K KOSTTE DUIZEWt> GULDEN JANEUIM Geesteszieken op vakantie Puzzel nummer 36 n 1 n H H i i m z S3 r WOBBO EN DE HOED PANDA EN DE PLASTIC PLASTIEK BADPLAATS OOSTENDE LANCEERT NIEUWE TOERISTENATTRACTIES Polle x/\/ /x/\ x/x/ /x/x mt- ZATERDAG 17 JUNI 1961 11 De levensroman van een Chinees meisje door INTERESSANT ZWEEDS EXPERIMENT X/ X/ /X /X X/ /X X/ X X/ /X X/ /X X/ /X X/ X X/ X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X X/ /X Autoquizzenen champagneweekends Wachtkamer op wielen Warenhuis op stelten Einstein's telescoop SU 62. En nu éérst dat rare ding van Zeerobs hoofd!, roept Polle uit, geef me de hamer eens, Pelli, is me dat een gezicht! Bij het woord „hamer" is Zee rob echter zelf eens aan het proberen gegaan! Hij voelt niet veel voor een slag op zijn hoofd! Hoe komt dat ding er nu ineens af?, vraagt Polle. Dat is nogal eenvoudig, zegt Zeerob, ik heb al de hutspot opgegeten, en nu kreeg ik ruimte, zie je? 61) De Japanners be grepen dat de geallieerden hen nauw lettend in het oog hielden. „In de oor log is cement erg belangrijk", zei een van de Japanners tegen mij, iets waar van ik me tot dan toe nooit bewust was geweest. Doris stelde voor dat we ons ontslag zouden indienen zo dra we zouden horen dat de fabriek was hersteld, maar ik bracht haar onder het oog dat we een goede reden zouden moeten hebben om ontslag te vragen. Er liepen in Padang hard nekkige geruchten dat de militaire politie een zwarte lijst bijhield van mensen, die ervan verdacht werden spionnen van de geallieerden te zijn en we voelden er niet veel voor om daar op te komen. Doris was het met me eens. Zij was voortdurend bang dat ze voor een spion zou worden aan gezien, want ze had gezien wat er in China met spionnen gebeurde. Door bemiddeling van vrienden probeerde ik te weten te komen of onze namen soms al op de lijst stonden. Blijkbaar was dit niet het geval. Toch was Doris er niet gerust op. Zij zei dat ze zou trachten een plannetje op te stel len waardoor ze Indareong zou kun nen verlaten. Ik voelde me er overigens wel ge lukkig. Ik had interessant werk, waar mee ik me bezig kon houden en stel de me op het standpunt dat als ik dan toch om het leven zou moeten komen, dat overal anders dan in Inda reong zou kunnen gebeuren. Ondanks het lawaai en de stofwolken van de fabriek lag Indareong in een prach tige omgeving. Bovendien mocht ik de dorpelingen wel, ofschoon hun zorge loze levenshouding me ook wel be zorgd maakte. Ze werkten nooit als ze voor de volgende dag genoeg te eten hadden. Om een voorbeeld te geven: op een dag ontmoette ik de vader van een gezin, die doelloos door het dorp wandelde. Ik vroeg hem waarom hij niet aan het werk was. Hij vertelde me heel trots dat hij bij het hanenvechten vijf gulden gewon nen had. Met dit geld zou zijn gezin enkele dagen rond kunnen komen, zo dacht hij, en daarom nam hij er maar eens even zijn gemak van. Ik vond dat ik hem een standje moest geven. „Maar spaart U dan nooit? Veron derstel nu eens. dat U ziek wordt en niets meer kunt verdienen. Wat moet er dan van Uw kinderen worden?" Hij glimlachte. Hij had genoeg geld voor een paar dagen en dat was alles waar hij zich mee bezig hield. Naarmate de weken verstreken, werden de levensomstandigheden moeilijker. Eten was vaak nauwelijks te krijgen en bovendien duur. Doris en ik besloten daarom pluimvee te gaan houden. We kochten ieder een paar ganzen en tien kippen en ik bo vendien nog veertien eenden. Ik