn blijven toekennen". Volgens de minister is het de taak van handel en industrie deze goodwjll te gebruiken en zo mogelijk verder uit te bouwen. „Het is verheugend te zien," aldus de minister, dat de wolindustrie deze vraag stukken onbevreesd tegemoet treedt en dat stappen worden genomen om de positie van deze bedrijfstak te versterken. „Naar mijn mening is vooral de bereidheid noodzake lijk zo nodig te breken met traditionele methoden," zo zei de minister. Hij besloot zijn rede met de Internationale Wol Orga nisatie lof toe te zwaaien voor de activi teiten, die een bemoedigend voorbeeld zijn van industriële initiatieven, waartoe vol gens de minister onder meer behoort de reeds gebrachte uniformiteit in regels en gebruiken in wolhandel en -industrie. Drie gevaren Prof. dr. J. Wisselink heeft een inlei ding gehouden over de concentratie in de wolindustrie. Hij ging hierbij eerst na de invloed van enkele belangrijke structuur verschuivingen bij de positie op lange ter mijn der wolindustrie. Als eerste veran dering noemde prof. Wisselink de intense strijd om het aandeel in „de consumenten gulden". De textiel ondervindt in deze strijd veel concurrentie van radio, t.v., de bromfiets, grotere vakantiebestedingen, en zovoorts. Een beslissende factor achtte de hoogleraar een lage eindprijs van het tex tiel op de toonbank. Een tweede belangrijke structurele ver andering noemde hij de sterk gestegen ka- ROME (UPÏ) Tengevolge van een sta king onder de zestigduizend ambtenaren van het Italiaanse ministerie van Finan ciën zijn de staatspensioenen deze maand niet uitgekeerd en bestaat de mogelijkheid dat de twee miljoen ambtenaren a«an het einde van de maand geen salaris zullen krijgen. Voor de gewone man is het nog het erg ste dat de wekelijkse staatsloterij is uit gesteld, iets wat alleen tijdens de oorlog of bij nationale rampen is voorgekomen. Voor de staat betekent het uitstel van de staatsloterij een inkomstenderving van ongeveer 500 miljoen lire. In het centrum van Napels doen organisatoren van illega le loterijen gouden zaken. Een week al zijn de ambtenaren op het departement van Financiën in staking. Zij wensen een reorganisatie van het promo tiesysteem en salarisverhoging. Verscheidene Italianen die staatspensioe nen krijgen hebben zich tevergeefs bij de postkantoren vervoegd. De betalingsorders waren niet gereed. In regeringskringen in Bonn heeft men verklaard, dat men de meningsverschillen tussen Nederland en Duitsland over het kortgeleden tot stand gekomen verdrag ter regeling van alle nog openstaande kwes ties, niet zo ernstig opvat. Men verwacht, dat de besprekingen hierover de volgende maand zullen worden hervat. Met de Ne derlandse ambassadeur in Bonn. Het moeilijkste punt acht men de kwes tie van het eigendomsrecht van het aard gas. In het Eems-Dollart-gebied. De West- duitse F.D.P., de Vrije Democratische Partij, heeft gisteren geëist, dat de re gering nieuwe besprekingen met Den Haag zal voeren, daar naar haar mening de Westduitse regering totnogtoe het West- duitse standpunt niet voldoende naar vo ren heeft gebracht. Verslagtermijn verlengd De bijzondere commissie ter voorberei ding van de behandeling van^iet wetsont werp tot goedkeuring van het Nederlands- Duitse Verdrag heeft verzocht de termijn binnen welke zij haar voorlopig verslag zou moeten uitbrengen, tot het einde van de zitting 1960-1961 te verlengen. Dit ver zoek is gisteren in de vergadering der Tweede Kamer aan de orde gekomen. De C.P.N.-fractie zal in kennis worden ge steld van de stukken. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in antwoord op een vraag meegedeeld, dat het Nederlands-Duitse gesprek over de AKU en de concessies in de Eemsmon- ding begin juli zal worden gehouden. Deze kwesties houden, zoals bekend, verband met het vorig jaar getekende Nederlands- Duitse verdrag. Het is nog niet bekend welke Nederlan ders de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R van Houten, bij dit ge sprek zullen bijstaan. Van Duitse zijde zal, naar wordt aangenomen, dr R. Lahr de voornaamste vertegenwoordiger zijn. De plaats van het gesprek is nog niet vast gesteld. De Tweede Kamer heeft gistermiddag het verzoek van de bijzondere commissie voor het Nederlands-Duitse verdrag inge willigd. De termijn, binnen