Akkoord tussen directie N.S. en Personeelsraad Kroesjtsjev legt de nadruk op kwestie-Berlijn en ontwapening! HET WEER Harde Oostduitse eisen in kwestie-Berlijn Staking uitgebroken bij de Amerikaanse koopvaardij FRANS VAN R00IJ Vader lust ook HAZELNOOTTAART HAZENBERG Secundaire arbeidsvoorwaarden worden per 1 oktober herzien sleeMORRIS "iefomijöu êuy! Werknemers keuren houding werkgevers kleinmetaal af Nieuw ultimatum zou overleg op gang moeten brengen Studie van tekort aan verplegend personeel Relletjes bij Stevensons bezoek aan Bolivië Toestand overlevenden van „Sirius"-ramp Westers verkeer en vluchtelingen zullen worden gedwarsboomd BECKERING HANDSCHOENEN srhWL K°FrERS - ^c.le,., ,e Ko,,L M» G. HOOGEYEEN VADERDAG Slijterij - Wijnhandel SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Meer wind Aan het strand: VADERDAG Troika Vaderdag geschenken eigen fabrikaat bonbons 1.10 per 100 gram Patisserie DEKKERS Het woord is aan Vijf personen in La Paz om het teven gekomen TASSEN ByOUX Duizend schepen zullen er door worden getroffen In de krant van heden: 46e JAARGANG NUMMER 188 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN O M G E ING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. naariem: uuuiuicu. cu aiu. x^x^x. - De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de Personeelraad heb ben overeenstemming bereikt over een herziening en uitbreiding van de secun daire arbeidsvoorwaarden van het spoor wegpersoneel. De personeelraad heeft de N.S.-directie op 13 juni een memorandum overhandigd, waarin tegen de achtergrond van de door het invoeren van de nieuwe dienstregeling ontstane moeilijkheden nog eens de wensen van het spoorwegpersoneel waren samen gevat. Deze wensen, die reeds lang leefden, dienden, naar de mening van de Perso neelraad, op korte termijn te worden ge- realiseerd. Thans is overeenstemming bereikt en zal goedkeuring worden gevraagd om de nieu we voorwaarden per 1 oktober van kracht te doen zijn. Noch de N.S. noch de Personeelraad wenste zich vanmorgen nog uitte laten over de omvang van de voorgestelde extra beloningen. Elk lid van het spoorwegpersoneel krijgt vandaag een dienstorder van de directie over de verbetering van de secundaire dienstorder van de directie over de ver betering van de secundaire arbeidsvoor waarden. De N.S.-directie verklaart in deze dienst order, dat zij met de personeelraad in een uitvoerige en openhartige discussie alle punten die personeel en bedrijf in moei lijkheden hebben gebracht, heeft behan deld. Volgens de directie veroorzaakt met name het personeelstekort al geruime tijd moeilijke problemen die ertoe leiden, dat van het personeel bij voortduring ver hoogde inspanning wordt gevraagd. 'Advertentie Hoofddealer CITROëN - Ziilweg 26 Zie Citroën-advertentie op pagina 8 'Advertentie LAAT VADER NIET OP EEN „DROOGJE" ZITTEN WILLEMSBEEKWEG 96 - TEL. 5619 Directie en personeelsraad zijn tot de conclusie gekomen, dat het beroep op het personeel op alle uren van de week, onder allerlei bijzondere en door het personeels tekort vaak extra moeilijke omstandighe den, slechts mogelijk is, wanneer hier compensaties tegenover staan. Men heeft daarom de paritaire commissie reglement dienstvoorwaarden, die reeds geruime tijd bezig is een herziening van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor te bereiden, op gedragen, op korte termijn haar arbeid af te sluiten op basis van de in de vergade ring van directie en personeelraad bereik te principiële overeenstemming over deze De herziening van de secundaire ar beidsvoorwaarden zal, behoudens goedkeu ring van de betrokken autoriteiten, worden ingevoerd in samenhang met de algehele realisering van de arbeidstijdverkorting per 1 oktober. In de dienstorder wordt tenslotte opge merkt dat zowel directie als personeels raad er op vertrouwen er met de bijzon dere medewerking van het personeel in te zullen slagen, het spoorwegbedrijf zijn dienstverlenende taak als vanouds punc tueel te doen vervullen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 De werknemersorganisaties in de me taainijverheid die zowel partners zijn in het overleg met de werkgevers-organisa ties in de grote metaalindustrie als met de werkgeversorganisatie in de kleine metaalnijverheid hebben met verontwaar diging kennis genomen van een door de federatie van werkgeversorganisaties in de kleine metaalnijverheid aan de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid gezonden afwijzend telegram