had er geen idee van hoe ik die dieren moest kiezen. Toen de verkoper met zijn eenden kwam zag ik er een vette bij, waarvan de eigenaar me vertel de dat deze spoedig zou leggen. In fei te had het een gezwel en was het ten dode opgeschreven. Toen ik de eenden wat te eten gaf ondekte ik dat er twee opzij bleven staan wachten tot de andere genoeg hadden. De verko per zei dat dit mannetjeseenden wa ren, die geleerd hadden zich als he ren te gedragen! Ik werd vreselijk kwaad toen ik ontdekte dat de ene kreupel en de andere blind was. De blinde eend werd altijd door de an deren voorbijgestreefd en als het dier dat ontdekte begon het steeds luid te kwaken. Doris plaagde me er altijd mee en zei dat ik met mijn eenden naar het circus moest. Week na week wachtte ik geduldig of zij eieren zou den gaan leggen maar in plaats daar van verdwenen de kippen en eenden de een na de ander, zonder dat ik ontdekte waar ze bleven. Ze gingen er vermoedelijk vandoor of werden door slangen opgegeten. De meeste van van deze slangen waren niet ge vaarlijk maar op een dag zag ik een grote slang een geit verslinden. Daar- na ging hij slapen en ik waarschuwde de politie die de slang doodde en het kadaver tot mijn ergernis dicht bij de kliniek liet liggen, i Het geluid van loeiende sirenes werd in Indareong iets gewoons maar er werd niet meer gebombardeerd. Desondanks werd Doris hoe langer j hoe banger en smeekte ze me tenslot- te samen met haar weg te gaan. Toen I besloot ze plotseling op een dag met een Chinees te trouwen. Ik stond er raar van te kijken en vroeg: „Doris, hou je dan wel van hem?" 1 Ze keek me met een vreemde blik jj in haar ogen aan en antwoordde: „Stel niet zulke domme vragen, Janet, j Ik hou helemaal niet van hem. Ik wil alleen maar hier vandaan". Het was nutteloos te proberen haar tot andere gedachten te brengen. Even later begon zij op mijn gemoed te werken. „Janet, ik kan niet buiten je; ik kan j niet dag in dag uit met een man al- leen blijven; als ik nu nog van hem hield was het wat anders. Kom toch met me mee". j Wat moest ik doen? Doris en ik had- den maar weinig andere vrienden en I daarom besloot ik tenslotte met haar mee te gaan. Ze vertelde de Japanse j autoriteiten dat ze ging trouwen en omdat ik een aangenomen zuster van j haar was, had ze graag dat ik .met j haar mee ging. Ik voelde dat de Ja- j panners eraan twijfelden of het-wel j waar was van dat huwelijk, maar tenslotte vonden ze toch goed 'dat We 1 vertrokken. Op de 28ste oktober ver- j lieten we de cementfabriek op een j vrachtauto, tezamen met onze- kip- j pen, ganzen en twee honden. De boerderij van de echtgenoot van j Doris stond op een afstand van onge- j veer vijf kilometer van Indareong. I Het was een klein ataphutje, waar- bij echter een nieuw huis gebouwd werd. We moesten met ons allen een klein kamertje delen en sliepen op de cementen vloer. Om de narigheid te vergroten, regende het de hele j dag en de twee honden weigerden i buiten te gaan slapen. Al onze maal- i tijden moesten we in de openlucht klaar maken en voor we konden gaan j koken moesten we eerst brandhout j en bladeren bij elkaar gaan zoeken, i Dagelijks gingen we in het halfklare j huis kijken tot wij te horen kregen dat j het onmogelijk was het verder af te maken wegens een tekort aan materi- aal. Desondanks besloten we er toch j maar in te trekken. Het huis schudde en wiebelde en er j waren maar één kamer en een ve- j randa van te