welke deze commissie haar voorlopig verslag moet uitbrengen, is dus verlengd tot het einde van het lopende zittingjaar. De heer Bak ker (CPN) vroeg inzage van de stukken der commissie (waarin geen communisten zitting hebben). Dit verzoek werd toege staan. pitaalintensiviteit, waardoor de fractie vas te kosten in de kostprijs aanzienlijk toe neemt. Prof. Wisselink onderkende ook de gevaren van de concentratie in de distri butiesector. Dit zal tot gevolg hebben dat een groot aantal kleinere kapitaalintensie ve fabrieken straks een relatief klein aan tal grote kopers tegenover zich vindt. Spe ciaal in de recessie kan dit ernstig worden. Als derde en laatste structuurverande ring noemde prof. Wisselink ten slotte de zich nu doorzettende Euromarkt en Vrij handelszone. BREMEN (DPA) Drie vertegenwoor digers van de „British Motor Corporation" (B.M.C.) hebben gisteren een bezoek ge bracht aan de automobielfabriek Borg ward A.G. te Bremen om zich uitvoerig op de hoogte te stellen van de situatie in het bedrijf. Het bezoek van de deskundigen houdt verband met de wens van de voor malige eigenaar, C. F. Borgward, het be drijf terug te kopen. Borgward heeft de Engelse deskundigen ontvangen, maar er werd nog niet gespro ken over een eventuele deelneming van de B.M.C. aan de terugkoop. Het bestuur van de B.M.C. zal pas dan een beslissing ne men over mogelijke onderhandelingen met Borgward, als het rapport van de drie deskundigen over het bedrijf ontvangen zal zijn, zo werd uit wel ingelichte krin gen te Bremen vernomen. Het stadsbestuur van Bremen zou het van harte toejuichen als de terugkoopon derhandelingen van dr. Borgward succes zouden hebben. Naar in Bremen verluidt zou het verkoopprogramma van de B.M.C. de Borgwardfabriek goede kansen bieden voor afstemming op het eigen produktie- programma. Men ziet in de associatie met de B.M.C. een gunstige mogelijkheid om de technische traditie van Borgward voort te zetten. Volgens niet-officiële kringen moet Borg ward voor het terugkopen van zijn fabriek thans 62,5 miljoen Dm betalen. Dit bedrag is samengesteld uit het door het stadsbe stuur van Bremen verstrekte kapitaal van 50 miljoen Dm plus 7,5 miljoen Dm voor de koerswaarde van 115 pet en de 5 mil joen Dm liquiditeitshulp. FREETOWN (Reuter) De regering van Sierra Leone en Philips' Telecommu nicatie Industrie n.v. voorheen N.S.F. te Hilversum hebben te Freetown een over eenkomst getekend voor een project tot mo dernisering van het telecommunicatiestel- sel in Freetown en de provincies van Sierra Leone. De totale kosten voor de voor dit project benodigde gebouwen en apparatuur zullen ongeveer 21 tot 22 miljoen gulden bedragen, aldus wordt uit Freetown ge meld. Philips zal vrijwel dadelijk met de produktie van de apparatuur beginnen. He werk zal over vier jaar voltooid zijn. Het project omvat een modern telefoon net met straalzenderverbindingen, waar van het grote aantal kanalen alle te voor ziene behoeften van Sierre Leone in de komende acht jaar zal dekken. Uitbrei ding, om in de behoeften van de volgende 20 jaar te voorzien, is mogelijk. De n.v. Petroleum-Maatschappij „Moeara Enim" te Amsterdam heeft over 1960, blij kens het verslag, op haar aandelen „Koninklijke" 11.287.537 aan dividend ontvangen tegen 9.336.250 over 1959. De netto-winst steeg van 9.310.000 tot 11.247.800. De stijging van het winst saldo wordt verklaard door de verhoging van het in oktober 1960 ontvangen interim dividend „Koninklijke". Voorgesteld wor den uitkeringen van 65Vis percent (v. j. 54 op de aandelen, 108 89) per winstbewijs en 1.014 834) per op richtersaandeel. Deze bedragen werden reeds interim uitgekeerd. Door de uit kering van een stockdividend steeg het bezit aan aandelen „Koninklijke" van 37.345.000 tot 38.092.000. In zijn gisteren te Den Haag gehouden vergadering heeft het bestuur van het produktschap voor Zuivel zich nogal warm gemaakt over de vraag of het aanbeveling verdient in verband met een stimulering van de melkafzet de luxe-belasting op huishoud-koelkasten te verminderen of af te schaffen. De minister van Landbouw en Visserij had het bestuur van het Produkt schap om zijn mening gevraagd te dier zake. Er waren zowel vóór- als tegenstanders. De heer D. van Kampen dacht, dat de kans in de laatste plaats gebruikt