naar aanleiding van de in de metaalindus trie overeengekomen loonronde. Dit optreden is voor hen niet begrijpe lijk; immers de werkgevers hebben bi] herhaling hun waardering uitgesproken over het georganiseerd overleg. Dat men thans, zonder enig overleg met de werk nemersorganisaties, een dergelijke stap doet kan dan ook niet worden gewaar deerd. Wanneer de werkgevers in de klei ne metaalnijverheid menen hun -moeilijk heden te moeten oplossen door op onver antwoorde wijze zich te mengen in de za ken van de metaalindustrie en daar- door de verwezenlijking te bemoeilijken van een door dezelfde organisaties voor deze bedrijfstak overeengekomen loons verhoging dan wordt hiermede op ernstige wijze het vertrouwen, dat de basis van het overleg is, ondergra ven De werknemersorganisaties willen dan ook uitdrukkelijk hun afkeuring uit spreken over deze actie van de federatie, aldus mededeling van de gemeenschappe lijke metaalbewerkers-organisaties. De Berlijnse kwestie en het ontwape- ningsvraagstuk hebben gisteren het volle pond gekregen in een door radio en tele visie in acht talen uitgezonden rede van de Russische premier Kroesitjsjev, die rapport uitbracht over zijn besprekingen in Wenen met de president der Verenig de Staten Kennedy. In beide kwesties verweet Kroesjtsjev het westen een op lossing tegen te werken Enkele malen dreigde de Sovjet-leider met oorlog. Westelijke waarnemers hebben echter in commentaren op de rede gezegd, dat Kroesjtjsev zijn gisteren gelanceerde Verwachting tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer met in het zuid-oosten van het land zonnige perioden, elders half tot zwaar bewolkt. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee Matig tot goed strandweer met af wisselend opklaringen en wat hoge bewolking. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag 18 tot 20 gr. C. Zeewater bijna 15 gr Vooruitzichten: Zwakke oceaanfron ten houden het weer afwisselend, waarbij ook perioden van redelijk strandweer. Minister Zijlstra is maandagavond voor de vijfde maal vader geworden. In het Haagse ziekenhuis Bronovo maakte de fotograaf dit plaatje van de gelukkige ouders met de nieuwe telg, die Sjoerd Evert genoemd is. Donderdag heeft Beus ichem groot feest gevierd bij gelegenheid van het 500-jarig bestaan van het stadje. Natuurlijk stond ook de jaarlijkse paardenmarkt op het programma. Advertentie natuurlijk HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 52 AMSTERDAM - DEN HAAG niéuwè Bèrlijnse ultimatum zal intrek- cen, als er een goede kans bestaat, dat hij binnenkort met zijn tegenstanders over de hangende vraagstukken aan de conferentietafel zal kunnen spreken. Hamerend op een nog dit jaar te ver wezenlijken totstandkoming van een Duits vredesverdrag zei de Russische premier, dat uitstel van een dergelijke overeen komst een gevaar betekent voor de we reldvrede. „Waar ligt de grens van de koude oorlog? Het is duidelijk dat de koude oorlog een voorbereiding is van een echte oorlog." aldus Kroesjtsjev, die verder het vanzelfsprekend zei te achten, dat het ver keer naar West-Berlijn alleen mogelijk is met toestemming van Oost-Duitsland, een uitspraak, die na de eveneens gisteren ge uite opmerkingen van de Oostduitse leider Ulbricht over een tegenhouden van de vluchtelingenstroom een wat wrange bij smaak krijgt. De Russische premier ver volgde zijn toespraak met er op te wijzen dat de Sovjei-Unie de grenzen van zijn bondgenoten zal verdedigen en iedereen, die de grenzen schendt de volledige ver antwoordelijkheid voor een agressie moet aanvaarden. Dit sloeg kennelijk op aan sommige Amerikaanse militaire leiders toegeschreven plannen om bij een even tuele Oostduitse isolering van West-Berlijn een beperkte militaire actie op Oostduits grondgebied te lanceren. Over het probleem van de proeven met kernwapens en een algehele ontwapening verklaarde Kroesjtsjev vervolgens, dat de oplossing ligt in het opnemen van het eer ste vraagstuk in onderhandelingen over het tweede. Het zogenaamde troika-systeem waarbij controleteams moeten bestaan uit een communistische, een neutralistische en een westelijke afgevaardigde, die ieder het recht van veto dienen te krijgen zal volgens de Russische staatsman zijn land vrijwaren van overheersing door anderen. „Het Westen wenst een nieuwe Hammars- kjoeld, die ons groi .dgebied zou kunnen be heersen ten behoeve van spionagedoelein- den," zo zei bij. Over het overleg met Kennedy merkte Kroesjtsjev ten