gebruiken. We moesten ons diep bukken om de voordeur bin- nen te komen en de deur naar de keu ken was zo smal, dijt ik, zo mager als ik was, op mijn 2ij"fer doorheeft móest. Als het regende, lag in de keuken de modder tot enkelhoogte en daarom kookten we dikwijls buiten onder een paraplu. Het grootste probleem was dicht bij het nieuwe huis drinkwater te vinden. Dagenlang zochten we zon der resultaat en groeven wij in de grond zodat we 's avonds volkomen uitgeput waren. Toen kwam op een dag de man van Doris thuis met een brede glimlach op zijn gezicht. Op een kleine afstand van het huis, vlak bij de rand van een padi-veld, had hij een kuil van ruim een halve meter diep gegraven en water gevonden. Er was inderdaad water te over, maar het was zo modderig dat het zélfs niet voor de was gebruikt kon worden. Toch haalden we een grote bus en vulden deze met zand, dat op die manier dienst moest doen als een filter. Zo Kon 't voor drinkwater gebruikt wor den. Rond deze bron bouwden we een omheining van atap, zodat we ons daar konden wassen. Kort daarna be gonnen Doris en ik het gras rond het huis wat bij te werken. Toen we klaar waren stak er een storm op, die onze omheining en de keuken platlegde. Teleurgesteld en uitgeput keken we elkaar aan. „Het is hopeloos, Janet. O, waar- om zijn we toch uit Indareong wegge- p gaan?" 5j Het was de eerste keer dat ik Doris i zag huilen. Het moet van narigheid zijn geweest omdat we geen beschaaf- de wezens meer schenen te zijn. We droegen sarongs zonder blouses, had- den geen schoenen aan onze voeten en aten uit bananenbladeren. Toen we daar ongeveer een maand, levend van onze spaarcenten, hadden vertoefd, waren onze uitgeput. De j| groenten die we hadden geplant, wa- jg ren nog te jong om eetbaar te zijn en het loon van de man was ontoerei- kend om ons allemaal ervan te onder- houden. Doris kreeg evenwel een idee. Er waren nog altijd een vierduizend koelies in Indareong en de Japanners voorzagen hen van eten. (Wordt vervolgd) E Een inrichting voor geesteszieken in Beckomberga bij Stockholm heeft een nieu we kuur bedacht voor haar patiënten zij zendt ze „op vakantie" naar Italië. Van 2 tot 31 mei hebben vijftig patiën ten van Beckomberga die daar reeds vele jaren vertoefden, zo'n kuur doorgemaakt nabij de Italiaanse badplaats Rimini aan de Adriatische kust. In zijn rapport aan de medische raad van toezicht noemde prof. Sander Izikowitz het resultaat be moedigend. ,De patiënten kwamen los van de zie kenhuissfeer, kregen weer levensvreugde en herwonnen hun menselijke waardig heid", aldus Izikowitz. Twintig percent van zijn patiënten is reeds 28 jaar in Beckomberga, bijna 80 percent ruim tien jaar. „Dit experiment heeft aangetoond dat het mogelijk is dergelijke excursies met patiënten te ondernemen zonder het risico van complicaties", aldus het rapport van Izikowitz. „Zij vermaakten zich buitenge woon en werden door de plaatselijke be volking met veel begrip omringd. De pa tiënten hebben vernieuwd vertrouwen ge kregen en sommigen wilden zelfs ontsla gen worden". Izikowitz zei dat een langdurig verblijf in een inrichting de patiënten geestelijk isoleerde en hen door de daarbij optre dende „verkeerde aandriften" ontoeganke lijk maakte. „Wij wilden weten of het de ziekte van de geest of deze aandriften waren die deze ontoegankelijkheid schie pen", aldus prof. Izikowitz. Door hun ver blijf in Italië hadden de patiënten veel van hun psychische