zou wor den om melk te bewaren. De heer A. H. Schut vroeg zich af, of de vele Nederlan ders, die nog met een weekloon van onge veer 70,- naar huis gaan, in staat zijn zulk een kast aan te schaffen en of zij niet eerder geneigd zullen zijn daarvoor in de plaats meubelen of kleren te kopen. Dr. E. van de Wiel bracht als zijn me ning naar voren, dat als men over koel kasten beschikt, het mogelijk zou zijn het melkdistributieapparaat in te krimpen en om de twee dagen te bezorgen. De vermin dering van de distributiekosten zou de cliënten ten goede kunnen komen. De heer G. J. Blink vond, dat de luxebelasting zo spoedig mogelijk moet worden afgeschaft voor koelkasten, „dit is iets voor achter lijke gebieden" zei hij. De vergadering ging tenslotte akkoord met het voorstel de minister te berichten, dat het Produktschap van oordeel is, dat de luxe-belasting moet worden afgeschaft. Ook zal men zich per brief richten tot de Vereniging van Openbare Nutsbedrijven en tot de detaillistenorganisaties om te wijzen op de wenselijkheid koelkasten op gemakkelijke voorwaarden ter beschik king te stellen. De staat Israel heeft een tweede ontwik kelingslening van 300 miljoen dollar uitge schreven. In Nederland zullen 4 pet. cou ponobligaties met een looptijd van vijftien jaar en spaarobligaties, die op de verval dag met 150 percent worden afgelost met een looptijd van tien jaar, a pari worden uitgegeven. Deze tweede uitgifte van „State of Israel Bonds" beoogt een Neder landse inschrijving van 5 miljoen gulden binnen drie maanden. Er is evenwel wat Nederland betreft geen limiet gesteld. Dit heeft baron Edmond de Rothschild, Europees president van de State of Israel Bonds organisatie, gisteren medegedeeld tijdens een persconferentie in Amsterdam. Hij zei dat de Europese actie voor deze tweede ontwikkelingslening van Israel in Nederland begint. Het belangrijkste ge deelte van de lening is bestemd voor de ontwikkeling van de Negeb-woestijn, die men in de komende tien jaren bewoon baar wil gaan maken. Voor de eerste fase van dit plan is nog dit jaar 17 miljoen dollar nodig. Teneinde het toeristenverkeer naar Is rael te bevorderen heeft de Israëlische re gering bepaald, dat de obligaties bij elke bank in dit land kunnen worden ingewis seld tegen een koers, die twintig percent hoger is dan de normale. Zowel wat het premie-inkomen, de uit keringen als de nieuw tot stand gekomen verzekeringen betreft, heeft het levens- verzekeringbedrijf in ons land in het eer ste kwartaal van dit jaar hogere cijfers genoteerd dan in het eerste kwartaal van 1960. De besparingen van het publiek in de vorm van premies en koopsommen voor levensverzekeringen waren f 8 min., hoger en kwamen op 293,6 min. De uitkerin gen, die het bedrijf deed, beliepen 74,1 min, een stijging van ruim 7 min ten opzichte van de overeenkomstige periode van het vorige jaar. In het eerste kwartaal kwam voorts voor een bedrag van bijna anderhalf mil jard gulden aan nieuwe verzekeringen tot stand; het hoogste resultaat dat ooit in een eerste kwartaal werd bereikt. De beleg gingen van het levensverzekeringbedrijf, noodzakelijk ter dekking van de toekom stige aanspraken van de verzekerden, hadden aan het eind van het kwartaal een balanswaarde van circa 8,5 miljard. In april is, aldus het C.B.S., voor f 473,min aan nieuwe levensverzekeringen gesloten, waarvan 198,8 min aan kapi taal- 252,5 min aan rente- en 21,9 min aan volksverzekeringen. Over de eerste vier maanden 1961 waren deze cijfers 1946,6 min, 999,2 min, 954,5 min en 92,9 min, tegen 1551,4 min, 704,9 min, f 766,2 min en 86,3 min in de eerste vier maanden 1960. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard het beschermheerschap van de Anglo Dutch Trade Council te Den Haag op zich te nemen. Dit is meegedeeld dooi de voorzitter van de council, dr. Paul Rijkens, op de derde jaarlijkse lunch die in Scheveningen werd gehouden. Prins Bernhard heeft vandaag aan een lunchbijeenkomst van de Anglo-Dutch Trade Council in het Scheveningse Kur- haus de hoop uitgesproken dat spoedig een oplossing zal worden gevonden voor de betrekkingen tussen Engeland en Europa. „Het Verenigd Koninkrijk en Nederland heben veel gemeen", zo zei hij, „doch voor het ogenblik bestaat er helaas een be paalde barrière tussen hen." Hij meende dat de oplossing van dit vraagstuk niet alleen het belang van Nederland en Enge land zou moeten dienen, doch bovenal dat van Europa. De Prins zei dit in een korte toespraak waarmee hij het beschermheer schap aanvaardde. Aan de lunch werd tevens het woord gevoerd door de Britse lord zegelbewaarder, Edward Heath en de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra Na de lunch van de Anglo Dutch Trade Council is de Prins per helikopter van Scheveningen naar Arnhem gevlogen. Hij woonde daar de viering van het vijftig jarig bestaan van de AKU in de Eusebius- kerk bij. JUBILEUMUITKERING VOOR A.K.U.