slotte nog op: ,,In' het al gemeen ben ik voldaan over de besprekin gen met de president. Men heeft mij ge vraagd of zij nuttig zijn geweest. Ja, zij zijn nuttig geweest. Ik hoop, dat. zulke be sprekingen zullen voortgaan, zodat kritie ke wereldproblemen uiteindelijk opgelost zullen worden." Ministeriële toezegging De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten een werk groep in te stellen die een studie zal ma ken van verscheidene facetten van het te kort aan verplegend personeel en het lan delijke probleem in verband hiermee. In overleg met de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen worden ook de academische ziekenhuizen in dit onder- I zoek betrokken. Minister Cals deelt dit mee in ant woord op schriftelijke vragen, die waren gesteld door het Tweede-Kamerlid mej. De Vink (K.V.P.). De minister merkt nog op, dat, daar een tekort aan verplegend personeel zich in de laatste tijd in toenemende mate voordoet, niet alleen bij de academische, doch ook bij de niet-academische zieken huizen, inderdaad plaatselijk bij de op neming van patiënten moeilijkheden voor komen. Advertentie Specialiteit zeer licht in gewicht CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 Mme De Staël: Een groot mens is de tijdgenoot der toekomst. LA PAZ (Bolivië) (UPI-AFP) Tij dens een gesprek van de Boliviaanse pre sident, Paz Estenssoro, met de specia le afgezant van president Kennedy, Ste venson, buiten de Boliviaanse hoofdstad, hebben zich te La Paz ongeregeldheden voorgedaan waarbij vijf personen het le ven nebben verloren en veertien werden gewond. Studenten en vakbondsleden betoogden voor vrijlating van vijftig vakbondslei ders -die waren gearresteerd na ontdek king van een communistische samenzwe ring. Het kwam tot ongeregeldheden toen de betogers wilden optrekken naar de Amerikaanseambassade. De studenten hebben het gebouw van het regeringsblad La Nacion geplunderd en moesten met de sterke arm worden verwijderd uit een gebouw van de uni versiteit waar zij zich hadden ver schanst. De betoging was veel kleiner van om vang dan die van de vorige week toen vijfduizend betogers een protestmars tegen de regering hielden, maar de gevolgen waren veel ernstiger. Op een gegeven ogenblik gooiden studenten Molotov-cock- tails naar de politie. Op een na waren de leuzen op de vele spandoeken tegen de regering gericht. Slechts op één stond te lezen „weg met het imperialisme". Bij de K.L.M. zijn over de toestand van de zestien overlevenden van het ongeval met de „Sirius" bij Caïro de volgende be richten binnengekomen. Vooruitgang is er in de toestand van stewardess mej. Pee- ters, van gezagvoerder Reynolds, van boordwerktuigkundige Voogt en van navi gator-radiotelegrafist De Gooyer. De Britse passagier E. M. Williams is er ernstiger aan toe dan de laatste dagen het geval was. De toestand van de K.L.M.- employee C. H. Fitsch uit Zoetermeer is onveranderd kritiek. Uitstekend wordt de toestand genoemd van het tienjarige Poolse meisje Glowacz. Enige vooruitgang is er in de toestand van de Nederlander R. M. Binkhorst Zeer goed zijn de passagiers Denckmann en Re- fat Shafiq er aan toe. Als goed wordt de toestand beschreven van mevrouw Proko- pec en haar zoontje, uitstekend die van passagiers Schuster, Gaeta en Chiapini, vooruitgaand die van de Burmees Bangwe. Deze laatste was eerst als omgekomen ver meld. w n*nrn 1 r\r» BARTfLJORISSTR 16 HAARLEM NEW YORK (Reuter/UPI) Een staking van 89.000 Amerikaanse koopvaardij-offi- cieren en ander varend personeel is te middernacht uitgebroken, nadat de onder handelingen tussen de vakbonden en rede rijen zijn mislukt. De voorzitter van de machtige vakbond van zeelieden, Joseph Curran, gaf het sein tot de staking met de woorden: „Geen contract, geen werk Zeven vakbonden nemen aan de staking deel. De stakers eisen een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, die ook moet gelden voor het personeel van Amerikaan se, onder goedkope vlag varende koopvaar dijschepen. Dit is de eerste zeeliedenstaking sinds 1955. Buitenlandse schepen zullen er geen hinder van ondervinden. De minister van Arbeid, Goldberg, die uit Washington naar New York was geko men om als bemiddelaar tussen de werk gevers en werknemers op te treden, heeft tot diep in de nacht tweemaal met verte genwoordigers van beide partijen verga derd in een poging om een staking te voor komen. De staking treft ongeveer duizend Amerikaanse vracht- en passagiersschepen alsmede