dwangvoorstellingen verloren, waardoor hef experiment als ge slaagd moest worden beschouwd. In Kopenhagen is inmiddels vernomen dat alle in gestichten verblijvende gees teszieken in Denemarken deze zomer een vakantie zullen doorbrengen in Italië, dit naar aanleiding van het Zweedse experi ment. 9 10 11 12 14 15 1b 17 18 19 20 21 22 25 24 25 26 27 28 29 30 31 32 35 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 Horizontaal: 1. leerwijze, 6. overrompeld, 12. huisdier, 14. bijnaam van Ezau, 15. wild zwijn, 17. soort verzekering, 19. boom, 21. groente, 22. Soc. Econom. Raad, 24. -rier: heester, 27. bovenrand, 28. element, afk., 29. leer v. d. oorzaken, 32. lidwoord, 33. plaats in Drente, 34. kookkunstenaar, 35. zetel, 36. -onisch: de welluidendheid be treffend, 38. plaats o. d. Veluwe, 39. hoge akker, 4Q. niets, 41. vlaktemaat, 42. muziek noot, 4S. ver. Naties, 44. hoofd'vJe. abdij, 46. soort bier, 48. nota bene, 50. nobele, 51. tijdperk, 53. oefenstuk, 54. bep. polit. rich ting, afk., 55. voor-examens, 58. geloofs richting, afk., 59. afsluiting, 61. „straat" in 't Frans, 62. gelofte, 63. rond voorwerp, 64. openb. vervoermiddel, 66. kloosterzuster, 68. koortswerend middel, 69. verdiepingen, 72. plant met gele bolletjes, 74. ineenstor ting, 75. nijctig iemand. Verticaal: 1. meer dan andere, 2. meis jesnaam, 3. inzetraam, 4. slecht-, niet- (voorvoegsel), 5. de dato, 7. riviertje bij Dokkum, 8. de Eerw. Heer (L. afk.), 9. jon gensnaam, 10. zo zij het, 11. delen v. e. boom, 13. heden, 16. soort kever, 17. stuk, 18. mondvol, 20. heesters, 22. muurver steviging, 23. kippenprodukt, 25. element, afk., 26. roddelend, 29. plaats o. d. Veluwe, 30. lomp, 31. hulde, 37. energie, 38. zie 51 horiz., 43. plaats bij Utrecht, 44. zangstem, 4>5. titel, 47. afbeelding, 49. uit Uw mede lijden!, 51. dineren, 62. zie 10, 56. zie 13, 57 zie 7, 60. scheepsbeschuit, 63. bioscoop, 65. monseigneur, 67. in orde, 68. opleidings instituut voor officieren, 70. en anderen, 71. namelijk (Lat. afk.), 72. pers. voornaam woord, 73. hetzelfde. Inzenden voor donderdag uitsluitend per briefkaart. De Franse „Nationale vereniging voor beter zicht" heeft een aantal exclu sieve zonnebrillen gelanceerd, ont worpen door bekende sierkunstenaars. menten), „pipistrelle Hier zijn drie „betrekkelijk eenvou dige" modellen uit de keurcollectie. Het zijn (van links naar rechts): „oasi£ (vanwege de waaierpalm-orna- en Swrauss De Belgische badplaatsen hebben het in één opzicht zeer moeilijk, namelijk in het trekken van publiek naar het lichte amusement, dat sinds vele tientallen jaren een vaste neven attractie vormt van het strandvermaak. De bad gasten worden namelijk niet zo gemakkelijk meer bereid gevonden veel geld uit te geven voor variété- sn cabaretprogramma's, zelfs niet de grootste „ster ken" omdat zij die beroemd heden toch al eens of meer- nalen per Jaar, en dan vaak nog beter, op hun televisie scherm kunnen zien. Oostende heeft dat in het afgelopen seizoen moeten ondervinden en men is er onmiddellijk aan gaan dok teren. Er is nu een formule gevonden, die naar men hoopt het publiek weer terug zal lokken in de immens-grote casinozaal. Voordat, zoals gebruikelijk, grote sterren als Colette Renard, Charles Aznavour en Juliette Greco optreden, komt men met een zoge naamd psychorama op het toneel. Het publiek in de zaal kan een auto winnen als het, met behulp van in formatieve gesprekjes, op een formulier juist invult wie van twintig op de plan ken aanwezige mensen broer en zuster zijn. De Vlaamse televisie neemt en kele van die programma's over en heeft voor de t.v.