-PERSONEEL Ter gelegenheid van haar 50-jarig jubi leum verstrekt de Algemene Kunstzijde Unie n.v. te Arnhem met toestemming van het College van Rijksbemiddelaars eén extra uitkering aan haar personeel, zo deelt de directie mede. Deze uitkering is afhankelijk van de diensttijd en loopt op van 3 tot meer dan 5 percent van het jaar inkomen. Volkswagenwerk onderhandelt over onderhandse lening De Volkswagenwerk A G onderhandelt naai D.P.A. verneemt met het verzekeringsbedrijf over een obligatielening van 150 miljoen DM, welk bedrag de onderneming nodig heeft voor de financiering van investeringen. De rente zal 5% percent bedragen en de koers van uitgifte 99 percent. Dit is de eerste obligatielening van de Volkswagenfabrieken; tot dusverre zijn de in vesteringen grotendeels uit de eigen middelen gefinancierd. Evenals in vorige jaren zullen de investeringen dit jaar ongeveer 500 miljoen DM groot zijn. Rademakers Metaal heeft dikke orderportefeuille Het Rotterdamse Metaalbedrijf Rademakers n.v heeft voor dit boekjaar een goed gevulde order portefeuille. In het eerste kwartaal werden on der meer verscheidene goede orders geboekt Maar door een tekort aan personeel en ook door de soms lange wachttijden voor materialen moet regelmatig werk worden uitbesteed, het geen uiteraard de winstmarges beïnvloedt. Dit werd medegedeeld in de jaarvergadering. INTERNATIONALS VAST De internationale waarden waren giste ren vast. De koerswinsten beliepen bij ope ning vijf tot twaalf punten. De handel bleef aan de geringe kant. Het buitenland toonde enige belangstelling. KLM gaf een herstel te zien op het forse verlies van de vorige dag. De betere stemming voor de Neder* landse fondsen in Wall Street stimuleerde de kooplust in Amsterdam. De openings koersen bleven voor de hoofdfondsen een kleinigheid beneden het hoogste niveau van de ochtendbeurs. Voor Kon. Olie be stond goede belangstelling. Op 123.50 no teerden de oliewaarden circa 1.70 boven het vorig slot. Philips steeg op 1060 bijna 14 punten. Unilever lag vast in de markt met een koerswinst van 11 punten op 823. Cer tificaten Hoogovens waren op 1062 circa De algemene bondsvoorzitter, de heer M. Rademakers oefende critiek op het re geringsbeleid ten aanzien van de midden stand. Hij merkte onder meer op dat „de Nederlandse regering de belasting niet heeft verlaagd omdat er te veel geld is." De middenstand zo zeide hij wordt zwaar gedupeerd door het huidige belastingbeleid en straks komt daar dan nog een dertig percent stijging van de hu ren bij. De kosten stijgen geregeld maar de prijzen mogen niet worden verhoogd. Men kan niet zeggen aldus de heer Rademakers dat in deze tijd van al gemene welvaart ook voor de middenstand welvaart heerst Het grootste deel van de middenstanders heeft een inkomen gelijk aan dat van een geschoolde arbeider zon der echter diens sociale zekerheden te heb ben. Over het wetsvoorstel kinderbijslag zei hij, dat dit opnieuw het plaatsen van de middenstander in een uitzonderingspositie (pas bij het derde kind wordt een uitke ring gedaan) betekent. Het lange weekeinde de vijfdaagse werkweek voor winkelpersoneel is een vraagstuk met vele aspecten. Men kan zijn winkel niet sluiten zonder de omzet in gevaar te brengen Koopgewoonten ver anderen moeilijk. Zaterdagmiddag sluiten en daarvoor een koopavond instellen is volgens spreker geen oplossing, waarbii hij onder meer wees op de be langstelling iroor de televisie in de avond uren. Bovendien zal een zaterdagmiddag winkelsluiting de gezelligheid uit de stads centra wegbannen. Nederland telt ongeveer 400.000 zelfstan digen. Hebben deze nog een toekomst? zo vroeg spreker zich af. Het probleem is in