tankschepen. De scheepvaart maatschappijen verklaarden voor een „langdurige en rampzalige staking" te vrezen. W eerrapportenL 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11 Van Dag tot Dag 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 11 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving5,7, 9 Uitgaan in Haarlem7 In de Vishal en op zee9 Kerkelijk Leven9 Spookachtig kloppen H Horen en Zien 13 Kunst 13 Panda en andere beeldverhalen 15 Feuilleton 13 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's (Van onze correspondent) BONN Het wordt eentonig in West- duitslands bondsdorp Bonn. Alweeer was het de kwestie-Berlijn die alle gemoederen gisteren in beroering bracht. In de eerste plaats gebeurde dat tijdens de persconfe rentie van de Oostduitse communistische partijsecretaris Walter Ulbricht. die in Oost-Berlijn het standpunt van hem en zijn vrienden in Moskou uiteenzette op een manier, die op vele punten interessanter was dan de rede van Kroesjtsjev gister avond voor de Russische radio. Behalve de langzamerhand wel bekende eisen (vre desverdragen met twee Duitse staten, West-Berlijn vrije stad) formuleerde Ul bricht namelijk scherp wat hij zich voor stelde van de toekomst. Als West-Berlijn een „vrije stad" is geworden, zullen de opvangcentra voor vluchtelingen uit het oosten moeten worden gesloten en de on dergrondse en spionage-activiteiten van het westen in West-Berlijn een einde moe ten nemen, zo zei hij. In overleg tussen Oost-Duitsland en de Bondsrepubliek zal al het verkeer over Oostduits gebied naar de „vrije stad West-Berlijn" door Oost- Duitsland worden gecontroleerd, ook het luchtvaartverkeer. Mocht daarover geen overeenkomst kunnen worden gesloten, dan zal de Oostduitse staat gedwongen zijn vreemde vliegtuigen die boven zijn grond gebied vliegen „uit te nodigen tot landen adus Ulbricht. Men begrijpt dat dit salon- taal is voor militaire dwang tot landen. De uitspraken van Ulbricht waren dus verre van opwekkend. Temeer omdat uit alles blijkt, dat hij in Moskou in zoverre succes heeft gehad met zijn drijven, dat de kwesties Berlijn en Duitsland nu bo ven aan het lijstje van de communistische buitenlandse politiek zijn komen te staan. Niets, ook de ontwapening niet, gaat boven een oplossing van deze problemen, zo zei Ulbricht, en dat kan niet anders beteke nen dan dat de communisten sterk op een conferentie hierover zullen aandringen. De houding van het westen met betrekking tot dit vraagstuk is echter al bekend: men heeft momenteel twee vastgelopen confe- I renties in Genève met de communisten en 1 men zou graag willen vermijden dat dit agntal zich tot drie uitbreidt. Behalve Ulbricht heeft ook de leider van I de democraten in de Amerikaanse senaat Mansfield een knuppel in het Westduitse hoenderhok gegooid met zijn voorstel heel Berlijn te maken tot een vrije, door de NAVO en het pact van Warschau gega randeerde stad, die bestuurd zou moeten worden door een internationale organisa tie, tot het tijdstip dat Berlijn weer de hoofdstad van een herenigd Duitsland zou kunnen worden. Een overeenkomst over een dergelijk vrij Berlijn zou door West- Duitsland zowel als door Oost-Duitsland mede ondertekend moeten worden en deze twee staten zouden vervolgens moeten meewerken aan het nakomen van de over eenkomst, aldus Mansfield. Republikeinen WASHINGTON (Reuter) In de Ame- kaanse republikeinse Congreskringen vraagt men zich op het ogenblik af of Kennedy bezig is verandering te brengen in de Amerikaanse politiek van vastbera denheid tegenover de Russische plannen om de status van West-Berlijn te wijzigen. Everett Dirksen, de leider van de re publikeinse fractie in de Amerikaanse se naat, zei het gisteren niet uitgesloten te achten dat het voorstel van Mansfield een proefballon is geweest voor een mogelijke wijziging van de Amerikaanse politiek in dit opzicht. BERLIJN (Reuter) De Westberlijnse overheid heeft intussen de bevolking opge roepen tot een massabijeenkomst aan staande zaterdag voor het gemeentehuis „teneinde te antwoorden op de eisen van Kroesjtsjev". „Wij zeggen neen op zijn plan", aldus het stadsbestuur. Burgemeester Brandt en Ersnt Lemmer, de Westduitse minister voor Zaken geheel Duitsland betreffend, zullen een toespraak houden. Het Oostduitse nieuwsbureau heeft de bijeenkomst een nieuwe gevaarlijke provo catie genoemd. Advertentie en wij smullen allemaal mee. Oók heerlijke VRUCHTENTAARTEN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1