- kijker reizen om de wereld als beloning uitgeloofd. De longe burgemeester van Oostende, de 39-jarige volksvertegenwoordiger Jan Piers, en de directeur van het Casino, de heer De Ra- mée, waren deze week in Amsterdam om een toelich ting te geven op de plannen van de badplaats. Onder meer konden zij een goed kope wekelijkse vliegver binding tussen Schiphol en de Belgische kust aan kondigen. Oostende ziet de laatste tijd steeds meer Nederlan ders komen, voornamelijk als gevolg van de vijfdaagse werkweek. In de winter or ganiseert men er met veel succes culinaire weekends, in het voorjaar champagne weekends. Het wintertoe- risme is mede daardoor aanzienlijk toegenomen. Voor de zomer het ge bruikelijke programma van superlicht amusement tot iunst met een grote k toe. Hoogtepunten vormen het jptreden van Edith Piaf op !9 juli, een balletavond van Zzi Jeanmaire en Roland Petit op 11 augustus, de Berlijnse Kameropera met Mozarts „Entführung", een speciale „Spaanse week" van 21 tot en met 27 juli. De zigeunerzangeres La Chunga en de operasopraan Victoria de Los Angelos '.uilen dan te horen zijn. OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: 1. stakkerd, 5. spraak, 10. ontloop, 11. loodlijn. 12. snoeshanen, 13. zede, 15. afnam, 16. vendutie, 19. ronselen, 21. braak, 25. eist, 26. overhangen, 28. kneusje, 29. spinner, 30. peppel, 31. verga ten. Verticaal: 1. smoest, 2. aftroef, 3. kroes haren, 4. rupias, 6. pool, 7. afleest, 8. kinde ren, 9. klieven, 14. aderlating, 17 krielkip, 18. veevoer, 20. nasleep, 22. afgunst, 23. droste, 24. snaren, 27. asje. Prijswinnaars: 7.50: O. Bronsema, Ahornstraat 42, IJmuiden-O.; ƒ5.Mëvr. R. v. d. Berk, Brouwersstraat 123, Haar lem; 2.50: H. J. L. Voets, Van Nesstr. 45, Haarlem. Van onze correspondent) WASHINGTON f Hit zal tot het najaar duren voor de hoofdstad van Amerika een vliegveld zal hebben, dat geSchikt is voor straalvliegtuigen. Maar modern zal dat zeker zijn. Dezer dagen heeft de pers een proefrit kunnen maken met een kolos saal vehikel, dat de passagiers van het stationsgebouw naar het vliegtuig zal brengen of in omgekeerde richting. Ame rika altijd geïnteresseerd in records spreekt van „het grootste voertuig op rub berbanden, ooit gebouwd voor passagiers vervoer". Het prototype heeft anderhalf miljoen dollar gekost. Twintig van zulke rijdende wachtkamers denkt men nodig te hebben. Negentig men sen kunnen in zo'n voertuig zitten. Voor airconditioning is natuurlijk gezorgd en noch bij het binnengaan van het vliegtuig, noch bij het betreden van het stationsge bouw behoeft men trappen te klimmen. 66-67. Ja het ging regenen en niet zo'n klein beetje ook. Even later goot het met dikke stralen van de hemel. Oei.nou word ik doornat, en die mooie hoed ook, zei Wobbo. Ik moet zien dat ik ergens een plek vind om te schuilen. Hij rende voort en keek rond naar een beschut plekje En toen ontdekte hij een heel dikke boom, waar onder de wortels een konijnenhol gegraven was. Ik geloof, dat ik daar net in kan, meende Wobbo. Zo was het ook, gelukkig. Hij kroop in het hol en lag daar nu beschut voor de -OQen 3>S- Ó--I— 35. Terwijl beneden in de hut van Fidelio geheimzinni ge dingen gebeurden en een bom werd geplaatst, was Pat O'Nozel aan dek bezig met een diepgaand onder zoek. Hij draaide om Fidelio heen, hem scherp van alle kanten opnemend en schonk speciale aandacht aan diens neus, die hij door een vergrootglas bestudeerde. Dit onderzoek scheen de baardige passagier nogal te hin deren. Hij keek grimmig terug en laadde in onheilspel lend stilzwijgen zijn geweer. „Dat neus is echt," mom pelde Pat, „lijkt op een 'jeneverbes, maar is het toch niet. Ook lelijke neuzens kunnen echt zijn." Fidelio's vinger spande zich om de trekker.