de gehele democratische wereld hetzelfde. Men vergete echter niet dat de ontwik keling mensenwerk is en dus beïnvloed kan worden. Het een en ander zal moeten worden gedaan om de middenstand gelij ke kansen te geven De middenstand hoort daar zelf in de eerste plaats wat aan te doen. De middenstand heeft dus wel een kans mits solidariteit en offervaardigheid :n. eigen kring aanwezig zijn. Van het begin af aan bestond gisteren op de Londense wisselmarkt goede vraag naar loco-ponden tegenover de Ameri kaanse dollar, zodat het pond Vs hoger sloot op 2,79 3/j;, het beste niveau sedert 15 mei. Het pond sterling gaf verder be langrijke verbeteringen te zien tegenover gulden, mark; lire en Franse en Zwitserse franken. In tegenstelling tot de ontwikke ling op de locomarkt werd het pond ster ling op de termijnmarkt echter aangebo den tegenover Amerikaanse dollar, gulden, lire en Zwitserse frank. ADVIES KOERS EN BUITENLANDS BANKPAPIER De adviêskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10 0010,10. Amerikaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,60 3,65, Franse frank (100) 73.00—73.50, Belgische frank (100) 7,13—7,18, Duit se mark (100) 90,2090,70, Zweedse kroon (100) 69,3070,30. Zwitserse frank (100) 83,1083,60, Italiaanse lire (10 000) 57,5059,50, Deense kroon (100) 51.60—52,60, Noorse kroon (100) 49.85-50.85. Oostenrijkse schilling (100) 13,84—13,94, Portu gese escudo (100) 12,05—12,20, Spaanse peseta (100, grote coupures) 6,006.15. Aagtedijk 15 te Rotterdam. Aagtekerk 13 v. Las Palmas n. Kaapstad. Aardijk 14 te Antwerpen. Abbekerk 14 te Bremen v. Rotterdam. Abida 27 te Buenos Aires verwacht. Acila verm. 16 v. Shellhaven n. Rotterdam. Acteon verm. 15 v. Lobito n. Curagao. Adastus 14 260 m. w. Sabang n. Singapore. Alca 14 v. Leixous te Lissabon verwacht. Alchiba .4 265 m. w. Lissabon n. Beyrouth. Algenib 14 75 m n.o. Bougie n. Amsterdam. Algol pass. 14 Gibraltar n. Swansea. Alkaid 14 in Kielerkanaal n. Stettin. Alkes 14 te Rotterdam. Almdijk 15 te Aden. Alphacca 14 100 m. z.o. Trincomalee n. Colombo Aludra 14 te Amsterdam. Ammon 14 te Port of Spain verw. v. Maracaibo Ampenan 14 te Damman. Amstelhoek 14 50 m. w.n.w. N.O,-kaap n. Japan. Amstelveld 14 v Hsinkang n. Vancouver. Area 14 te Rotterdam. Ares 14 v. Amsterdam n. West-Indië. Arnedijk 14 v. Hamburg n. Rotterdam. Artemis 14 te Willemstad verw. v. Paramaribo. Asmidiske 14 25 m. o. Wight n. Hamptonroads. Attis 13 dwars Curagao n. Puerto Limon. Atys 14 te Lissabon. Bali 16 te Colombo verwacht. Batu 14 v. Nagoya n. Kobe. Bawean 16 te Bangkok verwacht v. Yokohama. Bengalen 14 v. Manilla, 15 te Victoria verwacht Bintang 14 123 m n.w. Colombo n. Singapore. Bonita 14 te New York v. Charleston. Bothniaborg 14 v. Rotterdam, 15 te Delfzijl. Bovenkerk 15 te Hsinkang verwacht. Breda 15 te Tampa v. Puerto Limon. Caltex Delft 14 20 m. z. Dover n. Stockholm. Caltex Delfzijl 14 v. Rotterdam n. Vasteras. Caltex Eindhoven 14 50 m. z.w Ushant n. Sidon Calt Leiden 14 240 m. z Guardafui n. Rastanura Caltex Madrid 14 43 m. n.o. Algiers n. Pernis. Calt. Pernis 14 333 m. o.z.o. Sokotra n, Rastanura Calt. Rotterd, 14 21 m. w.z.w. K. Finist. n. Pernis Camerounkust 14 v. Le Havre n. Amsterdam. CSmitia 27 te Durban verwacht. Camphuys 14 200 m. o. Nicobar n. Singapore. Celebes 14 v. Bremen n. Hamburg. Charis 14 5 m. n. Trinidad n. Georgetown. Cinulia verm. 14 v. Faslane n. Barton. Chiron 15 v. Dordrecht n. Hamburg. Cities Service Valley Forge 14 te Port Said. Crania 16 te Alexandrië verwacht. Dahomeykust 15 v. Amsterdam n. West-Afrika Daphnis 14 75 m. z. Azoren n. Amsterdam. Delft 14 200 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Diogenes 14 400 m. z.w. Landsend n. Le Havre. Dorestad 14 te Saltend. Doris 15 'e New Orleans v. Houston. Eenhoorn 14 660 m. z.z.w. Reykjavik n. Ardal. Esso Amsterdam 14 190 m. o. Malta n. Fawley. Esso Rotterdam 14 160 m. z.o. Malta n. Mena. Forest Lake 14 580 m n.w. Fremantle n. Kwinana Forest Town 14 60 m. n.n.o. Kp. Villano n. Hamb Friesland KRL 14 v Singapore n. Calcutta. Friesland SSM pass. 14 Wight n. Swansea. Gaasterdijk 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Gaasterkerk 14 580 m. w.n.w. Minicoy n. Penang Gabonkust 14 te Monrovia verwacht n. Abidjan Garoet 14 v. Genua n. Port Said. Geeststar 19 te Trinidad. Gemma 14 130 m o. Ilheus n. Montevideo. Gooiland 14 te Ilheus. Groote Beer 14 te Rotterdam. Grootekerk 14 ten anker loodsstation Beira. Guineekust 13 te Le Havre v. Dakar, Hecuba 15 te Santiago de Cuba verwacht. Helicon 13 420 m. w.z.w. Ouess. n. Guadeloupe. Holendrecht 19 te Rio de Janeiro verwacht. Hydra 14 te Lissabon verwacht v. Barcelona. Isis 13 te Port Au Prince. Ivoorkust 14 te Abidjan verwacht v. Freetown. Izalco 14 v. Bremen n. Antwerpen. Jacob Verolme 14 v. Cruz Grande n. Balboa. Jason 14 te Amsterdam n. West-Indië. Johannes Frans 15 te Cartagena. Johan v. Oldenbarnevelt 14 te Callao v. Papeete. Joseph Frering 14 170 m. n. Dakar n. IJmuiden. Kamperdijk 15 te Philadelphia verw. v. Boston. Karakorum 15 te Port Swettenham. Katelysia 15 15 m. n.w. P. Cardon n. Shellhaven Kelletia 14 280 m o.z.o. Colombo n. Abadan. Kenia 14 v. Stanlow n. Dingle. Kermia )4 480 m. n.o. Horta n. Brunsbüttel. Kieldrecht 17 te Colombo verwacht. Kopionella 14 te Bajo Grande verwacht. Koratia 18 te North Weymouth verwacht. Korendijk 14 te Rotterdam. Korenia 14 te Miri verwacht. Korovina 15 te Fao verwacht. Krebsia 14 v. Madras n. Calcutta. Kreon 14 85 m. n.o. Azoren n. Amsterdam. Kryptos 14 v. Singapore n. Mena Al Ahmadi. Kylix 17 te Trinidad verwacht. Ladon 14 te Paramaribo. Laga 14 J30 m. n.w. Bilbao n. Ceuta. Leeuwarden 14 v. Balboa n. Guayaquil. Lemsterkerk 14 130 m. n. Lissabon n. Marseille. Libertas 14 te Amsterdam n. Hamburg. Liberiakust 14 te Novoredondo verw. v. Matadi Liberty Bell 14 v. Port Said n. Gaeta. Lissekerk 14 150 m. o.n.o. Aden n. Suez. Loenerkerk 14 v. Italië n. Muscat. Loosdrecht 14 te Saleef v. Abadan. Lutterkerk 14 36 m. n. Finisterre n. Marseille. Maasdam 14 v. R'dam, 15 te South.ton n. N. York. Maaslloyd 13 1560 m. w.n.w. Galapagos, n. Balboa Madisonlloyd 14 125 m. z.o. Saigon n. Manilla. Marathon 14 v. Georgetown n. Nickerie. Mariekerk 14 te Akaba v. Suez. Medon 14 te Savannah verwacht v. Jacksonville Meerdrecht 14 210 m. n.n.o. Madeira n. Hampt.rds. Memnon 14 te Oslo. Merseylloyd 14 v. Penang n. Singapore. Merwelloyd 14 v. Rotterdam n. Marseille. Moordrecht 20 te Landsend verwacht. Munttoren 14 300 m. n.o. Azoren n. Landsend. Mijdrecht 19 te La Skirrah verwacht. Naess Commander 14 140 m. o. Malta n. Mena Naess Lion 14 180 m. z.o. Suez n. Rastanura. Naess Tiger 14 58 m. w. Pto. Rico n. Laestacada Neder-Weser 14 80 m. w. Ceylon n. Penang. Nestor 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Neverita 14 te Mena Al Ahmadi verwacht. Nieu wAmsterdam 14 te Southampton. Oldekerk 14 te Alexandrië verwacht v. Pt. Said Ommenkerk 14 te Genua. Ondina 14 45 m. n.n.o. Oran n. Mena. Oranje 15 te Wellington v. Auckland. Oranjefontein 13 te Port Elisabeth. Ossendrecht 15 te Casablanca verwacht. Ouwerkerk 14 v Rotterdam te Amsterdam. Papendrecht 14 40 m. n.o. Algiers n. Wismar. Pericles 14 v. Callao n. Matarani. Parkhaven pass 14 Kp. Finisterre n. Rotterdam Philidora pass. 14 Ouessant n. Rotterdam. Philine 14 te Singapore vervracht. Philippia 25 te Rotterdam verwacht. Prins Alexander 14 te Le Havre n. Montreal. Prins Casimir 15 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Frederik Willem 17 te Londen verwacht. Prins Maurits 14 675 m. o. Belle Isle n. Le Havre Prins Willem van Oranje 14 te Rotterdam. Pygmalion pass 13 Gibraltar n. Antwerpen. Randfontein 14 470 m. n.o. St. Helena n. L. Palm Reza Shah The Great 14 39 m. o. Kp. Bon naar Tranmere. Riouw 14 v. Beira n. Dar Es Salaam. Roepat 14 v. Colombo n. Suez Rossum 14 180 m n.o. St. Dominica n. St. Johns Rotterdam 14 530 m. w. Scillys n. Southampton Rotti 14 100 m. o. Singapore n. Singapore. Salatiga 14 te Port Swettenham. Saloum 14 te Duinkerken. Sanana 14 v. Phnompenh n. Haiphong. Sarangan 14 80 m. o. Malta n. Lissabon. Schelp wijk 14 63 m. n.n.o. Mozambr n. L. Marques. Senegalkust 14 v. Bordeaux n. Dakar. Scherpendrecht 14 40 m. z.z.w. Kp. De Gata naar Novorossisk. Skadi 14 te Carmenville. Sliedrecht 16 te Savona verwacht. Solon 14 v. New York te Oranjestad. Steenwijk 14 1050 m. o. Kp. Race n. Hampt.roads Stentor 13 66 m. n.w. Benghazi n. Alexandrië. Sibigo 14 te Bangkok verwacht. Sinon 15 v. Amsterdam n. zee. Sirrah 14 te Hamburg. Soestdijk 14 66 m. n.n.w. Azoren n. New York. Sommelsdijk 14 800 m. o. Kp. Race