„Hou op, Pat!" riep Panda toesnellend, „help liever naar Pompo zoe ken, inplaats van die meneer te plagen!" „Maak geen kletspratens, als ik met een onderzoek bezig ben," ant woordde Pat nijdig. „Ik heb juist een grote ontdekking gedaan. Dit meneer zit in zijn hut met een valse neus op en bovendien staat hij hier aan dek met een echte neus. Dat kan niet." „Nee, dat kan niet," beaamde Panda, „dan zit er iemand anders in zijn hut, die je voor hem hebt aangezien." „In mijn hut?!" riep Fidelio eindelijk zijn grimmig zwijgen verbrekend. „Wie kan daar dan zijn?! Ik.Een daverende explosie maak te de rest van zijn woorden onverstaanbaar. Er spoot een vuurstraal uit de luchtkoker van Fidelio's hut en als een kogel uit een kanon vloog iets met een wijde boog in zee. Maar hoe snel het ook gebeurde, Panda had toch herkend, wat het was. „Het beeldje Pompo!" riep hij, „gekleed in een uniform van meneer Fidelio!" In de Britse stad Liverpool hebben jongelui het grote Lewis-warenhuis „overgenomen" van hun chefs. In alle afdelingen zijn de chefs vervangen door jongelui onder de 25 jaar. Het begon allemaal een jaar geleden, toen een deputatie van de jonge em- ployées van het warenhuis zich toegang verschafte tot de vergadering van be drijfsleiders en daar vertelden hoe vol gens hen het bedrijf zou moeten worden geleid. Deze week kregen de jongelui hun kans. Een verkiezing onder de tiener- employées had uitgewezen, dat de 19- jarige Bill Redmond de functie van al gemeen chef zou krijgen en de 20-jarige June Andrews die van eerste assistent. De „afgezette" grote bazen doen dienst aan de toonbanken, de buffetten en in de lift. De twee nieuwe leiders mogen gedu rende enkele dagen rekeningen betalen, chèques schrijven tot een bepaald be drag, klachten behandelen en verder al les doen wat bedrijfsleiders doen, maar geen beleidsbeslissingen op lange ter mijn nemen. De eigenlijke bedrijfsleider, Harold Leake, verkoopt damesondergoed en zijn assistent Ross Paterson bedient de lift. Zes jaar na Einsteins dood heeft zijn eigen telescoop een nieuw tehuis gekregen. Prof. Einstein had het instrument ten ge schenke gekregen van Zvi Gezari, een ama teur-sterrenkundige in New Yok. Gezari zei eens, toen hij Einstein tien jaar geleden in Princeton bezochf, hem te benijden om dat hij zowel met zijn hoofd als met zijn handen kon werken. Een jaar later zond hij Einstein een met de hand gemaakte acht-duims spiegeltelescoop. Drie jaar daarna overleed Einstein en de telescoop werd naar het Israëlische jeugddorp Ben Sjemen gezonden, dat door Einsteins boe zemvriend Siegfried Lehmann gesticht en geleid werd. De telescoop bleef daar onge bruikt totdat Gezari en de Israëlische ver eniging van amateur-astronomen het in strument herontdekten. Thans is het bij de leden van genoemde vereniging opnieuw in gebruik. Het zal zo spoedig mogelijk in een nieuw observatorium in Jeruzalem worden ondergebracht. Copyrlgb' P I ft

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11