n. Antwerpen Stad Alkmaar 14 120 m. z.w. Finisterre n. R'dam Stad Amsterdam 14 500 m. z. Monrovia n. Beira Stad Breda 14 115 m. w.z.w. Lissab. n. L. Palmas Stad Delft 14 v. Rotterdam n. Hamptonroads. Stad Dordrecht 14 v. Oulu n. Rotterdam. Stad Maastricht 14 v. Rotterdam n. Vitoria. Stad Utrecht 14 30 m. z.w. Wight n. Vitoria. Statendam 14 te New York. Statue of Liberty 14 te Port Said. Straat Banka 14 v. Penang n. Colombo. Straat van Diemen 15 te Singapore. St.r. Magelhaen 14 235 m. z. Almirante n. Singap Straat Torres 13 v. Durban n. Kaapstad. Sumatra 14 te Khor El Mufatta n. Bushire. Sunetta 14 v. Brunsbüttelkoog n. Pernis. Talisse 14 450 m w. Gibraltar n. Malta. Theron 14 v. Trinidad n Caracol. Tjinegara 14 te Port Elisabeth. Tjibantjet 14 v. Durban, 15 te L. Marques verw Tjit.jalengka 15 te Kobe verwacht v. Nagoya. Togokust 14 te Lagos. Tweelingen 14 v. Rotterdam n. ëarvik. Van Waerwijck 14 20 m. z.z.o. Ft. Dauphin naar Kaapstad. Vasum 14 v. Mamonal, 15 te Curaggao. Viana 15 in Suezka. verw. n. Mena Al Ahmadi. Videna 22 te Geelong evrwacht. Vivipara 14 te Port Said. Voco 14 40 m. n. Villano n. Venice. Wieldrecht 14 v New York n. El Palito. Willemstad 15 te Madeira. Woensdrecht 14 te Paulsboro v. Puerto La Crit Wonorato 14 te Port Albernw verw v. Pt. Alice Zaanland 14 te K. San Antome n. Montevideo. Zafra 14 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Zaria 18 te Mena Al Ahmadi verwacht. KLEINE VAART Alcetas 14 200 m n.n.o. Villano n. Malta. Ank T 12 v. Toppila te Haukipudas. Areas 11 v. Livorno te Napels. Ardeas 13 te' Tel Aviv n. Haifa. Arnoudspolder pass. 14 Goeree n. Rotterdam. Atlas 13 v. Cadiz n. Lissabon. Audacia 14 v. Vestman eil. n. Antwerpen. Binnenhaven 17 v. Safi te Duinkerken verwacht Bloemgracht pass. 14 Goeree n. Antwerpen. Carnissesingel 14 v. Rotterdam te Bayonne verw Dinkelstroom 14 50 m. w. IJmuiden n Londen. Driebergen verm 14 v Malta n. Sousse. Elsa 12 v. Kotka n. Zaandam. Eemstroom 14 25 m. n.w. IJmuiden n. Leith. Fedala 18 v. Takoradi te Las Palmas verwacht. Fiducia-2 14 55 m n.w. Hk v. Holl. n. Maassluis Flevo 13 te Aalborg n. Aarhus Geestdam 14 60 m. n.w. Hk. v Holl. n. Maassluis Geestdijk 14 te Cromer n Maassluis. Gramsbergen verm. 15 v. Kemi n. Londen. Heemraadsingel verm. 14 v. Bayonne n Passajes Hoogvliet 15 v. Karlshamn te Middlesbro verw. Houtman 14 dwars Beachyhead n. Abö. Huybergen verm 14 v. Bremen n. Venermeer. Inspecteur Mellema 13 v. Barry n. Rotterdam. Joost 13 v. Karskaer n. Mantylijoto. Julia Mary 15 15 m. z.w. Sunk n. Londen. Kaap Falga 15 v Rundvik te Amsterdam verw Kastanjesingel 14 v. Rotterdam te Bayonne. Konny M 14 v. Vlaardingen te Strahlsund verw. Leendert Broere 16 v. Klaipeda te Antw. verw Leuvehaven verm. 17 v. Kopenhagen n. R'dam. Lijnbaansgracht 14 10 m. z.w Tersch.b n. Z'dam Maaskade 14 v. Lerwick n. Wear. Maasym N verm 14 v. Boulogne n. IJmuiden. Malta verm. 15 v Rotterdam n Dublin. Manto 13 te Bordeaux n. La Pallice. Meidoorn 14 dwars Dungeness n. Antwerpen. Meidoornsinge 14 te Waterford verwacht. Merwehaven 14 60 m. n.o. Ouess. n. Duinkerken Neeltje Broere 14 30 m. z.w. Smithknol n. Oslo Netta 14 180 m. z Westman n. Viano do Castelo Noorderhaven 14 dwars Cromer n Grimsby. Phidias 13 te Kopenhagen n. Amsterdam. Philetas 14 60 m o. Kp Da Gata n. Hamburg Plato 13 v Oporto n Vigo. Rochab 14 160 m n. Benghasi n. Colombo. Scheldestroom 14 25 m. n.w. P-8 n. Esbjerg. Schinkelstroom 14 55 m. w. IJmuiden n. Huil. Spaarnestroom 14 30 m. w. H. v. Holl. n. A'dam Steenbergen 17 v Bordeaux te Le Havre verw. Strabo 13 v. Tarragona n. Valencia. Strijpe 15 v. Cartagena te Casablanca verwacht Thaletas 14 15 m. n. Kp. Villano n. Amsterdam Trito verm. 14 v Belfast n. Rotterdam. Twee Gebroeders 13 tg Oporto n. Genua. Urkersingel 15 v Bayonne te Ellesmereport. Vermeersingel 17 v. Lanouvelle te Dakar verw Waalborg pass. 14 ET-5 v. Abö n. Zaandam. Walenburgh 14 v La Pallice te Rotterdam verw Westerdok 13 te Amsterdam Westersingel verm. 14 v. Rotterdam n St. Brieux Westzaan verm. 19 v. Georgetown n. Havana. Zevenbergen 14 v. Bremen te Hamburg verw SLEEPVAART Cycloop 13 350 m. z.z.o. oostp. Socotra n. Nederl Help 14 te Calcutta werkzaam. Mississippi 11 v. Bahrein n. Doha. Oostzee 8 v. Lagos n. Rotterdam. Utrecht 13 100 m n.w. eil. Wake n Hiroshima. Zeeland 13 500 m z.o. St. Johns n. Rotterdam, 10 punten hoger. De vaste stemming voor het pond was een stimulans voor de inter nationale aandelenmarkt. Cultures geani meerd. Scheepvaartwaarden doorelkaar fractioneel hoger. Aandelen KLM werden 2 gulden hoger op 86.50 geadviseerd. Staatsfondsen vrijwel onveranderd in een stille markt. Boeke Huidekoper van 2251 op 222; Spaarnestad van 760 op 758. VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 13 juni 400 60 (15%) 268 (67%) 72 (18%) 14 juni 431 176 (40.8%) 163 (37.8%) 92 (21.4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U452454'/s 454 Kon Olie123—124.30 124.30 Philips 1062—1075 1072 Unilever 824 gb830 gl 829 Hoogovens 10611067 1066 VOORBEURS VAN HEDEN Slot tste tiidv. 2de tfidv A.K.U. 456—457 gl 456 124.70-125.40 gl 125.30 1075—1080 gl 1072 Unilever 828 gb—832 828 Hoogovens 1070—1072 1071 Vorige slotkoere Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd Bank Twentsche Bank A'dam Rubber. H.V.A A.K.U Van Berkel's Pat Deli Mij Fokker Nederl. Ford Van Gelder %p Hoogovens Müller N„t. Bezü Ned Kabelfabr. Philips Gem Bez Philips Pref Unilever Wilton Fijenoord Billiton Mij. II Dordtsche Olie Kon Olie H AL K.L.M K N S M Stoomv Mij Neri Ommeren. Phs. v N Scheepv Unip Interunie Robeco Unitas Ver Bezit v. 894 Albert Heijn Amstei Bier Bols Bührma-J 'apier Ned Gist- en Sp Var der Heem Heinexen's Hoogenbosch Sch Ind'ola Ketjen Kon Ned Zout Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr Vei Machinefabi Wessanen Zwanenberg-Org Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities tervice... Genera] Motors. Rennecott Coppei Republic Steel Shell Oil US Stee] 380 332 373 327 113 130^ 454 340 1 152.80 337 780 393 1060 548 652 1058 284 823 275Vi 500 580 123.50 f 86.— 200 y, 185 342 163 224.50 251.— 530.- 150.50 698 580 825 725 450 379 650 .302 7 Tl 615 1235 874 309 725 340 380 1100 33 17% 59 45 y, 531/2 45Té 85 r, 62 39 y, 85 Gedane loteringen Verstrekt door de Amsterdamsche Bank NEW YORK: Niet overtuigend De Newyorkse effektenbeurs heeft zich gisteren, bij een slechts weinig gestegen omzet, hersteld van de koersverliezen van de laatste dagen, maar het totaalbeeld bleef toch nog verdeeld en weinig over tuigend was het herstel daardoor niet. Van vele koerswinsten bleef tegen sluitings tijd niet veel gehandhaafd, maar de fond sen die de laatste dagen de zwaarste ver liezen geleden hadden, sloten doorgaans 1 of 2 dollar hoger. Du Pont liep ruim 2 dollar op. I.B.M., Motorola en Litton la gen vast in de elektronische markt, maar Texas Instruments en Emerson verloren enkele dollars. Leidende staalwaarden, autofabrieken en chemische fondsen sloten iets beter. M.G.M., United Fruit, Natio nal Steel, Hercules Powder en Crown Cork sloten alle 1 tot 2 dollar hoger. American Machine and Foundry inkasseerde als ge volg van de aanbieding van een groot aan delenpakket een vrij ernstige terugslag, waar ook Brunswick onder leed. Ook Johns-Manville, Polaroid waren lager. De omzet was 3.430.000 aandelen. Er werden 1232 fondsen verhandeld, daarvan sloten èr 544 hoger en 476 lager. Het industrie gemiddelde kwam van 694,15 op 695,81 dat van spoorwegen bleef 142,07 en dat van openbare nutsbedrijven steeg van 113,07 op 113,28. (UPI) Vandaag heeft de Nieuw-Guinearaad in Hollandia. tijdens een vergadering die zes en een half uur duurde, een motie van wantrouwen ingediend tegen de leden van de commissie van huishoudelijke aangele genheden. De motie wis ondertekend door zeventien Papoealeden alsmede de heren Gosewich en Van Zeeland. In de motie wordt gevraagd om verkie zing van een nieuwe commissie, omdat geen vertrouwen meer bestaat in de inte griteit van de huidige leden, de heren Jou we en De Rijke. Aanleiding tot de indiening was vooral de gang van zaken rond de aanstelling van de griffier, mr. Trouw. Volgens de indie ners overschreed tijdens het debat hier over mr. De Rijke de bepalingen inzake geheimhouding. De voorzitter constateer de daarop dat mr. De Rijke zijn parle mentaire onschendbaarheid had verloren. De voornaamste aanklager is de heer Van Zeeland. De heer De Rijke heeft verklaard dat hij de beschuldiging bewezen wenst te zien. Besloten werd tot een commissie van on derzoek in te stellen. i

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 21